GRATIS reizen naar AMSTERDAM tot 1 Maart gratis. Stadsnieuws JivA Jh&ii zei. *Waa?i gaan m fvml WIE zich nu abonneert, ontvangt de Heldersche Courant Freuleken" Uit het politie-rauport. InlichtingenKANAALWEG 120. „FREULEKEN" Visscheri). Voor den Politierechter te Alkmaar. MARINE-SANATORIUMFONDS. TWHHDF. P.LAD Licht op voor alle voertuigen. Dinsdag 25 Febr17.58 uur Woensdag 26 18.00 uur COMITÉ GRAFMONUMENT WIJLEN BURGEMEESTER DRIESSEN. 2e Verantwoording ingezamelde gelden: J. B. 2,—, F. T. A. C. 1,—F. W. C. 2,50, A. J. J. M. v. G. 2,50, Wed. G. de Gr. 1,50, Wed. C. H. R. 1,50, D. de J. 0,50, M. A. K. 1,—, C. J. L. 0,75, N. N. 0,25, J. M. 2,50, P. T. de M. 5,— H. P. i_, C. R. 1H. J. R. 2,50, L. J. Q. 10_, F. W. S. 2,50, Gez. S. 0,50, J. Sch. 1_; Wed. D. J. S. de W. 0,50; Wed. M. v v.—W. 0,50, Vereen. Moed, Volh. en Zelf- opoff. f 10,Vrijwillige Landstorm, Den Helder 5,Economische Commissie 5, Watersportver. H.W.V. 10,Marineclub y io,Stedelijk Muziekcorps 5,Pluim- veevër. Den Helder en O. 5,Stichting Held. Eierveiling 5 Tweéde verantwoording 95,50, de eerste verantwoording bedroeg 327,30, zoodat op het odgenblik ontvangen is een totaal bedrag, groot 422,80. V. C. J. B. Het Bestuur van den Vrijz. Christ. Jongeren Bond, deelt aan leden, donateurs en verdere genoodigde in een adv. in dit nr. mede, dat wegens omstandigheden ,de propaganda-avond, welke gehouden zou worden in U.S.O. op Vrijdag 28 Febr. 1936, is uitgesteld tot nader te bepalen datum. Voorts wordt herinnerd aan den wijdings- avond, hedenavond half negen in de Nw. kerk, waar „de wolf van Gubbio" wordt op gevoerd. KOCHT U REEDS EEN KAART?? Entr'acte-muziek door het Harmonie-orkest. Hoewel er niets zoo moeilijk is als juist het bepalen van de publieke smaak, waren wij ten opzichte van het al dan niet slagen van de premie-voorstelling van „Freuleken" op Donderdagavond in Casino toch vrij gerust, aangezien er diverse factoren zijn, die pleiten voor de mogelijkheid van een avond, die voor onze lezers inderdaad een verrassing zal wor den. Nietwaar: daar is T.A.V.E.N.U, daar is de keuze van het stuk en... daar iö tenslotte het „Harmonie"-orkest. En spreken wij dan nog niet over de entrée, die wel zeer in het teeken der „goedkoope" voorstellingen staat25 cent. Wat de kaartverkoop betreft, deze is van dien aard, dat wij alle redenen hebben aan te nemen, dat Casino Donderdagavond tot de laatste plaats bezet zal zijn, een beleefd heid tenslotte, die we allen tegenover Freu leken verplicht zijn! Medewerking van „Harmonie". Als „Dritter im Bunde" zal dus Donderdag avond het uit 24 man bestaande, orkest van „Harmonie" zijn medewerking verleenen; zij is het, die onder leiding van Jac Bos, voor min of meer toepasselijke entr'acte-muziek zal zorgen en dat op een wijze, welke we ter plaatse bekend mogen achten. U ziet het lezer, Donderdagavond wordt iets bijzonder in Casino aangeboden, iets, wat men voor den toegangsprijs van 1 kwartje zeker niet missen mag. Wij wijzen tenslotte nog op den kaart verkoop, die plaatsvindt van 48 uur lede ren dag aan ons Bureau, en van 35 uur in Casino, alwaar men tevens de plaatsen be spreken kan. Als we U mogen adviseeren: verzekert U U dan vandaag nog van een kaart! BAL-MASQUÉ „MUSIS SACRUM". Een geslaagd feest. Voor het bal-masqué, dat het Dansinstituut Polak telken-jare arrangeert, hadden zich Weer vele deelnemers en deelneemsters aan gemeld. J.l. Zaterdagavond had het „feest der dwaasheid" in Musis Sacrum plaats en den eersten indruk, dien we ervan opdeden, was dat zooals bij een ballo in maschera ge bruikelijk is de vroolijkheid den hoofdtoon Voerde. We hoorden boven de welluidende klanken van The Allround Musicians het Vroolijke geschater van de gecostumeerden üit en het was duidelijk, dat men hier ge komen was om de zorgen des daags voor eenige uren te vergeten. Zorgen des daags, zeiden wy, maar eigenlijk zijn dat te dikke woorden voor de jeugd, die het grootste con tingent vormde van de hier aanwezigen, zij kent immers nog geen andere zorgen, dan dat 2'j Maandagmorgen weer op tijd bij de lessen of »bij den baas" moet zijn. Zoowel vóór als na het démasqué was er stemming. De band stortte haar geheele re pertoire over de dansenden uit en van de gelegenheid om uit te rusten profiteerden 03 Cerbillos of hoe Mexicaansch de naam Van die gemaskerde groep ook wel geweest tnag zijn om hun muzikale neigingen bot te Vieren. Onder de gemaskerden bevond zich een ostelijke imitatie van 's werelds filmlieve- Shirley Temple. Deze imitatie was in opzicht een succes, zoo werd tot driemaal °e Shirley's lijf-song „On the good ship, 0 'ypop" door haar gezongen en dat sloeg geweldig in. De „kok" van het gezelschap gemaskerden is bepaald een zakenman in het ^agelijksch leven, of zoo hij het niet is, raden tw« hCm hct te worden. Hij kwam n.1. tot ^v-cmaal toe de jury tracteeren, de laatste 8!aer °P e=n portie slagroom, die klonk als... DS PiHdaman verkocht kwatta, n Welgemoed als de verpersoonlijking van HFLDFRSCHE COURANT VAN DINSDAG 25 FEBRUARI 1936 Holland's welvaart had houten kazen, houten mmen enz. in zijn mand en kon dus wel eens een Hagenaar zijn. De groep Neder- nds roem was al even origineel als mooi en eeft terecht een eersten prijs gewonnen, «et mooiste paar was zeker, dat hetwelk zoo uit de zeventiende eeuw in de twintigtiste ge- 3 pt was en dat behalve door de jury (20ste eeuw) ook door het publiek als zoodanig ge kwalificeerd werd. Er waren trouwens nog vele andere mooie en aardige vondsten, maar het zou ons te ver voeren ze hier allemaal te noemen. Dat de menschen, die hier vreugde beleef den, even goed de nooden, die het leven onze medemenschen oplegt, kunnen verstaan bleek duidelijk uit de collecte, welke de brandweer man (de heer Louwaard) ten bate van de slachtoffers van den laatstenn feilen brand in Amsterdam, in den loop van het bal hield en waarmede hij rond 9.— ophaalde. Prijzen werden door de jury toegekend aan: Groepen Hollands roem, Spoorzoekers, „Nette" Apachen, Los Cubanos. Paren 17e eeuwsche Paar, Ranja en Rojo, Siamee- sche tweelingen, Harlekijnen, Dancing Ladies, Pierrot en Pierrette, Schoolmeisjes. Enkelingen. Dame anno 1813, Schaakbord, Dame uit Biedermeyertijd, Rozen-Koningin, Lieveheers beestje, Sennerin, Nederlands Fabrikaat, Spaansaie Dame, Shirley Temple, Lady- Gentleman, Liftboy, Japanner, Uilenspiegel, Negus, Cowboy, Pinguin, Haas, Pindaman, Kok, Sigarenbandje, Piccolo, Veilig Verkeer, Jan Welgemoed. PAARD OP HOL GESLAGEN. Gistermorgen, te circa kwart over acht, sloeg het paard, dat voor den groentewagen van den heer Steilberg was gespannen, die zich op weg naar de groenten-veiling be vond, in de Prins Hendriklaan op hol. in volle vaart galoppeerde het geschrokken dier met het vehikel erachter via het Konings plein de Kerkgracht op. Overal stoven, zoo als begrijpelijk, de vroege Maandagochtend- gangers uit den weg om zich in veiligheid te stellen. By het Tehuis voor Ouden van Dagen scheerde de kar over het trottoir en eerst hier zag men kans het dier tot stilstand te brengen. Zoowel paard als wagen bleken respectie velijk lichte verwondingen en beschadigingen opgeloopen te zijn. „HOOGESCHOOL DER LIEFDE". 125e Opvoering. Zondag zal men iD Casino van een tooneel- voorstelling kunnen genieten, waarvan èn het stuk èn het spel voortreffelijk kan worden genoemd. Het eerste rangs „Blijspelgezelschap" onder leiding van Const, v. Kerckhoven en Elias van Praag komt met het perfecte blij spel „Hoogeschoo! der Liefde", een voorstel ling zooals men maar zelden te zien krijgt en waaraan de meest vooraanstaande artisten waaruit dit gezelschap bestaat zullen mede werken. Let op uw „goede" rywiel. Door een bewoner van den Kanaalweg werd aangifte gedaan van vermissing van zijn rijwiel. Een oud rijwiel was achtergelaten. Door een bewoonster van de Hector Treub- straat werd eveneens aangifte gedaan van ver missing van haar rijwiel. Een oud rijwiel was ook daar achtergelaten. Inbraak. Door een filiaalhouder werd aangifte ge daan, dat in den winkel van zijn firma was ingebroken. Een bedrag van 18.wordt vermist. De recherche stelt een onderzoek in. Aanrijding. Op den hoek Koningstraat-Spoorstraat heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een drie- wielig- en een vierwielig motorrijtuig. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Een onder zoek wordt ingesteld. Vernieling. Door een winkelier werd aangifte gedaan, dat door eenige stoeiende jongens, om een hartige'hap, een ruit in zijn portiek was ver nield. Door een anderen winkelier werd politiehulp verzocht, aangezien zich een persoon voor de aan zyn winkel bevestigde automaten bevond, die zich op onrechtmatige wijze, n.1. door ver breking der automaat, een kartonnen bordje met eetwaren had toegeëigend. Bedoelde per soon, die onder drankinvloed verkeerde, werd overgebracht naar het Hoofdbureau van Politie, hetgeen met verzet gepaard ging. Tegen hem' zal proces-verbaal worden opgemaakt. Om een hartige hap. Door een bewoner van den Ruijghweg werd Zondag aangifte gedaan, dat uit een portemon- naie liggende op het buffet 4.50 was mede genomen. Het bleek dat men zich door ont sluiting van de voordeur toegang tot de wo ning had verschaft. Door een anderen bewoner van den Ruijgh weg werd aangifte gedaan, dat des nachts te omstreeks 4% uur de deur zijner woning werd geopend. Toen hij naar beneden ging, was er niets te zien. Er wordt niets vermist. Lastige bezoekers. Door een caféhouder werd assistentie ver zocht, omdat een paar bezoekers lastig waren. Bedoelde personen werden door de politie uit het café verwijderd. Geen prettige herinnering van hun Heldersch bezoek. Door de bestuursleden van een Alkmaarsche Wielerclub werd aangifte gedaan, dat uit een autobus staande voor Musis Sacrum een twee tal winterjassen en een drie-tal koffers met inhoud behoorende tot de wielersport waren ontvreemd. Door de recherche wordt een on derzoek ingesteld. per luxe Touringcar. De opvoering van T.A.V.E.N.U. Uitstekend spel en sfeer. - 't Experiment. Er is welhaast geen kunstuiting, waai over de laatste jaren zoo veel gesproken en moge lijk nog meer geschreven wordt, als juist de dramatische, doch welli gesprek men ook hoort en welke beschouwing men in krant ot periodiek aantieft, het is steeds een beeld van veel soberheid, een beeld, dat maar zeer zelden aan de verre horizon eeD hoopgevende schemering doet gloren. Het ergste is, dat hier inderdaad gegronde redenen voor bestaan, dat de hedendaagsche dramaturgie inderdaad verschoppeling der muzen is en dat er een radicale verandering in een algeheele mentaliteit diene te komen, voor en aleer er een mogelijkheid tot opleving te verwachten is. Inmiddels zoekt men. Men experimenteert» experimenteert met een goeddeels blasé- gestemd tooneel-publiek, dat zich weliswaar ter schouwburg begeeft (indien tenminste de film van de week niet al te belangrijk is!), doch dat de ware geest, die noodzakelijk is voor een bloeiend tooneel-leven, ten eenenmale mist. En steeds maar weer grijpt men naar het nieuwe. Ontelbare stukken beleven ieder sei zoen hun vlinderbestaan doch noevele zijn meer dan een ijle herinnering Zoo een enkeling waagt het naar het ver leden te grijpen. Te zoeken in net archief der vele vergeelde stukken eens gespeeld voor ccn generatie, die met het tconeel méé-leefde, en soms doet hij een vondst. Het is dapper het oude te geven, daar waar zelfs het nieuwe faalt, en dus is het dapper van T.A.V.E.N.U dat zy' dit „Freule ken" van Herman Roelvink. vele jaren ge leden gespeeld door Royaards en Saalborn, koos tot haar repertoir, met al de risico's daaraan verbonden. Het was in feite een experiment, een experi ment, dat we echter als wonderwel geslaagd mogen rekenen. „Freuleken" speelt in den jare 1779 op een groot en deftig landhui3, ergens in den Goldcr- schen Achterhoek, en heeft als voornaamste verdiensten het weergeven van een sfeer; welke ons in wezen totaal vreemd is (tenzij dan vanuit onze litcra' u".: benevens het stel len van een conflict en de wijze, waarop hier door diverse menschen met evenzoovele ka rakter en „Weltanschauungèn'i gereageerd wordt Alhoewel Huize Rande een zeer voor. .aam cachet draagt (de eigenaar is d gcarrlvee.de patriciër) en de familie tot de hign society behoort, is daar iets niet in den haak. De eigenlijke oorzaak hiervan is hetontbreken van de moeder, die reeds langen tijd gestorven is. In het groote huis leven haar drie kinderen Job, de oudste zoon en dooi een verlamming tot een eeuwig-neerzittend leven gedwongen, Henri, de jongste, bon viveur en eeuwig student en Florentme, meer beleerd .a's „Freuleken", die tracht de moeder te ver vangen. raron van Avcrling, de heer van het landhuis is een typ'sche vertegenwoordiger van zijn tijd: streng, conventioneel en zakelijk. De inhoud geven wij hieronder zeer in 't kort weer: 1 Iman van Aerschot, jong vrijgezel, levens genieter, kortom „Lebemann", dingt naar de hand van Freuleken. Deze voelt zich echter verplicht de aanvankelijk door tante Ilenrette waargenomen huishoudelijke en moederlijke zorgen op zich te nemen, hiertoe hoofdzakelijk gedreven door een groo'e sympathie voor haar broer Job. Iman, het type van den grand seigneur, neemt het niet zoo nauw en avon- turiert en panéaht wat met Miebotje, de oer-nuchtere Geldersche meid, iets wat zé beiden min of meer als een onschuldige g.ap beschouwen. Wat vcor Iman evenwel een tijd- passeering is, dat is voor de fijn-voelende Flos ernst, evenals voor haar broer. Aanvankehik vermoedt men, dat er van een verbintenis tusschen Frculeken en de zeer vrij-denkende van Aerschot. niets zal komen, doch tenslotte blijkt, dat de beide uitecn- loopende karakters elkaar toch vinden en hpeft de verzoening plaats Hiertusschen spelen zich van tal van bij komstigheden af. Daar is Tante Henriette, dte in van Aerschot enkel en alleen de goede partij ziet, daar is Henri en zijn wijze waarop hij dit alles opneemt en daar is tens'otte het ideaal van Miebetje, die zoo graag naar Amerika wil. Bij een beschouwing van dit alles zouden wij k priori willen wijzen op de sfeer, die dit stuk van Roelvink onloochenbaar bezit. De sfeer van dat groote huis, waar men de regenten-deftigheid van dezen tijd letterlijk ruikt, waar de vader zijn zoons met „gij" aan spreekt en waar de zonde zich verschuilt achter een hoofsch spel van galant fraseeran. Het is de tijd van het menuet, de tijd der lange Goudschen, van de charmante vrouwe achter het spinet, van de crinolines en het chevallesli vermaak van gepruikte heeren. Het doet alles haast onwezenlijk aan in dezen tijd van nuchterheid en realisme en zalter lijkheid. Naast het conflict is er ook vroolijkheid. Men kan daar lachen om veel reacties, om den ernst voor datgene, wat wij thans niet meer ernstig kunnen nemen en lachen om datgene, wat onze over-greotouders in hun heiligen-huisjes als de room des levens be schouwden. Hoe toch die normen kunnen ver anderen Zoodat het een comedie werd van lichten humor en ernst, misschien toch iets meer van den laatste, doch aangezien dit alles ge serveerd wordt met een galanterie en een kunstig beweeg van gratie en charme is men tenslotte toch meer geïnteresseerd dan ont roert! „Freuleken" is zwaar te spelen, voorname lijk door zijn dialogen, waarvan verscheidene uiterst lastige in voorkomen. Daarbij komt de costumeering van dit oud-Hollandsche stuk, van het overdadige habijt, van strikken en linten en pruiken, allemaal zaken, die een losse beweging van dilettanten handicappcD Maar zie: Tavenu ware Tavenu niet als zij al deze bezwaren niet van te voren be zien en begrepen had. En een bezetting vormde, die gisteravond op lofwaardige wijze dit merkwaardige stuk vertolkte. De bezetting. Allereerst dan mevr. Westhoeve als Freu leken. Ook thans weer is de vrouwelijke hoofdrol bij haar ln wel zeer vertrouwde han den, en weet zij haar type te karakteriseeren, zooals men dat van een amateur niet ver wacht. Daar is vaart en veel gevoel en, wat van zeer veel belang is, een zich volkomen inleven in de rol. Daarbij was zij charmant, meermalen kostelijk ln haar prachtige naïvi teit en uitstekend in de dialoog. Na haar zouden wij willen noemen Matthijs Meerens als Iman varf Aerschot. Dit is de eerste maal, dat Meerens voor Tavenu een hoofdrol speelde en wij mogen verklaren, dat hij zich op waarlijk opvallende wijze hiervan gekweten heeft. Allereerst lag deze rol hem, én daarbij wist hij deze zóó raak te typeeren, dat men bezwaarlijk een ander op zijn plaats zou kunnen wenschen. Te roemen valt zijn flair, waarmede hij den hoof- schcn jonker speelt en zijn fantasie, die hem hielp steeds Iets méér te geven dan er stond geschreven. De heer Westhoeve speelde Job. Een rol, waarvan de sfeer-aanduiding het belangrijkste is en het spel an sich slechts secundair. Welnu, de de heer Westhoeve is een te oude rot op de Bühne, dan dat hij deze sfeer niet zou geven. Daar was veel bitterheid, veel teleur stelling en nog meer levenswijsheid. De juiste rol voor de juiste bezetting. De vader, Baron van Averling, werd ge speeld door den heer Mol. Ook hier begrip, aanvoelen van het weer te geven karakter, en in zijn starheid van oud patriciër meer malen van groote zekerheid. En dan resten ons Miebetje (mevr. Schel lingen—Pasman) die de nuchtere HoUandsehe dienstbode speelde, vroolijk en heftig in haar ■reacties, en die ons met haar Geldersch 'dialect meermalen kostelijk wist te vermaken. Mej. J. van Hoeke gaf Henriette, de tante „met-Frar.schen-inslag", meermalen zéér char mant in de details van haar rol, doch ook hier en daar een ietsje té gechargeerd, té Fransch. Een helderder articulatie van het gespro kene lijkt ons eveneens wel gewenscht. Tenslotte Henri (A. van Gorselen) jongste zoon en enfant terrible van de familie. Na een aanvankelijk wat aarzelend optreden, raakte hij er bij het tweede bedrijf in en gaf van hier-af een zeer bevredigend spel te zien. De too.ieel-bekleedmg, zoowel décor als requisieten, zijn magnifiek. Het geheel heeft men waarlijk voortreffelijk in stiji weten te houden en bij het goede spel is daar een over daad van schoone oude meubelen, welke de geest van dit alles belangrijk accentueeren. Wat de costumes betreft, alle lof! Moge deze dan als uitgaaf een kostbare noodzake lijkheid zijn. aan effect haalt men dit dubbel en dwars erüit! Ook voor de regie niets dan hülde. En tenslotte is daar het opvallend goed verzorgde kapwerk van de fa. Wolzak, te Amsterdam, hetwelk hier zeker een extra pluim verdient. Alles bij alles een opvoering, welke met éere in Tavervu's his';orie opgeteekend kan worden en die a.s. Donderdag wederom door een vol Casino met aandacht gevolgd zal worden. In de Nieuwe Harlinger Courant heeft een uuvceilg artikel gestaan over de oprichting van de N.V. Vischvoorziening „Het Noorden", die in het leven is geroepen om Harlingen tot een vischaanvoerplaats te maken, hetgeen ihèn dan tracht te verwezenlijken door gere- geldcn aanvoer van visch te Harlingen té krijgen en deze visch te distribueeren in het Noorden van ons land als eerste doelpunt, met de bedoeling, (Jat hlsdit succes mag hebben, vorder op dien weg voort te gaan. Deze zaak is, zooals vye onlangsnog me moreerden, in de November-vergadering over het vischcrijvraagstuk te Den Helder gehou den, ter sprake gebracht. Sterk liet men toen uitkomen, dat men vanuit Harlingen heeft gepoogd met visschers, o.a. uit Den, Helder en Texel contact te krijgen, met het doel dat deze visschers zich zouden verbinden hun gevangen visch te leveren te Harlingen, waarvoor een zekere prijs voor de visch werd gegarandeerd. De voorzitter dier vergadering heeft daar op zeer nadrukkelijk gewezen en men was het er over eens, dat getracht moest worden deze visch-aanvocren hier te houden. Maar dan moest er ook van Heldersche krin gen kracht uitgaan om het den visschers mo gelijk te maken, dat ze op zoo'n zelfde basis te Nieuwediep hun visch kunnen slijten. Het is mede niét de eerste maal, dat we op deze plaats de Harlinger kwestie bespra ken en we meenen, dat deze zaait zeer drin gend voor Den Helder is, wil onze plaats niet erger nog in het gedrang komen wat be treft het visscherijbedrijf. Men heeft te Harlingen uitgecijferd, dat de consumptie vraagt aan platvisch 30 en aan rondvisch 70 Men hoopt het zoover te kunnen krijgen, dat in do platvischbehoefte door de daar aan komende visschers zal kunnen worden voor zien, terwijl men voor de- rondvisch voor- loopig blijft aangewezen op de aanvoeren te IJmuiden. Maar toch zal men ook het aanvoeren van rondvisch door schepen te Harlingèn zelf ifi de aandacht houden. De bedoeling is toch eenmaal zelf over trawlers te beschikken, waardoor dus ook IJmuiden in dat opzicht zou kunnen worden uitgeschakeld. Men schrijft immers, dat het meest afdoende zou zijn een vijftal modern ingerichte trawlers in de vaart te brengen, die geregeld dus in onderling overleg en op verschillende dagen hun vangst aan den afslag bracht. Dit blijft, zoo zegt men, voorloopig een te kostbare en te riskante onderneming. Voorop stelt men regeling der distributie, waarvoor men in contact is getreden met grossiers, die dan ook detailhandel hebben te regelen. Men meent te Harlingen dan in de lijn te handelen van hetgeen de Minister ook als het meest urgente beschouwt. Men kan waardeering hebben voor het geen Harlingen zich voorstelt te doen, omdat men er voordeel in ziet voor de plaats en misschien voor het geheele district. Het ge tuigt van zeker optimisme, omdat men te Harlingen nog een visschersvloot uit den grond moet zien te stampen. Wil men dus te Den Helder iets dergelijks tot stand brengen (en dan waarschijnlijk voor Noord-Holland en vooral voor Amster dam) dan heeft men hier al dit groote voor deel, dat er een visschersvloot is. Bovendien ligt Den Helder vergeleken bij Harlingen, voor het binnenvallen vanuit de Noordzee, heel wat gunstiger. Er zijn hier dus factoren, die aan Den Helder een zekeren voorsprong geven. We weten, dat de Ingestelde commissie, die hier ter plaatse is ingesteld, dit vraagstuk tot haar bemoeiingen heeft genomen en dat men zeer diligent is. Harlingen was ons met haar plannen een stapje voor, maar de bovengenoemde facto ren, die ons een voorsprong geven, zullen ons ln staat stellen gelyken tred te houden. We hebben daarvan de beste verwachting. De V.E.M., een der grootste trawlermaat schappijen te Harlingen, deelde aan het Dag blad voor IJmuiden mede, dat, door aannou- dend zwaar stormweer in de laatste dagen in het Noorden van de Noordzee de vang sten zeer sterk zijn teruggeloopen en ver schillende schepen eenige dagen de visscherij nebben moeten stallen. Zoo'n kort berichtje spreekt bockdeelen, vooral als men weet, dat de trawlers het niet zoo gauw opgeven. Altijd is het visscherij bedrijf al een zeer bijzonder vak geweest, hetwelk aan degenen die het beoefenden buitengewone eischen stelde. Naar deze maatstaf gerekend, is het eigenlijk ont stellend, dat het zoo slecht betaald wordt. Dit uitzonderlijke bedrijf verdiende iets beters. Helaas zijn thans de omstandigheden van dien aard, dat daar in de eerste plaats niet aan wordt gedacht. Er is zelfs een nei ging om aan de voorwaarden, waaronder deze menschen leven weer te tornen. Het overleg daaromtrent is op het öbgcnbllk gaande. De rcedcrsvoorstellen zijn aan de or ganisaties meegedeeld, die zich daarover nu beraden. Ondanks de bevredigde tongpryzen, zoo schrijft het Dagblad voor IJmuiden, in de laatste weken, zijn toch de besommingen der kustbooten vrijwel alle aan den lagen kant. Dit kan verklaard worden doordatde tong vangsten over het algemeen klein zijn en het prijspeil van de nevensoorten visch zeer on regelmatig en meestal laag is. Als illustratie kan dienen, dat Dinsdag (verleden weck) de groote schol nog lager in prijs was dan de kleinste soort. In den regel is eerstgenoemde soort omstreeks viermaal zoo duur als de kleine. Van de zijde der Rotterdamsche visch- handelsvereenigingen is, volgens de N.R.Crt. een adres gericht aan den Minister ter ver krijging van een grooter contingent van in voer van visch. Naar gemeld wordt, is dit indertijd toegezegd door den Minister. Men dringt op spoed aan, omdat de vasten voor de deur staan. De haringvangsten in de Waddenzee wor den iets beter. Een minder prettig verschijn sel is, dat de prijzen nu reeds gaan zakken, terwijl van eenige beteekenende aanvoer nog géén sprake is. De Minister van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat het tusschen 24 Februari en 15 Maart 1C36 zal zijn toegestaan, de bot- visscherij uit te oefenen en deze viscliscort bij zich te hebben of in een vaartuig, bun of kaar voorhanden te hebben. (St.Ct.) De maatregel van de Visscherij-centrale ter beperking van haringaanvoer in het vorig jaar heeft _nog een nasleepje gehad, omdat sommige reeders dit voorschrift hadden over schreden en meer hadden gevischt en aan gevoerd dan voor hunne schepen was toege staan. Ze hadden zich voor den kantonrechter te verantwoorden. Hunnerzijds werd aangevoerd, dat de totaalaanvoer, die was toegestaan, nog 40.000 kantjes bleef onder hetgeen in werke lijkheid was aangebracht, zcodat hun meerdere aanvoer niet van eenigerlei belang kon wor den geacht. Van deze zijde had men dan ook verwacht, 'dat geen vervolging zou worden ingesteld, vooral omdat de doelmatigheid van den maatregel was gebleken illusoir te zijn. De kantonrechter echter meende, dat hij niet had te oordeelen over de doelmatigheid van den maatregel, maar zich had te be palen bij de overtreding van het voorschrift. Formeel is daartegen niets aan te voeren, maar het- bewijst wel, dat er sinds Salomo's tijd wel iets in de rechtspraak is gewijzigd. De kantonrechter eischte voor de acht overtredende reeders nogal zware boeten. Het is te hopen, dat men voor het komende seizoen andere maatregelen zal weten te beramen, die ook rekening houden met den reëelen toestand van het bedrijf, verband houdende ook met vraag en aanbod. Maar, volgens de krantenberichten van den laatsten tijd wordt er op anderen basis dan verleden jaar een maatregel voorbereid. Maandag 24 Febr. 1936. Als de drank Is in den man. Na afloop van een gezellig onder onsje in een café te Anna Paulowna, had de 32-jarige machinist M. Gl„ den heer H. Jansen, die door het lawaai in z'n nachtelijke rust was gestoord en daarvoor bemerkingen maakte, 'n flink pak rammel gekregen. Nu, dat nam de man niet Heden te rechtstaande, werd hem netjes onder het oog gebracht, dat getrouwde menschen hun zuur verdiende geld niet in drank moesten omzetten en zeker niet om vreedzame burgers af te drogen. Eisch 30 of 30 dagen. Uitspraak idem dito. Alweer 'n mishandeling. De 34-jarige bollenkweeker, Jacob D., te Anna Paulowna, had zonder de minste reden z'n mede-dorpbewoner J. de Gr., die van niets kwaads bewust kwam aanpeddelen, 'n doffer op z'n gezicht verkocht. Eisch in dit drama 15 of 10 dagen. Uit spraak 10 of 5 dagen. Dat past toch niet voor 'n meisje. De volgende verdachte Maria Helena de L„ oud 21 jaar en wonende in de Jutterstad, had op 15 December H. K. eenige niet zeer vleiende scheldwoorden toegevoegd. Het meisje, dat een tamelijk beschaafde in druk maakte,bleek ln haar gedragingen toch zeer vreemd en bezorgde zelfs het Leger des heils veel last. Ook heeft zij de lieflijke ge woonte brieven naar allerlei personen te ver zenden van minder ,unstigen aard, aangaan de den als getuigen opgeroepen Harm. K. Terecht vroeg de officier 'n flinke boete, om haar die rare grapjes af te leeren. Eisch Uitspraak 15,of 10 dagen. Het was alles mishandeling wat de klok sloeg. Antonius Gr., zonder beroep, 26 jaar en woonachtig te Den Helder was op 14 Jan. in 'n bioscoop aldaar in woede ontstoken, om dat hy z'n plaatsje, hetwelk hij had verlaten, na terugkeer bezet vond en had er meteen maar op los geslagen. Tot z'n eigen schade werd hij nu veroor deeld tot 20 of 10 dagen. Dit was althans de eisch. De politierechter was het in deze zaak weer roerend met den officier eens en veroordeelde hem conform. 23 Februari. Er zijn menschen, die het hccle jaar zonderling doen en dus geen bepaalde behoefte hebben aan een afzonder lijke Carnavalspériode; maar er zijn ook men schen, die zich'' het heele jaar weten te be- heerschen, en voor wie de Carnaval een uit komst is. Naar deze laatsten gaat nu onze sympathie uit, want het oogenblik is gekomen waarop zij hun liefste wenschen, in den vorm van Charlie Chaplin-, Conrad Veidt- en Greta Garbo-vcrmommingen, weer kunnen bot vieren.. Lieden met bruine haren plakken zich groene, lieden met zwarte kuiven plakken zich roode aan, Lieden met de sierlijkste figu ren voorzien zich van een embonpoint, ver moedelijk om een avond te voelen wat een buikje wil zeggen, en daarna een vol jaar te genieten van hun ranke, slanke vetloos heid. Menschen met baarden voorzien zich van kale glabere maskers, terwijl zy dia nooit een inannelijken haargroei cultiveerden zich vermommen tot vervaarlijke Landru's en allen zonder uitzondering tooien zich met phantastisch-wanstaltige neuzen, vanwege de afwisseling, waar nu eenmaal geen sterveling buiten kan. Bij zooveel geforceerde veranderingen van de physionomie kunnen verwarringen niet uitblijven. Op een carnavalesken avond, van de weck ergens gehouden, hadden de bezoe kers valsche neuzen opgezet, om de Levens vreugd te symboliseeren. Een van de aan wezige heeren was zoo overmoedig, een damc-op-jaren in den neus te knijpen en haar toe te roepen: „Neem die neus toch af, ik lach me dood!" Het bleek, dat de dame in kwestie de eenige van het gezelschap was, die géén valschen neus op had...... „Hij is van mezelf" verontschuldigde zij zich, gichelend. - „Dat zullen we eens grondig onderzoeken," zei de heer, wiens overmoed in meedoogen- toosheid oversloeg. En hij kneep voor den tweeden keer, en trok en rukte aan het pro- voceerende rcuk:orgaan. De dame werd nu werkelijk boos en slaakte een gilletje, waarop de heer, lichtelijk ont nuchterd, een stap terug deed en sprak: ,,'tls zoo! Wat ontzettendIk zou ge zworen hebben, dat het 'n valsche was Ik geloof, dat ik er toch maar een op zet, zei de juffrouw, en koos een doddig wip neusje uit. Iedereen vond dat het haar flat teerde. Hetgeen niet zoo'n wonder was. In de seizoen-advertenties is menig spoor van de leutige Carnaval terug te vinden. Maar het meest trof mij de aankondiging, dat er kunstbloemen in den handel zijn, die, als ze in de coiffure worden gedragen, tegelijk met het haar kunnen worden meegewas- schen Inderdaad, een pracht-uitvinding! Want dan kan men ze ook op de voeten dragen en ge lijk met de schoenen meepoetsen, of samen met de sokken naar de wasscherij sturen! Als men ze op den neus draagt, kun nen ze samen met de bril worden afgeveegd. Als men ze. inr alnvestzak draagt, kunnen ze met het geld worden uitgegeven. Als men ze in den vuilnisbak gooit, kan de vuilnis man ze meenemen tezamen met den groente- afval, de vischgraten en de radiobladen. Als men ze op de paraplu steekt, kunnen ze samen daarmee nat worden. Als men ze op den grond legt, kan de hond er mee stoeien. Als men ze als bladwijzer gebruikt, kan het boek zelfs met den besten wil niet mee dicht Wat de menschen al niet bedenkenEen alleraardigste Carnavalsvondst! Bioscopen. Tivoli-Theater, aanvang 7 uur. Witte Bioscoop, aanvang half acht. Rialto-Theaier, aanvang half acht Dinsdag 25 Februari. Nieuwe Kerk, 8 uur: Wydingsavond Vrjjz, Chr. Jeugdbond. Donderdag 27 Februari. Casino, 8.15 uur: Premievoorstelling „Held. Courant". Ongevoerd wordt „Freuleken", gezelschap „Tavenu". Zaterdag 29 Februari. Musis Sacrum, 8 uur: Propaganda-feest- avond Speeltuinvereen. „Oude Helder". Casino, 8 uur:' Seml-Kunstavond M.S.F. Militair Tehuis, Spoorstraat, 8 uur: Feest-, avend „Gysbert Japicx". Opvoering van het blijspel: „It Paed Bjuster". SEMI-KUN ST AV OND. - 29 Februari. ClcHoop, dat U nog verder leest). Komt ten bate van de Stichting.. Een Semi-kunst-avondfeest. Ja, dat is weer goed bekeken, U heeft dan juist uW kat gehad. En na afdracht 'zit soms ergens Ongemerkt éen stukje kat. Och, zo zijn wij, en 'k moet zeggen, IIcus, zo erg is het toch niet. Als wij het maar zóó besteden, Dat de vrouw ook mee geniet. En dit kan, want' hét programma, Wat het M.S.F. U* biedt, Zaterdag op sehrikkeldatum, Vindt in qua zijn weerga niet. Leden van de étaf die Spelen Orpheus in der Unterwelt, Rigolctto, wat zr) meer doen, Vindt U op 't program vermeld. Eenige filmsongs kunt U hooren, Van een jong tènor-artist. Dan nog jazz vcor twee piano's. Tc Wil niet graa&'dat U dit mist. 't Blijspel, dat n,og wordt gegeven, Is genaamd: „Wij zijn niet bang". Dat wij er zoo over dachten, Wist U denkelijk al lang. Met een Dal wordt dan besloten, Alles is er weer voor elkaar. Dus tot Zaterdag a.s., Denk er om, 't is Schrikkeljaar. nni Jac. Boa. Zie ook de advertentie ln het nummer van Woensdag en Donderdag eJt. r

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5