Radio-programma Oorlog van Japan met Sowjet-Rusland De oorlog in Abessinië. Het Fransch- Russische verdrag. Laatste berichten. HKLDERSCHE COURANT vM 'DbNY)ERDA(V 27 FEBRUARI 1936. Het eerste officieele bericht uit Tokio. Flandin verdedigd de rectificatie. Russisch vlootprogramma wordt uitgevoerd. Leger en luchtmacht „onover winlijk". Grandi zal met Eden confereeren. Aanvulling van begroooting voor de Briische defensie De nieuwe Britsche torpedobootjagers. DE SABOTAGE OP DE BRITSCHE VLOOT. Kanunnik Bannasch in vrijheid. Wie sloeg Blum? 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 12.15 Gramofoonplaten eti KRO-orkest, 11.3012.00 Godsd. halfuur. PMMOUVt Uitsluiting van 125.000 arbeiders in Denemarken, Japan en Rusland. Van het Noordelijk front. Van het Zuidelijk front. Geen nieuwe vredesvoorstellen, Verscherping van den dienst plicht in Italië. De Italiaansche luchtmacht, Wordt enorm vergroot. De sancties opnieuw in het Lagerhuis ter sprake. De Militaire putsch te Tokio. De muiters ruimen veld. GOTO, die thans ttydeltyk benoemd 1» tot min.-presidcnt De Oost-Aziëdienst van het Dultsche Nieuws bureau meldt: Het Japansche ministerie van oorlog publi ceert het volgende officieele bericht omtrent de gebeurtenissen van Woensdag: Vanmorgen vroeg om 5 uur hebben groepen jonge officieren een aanval gedaan op: 1. Het paleis van den minister-president Minister-president Okada is gedood. 2. De woning van den zegelbewaarder admi raal Eaito. Qok hy werd direct gedood. 3. De woning van den leider van het mili taire instructiewezen, Generaal Watanabe. Hy werd eveneens direct gedood. 4. De voormalige zegelbewaarder Malctno wordt vermist. 5. By een aanval op de ambtswoning van den hofmaarschalk Soezoekl werd de laatste zwaar gewond. 6. De minister van financiën, Takahasjl, is in zyn woning zwaar gewond. Een ander bericht meldt echter dat T&ka- hasji is overleden. De hoofdcommissaris van politie gewond. Van Japansche zijde verneemt men, dat de hoof Jcommlssaris van politie te Tokio Ogoert, bi) den aanval van de muiters werd gewond. Hij werd naar den politiepost in het Maroe- nossji-kwartier gebracht, waar hy er in slaagde een politiemacht, om zich been te verzamelen om de muiters te bestryden. De politie is slaags geraakt met de muiters. Een groep rebellen viel ook de villa van den par.iculier-zegelbewaarder. Maktno, nabjj de warme bron Joegavara, aan. De politie beaat-j woordde het vuur van de opstandelingen en doodde velen van hen, onder anderen hun leider. Makino werd licht gewond. De muiters hebben ook bet ministerie van justitie bezet. Het ministerie van marine is; in alleryi bezet door een afdeeling mariniers, die uit Jokozlka zyn gerequlreerd. Deze maat- regel wyst er op, dal men in vloot kringen iets van het complot wist Naar verder wordt meegedeeld is prms Saionji, die door de jon- gete officieren wordt geminacht omdat hy de burgeriy ke macht vertegenwoordigt, ongedeerd. Nog een slachtoffer te Tokio? Naar de „Daily News" meedeelt, is by de bo.singen te Tokio ook een lid van de directie van het Mitsoeblsji-concern om het leven ge komen. Genoemd concern is een der machtig ste in Japan. Mededeelingen van de opstandige officieren aan de pers. Volgens de diplomatieke kringen te Washing ton ontvangen rapporten, zouden de Japansche troepen, die den opstand hebben georganiseerd, medegedeeld hebben, dat zy gistermiddag te Tokio de „staatswet" zouden afkondigen. Van deze uitdrukking „staatswet" wordt geen enke le definitie gegeven. Volgens te Washington ontvangen berichten hebben Japansche soldaten op alle dagblad- bureaux een door de kapiteins Nonoka en Ando onderteekende mededecllng overhandigd, waar in de huidige regeering er van beticht wordt, zich van den waren geest van Japan te hebben verwyderd, door het vlootverdrag van Londen van 1930 te onderteekenen en generaal Masakl te hebben doen aftreden. Aan deze mededeeüng werd nog toegevoegd: Indien deze toestand voortduurt, zullen de be trekkingen van Japan met China, Rusland, Engeland en de Vereenlgde Staten een explo sief karakter krygen. Deze zinspeling op het aftreden van generaal Masaki wijst nog eens overduideiyk op de extreem militair-politieke oriënteering van de opstandelingen. Nog onzekerheid omtrent den toe stand te Tokio. Volgens een correspondent te Tokio van den Petit Parislen was het gisteravond aldaar als volgt gesteld: Afdeelingen muiters houden nog altyd de .voornaamste departementen bezet, alsmede tal van andere openbare gebouwen, w.o. het hoofd- .burcau van politie. De regeering beschikt over de troepen van het garnizoen en over het marine-eskader uit Joegawara, dat 's middags in de haven van Tokio arriveerde. Nog een ander eskader is voor Tokio scheep gegaan, waar het heden zou aankomen. Een derde eskader gaat naar Osaka. Het straatverkeer is hervat; de banken en handelshuizen zyn heropend. Heeft de opstand tachtig slacht offers geëischt? Een communiqué van het ministerie van oorlog deelt mede, dat volgens verklaringen van de verantwoordeiyke officieren, de opstan delingen besloten hadden handelend op te treden, teneinde: het volk te beschermen en te emanclpeeren, door de bronnen van het kwaad te doen verdwynen o.m. de oude staatslieden, de hooge ambtenaren, de flnancieele en mili taire klieken, do bureaucraten en de politieke partyen, die het land naar het verval leidden. Volgens onbevestigde, door de Japansche bla den te Singapore gepubliceerde berichten, zou het totale aantal slachtoffers van de gebeurte nissen te Tokio tachtig bedragen. Een te New-York binnengekomen bericht meldt, dat 60 officieren, die 600 soldaten aan voerden, aan den aanslag hebben deelge nomen. Het grootste gedeelte der soldaten zou zich hebben overgegeven. Slechts vier dagbladen zyn gister middag te Tokio verschenen. Naar uit Tokio wordt gemeld, verschenen gisterenmiddag slechts vier dagbladen. In deze bladen werd geen melding gemaakt van de staatsgreep van de militairen, hetgeen er op wyst, dat de censuur van de militaire autoriteiten zeer streng is. Hdt is niet bekend of de overige bladen vrijwillig niet verschenen dan wel op bevel van de autoriteiten. Oorlogsschepen worden gereed ge houden. Het ministerie van marine deelt nog mede, dat ter bescherming en instandhouding van de orde het eerste eskader naar Tokio en het tweede eskader naar Osaka gedirigeerd zyn. Uit Jokosoeka zyn in een voorstad van Tokio marinetroepen aangekomen. Het ontbieden van deze troepen wordt door het ministerie van marine een voorzorgsmaatregel genoemd. Groote opwinding te Genève. De gebeurtenissen te Tokio hebben in Vol ken bondsknngen groote opwinding teweeg gebracht. Reeds maanden lang was in leidende kringen van den Volkenbond ongerustheid gekoesterd over de ontwikkeling der toestan den in het Verre Oosten. Inlichtingen van de laatste dagen hadden echter de hoop geves tigd, dat men daar tot bezinning begon te komen en dat de onderhandelingen tusschen Tokio en Nanking den goeden kant uitgingen. Voor de gebeurtenissen van gisteren bestaat er bewogen belangstelling, zoowel om de heftigheid der gebeurtenissen, die zijn voorgevallen, als om de verliezen aan menschenlevens en voorts, omdat de terug slag op de internationale politiek groot kan zyn. De indruk te Moskou. De gebeurtenissen te Tokio hebben te Mos kou groote opwinding teweeggebracht; maar men wacht met oordeelvellingen en gevolgtrek kingen tot men over meer inlichtingen zal be schikken. Men kan echter niet verhelen, dat men het een ernstig feit zou achten Indien de militaristen te Tokio de macht in handen zou den krygen. Te Pary». De Paris Soir oordeelt, dat indien de coup te Tokio mocht slagen men er den voorlooper in zou kunnen zien van de grootscheepsche actie van Japan in het Verre Oosten ten opzichte van China en Mongolië, misschien zelfs in Sibe rië, waardoor Japan van aangezicht tot aange zicht tegenover de Sowjet-unie zou komen te staan, hetgeen echo's zou kunnen hebben die ongetwyfeld zelfs tot ons (Frankryk) zouden doordringen. - i -'W ,:i Ai Voor het blad is het gebeurde vooral van ge wicht wijl het de Invoering beteekent der methoden van het fascisme en het nationaal- socialisme in het Verre Oosten. Naar te Nanking wordt vernomen, ls men in Japan algemeen van oordeel, dat thans een oorlog met Sowjet-Rusland niet meer verme den kan worden. Het is mogeiyk, dat deze oorlog in het komend voorjaar uitbreekt. De Kamer heeft gisteren de behandeling van de ratificatie van het Fransch-Russische pact voortgezet. Rede van Paul Ilastid. Paul Bastid (soc. rad.), voorzitter van de Kamercommissie voor buitenlandsche zaken heeft de redenen uiteengezet, die de commissie er in haar overgroote meerderheid toe hebben gebracht het verdrag goed te keuren. Hy ontkende dat hier sprake was van een zwenking, die by het buitenland onrust moest wekken en betoogde dat het pact noch onbe- hooriyk, noch inopportuun, noch gevaarlyk is Het pact beteekent niet het maken van een onderscheid tusschen Duit3chland en Rus land, het ls een verdrag van wederkeerigen bijstand tegen een niet geprovoceerden aan val in Europa, het laat Frankryk zyn sou- vereinlteit, en zal een onverhoopt noodlge Interventie bespoedigen. Flandin verdedigt het verdrag. Handhaving van den vrede door organisa tie van de collectieve veiligheid, dat is het doel van het pact, aldus Flandin. Een vaste HJn In Frankryks bulten- landsch beleid. Sedert 1920 heeft Frankryk voortdurend die politiek gevoerd. Zonder eenige uitzondering hebben alle achtereenvolgende regeeringen haar gevolgd. Flandin gaf een overzicht van de bespre kingen, die de onderteekening van het Fransch-Russische pact zyn voorafgegaan. De tekst van het verdrag is mogeiyk vat baar voor critiek, maar niemand zal in op rechtheid kunnen beweren, dat het verdrag niet in overeenstemming is met de sinds 1920 gevolgde lyn. De beteekenl» van het verdrag. Het Fransch-Russische verdrag is een toe voegsel van het Volkenbondspact. Flandin be sprak hierna de beteekenls van het verdrag van bystand in iedere agressie, van bulten gericht tegen het grondgebied der verdrag- sluitenden. Zonder twyfel kan de Volkcnbondsraad aanbevelingen opstellen, doch dit zyn geen verplichtingen. Welke verplichtingen brengt dit verdrag voor ons mee? De artikelen 2 eh 15 verplichten ons gemeenschappeiyk op té treden om aanbevelingen van den Volkenbond uit te lokken, wy hebben de verplichting en niet de bevoegdheid ons daarnaar te schik ken. Eerst zouden wij moeten nagaan of er sprake ls van agressie. Indien deze niet ge provoceerd ls, moet de Volkenbond geraad pleegd worden. De Fransche regeering zat zelfstandig oordeelen. zy zal moeten nagaan of de verleening van bystand niet in strya is met andere verplichtingen. Want het verdrag met Rusland is gesloten zonder afbreuk te doen aan alle andere verbintenissen door Frankryk aangegaan. Waarom, zoo heeft men gevraagd, schépt Frankryk zich een belang bij een conflict, dat het niet raakt? Deze vraag deed Flandin den ken aan de propaganda, gevoerd tegen de uif het Volkenbondspact voortvloeiende ver plichtingen. Hier raakt men de quaestie di,e den doorslag geeft in dit debat: het verschil in standpunt tusschen hen die door verplich tingen te aanvaarden trouw biyven aan de collectieve veiligheid en hen. die op een egoïstisch standpunt van afzijdigheid blijven staan, profiteerende van de voorzorgsmaat regelen van anderen. Het geheele verdrag dat nu wordt behan delt, ademt den geest van het verdrag van Locarno. In de regeeringsverklaring heeft de minister-president terecht gesproken van het zoeken naar samenwerking met Duitschland. Het is gewenscht een zoo groot land, waar aan de beschaving zooveel te danken heeft, zyn plaats in de wereld weer te zien innemen en op voet van gelykheid door de andere mo gendheden te zier. behandeld. De vrede is on deelbaar. Geen voorloopigen vrede, den wa ren vrede willen de groote geesten in ieder land. Het Fransch-Russische pact is een nieuwe schrede op den weg naar den vrede. De rede van Flandjn werd warm toege juicht door het centrum, door links en door uiterst links. De algemeene beraadsslagingem ge-1 sloten. I "Nadat de sociaal-democraat Longuet nog het verdrag had verdedigd zijn de algemeene beraadslagingen gesloten. Donderdagmiddag wordt de behandeling voortgezet. De achttiende verjaardag van het Roode Leger is volgens bericht uit Moskou aan de „Daily Telegraph" voor de bolsjewistische bladen aanleiding om aan te dringen op ver dere versterking van de weermacht. Ver-, klaard wordt, dat Rusland reeds onoverwin- nelyk is te land en ter zee, en dat het niet lang meer zal duren, of zyn macht ir de lucht, zal even groot zyn. De „Prawda", het offi- cieele blad der bolsjewisten, gaat zelfs zoo ver met te zeggen, dat Rusland bereid is om zoowel Japan als Duitschland op eigen kracht te bevechten. Zelfs het Russische spoorwegwezen, dat tot nu toe het zwakste j punt in de verdediging vormde, wordt thans door de „Prawda" betiteld als „de tweeling broeder van het Roode leger, in staat alle strategische problemen op te lossen". Gene raal Chripin, hoofd van de luchtmacht, ver klaart dat zyn leger eveneens onoverwinne- lyk ls, terwyi admiraal Jeroechimowitsj, die het bevel voert over de vloot, van oordeel is, dat de Russische kusten onaantastbaar zyn, en verzekert, dat het vlootprogran. Rusland even sterk ter zee zal maken als het te land en in de lucht is. ,--i i Naar gemeld wordt is de Italiaansche am bassadeur Grandi overeengekomen een bezoek te brengen aan het Foreign Office ten einde met Eden politieke problemen te onderzoeken, die zouden voortvloeien uit technische quaesties vallende binnen de agenda van de conferentie. Na de debatten in hei Lagerhuis, is de aan vullende begrooting voor leger, vloot en lucht macht aangenomen. Deze aanvulling bedraagt 4,850,000 pond voor marine, 1,350,000 voor het leger en 1,611,000 voor de luchtmacht. De grootste en machtigste, die En geland ooit 8 «weten heeft. De Daily Telegraph meldt, dat de nieuwe torpedobootjagers, voor welker bouw gelden beschikbaar zyn gesield in de aanvullingsbe- grooting van marine de grootste en machtig ste zullen zyn, die de Britsche vlooi ooit be zeten heeft. De zeven nieuwe bodems kry gen een waterverplaatsing van 1850 ton, het maximum van het verdrag van Londen. Ter- wyi het geschut der bestaande jagers een kaliber heeft van 4.7 duim (12V4 c.m.), zullen de nieuwe schepen iets zwaarder geschut kry gen, waarschyniyk van een kaliber van 5.1 duim (13 c.m.). Verder zullen zy worden uit gerust met machtige torpedo lanceer-instal- laties. De snelheid zal die der bestaande Ja gers van 55V& knoop aanzieniyk overtreffen. De kosten bedragen volgens de Daily Tele graph per schip 400.000 pond, terwyi de krui sers, die thans in aanbouw zyn, slechts 300.000 pond kosten. Verschillende eenheden zullen te Glasgow worden gebouwd. Een nieuw geval aan boord van de Velox. Uit admiraliteitskringen werd Dinsdagoch- tend meegedeeld, dat aan boord van den tor- i pedohootjager Velox, die op het oogenblik voor Chatham ligt, sabotage is gepleegd. Het toestel tot het leggen van mynen is onbruik baar gemaakt Dit is het vierde geval van sabotage op oor logsschepen in de haven van Chatham in den tyd van drie maanden. De Daily Express verneemt uit Plymouth, dat uit het onderzoek naar de gevallen van sabotage aan boord van de duikboot Oberon en de kruisers Royal Oak en Cumberland te gebleken, dat deze zyn toe te schryven aan politieke extremisten, die te werk gaan vol gens eén zorgvuldig voorbereid plan. Op bevel van Hitier, na tusschenkomst i van den nuntius. v Naar Havas uit r.k.-kringen te Berlyn heeft vernomen, is de homheer van de kathedraal te Berlyn, Bannasch, die voor het volksge rechtshof moest verschynen terzake van hoog verraad op bevel van Hitier in vrijheid ge steld. Bannasch werd er van beschuldigd den pauselijken nuntius inlichtingen over den toe stand van de r.k. kerk in Duitschland te heb ben verstrekt, die naar men meende van ver- jrouwelijken aard waren. Men neemt aan dat Bannasch de vryheld herkregen heeft dank zy tusschenkomst van den nuntius. Een groot aantal geestelyken ia indertyd gearresteerd tengevolge van de in beslag neming van documenten die in het bezit van Bannasch waren. Men weet niet of deze geea- .teiyken eveneens in vrijheid worden gesteld. De drie arrestanten waarschyniyk niet. De drie personen die gearresteerd zyn onder verdenking Léon Blum mishandeld te heb ben zijn geconfronteerd met eenige getuigen, agenten, en een taxi-chauffeur. Geen enkele getuige herkende Aragon en niemand heeft gezien dat Andurand sloeg of schreeuwde. VRIJDAG 28 FEBRUARI. Hilversum I, 1875 m. 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 11.00 VARA, 12.00 AVRO. 4.00 VARA, 8.00 VPRO, 11.00— 12.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonpl. 10.30 Causerie. 11.00 Gramofoonpl. 12.00 De Maaskanters. 2.00 Lezing. v, t 2.30 Omroeporkest en soliste 4.05 Gramofoonpl. 5.00 Kinderuur. 5.30 Variatieconcert. 6.00 Reportage. v 6.10 Vervolg concert. 7.00 Lezing. A; j 7.20 Gramofoonplaten. 7.50 Berichten. 8.00 Jubileum-avond. Toespraken en concert i 11.00 Jazz-muziek. 11.3012.00 Gramofoonplaten, i Hilversum H, 301 m. Algemeen programma verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Cello en piano. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Ensemble van der Horst. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Chr. lectuur. 3.003.45 Zang en piano. 4.00 Trioconcert. 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 Declamatie en Gramofoonplaten. 6.30 Causerie. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Boekbespreking. 8.00 Berichten. 8.05 Oratorium-concert (Om 9.10 Causerie). 10.30 Berichten. 19.3511.30 Gramofoonplaten. ZATERDAG 29 FEBRUARI 1936. Hilversum I. 1875 m, VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgen wy ding VPRO. 10.15 Variatieconcert en voordracht. 12.00 Gramofoonplaten. 1.151.45 Orgelspel. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Geheelonthouderscauserie. ,2.45 Gramofoonplaten. 3.10 Filmpraatje. 8.30 R'damsch Philh. Orkest, m.m.v. sopraan. 4.35 Lezing. 4.50 Vervolg concert; 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 Esperanto-ultzendlng. 6.50 Gramofoonplaten. 7.15 Westfriesche uitzending. 7.57 Herh, S.O.S.-berfchten. g oo—12.00 Gevar. programma m.m.v. VARA- Orkest, R'damsch Philh. orkest, mannen koor „Apollo", solisten en dansorkest. (Om 11.00 Nieuwsberichten). Hilversum II. 301 m. -4 t KRO-uitzendlng. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sport. 5.004.00 Kinderuur. 4.15 Gramofoonplaten. 4.45 KRO-Melodlsten en gramofoonplaten. 6.20 Lezingen en gramofoonplaten, 8.00 Berichten. 8.10 Reportage. 8.25 Gramofoonplaten, 8.30 KRO-orkest. 9.00 Berichten. 9.05 Gramofoonplaten. 9.15 KRO-orkest. 9.25 Ultwissellngsconcert Boedapest-KRO (Om 10.20 Berichten), huid, moeder! Alle getuigen herinnerden zich dat zy Cour- tois hadden hooren schreeuwen en dat hy in de richting van den auto spuwde. De advo caat der drie beschuldigden heeft invryheld- stelUng geëischt voor Aragon, die ook niet zichtbaar te op de film, die van het relletje werd gemaakt. Staking als tegenmaatregeL Na het mislukken der bemiddelingspogingen zijn de werkgevers tot uitsluiting overgegaan. Ongeveer 125.000 arbeiders worden door dezen maatregel getroffen. Daarby komen dan nog groepen arbeiders, die indirect door de uitsluiting getroffen worden. Als tegenmaatregel der vakvereenigingen zal Woensdag na de dagtaak een sympathie staking beginnen van de transport- en haven arbeiders, welke staking vooral gericht zal zijn tegen de aan de uitsluiting deelnemende ondernemingen. Eischen van Mantojoekwo. Uit Hsinking wordt aan het agentschap Domei gemeld, dat de regeering van Mant- sjoekwo aan de regeering van Buiten-Mon- gollë een telegram heeft gezonden, waarin wordt geëischt: 1. Dat de Mongoolsche troepen uit het ge bied van Olahodka worden teruggetrokken. 2. dat de provoceerende activiteit der Mon goolsche grenswachten wordt gestaakt. In deze nota stelt de regeering van Mant- sjoekwo voor, onderhandelingen te openen, teneinde tot normale diplomatieke betrekkin gen te komen. Voorts deelt zy de regeering van Buiten-Mongolië mede, dat zy dc noodlge maatregelen zal nemen indien de twee punten in haar nota niet worden uitgevoerd i De actie van ras Immeroe. Naar Reuter uit Dessié meldt," bericht ras Immeroe, dat een van zyn colonnes, die de vorige week de Italiaansche verbindin'gsiynén, by Adoea bestookt heeft, een Overwinning; heeft behaald, die den Italianen 256 man aan gesneuvelden heeft gekost. Zijn mannen had den 's nachts by verrassing het Italiaansche kamp by Damo Gelila aangevallen en na een verwoed handgemeen den vyand op de vlucht gejaagd. De Abessiniërs zouden slechts 2 dooden en 4 gewonden hebben gehad. De Italianen moe ten groote hoeveelheden munitie, wapens en uitrustingsstukken op het slagveld hebben achtergelaten. Naar aanleiding van de gisteren gemelde overwinning meldt ras Immeroe nog, dat zyn menschen een fort en een munitiedepot van den vyand in de lucht hebben laten vliegen. Daarby zyn verscheidene zyner menschen, die te dicht bygekomen waren, door de ontplof fing omgekomen. De totale verliezen, die de troepen van ras Immeroe de Italianen hebben toegebracht by belde acties, bedragen 728 gesneuvelden. Bijzonderheden over de actie van ras Immeroe. Het D.N.B. meldt uit Addis Abeba: Omtrent de gevechten aan den straatweg naar Adoea zyn thans van ras Immeroe na dere berichten ontvangen, volgens welke de Abessynen eenige duizenden uniformen en groote hoeveelheden wapens, munitie en ander oorlogsmateriaal hebben buitgemaakt. Voorts moeten omvangryke hoeveelheden levensmiddelen in hun handen zyn gevallen. By het in de lucht vliegen van het Italiaan sche munitiedepot zyn 50 man door ontplof fende bommen aan stukken gereten en onge veer 100 gewond. Een Italiaansche erkenning van de moeliykheden. De militaire deskundige van de Gazetat del Popoio schryft over de bedryvigheld aan het Noordeiyk front, dat de positie in den Weste- ïyken sector van het Tlgré-front ongetwyfeld moeliyk te. De Italianen hebben niet te stryden tegen een leger, waartegen men kan optreden volgens een van tevoren vastgesteld plan, maar tegen verschillende legers, die op verscheidene punten staan en door hun kennis van het ter rein byzonder slagvaardig zyn. Het feit, dat de Abessynsche troepen in staat zyn, op dit ter rein dageiyks groote afstanden, tot 70 km toe, af te leggen, heeft tot gevolg, dat zy moeliyk aan te vallen zyn. Italiaansche bombardementen. Naar Stefani uit Mogadiscio meldt, biyft de Italiaansche luchtmacht in den sector van Neghelll, aan de Wehl Gestro en in de pro vincie Bale een groote bedryvigheld toonen, ondanks de slechte weersomstandigheden ten gevolge van de z.g. kleine regens, die op de hoogvlakte byzonder vroeg zyn Ingevallen. De toestellen hebben Magalo weer eens ge bombardeerd, voorts Gigner, een belangryk karavaancentrum, en Allata. Ook elders op het Zuldeiyk front te de lucht macht in actie. Naar het A.N.R. uit Londen meldt, is gisteravond officieel meegedeeld, dat het o' het vasteland opgedoken gerucht, als zou d# Britsche regeering nieuwe vredesvoorstellen voor het Abessynsche conflict gedaan hebben of overwegen, niet de minste waarheid bevat. Het gerucht aldus wordt gezegd |s een zuiver verzinsel en is in tegenspraak met de rede van Eden in het Lagerhuis. De Italiaansche ministerraad heeft, «naar Reuter uit Rome meldt, beraadslaagd over een hervorming der legerorganisatie, welke van groote beteekenis wordt geacht en volgens welke allen die behooren tot een bepaalde lich ting en geschikt bevonden zyn, zonder uitzon- dering hun militairen dienstplicht moeten ver- vullen. De Daily Mail meldt uit Rome, dat Italllj begonnen' is met de toepassing van een nieuw, reusachtig programma tot uitbreiding van zijn luchtmacht De productiecapaciteit der fabrieken zou zoozeer zyn opgevoerd, dat dagelyks twaalf vliegtuigen worden afgele verd. Aan het einde van dit jaar zou ItallB 5500 nieuwe toestellen bezitten, voor een groot deel buitengewoon snelle bombarde mentsvliegtuigen. Naar schatting zouden In den loop van dit jaar 1500 bombardements vliegtuigen gebouwd worden. In het Engelsche Lagerhuis heeft minister Runciman op vragen naar de uitwerking van de sancties op den handel tusschen Engeland en Italië geantwoord, dat het onmogeiyk was, een algemeen antwoord op die vraag te ge ven, maar uit de volgende cyfers kan men toch wel eenige gegevens over den aard der sancties afleiden. In Januari 1935 had Italië voor 666.000 pond sterling naar Engeland uitgevoerd, tegen slechts 24.000 pond in dit jaar. In dezelfde maand was de Engelsche uitvoer in 1935 bijna 1 millioen pond geweest^ en dit jaar slechts 53.000 pond, I' 'V - Naar uit Japansche bron wordt gemeid z(ja de muiters met de vreedzame ontruiming hun ner stellingen begonnen. Men acht een treffen tusschen de opstan delingen en de troepen, die voor de hand having van den staat van beleg waken, weinig waarschyniyk. Een nader telegram uit Tokio: Dat de orde thans hersteld schynt te zyn. De muiters zouden bereid zyn de openbar» gebouwen zonder tegenstand te ontruimen. Uit Tokio wordt gemeld dat na afloop va* een ln het paleis gehouden conferentie Gene raal Oeda, de commandant der Japansche strijdkrachten tydens de veldslag te Shanghai in 1932 naar Oda Wara is vertrokken teü einde de goedkeuring te verkrygen van den Chef der Generale Staf, Generaal Veldmaar schalk Prins K&nln, voor de politieke iyn di» ten opzichte van de muiters gevolgd moet worden. In afwachting van zyn terugkomst die hedenavond verwacht wordt, te de rust weergekeerd. Uit Tokio: Te middernacht was de toestand aldus: De opperste oorlogsraad vergaderde ln het hoofdkwartier der gendarmerie. De minister» van de hoogwaardigheidsbekleders brachten den nacht ln het paleis door. Marinier* vormden een cordon rond de wyken, waar d» muiters zich hadden verschanst en zetten deze met prikkeldraad al. In de andere wy ken was het kalm. Naar het P. N. B. meldt zyn de besprekingen van de Geheime Staats* raad, die ook tot afkondiging van den staa van beleg besloten, voortdurend voorgezet. Het voorzitterschap wordt door den Kete" zelf waargenomen. DE „POELOE LAUT" IN AANVARING. Uit IJmuiden: Hedenmorgen te 6 uur te het motorvme schip „Poeloe Laüt" van de Stoomvaart „Nederland", dat uit Indlë terugkeerde, het binnenvaren van de mlddenslute, doo^_ de machlnetelegra&f weigerde en de o tot achteruitslaan niet doorkwam, met stuurboordsboeg ln aanraking gekomen m het Zuideiyk contrefort. Een huidplaat ven de waceriyn ter hoogte van het b0Vljn< tusschen te over de lengte van 3 spanten gedeukt, terwyi deze spanten waarschijn ontzet zyn. Nader zal worden vastgestis'^ de sluis schade heeft opgeloopen. Het werd door 2 sleepbooten blnnengebrw» doch zy konden het niet houden ten SeV van een sterke N.N.W. bries. Te 6 uur 40 te de „Poeloe Laut Amsterdam opgevaren. DE OSSCHK STRAFZAKEN. Uit Den Bosch: Op Woensdag 25 Maart a.s. *uUen Ossche zaken ln hooger beroep -„geC worden voor de Rechtbank te bosch.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2