Vergadering van den partijraad aangevangen. Per zeppelin naar Ned.-Indië Qost-Indië. HELDFRSCHF COURANT VAN KRDAG 29 FHBRUART 1936. Luchtbeschermings oefeningen in Gelderland. Landbouwwenschen der Eerste Kamer. De slooping van zee- en kust- visschersvaartuigen. Begrooting van handel, nijverheid en scheepvaart. Begrooting van het Verkeersfonds. Waar blijft het aangekondigde wetsontwerp. De werkloosheid. LUCHTVAART De Fokker D 21 doet een geslaagde proefvlucht. Eind van dit jaar een proeftocht. "Ernstig vliegtuigongeluk in Ned. Indië. Drie Belgische vliegofficieren gedood. Twee toestellen vernield. Een costuum voor stratosfeer- vliegers. De Postvluchten van Indië. en naar O )-Io*i5Ciï)2i g2Jesltelijk losgeslagen. De nieuwe vlootvoogd in Indië aangekomen. GEMENGD NIEUWS Door een drijfriem gegrepen. Een revolverkogel in een brief. Gravin Reventlow ernst g ziek. Botsingen te Boekarest. „Wie z'n vrouw is dat?" Zuster Woddingham ter dood veroordeelt. De zaak Flauptmann. Een nieuwe Atlantique. Prof. Aalberse over den alge- ■neenen staatkundigen tonittiind en het parlementaire werk. Vrijdag is in het Casino te 's-Hertogenbosch de vergadering aangevangen van den partij raad van de R.-K. Staatspartij. De partijvoor zitter, mr. C. Goseling, verklaarde in zijn openingsrede, dat de vergadering vooral zou staan in het toeken van het tot stand komen van het algemeen staatkundig programma. In November zal de partijraad opnieuw bij eenkomen om stof aan te dragen voor het actie-programma. Het partijbestuur zal er naar streven, dat program vergezeld te doen gaan van een concept, hoe de opbouw van het staatsbestel nader gedacht wordt In verband met de voorbereidingen voor de periodieke verkiezingen der Tweede Kamer betoogde spr., dat er candidaten moeten komen, die door studie en ervaring kennis hebben van Indische aangelegenheden. ltede prof. Aalberse. In de avondvergadering sprak de voorzitter der Tweede Kamerfractie prof. mr. P. Aal berse over den algemeenen staatkundigen toestand en het parlementaire werk. Spr. bracht allereerst in herinnering de door hem gehouden rede over den oeconomischen toe stand en het conflict tusschen Kabinet en Ka mer. Ter beëindiging daarvan is er geen vrede gesloten, maar een wapenstilstand. Hij wilde thans de richtlijnen ten aanzien van den staatsvorm behandelen. Een actueel onder werp, nu in alle landen crltiek wordt uitge oefend op het parlementaire stelsel; de natió- naal-socialistische beweging is daartegen ge richt. In haar beginselprogram sprak de R.-K. Staatspartij zich niet uit voor eea bepaalden regeeringsvorm. Daarbij bleef fcij geheel in de lijn van Thomas van Aquino; waar het doel van den staat het algemeen welzijn is, zal de beste staatsvorm zijn die, welke het algemeen welzijn het beste kan behartigen. Wij willen geen absolute monarchie. Ons volk wil medezeggenschap op staatkundig ge bied en heeft die medezeggenschap. De Konin gin blijft onaantastbaar, maar de ministers zijn verantwoordelijk voor alle regeerings- daden. Sedert tien jaren functioneert het parle mentaire stelsel in ons land niet juist Dat stelsel is gebaseerd op een regeeringsmeer derheid. Er moet een voortdurende voeling zijn tusschen kabinet en meerderheid. Dat is een normaal parlementair kabinet Het kabiiiel-C'oHjn. In Juli heeft het kabinet Coltjn ontslag ge vraagd omdat het constateerde in de Tweede Kamer niet meer op een meerderheid te steu nen. Maar acht dagen later bleef het kabinet ongewijzigd aan. Daarmede zijn wij in een nieuwe en niet geheel ongevaarlijke situatie gekomen. Spr. ging na, wat daaryan de oor zaak is. Er is in het parlement wel een meer derheid, die het niet eens is met de oeconó- mi3che politiek der regeering, maar die zelf geen méerderheid' is, waarop een kabinet kan steunen. I <t Samengaan S.D.A.P.K.K. Staate- Partei- De S.D.A.P. meent dat zij met de R.-K. Staatspartij een kabinet zou kunnen vor men. Maar dat zit nog, meent spr. Dr. Nolens heeft indertijd voor een samengaan van socialisten en katholieken drie voor waarden gesteld: 1. eenstemmigheid in de katholieke fractie; deze was er maar in ingekeerde volgorde; 2. dat er een derde partij zou zijn. die steunde; deze is er niet; 3. er moet een uiterste noodzaak zijn. Was deze aanwezig? Eerst dan als een politiek, die in het belang van het land noodzakelijk achten, alleen door een samengaan met de S.D.A.P. te bereiken is; dan moet er echter een waarborg zijn voor bepaalde belangen, zooals defensie, bijzonder onderwijs, enz. De katholieken en het kabinet. Het aanblijven van het kabinet, dat acht dagen tevoren geconstateerd had, dat de Ka mer zijn oeconomische politiek niet goed keurde, acht spr. bedenkelijk en niet zonder gevaar. Gevaar ziet hij niet voor dit oogenblik voor de boven de partijen staande Kroon en voor behoud van een gezonden volksinvloed. Men stelt de katholiêken nu verantwoordelijk voor de daden der regeering, omdat zij deze niet ten val brengt. Maar men mag een regee ring niet laten vallen, als men niet de zeker heid heeft, dat er een betere komt Het con flict is niet uitgelokt door de katholieken, maar door het kabinet zelf. Zonder een votum af te wachten heeft het vastgelegd, dat het geen meerderheid in de Kamer meer had. Spr. wenscht niet de verantwoordelijkheid voor de fouten van anderen op zich te nemen. pe katholieken moeten aaneengesloten biy- veh, maar niet in een isolement komen. Ten- Slotte vroeg spr. vertrouwen en gebed. Discussie. Op een vraag of prof. Aalberse toen hij de opdracht tot kabinetsvorming verkreeg, ook de drie katholieke ministers uit het kabinet Cojijn had gevraagd, antwoordde prof. Aal berse,, dat hem opgedragen was een parlemen tair .kabinet te vormen en hij dus geen afzon derlijke personen heeft gevraagd. Om half elf werd de vergadering geschorst tot; vandaag. 240 JAAR OPRECHTE HAARLEMMER l a OLIE. De aloude fabriek van Haarlemmerolie van C. de Koning Tilly bestond 26 Februari 240 jaren. Z(j is nog steeds gevestigd in het huis van den uitvinder. Achterstraat 13 te Haar lem. Deze fabriek is tot heden toe in het be zit van de wettelijke erfgenamen der „De Koning Tilly's". Ook de perceelen, welke tot deze zaak behooren, zijn nog eclite oud-Hol- landsche gevels. V A STE-I, ASTEN ONT WE 1lP. Memorie van Antwoord verschijnt H t zeer binnenkort Naair 'iet Alg. Hbl. verneemt zal de Memo rie van Antwoord der Regeering op het voor- loqpig vprslag over het wetsontwerp tot ver laging van sommige vaste lasten thans zeer binnenkort verschynen; vermoedelijk in het begin van de volgende week. De memorie zal begeleid zyn van een nota van wijziging, als resultaat van het onderling overleg tusschen de verschillende departementen. Goedgeslaagde organisatie. Voor de gemeente Harderwijk waren na- middag-luchtbeschermingsoefeningen bepaald van halfvier tot half vijf. Daar klonk alarm: de sirenes van de beide kazernes en de zuivelfabriek, stoomfluiten vkn de verschillende fabrieken. Onmiddellijk daar op verschenen uit Westelijke richting een vijf tal vliegtuigen in V.vorm, waarvan werd ver ondersteld, dat zij brand-, brisant- en gas bommen zouden werpen. Op verschillende punten in de omgeving laaiden dikke rookwolken op, veroorzaakt door rook-patronen. De brandweer moest op tal van plaatsen handelend optreden. Inmiddels kwamen bi) het hoofd van de plaatselijke luchtbescherming, den majoor Veenbaas, be richten binnen aangaande het neerkomen van gasbommen. Hierop kwam de gas-dienst in actie, benevens het Roode Kruis. Getroffenen werden vervoerd naar het nood hospitaal in de vakschool voor meisjes. Op een viertal punten in de stad en omgeving waren sectiën mitrailleurs opgesteld ter afweer van laag-vliegende vliegtuigen. Aan de oefening werd deelgenomen door 293 man. De organisatie bleek prachtig in orde. Precies halfvijf kondigden klokgelui en mili taire signalen aan, dat het luchtgevaar was geweken. 's Avonds werd van zeven tot acht een ver duisteringsproef genomen, waarbjj geen hulp diensten behoefden uit te rukken. De stad was volkomen in diuster gehuld, zoodat mag. wor den verondersteld, dat vijandelijke vliegers geenerlei actie konden voeren. De verduiste ring werd waargenomen van uitzicht-gevende punten in en bij de stad. 's Avonds waren er luchtaanvallen op Ede. Niettegenstaande de burgerij alle medewer king verleende door geen licht uit de huizen te doen uitstralen en automobilisten en wiel rijders hun lampen met het verstrekte blauwe papier omwikkeld hadden, circelde het vlieg tuig boven het marktplein en werd de oefe ning van des middags herhaald, welke nog beter slaagde. De organisatie werkte uitste kend. Ondanks de duisternis ging het verkeer gewoon door zonder dat zich ongelukken voor deden. Te Apeldoorn. Om halfzeven ging te Apeldoorn de be perkte verlichting aan. Tegen zeven uur ver kondigden de stoomfluiten van de fabrieken en locomotieven het naderen van vliegtuigen en werd de gemeente geheel in het duister gehuld. De bevelen der autoriteiten werden vrij wel algemeen opgevolgd. In de étalages der winkels weren de lichten niet ontstoken, terwijl de bestuurders van auto's hun wa gens rechts van den weg plaatsen en even eens lichten doofden. Geraimen tijd cirkelde het vliegtuig boyey de gemenj,e. Qp enkele plaatsen werd door dje verschillende diensten kalk gestrooid, voor- stellend mosterdgas, terwijl brandende teer,- tpnnen. de plaats aanwezen waar een brand bom was ingeslagen. Padvinders fungeerden als slachtoffers eh werden door het Rood,e Kruis verbonden en vervoerd. Boven Zaltbpmnjel verschenen om ongeveer 4 uur vijf vliegtuigen met groote snelheid uit de richting 's Hertogenbosch. De luchtwacht had hun komst evenwel reeds tijdig gemeld. Door het loeien van sirenes was de bevolking voor luchtgevaar gewaarschuwd en waren door de Burgerwacht, E.H.B.O. en brandweer de verschillende posten bezet. Hoewel aange nomen kon worden, dat het hoofddoel van den vliegeraanval de bruggen over de rivier zou den zijn, vielen er toch verschillende bommen in de stad. Om halfacht werd ook hier de gemeente in een Egyptische duisternis gehuld, waarbij een aanval door vliegtuigen werd verondersteld, Crisislasten drukken te zeer. De instelling van een afzonderlijk departe ment van Landbouw en Visscheri) had de vol doening van verscheidene leden der Eerste Kamer. Aangedrongen werd op maatregelen ten behoeve van de precaire positie van de pluimveehouderij Het zal tot vermindering van de steunbe dragen moeten komen voor landbouw en vee teelt werd betoogd. Het totaal-bedrag dat aan landbouwcrisislasten alleen al op het brood drukt, kan gésteld worden op rond 41 milli- oen per jaar. Dit werd niet bevovderiyk ge acht om te komen tot een lager levenspeil. TEGEN LINTBEBOUWING. In de memorie van antwoord op het voor- loopig verslag van de Eerste Kamer over de begrooting van waterstaat, deelt de minister mee dat het in zijn voornemen ligt zoo spoedig mogelijk de indiening van een nieuw wets ontwerp tegen lintbebouwing te bevorderen, waartoe reeds een voorstel van een staats commissie voor de waterstaatswetgeving is Ingekomen. Regeling óelreffeilde den steun uit het landbouwcrisisfonds. In de Staatscourant van gisteravond is op genomen de crisissteunbeschikking 1936 (slooping zee- en kustvisschersvaartuigen). Uit het landbouwcrisisfonds wordt onder be paalde voorwaarden een bedrag van 20,000 ter beschikking gesteld, teneinde het sloopen van zee- en/of kustvisschersvaartuigen te bevorderen. Indien een reeder en een slooper omtrent den sloopprjjs van een aan den reeder toebe- hoorend zee- of kustvisschersvaarutig niet tot overeenstemming zijn gekomen kunnen zij zich gezamenlijk wenden tot den minister van landbouw en visscherij, met het verzoek een bedrag beschikbaai te stellen ter over brugging van het verschil tusschen den vraagprijs van den reeder en den biedprijs van den slooper. Op een dusdanig verzoek zal de minister beslissen na een commissie gehoord te heb ben. Do ordening. In de memor.e van antwoord uin de Eerste Kamer inzake de begrooting van handel, nij verheid en scheepvaart voor 1936 wijst mi nister Gelisse& erop. dat, teneinde herstel van de welvaart te bereiken, naar het oordeel der regeering, niet de weg van reorganisatie van het geheel der ondernemingen tot pu bliekrechterlijke bedrijfschappen dient te wor den ingeslagen doch dat de taak der regee ring hier veeleer slechts kan bestaan in het vastleggen van, en leiding geven aan, wat uit het bedrijfsleven zelf aan ordeningsstre- ven zich aandient. Vestigingseischen voor het kleinbedrijf. Het vraagstuk der beperking van het aan tal punten, van waaruit goederen worden ge distribueerd, zal als zoodanig ter sprake ko men, zoodra het wetsontwerp inzake vesti- gingseischen voor het kleinbedrijf aan de orde komt. Het ligt in de bedoeling van den minis ter bij die gelegenheid in dit vraagstuk nader te treden. De indiening van dit wetsontwerp kan binnenkort worden verwacht. Uit de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het Verkeersfonds, worden hieronder de volgende beschouwingen weer gegeven. Invoering van de Dieseltreineii. Daar de ervaringen, opgedaan met de over eenkomstig gedane proefnemingen gewijzigde Dieselmotoren, thans gunstig zijn, wordt de Diesel-electrische tractie geleidelijk weder uit gebreid. Verdere uitbreiding zal geleidelijk volgen. Het materieel der stoomtreinen, die' nu de E.N. treinen tijdelijk vervangen, voldoet zeker niet aan de eischen van comfort, het welk nieuw materieel biedt, doch vermeend wordt, dat het als noodvoorziening dragelijk is te noemen. Het Tweede Kamerlid IJzerman heeft den minister van sociale zaken de volgende vra gen gesteld: Kan de minister thans mededeelen of een wetsontwerp betreffende vreemdelingen, die zich hier te lande als zelfstandige bedrijfslei ders vestigen, waaromtrent hij den 19den No- vemDer 1935, bij de behandeling van het wets ontwerp tot wijziging van de wet van den 16den Mei 1934 (Stsbl. no. 257), in de Tweede Kamer heeft verklaard, dat het „niet alleen binnenkort, maar veel sterker: binnen den al- lerkortsten tijd, de Kamer (zou) bereiken", binnenkort zal worden ingediend? Er is nog steeds een stijging waar te nemen in vergelijking met het vorige jaar. De directeur van den rijksdienst der werk-1 lópsheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de iveek van' 3 t/m 8 FC- bruari 1936 hét aaritaT leden van ingevolgje het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidiëerde vereenlgingen bedroeg 537,600 (waarvan 74,400 landarbeiders). De werkloosheid onder deze verzekerden bedroeg voor het geheel: In de week van 3 t/m 8 Februari 1936 37.1 pet (20 t/m 25 Januari 1936 38,0 pet.), in de overeenkomstige week van 1935 35,2 pet. en in de overeenkomstige week van 1934 30,2 pet. Laat men de landarbeiders buiten beschou wing, dan bedroeg de werkloosheid onder de overige verzekerden: In de week van 3 t/m 8 Februari 1936 36,9 pet. (20 t/m 25 Januari 1936 36,8 pet.), in de overeenkomstige week van 1935 36,0 pet. en in de overeenkomstige week van 1934 30,0 pet. Bij 1062 organen van de openbare arbeids bemiddeling stonden op 8 Februari 1936 in totaal 496.046 werkzoekenden ingeschreven, ónder wie 468.716 mannen. Van deze werk zoekenden waren er 476.726 werkloos, onder wie 455,077 mannen. Aan een naar den toestand op 1 Januari 1936 ingesteld onderzoek naar de leeftijden van de by de gezamendijke organen der open bare arbeidsbemiddeling ingeschreven vverk- looze arbeiders zijn de volgende gegevens ont leend: Personen jonger dan 18 jaar: mannen 18,812; vrouwen 7173. Personen van 182i jaar: mannen 71.687; vrouwen 7146. Perso nen van 2530 jaar: mannen 88.894; vrou wen 2231. Personen van 31 jaar en ouder: mannen 274.059; vrouwen 3909. NED. VISSCHERIJ CENTRALE. Benoeming directeur en secretaris. De minister van landbouw en visscherij heeft thans met ingang van 1 Maart 1936 benoemd tot directeur van de Nederiandsche Visscherrj-Centraie, te 's Gravenhage, W. J. Janssens, inspecteur der visscheryen in het eerste district 's Gravenhage. Voorts is met ingang van 15 Maart op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid en secretaris van die stichting, aan den heer S. de Hoo, en is als zoodanig benoemd de heer D. J. van Dijk, assistent van den directeur van het Staatsvisscherhavenbedryf teIJmuiden. De pontdienst EnkhuizenStavoren. Opheffing met ingang van 1 Juli. De stoompontdienst EnkhuizenStavoren zal met ingang van 1 Juli worden stopgezet. Het betreft hier uitsluitend den pontdienst, dus het vervoer van spoorwegwagons. Den laatsten tijd deden nog slechts twee ponten dienst. Het vervoer is steeds vermin derd. De veerdienst voor personenvervoer blijft bestaan. Een bloemententoonstelling te Bergen aan Zee. Van 28 Mei tot 20 JuU, In de gisteren gehouden buitengewone ver gadering van de V.V.V. te Bergen, deelde dé voorzitter mee, dat het bestuur van de Bouw- exploitatie-maatschappij te Bergen aan Zee de beschikking had gekregen over het Par- nassiapark voor een bloembollentenstellinjf van 28 Mei tot 20 Juli, Een werkcommissie zal onder leiding staan van den heer B. Hoek, directeur van de ge meente-plantsoenen te Alkmaar. Voorzitter van de commissie is H. L. Taeta van Ame- rongen, secretaris de heer J. H. Roggeveen, directeur van gemeentewerken, penningmees ter de heer C. F. Zeiler en lid D. A. Klomp. Beoogd wordt een expositie van in den vollen grond en open lucht groeiende gewas sen, die in het tijdperk, waarin de tentoon stelling geopend is hun grootste sierwaarde bezitten. fhi iov C! Op het vliegveld Welschap l»y Eindhoven. Donderdagochtend is op het vliegveld Wel schap by Eindhoven de nieuwe Fokkerjager D. 21, waarvan de verschijning door de ge- heele vakwereld met zooveel belangstelling tegemoet gezien was, voor het eerst opge stegen. Deze jager is speciaal volgens de wenschen yan de Nederlandsch-Indische luchtvaart- afdeeling gebouwd, by welke wenschen uiter aard met de meest moderne denkbeelden en eischen op militair-technisch gebied is reke ning gehouden. De eerste vlucht verliep geheel naar wensch en de heer Méinecke, de invlieger, bleek zeer voldaan te zijn over de eigenschappen van het toestel. Een vertegenwoordiger van Aneta heeft met den heer Bronsing, directeur van de stoom vaart-mij. Nederland, die met de Marnix van St. Aldegonde naar Indië is gekomen voor een inspectiereis, te Medan een onderhoud gehad, waarover wij het volgende in de Indische bladen vinden: De heer Bronsing deelde mee, dat onder handelingen gaande zyn voor de levering door Duitschland van een Zeppelin van het type L.Z. 129, waarvan de kosten zes millioen mark bedragen Eerst zou dan het luchtschip proef vluchten doen van Europa naar Amerika en daarna zou tegen het einde van 1933 een proef vlucht naar Java worden ondernomen. De bedoeling is geregeld vluchten te doen plaats hebben tusschen Nederland en Neder- landsch-Indië. De reis zal 5 of 6 dagen duren, langs de scheepsvaartroute, waarnaast de K.L.M. met haar verbinding twee maal per week het snellere passagiersvervoer behoudt. De heer Bronsing heeft te Genua met dr. Eckener een bespreking gehad. Hij verklaarde Aattén aianzien van deze plannen nauwe Samenwerking met Duitschland nóodig is.i rw.Uiv; i..J Twee vliegtuigen in botsing; één besUiurder gedood, de ander door een parachutesprong ongedeerd. Donderdagmorgen zijn bij gewone lucht- oefeningen twee. militaire vliegtuigen, twee .Curtiss Hawk-jagers, tegen elkaar gebotst. Een der toestellen, bestuurd door luit. W. V. .Diepering, stortte neer, waarbij Diepering werd gedood. De bestuurder van het andere toestel, lt. J. P. van Helsdingen, wist zich na het ongeluk door een parachutesprong te red den. De toestellen, die totaal vernield zijn, be hoorden tot een eskadrille van drie één-per- soons toestellen, die te Bandoeng opgestegen waren. r -. De correspondent van de N. R. Crt. te Brus sel telefoneerde Donderdagavond: Het was vandaag, Donderdag, een zwarte dag geweest voor de Belgische militaire luchtvaart. Terwijl een escadrille in de om steken van Nyvel, op ongeveer 600 meter .hoogte acrobatische oefeningen deed, is het .toestel van den commandant van het esca drille, kapitein Verhaegen, broeder van den bekenden Kongo-vlieger, bijna loodrecht neer- i gevallen. Kapitein Verhaegen slaagde er niet in van zijn valscherm gebruik te maken en was op slag dood. Tusschen Brussel en Mechelen, nabij het dorp Elewijt, op ongeveer 100 meter van het voormalige kasteel van den schilder Petrus Paulus Rubens, is omstreeks twaalf uur een tweede ongeluk geschied, waarbij officie ren, eerst-luitenant Hubertus uit Vilvoorde, en tweede-luitenant Dillen, het leven verloren, zy waren eenige minuten tevoren met een fotografische opdracht te Evere opgestegen en bevonden zich op ongeveer 1000 meter hoogte, toen een van de kleine vleugels van het Faircy-Fox-toestel, waarin zij gezeten waren, afbrak. Ook deze vliegers konden geen gebruik maken van hun valschermen. Hun lijken waren vreeselijk verminkt. Sommige deelen van het vliegtuig staken wel een meter diep in den grond. De beide slachtoffers wa ren nog geen dertig jaar oud. Een derde militaire vliegtuig, bestuurd door kolonel Hugon uit Evere, moest omstreeks hetzelfde uur een noodlanding doen op een akker. Het toestel bleef onbeschadigd, de be stuurder ongedeerd. Van luchtdichte stof. Te Moskou is, naar het Agentschap Tass meldt, een :ostuum vervaardigd voor strato- sfeervliegers. De stof is op speciale wyze ge ïmpregneerd en luchtdicht. De vlieger, in een dergelijk costuum gestoken, kan zich gemak kelijk bewegen Zonder hulp van derden, kan de vlieger het costuum aan- of uittrekken. De nieuwe vinding is van groote beteeke- nis voor onderzoekingstochten in de strato sfeer, aangezien de constructie van strato- sfeervliegtuigen daardoor aanzienlek vereen voudigd kan worden. 35 Jaar geleden deed re de wasch voor een heel gezin met een pak Edelwclss-Zeep- poeder en re waren met r n tienen Ze begrijpt alleen niet. det Edelweii» nu nog goedkooper Is dan toen, terwijl re er nu nog vlugger en schooner mee wascht. N.I.Zeeplabnei tr/b. De Haas te. Brem, Apeldoorn De „Sperwer" (terugreis) vertrok 28 Febr. van Rome en arriveerde denzelfden dag te Amsterdam. De „Oeverzwaluw" (terugreis) vertrok 28 Febr. van Rangoon en arriveerde denzelfden dag te Jodhpoer. Alles goed afgeloopen. Batavia. Tengevolge van den hevigen wind is van den kruiser Sumatra, voor Tandjong- Priok liggende, een meerring losgeslagen, en van de Van Galen en de onderzeebooten K 12 eD K 13 de tros, waardoor de schepen aan de boeien omzwaaiden. Doordat nog een tros hield, is afdrijven uitgebleven. Door middel van sleepbooten zijn de oorlogsschepen naar de ligplaats teruggebracht, waarmede men te halfacht in den avond gereed was. Schade werd niet aangericht. Donderdagmorgen is de „Baloeran" met aan boord de nieuwe vlootvoogd, de Schout bij Nacht Ferwerda, de haven van Tandjong Priok binnengevaren. Terwyl de „Baloeran" langs het eskader stoomde, stond de nieuwe vlootvoogd op de brug. De „Baloeran" had den standaard van den marine-commandant in top. Van den kruiser „Sumatra" klonk het ge bulder van saluutschoten, de schepen van het eskader brachten het saluut met de vlaggen en boven de „Baloeran" cirkelden, als groet, marinevliegtuigen. Toen het schip aan de kade meerde, speelde de scheepskapel het „Wilhel mus", waarna Schout by Nacht Ferwerda aan boord werd begroet door den adjudant van den G.G-, luitenant ter zee Van Vreeswijk, door vice-admiraal Van Duim, door den chef van den marinestaf, door kapitein Sol, namens i den Leger-commandant, door den plaatsehjk militairen commandant, door den hoofd inspecteur van het kantoor van Scheepvaart en door den secretaris van het Departement van Marine. Later maakte nog de commandant van het eskader, kolonel Helfrich en de commandanten van alle aanwezige oorlogsbodems hun op wachting. (Aneta). Binnenland Oude vrouw verdronken. De familie van H. te Overasselt bij Nymegen vermiste eergistermiddag de oude moeder. Gisteren heeft men hel lijk van de vrouw in een kolk naby het huis gevonden. EEN HERT VAN DE KONINGIN GESTOLEN. Voor de rechtbank te Zutphen hebben gis teren terechtgestaan de schilders G. J. A. B- en B. J., beiden te Apeldoorn, aan wie ten laste was gelegd, dat zy in Nov. j.1. te Niersen, gem. Epe, te samen en in vereenigirg een hert weggenomen hadden, toebehoorende aan de Koningin. De officier eischte tegen ieder 3 maanden gevangenisstraf. Arbeider ernstig gewond. In de timmermanswerkplaats van den heer H. Wetzels te Kerkrade is gistermiddag de 23-jarige werkman S. Goebbels dosreenirjf- riem van een cylinderzaag gegrepen. G. brak beide beenen en liep ernstige Inwendige kneuzingen op. Hy werd per auto naar het ziekenhuis gebracht. De toestand van Goeb bels is hopeloos. In verband met de inbraak by de familie Speelman aan de Wilhelminalaan ie Maassluis op 17 Nov. 1935 is deze week voor de Rotter- damsche rechtbank tegen de gebr. P. W. en C. W. uit Hillegersberg 3 jaar gevangenis straf geëischt met aftrek van de voorloopiee hechtenis. De familie Speelman heeft nu gisterochtend een dreigbrief ontvangen uit Rotterdam De brief is met potlood geschreven. Daarin wordt gedreigd, dat, wanneer de gebroeders op 10 Maart, den dag van de uitspraak, veroordeeld worden, de vrienden wraak zullen nemen. Een revolverkogel was in den brief gesloten. De politie heeft de zaak in onderzoek. Buitenland. Gravin Reventlow, van zichzelf Barbar* Huison, de rykste vrouw van de Vereenig e Staten, die onlangs te Londen het aanschya schonk aan een dochtertje, ls thans ernstig ziek. 41 Meer dan 50 gewonden. Naar aanleiding van een proces te Boekarest tegen een aantal communisten, die van hoog. verraad worden beschuldigd, hebben llnksclie groepen aldaar protestbetoogingen gehouden, waarbij ernstige ongeregeldheden zijn ont staan. De politie zag zich ten slotte genood zaakt gebruik te maken van de vuurwapenen. Meer dan 50 menschen werden gewond. De acteur Frank Wallace heeft de bekende filmster May West voor de rechtbank te Hollywood gedaagd om haar te. beletten te ontifennen, dat zij zyn vrouw is en buiten haar echtgenoot om te trachten, echtscheiding verkrygen. Sterke aanbeveling voor gratie. De assisen te Nottingham hebben Donder dag zuster Woddingham, directrice van een verpleeginrichting te Sherwood schuldig ver klaard van moord op haar patiënte Ada Ba- guley, van wier dood zy geldelijk voordeel zou hebben. De jury had echter verscheidene verzach tende omstandigheden gevonden, en met het oog op het feit dat de veroordeelde haar oud beroep van verpleegster wéér had opgevat toen zy als jonge weduwe met 5 jonge kinde ren was blyven zitten, die by haar ter dood brenging onverzorgu zouden achterblijven, verzocht de voorzitter den rechter een sterke aanbeveling voor gratie in het vonnis te wil len opnemen, v Rechter Goddard zeide, nadat hy de zwarte kap had opgezet en het dood vonnis had uitgesproken, dat hy niet zou na laten de aanbeveling der jury te bevoegder plaatse d.i. den minister van binnenland* sche zaken, omdat Engeland geen speciaal departement van Justitie kent over te brengen. Gouverneur Hofman heeft Donderdag ver klaard, dat hy twijfelt aan de juistheid van de identificatie van Hauptmann door den ge tuige Ferrone, die van beroep taxi-chauffeur is en te New-York woont. Deze heeft in Mei 1933 voor het gerechtshof aldaar beweerd, dat Hauptmann de man is geweest, die hem op 12 Maart 1932, d.i. korten tyd voor de uit- keering van het losgeld, den brief zou hebben gegeven, die de instructies bevatte bevatte aangaande de uitbetaling van het losgeld. Hofman verklaarde, dat zulks niet onvoor- waardelyk geloofwaardig is; omdat getuige Ferrone reeds in verschillende personen den overbrenger van den: brief theeft meénen te herkennen. i t i Iri dit verband is een door twee politie beambten onderteekende verklaring van ge tuige Ferrone veelzeggend. Hofmann heeft deze verklaring zelf ontdekt tusschen de documenten.: De verklaring is door FerroBe afgelegd in Mei 1932, kort na zyn verhoor voor het ge rechtshof en Behelsde, dat hy in zijp taxi een passagier naar Gity Island heeft gebracth, waar hy dr. Condon heeft zien praten met een man, in wien hy den brenger van boven- genoemden brief heeft meenen te herkennen, n.1. Hauptmann. Het signalement van dezen man paste evenwel, evenmin als de andere signalementen, op Hauptmann. De Fransche minister van koopvaardij heeft gisterenochtend het besluit geteekend, waar bij tot den bouw van een nieuwe Atlantique, een snel stoomschip, bestemd voor den dienst tusschen Bordeau en Zuid-Amerika, wordt besloten. Het nieuwe schip zal Lissabon, Ca- sablanca en Dakar Aandoen. Het zal ongeveer 30.000 ton meten, van de nieuwste vindingen tegen brandgevaar, enz. voorzien zyn en 180 millioen frank kos ten, het bedrag van de door de assuradeu ren van: de- eerste Atlantique, die in 1933 op zee voor Cherbourgis verbrand, uitbetaalde sommen. Ter nagedachtenis van koningin Astrid. Onder de auspiciën van de burgerlyke, mili taire en geestelyke autoriteiten heeft de Bel gische pers een nationale commissie gevormd, die zich ten doel stelt de herinnering aan Ko ningin Astrid te doen voortleven. De organi satie ls door den koning goedgekeurd. Zd stelt zich voor een nationale lnschryving te openen. De opbrengst daarvan zal dan be steed worden aan het oprichten te Brussel van een gedenkteeken voor Koningin Astrid. het aanleggen van kinderparken in de hoofd plaatsen der negen provinciën en het bouwen van een koloniehuis in de volle buitenlucht voor zeer jonge kinderen. Het uitvoerend comité la samengesteld uit de'leden van de algemeene commissie van den Belgischen ^Persbond, de vertegenwoordigers van de vereeniging der bestuurders der Brus- selsche dagbladen, het verbond der provinclal0 bladen, de periodieke pers, het Roode Kruis, het Nationaal Werk voor Kinderwelzyn en den Belgisch-Zweedschen Vriendschapsbond. Ho secretariaat is gevestigd in het Pershuis te Brussel. Naar het einde van Gretna Green? In een rapport van de Schotsche kerk-coni missie wordt op de noodzakelijkheid gewezen om een einde te maken aan de z.g. huwelijken' in de smidse van Gretna Green. In de we geving van ieder land ls ook het burgerly huwelyk nog een plechtigheid, die voor een vertegenwoordiger van de magistraat nk>c worden voltrokken; alleen in Schotland ka de smid van Gretna Green, steunende op middeleeuwsch statuut, huwelijken v0'tr^fl[ ken zonder getuigen of verklaringen, zoo in feite slechts weggeloopen jongelui van gelegenheid nog gebruik maken. Verlang wordt dat ook de Schotsche wet een PeTl° t van aanteekening zal invoeren, waarna huwelyk slechts voor een erkend geestc u of ambtenaar zal kunnen worden voltrok"

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6