tot 1 Maart gratis. UELDtRSCDE KANAAL I S reizen naar AMSTERDAM Stadsnieuws Jiocd Sfiot %d. gom wc fism? WIE zich nu abonneert, ontvangt de Heldersche Courant F. A. LANS Uit het politie-rapport. Lich» op voor alle voertuigen. „Freuleken". Vijf-en-twintig jarig bestaan van „De Juttergroep". DONDERDAG, 20 FEBRUARI 1936, GEVESTIGD: Inlichtingen: KANAALWEG 120. jVj/EEDE BLAD jntnsdag 18 Fcbr« 17.45 uur Woensdag 19 17.47 uur LUTH. KERK. De door den kerkeraad van de Herat. Evarg. Lu b. Gemeente alhier, beroepen prop. W. J. F. Meiners, te Amsterdam, heeft dit beroep aangenomen. OUD-BURGEMEESTER HOUWING GEOPEREERD. Naar wij vernemen is oud-burgemeester Houwing dezer dagen aan de oogen geopereerd. Deze operatie is zeer bevredigend verloopen. DE KRUISWOORD-PUZZLE. Tot onzen spijt is in de puzzle van j.1. Za terdag een abuis geslopen. In de opgave staat aangegeven: 33 Hori zontaal: gedicht. De opmerkzame puzzelaar zal begrepen hebben dat dit moet zijn „gewicht". DE INDISCHE MAIL. De Rótterdamsche Lloyd Rapide, rijdende in aansluiting op het 18 dezer te Marsaülè ver wacht wordende m.s. „Dempo", zal den 19Uc.n dezer om 7.14 te Rotterdam D P. arrivèeren. Aankomst Amsterdam C.S. 8.44. UITVOERING P. P. Betreflende het aanvragen van introducties Voor de uitvoering van P. P. op Zaterdag as., zie men de advertentie in dit nummer, DAGPRIJZEN K. K. Voor Zaterdag was de gelukkige de heer Zegel, Brouwerstraat 24, en voor Maandag de heer Visser, Goversstraat 24. 40-JARIG BESTAAN MAISON PIJPER. Expositie in Musis Sacrum. Maison Pijper bestaat 40 jaar. Wie kent haar niet, deze zaak in de Koning straat, met haar steeds smaakvolle étalages, waaraan een artistieke hand niet vreemd is? Een zaak, die nimmer de groote trom roerde, doch kalm haars weegs ging. Thans bestaat zjj 40 jaar en heeft men be sloten te voldoen aan tal van verzoeken, na melijk tot het houden van een expositie. Deze tentoonstelling nu wordt gehouden in Musia Sacrum, aanstaande Woensdag ,en Don derdag en wel op de volgende tijden: des morgens van 10—12 uur des middags van 20 uur en des avonds van 7—9 uur. Behalve de cliëntèle van Maison Pijper zal ongetwijfeld een groot publiek deze ge legenheid aangrijpen om kennis met deze zoo zeer gerenommeerde zaak te maken. De artikelen, welke ter bezichtiging uitge stald liggen zijn te veel in getal om zelfs in een eenigszins volledige opsomming weerge geven te worden: daar zijn wollen, zijden en katoenen stoffen, voorts allerhande mode artikelen (shawls, tasschen etc.) en allerlei luxe gordijnstoffen, maroccaanschè tapijtjes en wat dies meer zij. Onnoodig er de aandacht op te vestigen, dat de toegang tot deze, voor de damès zoo inte ressante, expositie geheel gratis is. VERNIEUWING KEIZERSBRUG. Het gemeentebestuur heeft aan belangheb benden mededeeling gedaan, dat de toestand van de Keizersbrug zoodanig is, dat hare ver vanging door een andere brug wordt over wogen. Het is de bedoeling om ter plaatse «en „vaste" brug te maken, waardoor het kanaalvak Keizersbrug.Postbrug voor de scheepvaart zou worden afgesloten. Het ge volg hiervan zou zijn, dat verschillende beurt- vaartondernemingen en andere zakenmen- schen, loor deze afsluiting ernstig zouden worden gedupeerd, reden waarom enkele hunner besloten hebben a.s. Donderdagavond bi „Centraal" de gezamenlijke belangen te bespreken. Bij advertentie in dit blad wordt teder, wiens belangen door bovengenoemde afsluiting dreigen te worden geschaad, opge spen de vergadering bij te wonen. Komt Dondeirdag over een week b> Casino". Zooals wy reeds in ons nummer van Zater- *6 bericht hebben, gezien het zeer groote j. cces, dat verleden jaar „De Verdwenen ocumenten" opleverden, wederom een op- oeiing Dagino te geven erl wederom ver- £gd door ons plaatselijk ensemble TAVENU. «et werd „Freuleken", dat Maandag aan- aande voor leden en donateurs der vereeni- gaat, en Donderdag d.a.v. als buiten- den'0"6 voorstelling. onzen lezers aangebo- Zjj, die Roelvink's komedie wel eens gele- n 'lebben en zy, die haar reeds eerder za- een, zullen zonder bedenken van deze byzon- ere 25-ccnts-gelegenheid gebruik maken, rot hen, die niet weten wat dit voor soort st r®ulcken" ls, zy gezegd, dat net hier een g.U betreft, spelende in den jare 1779, een u met meer licht-bewogen humor dan /nst en tenslotte, het voornaamste voor er velen: een stuk, ln de typische costu- eering van een lang-voorbjjen trjd. te ^te willen genieten van een charman- ^en tijd met typische manieren en gewoonten ov een 0oö8treelend schouwspel van adi£c costumeering op prijs kunnen e en: zy zulleii deze gelegenheid op 27 Febmarl a.s. niet overslaan. teru °ns nummer van Donderdag komen wy met nadere gegevens betreffende r verkoop en plaatsbespreking. ln ieder HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 18 FEBRUARI 1936 27sten geval: houdt den avond van den vry. Onze oud-s'adgfnoot ae heer Wjongstra die benoemd is tot chef van het Centraal Station te Amsterdam. Onze speciale verslag gever schreef de vorige week een tweetal artikelen over den heer Jongstra. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. 1118 Februari 1935. Wijzigingen s Den Helder Administratiekantoor voor onr. zaken „Den Helder en Omstreken", N.V. Bestuurswyzi- ging. Texel: N.V. Handel Mjj. Dros Co. Bestuurswyzi- ging.?'i' ff.» N.V. Stoomboot Mij. „Texel"; Bestuurwyzi- ging- Gebr. Dros, vennootschap ontbonden. Bedryf wordt voortgezet door j. C; DroS. P. Swarthof, Koogerstraat 56, Den Burg; bedryf uitgebreid mét grossierdery in levensmiddelen. Wleringen Gebr. P. C. Asjes, vennootschap ontbon den. Bedrijf wordt voortgezet door P. Asjes. Opheffingen: Callantsoog: H. Toes, Groote Keeten B 49, timmerbedrijf.' Den Helder: K. Weitering, Stationsstraat 5, winkel in dames-modeartikelen. „De Theeboom" J. Korver Jr., Spoorstraat 18, koloniale waren en comestibles. Een vroolijke avond bij de padvinders. Zaterdagavond heeft „De Juttergroep" van de N.P.V., af deeling Den Helder, in Casino haar vijf-en-twintig-jarig. bestaan op vroo- lijkc, zeer geslaagde wijze, gevierd. De be langstelling voor de herdenking was zeer groot; daar waren behalve de jubileerende padvinders (die zich tot eenrespectabel aan tal vereenigd hebben), vele ouders, oud-pad- vinders en vrienden van het padvinders-gilde. Zaal en balcon waren totaal bezet, toen om. kwart over acht het doek gehaald werd voor de opening. i J Dit eerste punt van het programma, dat gewoonlijk niet meer dan een formaliteit is, was in een ander dan het conventioneele pakje gestoken, n.1. aldus. Op het tooneel zag men een schildersezel met den rug naar het publiek staan en daarachter zag men een schilder yverig aan het werk. Toen hij klaar was, werd het doek langzaam in de rich ting van het publiek gekeerd, dat nu in groote letters het woord „WELKOM" te lezen kreeg. Zeer origineel. De schilder ver telde er nog by, dat dezen avond niet gede monstreerd zou worden, maar dat de vroo lijke toon de overhand zou hebben. De Welpen in actie. Punt 2 vermeldde het optreden der Welpen. Bij hun verschijnen waren we eerstens ver rast dooor de grootte van hun aantal en tweedens prettig gestemd door de kwiekheid van hun optreden, en de frischheid van hun zingen. Zy zongen een aantal liedjes, die er krachtig en „met bravour" uit kwamen, af en toe wel wat schel, zooals zy zelf in één der liedjes bekenden, maar het klonk erg jolig en opgewekt. Wy noteerden als succes-nummers: „IK ben met Katootje naar de botermarkt geweest", „Opstaan", „Hordenlied" en „Als de Welpen loopen door de straten". Vooral dit laatste vermocht de goedkeuring van het auditorium weg te dragen, het stelde tenminste hard nekkige pogingen in het werk om de jonge lui te laten bisseeren, maar deze waren al lang bezig met zich gereed te maken voor de Rlmboedansen. Dat ging met bekwamen spoed, want niet lang behoefden we te wachten of we zaten midden in de wildernis, waar zich het volgen de afspeelde: Welpen zijn jonge wolven, die hun opvoe ding in de rimboe en vele geVareii moeten overwinnen. De groote Rimboedans is een verzameling van verschillende dansen. De eerste dans is die van Baloe Baloe, de bruine beer, die de jonge wolven de wetten leert. Daarna kwam Raloe op en men hoorde hoe zy de wetten leert. Raloe is nog niet goed en wel verdwenen of Regheera, de zwarte pan ter, springt naar voren en leert de jonge jwolven hoe ze moeten jagen, 't Resultaat van de les wordt dan gedemonstreerd in een hertenjacht. Dan plotseling wordt de jacht afgebroken, en de apen, het zoo door de wolven gehate volkje, stormt het tooneel op. Dit volkje is zoo gehaat, omdat het geen wetten kent Plotseling komt de slang, een vriend van de wolven, te voorschyn en vcrsUndt alle apen. Na deze dans volgde de dans van Shere khan. Shere Khan is de tyger-komng. die het maar steeds op Mowgli voorzien heeft Mow- gli is het kleine houthakkersjongetje, dat door de wolven opgevoed is. In deze dans zag men hoe Shere Khan zich de laffe jakhalzen tot vrienden heeft geko zen en hoe trots hij op zich zelf is. Doch plot seling wordt er aan zijn gebluf een einde ge- Belanghebbenden bij de vaart in het Heldersche Kanaal worden verzocht, in. verband met plannen van het Gemeente-' bestuur, een vergadering bij te wonen op 's avonds 8 15 uur in Café Centraal, Kanaalweg. ■maakt door de kpmst van Mowgli, die ge volgd wordt door de jonge wolven., i Shere Khan doet nog een laatste poging lom z'n figuur te. redden, doch al3 Mowgli vastberaden op hem af gaat kan hij zich niet; 'langer handhaven en valt door den blik van Mowgli dood neer. Dit alles werd door de Welpen op dulde-1 lyke, dikwijls grapp%e, maar toch ook weer, 'serieuze wijze vertolkt, zoodat het publiek de jonge acteurs niet beter kon beloonen dan door een oVatie te brengen. Vervolgens bestond er gelegenheid om te complimenteeren. By dit programmapunt is wel zeer duidelijk gebleken, hoe de Juttergroep zich in veler sympathie mag verheugen. In de eerste plaats in die van de ouders, namens wie overste H. Spits het woord tot de verzamel de leidsters en leiders, padvinders en welpen voerde. Het was een woord van hartelijken gelukwensch, gevolgd door den wensch, dat de groep in groei en bloei moge toenemen. De ouders kwamen daarenboven met eenige stoffelijke blijken van hun sympathie aange- jdragen en als eerste werd de groep een -nieuwe vlag aangeboden, met een bybehoo- rénde opbergplaats. Eén bandelier kwam er look aan te pas en overste Spits sprak toen jde hoop uit, dat de ouders de groep nog dik wijls zouden zien voorbijtrekken, voorafge gaan door de vlag. Hierna werden op plechtige [wijze vlag, opbergplaats en bandelier in bezit 'genomen: het commando „saluut" weerklonk, [de- jongens brachten het, in onmiddellijke reactie; de vaandeldrager sierde zich met ban delier en vlag en daarna brachten allen een 'Driewerf hoezee uit. In de hulde der' ouders werden ook de leid sters en leiders betrokken. Oubaas Gómes werd hartelijk dooor den overste 'toégespro- ken en hopman Metselaar, die door ziekte jafwezig was, werd een spoedig herstel toe- gewenscht. Tenslotte dankte spr. alle lei dende figuren voor de leiding en toewijding, [die zy aan de jongèns geven. De dames ont vingen hierbij allen een bloemstuk. De heer P. C. d Boer sprak vervolgens namens het afdeelingsbestuur, de toeziende voogd over de groepen I en II der plaatselijke afdeeling, een woord van hartelijken ge lukwensch. Eigenlijk is dit feest een driedubbele ge lukwensch waard, aldus spr. Ie. omdat de padvindery te Den Helder thans 25 jaar bestaat. 2e. Omdat de groep na alle voor en tegen spoed in' den loop der jaren, thans dit I i feest kan vieren in een zoo nooskleurigen. j toestand, wat het aantal w,elpen, verken ners en voortrekkers betreft, en '3e. omdat de troep in deze omstandigheden in zoo goede handen is, wat de leiding betreft. „Heel het spel van verkennen is gebaseerd [op het vormen van flinke, goede mensehen, die het groote broederschap-ideaal in hun hart dragen En daarom wenschen wy van harte, dat gij Akeela, de grijze wolf, met Uwe helpers voort mogen gaan als thans, om de U toe vertrouwde welpen spelenderwijze te leeren1 de grootheid en wijsheid van de natuur en hen voor te bereiden voor het verkenner- schap." -i Spr. wenschte hopman, vaandrig en pa trouilleleiders de kracht toe om de welpen de grootheid en wijsheid van de natuur te leeren en den Oubaas met zijn assistenten om voldoening te vinden voor hun leiding. Spr. bood namens het afdeelingsbestuur een zwerverstent aan. Daarna sprak een vertegenwoordiger van de groep Hollands Noorderkwartier, waarvan „De Jutter" het oudste onderdeel is. De woorden van hartelijken gelukwensch werden gevolgd door het aanbieden van het bekende padvinders-insigne voor het troepenhuis. Mevrouw Spits voerde het woord na- mens de Heldersche padvtndsters, pioniers eij [kabouters. Zij hoopte, datdè verhouding, die jtusschen de Juttergroep en dë meisjes altyct, [zoo buitengewoon prettig was geweest, steeds 'zou blijven. Spreekster bood namens ge noemde groepen een primusbrander aan. j Van groep II kwam een hartelijke geluk wensch, waarbij herinnerd werd aan de uit- stekende verstandhouding, die van 7 jaar ge leden, toen deze groep opgericht werd, dateert. Volgden de beste wenschen voor de komende jaren. Zelfs uit Enkhuizen was men gekomen om „De Jutter" te complimenteeren. En dat de- den die twee padvinders niet met een lange speech, maar het was bij wijze van spreken niet meer dan een „hartelijk gefeliciteerd en hier zyn de bloemen". Kort, krachtig, maar hartelijk! Namens de St. Nicolaas-groep (R.-K.) sprak hopman Moesterd een kort woord. Vyf jaar geleden heeft hij het „in touw" gei zegd, ditmaal deed hij het „in bloemen" voor:; den zieken hopman en in een symboliek, n.1. een tijdmeter voor het troepenhuis. Volgden ook weer de beste wenschen. Oud-vaandrig W. Dol was de laatste spre- ker en zeide o.m., dat hy altyd met zulk j een pleizier bij de padvinderij „gediend" had. Hy sprak onder het aanbieden van bloemen jje beste wenschen uit en zei tot de padvin ders: weest niet padvinder om het mooie pakje, maar in de daad, Oubaas Gomes dankte allen, die zulke har telijke woorden gesproken en mooie cadeaux geschonken hadden. „De Jutter" zal hen naar waarde weten te schatten. Spr. hoopte i de aanwezigen by het gouden jubileum weer te zien. Gelukstelegrammen waren binnengekomen v van oud-hopman Jole, „Aat en Mies" en van Kees de Boer. De pauze ging thans in, gedurende welke periode de geüniformeerde meisjes en jongens zich verdienstelyk maakten jegens hun ver- eeniging door lootjes aan den man te bren gen. Het programma werd besloten met een zeer genoeglyke Wild-West-comedie, welke door de verkenners opgevoerd werd. We zagen hier drie groepen menschen in klein bestek vereenigd, n.1. Indianen onder aanvoering van H. Aberson, cowboys, aan (gevuurd. door G. Koning en een afdeeling verkenners onder leiding van P. Verhagen. Het was een echte comedie. We hebben ge schaterd toen de grappige reiziger (J. Vos- jsenberg) aan een paal gebonden was en „den j dood in de oogen ziende", lustig met de [krijgsdans der Indianen meedeed. Hy uitte daarby een even krijgshaftig gehuil als zyn a.s. consumenten, daar hij de taal der Sioux echter niet geheel meester was, hoorden we |hem af en toe „ijsco" enz. roepen. Gelukkig voor hem werd hy door de cowboys en pad vinders verlost In de eomedie waren voorts ingelast een ifraaie demonstratie touwzwaaien (bravo pad vinder!), een oefening in springen, waarbij de i beste manover de ruggen van een achttal I z^jper, collega's sprong. Tepslotte werd door jallen rond het kampvuur plaats genomen, dat vervolgens door den troepleider plechtig ge- opend werd. Heel goed was het gezien om [hierbij even de aandacht te vestigen op de 'Wereld-jamboree, welke volgend jaar in [Volgélenzang gehouden wordt. „Wy zullen daar veel van anderen leeren!" aldus de tfoepleider, „maar laten wy er vooral voor 'zorgen, dat men ook iets van ons kan leeren!" Wat doet men rond een kampvuur Wel, vertellen en zingen natuurlijk. Van het laat- ste kregen we diverse geslaagde specimen te booten, o.m. het lieflyke „Guter Mond" iCn.'de paraphrase op de „Figaro". Grappig was „Het microfoondebutantje". Tenslotte werd ook het auditorium in de kampvUur- i gezangen opgenomen, want de padvinders rustten niet eerder of alle aanwezigen moesten de yell van de Juttergroep goed kennen. Het „Halloooh" werd stemmig door het schellinkje ingezet, vlot overgenomen door (het balkon, waarop eerst de linker-zaalhelft inviel en even later de rechter. Zoo werd een machtig „Hallo" verkregen, datde padvinders blijkbaar zóó mooi vonden, dat zij op hun beurt tot applaus overgingen. Wegens het late uur het was inmiddels half twaalf geworden werd het kampvuur opgebroken' met het zingen van het Wilhel- jWiis. Staande zongen allen het Volkslied mee en op deze plechtige wijze wérd het tooneelis- •tiSCh gedeelte van den feestavond besloten. Geilen de stemming, die er was en het [groote getal danslu'stigen twijfelen we èr niet jatLn of ook het laatste punt van het pro- :gi;amma, het bal, is uitstekend geslaagd. Zoo- [dkt de Juttergroep met groote dankbaarheid kan terugzien op dezen gedenkwaardigen avond, die haar op ondubbelzinnige wijze ge deerd heeft, dat haar verrichtingen van naby gadegeslagen worden, door velen, die niet alleen warme sympathie jegens haar koeste- ireii, maar vooral oprechte vriendschap! GERHARD MEIJER. De bas-bariton, die morgenavond op het Marine-concert zingt. Weder om een vol Casino? Morgenavond vindt in Casino bet vijfde en dus voorlaatste Marine-concert plaats en zooals wy reeds geschreven hebben treedt hierby op aig zangsolist onze plaatsgenoot Gerhard Meijer in eenige aria's van Mozart en Neszier. Aangezien deze 21-jarige zanger eerst kor telings zijn loopbaan aangevangen heeft en daarby. reeds eenige merkwaardige successen mocht boeken, ïykt het ons voor het publiek Interessant hieronder byzonderheden uit zijn muzikalen studietijd op te nemen: De eerste oefeningen werden gegeven door onzen gryzen plaatselyken muziek-meester den heer Leewens, waarna vervolgens 1 jaar ge studeerd werd onder leiding van den bekenden oratorium-zanger Jac. van Kempen uit Bloe- [mendaal. j; Nadat nog eenigen tyd les genomen was bij Mevr. Siebelhof in Amsterdam vertrok Ger- jhard Meijer naar Duitschland, alwaar hy in [Rotenburg (by Kassei) geruimen tijd de Atem- jSchule bezocht ter volging van het Leo Kofier- systeem, onder leiding van Anka Schulze en Freiherr von Schenck zu Schweinsberg. Ten slotte beëindigde hij zijn Duitsche studies by prof. Franciska Martienssen (de wereldver- maarde stem-paedagoge) en Prof. Paul Loh- mann van het Berlijnsche Conservatorium. Wij spreken het vertrouwen uit, dat Casino morgenavond vol zal zijn, opdat men dezen jlongen zanger die belangstelling toone, waar op hij ongetwijfeld aanspraak maakt. Moeten wij ten overvloede nog wijzen op het (Jelicate programma, dat voorts door het sym- phonie-orkest uitgevoerd wordt Daar zyn Mozart's „Hochzeit des Figaro", Haydn's 13de Ea Traviata, en,,..;-, de „Vloot-Rhapsodie" van Üën heer Leistikow. U ziet het: een muzikaal menu, dat men als alleszins geselecteerd kan beschouwen. I NOMOTTA-WOL TENTOONSTELLING. „Casino":... het paradijs der dames! j Maandagmiddag 1 uur werd bovengenoem de tentoonstelling geopend en toen wij er om een uur of twee een kykje namen, bleek dat ^eeds een groot aantai dames aan de uitnoo- fliging, het motvrye product eens in oogen- pchouw te nemen, gehoor had gegeven, i Met smaak is alles zoo gerangschikt en ge sorteerd, dat het op z'n voordeeligst en aan- Irekkelykst uitkwam, iets, waartoe dit kleu rige materiaal zich al byzonder goed leent. Zooals wij reeds in een vorig nummer schreven, het bezwaar dat velen tegen ten toonstellingen hebben (en wel, dat men er piin of meer gedwongen wordt tot het koo- pen van iets) valt hier geheel weg, daar deze expositie uitsluitend en alleen ten doel heèft „demonstratie". Demonstratie van de Vele en niet te ontkennen goede eigenschap pen der Nomotta-wol. Men zal het ons zeker niet euvel duiden als wy geen gedetailleerde opsomming geven van wat daar nu wel allemaal te bezichtigen yalt. Men vindt er letteriyk aiies, wat de vrouw kan tnteresseeren; van het meest pre- jtentielooze stukje baby-ondergoed tot het artistiek uitgewerkte kunst-handwerk. Men kan niets verzinnen op dit zoo by uitstek uitgebreid terrein of men vindt het ln Casino: daar zyn allerhande kleedjes, kunstig bewerkt met Nomotta-wol, een on telbaar aantal fraaie en nuttige handwerken, luxe werk, groote kleeden met magnifieke patronen enz. enz. Voorts een uitgebreide (collectie stalen en monsters, zoodat u wel kult begrijpen dat de vrouw des huizes hier eerst met recht in een paradijs aangeland en er slechts noode vandaan te krygen is... Het behoeft zeker geen betoog, dat er ten- plotte tal van vriendelijke dames aanwezig bajn, die u van advies willen dienen, i Gezien hetsucces, dat deze Tentoonstel ling in diverse andere plaatsen in den lande PI A NOLEERAAR Hoofdgracht 15 (bovenhuis) Den Helder Diploma's: Kon. Ned. Toonk. Verg. Ned. Muz. Paedag. Verb. Spreekuren: Dinsd., Woensd. 10-12 Lessen uitsluitend bij leerlingen aan huis heeft mogen boeken en voorts afgaande op eenige uitlatingen van dames, die gistermid dag reeds druk aan 't snuffelen waren in de ontelbare producten van deze Nomotta-wol. mogen wij aannemen, dat een groot deel van 't Heldersche dames-publiek, dat gister nog niet in de gelegenheid was een bezoek aan Casino te brengen, dit vandaag nog doen zal. Tot 10 uur hedenavond is men in de gelegen heid. Verzuim het niet dames...! DE AFD. „CENTRUM" DER SPEELTUIN- VEREEN1GING GEEFT EEN FEEST AVOND. Speeltuinwerk, dat inderdaad „Speeltuinwerk" was. Zaterdagavond is in Musis Sacrum door de „Centrum"-afdeeling van de Speeltuinvereeni- ging „Den Helder" een feestavond gegeven, welke in. tweeërlei opzicht als byzonder ge slaagd kan worden beschouwd. Ten eerste heeft deze afdeeling kans ge zien een programma geheel door kinderen te laten bezetten, zonder dit te voorzien van een aantal „Einlagen" door ouderen, terwijl ten tweede ten wat dan het voornaamste is), dit werk inderdaad „Speeltuinwerk" in. de juiste beteekenis van het woord genoemd mag worden, iets, dat nog niet zoo eenvoudig is als men wel zou meenen. De zaal was aardig bezet, al had men, zoo als uit de woorden van den voorzitter bleek, op nog grooter belangstelling gerekend. Het is de heer Steeman, die om kwart over acht, voor het voetlicht staande, een kort welkomstwoord spreekt en daarby iets ver telt over het werk van de afdeeling, welke thans een 200-tal leden telt. Moge men dit als niet gering beschouwen, men diene naar het dubbele aantal te stre ven, doch hiervoor is als primaire eisch nood zakelijk, dat er van de leden zélf meer acti viteit uitgaat, aangezien men het tot dusverre voornamelijk laat aankomen op een kern van een 12-tal menschen. Als deze wenschen uitkomen, dan, ja, dan bestaat er wellicht nog de mogelijkheid om over te gaan tot aanschaffing van een eigen „Tuin", voor welke eventueele aanschaffing altyd in het distrct nog een plekje disponibel is. En vervolgens waren het de jongedames en -heeren zangers en tooneelisten, die ons in een aantal nummers lieten zien, wat ze zoo al voor waarlijk alleraardigst geleerd hadden. Welnu, laat ons eerlijk zeggen, dat het ge heel- een zeer verzorgden indruk maakte. Het werd niet afgeraffeld, men maakte er geen „potje" van, doch er werd inderdaad met grooten ernst en dito vreugde gewerkt, zoo dat dit alles in laatste instantie een even groot feest voor de jongelui vóór, als voor ons achter het voetlicht werd. Het begon met een paar liedjes, waarby een stuk of tien jongens en meisjes optraden als Volendammers. U kent ze wel: met van die héél wije broeken, zwarte calotjes en kap pen en bonte schorten. Nu, het was volkomen Volendamsch, voor al dat geklapper met de klompen op het too neel enmen had een enorm succes! Volgde een tweetal liedjes van Hendrika van Tusschenbroek „De groote toovenaar" en „De Sneeuwman", welke zoo mogelijk nóg meer insloegen.Evenals by de vorige gingen ook deze liedjes met pianobegeleiding. Zooals bekend, zijn deze liedjes van Hen drika van Tusschenbroek Ideaal om gezongen te worden door jonge menschjes. Ze zetten de verbeelding aan het werk en bezitten naast een keur van melodieënrijke en alleraardigste wysjes, een belangrijke paedagogische waarde. Tenslotte behooren ze tot het beste, wat er op opvoedend kinderzanggebied op dit ter rein te krygen is. Ook hier mochten wij een verzorgde uitvoe ring signaleeren. Een nummer, dat wel zéér sterk op aller fantasie werkte was „De Toovermolen", een pantomine, onder 's heeren Jac Poiak's be kende leiding ingestudeerd. We hebben er allemaal veel en spontaan om gelachen, en vonden het eigeniyk jammer, dat er na het applaus geen herhaling werd gegeven. Tot slot een opvoering van „De Bosch geest", tooneelschets van den heer Ph. Polak, en waarin door enkele jongelui een welis waar simpele, maar desondanks zeer duide- lyke beschouwing gegeven werd over vele dingen dezer tyden En voorts: ja, daar waren nog steunbon- nen en derzelver belooningen (een collectie om van te watertanden!en als nummero 7 van het programma vonden we „Gezellig samenzyn". De heer Steeman dankte in zyn slotwoord allen hartelijk, die hun medewerking aan dit alles gegeven hadden, en waarvan met name (ook o.i.) genoemd moet worden mevr. Corrie Moree-Dol, die de piano-begeleiding voor de vele liedjes op zulk een juiste wyze ver zorgde. Als het .samenzijn", dat volgde, maar half zoo goed is geslaagd als het kinderprogram ma, dan nóg mag de afd. Centrum zich zelve complimenteeren. Een avond zooals men er meer zou wen schen! Twee Inbraken in de v. Hogendorpstraat. Door een bewoner van de van Hogendorp- straat werd aangifte gedaan dat Zaterdag avond onbevoegden in zyn woning waren ge weest en een bedrag van 6 hadden medege nomen. Door een anderen bewoner van dezelfde straat werd aangifte gedaan dat op onver klaarbare wijze uit zyn woning een yzeren geldtrommeltje, inhoudende spaarbankboek jes, polissen en een bedrag groot 15 was medegenomen. Door de recherche wordt naar beide ge vallen een onderzoek ingesteld. 18 Februari. Iedereen heeft zyn eigen liefhebberij. Een Engelsche zonderling heeft de drie jaren, die hij in de Australische wildernis moest doorbrengen, gebruikt om een statistiek op te stellen van de dagelijk- sche ergernissen die de arme mensch heeft te doorstaan. Hy kwam tot hef veelzeggende getal van 21.639. Alle soorten van kwellin gen en tegenspoeden, alle listen en lagen van noodlot en toeval passeeren in deze. encyclo pedie-van-de-ergernis de revue. Van het zoek geraakte boordeknoopje en de in haast ge scheurde schoenveter af tot den omgestooten bloemvaas en den juist vertrekkenden trein toe. De springende band en het aan een on bekende uitgeleende boek. De met geen mo gelijkheid weer in het geheugen terug te roe pen naam en de aangebrande lievelingssoep. De arrestatie wegens een abusievelijk aange trokken jas en de inktmop op een billet doux. De niet te stuiten conversatie van den man- die-niets-te-zeggen-heeft en de hoofdprijs, die maar één cijfer van ons lot af is. De vetvlek op ons pasgekochte pak en de ezelachtige kras over onze nieuwe gramofoonplaat. De storende zetfout in ons voortreffelijke inge zonden stuk en de niet-doorgegeven uitnoodi- ging tot een gezellig diner. De lezing van dezen buitenisslgen lexicon maakt ons lankmoedig jegens onzen groot sten vijand. Ook hy wordt vervolgd door het noodlot. Ook hy is de dupe van 21.639 erger nissen. Hij hoort dat het ons welgaat en de giftige stoffen van den naijver mengen zich in zyn bloed. Hij struikelt by het instappen in de tram en stoot zijn scheen. Hij wil gaan lezen en merkt, dat hy de oude krant heeft meegenomen. Hy moet den conducteur be talen en wordt gedwongen een stuivertje af te staan, dat hij voor zyn dochtertje had willen sparen. Hy stapt een halte te vroeg uit en komt te laat voor z'n afspraak. De kellner verstaat hem verkeerd en hij moet iets opdrinken dat hij niet lust. Hy wil zijn laatste sigaar opsteken en merkt dat deze in z'n etui is gekraakt. Ach, men moet een heid zyn om bij dit alles een prettig mensch te blijven! Wie kan niet, uit dagelijksche ervaring, een supplement leveren op de serie van den Engelschman? No. 21.640: De Duitsche natuurkundige Bilau, propagandist voor windbemaling en stroomlijnwieken, geeft een geschrift uit „die Windkraft im Theorie und Praxis", waarvan wij geen syllabe begrijpen (No. 21641!) en waarvan Prof. Visser uit Wageningen in het „Handelsblad" schrijft, dat in een belangrijke conclusie een onnoozele rekenfout is ge maakt, waardoor de geleerde Duitscher tot 4.53 pk komt, inplaats van tot 45.3 pk! No. 21642: In het observatorium van Pa- sadena (Californië) is een opzienbarende vondst gedaan. Op een gevoelige plaat, die in het Observatorium was ontwikkeld, ontdekte men een nieuwe ster, die men tot dusver niet kende. Opwinding onder professoren 'en studenten. Dagenlang gezoek en getuur. De ster was zoek. Tot men begreep; dat bij de ontwikkeling van de plaat in de donkere ka mer een insect zich op het negatief had neer gezet en er zijn sporen op had achtergelaten. No. 21643: Prof. X. van het Seismografisch Instituut te Y. constateert een aardbeving, die zóó hevig is, dat de naald breekt. „Een ontzettende catastrophe!" roept hij uit, „dat moet 1000 kilometer hier vandaan zijn!" Op dat oogenblik valt er een stuk kalk van het plafond op zijn hoofd en het blijkt dat zijn amanuensis de piano uit zyn handen heeft laten glippen, die hy boven aan 't verplaatsen was per luxe Touringcar. Bioscopen. Tivoli-Theater, aanvang 7 u_.\ Witte Bioscoopaanvang half acht. Rialto-Theater, aanvang half acht. Dinsdag 18 Februari. Casino, 110 uur: Tent. Nomotto-wol. Woensdag 19 Februari. Casino, 8.30 uur: Marine-Concert. Zondag 23 Februari. Musis Sacrum, 8 uur: Wlelrenwedstrijd, vereen. D. O. K. EVA BONHEUR. Modelvoorstelling voor een volle zaai. Zondagavond ging, als aangekondigd, voor de 750ste maal „Eva Bonheur". Het Casino was voor deze gelegenheid weer eens uit stekend bezet, hetgeen er op wyst, dat Den Helder én Heyermans én Eva Bonheur én Mevr. Esther de Boer- Van Ryk naar waarde weet te schatten. De velen zullen niet teleur gesteld zijn, want het ensemble de Boer-van Ryk heeft de opvoering dusdanig verzorgd, dat van een modelopvoering gesproken kan worden. „Eva Bonheur", een genoegiyk spel zooals de groote acteur het zelf noemde. Inderdaad, in dialoog en actie is het vaak heel genoeg lijk, soms geestig, soms grappig, maar aan den anderen kant treft ons als in zoo menig Heyermans' werk de diepe tragiek, de zelf kant van het leven. Ja, men lacht om de gevatte gezegden, die de schrijver den auteurs ln den mond legt, maar tydens dien lach schrijnt de ziel van het leed dat daar is en dat zich een uitweg baant. We voelen als een onvermydelyke botsing de openbaring van het tragische naderen. Heyermans doet on weer en bliksem voorafgaan als een voor spelling van het naderende onheil. Op pak kende wijze wordt de dialoog met korte, for- sche woorden in overeenstemming gebracht;

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9