Buitenlandsch Overzicht. het gestolen kind LAAT U NIET MISLEIDEN! U BELT, WIJ RIJDEN 25 CT. PER WAGEN Garage „Centrum" (A. Wier inga) Tel. 701 Garage „ATO" (J, Agaart) Tel. 705 Luxe Verhuur (Snijders) Tel. 1231 NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA ZATERDAG 29 Fc BfxUAKl 1936 64ste JAARGANG Na den militairen opstand in Japan; gevaren voor de toekomst De houding van Z.H. de Paus in het conflict met Abessinië; de moeilijke positie voor den Kerkvader Dreigend gevaar in het Oosten. De Paus en het Abessijrv sche conflict De Fransche Kamer aan vaardt het pact met Rusland. Met 353 164 stemmen is tot de rectificatie besloten Duitsche represaille-maatregelen tegen Zweden. Een interview met Hitier. De strijd tegen het analfabetisme in Rusland H O NIG'S KAL F SS O EP De veestapel in Rusland. Mijnen in deMiddelIandsche Zee Een plan tot vorming van een Fransch beroepsleger? Engelsche aandrang van een petroleumembargo. FEUILLETON EEN VERHAAL UIT AFRIKA Abonnement per 3 maanden by vooruitbet.: Heldersche Courant 1.50; Koegras, Anna Pauiowna, Breezand, Wieringen en Texel J 1.65; binnenland 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost 2.10, Idem per mail en overige landen 3.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. 0.50, 0.70, 0.70, 1.Modeblad resp. 1.20, 1.50, 1.50, 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Glrorekening No. 16066. ADVERTENTIE Nt 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prys. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) by vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct; bfl niet-contante betaling 15 ct per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct De militaire opstand in Japan is „bijgelegd". Na onderhandeling met de opstandeling, hebben de zen zich in volle wapen rusting naar hun kazerne begeven en zich weer voor den dienst aange meld, alsof er niets gebeurd was. Van straf maatregelen hebben we tot nog toe niets ge lezen. Een nederlaag hebben de opstandelingen dus maar in zeer betrekkelgken zin geleden, dat blijkt b.v. uit het feit dat zy by de onder handelingen voorwaarden gesteld hebben, die door de regeering niet afgewezen zijn. Die voorwaarden bevatten o.m. den eisch van de rebellen dat zij slechts zouden gehoorzamen, indien een kabinet gevormd werd, dat mili- tairistisch georiënteerd was. Ziedaar het ge vaar, het gevaar voor Japan, het gevaar voor de wereld. Al jarenlang is er in Japan een strijd ge voerd tegen de gematigde burgelijke party en de extremistische militairen. Deze laatsten hebben tal van agressieve daden in China op hun geweten en het is ook aan hun optreden in Mongolië te wyten dat er tusschen Rus land en Japan zoo'n gespannen verhouding ontstaan is. Wanneer zy dus een nog groote ren invloed op de regeering krygt, wat men na hun jongste optreden vreest, dan zal de spanning in het Oosten niet onbelangrijk toe nemen. Want de militairistische party in Japan is uitgesproken imperialistisch.-Uit het program der activistische Japansche jeugd releveeren we b.v. het volgende, dat voldoende zegt voor hun aspiraties. In de buitenlandsche politiek behooren alle krachten in Azië om Japan te worden samen getrokken. Het politieke program der Japan sche nationalisten huldigt in volle scherpte de opvatting, dat het tydvak der koloniale machtsuitbreiding in Azië (voor andere mogendheden) voorgoed voorby is, en dat zelfs de herinnering daaraan moet verdwynen. Dientengevolge moet ook het streven naar on afhankelijkheid in Mantsjoerye, hl Mongolië, in Siberië en in Indië worden ondersteund. Aan de positie van China als voorpost van Azië tegen Sowjet-Rusland moet groote be- teeekenis worden gehecht. Het doel van wat op het oogenblik ln Japan beproefd wordt is den verouderden geest der „oude" staatslieden" uit te bannen en het pad vry te maken voor de jeugd die positieve doeleinden nastreeft. Men begrijpt het gevaar dat hierin schuilt voor ons Indië. Zoo schreef het Hbl. dan ook Donderdagavond Ook Nederland heeft reden, de ontwikkeling van de politieke crisis in Japan met byzondere aandacht gade te slaan in verband met den 3 maal per dag Oen Helder- Wieringermeer - Medemblik - Hoorn - Amsterdam. Verbinding met geheel West-Friesland. scherper toon die kort vóór de poging tot den staatsgreep in toonaangevende Japansche mi litaire kringen werd vernomen wat betreft de uitbreiding van den Japansche radius van actie naar het Zuiden en de openiyke betrek king van ons koloniaal gebied by de ontwikke ling van de verhoudingen in de naaste toe komst. Men ziet dus: er is alle reden om het oog gericht te houden op de verdere ontwikkeling van de gebeurtenissen in Japan, omdat de groote gevolgen kunnen hebben voor de wereld. Het is dan ook geen wonder dat men in alle landen ongerust is over den huidigen toestand, in het bizonder Rusland maakt zich bezorgd. Het D.N.B. meldt uit Moskou dat de ge beurtenissen in Japan in Rusland groote op winding hebben veroorzaakt. Radek richt in de Iwesta zeer scherpe aan vallen op Japan en beweert, dat uit de ge beurtenissen zeer ernstige gevolgen op buiten landsch politiek gebied kunnen ontstaan. Al meermalen Is ge schreven over de houding van de Paus in het Italiaansch-Abessynsche conflict. De correspon dent van de Manchester Guardin belicht deze houding scherp en stelt daarbij ook duidelijk in het licht, hoe moeilijk het voor den Kerkvader is een bepaald stand punt in te nemen. Hy schryft dan: De uitlatingen van den Paus zijn duidelijk by het stellen van het principe, maar zij blij ven vaag als hét op de toepassing aankomt, zy houden een zekere neutraliteit in, die het labiele evenwicht is tusschen den moreelen drang om agressie te veroordeelen en de vele tactische overwegingen, die het verstandiger maken om een oogje dicht te doen. De neiging om agressie te veroordeelen be hoeft geen nadere toelichting, de tactische overwegingen, die het Vaticaan in tameiyke moeilijke positie brengen, wel. De corr. van de M.G. tracht een verklaring te geven voor de aarzeling en voorzichtigheid, die hier en daar in de wereld teleurstelling hebben gewekt. Wanneer de Paus op het oogenblik het agressieve van Italië ging veroordeelen zou hy een conflict ontketenen binnen de Itali- aansche kerk tusschen den Paus met zyn col lege van de kardinalen ter eene en de groote massa van de Italiaansche geesteiykheid ter andere zy'de. De Italiaansche geesteiykheid onder leiding van den aartsbisschop van Mi laan, „heeft zich overgegeven aan de militai ristische dronkenschap van het fascisme"; het universeele in den godsdienst is vergeten voor het beroep op het nationale. De vaandels der vertrekkende troepen worden gezegend; de geesteiykheid neemt aan alle patriottische be toogingen deel en de gewone leuze, dat men beschaving wil brengen in Abessinië, wordt vertaald in: wy zullen het kruis van Christus aan de heidensche wilden ln Afrika brengen, omdat hy tien Jaar lang de Kerk heeft ont- omdat hy tien jaar lang de Kerok heeft ont zien en is tegemoetgekomen. Mussolinl zag in het katholicisme een machtigen steun voor sociaal conservatisme en een kracht, waar mee men het volk sterk aan zich binden kan. Vandaar dat Mussolini allerlei concessies deed aan de Kerk (concessies, die in werkelijkheid voor een groot deel Illusoir waren): Verplichte godsdienstige opvoeding, overnemen door den staat van de Katholieke huwelijksopvatting, tenslotte in 1929, het herstel van de onafhan kelijkheid, die de Kerk ln 1870 verloor en Mussolini's persooniyke „bekeerlng" in 1931. En van de zijde van het Vaticaan be schouwd: daar bedenkt men, dat het omver werpen van het fascisme door liberalisme of socialisme, den terugkeer zou beteekenen van het anti-clericalisme. Ook dat maakt het den Paus onmogelijk naar de nederlaag van het facisme te verlangen. De Paus heeft belang by het behoud van het regime en dit is in stryd met zijn moreele oppositie tegen de politiek, die dat regime volgt. Het moreele verzet is niet geheel verdwenen Men merkt op oppositie, als de Osservatore Romano weigert de verklaringen op te nemen van de militante priesters; in de pogingen, om de onbeheerschte indiscreties van 't Jezuïtisch orgaan de Cicilta Catholica te controleeren; in de afwijzende houding tegenover den aarts bisschop van Monreale op Sicilië, die zijn priesters had aangespoord, om gouden kerke- ïyke voorwerpen aan den staat te offeren. Duideiyk bleek het verzet uit de rede, die de Paus in Augustus hield in Castel Gandolfo. Het recht van expansie, aldus de Paus, houdt niet in, dat men tot een flagranten aanval mag overgaan. De rede werd heel slecht weergegeven in de fascistische pers en onder den fascistische druk werd de tekst zelfs veranderd in de Osservatore Romano. Het resultaat van de verschillende krachten, die op het Vaticaan werken, is geweest, dat de Paus een politiek voerde, die zeer veel ge leek op Laval's streven naar vrede tot eiken prijs. Men heet de voorsteller van Hoare en Laval welkom, de nuntius te Rome en andere minder bekende bemiddelaars deden tal van pogingen om Mussolini te bewegen die voor stellen aan te nemen. De verwerping door den Duce was oorzaak van de diepe neerslachtigheid in de Kerstrede van den Paus. Op 27 Januari betoogde de Osservatore Romano dat „de tyd opnieuw gunstig was voor verzoening". Waarschijnlijk zal de Parysche diplomatieke activiteit in den eerstvolgenden tyd in dezelfde richting werken, zegt de correspondent van de Manchester Guardian. Er blijft echter, zoo eindigt hy, nog een derde verklaring van de houding van het Vaticaan. Het fascisme heeft zich evenals het nationaal-socialisme, aangediend als eert wereldiyke godsdienst, die de sociale gevolg trekkingen van de katholieke leer verwerpt, het faseisme heeft daarom het katholicisme teruggedreven, waar het op het wereldlijk ge bied vooruitdrong. Zoo zyn b.v. de r.k. jeugd organisaties ontbonden. Het fascisme heeft echter geslepener dan het nationaal-socialisme geveinsd het katholicisme te begunstigen. De Abessijnsche oorlog is een uitdrukking van zijn wereldiyken godsdienst en als de katho lieke kerk zich daartegen verzette, zou het fascisme dan niet in de verleiding komen om de methode van het nationaal-socialisme te volgen? Dat is in historisch opzicht het be langrijkste aspect van het Pauseiyk dilemma. L. S V 'w VOOR C - 'V. PRINS KAKEL VAN ZWEDEN 75 JAAR. De vader van wyien Koningin Astrid. D 75ste verjaardag van prins Karei van Zweden, den vader van wyien Koningin Astrid en voorzitter van het Zweedsche Roode Ki-uis, heeft, naar Reuter uit Stockholm meldt, aan leiding gegeven tot talryke sympathiebetui gingen. Duizenden adressen en telegrammen zyn naar Oslo gezonden, waar, zooals bekend, de prins een bezoek orengt aan zijn dochter, de kroonprinses van Noorwegen. De beweging voor de toekennning aan prins Karei van den vredes-Nobelprijs heeft overal in Zweden steun gevonden. Er is een door 200.000 Zweedsche vrouwen geteekend adres gezonden naar het Noorsche Storting en ook vele Zweedsche senatoren steunen de candiatuur van den prins. Nadat de Kamer Donderdagmiddag tot ra tificatie van de internationale conventie van 5 Juni 1935 nopens de unificatie der metho den van onderzoek van wijnen in den inter nationalen handel had besloten, is de Kamer voortgaan met de ratificatie van het FranschRussische pact. De stemming. De Kamer heeft met 353 tegen 164 stem men besloten het FranschRussische pact te ratificeeren. Naar aanleiding van de weigering de verbiyfsvergunning van drie Duitsche nationaal-soc. functionarissen te verlen gen. De Zweedsche regeering heeft eenige Duit sche nazi's een verder verbiyf in Zweden ont zegd, meldt het Tidningarnas Telegrambyraa. Nu hebben de Duitsche autoriteiten, by wyze van repressaille-maatregel drie Zweed sche industrieeien, die in Duitschland ver biyf houden, eveneens uitgewezen. Evenwel hebben deze Zweedsche onderdanen de Duit sche autoriteiten nimmer tot eenige critiek op hun verbiyf in Duitschland gegeven. Zoodra de betreffende beslissing den au toriteiten in Zweden bekend werd 1b den Zweedschen gezant te Beriyn opgedragen stappen te doen. Een verzoenende houding. Bertrand de Jouvenel heeft voor de Paris Midi een onderhoud met Hitier gehad, waarin deze in de eerste plaats het wantrouwen te niet wilde doen, dat de plaatsen ln Mein Kampf over Frankrijk hier laten, in weerwil van alle vredelievende woorden, die hy jegens Frankryk gesproken heeft. Hy loochende in ronde woorden, dat Fran- schen en Duitschers erfvijanden zijn. Het Duit sche volk is hem in een veel moeiiyker geval, waar een verzoening is getroffen, die met Polen n.1. gevolgd. Eenzelfde ontspanning streeft hy met Frankryk na. „Het is niet goed, dat de volken hun geestkracht in onvrucht- baren haat verslijten". Hy herinnerde de Jouvenel opnieuw aan de omstandigheden, waarin hy Mein Kampf schreef: Hy zat toen gevangen en de Fran- schen stonden in het Roergebied. „Op het oogenblik is er geen reden meer tot een con flict". Een reconstructie van het boek acht hy over bodig nu hij zyn buitenlandsche politiek geheel en al op verzoening met Frankryk richt. „De Duitsche pers spreekt enkel met sympathie over Frankryk. De overeenstemming moet haar beslag krygen, wie ook aan het hoofd, van beide volken staat". Het gesprek kwam toen op het Fransch-Rus sisch verdrag, dat zyns inziens een betreurens- waardigen nieuwen toestand schiep. Tenslotte vestigde Hitier er de aandacht op, dat nooit een Duitsch regeerder de Franschen zoo dikwyis vredelievende aanbiedingen gedaan heeft. „Het is nu of nooit de gelegenheid de hypotheek af te lossen die op Frankryks ge schiedenis drukt. Laat ons vrienden zyn". In den strijd tegen het analfabetisme is totdusver aan veertig miljoen menschen lezen en schryven geleerd. Bij een decreet van den raad van volkscommissarissen en het centrale comité hebben de betrokken organisaties thans opdracht gekregen om te zorgen, dat ln den loop van 1936 en 1937 de ongeletterd heid onder de arbeidende bevolking genee) verdwynt. Dit jaar moeten zy zich wijden aan het onderwys van vier miljoen analfabeten cn drie miljoen menschen. die nauweiyks lezen en schryven kunnen. Bovendien zullen de vak- vereenlgingsorganisatles nog twee millioen an alfabeten voor hun rekening nemen. Belangrijke stijging. Volgens de jongste veetelling is het aantal paarden in de Sowjetunle in den loop van 1935 met 3.4 pet. (byna een half millioen) ge stegen, het aantal runderen met 17.9 pet. of byna 9 millioen, het aantal schapen en geiten met 22 pet. of 9 millioen en het aantal varkens met 50.4 pet. of 8.6 millioen. Hoeveel verbetering de veestapel echter nog behoeft, biykt uit het volgende staatje, dat Jakowlef, de leider van de landbouwafdeeling van het centrale comité van de communisti sche party, dezer dagen heeft meegedeeld en waarvan de laatste reeks cyfers, blijkens den tekst, op het eind van 1935 betrekking heeft: (in millioenen) 1916 1933 1935 paarden 35.1 16.6 15.9 runderen 58 9 38.6 49.2 schapen en geiten 115.2 50.6 61 varkens 20.3 12.2 22.5 Naar Reuter uit Barcelona meldt, is een Spaansche marine-sleepboot naar Palamos gedirigeerd, teneinde aan de oostkust, 80 mijl ten noorden van Barcelona, een onderzoek naar mynen ln te stellen. Eenige dagen geleden hebben visschers ze ven mijnen van moderne constructie opgehaald. De visschers verklaarden, dat zy, teneinde ze binnen boord te kunnen hijschen, de mijnen van een kabel moesten loskappen. De autori teiten zijn daarom bang, dat zich nog meer mynen ln de buurt bevinden. Naar het Italiaansch agentschap Ste- fani meldt, wordt aan den Fransehen mi nister van oorlog het voornemen toege schreven een wetsontwerp in te dienen, dat de vorming van een beroepsleger, naast het leger van dienstplichtigen be oogt. Het nieuwe leger zou gevormd worden uit de tegenwoordige mobiele garde, waarvan het troepenaantal aanzieniyk zou worden uit gebreid en er zouden in Elzas-Lotharingen garnizoen gevormd worden, die steeds op voet van oorlog uitgerust zouden zyn. Men verzekert, zegt Stefani, dat de mini ster van oorlog dit plan ter sprake heeft gebracht in zyn jongste besprekingen met Hodza, den Tsjecho-Slowaakschen minister president, den Oostenrykschen vice-kanselier Stahremberg, en den Russischen maarschalk Doesjatsjefski. Het bestuur van de Engelsche Volkenbonds- vereeniging heeft een motie aangenomen, waarin het, in het belang van een zoo spoedig mogelijk eindigen van den Abessijnschen oor log, aandringt op toepassing van alle sancties, die dit doel kunnen bevorderen, met name een embargo op petroleum. De verecniging Is er van overtuigd, dat de Engelsche regeering b(J een initiatief in dit opzicht, den steun zou genieten van de heele Engelsche natie. 39) Waarachtig, de kleine schooier, Kom hier, Mcrika, kom dadelijk hier, of... of we zullen aan je staart trekken, hoor, Alec en ik. —en luid geschater van een heldere kinder stem vergezelde die woorden, en op dat °°genblik opende Honor Donthorne de oogen en heek om zich heen. Door het open raam klonk Alec Rimington's stem. Wat een ongelooflijke rakker is die sap. Daar zit hij me waarachtig rustig een banaan te eten. Hé daar, Merika, zoon van Satan, <iie je bent Wie i8 Satan, Alec? Informeerde een kinderstem nieuwsgierig. Alec Rimington scheen het antwoord niet a 'u gemakkelijk te vinden, want hy zei: Vraag dat maar aan Vader Paul, die VVc°t bet beter dan ik, Roger. Bwa Mama! Er was iemand in de kamer binnengekomen toen Honor zich omdraaide zag ze een wart gezicht, waarin de witte tanden glin- k ertlen in een breedeverheugde lach. Ze oo^ binnenkomende scherp aan. Haar "cn dwaalden af naar beneden, maar de wit!6 ^osta'te was gewikkeld in een leelijke, e, wijde py, toen weer naar het gezicht ntseling herkende ze het. t,„ 'atuma, riep ze zwak en haar oogen a^nnen verheugd te glanzen, terw' i yweil' tanden glinsterden weer en kind'J ^'ten de hooge jubelstem van een jjc Ultklonk boven Rimington's diepen lach, e haar het raam. Bwana Rimington, riep ze en er volgde een stortvloed van Swahili, waar Honor geen woord van begreep. Buiten klonk een luiden kreet en Fatuma keerde zich om en trachtte met heftige gebaren uit te drukken, met welk een haast de Bwana kwam aanloopen. Honor hoorde hem in de gang, ze keek verlangend naar de deur en 'n oogenblik later kwam Ri mington binnen. Hij zag er gebruind en ge zond uit en er was een oneindig-zachte uit drukking in de grijze oogen, die de hare ont moetten. Liefste. Liefste, fluisterde hy, terwyi hy zich over haar heen boog en haar kuste; toen nam hy de smalle, magere hand, die op de deken lag tusschen zyn handen en drukte die zoo stevig, dat Honor byna een kreet van pyn niet kon ondedrukken. Ze keek hem aan, keek naar Fatuma in haar leelijke py, toen zwierven haar oogen door de nette, maar kale kamer. Waarwaar zyn we? By de missie van de Witte Vaders aan het O' Garaa meer, antwoordde hij opgewekt. We zijn hier al meer dan drie weken en al dien tijd hebben we Je met behulp van Va der Paul verpleegd. O ja, dat is waar, je mag niet praten, anders Jaagt hg me nog weg en dat zou ik liever niet willen! Hy lachte even, maar er was een bezorgde uitdrukking in zijn oogen en hy scheen niet heelemaal op zgn gemak te zijn. Er viel een schaduw over Honor's bleek gezicht en er kwam een peinzende uitdruk king in haar oogen. Rimington zag het en hg begreep, dat hg op zgn hoede moest zijn. Na een oogenblik vroeg Honor: Ben ik erg ziek geweest? ja zenuwkoorts, hoewel Ik van Vader Paul heb gehoord, dat dat een zeer onweten schappelijke naam is. Ha. Ik heb zeker nogal veel geyidzei ze vragend. Je hebt de grootst mogelgke onzin ge praat, net als we allemaal doen als de koorts onze tongen losmaakt, lachte hy, trachtend de vraag uit te stellen, die hij wist, dat toch komen moest. Een oogenblik later zei ze weer: Ik moet je iets vragen. Vraag me niets, Honor. Je maakt, dat Vader Paul en ik de grootste ruzie zullen krijgen Eén vraag maar, toe! Vooruit, dan maar, zei hij, terwgl hg er zich op voorbereidde zoo goed mogelijk te liegen. Die manin het bosch... de man, op wien ik teen geschoten heb? Hebben jullie die ooit gevonden? Hy antwoordde dadelijk: Ja! We hebben hem den volgenden mor gen gevonden. Hg was dood. Haar lippen begonnen te trillen, terwgl ze trachtte de volgende vraag te doen; maar hg boog zich over haar heen en kuste den be- venden mond. Maak je maar niet bezorgd, kindje, zei hy rustig. Het was Jules Legrand en Je hebt den hemel een dienst bewezen door den aartsdeugniet dood te schieten en bovendien heb je een hoogst belangrijken dienst bewe zen aan 'n zeker jongmensch, dat op het oogenblik in den tuin aan het spelen is. Rimington wachtte inwendig trillend van spanning, maar uiterlgk was er niets aan hem te zien. Zou ze hem gelooven of wat O, Goddank De woorden kwamen fluisterend van haar lippen, maar hg hoorde ze en toen hg de angst in haar oogen verdwgnen zag, terwgl er tranen van verlichting te voorschyn kwa men, was hij oneindig dankbaar, dat ze niet verder vroeg. Toen zei ze: Een goede dienstaan wie? Aan Sir Roger Mannering, den kleine jongen, die je daarnet hebt hooren lachen en die Legrand aan zijn vervloekte afgoden had willen offeren. Je had het natuurlijk al ge raden dat heb ik uit je glen gehoord. Ik moest het geheele verhaal maar liever ver tellen en als Vader Paul komt, in 's hemels naam dan maar! Zoo kort mogelgk vertelde hij haar de ge schiedenis, die Jules Legrand op het verlaten station aan George Mannering verteld had, met een paar uitbreidingen. Toen Roger Man nering met Madeline trouwde, vertelde hy me, wat zijn doel was en ik heb geprobeerd hem van zgn plan af te brengen, zei Riming ton. Maar er viel niet met hem te redeneeren, hij was zoo vervuld van zijn wraakplan, dat ik net zoo goed tegen een ouden olifant had kunnen staan praten. Hy moest en zou zijn zin krggen en hij kreeg hem, en niet lang nadat zijn zoon gebcren was en hg wist, dat hij sterven ging, heeft hij mg tot voogd be noemd en er mij een eed op laten doen, dat ik de rechten van den kleinen jongen zou verde digen. Maar hg bedoelde tevens, dat ik zgn broer aan de kaak moest stellen. Toen stierf Madeline onverwachts aan de koorts en toen ik haar papieren naging, ontdekte ik, dat ze niets had geen huwelijksacte geen ge boortebewijs en ook niet het relaas van het geheele geval, hoewel ik wist, dat Sir Roger dat opgeschreven en onderteekend had. Alles was verdwenen en zoo kon ik onmogelgk voor het kleine ventje doen wat ik zgn vader beloofd had. Ik verdacht Legrand er sterk van, dat hij ze Madeline afgetroggeld had en veronderstelde, dat de schurk van plan was George Mannering geld af te persen en dat was ook inderdaad zoo. Ik heb de papieren ln Legrand's zak gevonden. Hg vertelde de leugen kalm en overtuigd en niemand, die hem had gehoord, zou hebben geloofd, dat hij er uren over had zitten pein zen hoe die papieren in George Mannering's bezit waren gekomen. Had hij ze gestolen, of had hij de papieren van den Franschman gekocht en was hy er toen op uitgetrokken om alle getuigen van zgn misdaad uit den weg te ruimen? Hij had cr geen oplossing voor kunnen vinden en zelfs terwijl hij de leug vertelde om Honor's geluk niet te ver woesten, doken die twee mogelgkheden weer voor hem op. Honor wist daar natuurlgk niets van en ze bleef even zwijgen. Toen begon ze te glim lachen. Ik ben big, dat Ik die kleine jongen heb kunnen helpen. Hg ïykt een leuk kereltje te zgn. Het aardigste ventje, dat je je kunt voorstellen, hoewel hg dien avond ontzettend van streek was en er 's nachts nog van droomt. Maar hg is gelukkig te Jong om dat allemaal te begrijpen en hy zal het wel weer vergeten. Ik hoop het, fluisterde ze. Toen vroeg ze: En George Mannering? Heb je nog iets van hem gehoord? Nee, zei Rimington heel rustig. Nu Legrand dood is en het kind en ik nog ln leven, zal hy wel begrijpen, dat het spel uit is. Ik denk, dat hy eenvoudig in de jungle van Midden-Afrika verdwgnen zal, zooals zoo veel menschen gedaan hebben, zijn broer bg- voorbeeld. We zullen wel nooit meer iets van hem hooren, behalve misschien door een of andere reiziger. In Engeland terugkomen kan hij niet en nu hg weet, dat de papieren bui ten zijn bereik zijn, zal hy ons wel met rust laten. In elk geval, wij hebben met hem af gedaan... en... o lieve hemel, daar heb Je Vader Paul. Als hy weet, dat ik je zoo lang hem laten praten, ben ik verloren. Maar ik geloof, dat ik zgn aandacht wel zal kunnen afleiden Hoe dan? Wel, liefste, hy is niet alleen dokter, maar ook priester. En nu de dokter je leven gered heeft, is 't niet meer dan biliyk, dat de geestelijke ook een kans krijgt. Hy bleef steken, toen hy 'n donkeren blos op haar bleek gelaat zag komen. Toen kusta hy haar en fluisterde: De kleine Bwana rekent erop! Fatuma heeft hem verteld van de Bwana-Mama, die bij Bwana Rimington komen zalen je zou zoo'n kleine kerel toch niet willen teleur stellen...... En zie je, Honor, zgn verwachtingen zijn bgna net zoo groot als de mijne, dus... eh... mag ik hem gerust stellen? Honor bloosde, toen kwam er een zachte glans in haar oogen en ze glimlachte. Misschien moest ik maar liever eerst kennis met hem maken. Rimington lachte en kuste haar weer. Ik zal de kleine aap halen. Hij liep de kamer uit en ging vroolijk flui tend de gang door, terwgl hy zichzelf een pluimpje gaf omdat hij zoo goed had gelo gen voor een eerlijk man Een minuut later hoorde Honor zijn stem in den tuin: Bwana Roger, Bwa-Mama verlangt Je tegenwoordigheid De Bwa-Mama, herhaalde een opgetog'en kinderstem. Dat is fgn! Ik kom dadelgk! En twee minuten later kwam Rimington met den blonde jongen op zijn schouder de kamer binnen, gevolgd door 'n hulpeloos pro- testeerende Vader Paul. Kijk nu eens naar haar, Vader, en zeg dan of we mogen blijven of weg moeten gaan. De oude geneesheer-priester wierp een blik op Honor en begon te lachen. Tiens! Vreugde schgnt een goede medl ey n te zijn. En liefde, Vader Paul, is nog beter! Vader Paul wierp een lachenden blik van hem naar Honor. Hm, lachte hy. Ja, dat kan wel. Maar een arme oude priester mag daar niet over meepraten, EINDE,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1