GRATIS reizen naar AMSTERDAM Stadsnieuws KLEDING NAAR MAAT HERMAN NYPELS' Predikbeurten Lichten op voor alle voertuigen Gymnasium of Lyceum in Den Helder. 9 De garde der 800 ontvangt „Freuleken'L KLEDINGMAGAZIJNEN InlichtingenKANAALWE6 Ï20„ nEKUH hi.AU Op' en ondergang van Zon en tijd van hoog water (Texel). Wintertijd. Zon Hoogwater Maart op: ond.: Bm. nam! Z 1 6.48 17.37 1.51 2.1 i M 2 6.43 17.39 2.55 3.27 D 3 6.43 17.41 4.22 5.01 W 4 6.41 17.43 6.53 6.23 D 3 6.33 17.45 7.07 7.27 V 6.37. 17.47 7.59 8.14 Z 7 6.35 17.49 8.39 8.52 Zaterdag 29 Febr. 18.06 Zondag 1 i 1307 Maandag 2 18.09 EINDEXAMEN CURSUS E.II.B.O. Bij -iet Vrijdag 28 Februari gehouden examen slaagden voor het Oranjekruis-Diploma E. H. B. O., alhier, de dames: I. Kootker, J, Roozen- daal, A. van Amersfoort, M. Rieswijk, E. Ecu- ma en de hoeren M. Moester, P. Rottieren N. v. d. Vring. De cursus was georganiseerd door het „Wit- Geie ICruis", alhier, en belangeloos gedoceerd door Dr. v. Heerde, Drie candidaten werden afgewezen. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van H, J. Rootlieb, Binnenhaven. Van Maandag 2 Maart tot 9 Maart wordt gvond- en Zondagsdienst waargenomen door de firma SmeetsSnel, Weststraat. AQUARIUMVER. „RASBORA". Woensdag 4 Maart a.s. houdt de aquarium- vereen. „Rasbofa" een openbarè vergadering in de zaal van Van Weelde, Koningsplein,- waar al3 sprekers optreden de heèren Deutz en Athos. Voor bizonderheden zie men de in dit num mer Voorkomende advertentie. Al jaren lang is door velen in Den Helder zeer pijnlijk het gemis gevoeld van gymnasiaal onderwijs. Slechts met groote finantieele offers was het mogelijk zijn kinderen dit onderwijs in andere steden te doen volgen. Velen zijn van meening, dat Den Helder een plaats is, waar gymnasiaal onderwijs mogelijk moet zijn. Thans heeft zich een comité gevormd, dat Uw steun inroept om zulk een onderwijs instelling te krijgen. Dit Comité wil niet de bestaande opleiding van de H.B.S. of Handels school opheffen, maar streeft naar verruiming van onderwijsgelegenheid en wel in de richting van een klassieke opleiding van Gymnasium of Lyceum, verbonden aan een der zooeven genoemde onderwijs-mrichtingen op de wijze, gelijk dit thans elders geschiedt Daardoor zou het ten eerste mogelijk zijn, datde jongelui hier in Den Helder konden worden voorbereid om het onderwijs te volgen in de Faciliteit der Rechten, Letteren en Theo logie aan onze universiteiten, waarvoor ze nu met opoffering van veel tijd en geld (ook ge meentegeld) naar Alkmaar of elders moeten. Zulk een onderwijs-inrichting kan zoo wor den Ingericht, dat ze niet alleen opleidt voor het eindexamen H B.S., A of B, maar even eens voor het eindexamen Gymnasium A en B, terwijl daar ook een afdeeling economie, enz. aan kan worden verbonden, gelijk door sommige lycea in ons land bewezen wordt. Vervolgens zou dit niet minder in het belang zijn van het personeel onzer Marine. Blijkens „De Telegraaf" (Avondblad 12 Febr, 1936) is in Indië een enquete gehouden of er liefhebbers genoeg waren voor een klassieke opleiding. De uitslag der enquete was van dien aard, dat men thans definitief besloten heeft, niet alleen te Malang, maar ook te Soerabaia aan de H.B.S. met ö-jarigen cursus zulk een gymna siale afdeeling te verbinden. De Regeering heeft hieraan reeds haar goedkeuring gehecht, zoodat opening van de beide lycea op 1 Augus tus e.k. zai plaats hebben." Men gevoelt het groote voordeel, dat er voor het Marinepersoneel in zou zijn gelegen, als nu ook hier zulk een onderwijs-inrichting be stond, daar dezen telkens hun domicilie naar één van beide plaatsen moeten verleggen. Het geldt hier dus een voornaam Marinebelang, of anders gezegd een Rijksbelang. Zulk een verruiming van onderwijs-gelegen- held voor onze kinderen is tenslotte ook een belang onzer Gemeente in het algemeen, daar dit de bewoonbaarheid onzer stad zeer ten goede zou komen. bovenstaande overwegingen hebben onder- Staande personen geleid tot het vormen van een Comité van actie in dezen. Het stelt zich voor zooveel mogelijk adhaesiebetuigingen te verzamelen uit de gemeente en zich dan daar- mee tot het Gemeentebestuur te wenden met het dringend verzoek cok hier ten spoedigste stappen te doen tot het oprichten van een lyceum. Adhaesiebetuigingen worden gaarne inge wacht bij alle leden van dit Comité véór 7 Maart a_s. en bij het bureau van de Hel dersche Crt, waar op lijsten geteekend kan Worden. Men kan zijn instemming ook doen blijken door het inzenden van naamkaartje, «efst met vermelding van kwalitiet. c- J. Baron van Asbeck, Commandant Kon. -'tuut v.d. Marine. -devrouw Beekhuis van Till. C. de Boer, uitgever. 'J- J. Feringa, Inspecteur van het Lager On- de-.vijs. J- J. M. van Gessel, Chef v. d. Marine- lc-tst der Marinewerf. O i J- Grobben, lecraar van de Zeevaart- SC 3ol. hc^l'k M Van Hoelt' off'cier van gezorl(l- g."!;.1Klerk, directeur bijkantoor Twentsche Mr ij A to ^er* van Ravestetjn, griffier van kan- W- Schreuder, tandarts. To»enaar, predikant, J HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 29 FRRRUART 1936. van Trotsenburg, tandarts. P' M. v. d. Velde, arts. Dr. M. G. Vroom, arts. Casino tot in de uithoeken bezet. Verzorgde enir'acte muziek van Har monie. Na Clinge Doorenbos, en de vermaarde „Verdwenen Documenten" is het Donderdag avond „Fre-leken" geweest, dat van half ne gen tot klokslag twaalf uur de harten van meer dan 800 lezers der Heldersche Courant gestolen heeft Gestolenen hoe!! Wat zou er ter wereld moeilijker zijn, dan het peilen van den publiekcn smaak? En als het dan nog betreft een tooneel-smaak, ja dan wordt het dubbel-lastig en blijft bet in feite steeds een experiment, welke opvoering men ook engageert. Nu ls het waar, dat er tal van factoren wa ren die pleitten ten gunste van „Freuleken", factoren, die ons vrij gerust stelden voor wat betreft een al dan niet te boeken succes. Ten eerste kenden wij het stuk als een, zeer luch tige comedie technisch goed door Roelvinlc ge schreven, en waarin een paar uitstekende dia logen voorkomen. Ten tweede is dit stuk een costuum-stuk. Een stuk, dat het publiek in de zuiverste rococo-stemming brengt met zijn beffen, kra gen, kleur en fleur. Een stuk, dat de fantasie aan 't werk zet en ons terugvoert naar een tijd, die zoo volkomen buiten den onzen staat, die zoo onnoemelijk ver af ligt, dat het waarlijk interessant is, te zien (en hooren) hoe een 20 eeuwsch publiek hierop reageert. En ten derdehet was Tavenu, die de opvoering verzorgde, Tavenu, de vereeniging, waarover reeds zoo vele malen op zulk een waardeerende wijze door ons geschreven werd en: dat niet ten onrechte. Vraagt het maar de 800 toeschouwers van Donderdagavond! Het is een avond geworden, die tot in de onderdeelen slaagde, een avond, waarop een tot in de uithoeken ge vuld 3 uur lang genoten heeft van een „FreuIeken"-vertoIking", die men zonder meer verrassend mag noemen en waarbij momenten waren, welke op eén merkwaardige hoogte stonden. Het lijkt ons overbodig ook thans nog in details in te gaan op het stuk en de vertolking ervan. Dat deden wij reeds in ons nummer van Dinsdag. Wel echter zouden wij er aandacht op willen vestigen, dat de kleine'aanmerkingen, die wij toen maakten,' voor 95 verbeterd waren. Tante Henriette was belangrijk beter, natuur lijker encharmanter, Oók de-tweede-zoon (Henri) was ditmaal vrijer, méér de klassieke boemelaar dan Maandagavond. En de overige rollen? Wel, Iman van Aer- schot, Job, en Freuleken zelf, het was allemaal even goed in-gespeeld en het liep met een vaart en eèn vastheid vaii rol, die niemand ontging en dié ons allen zoo'zeer verhéugde. Na de eerste acte was het reeds een warm applaus, dat echter na de tweede aangroeide tot een ovatie. En toen te' 12 uur het doek dien avond voor de laatste maal viel, toen heeft men zóó lang van zijn dankbaarheid voor dit alles blijkgegeven door een daverend applaus, dat wij vreesden, dat de laatsten scènes da capo moesten gaan U begrijpt lezer, (en „Freuleken"-bezoeker) hoe prettig dat voor ons, Tavenu en... Har monie is. Voor ons omdat de „grootè familie", zooals een onzer ln zijn Inleidend woord de abonné's noemde, niet teleurgesteld mocht worden en dit ook niet geworden is, voor Har monie, die op Zulk een vriendelijke wijze haar medewerking had aangeboden en welke er op waarlijk voorttreffelijke wijze voor gezorgd heeft, dat de stemming niet alleen er-in bleef, doch dat deze daarbij in niet geringe mate ge stimuleerd werd. Den 24 man (en vrouw!) van het orkest, benevens dirigent Jac. Bos, komen ongetwijfeld woorden van dank onzerzijds toe en benevens van de zijde van dit massale publiek, waarvan we dan maar de spreek trompet zuilen zjjn. En voor Tavenu tenslotte. Hier behoeven we natuurlijk niet veel aan toe te voegen, daar haar prestaties in dit geval boven lof ver heven zijn. Het is wellicht aardig te vermelden, dat een der medespelenden ons in het oor fluisterde hoe prettig het was voor zulk publiek te spelen. Voor publiek, dat onbevangen en vriendelijk reageert op dit toen cel. En welk een heerlijk contact er was tus- schen hen vóór, en hen achter het voetlicht. Ja, contact was er Donderdagavond. Als U het niet gelooft, vraag het de garde der 800... Onze lezers hadden „Freuleken" niet beter kunnen ontvangen, niet vriendelijker, niet be grijpender! Voor ons is dit wederom een stille wenk; het bewijs, dat men ons streven, zoo een en kele maal tegen een zeer civiel prijsje iets goeds van plaatsgenooten te geven, waardeert. Deze waardeering is onze grootste vreugde. Enwe zullen haar niet vergeten! EEN NIEUWE BRIDGE DRIVE. Naar wij vernemen wordt a.s. Donderdag ln hotel „Bellevue" opnieuw een bridge-drive ge houden, evenals de beide voorgaande georgani seerd wordt door den heer G. van Praag in samenwerking met den heer Schouten. De or ganisatie is eenigszins gewijzigd, waardoor een nog zuiverder beslissing verkregen wordt. Men raadplege de advertentie ln dit nummer. WASSCHERIJ „BLOKKER". Verplaatst van Gladiolenstraat naar Koningsweg 2. Hedenmiddag 4 uur wordt op den Konings weg 2 (hoek Fortweg) de nieuwe wasscherij van den heer IJ. Blokker geopend, welke voor heen zijn bedrijf uitoefende in de Gladiolen- straat. Aangezien de eigenaar van deze zaak wel een zeer volkrijke buurt gekozen heeft (welke een goede kans tot uitbreiding maakt), ter wijl daarbij een dergelijke inrichting nog niet in dit stadskwartier aanwezig .is, lijkt het ons, dat dit bedrijf perspectief moet hebben. Het is een zeer ruim pand, hetwelk -voor- deelig uitkomt en waarvan ook het interieur op alleszins practische wijze uitgevoerd werd. Wasscherij „Blokker" is voornamelijk inge steld op gezinswasch (welke n!ct machinaal bewerkt wordt), terwijl men eveneens ajour- en plisseerwerk aanneemt. Tevens heeft men het filiaal van de bekende stoomververjj cn chemische wasscherij „Express" uit Leeu warden. Vermelden wij tenslotte, dat dit pand ge bouwd werd door den heer Th. Lugtenburg en dat de heer Schooneveld het schilderwerk ver zorgde. Wij ontvingen dé voorjaarssiolfen efr leveren thans raar maat gemaakt: Sirie A Colbertcostume 29 50, met 2 pantalons plus 9 50 Serie B 38. il Serie C 4 6 f „13.— Serie D 5215.— - v_ - »- Vraagt stalen tof. stukken aan huis Coupeur te ontbieden Vervaardiging op eigen ateliers Moderne goed passende coupe „MORGEN BEGINT HET LEVEN." 'I- Filmavond door Centr. Nedert. Ambten. Bond en Ncderl. Bond van Pers. in Overheidsdienst. Maandag 9 Maart a.s., zal voor bovenge noemde organisaties in het Rialto-theater een filmavond gegeven worden, waarvan wij als voornaamste onderdeel noemen het békende, onder regie van Werner Hochbaum staande cinematografische kunstwerk „Morgen begint het leven". Deze film draaide in de Amsterdamsche „Uitkijk" met zeer veel succes. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertenties. TAXI-BED KIJF SCHENDELAAR. Dag cn nacht geopend. Hedenmorgen is op den hoek van Ruygli- weg en Bassingracht geopend een nieuw garage-bedrijf, dat van den heeer Schendelaar, welke dit bedrijf begint met een 3-tal auto's, te weten een Citroen, een Chevrolet en een Essex, die zoo niet alle geheel nieuw, dan toch nagenoeg naar deze kwalificatie mogen luiste ren, en respectievelijk plaats bieden aan 4 ejn 6 personen. Men is ingesteld zoowel op visite- en trouw- rjjden als stads- en buitenritten. Bovendien is deze garage dag en nacht geopend en te be reiken onder telefoonnummer 553. Wij Verwijzen tenslotte naar de in dit riünk- mer opgenomen advertentie. LEZING OVER HET MELKWEGSTELSEL Mi Ui oenen-schemering. I Vrijdagavond is in de Zeevaartschool de derde lezing geaouuen .uugesemeven door deu Weer- en Lterrekundigen iu >iig anner, Het was ditmaal ur. J. J. Kau.io.td, direc teur van het Zeiss-Piane-arium der Haagzcnje Courant, wexke ucor den vooi zitter van dch Kring, den heer C. J. Baron van Asbeck, welkom werd geheeten, en als onderwerp in leidde „het Melkwegstelsel". Dr. Kaimond ving zijn betoog, dat met een groot aantal uitstekend verzorgde lantaarn plaatjes geïllustreerd was, aan met het presori- teeren van een „millioenen-nota". Hoewel er slechts een klein gedeelte van dat onmetejjke gebied, dat heelal heet, behandeld zcu worderl, dient men ook voor dit.gebied zich vertrouwd te maken met getallen, waarvan men nielt dan met de grootste moeite een idéé kan krijgen. Op interessante wijze doet spr. dan uit- Komen, op welke wijze men in deze zco won derlijke materie met getallen moet omgaan; van primair belang hierbij is de eenheid, „lichtjaar" genaamd, een afstand die overeen komt met het fabelachtige cijfer van 9% bil- üoen kilometer. Wat het afstandmeten der sterren betreft, gast men uit van een tweetal gegevens: name lijk de lichtsterkte en de s c h ij n b a r e licht sterkte, waaruit men den afstand meten kan. Het zijn deze beide factoren, welke een der machtigste middelen in de sterrenkunde zijn.. In een viertal fazen behandelt Ur. Raimonj vervolgens zjjn onderwerp, dat zich in het kader van een beknopt verslag wel zeer lastig tot een nabeschouwing laat dwingen. Een der eerste vragen die zich opdringen ls wel deze: moet men het heelal beschouwen als een eindige of oneindige ruimte, met sterren bezaaid. Het blijkt, dat een eenvoudig systeem reeds bewijst, dat men deze kwestie moet beantwoorden met eindig. In dit ver band komt spr. op de ontdekkingen van onzen landgenoot Kapteyn. Als men de hemel be schouwt, ontdekt men schijnbaar ontelbare sterren. Dit nu zijn er in feite hoogstens 2030. Daar loopt evenwel aan den hemel die wondere, min of meer schemerachtige baan, welke ln bijna alle landen denzelfden naam draagt en wel „Melkweg". Dnor den kjjkef bezien, ontdekt men hierin niets anders dan één compacte sterrenmassa, doch het is 'dé fotografische kijker, dié ons ta) van geheimer ontsluiert. Tusschen de mlllloenen sterren, die zich in werkelijkheid ln het heelal bevinden, dient men, alvorens eenige wetenschap hieromtrent te krjjgen, den afstand te berekenen en het is hier, dat Kapteyn belangrijke arbeid ver richt heeft, arbeid, welke later door andere geleerden gebruikt is, doch die in wezen pionierswerk was. Hadden alle sterren deze f- de grootte, dan was het niet moeilijk den af stand te berekenen .Zoo is het evenwel niet, integendeel, de grootten zijn siceds verschil lend, zoodat men een speciaal systeem had uit te denken Dat systeem nu kwam er. Kapteyn ging van de veronderstelling uit, dat wat niet opging voor de sterren individueel, wél opging voer groepen van deze lichamen. Eveneens maakte deze sterrekundige daarbjj gebruik van de be weging der sterren. Het resultaat van dit alles was, dat men belangrijk dichter bij de oplossing kwam van het wezen van dezen Melkweg, waarvan Kap teyn dan ook rekenschap gaf. Het ls de Amerikaan Chapley, die op deze gegevens voortging en van een 100-tal bol vormige sterrengroepen van ieder dezer den afstand bepaalde, en welke verzamelingen van sterren zich aan beide zijden van den Melkweg bevonden .Merkwaardig was daarbü de ontdekking, dat in 't midden van den Melk weg geen enkele van dergelijke groepen aan getroffen werd. Dus: öf er bevonden .zich daar geen sterren óf deze waren voor het b'opte oog onzichtbaar, bijv. door donkere wolken of Iets dergelijks. En inderdaad bleek, dat zich hier nevelige massa's vcor bevonden, welke een ernstige handicap vormden voor het verdere onderzoek Het was wederom een landgenoot, Pr9f. Oort, die ons over dit dooe punt heeft heen gebracht. Er moest in dat waeige centrum le's zjjn en hb was het, die ontdekte, dat de sterren een roteerende beweging om het cen trum van bolvormige sterren-verzamelingen maken, gelijk planeten om de zon. Dit alles wordt ons duidelijk gemaakt via voorbeelden uit het zonnestelsel. Na aangetoond te hebben, dat de kern, die wjj weliswaar niet zien, er ongetwijfeld moet zijn, verklaart spr. meer van dat langzame omloopen der sterren, en van die groote ver zameling sterren, welke zich spiraalvormig om een enorme kern bewegen. Dit is ons Melkwegstelsel: één geweldige spiraal-nevel, bestaande uit meer dan 100 millioen sterren. Dr. Raimond besluit zijn betoog met er op te wjjzen, dat bij het vele, hetwelk men tct op heden ontdekte, er nog zeer veel overblijft, dat tot de problematiek gerekend kan worden, een problematiek, waaraan evenwel bard ge werkt wordt deze tot opheldering te brengen. Een kort dankwoord tot den snrelrer en aanwezigen werd gesproken door Baron van Asbeck. EEN GEZELLIG KOOKPRAATJE. Lezing van den heer P. J. Kers voor de Afd. Den Helder van de V.A.R-A. Zooals we reeds eenige weken geleden bi) de lezing van den heer Lantinga schreven, lag het in de bedoeling van de afd. Den Helder van de Vara, om een nader contact te ver krijgen tusschen de luistervinken eenerzljds en de verzorgers van diverse radio-uurtjes anderzijds. Waar het den heer Kers betreft, die gister avond in het Marine Bondsgebouw zijn lezing hield, werd dit contact tusschen hem en de Heldersche ingezetenen, in dit geval de huismoeders, zeker verkregen. Ondanks het feit, dat verschillende leden van het mannelijk geslacht aanwezig waren, gelooven we toch niet, dat de tijd reeds aan gebroken is, dat deze den sauslepel als attri buut zwaaien.,. Nadat de voorzitter in een kort openings woord de in grooten getale aanwezige kook- lustigen welkom had geheeten, gaf hij het woord aan den heer Hof, de propagandist van de Vara, die voor de lezing van den heer Kers een korte rede zou houden. De heer Hof begon met te zeggen, dat de aanwezige dames, die natuurlijk in de eerste plaats voor de lezing van den heer Kers wa ren gekomen, even door den zuren appel zou den moeten heenbij ten om een bescheiden woordje van hem te hooren. Mijn taak, zoo zei spreker, is wel bescheiden,maar niet direct gemakkelijk. Ik moet n.1. strjjden tegen de misstanden van den tegenwoordigen tijd. De moeilijkheden in Nederland zijn groot. Waar in 't buitenland reeds een begin van opleving is te bespeuren, gaat hier nog alles op den ouden voet dooi'. We hebben hier noodig een regeering ,die ons „Plan van den Arbeid' zal volgen. Niet alleen individueel heeft m'n last van de huidige omstandighe den, maar vooral ook de organisaties en ver- eenigingen. Om bij de Vara te blijven is het b.v. een ontzaglijk moeilijke taak om deze organisatie door den slechten tijd heen te loodsen. Gelukkig gaat het ledental sterk vooruit. Het feit, dat de Vara in November 1935 10 jaar bestond en van niets geworden is tot de thans in den lande meest populaire omroepvereëniging, dient dan ook op groot- sche wijze herdacht te worden. Te plaats van de vrouw, ook waar het hkr de Vara betreft, is naast den man. Ook de vrouw behoort lid te worden van onze vereeniging. Een jubileum commissie is ingesteld om bij ons 10-jarig be staan voor een cadeau te zorgen. Het moet voor ons een eerezaak zijn, niet behoeven onder te doen voor de reeds eerder jubilee- rende K.R.O. en N.C.R.V.-omroep. Spr. besluit met de aanwezigen verder een prettigen en leerzamen avond toe te wen- schen en hoopt, dat allen, die nog geen lid van de Vara zijn, dit dezen avond zullen worden. Hierna neemt de heer Kers het woord. Hij vindt het buitengewoon prettig, dat zoovelen blijk geven van interesse voor deze lezing. Voor de pauze geeft de heer Kers dan ge legenheid tot het doen van vragen, waar na tuurlijk ruimschoots gebruik van wordt ge maakt. Persoonlijk zijn onze ervaringen op het gebied van de edele kookkunst niet groot, ja zelfs beperkt tot het bakken van een bief stukje tijdens een kampeertocht, dat echter nogal zanderig smaakte, daar onze braadpan op den grond was gevallen. Het repertoir van den heer Kers, dat bleek al dadelijk uit zijn antwoorden aan de vele vraagsters en zelfs vragers, was zeer pak kend. Door de geestige wijze, waarop de heer Kers dikwijls zijn onderwerp behandelde, werd deze avond niet alleen een leerzame, maar zeker een gezellige. Vooral adviseerde de spreker de aanwezige huisvrouwen, haar waren te koopen bij de Haka. In de pauze worden de dames en natuurlijk ook de verslaggever op bonbons getracteerd, die gratis door de Haka waren verstrekt. Na het op deze wijze aangename pauzeeren, gaat de heer Kers over tot het geven van verschillende recepten. Vooral uit het geven van deze recepten blijkt, dat er door de huis vrouw, niet alleen nog heel wat bezuinigd kan worden, b.v. op warmtebronnen, maar ook, dat er vee' voedselwaarde door onoordeel kundig koken wordt weggegooid. Tenslotte besluit de spr. met de woorden, dat de afdee ling Den Helder in groei mag toenemen en dat vooral door de leden getracht zal worden deze afdeeling zoo sterk mogelijk te maken. De voorzitter bedankt hierna den heer Kers voor zijn gezellig en interessant kookpraatje. SEMI-KUNSTAVOND M. S. F. Hierdoor deelt het Bestuur van het M S. F. nog mede, dat voor het Bal van heden avond door omstandigheden geen medewerking, kan worden verleend door de Harmonikaband Gerard Edel—Zwanenburg, doen daarvoor in de plaats de heer Herman Schaap met „The Melodian KiDgs" hun medewerkiDg zullen geven. van den man la miert oude tilden de vrouw met heraonlsctio lijnen. Altijd zei oon goed liguur den man Dekorcn; evenzoo l!ï halsportlcvo, krachtige type van con man iedere v'fCiiw Imponeert Ook U kunt dank zij een nieuw ontdekte methode Uw (iguurvormen en Us geheime wenschen „werkelijk mooi te zijn" vcrwczelilkcn. Om dit t* hereiken zyn er geen oefeningen, apparaten cf diCet noodig. Bestelt U het hoekje „Hoe verkrijg Ik ccno onberispelijke tlguurt" (32 Itheeidingcr.). Het bevat wetenschappe.'yke inlich tingen ever oorzaken, behandeling cn bewezen resultaten. Ver krijgbaar ala drukwark tegen 35 ctol sis gesleten t-'-"7''r:n ^postzegels door do „Koena" H.f.jrifcn Iltvrtnor. 33/R» 323 ,f RIALTO-THEATER. In Naam des Koning». Rialto brengt dezer dagen een alleraard.g- ste film: In naam des Konings... U en w.j... we hebben er al vele gezien, films, met een verhandeling over een knappen, jongen ko ning en een imaginair land... We hebben d.en sympathieken koning zjjn pikante belevenis sen in diverse toonaarden zien en hooren be zingen... De eene maal moest een jo.'.ge, charmante prinses van een vijandig-gez.nd koningshuis van een ander gefingeerd ko ninkrijk „veroverd" worden, dan weer viel de jonge koning hopeloos „in love" met een zeer schoon maar even alledaagsch meisje... In al de films, die over deze thema's ge handeld hebben, hebben we het happy ending niet gemist en we gingen, niemand uitgezon derd, met een glimlach op het gelaat en met vroolijke operettemuziek nagonzend in de ooren, huiswaarts... Is het dus gewaagd om nog eens met een dergelijk scenario te ko men, zoo niet voor Adolphe Zukor die met handhaving van de mooie costumes, jonge schoone koningen (want hier zijn 't er twee, een „echte" en een remplagant!) en een char mante koningin toch een film wist té cre- eeren, die de bezoekers van Rialto dezer da ger. weer ten zeerste zal amuseeren. Hij had echter voor zijn regie drie belangrijke per sonen noodig: twee, die goed konden zingen en één, die een aannemelijke dubbelganger kon zijn... Welnu, we herinneren ons alleen de namen van Carl Brlsson, die de rol van een remplagant-koning speelt en van Mary Ellis, de donkere Amerikaansche, die de ko ningin uitbeeldt. Beiden beschikken over een aangenaam geluid en het is de groote ver diensté van Zukor's regie, dat zij ons veel van dit stemmenmateriaal geeft te genieten, maar zóó, dat het niet storend .8 in het ver haal We herinneren aan de songs: The King can do no wrong, een alleraardigste vondst en There is a little white cardennia, dat vooral door Mary Ellis uitnemend gezongen wordt. Maar behalve die aardige liedjes is er nog veel meer te genieten, te veel om op te noemen. Wij wijzen echter op de geestige en zeer duidelijk verstaanbare dialoog, de vondsten, die een oude intrigue als deze toch nog aieuw weten te maken, de uitstekende bezetting van de bij-rollen (zie de hofmaar schalk en de impressarlo!), de vele aardige muziekjes, het ballet bij Grinzinge. ln Wee- nen en de grappige oplossing van de moeilijk heden, die de eer des konings dreigen aan te tasten... Een alleraardigste operette-achtlge film, pretentieloos weliswaar, maar een luch tig welkom amusement. In het voorprogramma „The International House", waarin nieuwe dwaasheden van W. C Fields, voordrachten van Rudy Vallee en Baby Rose Mary en een hot-jarz-nummer van Cab Calloway. Uit het actueele journaal vestigen wij de aandacht op dat gedeelte, dat gewijd is aan het leven en de begrafen's van Koning George V van Engeland, een treffende reportage. TIVOLI-BIOSCOOP. Een knal-programma deze week...... Zoo is het door den heer Van Twisk aangekondigd en, met de hand op het reportershart kun nen wij zeggen, dat het ook inderdaad een knalprogramma is. Belde nummers zullen, hoe uiteenloopend ze ook zijn, het publiek boeien; het eene omdat het een vliegfilm is, het andere als alleraardigste klucht. Eerst de vliegfilm, „Helden der Lucht" genaamd. Een buitenkansje voor de zeer velen, die hetzij met het vliegwezen persoon lijk verbonden zijn, of daar al hun sympathie en belangstelling aan hebben gegeven. De vele werken, die ook in ons land over deze sport uitkomen, en gretig afname vinden, spreken ln dit opzicht boekdeelen. Deze film van Amerikaanschen huize geeft ons een goed inzicht in de praktijk van het vliegwezen; w\j krijgen te zien scènes uit de opleiding voor leger en vloot, die zeer inte ressant zijn, demonstraties ln de lucht, waar bij eenige ongelukken niet vergeten zijn, enz. Het geheel ls gegoten in den vorm van een romantisch verhaal, hetgeen de aantrekke lijkheid ervan zeer verhoogt. Het begin is in 1910, waar we luit. Kelly zien opstijgen met het toen nog primitieve toestel. Zijn zoontje en dat van den sergeant- instructeur Stone geven reeds op ondubbelzinnige wijze hun sympathie met het vliegen te kennen; in de volgende beelden ontmoeten we ze dan ook als vliegers ln opleiding. Als de jonge Kelly door een ongeluk zwaar gewond nederstort, wil zijn vriend, luitenant Stone, het vliegen er aan geven; hij krijgt deswege ruzie met zijn vader, die een enthousiast vlieger is en in een woedende bui geeft deze zijn zoon, die militair zijn meerdere is, een stomp. Vcor deze insubordinatie wordt Stone Sr. oneer vol ontslagen, maar als korten tijd later bij manoeuvres ladingsfakkels moeten worden uitgeworpen en de jonge Stone zijn ontslag aanvrage reeds heeft geschreven, gaat vader Stone met een particulier vliegtuig de lucht in en weet met groote zelfopoffering 'en heldenmoed het werk te verrichten en een onheil te voorkomen. Dit bezorgt den jeugdi gen vliegers een onderscheiding en papa Stone eerherstel. Natuurlijk ls de romantiek, waarbij bekoorlijke jonge meisjes optreden, niet vergeten, en, daar de film vol is van spannende en waarlijk boeiende momenten, zal z(j zeker veel belangstelling trekken. Er komt bij, dat de opnamen zelf vaak zeer pak kend zijn, blijkbaar uit vliegtuigen zelf ge nomen; kosten zjjn in dit opzicht niet ge spaard, want brandende vliegtuigen die ter aarde vallen, kunnen niet bepaald vcor een rijksdaalder worden afgeleverd. O.a. krijgen we te zien de o--!er water zwer-cnends, uit het vliegtuig neergestorte vliegers. Zondag I Maart 1935 Ned. Uerv Gein (Nw Kerk. Wesiatraat) 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Deze dienst wordt uitgezonden door den V. P. R. O. Westerlierk, (Helden der Zeeplein). Geen dienst- Geref. Kerk Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur. Ds. Meyren Vooobereiding H. Avondmaal, Geref. Kerk (Kenoboth-Kérk); 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meljnen Voorbereiding H. Avondmaal. 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Oud Gerei Kerk Hoogstraat 's Morgens 10 uur en 's middags 5.30 uu* Ds. N. v.d. Kraais. i Donderdagavond 7.30 u., Ds. N, v.d. Kraats Bidstond. Clir. Gerei. Kerk (Steengracht). 's Morgens j0 uur en 's middags 5 uur, de heer J. Rebel. Woensdagavond 7.30 uur, Bijbellezing door den heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth Gem. Wcezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Es. C. C. G. Visser, van Rotterdam Doopsgez. Gem. 's Avonds 7 uur. Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, de heer G. Chr. Dun, van Alkmaar. 's Avonds ZES uur, Ds. M. G. Blauw, van Haarlem. Woensdagavond 8.15 9-13', Bijbellezing door J. Luther Ramp. Gebouw Middenstraat 117. '8 Avonds 8 u., Evangelisatie samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langëst'raat 76). 's Morgens 10 uur. kerkdienst 's Avonds 7 uur, ltjdensoverweging Evangeüsatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende 'sprekers. Bijeenkomst 's avonds 8 uur, Verschillende sprekers. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m Verlossings-Samenkomst. Donderdagav. 8 u., Heillgings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Sehagenstraat. 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst Wie 's winters Zomerwarmte wenst, Door Cokes of Antrhaciet Doet wijs als hij de brandstof stookt Die OKKE VISSER biedtl Poldeiweg 84 Telef. 228 gaan wc Bioscopen. Tivoli-Theater, aanvang 7 uur. Witte Bioscoop, aanvang half acht Rialto-Theater, aanvang half acht. Zaterdag 29 Februari. Musis Sacrutn, 8 uur: Propaganda-feest avond Speeltuinvereen. „Oude Helder". Casino, 8 uur: Seml-Kunstavond M.S.F. Militair Tehuis, Spoorstraat, 8 uur: Feest avond „Gysbert Japlcx". Opvoering van het blijspel: ,Jt Paed Bjuster". Zondag 1 Maart. Musis Bacrum, 8 uur: Populaire Soirée. Casino, 8.13 uur: Tooneelvertooning „Hooge- school der Liefde". Vrijdag IS Maart. Musis Bacrum, 8.15 uur: Nederiandsche Rel»- vereeniging K.L.M.-avond. per luxe Touringcar. De tweede film, „Golddiggers" genaamd (goudgravers) heeft met Californië öf. Klon- dyke niets te maken, maar is éeri, dóór de Amerikanen met veel humor, fantasie en smaak in elkander gezette vlucht. 'In een zeer groot, zeer deftig en zeef duur hötel, ergens aan de zee, komt een wedütité' met dochters kjgeeren. Schatrijk, maar allerake ligst gierig. Zij heeft een drcogpruinVéF van een man voor haar dochtertje, ëMel' en alleen omdat jiij een paar millioen meer bezit dan zij, maar het lieve kind den\rt er' zelf anders over. Verder handelt de geschiedenis over „het!' jaarlijksche liefdadigheidsfeest, dat altijdgegeven wordt en waarvoor me vrouw de weduwe Prentiss als geldschiëtster nioet furtgeeren. Hoe men er ln slaagde dit voor elkaar te brengen en hoe verder de roman (een dubbele roman is het eigenlijk) zich afwikkelt, moet u zelf maar 'gaati zien. Met verbluffende knapheid is dit allxts in scène gezet; niet het minst vallen daarbij op de grootsche revue-scènes, die men krijgt te zien. :V< Om zco|p, scène als bijv. het concert der vleugels weer te geven, daartoe alleen is da film in slaat. Een programma, dat óngétwi)feld pakken zal en u'cth1 avond vas'houdt dc'sr bcalènd, i spaiuiertd Li hot journaal £i'ü$eï» Via 'i iT'X)V-:~ii-SV getin.:'.;

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9