nmsmm Te middernacht hadden de opstandige soldaten te Tokio zich nog niet overgegeven. BOLERO onwaarschijnlijk. DE GROOTE K K -FEESTAVOND De Italianen bezetten den Ambi Aiadji. tweede blad helpersche courant van zaterdag 29 februart 193ó BINNENLAND 'hd tot. Ven/rijf dien Hoest Een militaire dictatuur onder Araki is niet De oorzaken van den opstand te Tokio. De muiters geven zich niet over. Weinig gerustellende berichten uit Tokio. DONDERDAG 5 MAART in RI A L T O. Mr. SELDON1. ZAAL 30 cent - BALCON 40 cent - LOGE 60 cent. HL Londen vreest vèr-stekkende gevolgen van den Japanschen Putsch. De Vlootconferentie. Italië acht den tijd voor een accoOrd nog niet gekomen De Abessijnen schijnen geen verzet van beteekenis geboden te hebben. De militaire positie van Italië Van het Noordelijk iront. i W De kosten van den oorlog. Huwelijksinzegening bij de „Duitsche volkskerk". Koninginen Prinses in ons land terug. Geen militaire besprekingen met België. Geen wetielijke regeling van de spelling. Hoest-Griep-Broachitis-Asthma De muiters als basten behandeld. Reuter meldt uit Tokio: Na den moord op den minister-president lijn de opstandelingen in diens woning ge bleven. Er werd geen poging gedaan om de op standelingen er uit te verwijderen, hoewel «en zeer sterke troepenmacht om het gebouw werd saamgetrokken. Integendeel op gezette tjjden werden hoeveelheden voedsel naar de opstandige soldaten en officieren gebracht, alsof er niets abnormaals aan de hand was. Andere opstandige afdeelingen hebben het ministerie van binnenlandsche zaken bezet. Evenwel heeft de minister van binnenland sche zaken Donderdagmorgen zijn ambtena ren doen weten dat zij hun arbeid konden verrichten en toen zij bij het ministerie aan kwamen, bleek dat de opstandelingen het ge- houw inmiddels hadden verlaten. Garnizoenen van bulten de stad te Tokio aangekomen. Officieel wordt medegedeeld, dat in Tokio de rust volkomen is weer gekeerd, nadat uit 5 garnizoenen van buiten de stad troepen wa ren aangekomen. De marine-autoriteiten dee- len mede, dat het tweede eskader met het vlaggeschip Atago, Osaka is binnengeloopen. Kabinet-Goto trekt zjjn ontslag-aan vraag in. Uit Japansche bron wordt gemeld, dat het kabinet Goto, op aandringen van den keizer zijn ontslagaanvraag heeft ingetrokken, in afwachting van een opheldering van den toe stand. In de Chineesche bladen komt de vrees tot uiting, dat de gebeurtenissen te Tokio een on- gunstigen invloed op de Japansche politiek ten aanzien van China zullen hebben. De Britsche vliegbooten staken hun reis naar Japan. De drie Britsche militaire vliegbooten, die van Singapore voor een oefentocht naar Ja pan waren vertrokken, hebben te Sjanghai order gekregen, met het oog op den toestand in Japan, de reis niet voort te zetten. Er is nog geen datum voorgesteld voor hun terug keer naar Singapore. Een blad te Sjanghai geeft een opsomming van de omstandigheden, die tot den opstand te Tokio zouden hebben geleid: le. Het succes van de Minseitoijpartjj bij de verkiezingen voor den landdag, waardoor de positie van het kabinet Okada werd versterkt 2e. De incidenten aan de grens tusschen Mantsjoekwo en Siberië en de grens van Man- tsjoekow en Mongolië. 3. Het proces tegen kolonel Aiwaza, die in Juli 1935 oeneraal Nagata heeft vermoord, welke laatste werd geacht niet zeer gunstig tegenover de wenschen der jonge officieren te Staan. Het thans in behandeling zijnde proces tegen kolonel Aiwaza heeft de gemoederen ge prikkeld. 4e. De felheid, waarmede militaire kringen gekant zijn tegen de stelling van professor Minobe heeft geleid tot een aanslag op den geestelijken vader ervan, waarbij de professor werd gewond. Er schijnt geen twijfel aan te bestaan, aldus een Reuter-telegram uit Tokio, dat de jonge officieren, die verantwoordelijk zijn voor het bloedbad te Tokio, zich hebben laten mee- sleepen door een overmaat aan trouw jegens den keizer. Het zou hun hoofddoel geweest zijn de prerogatieven van den keizr te ste- vigen en de theorie van een liberale constitu tie uit te wisschen. Een „Sjowa-restauratie". De leiders van den coup te Tokio noemen zichzelf de partij der „Sjowa-restauratie". Ter verduidelijking van deze benaming dient men te weten, dat wanneer in Japan een keizer gekroond wordt, hij een naam krijgt, die ge durende zijn leven nooit genoemd wordt, maar waaronder hij wordt aangeduid na zijn dood. Zoo heeft de huidige keizer, Hiro Hito, den naam Sjowa meegekregen, die "ij na zijn dood zal dragen. De Sjowa-restauratie-partij is dus de partij, die in de geschiedenis zal blijven voortleven als de partij van de regeering van Hiro Hito. Dappere vrouwen. Bij de moorddadige aanvallen van de mui tende soldaten heeft burggravin Saito, hoewel zij aan de handen gewond was, nog een poging gedaan om haar man te verdedigen. Een an dere dappere vrouw was gravin Maklno. Toen vit de hoofdstad een vrachtauto vol soldaten bÜ de strandvilla van Makino was aange ven en de dappere wachters, die zich tot het laatste verdedigden, door de soldaten waren vermoord, ging gravin Makino de militairen tegemoet en vertelde den soldaten, dat Ma- k:no niet thuis was. Hierdoor kreeg deze tijd °ra door de achterpoort te ontvluchten en zich te verbergen in het huis van een bevrien- öen timmerman. De opstand reeds twee weken gele den voorbereid Men deelt te Tokio mede, dat de gebcurte- j1 jScn van Woensdag reeds twee weken ge- en »p touw gezet zijn. Men meent zelfs te e on, dat de medeplichtigen aan den staats- PetiH :eeds veertien dagen geleden een „re- iehadden gehouden van de operaties van Woensdag. lenT18 Saionji, die de lucht van deze plan gen gekregen, kon zich in veiligheid bren- Ven VOOrdab de muiters aan zijn woning kwa- V* bu'tenlandsche ambassades worden Voorz Uren(* bewaakt, cn er hebben zich gedaan°Ver ^eiTleld '8 geen incidenten voor ree^ voortdurend sneeuw en de stad is ^chtenh'een dlkke laaS bedekt. De sdhlld- bÜ het paleis schenen bevroren. Men noemt prins Konoji, den voorzitter van het Hoogerhuis, als mogeljjken opvolger van den vermoorden minister-president Okada. Te oordeelen naar de weinige berichten, die de opnieuw ingestelde censuur ongewijzigd hebben kunnen passeeren, is in den toestand te Tokio hedenmorgen opnieuw een ernstige wending gekomen. Den geheelen morgen werd te Sjanghai geen enkel telegram uit Tokio ontvangen en daarna werd het bekend, dat de muiters geen uitvoering hadden gegeven aan hun belofte, om zich voor acht uur vreedzaam over te geven en dat hun hier toe nog tot uiterlijk twaalf uur 's middags den tjjd was gegeven. De marine scheen de zaak in handen te hebben genomen en mariniers aan land te hebben gezet, die elk verkeer in de nabijheid van het Hibiya-park, waarin de meeste der bezette openbare gebouwen zijn gelegen, stop te zetten. Men geloofde, dat de operaties tegen de muiters op het punt stonden te be ginnen. Een der laatste uit Tokio ontvangen, doch nog niet bevestigde berichten, meldt, dat generaal Araki, die van 1931 tot 1934 minister van oorlog was, een militaire dictatuur heeft Ingesteld. De onderhandelingen met de muiters mislukt? Uit Tokio wordt gemeld, dat de onderhan delingen met de muiters zouden zijn mislukt. Gisterennacht hebben Goto en de andere ministers met de militaire leiders in het paleis de te nemen maatregelen besproken. Het kabinet is gisterenmorgen opnieuw bijeenge komen, waarschijnlijk in verband met het mis lukken der onderhandelingen. De prinsen van den bloede, die hooge titulaire rangen in het leger en bij de vloot bekleeden, o.a. maarschalk Nasjimoto, admiraal Foesjimi, chef van den generalen marinestaf en verscheiden prinsen, hebben zich naar het paleis hegeven. Admiraal Okada. Het stoffelijk overschot van admiraal Okada is uit de rijke ambtswoning van den minister president overgebracht naar het bescheiden huis van den verslagene te Soenohasoe- De zoon van den doode had op deze overbrenging aangedrongen, omdat zijn vader van eenvou dige afkomst waa geweest en een man van sobere levensgewoonten, zoodat zijn stoffelijk overschot passender kon worden geacht in een eenvoudige omgeving. De kansen op een militaire dictatuur onder Araki. Uit Tokio wordt gemeld, dat de minister president ad interim, Goto, zich geruimen tijd heeft onderhouden met den oud-minister van oorlog Araki, die, naar beweerd wordt, feite lijk bekleed is met een militaire dictatuur. De censuur op telefoon- en telegraafdienst die even verzacht was, is gisterenavond weer verscherpt. De vloot ligt in Yokosoeka aan den ingang van de bocht van Tokio, een kleine kruiser en acht torpedobootjagers liggen voor anker voor Sjibaura, in de baai van Tokio. (Sjibaura is een voorstadje van Tokio). Er zouden ech ter slechts weinig mariniers aan land gezet zijn en deze beperkten zich er toe den minister van marine en zijn departement te bescher- Een bericht van het D.B.N. uit Sjanghai concludeert hieruit tot verscherping van den politieken toestand. Men vreest voor het uitbreken van nieu wen strijd. De toestand tegen middernacht- Het D.N.B. meldt uit Sjanghai: In een bericht over den toestand in Tokio om 23 uur Japansche tijd, wordt de Japansche hoofdstad vergeleken met een kruitvat, waarvan de overheid den vonk nog weg houdt. Sinds de middaguren, toen het ultimatum aan de opstandelingen verstreken was, ligt de zakenwijk volkomen verlaten. Vele zaken hebben hun deuren gesloten Den geheelen dag door is ononderbroken onderhandeld tusschen het leger, de vloot en de civiele autoriteiten JJe ernst van den toe stand wordt wel duidelijk in het licht gesteld door het feit, dat de pas kort van een zware ziekte herstelde chef van den generalen staf, prins Kanin, te Tokio gearriveerd is. De keizer heeft den minister van oorlog en den militairen gouverneur van Tokio ontvan gen voor het uitbrengen van rapport. De oplossing van de kabinetscrisis wordt op den achtergrond geschoven tot de toestand zal zijn opgehelderd. Het dreigement van de autoriteiten, na het verstrijken van het ultimatum met geweld op te treden, was tot 23 uur nog niet ten uitvoer eelegd. Op dat tijdstip hielden de rebellen de regeeringswük nog bezet. De herroeping van de belofte tot ontruiming van de bezette wijk en het voorzichtige optreden van de overheid wordt verklaard als een bewijs voor de sym pathie, die de rebellen in groote kringen van het leger genieten. Zal een militaire dictatuur het gevolg zijn? Mocht een verzoening niet ^gcüjk blijken, dan zal een militaire dictatuur het slot zijn. Aanvang der voorstelling 8''4 uur. Hier ons FEESTPROGRAMMA met groot VARIÉTÉ. Als HOOFDFILM brengen wij: met GEORGES RAFT en CAROLE LOMBARD. Een film van dans - zang - showzij was een der beste van 1935. Een film, die U zal imponeeren door haar groote opzet en ongekende amusement. Naast deze schitterende film komen wij nog met een speciaal uitgekozen bij-programma, waarvan de inhoud voor U nog een verrassing zal blijven. Als bijzondere Attractie zullen wij U voorstellen als VARIÉTÉ-NL'MMER De groote Oostersche FAKIR. De meesterlijke goochelkunstenaar met zijn nieuwste verrassingen. De man met de mysterieuse handen in zijn raadselachtige creaties. De beroemde kaartenkunstenaar met zijn verbluffende demonstraties. De ongeëvenaarde telepaath met zijn geheimzinnige experimenten. De man, die U zal doen beven en sidderen. De man, die U minuten van ademlooze spanning zal doen beleven. In den loop van den avond zullen de gelukkige winnaars bekend gemaakt worden van onze groote K.K. FOUTEN WEDS l RIJD, De schitterende GELDPRIJZEN zullen dan uitgereikt worden. Na afloop der voorstelling een groot K.K. FEES IBAL in de FOYER, dat voor iederen bezoeker van RÏALTO op dien avond gratis toegankelijk is. Prijzen der plaatsen zijn: In Uw EIGEN BELANG en om TELEURSTELLING te voorkomen, raden wij U ten ZEERSTE aan om TIJDIG Uw plaatsen te bespreken. - Vanaf MAANDAGAVOND bestaat gelegenheid hiervoor aan de KASSA van RIALTO, tevens nog op DONDERDAG, van 2 tot 4 uur. De K.K. WONDERAVOND zal een ongekend FEEST worden, vol verras singen. Voor dezen avond zullen door de K.K. winkeliers leuke, waarde volle prijzen beschikbaar worden gesteld. 'rif*T, y:*-",-r*V- Generaal Araki, wiens naam genoemd werd als leider van een eventueele militaire dicta tuur, heeft gistermiddag langdurig met minis ter-president a.i. Goto beraadslaagd. De gebeurtenissen in Japan worden ie Londen met de grootste spanning gevolgd. De ochtendbladen spreken de hoop uit, dat het niet moge komen tot een dictatuur van de radicale militaire elementen en dat de aan de grondwet getrouwe kringen de over hand mogen houden. De Daily Telegaph schrijft:: „De ver schrikkelijke moord-aanslagen te Tokio zullen zeker vèr-strekkende gevolgen heb ben. Het leger is bezield van imperialis tische idealen. Andere bladen wijzen er op, dat de verbit- terdste vijand van Sowjet-unie te zoeken is fin die kringen, die achter den Putsch van gis teren stonden, Als een der redener. voor den Putsch wordt opgenoemd: de toenemende in* dustrialisatie van Japan. De Japansche legen- leiding is verontwaardigd over het feit, dat haar veroveringsplannen op het Aziatische vasteland voortdurend worden gestuit door financieele overwegingen in verband met de industrialisatie. Donderdag heeft de Italiaansche gezant te Londen, Grandi, een bespreking gehad met Eden. Hierbij waren ook de eerste Lord van de admiraliteit Lord Monsell en sir Erne Chat- field de Zeelord tegenwoordig. Na afloop van de besprekingen is een officieele verklaring gegeven, waarin gezegd wordt: Tengevolge van de technische moeilijk heden met betrekking tot de regeling van de afmeting van de slagschepen en het verschil in sterkte tusschen slagschepen en kruisers en mede in verband met moei lijkheden wat betreft de te volgen proce dure, heeft de Italiaansche delegatie doen weten, dat zjj den tijd nog niet gekomen acht voor het onderteekenen van een vlootaccoord. Deze moeilijkheden met betrekking tot de te volgen procedure staan naar men in officieele kringen aanneemt in verband met de verschillende politieke moeilijkheden en met de kwestie der sancties. De besprekingen worden nu verder voort gezet door Frankrijk, Engeland en de Vcr- eenigde Staten. Reuter meldt uit Rome: De Tribuna van gisteren resumeerde ais volgtde Italiaansche houding ten aanzien van de huidige vlootverdragen: Engeland en Frankrijk moeten zich er rekenschap van geven, dat Italië meer dan ooit in de Euro- peesche politiek geïnteresseerd is, doch dat het voortduren van de verdragen en overeen komsten waarbij Italië betrokken is. niet in overeenstemming is met de politiek van sancties en de concentraties van oorlogs vloten in de Middelandsche Zee. UIT I>B BRAND Voor fl 2.50 dc fl 100.000— Wie zou dat willen Koopt dan vandaag of morgen nog een polis van LOTISICO. Trekking 2 Maart. Alle prijzen der staatsloterij in één dag eruit. Verkrijgbaar: Sigarenmagazijn Fa. H. Wormhoudt, Spoorstraat 12 en „Vraag en Aanbod", Torensteeg 3. Italië verlaat de vlootconferentie niet, In de kringen van de vlootconfreentie wordt verklaard dat de Italiaansche verklaring in zake de weigering tot onderteekening van een vlootverdrag onder de huidige omstandig heden niet beteekent, dat de Italiaansche de legatie de conferentie zal verlaten. Doch Italië zal zich een beslissing over zijn houding voorbehouden tot na de bijeenkomst van de commissie van achttien op 2 Maart te Ge- nève. De houding van Frankrijk. Reuter meldt nog uit Londen: Het Italiaansche besluit om nog geen vlootaccooru te onderteekenen, kan mogelijk de houding van Frankrijk ter conferentie in- fluenceeren in verband met Frankrijk's po sitie aan de Middellandsehe Zee. De leden van de Fransche delegatie hebben Donderdag langdurig geconfereerd met de Amerikaansche delegatie, waarbij zij onge veer dezelfde bezwaren hadden als de Ita lianen. De Franschen hebben niettemin nog geen besluit genomen met betrekking tot de onderteekening van het accoord. Het Dultsch-Britsche vlootaccoord. De Duitsche gezant heeft Eden mededee- ling gedaan dat de Duitsche regeering van een kwalitatief EngeischDuitsch vloot accoord, dat een uitbreiding zal zijn van het thans bestaande accoord tusschen deze beide landen, gunstig gezind is. Te Rome zijn gisteren de vlaggen uitge hangen op het bericht, dat de troepen van maarschalk Badoglio 's ochtends den Amba Aladji bezet hadden en 's avonds trokken fascistische optochten naar de Plazza Ve- nezia om aan hun vreugde uiting te geven. Deze geestdrift gold niet alleen het militaire succes en de daaraan gepaarde hoop, dat het den oorlog zal bekorten, maar ook het feit, dat daarmee het eerste punt, dat ook in 1895 bezet was, opnieuw door de Italianen veroverd is, zoodat de smaad van de jaren 18951893 geheel is uitgewischt. Wat den militairen kant van de overwin ning betreft, valt op te merken, dat de weg van den Amba Aladji naar Dessië nog ver en zwaar is en dat men te Dessië nog altijd een heel eind van Addis Abeba afzit De hoofd zaak voor de Italianen is echter, dat zij nu in het bezit zijn van een stelling, die den Noorde lijken toegang tot Abessinië beheerscht en die in dan regentijd goed te verdedigen zal zijn. Een tweede strategisch voordeel is, dat de ver binding tusschen de legers, die in Tembien en Scire opereeren en die van ras Moeloegeta nu vrijwel geheel verbroken is. Men spreekt dan ook al van een zuiveringsactie van Tembien. Ter verovering van den Amba Aladji schijnen de Italianen weer dezelfde taktiek van omsin geling te hebben toegepast als bjj den Amba Aradam, d.w.z. dat zij in drie colonnes zijn op gerukt. van welke de middelste wat achter bleef, waardoor een frontaanval werd ver meden. Het is overigens nog niet duidelijk of de Abessijnen wel verzet van beteekenis hebben geboden. Men krijgt uit het ontbreken van alle opgaven over vijandelijke verliezen of oorlogs buit en uit het feit, dat de heele opmarsch en bezetting in goed 24 uur voltooid zijn, den indruk, dat dit niet het geval is geweest. Ras Moeloegeta schijnt besloten te zijn pas 50 km verder, bij het Asjangimeer, verzet van beteekenis te bieden. De voorbereiding op oorlog wordt wordt krachtig voortgezet. Het rapport van de Italiaansche Kamer over de begrooting van oorlog voor 1933'37 is verschenen. Het zegt o.a.' „De groote krachtsinspanning in Oost-Afrika heeft in geen enkel opzicht de macht van het leger in Italië verminderd. De voorbereiding tegen een mogelijke kans op oorlog wordt krachtig voortgezet in een atmosfeer van vurig patriottisme van het heele Italiaansche volk." De hervatting van den opmarsch. De nieuwe opmarsch tegen Amba Aladji, die Donderdag begonnen is, is voorafgegaan door meer dan een week rust na de verovering van den Amba Aradam. In dien tijd is de streek van den nieuwen opmarsch door de Italiaan sche vliegtuigen gebombardeerd. Leege flesschen ais projectielen. Naar Reuter uit Dessié meldt, is een Abes- sijnsch soldaat gesneuveld doordat hij getrof fen was door een leege bierflesch, die uit een Italiaansch vliegtuig was geworpen. De Ita lianen schijnen er plezier in te hebben leege flesschen en jampotten als propectielen te gebruiken. Te Genève moot men spoed maken met Italië—Abessinië. De correspondent te Genève van de News Chronicle seint: Hier is men van oordeel, dat de toestand eischt. dat de sancties tegen Italië worden verscherpt, teneinde het conflict tusschen Italië en Abessinië zoo spoedig mogelijk ge regeld te krijgen. Italië niet naar Genève. In welingelichte kringen te Rome zegt men, dat Italië bij de a s. beraadslagingen te Genève over het Abessijnsche vraagsiuk niet zal zijn vertegenwoordigd. Men verklaart de Ilaiiaansche afwezigheid met erop te wijzen, dat Italië geen belang stelt n de besprekingen van de commissie van achttien. Alleen het ministerie van propa ganda zal een ambtenaar naar Genève zenden ter bewerking van vraagstukken, die uitslui- trnd op de pers betrekking hebben. Reuter meldt uit Rome; De buitengewone uitgaveD met betrekking tot de campagne in Oost-Afrika, die bij ver schillende decreteD sedert 20 Juni j.1. zijn toe gestaan, bedragen 6.170.000.000 lire, welk be drag als volgt ten laste van de verschillende ministeries komt: Oorlog 2.730 millioen, marine 625 millioen, luchtvaart 164.650.000 en buitenlandsche zaken 350.000 lire. Deze uitgaven worden verdeeld over de begrootingsjaren 1935/1936 en 1936/1937. Nieuwe troepen naar Oost-Afrika. Het mailschap Lom bard ia is gisteren van Napels naar Oost-Afrika vertrokken met aan boord 130 officieren en 4000 arbeiders. Reuter meldt uit Berlijn: De „Duitsche volkskerk" vervangt bij huwe lijksinzegeningen het kruisbeeld op het altaar door het hakenkruis en de Hitlergroet wordt gebracht bij de antwoorden van bruid en bruidegom. Deze kerk, gesticht door dr. Dinter, heeft Christus uit haar leer geschrapt en zegt te zijn teruggekeerd tot de oude Ger- maansche ritus. Een huwelijksinzegening volgens deze nieuwe ritus is in de kapel van deze secte verricht. Na een strijdlied, een predicatie en gebeden, zette dr. Dinter de bedoeling uiteen van het Duitsche huwelijk. Dr. Dinter vroeg dan den bruidegom: „WiltgiJ, kameraad, deze vrouw tot uw wettige eebtgenoote en met haar in het huwelijk treden volgens de oude Ger- maansche gebruiken?" De bruidegom, in de houding staande, den Hitlergroet brengend, antwoordde met luider stem: „Ja, Heil Hitier". Vervolgens vroeg dr. Dinter aan de bruid: „Wilt gij aan de zijde staan van uw echtge noot in zijn moeilijken strijd voor het Duitsche vaderland De bruid, eveneens in de houding staande en den Hitlergroet brengend, zeide duidelijk: „Ja. Heil Hitier". Het AJST.P. meldt: De Koningin en Prinses Juliana werden hedenochtend te 10.03 uur met den trein via AmersfoortUtrecht aan het staatsspoor station in den Haag terug verwacht van hun buitenlandsche reis. PIIOV- STATEN VAN N.-HOLLAND. Tot lid van Provinciale Staten van Noord- Holland is benoemd verklaard de heer M. de Visser, te Amsterdam, ter voorziening in de vacature ontstaan doordat de heer Fedde Schurer ontslag als lid van de Staten heeft genomen. In de pers zrjn berichten verschenen nopens door den Belgischen minister-president gege ven uiteenzettingen voor d katholieke parle mentaire fracties over de Belgische landsver dediging. Voor zoover daaruit zou kun.ien worden op gemaakt dat met Nederland besprekingen ge voerd zijn over aangelegenheden van mili tairen aard, wordt van bevoegde zijde mede gedeeld dat, in overeenstemming met de vaste politiek van de Nederlandsche regcering ten aanzien van dergelijke vraagstukken, bespre kingen van dien aard noch zijn gehouden, noch worden overwogen. In de memorie van antwoord op het voor- loopig verslag van de Eerste Kamer over de bejrootiDg van onderwijs, kunsten en weten- scnappen, deelt de minis.er mee dat denoo - zaak van een wettelijke regeling van de spelling hem voorbands niet is gebleken, evenmin als de noodzaak om de aanschrijving van zijn ambtsvoorganger aan de onderwas-inspecteurs inzake de spelling in het huidige stadium in te trekken. BIJEN NAAR DEN WIERINGERMEER- POLDER. De leden van de afdeeling Apeldoorn van de Nederlandsche vereeniging tot bevordering van de bijenteelt zullen dit jaar als proef, 120 bijenvolken n' ar den Wieringermeerpo'.der zenden. De tijd van uitzending is bepaald op 15 Juni. 29 Februari. Het leven (wat men er ook van zeggen mag) is eigenlijk veel gemakke lijker geworden. IJen hoeft tegenwoordig niets meer te zijn, als men maar wat schijnt. Op den schijn is het heele leven ingesteld: docto raten zijn te koop, een frissche blos is te koop aristocratische vingertoppen zijn (bij de mani cure) ook te koop, een blond kapsel en ver der alles wat ons uiterlijk verandert is even eenvoudig te krijgen als een rechte neus of een nieuwe economische theorie, zoo maar voor je pasklaar gemaakt ingepakt en ge reed om aan te trekken. De wereld accepteert den schijn als de hoogste waarheid, accepteert hem met wellust. Een onderzoek naar echtheid is uit den tijd. Is het niet volkomen in over eenstemming daarmee, dat de regeering met één pennostreek alle keuringsdiensten wnde afschaffen Je kunt tegenwoordig... Stop. deze woorden zeggen genoeg. „Je kunt tegenwoordig", Alles. Dineeren voor een kwartje, in een echt restaurant. Veertien dagen naar de Wintersport voor een bedrag dat je vroeger in drie dagen uitgaf in Scheveningen. Radio hebbeD voor J 2.— per maand. Je kunt je op één avond alle sympho- nieën van Beethoven laten voordraaien, ter wijl je je huishoudboekje bijwerkt, en als je geen geduld hebt om Shakespeare's Midzo- mernachtsdroom te lezen, kun je in een bios coop de plaatjes er van gaan kijken en je bent bij. Je kunt, kortom, méédoen. Je kunt een avondjurk dragen voor 2 gul den 99, en zijden kousen voor 48% cent. Het eenige wat je niet kan, is au sérieux worden genomen door ernstige menschen, maar die zijn er gelukkig niet veel. Ook dat is gemak kelijk. Intusschen ze zijn er nog, ernstige men schen, die zich niet wenschen te encanaillee- ren. En dat is nu nog de éénige vlek op het beeld der prettige, gemakkelijke, uniforme samenleving van tegenwoordig. Je wordt nu eenmaal pas heelem&d.) voor vol aangezien, als je iedereen kent, met iedereen omgaat, door iedereen wordt gewaardeerd. Je docto raat van 1000 dolar, je smoking van 37.50 krijgen pas den glans der perfectie als ze gewettigd en gewijd zijn door den vertrouwe- lijken omgang met echte doctors en echte smo kings. Het schijnt dat ook hiervoor een oplossing is te vinden. Een heer toonde ons dezer dagen zrjn tele foontoestel. Geen mooi toestel? vroeg hij. Niets bijzonders. Toch wel. 't Is namelijk geen écht toe stel. Dat wil zeggen: het heeft geen veit,in- ding met de centrale. Kijk, als ik menschen bij me krijg die ik moet Imponeeren. dan breek ik het gesprek ineens af, neem den hoorn van den haak en zeg: „Juffrouw, verbindt u me direct met Dr. Colijn". En even later: Bent u dat, Excellentie? O, eh, ik kan vandaag niet met u koffiedrinken. Onmogelijk! Wat zegt u? Ja, mij spijt het ook, heusch. maar mijn werk kluistert me aan m'n bureau. Ik zal u graag weei een telefoontje geven als ik vrij ben. Goed? !so long!" Of ik bel zoogenaamd den burgemeester op: „Hallo burgemeester. Ik heb uw briefje gekregen. Nou, ik zai graag zien wat ik vcor u doen kan!... *t Is natuurlijk niet makkelijk, maar ik wil graag al mijn invloed aanwenden. Misschien loopt u vanavond nog even bij me aan?" Je hebt geen idee, hoe dat op je bezoe kers werkt, vervolgde hij. Als men maar den indruk krijgt, dat je getapt bent, buigt de heele wereld zich voor je in het stof! Je kijkt er nauurlijk je menschen op aan. voor wélk genre beroemdheden ze respect hebben. On langs had ik een kunstnaar bij me. Die sloeg ik dood met Hildo Krop: ..Hallo Hildo, ik heb je ontwerp ontvangen. Te Russisch, jongen te Russisch. Nog eens probeeren, en dan een beetje Westerscher". Een anderen keer moest professor Huizinga het 'm doen: „Zeg Han, hoe kun je dien raren snuiter naar mij toe stuen! Dat moet je niet meer doen, hoor. Ik kan mijn tijd beter gebruiken. Nou ja, ik ben niet boos, maar ik kan niet iederéén ontvan gen..." Een reuze-uitvinding, man, zei hij, en nou mot ik even in de krant kijken, of er wat op m'n twintigje gevallen is. Stop vlug dien okeligen hoest, neem Akker's Abdijsiroop. Op slag zult Gij ondervinden, dat Gij hier een hulp hebt om den meest weerspannigen hoest te verdrijven. Vanaf den eersten lepel openbaart zich haar kalmeerende, verzachtende, slijmoplossende wer king. De vastzittende slijm komt los en Gij zult weer gemakkelijk kunnen ademhalen. Abdi|siroop verschaft U reeds vannacht een rustigen slaap en binnen 24 uur zijt Gij dan dien benauw den hoest finaal vergeten. Neem bi| ÉlfMljVêrh^ewërkïng cent 1 aïïm\ Verlaagde prijzen DE FINANCIEELE TOESTAND VAN DE GEMEENTE ROTTERDAM. Loonen en salarissen uitbetaald. De gemeente Rotterdam heeft kans gezien aan het einde van de maand Februari de loo nen en salarissen van het gemeentcpersoneel volledig uit te betalen. Eenige reeds vervallen leeningen op horten termjjn konden echter niet worden afgelost.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5