Radio-programma De oorlog in Abessinië. L Rede van Eden in het Lagerhuis. De volkenbondsraad is tegen Vrijdag bijeengeroepen. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 10 MAART 1936. Wat het vredesverdrag over de Rijnzöne zegt. De indruk in Duitschland. De rede van minister von Blomberg. Duitsch commentaar. Alles voor de Franschen onaannemelijk. De indruk te Washington. De indruk te Warschau. De agenda voor de buitengewone Fransche veiligheidsmaatregelen aan de Oostelijke grens. De Rijksdag ontbonden. Frankrijk neemt militaire maatregelen. De troepenverplaatsingen. zitting van den Volkénbondsraad. De internationaiiseering van het verkeer op Duitsche rivieren. Locarno afgedaan. Wat het pact inhield. De sterkte van de Duitsche troepen in de Rijnzöne. Eden heeft Duitschland Vrijdag een luchtpact voorgesteld. Drie artikelen leggen Duitsclilaiids verplichtingen vast. Afdeeling III voor het Verdrag van Ver- sailles bevat drie artikelen, welke aan den „linkeroever van den Rijn" zijn gewijd. Het eerste artikel (art. 42) luidt: „Het is aan Duitschland verboden eenigerlei verster king te handhaven of te bouwen noch op den linkeroever van den R(jn noch op den rechter oever, ten westen van een linie, welke 50 km oostelyk van den Ryn is getrokken". In het tweede artikel (art. 43) staat: „In het bovengenoemde gebied z(jn de handhaving en de concentratie van gewapende krachten, hetzy permanent of tydeiyk, en militaire manoeuvres van eiken aard, evenals het houden van welke permanente constructies ten be hoeve der mobilisatie ook, eveneens verboden." Het derde artikel zegt ten slotte: „Ingeval Duitschland op eenigerlei wyze de bepalingen van artt. 42 en 43 schendt, zal het worden beschouwd als een vijandige daad te verrich ten tegen de mogendheden, welke dit verdrag hebben onderteekend; een daad, die er op is berekend den wereldvrede te verstoren." in hun nieuwe vredesgarnizoenplaatsen Keulen, Dusseldorp, Frankfort en Mannheim aange komen. Twee vlagafdèelingen betrekken definitieve standplaatsen tè Keulen en Mannheim. Vreugde in het Rijnland. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De door den Führer medegedeelde herbe zitting van dé gedemilitariseerde Rijnzone door de Duitsche troepen, heeft in geheel Duitschland tot een enthousiast vreugde betoon aanleiding gegeven. Toen het bericht zich door alle steden en dorpen van het Rijnland verbreidde, begaf de bevolking van de garnizoensplaatsen zich dé straat op om de ontvangst van de Duitsche soldaten te kunnen meemaken. Binnen enkele oogenblikken waren de vlag gen uitgestoken van de openbare gebouwen en aan de gevels van de huizen der particu lieren. Ongerustheid in Duitschland? De Berlijnsche correspondent van Havas meldde vanochtend, dat volgens inlichtingen uit verschillende deelen des rijks een zekere neerslachtigheid onder de bevolking heerscht. Men volgt met de grootste aandacht de reactie in Frankrijk en maakt zich vooral ongerust over de mogelijkheid van oecono- misehe sancties, die Duitschland zwaar zouden treffen. Het Duitsche volk is zeer verbaasd over den coup de théatre van den door Hitier in het vooruitzicht gestelden terugkeer naar Genève. Men vraagt zich af, waarom de leider, die zich tot in den laatsten tijd klei neerend over den Volkenbond heeft uitgelaten, nu zoo plotselingvoorstelt er in terug te keeren. Verontwaardiging in de Fransche pers. Havas meldt uit Parijs: De Fransche pers heeft met diepe en alge- meene verontwaardiging de eenzijdige opzeg ging van het verdrag van Locarnó en de nieuwe schending van het verdrag van Ver- sailles door Duitschland vernomen. De bladen verwerpen categorisch het argument, dat de verantwoordelijkheid voor het- Duitsche ge baar op het Fransch-Russische verdrag zou willen werpen. De houding van de Fransche regeering, die zich gewend heeft tot de onder teekenaars van Locarno en tot den Raad van den Volkenbond, wordt zonder voorbehoud goedgekeurd. „Moge het vei stuud en niet de harts tocht de besluiten der Europeesche staatslieden leiden." In aanwezigheid van Hitier is Zondagmid dag naar aanleiding van den „Heldengedenk- tag" in de Berlijnsche Staatsopera een plechtigheid gehouden, waarbij de Rijks minister van oorlog, generaal Von Blomberg, een rede heeft uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: „Nog is geen geheel jaar verloopen sedert den „Heldengedenktag" van 17 Maart 1935, die voor altijd in het bewustzijn der Duit- schers verbonden zal zijn met den vooraf, gaanden dag, den dag der defensievrrjheid. Toentertijd wisten wij, dat deze dag het begin zon zijn van een tijdperk, dat slechts één doel kan dienenden vrede van Duitschland en den vréde van de wereld. Öok het gebeurde van den dag van Zaterdag dient dit doel. Hitier heeft in het Rijnland de volledige staatssouverinitelt hersteld. Hij heeft daarbij politieke aanbiedingen gedaan, welker aanvaarding den vrede in Europa zal ver zekeren. Moge het verstand en niet de harts tocht de besluiten van de staatslieden van Europa lelden. Bij het communiqué, dat over de zitting van den Franschen ministerraad, waarin het Duit sche memorandum onaannemelijk werd be vonden, is gepubliceerd, teekent het Duitsche Nieuwsbureau het volgende aan: Alles, wat tot dusverre van Duitsche zijde Frgnkrijk is aangeboden, hebben de Franschen steeds onaannemelijk genoemd en afgewezen: f. 1. Tedere ontwapening welke ook, was voor de Franschen onaannemelijk. Een leger van 200.000 man was voor de Franschen onaannemelijk, Een leger van 300.000 man was voor de Franschen onaannemelijk. 4. Het vlootverdrag met Engeland het eenige beperkende accoord was voor de Franschen onaannemelijk, {j. De voorstellen betreffende een luchtpact heeft Frankrijk niet aanvaard; zij waren voor de Franschen onaannemelijk. 8. En het kwalitatieve vlootaccoord Ook hier heeft Frankrijk zich ter zijde ge steld en geweigerd met Duitschland te onderhandelen. 7. Op 7 Maart heeft de Leider nieuwe, ver gaande voorstellen gedaan ter pacificatie van Europa. Frankrijk heeft tot dusverre j steeds afgewezen. Zal het ook ditmaal de kans voorbij laten gaan Men is 't er te Washington algemeen over eens, dat het optreden van Duitschland tal van ernstige mogelijkheden inhoudt en een dir|ecte uitdaging aan het adres van Frankrijk voimt. De reactie in Frankrijk wordt te Wash ington met de grootste belangstelling tege moet gezien. Wist Beek van Hitler's plannen? De onafhankelijke openbare meening van Polen luidt, dat de internationale toestand thans geheel is veranderd en een bijzonder ernstig krakter heeft aangenomen. In goed ingelichte kringen acht men het waarschijnlijk dat de Poolsche regeering van de,plannen van Berlijn vooraf op de hoogte is geweest. Een en ander zou behandeld zijn op een conferentie welke tusschen Goering, Beek en de hoogste politieke autoriteiten zou zijn gehouden, toen de eerstgenoemde in War schau was. Engeland zal, zoo noodig a 1 zijn verplichtingen uit het verdrag van f.ocarno, jegens Frankrijk en Bel gië vervullen. Voor een stampvol Lagerhuis heeft Eden gistermiddag een uiteenzetting gegeven van de Engelsche opvatting van Duitschland's wraking van het verdrag van Locarno. De minister gaf eenige algemeene aanwij zingen van de houding, die Engeland te Ge nève zou aannemen. De methode die de Duitsche regeering ge volgd heeft, maakt den internationalen toe stand nog gecompliceerder dan h(j reeds was Ons vertrouwen immers in ieder besluit of verplichting, waartoe de Duitsche regeering zegt te willen overgaan, is door het gebeurde ernstig geschokt en ik vertrouw, dat niemand in dit Huis in dit opzicht met my van opinie zal verschillen. Het gebeurde is een ernstige slag, die aan den eerbied van verdragen is toegebracht en het heeft het geloof in inter nationale afspraken ten zeerste ondermynd. Ik meen te mogen zeggen, dat er van een dreigement of toespeling op vijandelijkheden geen sprake is. De Duitsche regeering her haalt haar verzekering van vredelievendheid en heeft een nieuw verdrag van non-agressie aan Frankrijk in Berlijn aangeboden. W(j zullen al deze dingen met een koel hoofd moeten onderzoeken, maar om ieder mogelijk misverstand te ondervan gen verklaar ik reeds nu plechtig, dat de Engelsche regeering gedurende die pe riode van gedaohtenwisseling al haar ver plichtingen uit hoofde van Locarno, naar de letter en den geest zal nakomen. Niet tegenstaande Duitschland's handeling. Zoodat zy zich gebonden acht om zoowel Frankrijk als België onmiddellijk ter hulp te snellen, als een of beide landen zouden worden aangevallen. De Britsche regeering zal deze voorstellen objectief bestudeeren, om na te gaan in welke mate zy middelen bevatten, waardoor de vrede op een steviger basis kan worden ge grondvest Ik vraag met vertrouwen alle partijen in dit Huis om de regeering te willen sterken in haar pogingen, om wijsheid en verstand te vereenigen met staatsmanschap tot behoud van den wereldvrede. (Langdurige toejuichin gen). Een verklaring van Baldwin. Onmiddellijk na het vertrek van Eden, die een verklaring had afgelegd met betrekking tot de houding van Engeland ten opzichte van de Duitsche stap, stond Baldwin op en stelde de eenvoudige motie voor dat dit Huis de buitenlandsche regeeringspolitiek als door Eden ontvouwd zou goedkeuren. Daarna leidde hij het debat over het Witboek en de bewapeningsvoorstellen in met de opmerking, dat het Huis na de gebeurtenissen in de laat ste 48 uur wel meer dan ooit overtuigd zou zijn, dat er voor Engeland geèn anderen weg open bleef dan haar verplichtingen als lid van den Volkenbond te vervullen, maar tevens, dat het zelf in staat moest zijn om alle mo gelijke gebeurtenissen het hoofd te bieden. Spreker zou later by de artikelsgewijze be handeling nog in nadere bijzonderheden tre den; thans wilde hij volstaan met te zeggen, dat de voorstellen uit het Witboek het ab solute minimum waren van wat de regee ring voor Engeland's zelfverdediging en dus zelfbehoud onontbeerlijk achtte. Mussolonl ontvangt gezanten. Mussolinl heeft gisteren de ambassadeurs van Frankrijk, Engeland, Polen en België en den gezant van Zuld-Slavië ontvangen en met hen den tegenwoordigen internationalen toe stand besproken. 2 Een interview. Een dag of tien geleden, op 28 Februari, publiceerde een Parysch blad een interview met het Duitsche staatshoofd, dat een pathe tisch beroep deed op de verzoening der belde landen. Den volgenden dag reeds, op 29 Febr. werd den Franschen ambassadeur te Berlijn, Frangois Poncet, de instructie gegeven met spoed een audiëntie aan te vragen met den Rijkskanselier en dezen te verzoeken te willen preciseeren, op welke basis hij de mogelijkheid van een toenadering zag, welke Frankrijk evenzeer wenschte als Duitschland. Frangois Poncet kweet zich direct van zyn opdracht. Op 2 Maart werd h(j door Rijkskanselier Hitier in aanwezigheid van baron von Neu- rath ontvangen. Hem werd geantwoord, dat men de aan gelegenheid zou bestudeeren, ten einde de Fransche regeering binnen zeer korten tijd een gepreciseerd voorstel te kunnen doen. Om onderhandelingen te vergemakkelijken, vroeg de Ryksregeering, dat het stilzwijgen zou worden bewaard over het bezoek van den Franschen ambassadeur. Aan dezen wensch werd voldaan. Zaterdag werd het nieuws pas voor den eersten keer gepubliceerd. Wij heb ben dus nauwkeurige voorstellen afgewacht, welke de mogelijkheden van een toenadering tusschen de beide landen zouden bevatten. Het memorandum. Onder deze omstandigheden nu werd de Fransche ambassadeur Zaterdagochtend door den Rijksminister van buitenlandsche zaken ontvangen. Von Neurath, overhandigde Fran gois Poncet een memorandum, waarin de Rijksregeering het Verdrag van Locarno één zijdig opzegt en mededeelt direct gevolg te geven aan haar besluit. Niemand zal er van overtuigd zyn, dat de omstandigheden een buitengewonen haast noodzakelijk hebben gemaakt. Niemand, zelfs Duitschland niet. Wel is waar stelt de Rijksregeering in het Zaterdag aan den ambassadeur van Frankrijk overhandigde memorandum- voor, daar zij haar verplichtingen heeft geschonden, nieuwe aan te gaan. Geen studie der voorstellen. Ik zal haar voorstellen evenwel niet bestu deeren en wel om twee redenen: le. Omdat het tweeledig voorbeeld van de éénzijdige opzegging van plechtig aan gegane verplichtingen ons geen vertrou wen zou kunnen geven in haar nieuwe voorstellen. 2e. In weerwil van een zeer stellig recht heeft de Rijksregeering belangrijke strijdkrachten de gedemilitariseerde zóne laten binnentrekken en dit alles zonder te voren haar bedoelingen te hebben ken baar gemaakt zich los te maken van haar plechtige verbintenissen. Het bloote feit, dat de Duitsche soldaat zich in weerwil van plechtige verplichtingen op den Rijnoever vestigt, sluit terzelfder tijd onderhandelingen uit. Na de situatie rijpelyk te hebben overwogen, verklaar ik uit naam van de Frartsche regee ring, dat wij van plan zijn te trachten de essentieele waarborgen voor de veiligheid van Frankrijk en België te handhaven, welke wer den mede-öndèrteekend in het Verdrag van Locarno door de regeeringen van Engeland en Italië. Wij zijn niet geneigd Straatsburg te laten onder het bereik van het vuur uit Duitsche kanonnen. Het verdrag van Locarno voorziet in een zijner clausules in het geval van schending der aangegane verplichtingen. Er moet een beroep op den Volkenbondsraad worden gedaan. Het is voorts onvermijdelijk, dat gedachtenwisse- lingen plaats vinden tusschen de staten-onder- teekenaars van het Verdrag. Onverwijld moet tot deze gedachtenwisse- ling worden overgegaan. Sinds Zaterdagavond zijn in het gebied van Belfort de veiligheidsmaatregelen in werking gesteld. Zondag zijn troepen gedirigeerd naar de Fransche Rijnzöne. Verscheidene regimenten, behoorende tot de garnizoenen van Metz en Thionville, zijn ver trokken om de bezetting van de versterkingen en kampen aan de grens te voltooien. In de omgeving van den minister van oorlog wordt betreffende de berichten over de reeds genomen militaire veiligheidsmaatregelen op gemerkt, dat alleen de in de omgeving van de vestingwerken gestationneerde troepen be vel hebben gekregen deze vestingwerken te betrekken, welker bewaking hun normale taak is. Er is op het oogenblik geen sprake van welke troepenbewegingen ook in de rest van het land. Een lid van het ministerie van oorlog heeft tegenover een vertegenwoordiger van Paris Soir verklaard, dat dè aan de grenzen ten uitvoer gelegde maatregelen zuiver van plaat- selyjken aard zijn en reeds sedert eenige dagen in het voornemen hebben gelegen. Het betreft de bezetting der grensverster- kingen in het zesde en twinstigste district. HEDEN BIJEENKOMST TE PARIJS VAN VERTEGENWOORDIGERS DER LOCARNO- LANDEN. Uit den Franschen ministerraad van Zondag. De ministerraad is Zondagochtend onder voorzitterschap van Lebrun bijeengekomen. Flandin heeft daarin de laatste berichten, die hij ontvangen had, ter kennis gebracht. De ministerraad heeft het Duitsche memoran- i dumbestudeerd en het onaannemelijk be vonden. Hy' hechtte goedkeuring aan een besluit zonder verwijl een beroep te doen op den Volkenbond, in overeenstemming met de be palingen te openen met de onderteekenaars van dit pact. Deze beraadslaging zal heden (Dinsdag) te Parys plaats vinden. De conferentie van de vertegenwoordigers der 'Locarno-mogendheden zal, naar nader wordt gemeld, morgenochtend worden gehou den in het kabinet van Flandin, den minister van buitenlandsche zaken, aan den Quai d'Orsay. Tingeland zal vertegenwoordigd worden doof E '.en, België door van Zeeland, Italië door den gezant Cerruti. Naar verluidt, heeft Flandin besloten de opzegging van het verdrag van Locarno door Duitschland voor te leg gen aan den Volkenbond. Op het secretariaat van den Volkenbond is gisteravond het telegram ontvangen van de Fransche regeering, waarin met het oog op de Duitsche maatregelen in het gedemilitariseerde gebied de directe byeenroeping wordt voor gesteld van den Volkenbondsraad. Dit telegram van de Fransche regeering is, naar het secretariaat van den Volkenbond mededeelt, direct ter kennis gebracht van de overige leden van den Volkenbondsraad, zoo mede van de Belgische en de Duitsche regee ring. Ook België heeft op gelijke gronden, n.1. krachtens art. 42 en 43 van het Verdrag van Versailles en art. 1 van het Pact van Locarno b(jeenroeplng verzocht. De president van den raad, Bruce (Australië) heeft den Raad byeengeroepen tegen Vrijdag 13 Maart, des ochtends om 11 uur. De behandeling te Genève. Naar Havas uit Genève verneemt zullen de groote mogendheden zich in de buitengewone Raadszitting van Vrijdag a.s. laten vertegen woordigen door hun minister van buitenland sche zaken. Eden, Flandin, Litwinof, Beek,- zullen stellig aanwezig zijn en het is niet on mogelijk, dat Mussolinl Aloisi en Suvich zal afvaardigen. Men rekent ook op de komst van Van Zeeland, aangezien België mede- onderteekenaar van Locarno is en dus een plaats in'dezë Raadszitting mag innemen. i Naar Reuter 's middags uit Berlyn meldde is de Duitsche Rijksdag ontbonden. Nieuwe verkiezingen. Reuter meldt dat de verkiezingen, die op de Rijksdagontbinding volgen, het volk gelegen heid zullen geven, zich uit te spreken over de regeeringspolitiek. Goebbels zal de campagne leiden. Reuter meldt uit Berlyn, dat Goebbels door Hitier met de leiding van de verkiezings campagne is belast. Nieuwe verkiezingen op 29 dezer. Na de rede van Hitier las Goering een be sluit van den leider voor waarby de Ryksdag met ingaDg van 28 Maart ontbonden wordt verklaard. De nieuwe verkiezingen worden op Zondag 29 Maart gehouden. Fakkeloptocht voor Hitier. Onder den geweldigen indruk van het histo rische gebeuren van Zaterdag aldus het Duitsche Nieuwsbureau hebben S.A., S.S. en N.S.K.K. spontaan besloten Zaterdagavond om 10 uur door éen fakkeloptocht den Führer den dank van zyn in den stryd beproefde medestrijders tot uiting te brengen. Onder geestdriftige deelneming van de Ber- lynsche bevolking vormden zich reeds vroeg in den avond optochten. Reuter meldt uit Parijs: Onafhankelyk van het beroep op den Vol kenbond dat de Fransche regeering en wel licht ook de Belgische zich voorstellen te doen tegen Duitschland's schending van de artt. 42, 43 en 44 van het Verdrag van Versailles en tegen de eenzijdige opzegging van het Ver drag van Locarno, zullen de Fransche auto riteiten maatregelen nemen noodig geacht door de bezetting met Duitsche troepen van het Ryngebied. In tegenstelling met de verklaringen Zater dag door von Neurath aan Poncet, de Fran sche gezant te Berlijn, gedaan, is deze her bezetting geen eenvoudige symbolische han deling, maar met de Landespolizei vormen de nu in het gebied gebrachte effectieven een even sterke legermacht als Frankrijk op den Franschen Rijnoever heeft. Van Zaterdag j.L af zullen veiligheidsmaatregelen getroffen zijn. De fortificaties en de daartusschen lig-' gende gebieden zullen volledig bezet worden, de verloven zullen worden inge trokken. Er is echter geen sprake van dat eenige oude jaarklassen zullen worden opgeroepen of dat een lichting vervroegd zal worden op geroepen. De Fransche regeering wenscht, voordat zy overgaat tot uitbreiding van de besloten militaire maatregelen officieel door den Volkenbond de schending der verdragen door den Volkenbondsraad te doen vaststellen. Zonder rekening te houden met internatio nale sancties die van Genève gevraagd zullen worden, zal Frankrijk binnenslands voor zyn veiligheid zorg dragen. Nadat Duitschland 16 Maart verleden jaar militaire wetten heeft in het leven geroepen, den algemeeenen dienst plicht bevattende, heeft de Volkenbond een in Stresa ontworpen resolutie aanvaard, waarin iedere eenzydige opzegging van internatio nale verplichtingen wordt veroordeeld en waarby tegen den staat in verzuim toepassing van oeconomische en financieels maatregelen wordt voorzien. Het D.N.B. meldde Zondag uit Berlijn: Het Ryngebied zal in den loop van 7 en 8 Maart door 19 bataljons en 13 detachementen artillerie uit het binnenland bezet worden. Deze troepenverplaatsingen zullen vandaag beëindigd zjn. Het meerendeel der troepen zal aan den Ryn en in het Rijndal tusschen het Schwarz- wald en den Rijn zijn intrek nemen. Aken, Trier en Saarbrücken zullen een zwakke be zetting krygen. Twee groepen jachtvliegers zyn Zaterdag WOENSDAG 11 MAART. Hilversum I, 1875 m. VARA-uitzcnding. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Orgelspel. 9.30 Kookpraatje. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Kamermuziek, gramofoonpl. en lezing. 12.00 Gramofoonplaten. 12.15 E. Walis en zyn orkest. 1.00 Saxofoon en piano. I.15—1.45 Vervolg orkestconcert. 2.00 Voor de vrouw. 2.15 De Notenkrakers. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonplaten. 6.00 Mignon-kwintet. 6.30 De Flierefluiters. 7.00 Sportuitzending. 7.15 De Krekeltjes. 7.40 Lezing. 8.00 Berichten. 8.15 VARA-Strykorkest. 9.00 Radiotooneel. 9.45 Gramofoonplaten. 10.00 Berichten. 10.05 De Bohemians, 10.45 Fantasia. II.3012.00 Gramofoonplaten en pianospel J. Jong. O" Hilversum II. 801 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Alt-mezzo en piano. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Kwintetconcert en gramofoonpl. 2.30 Causerie. 3.003.50 Viool en piano. 4.00 Chr. Liederenuur. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwpraatje. 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. (.30 Lezing. 7.45 Gramofoonpl. 8.00 Berichten. 8.05 Arnhemsche Orkestvereen, 9.00 Lezing. 9.30 Vervolg concert. 10.45—11.30 Gramofoonplaten. I DONDERDAG 13 MAART. Hilversum I. 1875 m. jvVRO-uitzending. 5.30 VPRO* 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Ensemble Rentmeester. 10100 Morgenwijding. Gramofoonplaten, 10 30 Ensemble Rentmeester. j '11.00 Knipcursus. i.1.30 Trioconcert. 12)05 Kovacs Lajos' orkest. 1.15 Gramofoonplaten. I.3Ö Omroeporkest en gultaarmuziek. £.00 Knipcursus. 3.4® Gramofoonplaten. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.3Ö Gramofoonplaten. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Lezing. 6.00 Kovacs Lajos' orkest, 6.3b Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen, 7.05 Piano-recital. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. Gramofoonplaten. 8.15 Concertgebouworkest en solist. 9.10 Voordracht. .9.40 Omroeporkest, Broadway-Serenaders en gramofoonplaten. ,11.00 Berichten. II.1012.00 Winia Farberow's orkest. Hilversum H. 301 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten, 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en KRO-orkeat, '2.00 Handwerkcursus. 3.00 Gramofoonplaten. 3.153.45 Vrouwenhalfuur, 4.00 Bijbellezing. 4.45 Cursus voor de jeugd. 5.20 Gramofoonplaten, 6.00 Piano-recitaL 6.45 Causerie. 7.00 Berichten. Reportage. 7.30 Journ. Weekoverzicht. 8.00 Berichten. 8.05 Orgelconcert. 9.00 Lezing. 9.30 Collegium Musicum „D. F, Scheurleer" (Om 10.00 Berichten). 10.4511.30 Gramofoonplaten, De correspondent van de N.R.Ct. te Genève telefoneerde gisterenavond aan zyn blad: De volkenbondsraad is thans officieel by een geroepen voor zyn 91ste zitting, die Vrydag a.s. des voormiddags om elf uur geopend zal worden. De eenige punten der agenda zyn: le. de vaststelling van de agenda voor deze buitengewone zitting, en 2e. „mededeelingen van de regeeringen van Frankrijk en België inzake het verdrag van Locarno van 16 October 1925". Duitsohland zou haar hebben op gezegd. In Tsjechische diplomatieke kringen is be kend geworden, dat de regeering te Beriyn binnen het kader van haar eischen tot rechts- gelykheid ook de opheffing van de internatio naiiseering van de Duitsche wateren verlangt. Reeds zou Duitschland aan de betrokken re geeringen hebben laten weten, dat het van nu af aan over de geïnternationaliseerde rivieren de volledige souvereinitelt verkiest uit te oefenen. De Indruk ln Moskou. De indruk te Moskou van Hitler's rede werd voornameiyk beheerscht door het feit, dat uit de opzegging van het verdrag van Locamo opnieuw de onbetrouwbaarheid van Duitschland blijkt, dat zjn unilaterale ver dragen volkomen willekeurig verbreekt of op zegt De gewone tirades tegen het Bolsje wisme zjn nu al gemeenplaatsen in Hitler's redevoeringen geworden en ze dienen slechts om te trachten Duitschland militairen geest af te leiden, maar niemand valt daar meer in. De houding van Italië. Havas meldt uit Rome: Naast het besef, dat de beteekenls van het Italiaansche element op het internationale schaakbord door het besluit van Duitschland is toegenomen, zyn de opvattingen te Rome over de gevolgen van dit besluit zeer ver schillend. Er heerscht groote verwarring in de geesten, maar men wil op alle gebeurlijk heden voorbereid zijn. In het bijzonder wer den instructies gegeven aan de verschillende rascistiseho organisaties, van wie de civiele mobilisatie afhangt. De indruk te Praag. In Tsjechoslowaksche politieke kringen wordt de rede van Hitier zeer rustig beoor. deeld. Men legt er den nadruk op, dat dé politiek van Praag steeds gebaseerd zal biy. ven op die van den Volkenbond, en van coU lectieve veiligheid. Men heeft die politiek nooit tegen anderen gericht en er steeds naar gestreefd met de mogendheden van het westen in nauw con tact te blyven. Er bestaat geen enkele reden om aan deze werkelyk Europeesche politiek iets te wyzi, gen. Het verdrag van Locarno, dat thans dooï Duitschland is opgezegd, waarmede Italië reeds geruimen tijd dreigde kwam na langdurige onderhandelingen tusschen Duitschland en de Geallieerden in October 1925 tot stand en werd op 1 December van dat jaar te Londen onderteekend. Het Locarno-pact bestond feitelyk uit twee verdragen, n.1. het z.g. Rynpact, een pacificatie- en garantie-verdrag tusschen Duitschland, België, Frankrijk, Engeland en Italië, en een arbitrageverdrag van Duitsch land met België, Frankrijk, Polen en Tsjecho- Slowakye. De onderteekenaars van het Ryn pact garandeerden de Rijngrens en beloofden elkaar wederzydsche steun by een schending dezer grens. Zestigduizend man. Reuter meldt uit Berlyn De sterkte van de Duitsche soldaten in het gedemilitariseerde gehied bedraagt zestig duizend man. Ongeveer dertigduizend man is Zondag het gebied binnengetrokken, dertig, duizend man Landespolizei was er reeds, en is nu bj de Rijksweer ingeschakeld. De Duit sche regeering heeft hiervan geen mededeeiing gedaan. Maar men weet het uit te Keulen afgelegde verklaringen, en ook in andere plaatsen hebben commandanten van afdeeling politie het verteld. De sterkte van de Duitsche troepen gaat een symbolische bezetting, waarvan Zaterdag werd gesproken, dus wel alleszins te buiten. De Rynzone is sedert Zondag militair ge reorganiseerd. Twee groepen jachtvliegtuigen zyn verdeeld tusschen Frankfort en Mannheim aan den eenen kant, Keulen en Dusseldorf aan den anderen. De Angriff spreekt zelfs van escadrilles bombardementsvliegtuigen, welks motoren boven Keulen hebben geronkt. Men weet nog niet waar deze escadrilles zyn gestationneerd, Naar thans vernomen wordt, heeft Eden Vrydagmiddag den Duitschen Ambassadeur ontvangen en hem medegedeeld, dat Engeland zeer verlangend is, besprekingen te openen met betrekking tot het sluiten van een Weste- lyk luchtpact. Deze stap is gedaan met vol ledig medeweten van de Fransche regeering en voordat te Londen nog iets bekend was omtrent de verklaringen van Hitier van Zater dag. De Duitsche ambassadeur heeft geen enkele aanwijzing gegevèn tén aanzien van' def houding van Duitschland met betrekking tot dit voorster én zich ertóe beperkt, van de Britsche suggestie kennis te nemen; Het paleis van den negus ont ruimd. Het paleis van den negus te Addis Abeba is ontruimd. De regeeringsambtenaren zijn naar een geheim gebleven plaats in de stad vertrokken, wegens de mogelijkheid van een luchtbombardement. In de stad heerscht een kalme stemming en men treft toebereidselen om zich tegen een bombardement te bescher men. De Britsche ambulance Zaterdag opnieuw gebombardeerd. De resten van de Britsche ambulance by Kworam zyn Zaterdag opnieuw gebombar deerd. Het personeel van de ambulance gaat evenwel voort met hulp te verleenen aan do gewonden van de burgerbevolking, welker aantal meer dan 100 bedraagt. Men is het er niet over eens of dit de tweede of derde keer is geweest. Het bombardement geschiedde voor dat het staken van het bombardeeren was gelast Een generaal ter dood veroor deeld. Een onderbevelhebber i I van ras Desta. Haar Reuter uit Addis Abeba meldt, is de keizeriyke rechtbank begonnen met het be handelen van de verantwoordelykheid van zekere onderbevelhebbers van ras Desta voor de nederlaag in het Zuiden. Een hunner, fitaorari Adema, moet reeds ter dood zjn veroordeeld By de laatste gevechten ln het Noorden hebben de Italianen nog geen 1400 man verloren, de Abes- slnlërs wel 15.000. Maarschalk Badoglio telegrafeert! „Onze verliezen in den tweeden slag hl Tembien en den slag van Scire zyn als volgtt Officieren 19 gesneuveld en 67 gewond. Ita* liaansche soldaten 236 gesneuveld, 831 gé- wond, vermist 22. Erithreeërs 36 gesneuveld, 149 gewond, 13 vermist. „De verliezen van den vyand bedragen hl totaal 15.000 dooden en gewonden, „Aan het front van Erithreawordt wet kracht gewerkt aan de ontwikkeling van de intendance voor verdere operaties. De deta chementen in tweede linie gaan voort met de zuivering van het terrein en het verbeteren van de slagvelden, welke een oppervlakte heb ben van meer dan 8000 vierkante kilometers. „Onder de groote massa materiaal, welke den Italianen in handen viel, vond men ook een aantal documenten en de decoraties, welke ras Kassa by zijn vlucht heeft achtergelaten in een diepe spelonk in Tembien. „Van het Somalifront valt niets bijzonder# te vermelden." Italianen steken dc Takkazc over. Reuter meldt uit Asmara: Een Eritreesche brigade is de Taklcaze overgestoken en tukt op ln de richting van het Tzellemti-massief, dat een hoogte van 4.500 meter bereikt.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2