Radio-programma HELDF.RSCHE COURANT VAN DINSDAG 23 FEBRUARI 1936. De Belgische socialisten en de landsverdediging Lord Londerry over zijn bezoek aan Dnitschland. GEMENGD NIEUWS De aanslag bij het Centraal Station. 4500 gloeilampen in beslaggenomen Boot op den dijk bij Enkhuizen. „Gewetens geld' Burgemeesterswoning besmeurd. Een „vrachtje" voor Doeksen. Duitscher aangeschoten. Te water geraakt en verdronken. Smokkelschip met alcohol aangehouden. Ongeluk met brandende petroleum Ondeugend kind brengt man tot woede. In volle vaart tegen een boom. Niet hoopgevend voor de toekomst. Een kraan van een jongen Nachtelijke overval. De begrafenis van de slachtoffers van den brand. Een zeldzaam voorkomend ongeluk. Amerikaansch hoofd van politie op Porto Rico vermoord. Een trein ongeluk. Moord. Een zeldzame geboorte. Put met giftige gassen. Weer de zaak Hauptmann De twaalf kindermoorden. Epidemie in een stad in Ohio. Actie tot gratie voor Hauptmann. Ernstig mijnongeluk in Polen. Katholieke geestelijke veroordeeld. Doodstraf voor Veltsjev en Dantsjev wegens hoogverraad. Canberra komt niet tot ontwikkeling. Verschrikkelijke wraakneming. Een aanval van bandieten in Mexico. Het buitengewone congres van de S.D.A.I'. verwerpt de voorstellen van Devéze. De correspondent van de „N. Rott. Crt." te Brussel telefoneerde aan zijn blad: Het buitengewone congres van de Socialis tische Arbeidersparty, belast met de behande ling van het militaire wetsvoorstel, is Zondag in den loop van den avond geëindigd. Het was veel minder bewogen dan men verwacht had. De meeste sprekers bleken bet regeerings- voorstel tot verlenging van den actieven diensttijd niet te kunnen aanvaarden. De Luiksche afgevaardigde Hubln was na genoeg de eenige, die het plan-Devèze onvoor waardelijk durfde verdedigen. Ten slotte werd met 517.515 tegen 63.365 stemmen en 13.093 onthoudingen, een motie aangenomen, waarin de voorstellen van Deviöze worden verworpen. Duitschland is niet agressief. In een rede, Zondag gehouden te Durham (Exminster), gaf Lord Londonderry, de oud minister van luchtvaart, een verslag van zyn jongste bezoek aan Hitier en Goering. Hg wees op de snelheid, waarmede Duitschland zijn luchtmacht ontwikkelt, dank zy de doel treffendheid van zyn organisatie, en haar op oorlogsgebied tot de sterkste der wereld maakt. Hij zei, dat zyn besprekingen met de Duit- schers hem de overtuiging hebben geschon ken, dat Duitschland geen agressieve bedoe lingen jegens Engeland koestert. Hetgeen het het minst wenscht, is te zien, dat de landen zich met oorlogszuchtige be doelingen vereenigen en zichzelf te zien als tegenstander van Engeland en Frankrijk. Na gepleit te hebben voor de ontwikkeling van de Britsche luchtmacht, herinnerde Lord Londonderry eraan, dat Hitier in zijn onder houd met hem erop wees, dat het zjjn wensch was van Duitschland een bolwerk te maken tegen het communisme en de sowjet-propa- ganda. Binnenland De instructie in de zaak tegen den arbeider J. B., die eenige maanden geleden by het Centraal Station een aanslag heeft gepleegd op een colporteur van Volk en Vaderland, is thans gesloten. De zaak zal in Maart ter openbare rechtzitting worden behandeld. De recherche te Amsterdam heeft in een loods aan de Javakade een partij van 4500 gloeilampen in beslag genomen, die bestemd waren voor levering aan een handelmaat- schappjj. Het was ter kennis van de recherche gekomen, dat bij de vervaardiging van deze lampen gebruik was gemaakt van octrooien, die geen eigendom waren van de onderne ming, die de lampen geleverd had, zoodat de lampen wegens overtreding van de Octrooi- wet in beslag zijn genomen. Door mist uit den koers geraakt. Een der Hanzebooten van de HollandGro ningen Ljjn, geladen met stukgoed op weg van Amsterdam naar Groningen, is Zaterdagnacht bij mistig weer onder den vuurtoren te Enkhui zen op den Drechterlandschedijk gevaren. De boot zit muurvast. Een groot aantal vletter- lieden vertrokken tot het verleenen van assis tentie. Aan de woning van den burgemeester Is een enveloppe bezorgd, Inhoudende een bedrag van 5200, met de aanduiding „gewetens- geld". ONGELUK OP EEN DRUKKERIJ. In de drukkerij Libertas te Utrecht is de 22-jarlge hulpdrukker F. de W. uit Bilthoven bij werkzaamheden aan een rotatiepers door een vliegwiel gegrepen. Hjj werd medege- sleurd en was zoo goed als onmiddellijk dood. EEN TROUWE KATER. De landbouwer J. van Aaken in de Binnen- Heurnc had katten te veel en zond een zwar ten kater naar kennissen in het 20 km verwij derde Kilder, gem. Bergh. Htj keek vreemd op, toen de kater na verloop van eenige dagen weer op z|jn boerderij kwam aanloopen. GESTIKT. Gisterochtend vond de vrouw van den win kelier B. in de Nieuwstraat te Gilze Rijen haar eenjarig zoontje in de dekens gestikt. Een ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. THANS RUIM 2768 GULDEN BIJEEN GEBRACHT. Voor de slachtoffers van den brand aan den O.Z. achterburgwal, Het totaal aan giften, die btj het comité van Journalisten voor de slachtoffers van den brand aan den Oudezijds Achterburgwal zijn binnen gekomen, bedroeg Vrijdagavond 2768.15, Zondagnacht hebben onbekenden een be zoek gebracht aan de woning van burge meester J. L. Verwiel te Oisterwijk, niet echter om er in te breken, maar om in reus achtige letters van wel een halven meter om vang, den gevel met de woorden Zwart Front te besmeuren. De gemeentepolitie heeft de zaak op dit oogenblik in onderzoek, doch het is waar schijnlijk, dat ten deze ook nog de hulp van de marechaussee zal worden ingeroepen. De verdenking berust zeer sterk op de volgelin gen van den leider van het Nederlandsche Volksfascisme aldaar. Motorlogger gestrand. Zondagochtend is op de Noordergronden bij Terschelling de motorlogger ,,Oceaan"-Sch. 47 uit Scheveningen gestrand. Onmiddellijk zijn de sleepbooten „Holland,", „Texel" en „Vlieland" van de reederij Doeksen, alsmede de reddingboot „Brandaris", ter assistentie uitgevaren. Des midags om vjjf uur is men erin geslaagd den logger vlot te sleepen. Aangezien door het zware stooten in de branding het roer defect was geraakt, kon de logger de reis niet op eigen kracht vervolgen, zoodat het schip door de sleepboot „Holland" naar Scheveningen gesleept zal worden, Te Kerkrade is Zaterdagmiddag de Duit scher O., wonende by de gem. Heszogenrath, aangeschoten. Bij het passeeren van de grens werd O. aangeroepen door douanebeambten, doch O. liep door. Een der beambten loste eerst drie schoten in de lucht en door het vierde schot werd O. in een been getroffen. Later bij de visitatie Is gebleken, dat de Duitscher in zijn sok 850 mk. aan papieren geld had verbor gen, die hy in Kerkrade had ingewisseld voor zilveren marken. Het geld is in beslag geno men. O. is naar het ziekenhuis gebracht. Zyn vrouw is in arrest gesteld. Zondagavond tegen half 8 werd op de Jacob van Lennepkade, nabij de Ten Cate- straat te Amsterdam, alarm gemaakt door kinderen, die beweerden, dat zy een man te water hadden zien loopen. By het ingestelde onderzoek werd echter niets gevonden. Daar de kinderen evenwel hun beweringen met klem handhaafden, stelde de politie een gron diger onderzoek in, waarna men begon te dreggen. Te ongeveer half elf werd het lijk opgehaald van een ruim 60-jarigen man. Ver- moedelyk was het een verpleegde van een tehuis voor ouden van dagen. In een onbewaakt oogenblik is het 4-jarig zoontje van den heer Van Olst aan de Cen- traalweg te Hattem in de vaart by de ouder- ïyke woning geraakt. Toen zyn vermissing bemerkt werd, was het ventje reeds ver dronken. Tydens een surveillancedienst op de Wes- terschelde heeft het recherchevaartuig „Al batros" een Belgisch motorscheepje, metend 40 ton, aangehouden. Het vaartuig werd naar Vlissingen opgebracht, maar de lading werd onderzocht Dit onderzoek wees uit dat er 10.400 Uter alcohol van 96 pet. aan boord waren. De belastingambtenaren deden hier mee een goede vangst Immers, zou het trans port niet ontdekt zyn, dan zou voor een waarde van f 43.000 aan accyns aan de schat kist zyn onttrokken. Vrouw loopt ernstige brand wonden op. Gisterochtend was de 33-jarige dochter van H. Peeters te Overloon bezig met het aan maken van het fornuis, waarby zy petroleum gebruikte. Haar kleeding geraakte daarbij in brand. Het slachtoffer vluchtte naar buiten, waar buren het vuur met een deken wisten te dooven. Onmiddellyk waarschuwde men dr. Bloemen uit Venray, die de eerste geneeskun dige hulp verleende. De ongelukkige heeft ernstige brandwonden gekregen. Haar toe stand is zorgwekkend. Meisje met een schop geslagen. De 40-jarige tulnier H., wonende te 's Her togenbosch, heeft by een burenruzie het 14-J. dochtertje van zyn buurman W. zoodrnig met een schop op het hoofd geslagen, dat zy, na voorloopig verbonden te zyn, in het ziekenhuis te Niderkruchten (Duitschl.) moest worden op genomen. Reeds geruimen tyd hadden de kinderen van H. met de kinderen van W. ruzie onder elkaar. Toen de vrouw van verdachte zich met den klndertwist bemoeide, keerden de kinderen van W. zich tegen haar. De vrouw werd tegen den grond getrokken, waarop verdachte, die ln de buurt op den akker was, toeliep en ln een op welling van drift met zyn schop naar een der kinderen sloeg. Het I4-jarige meisje, dat een zware hersenschudding heeft opgeloopen, ver keert ln levensgevaar. Verdachte is aan den Officier van Justitie voorgeleid en na verhoor in het huis van be waring opgesloten. In den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks half een is op den Horsterweg te Blerick een personenauto, bestuurd door een zekere V. uit Tegelen, in de bocht van den weg naby de St. Anna Kapel ln volle vaart tegen een boom gereden. De 20-jarige J. Cre- mers uit Tegelen werd tengevolge van den schok uit den wagen geslingerd. Met een ern stige schedelfractuur is het slachtoffer opge nomen en naar het ziekenhuis te Tegelen overgebracht. Zondagavond was hy nog bewusteloos. Zyn toestand was zorgwekkend. De chauffeur, een gemeenteraadslid van Tegelen, en de derde inzittende, bleven ongedeerd. De auto werd totaal vernield. Gebleken Is, dat de bestuur der van den auto geen bevoegdheid had om een wagen te besturen. By de bocht ln den weg heeft hij geremd, waardoor de auto op het gladde wegdek slipte. De politie van het bureau Overtoom te Am sterdam heeft twee jongens aangehouden, resp. 7 en 8 jaar oud, die zich op verschillende tijdstippen hebben schuldig gemaakt aan dief stal van rywielen. Zaterdagmiddag hebben de jongens, nadat zy ieder in de Stuyvesantstraat een dames rijwiel hadden ontvreemd en daarop eenigen tyd hadden rondgereden, getracht een lantaarn van een dezer rywielen aan een rywielhande- laar te verkoopen. De man vatte natuurlijk argwaan op en waarschuwde de politie, die de jongens inrekende. Bij hun verhoor is gebleken, dat zy op het terrein van het „zwijntjes jagen" allerminst vreemden waren. Een der jongens bracht een maal een gestolen rijwiel thuis, zeggende dat hy het van een onbekende man cadeau had gekregen. Zijn moeder zond hem daarop met het rywiel naar de politie waar hy een soort- geiyk verhaal opdischte. Hy werd aanvankelyk vooral door zijn jeugdigen leeftyd, geloofd en eerst thans is komen vast te staan, dat ook dit rywiel door hem gestolen was. Zaterdagavond omstreeks zes uur heeft zich in Den Haag een verkeersongeluk afgespeeld, dat dank zij het doortastend optreden van een 17 jarigen jongeman zonder persooidyke onge lukken is afgeloopen. Op genoemd tydstip is mevrouw G., wonen de in de Koetlaan, alleen in haar auto zittende door de duisternis en den regen misleid, op den Zuid Buitensingel te water gereden. Het ongeluk had plaats in de gevaarlijke bocht, naby het Vaillantplein en de Lynbaan gedeelte van den singel zal echter binnen kort overkluisd worden. De auto verdween onder water en nog voor de inzittende dame zich had kunnen bevryden, sprong de 17-jarigen T. S. uit de Bleekerslaan gekleed te water, ten einde hulp te kunnen verleenen. Het mocht den jongen inderdaad gelukken mevrouw G. behouden op het droge te brengen. Vrydagnacht omstreeks 12 uur heeft naby Handel onder de gemeente Boekei (N-Br.) een brutale aanranding plaats gehad, waarby een man van ongeveer 900 is beroofd. De veekoopman M. Meulenpas, wonende te Handel, was nog laat op bezoek bij zyn compagnon van Doorne, die aan een binnen weg ter zyde van den straatweg Boekel-- Handel woont. Tegen 12 uur begaf Meulenpas zich per fiets langs den Binnenweg huiswaarts. Hy was nog niet ver van de woning van zijn compag non verwijderd, toen hij plotseling door twee mannen werd overvallen die vermoedelijk met een zwaren knuppel Meulenpas op het hoofd sloegen, waardoor hy van de fiets viel en bewusteloos bleef liggen. Toen Meulenpas na betrekkelyk korten tyd het bewustzyn her kreeg, miste hy zyn portefeuille, waarin ca. f 900. Hy keerde naar de woning van den heer van Doorne terug. Politie en burgemeester van Boekei werden van het gebeurde in ken nis gesteld. M. kon, daar hy vrywel direct be wusteloos was geraakt, geen signalement van de dieven geven. Enorme belangstelling. Ontzaglijk was Zaterdagmiddag op het Rokin de belangstelling van de zijde van het publiek, toen de groote en kleine slachtoffers van den noodlottigen brand aan den Oude- zyds Achterburgwal de poort van het Bin nengasthuis werden uitgedragen. Het was een lange stoet van lijkwagens, vier in totaal en volgrytuigen, die zich op den Ouden Turfmarkt voor de Ned. Bank vormde. Eerst werden de kistjes van de drie kin deren Eggermond uitgedragen, daarna die van moeder Posta met haar drie kinderen en ten slotte van S. van den Weyden. Er waren vele bloemen, waaronder kran sen van het gemeentebestuur en verder van buurtgenooten, klassegenooten en familie leden. Bij het uitdragen bracht het met rouw om floerste vaandel van de speeltuinvereeniging „De Waag" aan de slachtoffers een laatste groet. In zwart krip gehuld waren ook de brandende lantaarns van de lijkwagens. Via den Zeedijk en den O. Z. Achterburg wal, het tooneel van den ramp, werd naar de Oosterbegraafplaats en naar de begraafplaats Vredenhof aan den Haarlemmerweg gereden. Een van hen omgekomen. Zaterdagmiddag is te Heesch bij Oss, een Zeldzaam voorkomend en zeer gecompliceerd ongeluk gebeurd, dat noodlottige gevolgen heeft gehad. Op het erf van de boerderij van den land bouwer J. v. d. Helm ln de buurtschap de WySt, was men werkzaam met het vervoer van gier naar den akker. Deze gier wordt door middel van een pomp uit den anderhal ven meter diepen betonnen gierkelder, welke zich onder de stalling bevindt, in een zoogenaamden glerwagen overgeheveld. Eenige zoons van v. d. Helm, waren hun vader by dit werk behulp zaam. Op een gegeven oogenblik weigerde de pomp verder te werken en de 13-jarige Hendrik haastte zich om de fout te herstellen. Hij haalde te dien einde een klein laddertje en na den deksel, welke een middellijn van ongeveer een halven meter heeft, van den put te hebben gelicht, plaatste hy het laddertje in den gier put, welks bodem nog met een laag faecaliën van ongeveer veertig centimeter was bedekt. Toen de jongen zich even naar het achter huis begaf, om daar een hark te halen, waar mee de gier zou moeten worden omgeroerd, kwam de 6-jarige Marinus, die tot dusver on gemerkt in dei. stal aan het spelen was ge wéést, in de verleiding, om eens een kijkje in den gierkeldei te gaan nemen. Hy daalde eenige treden van de ladder af en juist toen de öudere broer weer terugkwam, stortte het ventje naar beneden. Klaarblijkelijk was de kleine jongen door de vergiftige gassen be dwelmd geraakt. Toen Hendrik bemerkte wat er tijdens zijn afwezigheid was geschied, snelde hij, zonder het gevaar van zijn onderneming in te zien, te hulp en sprong, zonder zich ook maar een oogenblik te bedenken, in den put. Hij slaagde er na veel moeite in zyn broertje te den don keren kelder te grijpen en smaakte de voldoe ning het bewustelooze knaapje aan zijn moeder, die intusschen naderby was gekomen te kunnen overreiken. Geen seconde later stortte de moe dige redder evenwel zelf bewusteloos achter over in de betonnen ruimte. De moeder begon hevig ontdaan om hulp te roepen en spoedig daarna kwam een ander zoontje, de 12-jarige Theodoor, toegeloopen. Ook hy aarzelde geen oogenblik om zyn broer te hulp te komen en daalde op zyn beurt in den verraderlijken put af. De moeder bleef aan den rand van den put wachten, doch tot haar ontzetting hoorde zij geen enkel geluid meer. Ook de 12-jarige Theo door bleek in den put te zyn neergestort ten gevolge'van bedwelming door vergiftige gas sen. De moeder, die thans drie van haar kin deren in levensgevaar wist, geraakte geheel van streek en gilde luidkeels om huip. Haar kreten werden door haar echtgenoot gehoord, die op eenige afstand van de boerdery aan het werk was. De man snelde naderby en was bij het zieh van zyn vrouw en zijn bewustelooze zoontje zoo overstuur, dat hij eveneens in den gierkelder sprong. Het gelukte hem een van de jongens beet te grijpen, doch op het oogenblik, fiat hij hem aan zijn vrouw wilde overreiken, moest ook hij het lot van zijn kinderen deelen en bewelmd door de zich verspreidende gassen, stortte hij bewusteloos achterover. De redding. Op dit tijdstip verkeerden dus vier personen uit het gezin van v. d. Helm in bewusteloozen WOENSDAG 26 FEBRUARI. Hilversum L 1875 m. VAR A-uitzending. 10.00 VPRO. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 Kookpraatje. 10.00 Morgenwyding. 10.15 De Flierefluiters, Mignon-kwintet, voor dracht en lezing. 12.001.45 VARA-orkest en gramofoonpl. 2.00 Voor de vrouw. 2.15 Orgelspel. 3.00 Voor de kinderen, 5.30 De Notenkrakers. 6.15 Reportage. 6.35 E. Walis' orkest. 7.15 Kinderkoor. 7.40 Lezing. 8.00 Berichten. 8.10 Dialoog. 8.15 Vocaal concert. 8.45 Radio-tooneel. 10.00 Berichten 10.10 VARA-orkest en gramofoonpl. 11.2012.00 Reportage en gramofoonpl. Hilversum U, 301 m. NCR V-ui tzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie, 8.15—9.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst 11.0(1—12.00 Harmoniumspel en zang. 12.15 Gramofoonpl. I.00 De Gooilanders. 2.30 Postzegelpraatje. 8.00 Lezing. 3.153.45 Gramofoonpl. 4.00 Alt en piano. 5.00 Kinderuur. 6.00 Lezing. 3.30 Afgestaan, 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Gramofoonpl. 8.00 Berichten. 8.05 Orgelconcert. 9.00 Lezing. 9.30 Gramofoonpl. 10.00 Berichten. Causerie. 10.20 Trioconcert. II.0011.30 Gramofoonpl. DONDERDAG 27 FEBRUARI. Hilversum I, 1875 m. AVRO-Uitzending. 5.30 VPRO. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Kookpraatje. 9.05 Jetty Cantoris Ensemble. 10.00 Morgenwyding. GramofoonpL 10.30 Vervolg ensembleconcert. 11.00 Kniples. 11.30 Lyra-trio. 12.15 Gramofoonpl. 12.45 Omroeporkest, gramofoonpl. en decla matie. 3.00 Kniples. 3.453.55 Gramofoonpl. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonpl. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Causerie. 6.00 Omroeporkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Pianorecital. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. Gramofoonpl. 8.15 Concertgebouw-orkest. In de pauze: Zang en piano. 10.30 Gramofoonpl. 11.00 Berichten. 11.10 Reportage. 11.2512.00 Gramofoonpl. Hilversum H. 301 m. 8.06—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl. en KRO-orkest. 2.00 Handwerkles. 3.00 Gramofoonpl. 3.153.45 Voor de vrouw. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Handenarbeid voor de jeugd. 5.15 Orgelspel. 6.00 Gramofoonpl. 6.45 Causerie. 7.15 Reportage, 7.30 Causerie. 8.00 Berichten. 8.05 Gramofoonpl. 9.00 Lezing. 9.30 Staf muziek 5de Reg. Inf. (Om 10.00 Be richten). 10.4511.30 Gramofoonpl. 1.25—12.00 Gramofoonplaten. toestand. De radelooze moeder wist door haar geroep de aandacht te trekken van den land bouwer v. d. Hurk, die zich onmiddellyk naai de plaats des onheils spoedde. Deze man was echter voorzichtiger en met behulp van een hark gelukte het hem met schier bovenmen- schelyke krachtsinspanning de slachtoffers een voor een naar boven te brengen. Allen verkeerden in zorgelijken toestand en nien haastte zich de slachtoffers in de frissche buitenlucht neer te leggen. Door de inwerking hiervan keerde hy den 13-jarigen Hendrik vrij spoedig het bewustzyn terug en de jongen haastte zich bij een van zijn broertjes kunst matige ademhaling toe te passen, hetgeen tot gevolg had, dat ook bij den 12-jarigen Theo de levensgeesten werden opgewekt. Intusschen had men burgemeester Offermans uit Heesch gewaarschuwd, die op zyn beurt dr. Bouman uit Nistelrode van het voorgevallene verwittigde. Beiden verschenen vrijwel onmid dellijk ter plaatse, waar dr. Bouman de eerste hulp verleende en er in slaagde bij alle slacht offers het bewustzyn te doen terugkeeren. De vier patiënten klaagden over inwendige pijnen en hadden veel last van benauwdheden, terwijl de vader bijna niet kon zien. De toe stand van de slachtoffers was van dien aard, dat van vervoer geen sprake kon zyn en zy thuis moesten worden verpleegd. Ofschoon men Zondagochtend meende, dat het levensgevaar vrijwel als geweken kon wor den beschouwd, verergerde nadien de toestand van den 12-jarigen Theo zoodanig, dat hij in den loop van den middag is overleden. De overlevenden buiten levensgevaar. De toestand van de beide overlevende jon gens is redelijk wel. Met den vader is het even wel erger gesteld. De man heeft hevige pijn aan de oogen en men vreest, dat hij hieraan ernstige gevolgen in verband met zijn gezichts vermogen zal ondervinden. Buitenland. Uit Saint Jean, in Porto Rico, wordt ge meld, dat het hoofd van de politie, de Ame- rikaansche kolonel B. D. Francis Riggs, door twee nationalisten met revolverschoten is ver moord, op het oogenblik, dat hij per auto naar huis terugkeerde, na de mis te hebben gehoord in de Katholieke kerk. De schuldigen verklaarden, den „massa moord van Rio Pedras" te hebben willen wreken, d.w.z. den dood van vier nationalis ten, naby de universiteit van Porto Rico, in November van het vorige jaar. Tydens het verhoor trachtten de moorde naars zich meester te maken van de geweren van de politie, waarby zy werden neerge schoten. Een doode en 50 gewonden. Te Cincinnati (Ohio) zyn in de nabijheid van het station twee passagierstreinen op een brug tegen elkaar gereden. Eén persoon werd gedood en vijftig werden gewond, waar van verscheidenen zeer ernstig. Zondagmorgen is te Wesermiinde de 78 jaar oude invalide Otto Otremba door de 28-jarige 'Clara Nuck met een broodmes vermoord. De oude man, die als lastig bekend stond, ging met niemand om behalve met het sinds eenige maanden uit Gelsenkirchen gekomen jonge meisje, die zyn huishouden scheen te verzorgen, maar buitenshuis woonde. Het meisje heeft zichzelf aangegeven en is opge sloten. Een verhoor is nog niet gehouden we gens haar overspannen toestand. Te Mugla, in Anatolië, heeft een vrouw een kind ter wereld gebracht met twee hoofden, vier oogen en twee monden. Het heeft nog twee uur geleefd. („N. R. Ct."). Kostte aan drie personen het leven. In kampong Pangelang Maoek, district Tangerang, heeft zich een ongelukkig voorval voorgedaan, dat aan drie inlanders het leven kostte. Een kampongbewoner, liet op de sawah een touw in een nog niet geheel drogen put zak ken, teri einde de tali wat soepel te maken. Het touw schoot hem evenwel uit de hand, waarna hy besloot in de put af te dalen. Voor dat hij echter den bodem had bereikt, stortte hij bewusteloos neer. Een buurman, die wilde weten wat er met zyn kamponggenoot gaande was, daalde eveneens in den put af. Ook hem trof hetzelfde lot van den man, die voor hem naar beneden was geklommen. Nog niet ge waarschuwd door dit mysterieuze voorval, daalde ook een derde inlander af, om evenals zijn voorgangers den dood te vinden. Eerst daarna vond men het veiliger de politie met het ongeval in kennis te stellen. EEN BANKIERSZOON ONTVOERD. Het uit Japansche bron vernomen bericht, dat een zoon van Toe Joe sjeng, een invloed rijken man in bankierskringen en president van eenige ziekenhuizen, in een nederzetting te Sjanghai is ontvoerd, heeft groot opzien gebaard. De ontvoerders hebben een dreig brief gezonden, waarin zy een losgeld van twee millioen dollar eischen. De autoriteiten hebben direct een onder zoek laten instellen in dè onderwerld van Sjanghai, doch tot nu toe ontbreekt ieder spoor. Gouverneur Hoffmann heeft de zaak Haupt mann door een persoonlijk onderzoek, welks resultaat van beslissende beteekenis zou kun nen zyn voor de geheele aangelegenheid, op nieuw aan de orde gesteld. Hoffmann heeft in de eerste plaats aan een der getuigen 5 charge, den houthakker Whited, een verhoor afge nomen. Daarbij bleek, dat Whited in April 1932 volgens een door hem zelf onderteekend politie-protocol heeft verklaard geen enkel verdacht persoon in de buurt van het huis van Lindbergh te hebben gezien. Pas in 1934 is dan, zooals Hoffmann con stateerde, Whited plotseling opgetreden als eenig ooggetuige tegen Hauptmann, doch pas toen de procureur-generaal Whited een ge deelte van voor de opheldering van de mis daad uitgeloofde belooning had toegezegd de kosten voor zyn verhoor in het proces T Flemington op 160 dollar had vastgesteld Hoffmann stelde de vraag, of het geld c groote rol kari hebben gespeeld bij de wijzig!" der verklaringen van Whited. te meer da deze door zyn eigen broeders was geschetst als een onoprecht mensch. Seefeld ter dood veroordeeld. De voorzitter van de rechtbank te Schwerin Sarkandel, heeft Zaterdagmorgen in tegen- woordigheid van Hildebrand, den ryksstad- houder van Mecklenburg en Lübeck, het vol gende vonnis in het proces tegen den klokken maker Seefeld geveld: Beklaagde wordt wegens moord in ten- minste 12 gevallen ter dood veroordeeld en wegens misdrijven tegen de zeden tot ont manning, 15 jaar tuchthuis en 10 jaar eer verlies. De beklaagde hoorde het vonnis zonder eenige gemoedsbeweging aan en liet zich zonder een woord gezegd te hebben, naar zyn cel terug brengen. Van de 11.000 inwoners, welke de stad Cossphocton in Ohio telt, zyn er meer dan 200 ziek. Tengevolge van het slechte drink water zijn zij door een darmkwaal aangetast, welke echter niet van gevaarlijken aard is. De geneesheeren stelden evenwel een bacil vast, verwant aan den typhus-bacil. De regeering heeft geneesmiddelen gezonden. De scholen en de meeste zaken zijn gesloten. De Luthersche predikant John Matthiewsen te Philadelphia, doctor honoris causa vari de universiteit aldaar, heeft een beroep gedaan op alle voorgangers van de Lutheranen in de Vereenigde Staten onj gratie te vragen voor Hauptmann. Vier dooden. In de steenkolenmyn Dorota, naby Sosno- wiec heeft zich in een ondergrondsche gaan derij een instorting voorgedaan. Vier myn- werkers werden gedood. Omtrent het mijnongeluk in Sosnowitz, in het steenkolenbekken van Dombrowa, kan nader worden gemeld, dat by de instorting 5 mijnwerkers bedolven werden. Twee hunner konden spoedig bevrijd worden, doch dit mocht voor een der bevrijden niet meer batea Hy was reeds om het leven gekomen. De tweede bevrijde had levensgevaarlijke ver wondingen bekomen. In den loop van den middag zyn de lyken der drie overige bedol- venen geborgen. Kort voor de instorting waren tydens boor- werkzaamheden plotseling gassen te voor schijn gekomen. Het uitstroomende gas werd in den loop van den middag zoo hevig, dat het geheele bedryf stop gezet moestworden. Te Dusseldorf is de katholieke geestelyke uit Gustuw (Rynland) tot 400 mark boete veroordeeld, omdat hij van den kansel zou hebben verkondigd dat de nat.-socialisten de katholieke jeugd aan groote religieuze ge varen blootstellen, door ze bij de „Landhulp" (verplichte hulp bij de boeren), stelselmatig naar niet-katholieke streken te sturen. De geestelijke ontkende zulks te hebben gezegd, maar hy werd op getuigenverklarin gen toch veroordeeld. Elf andere verdachten krygen tuchthuisstraffen. vyftien vrij gesproken. (Bulgarije). De krijgsraad heeft vonnis ge veld in het proces inzake den staatsgreep van 3 October j.1. De voornaamste verdachte, kolonel Damian Veltsjev werd wegens hoogverraad ter dood veroordeeld, evenals commandant Dantsjev. Twee verdachten werden veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf, en acht tot één Jaar. Vrijgesproken werden 15 verdachten, onder wie oud-minister Todorov, generaal Zaimov en de oud-directeur van politie Natsjev. Canberra, de jongste hoofdstad ter wereld, met slechts 8 tot 10.000 inwoners, heeft den Australischen belastingbetalers 13 millioen pond sterling gekost. Thans moet een bedrag van 600 tot 700.000 pond sterling besteed worden voor een groot ryksadmintstratiege- bouw, waarvoor tien jaar geleden de fun* deering is gelegd, welke toen 60.000 pond sterling kostte. Aan de in totaal tachtig myi lange stra ten wonen slechts honderd inwoners per mijl. want tweedérde van de huizen zyn regee- ringsgebouwen. De stad telt slechts 150 win kels. De waterleiding, rioleering en verlich ting zijn berekend op een stad van ruint 50.000 menschen, maar voorshands vertoon het aantal inwoners geen stijging. Te Hamlin (West-Virginia) heeft een jong meisje, dat door haar moeder berispt was, vergif gemengd in het meel, bestemd 0 brood te bakken voor het gezin, met het oog merk haar ouders te vergiftigen. Vyf broei van het meisje zijn overleden. Verscheidene dooden. Te Tuxpan in den staat Nayarit hebben bandieten een transport loongelden overval) Na een hevig gevecht met de bewakers v het transport, waarby verscheidene dooden gewonden vielen, vluchtten de bandieten m een buit van 18 000 pesos. Naar de pre° n meldt, maken bandieten ook de omgeving Tepic in denzelfden staat onveilig. Dezer hebben zy verscheidene landbouwkolonies 0 vallen. Tydens den overval op de koloDHlC(,|en Mora werden acht bewoners en vier band' gedood. De leden der benden zouden ho zakelyk ontvluchte gevangen zyn.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2