Radio-programma Frankrijks eischen. Qoebbels roept de medewerking van het Duitsche volk in. HELDERSCHE COURANT VAN ÜO^DERDAG 12 MAART 1936. De Fransche oudstrijders en Locarno. Manifest van de socialistische partij. Een motie van de Fransche socialistische Kamergroep. Een verklaring van België's standpunt. Minister-president van Zeeland in de Kamer. 8.40 VARA-Varia. 8.45 VARA-orkest. Het verband tusschen den oorlog in Abessinië en de schending van Locarno. Toch een gedemilitariseerde zone Wat Hitier zegt. Duitschland op de conferentie te Londen of niet?. Waarom Londen. Een optimistische Engelsche uitlating. Een Engelsch voorstel aan Frankrijk. De bijeenkomst van de commissie van dertien uitgesteld. Het heeft niet van ons afgehangen, dat be paalde staten zich niet by den Volkenbond hebben aangesloten, of, wat erger is zich na hun aansluiting zich weer hebben terugge trokken. Wy zön steeds trouw gebleven, welke teleurstelling het pact van Genève ook te doorstaan heeft gehad. Nog onlangs heb ben wy in moeiiyke omstandigheden, waarby ons gevoel van vriendschap ten opzichte van een naburige groote mogendheid betrokken was, onze plichten van lid van den Volken bond vervuld, zy het ook niet zonder smar- teiyke reactie voor ons zelf. Onlangs ook, toen het Fransch-Russische verdrag, dat wy gesloten hebben naar geest en letter, door Duitschland was gecritiseerd, hebben wy niet geaarzeld om by voorbaat de scheidsrechter lijke uitspraak van het permanente hof van Internationale justitie te aanvaarden en aldus onzen eerbied en ons vertrouwen in het recht en de rechtvaardigheid als beschermers van flen vrede voor volken en individuen getoond. Sarraut wyst er op, dat Frankrijk geen velegenheid heeft veronachtzaamd om de Toenadering tot de Duitsche regeering te be vorderen en dat het de correspondentie van FranQois Poncet, de Fransche gezant te Berlijn bewyst het ook geen enkele ge legenheid veronachtzaamde om duidelyke verklaringen uit te lokken en de Fransch- Duitsche gedachtenwisseling op een plan van concrete realisatie te heffen. Sarraut wyst er verder op, dat de herbezetting van de gedemilitariseerde Rynzone gevolgd is op het Fransch-Britsche aanbod van 3 Februari 1935 tot onderhandelingen, strekkende om de veiligheid in Europa te organiseeren door een beperking der wapening op voet van geiyk-, heid van rechten, èn op het onmiddeliyk zenden van een Franschen gezant naar Hitier. Waarschyniyk treft de schending van de gedemilitariseerde zone onze eigen veilig heid, maar het brengt ook de kwestie van de toekomst van den Europeeschen vrede en de organisatie van de colelctieve veiligheid en den Volkenbond op het tapyt Niemand in Europa zal zich hieromtrent bedriegen, maar door het in herinnering te brengen, verduide- lgken wy den toestand: het lot van den Vol kenbond zal in een nabye toekomst beslist worden. wy hebben een beroep op de onderteeke- naars, de garanten van het verdrag van Locarno gedaan, omdat het de beteekenis van de verdragen in de internationale betrek kingen is, die op het spel staat. Wie zou het geringste geloof behouden in de uitwerking van het verdrag, indien de sterkste, zoo hy dit wilde, deze uit werking kon vernietigen T Men zou dan terug moeten keeren tot militaire over eenkomsten en, laat ons dit erkennen tot den oorlog, ontketend door den sterk ste op het voor hem gunstigste oogen- blik. Leggen sommigen zich hierby neer, dat zy het duldeiyk zeggen en wy zul len er nuttige gevolgtrekkingen uit ma ken. Wat ons betreft, wy zullen al onze mate- rleele en moreele krachten ter beschikking van den Volkenbond stellen, teneinde dit on herstelbareongeluk voor de Europeesche be schaving te vermyden, onder voorwaarde slechts, dat wy bijgestaan zullen woren door hen die zich formeel hebben verbonden door het Rijnpact en in de hoop dat alle onder teekenaars van het pact van den Volkenbond naar hun krachten aan onze zyde zullen stry- den voor het ideaal, waarmede zij zich soli dair hebben verklaard. Zooals Hitier zich als hoofd van de Duitsche regeering tot het Fransche volk richtte, kan de Fransche regeering, zooals die door de bevolking gekozen is, zich op haar beurt tot het Duitsche volk richten, wy kunnen het Duitsche volk Vragen, zich te bezinnen op de nieuwe verantwoordeiykheden, die sommigen het voor de geschiedenis willen doen aan vaarden. Wy kunnen plechtig verklaren dat wy nooit gewild hebben en nooit zullen willen: een aanslag te plegen op de vryheid en de eer van dit volk. Zou het Duitsche volk vertrouwen hebben in de Fransche regeering om een nieuw ver drag aan te gaan, indien de Fransche regee ring oude verdragen behandelde als stukken scheurpapier T Hoe kan dan het Fransche volk vertrouwen hebben om een nieuw verdrag met Duitschland aan te gaan. Moet er in de tegenwoordige situatie on derhandeld worden? Op welke reëele basis. Om wat te bereiken? De Fransche regeering is zeker niet onge negen om besprekingen te voeren, die tot een betere samenwerking met Duitschland kun nen leiden, maar onder deze omstandigheden is het noodzakeiykheid, dat Frankrijk den Volkenbond en de mogendheden die het pact van Locarno hebben geteekend, raadpleegt Frankryk blijft bereid met Duitschland te onderhandelen, zoodra de eerbied voor de in ternationale wet opnieuw verzeker^ zal zQn. Frankryk wil zijn geloof behouden in de waarde van internationale verplichtingen van het verdrag van Locarno en het handvest van den Volkenbond en Frankrijk zal daarvoor stryden. De Nationale Unie van oud-stryders, waar van meer dan 800.000 oud-stryders lid zyn, heeft een communiqué gepubliceerd, waarin staat dat de unie met kalmte en koelbloedig heid, de situatie, zooals die door de opzegging van het pact van Locarno door Duitschland geschapen is, onder het oog ziet. zy stelt de volgende maatregelen voor: Een hervorming van het kabinet, ten einde een regeering van de Fransche verzoening en nationale defensie in het leven te roepen. De uitnoodlglng tot de pers en tot de poli tieke partyon te richten om weder alle pole miek tle staken. De komende verkiezingen uit te stellen. Onmiddeliyk de legersterkte uit te breiden, daarby inbegrepen het oproepen van de laatst naar huis gezonden jaarklaBsen. Aan alle mede-onderteekenaars van Locar no te Verzoeken maatregelen van geiyken aard te némen. Een delegatie van de Federale Unie van oud- strijders, die bijna een milUoen leden heeft, heeft Sarraut een adres overhandigd met be trekking tot de Duitsche stap, waarin ge zegd wordt: wy hopen dat de regeering met behoud van het diplomatiek contact met de Duitsche regeering en door tusschenkomst van den Volkenbond, in besprekingenn voF ledige satisfactie van de Duitsche regeering zal krygen en dat deze besprekingen de kwes ties tusschen Duitschland en de andere onder teekenaren van het pact van Locarno uit den weg zullen ruimen. Verder spreekt men de hoop uit dat er een volledige samenwerking in Frankrijk zal zyn met betrekking tot deze aangelegenheid. Frankryk wenscht een collectieve actie, welke zal leiden tot herstel van den status quo in het Rynland. Ge motoriseerde eenheden en troepen in het Itynland zou de Fransche regee ring desnoods goedkeuren, zoo deze niet steunen op fortificaties. Havas meldt uit Parijs: De coup de théatre van Dinsdagavond laat is gevolgd, nadat Eden en Lord Halifax met Londen getelefoneerd hebben. Zy heeft het programma van de vertegenwoordigers van de Locarno-mogendheden omver geworpen, evenzeer als de vergadering van den Volken bond en de daarvoor vastgestelden datum. De keus van de Engelsche hoofdstad als centrum van de internationale besprekingen wordt gemotiveerd door de overweging, dat tengevolge van het Duitsche gebaar een by- zonder groote verantwoordeiykheid gelegd is op Engeland als garant van het pact van Locarno. De uiteenzettingen van Flandin en Boncour en de sterke argumenten van Van Zeeland hebben een grooten indruk gemaakt op de Engelsche delegatie, die een nieuw onderzoek van den toestand, welke 'door de Fransche en door de Bel gische gedelegeerden zeer duideiyk is uit eengezet, noodig achtten. De regeering te Londen deelde de meening van haar dele gatie en zy kwam tot de overtuiging, dat het besluit van Duitschland dermate be- langryke gevolgen kan hebben, dat het onvermydeiyk is, dat de regeering in haar geheel op op ieder oogenblik de noodza- keiyke beslissingen kan nemen. De Fransche regeering is vastbesloten en ook gereed, zooals zq ook in de Kamer heeft verklaard, met alle mogelyke materieele en moreele kracht haar recht te verkrygen, in dien zy by deze poging gesteund wordt door de andere onderteekenaars van het pact van Locarno. zy wil een collectieve actie inzetten. Zy baseert zich daarby op het verdrag van Locarno en op het Volkenbondspact, twee di plomatieke stukken, die het fundament van haar en van de Belgische buitenlandsche poli tiek vormen. De garanten van het pact van Locarno hebben formeel verplichtingen op zich ge nomen jegens de andere onderteekenaars. De Fransche regeering rekent er op, nadat de schending van de verdragen door Duitschland door dén Volkenbond zal zijn erkend, verze kerd Ite zullen zyn van den absoluten steun van de méde-onderteekenaars, zelfs indien men zal moeten overgaan tot militaire maat regelen, welke overeenkomstig de uitdrukke- ïyke belofte in het pact van Locarno zijn neer gelegd: zy zal zicti ook beroepen op de reso lutie, die de Volkenbond 17 April 1935 heeft aangenomen, welke te Stresa met de vertegenwoordigers van Engeland en Italië was tot stand gekomen, nadat de algemeene dienstplicht in Duitschland was hersteld. De resolutie van Stresa veroordeelde elke eenzydige verbreking van aangegane verplichtingen en voorzag tegen den schuldigen staat oeconomische en finan- tieele sancties. Frankrijk is besloten alle mogeiykheden, die deze beide verdragen openen, te gebruiken en te geraken tot een herstel van den status quo ante aan den Rjn. Eerbied voor de internationale wet moet worden hersteld op een zeer doeltreffende wjze, zoodat van „een voldongen feit" geen sprake meer zal kunnen zijn. Om dit te bereiken is het minste, waar mee genoegen genomen kan worden wel, dat Duitschland zich verbindt in een con ventie, die evenals het pact van Locarno gegarandeerd zal worden door Engeland en Italië, geen militaire versterkingen aan te leggen in de gedemilitariseerde zone van het Rijnland, welke thans onrecht matig bezet wordt gehouden. Per slot van rekening is de aanwezigheid van gemotoriseerde eenheden en van troepen in het Rynland van secundaire beteekenis, in dien deze niet gesteund worden door fortifi caties. De Fransch-socialistische Kamergroep heeft een motie aangenomen, waarin zy haar afkeu ring uitspreekt over de jongste besluiten van Hitier. In de motie werd gezegd, dat de Fran sche regeering moet handelen in overeenstem ming met de regeeringen van Groot-Britannië en België ten opzichte van een zorgvuldig nakomen van aangegane verplichtingen, het onmiddeliyk bjeenroepen van den Volkenbond en het openen van onderhandelingen binnen het kader en in den geest van den Volken bond. Aansporing tot kalmte. „Le Peuple", het socialistische blad, publi ceert een manifest van de socialistische party ten aanzien van het opzeggen van het ver drag van Locarno. Het manifest luidt als volgt: „De bevolking moet haar kalmte bewaren en opmerkzaam de gebeurtenissen gadeslaan, Hitler-Duitschland heeft op misdadige wjze het verdrag van Locarno opgezegd, dat een essentieele garantie was van onze veiligheid. Het moet thans met vastberadenheid worden toegepast. Niettegenstaande de opzegging van het verdrag door Nazi-Duitschland, heeft Enge land Maandag zjn plechtige belofte her nieuwd België of Frankryk te hulp te komen, in -het geval zj worden aangevallen. De werkmansklasse in België biyft onwan kelbaar trouw aan de socialistische interna tionale solidariteit Zonder zwakheid zal zj den strijd tegen de dictatuur, welke de oor sprong is van conflicten, voortzetten." De Fransche socialistische Kamergroep verzoekt de Fransche regeering zich te hou den aan de beslissingen van den Volkenbond, het voorstel te doen het conflict aan arbi trage te onderwerpen en van de omstandig heden te profiteeren om de banden en waar borgen der collectieve veiligheid te versterken. De correspondent vande Nw. Rott. Crt. te Brussel telefoneerde gisteravond: Zelden was de belangstelling in de Kamer zoo groot als hedenmiddag twee uur by de opening van de vergadering. Al de tribunes waren tot de laatste plaats bezet. Omstreeks drie uur verscheen de minister president in de zaal. De voorzitter verleende hem onmiddeliyk het woord. Met vry zwakke, biykbaar ver moeide stem, ving Van Zeeland te midden van de grootste stilte zjn rede aan. Ilede van den minister-president. Ons land, zeide hy, staat eens te meer voor een zware verantwoordeljkheid. De schending van het tractaat van Locarno en de militaire wederbezetting van het Rijnland zyn felle slagen voor al de vredelievende volkeren, speciaal voor de buurstaten van Duitschland. België is, de oppervlakte van zijn grondgebied in aanmerking genomen, het land met de langste gemeenschappeiyke grens met Duitsch land, heeft ook de meest blootgestelde grens, zonder natuuriyke verdedigingsmiddelen. Het bestaan van een gedemilitairiseerde zone was als een soort borstwering, waarachter wy ons minder bedreigd achtten. De handelwijze van Duitschland treft ons dieper en zwaarder dan welk ander land ook. En nochtans mogen wy eens te meer het hoofd hoog houden en ten aanzien van de ge- heele wereld bevestigen, dat niets in onze handelingen, in onze daden, - in onze woorden, aan een mede-onderteekenaar van het pact van Locamo, ik zal niet zeggen een reden, maar zelfs een schyn van reden heeft kunnen geven om tot ons een verwyt te richten. Eens en vooral, dit zy hier nadrukkelyk gezegd, treft het voorwendsel, dat in het memorandum van de Duitsche regeering wordt ingeroepen, en dat steunt op het sluiten van het Fransch-Russische verdrag, ons noch van verre, noch van nabij. Het Fransch-Russische verdrag is de eenige rechtvaardiging, waartoe de Duitsche regee ring in haar memorandum haar toevlucht neemt om haar actie te staven. Zoo blyft dus tegenover ons, die de eerste en voornaamste belanghebbende zijn, de schending bestaan van de'zoö düideltjk omschreven verbintènissen, Zonder den schijn van een verontschuldiging, ja zelfs'zonder een poging van verontschul diging.' Maar zelfs indien men naar een ver ontschuldiging had gezocht, zou men ze niet gevonden hebben. Wy kunnen op dit oogenblik verklaren, zonder vrees voor tegenspraak, dat wy het Verdrag vhn Locarno niet alleen naar den ietter, maat* ook naar den geest hebben nage leefd. Eens te meer is in de huidige crisis onze internationale poisitie absoluut duidelyk èn loyaal. Het recht is voor honderd procent aan onzen kant. Het Franscli-Belgische militaire accoord. Er is echter nog meer. Ik kan thans een nieuw bewjs voorleggen, dat beter dan welk ander getuigenis de tegenwoordige toestand, waarin twee der onderteekende mogendheden van Locarno, nameiyk België en Frankrijk, jzich bevonden en wenschen te blyven, op tref- jfende wyze kenschetst. Het geldt niet minder dan de definitieve oplossing van het vraag stuk, dat voor een deel van de Belgische opinie zooveel verwarring heeft meegebracht: het Fransch-Blgische militaire accoord van 1920. Daaruit vloeit voort, aldus de minister-pre sident, dat het Fransch-Belgische accoord van ;1920 met de verjaarde clausules, die het be zwaarden en de geheimzinnigheid, waarmede het omringd was, niet meer bestaat, maar dat daarentegen met de volledige duidelijkheid en in een tekst, die op zichzelf ook volledig is en waarvan alle bewoordingen onbetwistbaar precies zyn, België en Frankrijk het tusschen hen bestaande accoord bevestigen, wat betreft het houden van contact tusschen de generale staven ten einde hun in staat te stellen, even tueel binnen het kader van de bestaande in- i ternationale verdragen, een niet uitgelokten aanval af te slaan. Het toeval, welke toeval ook Franschen en Belgen op dit oogenblik gunstig voorkomt, heeft gewild, dat dit nieuwe accoord, dat reeds eenigen tyd tot stand was gekomen, formeel vastgelegd werd in dén brief op 6 Maart gewisseld, dit is op den dag voordat de regeering van Duitschland het verdrag van Locarno heeft geschonden. Dè Kamer verwacht ongetwijfeld, dat de regeering haar de punten zal aanduiden, waarop zy in den loop van deze moeilijke jperiode haar houding meende te moesten ves- jtigen. wy moeten trachten er het goede uit te halen wat er uit te halen is. In de vraagstuk ken kunnen wy twee aspecten ontwaren: eenerzij ds de militaire wederbezetting van het .Rynland als zoodanig, de juridische zyde daarvan buiten beschouwing latend, en an- derzyds de eenzydige opzegging van het ver- ;drag van Locarno zelf. De militaire wederbezetting van het Ryn land, zelfs wanneer ze by verdrag geschiedde, blijft voor ons immer een ernstig feit, een ver andering in een toestand die onze veiligheid verzekerde. Itt de voorstellen door kanselier Hitier ge daan, komt een opvatting voor, die een op bouwend karakter heeft en voor ons van be lang: is. Deze voorstellen zullen evenwel on volledig bljven, zelfs wanneer men al de mo- Jgèlykheden er van verwezenlykte. Anders zou den wy er aan moeten toevoegen, die makke- iy kte vinden zyn, indien men voldoende ook rechtvaardige compensatie wil vinden voor de vermindering der veiligheid, welke het gevolg is van de aanwezigheid van Duitsche troepen |in het tot dusver gedemilitariseerde gebied. Maar het vraagstuk, dat weliswaar niet ge- makkëlyk is op te lossen, moet toch opgelost worden, het moet gesteld worden in een geest van vrye en gelyke bespreking. Het wordt by- izonder ingewikkeld nu men het stelt door middel van een brutale daad van geweld. De regeling van het vraagstuk mag op jgeenerlei wyze een premie zijn voor de schen- jding van een verdrag. Men moet langs een geschikten weg, binnen de palen van de wer- jkelijkheid, terwijl voorts alle denkbare voor- jzofggn worden getroffen om tevoorkomen, dat: de: gebeurtenissen zouden ontsnappen aan jde controle van hen, die ze moeten leiden, het middel vinden om de internationale orde te perstellen. Richtlijnen voor de internationale besprekingeij. Gij verwacht van my by den aanvang van de internationale onderhandelingen, die onge twijfeld lastig en misschien langdurig zijn, geen voorspellingen, evenmin als het aanne men ;van een houding, welke volkomen nutte- }oos onze volledige en onontbeerlijke vrijheid ban handelen in den weg zou staan, maar wat jk U kan zeggen is, dat wij er aan houden eenige practische richtlynen te volgen, waar- Vap gij de voorzichtigheid en de doeltreffend heid, meen ik, zult waardeeren. Het streven hibet er vooral op gericht zijn alles te doen VRIJDAG 13 MAART 1936. Hilversum I, 1875 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 11.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00 VARA 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwyding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Causerie. 11.00 Gramofoonplaten. 12.00 Omroeporkest en Gramofoonplaten, 2.00 Muzikale causerie. 2.40 Kovacs Lajos' orkest en gramofoonplaten. 4.00 Trio Sam de Gorter. 5.05 Kinderuurtje. 5.30 Zang en orgel. 6.00 Gramofoonplaten. 6.20 VARA-orkest. 7.00 Lezing. 7.20 Vervolg orkestconcert. 7.50 Berichten. 8.00 Causerieën. 8.30 De Holl. Kamermuzlekvereén, 9.00 Causerie. 9.30 Vervolg concert. 10.15 Lezing. 10.45 Berichten. 11.00 Jazzmuziek. (Gr. pl.). 11.3012.00 Gramofoonplaten, Hilversum II. 801 m. Algemeen programma verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Cello en piano. 12.15 Gramofoonplaten. 1.00 Ensemble v. d. Horst en Gramofoonpl, 2.30 Chr. lectuur. 3.003.45 Orgelspel. 4.00 Hobo en piano. 4.45 Gramofoonplaten. 5.00 De Gooilanders en gramofoonplaten. 6.30 Causerie. 7.00 Berichten reportage. 7.30 Literair halfuur. 8.00 Berichten, gramofoonplaten. 8.15 Haarlemsche Orkestvereen. m.m.v. pia nosolist. (Om 9.05 lezing). 10.20 Berichten. 10.2511.30 Gramofoonplaten. ZATERDAG 14 MAART 1936. Hilversum I. 1875 in. i VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10,00 Morgenwyding. io.15 Gramofoonplaten. 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 „Orvitropia". 1.Ö0 Cymbaal en piano. I.15—1.45 Vervolg concert. 2.00 Berner-Strykkwartet, 3.45, Vervolg kwartet. 8. }0 Schaakpraat je. 3.30 Rotterdamsch phllharmonlsch orkest, m. m,y. koor en solisten. 4.30 Esperanto-uitzending. 8.00 Berichten. 8.10 „The Ramblers", 9.30 Gramofoonplaten. 10.00 Nieuwsberichten. J010 Gramofoonplaten. 0.30 Sportuitslagen. 10.45 VARA-m.' -vndrevue, m.m.v. de Fliere fluiters en solisten. II.19 C. Steyn's accordeonorkest. 4l.4512.00 Gramofoonplaten. Hilversum II, 301 m. KRO-Uitzending. 8.00--r9-lf> cn 10.00 Gramofoonplaten. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 1J2.15 Gramofoonplaten en KRO-orkest. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sport. 8.00Kinderuur. 4,00 Gramofoonplaten. i 4.15-5.00 KRO-Boys. 5.05 Gramofoonplaten. 5.80 KRO-melodisten. 6.20 Lezingen en gramofoonplaten. 8,00 Berichten. 8.10 Reportage. 8135 Gramofoonplaten. 8.30 KRO-orkest, KRO-Boys en gramofoonpl. 10.00 Voordracht. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Berichten. 10.3512.00 Gramofoonplaten, wat gedaan kan worden om het gevaar voor oorlog te verminderen niet enkel voor het huidige oogenblik, maar ook voor de toe komst. De eerste onontbeeriyke voorwaarde ls, dat iedereen zyn kalmte bewaart. Indien deze staten eensgezind blyven en eensgezind handelen, ben ik er van over tuigd, dat wy zonder letsel en moeilykheden zullen te boven komen waarin wy ons thans bevinden. Mocht echter en dit is voor my een niet minder diepe overtuiging, die eenheid van actie niet tot stand komen, en de Locarno staten op een gegeven oogenblik een verschil lend standpunt ten aanzien van een der vraagstukken die vandaag opgeworpen zijn innemen, dan zouden ernstige gevolgen te vreezen zijn voor ons en voor alle mede- onderteekenaars en voor de geheele wereld en voor de toekomst zelve van de bescha ving. Spr. besloot zyn rede met de verzekering te geven, dat hy vastbesloten is zonder eenig voorbehoud aan iedere collectieve actie, iedere poging die door de onderteekenaar van Lo carno gemeenschappelyk wordt ondernomen, deel te nemen. Dinsdagavond heeft Goebbels in het Sport paleis te Berlijn als gouwleider van de kreits Berlijn den verkiezingsstrijd geopend. Het zekere voor het onzekere. Het is mogelyk dat de Franschen vinden, dat één sterk leger voldoende is in Europa, maar wy willen toch liever, zoo zetde hy o.m., het zekere voor het onzekere nemen. Wy willen niet eens meer rullen met andere rykere of z.g. gelukkiger volken. Ons geluk blykt uit onze geboortecijfers, die met 350.000 zyn tbegenömen 'sinds i.932! Kinderen van het nationaal-socialisme! (Stormachtige by- val). By ons is cultuur niet meer het voorrecht van een bepaalde bezittende klasse, wy heb ben de arbeiders naar concert en tooneelzaal teruggevoerd. Wy hebben de landsverraders en Joden uit onze redacties gejaagd en het werk van de Dultsch journalisten aan het belang van den Staat vastgekoppeld. Wy zyn er trotsch op dat men dat In het buitenland onderdrukking van de gewetens- en meenings- vryheld noemt! Wy noemen het, juister, ver- antwoordeiykheidsbesef. Toen er geen andere mogelykheid was onze eer te redden zijn wy uit den Volkenbond ge treden. Toen zyn wy begonnen met het her stel van ons leger, eerst in het geheim, dat geven wy toe en in tegenspraak met het Verdrag van Versailles, maar hadden de an deren ontwapend? Hadden zy dit verdrag ge houden De remilitariseering van het Rynland. Als wy toestemden onze Westelijke grenzen open te laten had dit voor Frankrijk voldoende moeten zyn. Maar Frankrijk zocht nog meer zekerheid en sloot een verbond met den bolsje- wistischen staat in het Óostën en nu kondén ook wij niet langer werkeloos en weerloos blyven. We hebben Frarikrijk ér niet mee Wil len beleedigen. wy" willen ihtegéndeel dat de remilitariseering van ons Rijnland het uit gangspunt zal worden tot langdurige ver dragen met zyn buren. Men moet begrypen dat men geen volk van 67 millioen In het hart van Europa verachtelyk kan blyven be handelen. Men moet ons vertrouwen, zooals wy anderen vertrouwen zullen, maar om te leven heeft een volk zyn eer noodig. Als Sarraut zegt dat hy niet kan dulden dat Straatsburg onder het bereik van Duit sche kanonnen ligt, moeten wy dan wel dul den, dat Keulen, Frankfort of Mannheim wel voortdurend onder het bereik der Fransche blyven? Duitschland heeft nu genomen wat de Vol kenbond het In 1932 niet wilde geven en daar om staat een terugkeer tot den Volkenbond thans niets meer in den weg, maar wy ver wachten dat die Bond dan ook zal begrypen dat in afzienbaren tyd het koloniale vraagstuk tot oplossing moet worden gebracht De Leider heeft vergaande voorstellen gedaan en zelfs Lithauen in een veiligheidspact willen betrekken. Waarom schreeuwt de Fransche pers moord en brand en verlangt dat onze vestingen geslecht worden? Ja wy hebben den oorlog verloren, maar, jullie Franschen heb ben ook wel eens een oorlog verloren zonder dat wy eeuwig van „gewonnen" oorlogen zyn blijven spreken. Men verwacht, dat Engeland een oplossing zal voorstellen, gebaseerd op een symbolische ontruiming van het Rynland. De diplomatieke correspondent van Reuter meldt uit Londen, dat er reden is aan te nemen, dat Italië door zyn gezant te Parys, Cerutti, Flandin Dinsdag heeft beloofd, Frank ryk in de huidige internationale crisis by te staan, indien Frankryk bereid is al zyn in vloed te gebruiken om tot een voor Italië aan vaardbare oplossing van den Italiaansch- Abessijnschen oorlog te komen. Dit beteekent niet, dat Italië sancties tegen Duitschland zou steunen, maar het beteekent, dat Frankryk geen vredesvoorstel zal steu nen, dat niet al te veel van het plan Hoare- Laval afwykt en dat Frankryk Engeland er van za1 trachten te overtuigen, dat een wer- eiyk zeer ernstige poging moet worden ge daan om een eind te maken aan de sancties D^tscS:Dlt in verband met de geato van Grandi, die waarschijniyk Italië by de be sprekingen zal vertegenwoordigen, zal naar men verwacht meedeelen, dat Italië slechts het front van Stresa zal kunnen steunen, In dien een eind komt aan de sancties. Hoewel een definitieve beslissing nog niet genomen ls, houdt men er in diplomatieke kringen rekening mee, dat Engeland morgen een oplossing zal voorstellen, gebaseerd een symbolisfche ontruiming van het weder* bezette Rijnland. By w(ize van vriendschapsgebaar jegens het Fransche volk. Een speciale correspondent van de Dall Telegraph seint uit Kehl, aan de Duitseh# zyde van de Ryngrens by Straatsburg, oat Duitschland besloten heeft een vrywiliigè ge. demilitariseerde zone te handhaven van ongel veer 8 myi langs de geheele Ryngrens, bil wyze van vriendschappeiyk gebaar jegens het Fransche volk. Het nieuwe Duitsche leger, dat Zaterdag het Rynland ls binnengerukt heett nergens kazernes binnen een strook van 8 tot 10 mylen van de grens. Luchtbases en artillerie worden eveneens buiten deze zone gehouden terwyi den soldaten verboden is zich binnen die zone te begeven. Te Kehl, dat slechts iets meer dan een myi van Straatsburg verwyderd ls, ligt geea Duitsche bezetting. Het dichtstbyzynde gar nizoen ligt in in Kastatt, op een afstand van 10 myl. De militaire herbezetting van het grootste deel van de grens van het Ryngebied wordt uitgevoerd met de uiterste nauwkeurigheid. In sommige gevallen waren de wegen van Mannheim en Karlsruhe opgestopt met leger- vrachtwagens, die militaire uitrustingen en voorraden vervoerden. Er bevinden zich than» ongeveer 15.000 officieren en manschappen in het gebied tusschen Karsruhe en Straats burg. Hitier heeft den journalist Ward Price met betrekking tot zyn verklariDg in den Ryksdag, een interview toegestaan, waarin hy gezegd heeft: Myn voorstel tot het sluiten van non- agressie verdragen in het Oosten en het Wes ten moet uitgelegd worden als een algemeen voorstel. Het houdt geen enkele uitzondering •in en is toepasselyk zoowel op Tsjechoslowa- 'kye als op Oostenryk. In antwoord op verschillende vragen door Ward Price gesteld, heeft Hitier gezegdmyn opvatting is, dat het sluiten van non-agressie verdragen, voorgesteld door de Duitsche regee ring, het best behandeld zou kunnen worden in directe besprekingen tusschen de belang hebbende regeeringen. Het zou misschien ge- wenscht zyn, dat de mogendheden, welke gewaarborgd moeten worden door veiligheids- verdragen tusschen Duitschland aan den eenen kant en Frankryk, België en misschien Ne derland aan den anderen kant, in de eerste plaats het vraagstuk met de toekomstige garandeerende mogendheden zouden bespreken. In antwoord op een vraag van den journa list, heeft Hitier gezegd, dat de garnizoenen in de gedemilitariseerde Rynzone hersteld zyn op voet van vrede. Geheel zooals in de rest van het land, dus niet meer, maar ook niet minder troepen. In welingelichte kringen te Beriyn wordt volgens Havas medegdeeld, dat nog geen be slissing is genomen inzake de vertegenwoor diging van Duitschland by de besprekingen te Londen, noch inzake den eventueelen ver tegenwoordiger. v k Aan het verrassende besluit tót de bijeen komsten te Londen, zoowel van de Locarno- mogendheden als van den raad van den Vol kenbond, zyn verschillende overwegingen voorafgegaan, In de eerste plaats hoopt men hier In een kalme en neutrale sfeer te kunnen beraad slagen, die het ook den Duitschenvertegen woordigers mogelijk maakt, aanwezig te zijn. De Daily Telegraph weet reeds als zeker te melden, dat von Ribbentrop als raadgever in buitenlandschezaken te Londen zal komen, en dat wordt bevestigd door sommige Pary- sche bladen. Verder maakt de uiterste gewichtige rol van Groot Britannië in den verderen loop van zaken het onmiddeliyk contact met de ge heele Britsche regeering gewenscht Ook Flandin heeft dit gewild. Wellicht zal het de regeering gelukken een zoodanigen druk op Duitschland uit te oefe nen, dat het in zeker opzicht wil toegeven b.v. door zy het dan ook by wijze van symbolische handeling een deel van de trogepen in het Rynland terug te trekken. „Wy hebben de vraagstukken niet meer dan even aangeraakt", heeft een van de En gelsche deelnemers aan de byeenkomst te Parys tot Reuter gezegd. „Men heeft deu Indruk, dat de toestand toch niet zoo heel kritiek ls en dat er misschien kans bestaat onderhandelingen met Duitschland tot stand te brengen op den grondslag van het aanbod van Hitier". Volgens mevrouw Tabouis, de medewerk ster van de „Oeuvre", het Parysche blad, zou den de Engelschen gevraagd hebben of Frank ryk niet bereid was te onderhandelen, zonder te eischen, dat de Duitsche troepen het Rijn gebied zouden ontruimen, indien Frankryk van Duitschland de toezegging zou kunnen verkrygen, dat het geen versterking ln de Ryn-zone zal bouwen, onvoorwaardeiyk terug zal keeren in den Volkenbond en een lucht- verdrag zal onderteekenen, met een bepaling betreffende de beperking der wapening. De Engelschen, aldus de medewerkster van de „.Oeuvre", zullen zich inspannen, de fouten van Duitschland tot het minimum terug te brengen en probeeren het Duitsche ryk er toe te krygen, dat het onderhandelt op een grond slag, die voor allen aannemeiyk ls en dit onder bedreiging, dat er op Duitschland oeco nomische, ja militaire sancties zullen worden toegepast In verband met de besprekingen van de Locarno-mogendheden en de byeenkomst van den Volkenbondsrsad te Londen a.s. Zater dag ia de vergadering van de commissie van dertien, die gisteienmorgen zou plaats vinden en waarin de antwoorden van Italië en Abe- sinië op het beroep door deze commissie op de beide oorlogvoerende landen gedaan om to vredesonderlmndelingen te komen, uitgesteld tot na Zaterdag.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2