Buitenlandsch Overzicht JlMfiaïlMaco! het gestolen kind HONIG S BOUILLONBLOKJES 6 voor lOct. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA^ Aspirbn DINSDAG 25 FEBRUARI 1936 64ste JAARGANG Amerika, de vlootconferentie en wat er meer aan vast zit Japan draait bij of doorzichtige politiek van Tokio, De vloot' conferentie „Frankrijk wil geen oorlog". De Fransche begrooting van marine. Faciliteiten voor toeristen in Frankrijk. De demilitariseering van het Rijnland. BETROUWBAAR Hitier en de Britsch-Indische medici- De vlootconferentie. De amnestie in Spanje. De Belijdenisbeweging in Duitschland. De verkiezingen in Japan. De Syrische regeering afgetreden. China en Japan. FEUILLETON COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel 1.65; binnenland 2.-, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost 2.10, idem per mail en overige anden 3.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. 0.50, 0.70, 0.70, 1.Modeblad resp. 1.20, 1.50, 1.50, 1.70. Verscbynt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct; bij niet-contante betaling 15 ct per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct per advertentie extra).Bewijsnummers 4 ct De vlootconferentie vertoont al een even op wekkend beeld als de ontwapeningsconferentie, d.wa. er wordt veel ge praat, maar weinig „gedaad", om maar eens een eigen woord te gebruiken, dat mag je je als journalist zoo nu en dan wel eens permit- teeren. U behoeft het niet over te nemen. Doch terzake, het gaat met de vlootconferentie lang niet naar wensch en Amerika, dat een van de deelnemers is, is ontzettend bang zich te branden aan den Europeeschen vulkaan. „Een vlootconferentie is een vlootconferentie, meent Norman Davis met recht", zoo schrijft de Nw. Rott. Crt. En hij vindt dat speciaal Europeesche aangelegenheden er niets te ma ken hebben. Dat Norman Davis schrikt, als men op de vlootconferentie met speciaal Europeesche aan gelegenheden komt aandragen zoo zegt het blad verderop in zijn beschouwingen be grijpen wij maar al te goed. Hij zit nu in Europa, ziet wat daar gebeurt, van naderbij dan een gewone Amerikaan in Amerika. Intalië probeert nu van alles te gelijk. Het heeft onderhandelingen met Duitschland aan geknoopt, zoo in het oog loopend mogelijk, om de sanctionisten, in het bijzonder Frankrijk en Engeland, schrik aan te jagen. Tegelijk echter pleit het voor het herstel van het „front van Stresa", dat een uit vrees, ja, paniek geschapen samenwerking tegen Duitschland ten doel had. Het toont, ondanks al het gebeurde, nog steeds de behoefte te gevoelen het Derde Rijk als een voor Europa gevaarlijke instelling te karakte- riseeren en in samenwerking machteloos te maken; en tegelijk „papt het aan" met Berlijn, om Parijs en Londen te in timideeren. Zouden Parijs, Londen en Berlijn daarvan de dupe Worden Parijs en Londen zouden geen bezwaar ma ken tegen een herstel van het front van Stresa, als Mussolini er niet wat veel voor vroeg. De sancties zouden moeten worden opgegeven en verloochend. Verraad van Parijs en Londen aan den Volkenbond zou dus de prijs moeten «tin. Dit zal Parijs en Londen te duur wezen. Maar het spel gaat verder. Niet onverdienstelijk uit een oogpunt van politieke kermisvreugde is het gebruik, dat Berlijn van deze gelegenheid maakt Terwijl Mussolini Duitschland uitspeelt heel goed de onbruikbaarheid daarvan voor zijn bijzondere politiek begrijpende, speelt Berlijn Mussolini Uit, ofschoon de bedoelingen van den duce vol maakt doorziende. Goering gaat met deze be doeling naar Polen. De Polen zijn nu weer zoo fnuikend lastig voor de Duitschers, als in de kwaadste tijden. Goering's komst is niet eens In staat, den feilen toon van de Poolsche pers te verzachten. Maar hij zal het den Polen wel vertellen. Duitschland geïsoleerd? Het lijkt er wat naar. Het heeft de hand uitgestoken naar Litauen, den doodsvijand van Polen, die kort 3 maal per dag Den Helder- Wieringermeer - Medemblik - Hoorn - Amsterdam. Verbinding met geheel West-Friesland. geleden nog felle dreigementen uit Berlijn te hooren kreeg. Er is nog Hongarije, waarop Berlijn altijd kan rekenen, voor alles. Italië, en dan van zelf Oostenrijk er nog bij, en nolens volens Zuid-Slavië: Polen hoeft maar ja te zeggen, en het is lid met preferente aandeelen van de grootste en meestbelevende kongsie, die Europa ooit heeft gezien. Vrees voor Rusland? Berlijn onderhandelt weer met Moskou over zaken. Men zie slechts, hoe ontzaglijke bedra gen het toch met contanten niet bovenmatig gezegende Duitschland bezig is, Rusland in den vorm van industrieele credieten aan te bieden. Zou het dat doen, als het meende, van Rus land kwaad te duchten te hebben? De toenaderingspogingen van Rome hebben, hoezeer Berlijn ook de intrinsieke waarde er van moge wantrouwen, voor de Wilhelmstrasse toch de groote beteekenis, dat zij er te War schau partij van kan trekken. Als Warschau nu maar weer niet wantrouwig is Eb- schijnt eenig licht te komen in de verhou ding tusschen Japan en Rusland, die vooral de laatste weken zeer ge spannen was, zoo gespannen, dat men vrees de voor een gewapend conflict. Dat zou even wel Rusland niet gelegen komen, gezien de spanningen die eraan den anderen kant van de grens heerschen en die nog wel eens mili taire aandacht konden vragen en ook Japan is nog niet klaar om een oorlog optima forma te voeren. Het Hbl. wijdde Zaterdagavond onder den kop „De wind eenigszins gedraaid", een hoofd artikel aan den toestand in het Verre Oosten. Wij ontleenen daaraan het volgende: De betrekkingen tusschen Tokio en Moskou kenmerken zich al sedert ten naastenbij vier jaren door spanningen, die nu eens sterker, dan weer zwakker zijn, maar nooit bepaald afwezig zijn geweest. Zij hebben zich aanvan kelijk geconcentreerd om den Chineeschen Oosterspoorweg (thans Noord-Mandsjoerij- schen Spoorweg), waarvan Moskou na lang durige onderhandelingen tegen een betrekke lijk lagen prijs afstand heeft gedaan, in de hoop aldus het pad te effenen voor een betere verstandhouding tot de Japanners. Moskou heeft hun dezen spoorweg als het ware als vette kluif toegeworpen om hun imperialisti- schen honger, die reeds gedeeltelijk verzadigd was door de opslokking van Mandsjoerije, definitief te stillen. Zooals men weet, te ver geefs. Japan heeft sedertdien hardnekkig alle voorstellen der Russen tot het sluiten van een non-agressiepact, dat den vrede tusschen de Sowjet-Unie en Japan in de naaste toekomst moest waarborgen, afgewezen. De Japansche militairen zijn voortgegaan om, met het grond gebied van Mandsjoekwo als basis, hun terri toriale acquisities voortdurend te vergrooten en zijn geleidelijk overal komen te staan of aan de grens van het Russisch grondgebied Siberië df aan de grens van de Russi sche invloedssfeer, Buiten-Mongolië. Feitelijk is Japan al sedert 1931 op het oorlogspad zonder dat het, zooals vroeger gebruikelijk was, den oorlog verklaard heeft. Tegenover het weerlooze China kon, en kan, het zich deze weelde veroorloven, maar wat de Sowjet Unie betreft, is het tenslotte ge stuit op een goed-gewapenden tegenstand, dien het niet eindeloos kan tarten of prikkelen zonder daarvan de wijde consequenties onder het oog te zien. En naar men moet aannemen is Japan nog inderdaad niet voldoende voorbereid op een gewapend conflict met de Sowjets om de definitieve hegemonie op het vasteland van Azië. Het heeft zelf nog te kampen met ern stige financieele en economische moeilijk heden, het heeft de handen vol aan de con solidatie van Mandsjoerije en Noord-China en het wacht, vermoedelijk, het tijdstip af, dat de Sowjets ook aan hun Europeesche gren zen in moeilijkheren worden gewikkeld, die hun weerstandskracht in het Oosten ver zwakken. Wellicht werkt ook mede de over weging, dat Groot-Brittannië den laatsten tijd avances maken jegens de Sowjets en daar door de positie der Japanners zwakker wordt. Vermoedelijk heeft het inzicht, dat de tijd nog lang niet rijp is voor een gewapend con flict van grooten omvang, en dat het aanbe veling verdient in rust te consolideeren dat gene wat Japan betrekkelijk zonder slag of stoot heeft verworven, tegenover Moskou milder gestemd. Tokio blijkt n.1. opeens te gevoelen èn voor een nonagressie-verdrag ên voor een grenscommissie. Het nonagressie- verdrag zou echter een korten looptijd moeten hebben, n.1. van drie jaar, ongeveer den tijd dat Japan voldoende orde op zijn zaken kan hebben gesteld om zijn expansieplannen op het Aziatisch continent verder uit te werken. MOTTA, de Zwitscrsche minister van binnenlandsche zaken. AZANA, de nieuwe Spaansche minister-president. Een getuigenis van Sarraut. In een toespraak in de American Club te Parijs, heeft Sarraut, de minister-president, onder meer gezegd: „Gij, die in Frankrijk leeft, kunt getuigen, dat wij geen oorlog willen. Wij wenschen ontwapening. Oud strijders, zooals ik,- vergeten den haat. Wij zijn bereid de tegenstanders de hand te reiken, teneinde in Europa een gemeenschap te vormen in den geest van het Briand- Kellog pact, dat den oorlog verklaart aan den oorlog. Wij trachten van de vereeniging der volkeren een instrument te maken van collectieve veiligheid, waarvan de wereld vrede afhangt". De begrooting van de marine bedraagt dit jaar 2047 millioen frank. Dit jaar zal er een kruiser van 35.000 ton op stapel worden ge zet van hetzelfde type als thans te Brest wordt gebouwd. Verder zullen drie torpedo jagers van 1762 ton en een duikboot van 800 ton worden gebouwd. Buitenlanders kunnen „carte de tourisme krijgen. Teneinde het verblijf in Frankrijk van buitenlandsche toeristen te vergemakkelijken heeft minister president Sarraut, den presi- den der republiek, een ontwerp-decreet voor gelegd, dat een speciale identiteitskaart in stelt, een zg. „toeristenkaart". Buitenlanders, die voornemens zijn in Frankrijk te komen met een toeristisch doel, kunnen op hun verzoek, door zich tot den Fransehen consul in hun woonplaats te rich ten, een dergelijke kaart verkrijgen, welke hen in staat stelt vrijelijk in het geheele ge bied van Frankrijk en overzeesche gebieden te circuleeren gedurende een periode, welke de zes maanden niet overschrijdt. Zij behoeven zich dan niet te onderwerpen aan de bepalin gen van het decreet van 6 Februari 1935, het welk de voorwaarden voor het verblijf van buitenlanders in Frankrijk regelt. De afgifte dezer kaart geschiedt kosteloos en is aan geen belasting of recht onderhevig. Een Fransche persbeschouwing. Mevr. Tabouis schrijft in het Parijsche blad Oeuvre: Volgens betrouwbare berichten woont Hitier sedert enkele dagen te Potsdam de conferentie van generaals, welke tweemaal per jaar vergadert, bij. De bijeenkomst heeft de kwestie van de gedemilitariseerde Rijn land-zone overwogen en de vrees van Duitsch land voor een gezamenlijken stap van Frank rijk, Engeland en België daartegen heeft heil zaam gewerkt, aangezien ze Duitschland stellig zal afhouden van eenige actie in dezen vóór de a.s. zomer. Mevr. Tobouis schrijft voorts dat de groote steden in het Rijnland een remilitariseering wenschen omdat zij van de aanwezigheid van gekazerneerde troepen profijt verwachten. Zij besluit: „In internationale kringen te Berlijn is men van oordeel dat de toestand voors hands niet zal verergeren, maar dat de hoop op toetreding van Duitschland tot „eenig groot Europeesch acccord" moet worden op gegeven." w e r k f b i j verkoudheid steeds Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranieiakjes van 2 lab!, 10 ets. Reuter meldt uit Bombay: De onlangs door Hitier gehouden rede, waar in hij op de superioriteit der blanke rassen wees zal waarschijnlijk een boycot van Duitsche goederen, onder andere van medicinale pro ducten, door Indische doktoren, tengevolge hebben. De medische vereeDiging te Bombay heeft een resolutie aangenomen, waarin ver klaard wordt, dat deze boycot een represaille maatregel ls naar aanleiding van de bewuste redevoering. Het Amerikaansche standpunt met betrekking tot de slagschepen on gewijzigd. De Amerikaansche delegatie ter vlootcon ferentie blijft haar eisch inzake groote slag scheppen van 35.000 krachtig handhaven. Dit is den Franschen ambassadeur gistermiddag medegedeeld door den Amerikaanschen gede legeerde Norman Davis, die duidelijk te ken nen gaf, dat er in het officieele standpunt der Vereenigde Staten der slagschepen geen enkele verandering is gekomen. De tekst van het ammestie-decreet. Het eenige artikel van het decreet luidt: Amnestie wordt verleend aan personen die veroordeeld zijn, of die een vonnis afwachten ter zake van politieke en sociale delicten. Hieronder vallen de leden van Baskische ge meenteraden, wier vonnissen voor geen rechtsmiddel meer vatbaar zijn. De regeering zal de Cortes rekenschap geven van het gebruik dat zij van dit decreet heeft gemaakt. President Zamora heeft het am nestie—besluit onderteekend. President Zamora, aldus meldt Reuter uit Madrid, heeft het amnestie-decreet ondertee kend en de regeering gelast, dat de onder de amnestie begrepen, onmiddellijk in vrijheid moeten worden gesteld. Ook Companys en vijf leden van Catalaansche generaliteit zijn vrijgelaten. In beslag genomen goederen wor den niet teruggegeven. Staatspresident Zamora heeft een decreet onderteekent, waarbij alle werkzaamheden, in verband met het teruggeven van de geconfis- keerde goederen van de grandes van Spanje, worden gestaakt, evenals de betaling van de renten van deze goederen. Oude bewindslieden In hun functies hersteld. Het eerste besluit van de In hun functie herstelde stadsbestuurders te Oviedo was, naar Reuter van daar meldt, de gemeentelijke ambtenaren, die na de October-revolutie wa ren ontslagen, weer in dienst te nemen en hun volle loon uit te betalen sedert het ont slag. Alle voordeelen, welke gegeven zijn aan de ambtenaren, die door de regeering na de revolutie zijn aangesteld, zijn teniet gedaan. Werkloozen moeten zich bij hun vroegere werkgevers melden. Alle werklieden, die in verband met de October-revolutie van 1934 hun werk verloren, zijn, naar Reuter uit Madrid meldt, uitgenoo- digd zich vanochtend weer te vervoegen bij hun oude werkgevers. Indien deze weigeren hen weer aan te nemen, moet dit onmiddellijk ter kennis worden gebracht van den burge meester of den civielen gouverneur. Zet den strijd tegen Kerrl voort. De tiende rijkssynode van de Belijdenisbewe- ging, welke een week lang te Oeynhausen (bij Hannover) in besloten bijeenkomsten heeft vergaderd, is Zaterdagavond geëindigd. Vol gens Reuter heeft «qj besloten dat de evange lische geestelijken zich zullen blijven verzetten tegen de voorschriften van minister Kerrl en zqjn kerkelijke commissie. De militante geeste lijken hebben hun zin gekregen. De voorloopige kerkregeering, welke onder leiding stond van bisschop Marahrens, is af getreden. Een commissie is gevormd om de kerkelijke zaken te behartigen tot tijd en wijle met de regeering een vergelijk zal zijn ge troffen. Voorts heeft de Synode besloten elke samenwerking met de kerkcommissies van Kerrl af te wijzen. De definitieve uitslag. Een over winning voor de Minseito. De definitieve uitslag van de verkiezingen is: Minseito 205 zetels, Seijoekai 175, Sociale massa 18, Showakai 20, Kokumindomei 15, onafhankeljjken 24 en andere partijen 9. Het merkwaardige van deze verkiezingen is het onverwachte succes van de candidaten der „sociale massa partij", de proletarisch partij. In totaal waren er 877 candidaten voor 466 zetels. De regeering van het mandaatsgebied Syrië heeft gisteren den Franschen hooge-commis- saris de Martel haar ontslag ingediend, aldus meldt Reuter uit Jeruzalem. De hooge commissaris heeft den huidigen minister van justitie, El Ajoebi, met de vor ming van een nieuw kabinet belast. Een nieuwe regeering gevormd. Reuter meldt nader, dat Ajoebi reeds een regeering heeft gevormd, waarin twee leden, n.1. de minister van justitie, Said Gazi, en de minister van onderwijs, Emir Moestafa Cebar, tot de nationalistische partij behooren. Een verklaring van den nieuwen Japanschen ambassadeur in China. De nieuwe Japansche ambassadeur in China, Arita, die te Tokio op doorreis van Kobe naar Nanking is aangekomen, verklaarde aan de journalisten, dat Japan wenscht dat Nanking Noord-China erkent als een speciaal gebied met het oog op den invloed van Mantsjoekwo. Hij voegde hieraan toe, dat hij kennis zou wil len nemen van de voorstellen der Nanking- regeering, alvorens zijn wenschen nader te formuleeren. Arita deelde tenslotte nog mede, dat hij geen instructies gekregen had om te onderhandelen over een Japansche leening, teneinde de Chi- neesche regeering eventueel te helpen. EEN VERHAAL UIT AFRIKA 37. Ze begreep, dat het onweer snel naderde €n terwijl de kano te water gelaten werd, staarde ze uit in de duisternis. Nu Rimington erbjj was, moesten ze tweemaal een tocht over het meer maken; en Honor ging met hem bjj de eerste groep. Fatuma en de twee overgebleven mannen stonden hen op te wachten aan den anderen oever en Rimington Werd zoo vlug mogelijk naar bed gebracht. ^9 lag heftig te ijlen en Honor gaf hem een alaapmidel, dat ze vond in een klein medicijn- kistje, dat Fatuma haar gewezen had, toen Waschte ze zijn wond uit met een ontsmet tingsmiddel en verbond hem opnieuw. Ze was nauwelijks klaar, toen een helle bliksemstraal door de duisternis flitste, gevolgd door een geweldigen donderslag, die de tinnen voor- Werpen in de tent deed rammelen en het lin- "en deed klapperen; de lamp, die aan den nvensten stang was opgehangen, hing Ict- ^9k heen en weer te dansen. °en kwam de regen, een geweldige stort regen, die als een gordijn van water neer- etste op de aarde. Geen linnen was be stand tegen een dergelijke watermassa. Op erscheidene plaatsen begon het water in 2 e riviertjes de tent binnen te strooinen. e trachtte eerst met haar vinger een weg vinden voor die miniatuurbeekjes, maar c hielp niets en met hulp van Fatuma trachtte ze alles zoo goed mogelijk in orde te maken voor den zieke. Nog eens en nog een flitste de bliksem, de donder kraakte en echode in het naburig woud met een geweldig rumoer, het geplas van den woesten regen werd steeds luider en het leek of de tent zou bezwijken onder den last van het neervallende water. Er was niet veel wind en daar was ze dankbaar voor. Eenmaal sloop ze naar den ingang van de tent en keek naar buiten. Een bliksemflits verlichtte het landschap voor haar maar ze zag niets dan evenwijdige stra len water, die de oppervlakte van het meer tot een dikke schuimmassa striemden. Ze sloop weer terug, kletsnat geworden in die eene minuut en bleef naast Fatuma en Ri mington zitten wachten tot het onweer voor bij zou zijn. Het scheen uren te duren, toen begon het lichten iets te verminderen, de donder scheen af te drijven en hoewel de regen nog steeds gestadig doorroffelde op het linnen van de tent, wist ze, dat het onweer begon te be daren. Ze keek naar Fatuma, die in een nogal ongemakkelijke houding in slaap was geval len. Honor liep naar Rimington, die den heelen tijd heel rustig had gelegen, trok voor zichtig de dekens wat hooger op en legde het zeildoek recht, dat ze over hem heen gelegd hadden als bescherming tegen het water, dat door het linnen heenlekte. Toen ging ze in een dekstoel zitten om verder den nacht door te waken. Maar binnen vijf minuten vielen haar oogen dicht en was ze in een onrustigen slaap gevallen. Een uur ging voorbij. De lamp, die aan de dwarsstang van de tent was opgehangen, be gon flauwer te branden bij gebrek aan olie, toen plotseling buiten zachte voetstappen klonken. Ze hoorde het in haar droomen en werd wakker door het bijna geruischloos stappen van een dier... Ze keek haastig om zich heen. Rimington lag nog rustig te slapen. Fatuma was van houding veranderd, maar sliep ook nog. De regen had opgehouden, heel ver weg klonk nog een dof gerommel. Maar het geluid, dat ze in haar droomen gehoord had, hoorde ze nog... en ze luisterde scherp toe en trachtte in het halfduister van de tent rond te kijken, zonder zich in haar stoel te bewegen. Weer hoorde ze het geluid, dezen keer bij de gesloten ingang van de tent, waar de man scheen te blijven staan. Ze bleef volkomen stil zitten, terwijl ze scherp uitkeek, maar ze zag niets. Een minuut ging voorbij, twee mi nuten, toen hoorde ze de zachte voetstappen weer. Ze schenen om de tent heen te gaan. Dadelijk glipte ze uit den stoel en greep het geweer, dat In een drooggebleven hoek van de tent stond. Toen maakte ze haastig de klep van de tent open en glipte onhoorbaar naar buien. Bjj het licht van een verre blik semstraal kon ze 't heele slapende kamp overzien, maar den indringer, aien ze ge hoord had, zag ze nergens. Haastig liep ze met een vrij groote bocht naar den achterkant van de tent, tevergeefs trachtend het geluid, dat haar voeten in den doorweekten grond maakten, te vermijden. Toen bereikte ze een bloeiende struik, die zoel en sterk geurde na den regen en van waar ze 't geheele kamp kon overzien. Dezen keer vond ze den man, dien ze zocht, dadelijk, en zelfs zonder het licht van den bliksem. Tegen het lichte linnen van de tent teekende zich vaag de gestalte van een man af, die met Iets aan de tent scheen bezig te zijn. Een zacht scheurend geluid bereikte haar en toen begreep ze wat hij deed hij was bezig een gat in de tent te snijden. Ze wachtte met ingehouden adem, terwijl ze zich afvroeg of hij van plan was naar binnen te gaan. Maar dat scheen zijn bedoe ling niet te zijn. Plotseling straalde flauw licht naar buiten, door de opening, die hij gemaakt had, maar een oogenblik later ver dween het weer, doordat de man zich naar voren boog, hoewel de bovenste lichtstraal haar even den rand van een zonnehelm liet zien: het was dus een blanke! Maar wie? En die vraag werd meteen op gevolgd door een andere: Wat deed hij daar? Het antwoord op die tweede vraag kwam kwam bijna dadelijk. Uit den hoek, waar hij bezig was, had hij het geweer genomen en er stond daar nog 'n tweede. Dat was het wat hij zocht. Een oogenblik later werd haar vermoeden bevestigd. De man richtte zich op, hief zijn arm omhoog en het licht glinsterde even op het metaal van het ge weer, dat hij naar tuiten trok. Ze stond als geboeid naar hem te staren. Was hij alleen maar een dief of had hij een andere bedoeling met den diefstal van dat geweer Ze herinnerde zich plotseling hoe haar schot van dien morgen het wapen van hun achtervolger onbruikbaar had gemaakt... Klik! Zacht, maar duidelijk klonk dit geluid tot haar door, de bekende klank van het spannen van den haan. Onhoorbaar ging ze overeind staan in haar schuilplaats, terwijl haar hart heftig klopte, toen bleef ze als gehypnoti seerd toekijken, terwijl de man naar den an deren hoek van de tent sloop de hoek waai Rimington lag te slapen en zijn geweer aanlegde. Nu wist ze wat zijn duivelsch plan was en ze trachtte te roepen. Maar de klank, die zich door haar droge keel wrong, was bij na onhoorbaar, maar de man scheen het toch gehoord te hebben. Even keek hij in haar richting, om zijn plan snel uit te voeren. Maar Honor Donthorne was sneller dan hij. Elke andere overweging week voor het be wustzijn, dat Rimington's leven op het spel stond. In een ondeelbaar oogenblik had ze haar geweer aangelegd, gericht en gevuurd en haar schot viel één seconde voor dat van den moordenaar. De man bij de tent uitte een luiden kreet, hief zijn hand omhoog en liet zijn geweer vallen, toen zette hij het op een loopen regelrecht in haar richting, terwijl vanuit de hutten en de tent luid gepraat en geroep klonk. Het meisje bleef onbeweeglijk op haar plaats staan, dwars in den weg van den vluchteling. De man scheen haar plotseling te zien, toen hij op een paar meter afstand was, want hij uitte wéér een kreet en week van zijn pad af, terwijl ze even 'n glimp kon zien van zijn doodsbleek en vertrokken ge zicht. Ze bewoog zich nog niet, toen de man het dichte struikgewas achter de tent in vluchtte; ze was bijna versteend door een plotselinge vrees. Was ze te laat geweest? Had de man zijn doel bereikt? Uit het bosch klonk het geluld van een vallend lichaam, ge volgd door een wilden gil, die bijna verloren ging in het rumoer van het kamp. Ze hoorde het, maar ze draaide zich ook nu niet om. Ze wachtte, trillend van angst. Toen klonk uit de tent een stem, zwak maar bevelend: Verdraaid, Juma: Schei uit met dat la waai? Waar is Ba-Mama? Vooruit, gauw, of Toen zfl die woorden hoorde, rende zij naar de tent als iemand, die uit een tooverban ver lost is. XX. Toen Honor bij den ingang kwam, kon ze die bijna niet binnenkomen, doordat alle dra gers haar in den weg stonden. Ze duwde ze opzij en toen ze binnen was, zag ze Alec Rimington met een angstige uitdrukking op zijn gezicht in zijn kampbed zitten, terwijl Fa tuma met het kind in haar armen gekneld, met verschrikte oogen naar den ingang van de tent staarde. Honor! Honor! Gelukkig, dat je er bent! Op hetzelfde oogenblik zag zij het geweer in haar hand en riep: Wat is er? Ik hoorde schieten en iemand roepen! Ze begon haastig te vertellen. Hij luis terde zwijgend, maar toen ze halverwege was, riep hij Juma een kort bevel toe. De drager ging een beetje schoorvoetend de tent uit en kwam na een minuut terug met het geweer, dat de indringer uit de tent ge haald had. Toen hij het zag, knikte Riming ton even en Honor vertelde het slot van haar verhaal. Ik kon niet roepen, toen heb ik ge schoten. Alec Rimington draaide zijn hoofd om en ontdekte in het linnen van de tent een klei nen scheur. Toen keek hij haar weer aan: Je hebt mijn leven gered, lieveling. En hij voegde erbij: Heb je hem geraakt? Ik weet het niet, ik denk van wel. Hij riep iets en toen kwam hij naar me toe loo pen. Hij was vlak bij me en toen zag hij me en liep een anderen kant uit. Zg brak af en er kwam een uitdrukking van afschuw op haar gezicht. Rimington zag het. —Heb je zijn gezicht gezien, Honor? vroeg hij. Ja! Heb je hem herkend? Neen, neen! antwoordde ze zoo heftig, dat hij ervan schrok. Ik heb hem maar even gezien. Ik kende hem niet. O, het kan George Mannering niet geweest zijn! (Wordt vervolgd,)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1