Interview nieuwen burgemeester GRATIS reizen naar AMSTERDAM met onzen Stadsnieuws Jfocfi Sfwt Jtocft ld. 'Waai gaan Sprutol. Bij alle Drogisten. TWEEDR BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 12 MAART 1936 ,*js< FALCON REGENJASSEN Licht op «/oor alle voertuigea Donderdag 6 Maart 18 28 uur Van Willigen heropent Zaterdag. 20 Leden van het oude personeel weder aangenomen. Een hyper-moderne verwarmings installaties. UW KAPPER? «JAAP BAKKER Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot InlichtingenKANAALWEG 120, ÉiBriiiiftHXNÉiRtaMr 1. Een vriendelijk, welwillend magistraat, die een open oor zal hebben voor de belangen van zijn stadqenooten. Een bekwaam financier. Mets maakt den mensch zoo best als werk; geelt dus den werkloozen werk By Kon. Besluit van 10 Maart 1936 1», «et ingang van 1 April 1930, benoemd tot burgemeester der gemeente Den jj de heer O, Ritmeester. 1 Onze nieuwe burgemeesterde heer G. RITMEESTER. Met de benoeming van den beer Ritmeester, tot burgemeester van onze gemeente, mag onze stad zich gelukwenschen, zoo meenen wij, na onze kennismaking met den nieuwen magistraat De nieuwe burgemeester is niet alleen een buitengewoon welwillend mensch, die zich in alle kringen van de bevolking weet te be wegen, hjj is ook een bekwaam financier, dien Leeuwarden maar zeer noode heen ziet gaan. Door zijn vriendelijken omgang heeft hij de harten van de ietwat stugge Friezen weten te veroveren, zoo verzekerde men ons van be voegde zijde. In de meest moeilijke jaren werd hij benoemd tot wethouder van financiën van Leeuwarden en door zijn deskundig en voor zichtig beheer wist hrj orde te scheppen en tot zegen van Leeuwarden te werken. In alle kringen van de bevolking vindt zijn persoon en kennis de grootste waardeering. Wij waren gisterenmiddag de eerste stad genoot van den nieuwen burgervader, die aan het ruime huis aan den Noordersingel aanbel den en den heer Ritmeester konden complimen teeren mét zijn benoeming. Vriendelijk lachend dankte de burgemeester voor onze gelukwenschen en noodde ons in de ruime salon van het groote heèrenhuis. En was u verrast met uw benoeming? Ach ja, toen ik vanmiddag het bericht kreeg, was ik inderdaad blij met de benoeming. Kende u Den Helder? Neen, ik ben er nooit anders dan aan den buitenkant even door geweest toen ik naar Texel ging. Maar ik hoop spoedig kennis te maken met m'n nieuwe gemeente en zoo eenigszins mogelijk volgende week een eerste bezoek af te leggen. Ik was wel eerder in eé* garnizoensplaats en had in Assen de meest prettige verhouding met de officieren. Ook in Den Helder hoop ik op de meest intensieve samenwerking met alle burgers. Veroorloof ons deze vraag, burgemeester. Hoe staat u tegenover het Defensievraagstuk Het is ons bekend, dat u een vrij vooraan staande positie inneemt in de Vrijzinnig Dem. Partij. En de houding van de Vrijzinnig Dem. is ten opzichte van de Defensie nogal afwij zend. Zooals U weet, bestaat Den Helder van de Marine. Ja, ziet U, toen ik solliciteerde, heb ik vooruit de consequenties van deze sollicitatie overwogen en het kan U bekend zijn, dat het standpunt van de VJJ. ten opzichte van het vraagstuk van de verdediging van ons land ook al heel wat gewijzigd is. Zelf was ik een van de rapporteurs van het rapport van de Vrijz, Dem., waarin zij zich uitspreken voor de Defensie. Ik hoop ook in dezen de belangen van mijn gemeente te behartigen. Ik kan natuurlijk niet zeggen in welke rich ting ik m'n politiek denk te voeren. Ik zal my «erst, met alle toestanden vertrouwd moeten maken, maar ik ben er van overtuigd, dat bij Wederzjjdsche welwillendheid de beste ver standhouding zal komen. We behoeven niet allen dezelfde overtuiging te zijn toegedaan om tot een vruchtbare samenwerking te komen. Ook in Leeuwarden zijn scherpe politieke tegenstellingen, maar we hebben hier altijd Eehad een appreciatie voor elkanders meenin- ecn. In het college was de beste samenwerking. dan, Den Helder heeft zoowat vrijwel de zelfde politieke samenstelling als Leeuwarden. tn de huiskamer achter de salon ratelt de telefoon. Een bescheiden klopje van het daghitje op de deur kondigt aan, dat er iemand voor meneer is. U verontschuldigt me even? Zeker, burgemeester. *n de ruime salon, rustig gemeubileerd, migt, tegenover ons aan den wand, een groot llnif<'ZlCtl,;' hrandin£ die stuk slaat op de kust, daarvan, aan den anderen kant van den aard, nog een schilderstuk, waarop schepen volle zeilen op het water. lach"26 burgemeester komt Wéér, binnen, de h Et" pretü£en> jeugdigen indruk maakt eer Wtmeester, een man, die vertrouwen w zakelijk, bedacht zijn standpunt uiteen e zetten. Weloverwogen, vra houdt van de zee, burgemeester? den vr WG' wiizend naar <Je zeegezichten aan Ja, ik houd wel van de zee en ik houd van de stad, waar mijn werk is. Ik heb mijn werk lief en daarom mocht ik ook graag in Leeuwarden zijn. Er was hier veel werk en we hebben heel wat kunnen doen in die 9 jaar. Al was het vaak moeilijk om op te schieten. Alle wetten en besluiten van de regeering maken het gemeentebestuur tegenwoordig niet gemakkelijker. Er zijn hier de laatste jaren heel wat groote werken uitgevoerd in werk verschaffing. Nog kort geleden is een groot sportpark van 13 ha geopend, waarvan de bouw vier ton gekost heeft In de laatste 9 jaren is ongeveer 3% millioen gulden aan wer ken tot stand gekomen en voor een groot deel betaald. Ik heb een hekel aan leeningen, of het moet niet anders kunnen. Ik houd er van de werken, die uitgevoerd worden, maar direct te betalen, dat geeft geen zorgen voor later. We hebben hier een stratenfonds gevormd uit de gewone middelen, waar ieder jaar 65.000 gul den in gestort wordt en daar kan dan heel wat van betaald worden. Aan stadsverfraaiïng is ook veel gedaan in Leeuwarden en tal van werken konden uitgevoerd worden in werkver- schaffing, zoodat de werkloozen aan het werk werden gesteld. Hoe is het in Den Helder met de werk loosheid Nu, burgemeester, we hebben op het oogenblik 1400 steuntrekkenden. Zoo, zoo, dat is ook niet mooi. Het gelaat van den heer Ritmeester is ernstig. De men- schen moeten aan het werk. Niets maakt den mensch zoo best als werk. De steun is mooi, maar daar leeft de mensch niet voor. We moeten ons afvragen: wat kost het ons als de menschen niet werken en wat krijgen we er voor ais ze wel werken. Natuur lijk het kost een paar centen meer en de moei lijkheid is ook of er werkobjecten genoeg zijn. In Den Helder zal het misschien moeilijker zijn dan hier. Maarik ontvouw geen werkprogram. Eerst zien en beoordeelen en dan zullen we verder kijken. Hoe vindt Uw vrouw het, dat ze naar Noord-Holland komt? O, die vindt het prettig. Ze komt uit Noord-Holland, heeft zelfs in de Marinekrin gen nog familie gehad. Mijn vrouw zal trach ten een goede burgemeestersche te zijn, zooals ik zal trachten een goed burgemeester te zijn. Ik hoop mijn best te doen en daarvoor de kracht te krijgen. Voelt U veel voor het vereenigingsleven Ja, ik heb altijd veel voor het vereeni gingsleven gevoeld, maar dat vraagt veel tijd, laat ik dus in dat opzicht geen beloften doen. En hoe staat U tegenover de sport? U begrijpt, er zijn onder onze lezers er heel wat die daar belang in stellen. Nu, het zal U zeker wel iets zeggen, dat ik consul van de A.N.W.B. ben. Vroeger heb ik veel gevoetbald. Toen ik in Maastricht zat, had den we een Hollandsch elftal en daarmee gin gen we vaak naar België, En U begrijpt, oude nerde roest niet. En dan, ik houd dol veel van fietsen. Het voordeel van fietsen is, dat je je beter kan oriënteeren. Je ziet meer dan in een auto. Hebt U nog studeerende kinderen, bur gemeester Neen, ik heb één dochter, en die is afge studeerd. Een feestelijke ontvangst in Den Helder? Neen, alstublieft niet. Laat men de bloe men maar bewaren tot ik er 12% jaar ben en als er dan reden voor is, dan graag. Het is trouwens nu geen tijd om te feesten. Werken, dat is noodig. Burgemeester, we hebben al heel wat van Uw tijd gevraagd. We zullen naar huis gaan om onze bevindingen aan onze lezers te ver tellen. Wij danken U voor Uw vriendelijke on derhoud. De breede deur zwaait open en met een har- teiykcn handdruk nemen we afscheid van onzen nieuwen burgervader, waarvan we gelooven, dat hy spoedig een plaats in de harten van onze stadgenooten zal innemen. Wjj, Helder- schen, houden van vriendelijkheid en gemoe delijkheid en dat zal onze nieuwe burgemees ter zijn, terwijl bij hem bovendien het stuur van ons gemeenteschip in goede banden zal zijn. Een man die zeker boven de partijen zal staan en tot wien de eenvoudige burger even gemakkelijk toegang zal hebben als de auto riteit Over de maatschappelijke loopbaan van den heer Ritmeester en over zijn verdiensten voor Leeuwarden, vinden we in de plaatselijke bladen van de Friesche hoofdstad nog de vol gende bijzonderheden. De „Leeuwarder Courant" schrijft o.m.: Wethouder Ritmeester is geboren in 1884 en was achtereenvolgens controleur der Grond belasting te Winschoten, Assen en sedert 1925 te Leeuwarden. In Assen, waar hy o.m. wet houder was, nam hy in het openbare leven een zeer vooraanstaande plaats in. Te Leeu warden was de heer Ritmeester, behalve wet houder, voorz. van het Crisis-Comité, lid van het dageiyksch bestuur van den Vijjz. Dem. Bond, voorzitter van de Federatie Friesland van den Vryzinnig Democratischen Bond, lid van het algemeen bestuur van den A.N.W.B., en lid van diverse commissies van dezen Bond, voorzitter van de wielrydersvereeniging „Bondsbelang". In 1927 werd hij tot raadslid gekozen en in hetzelfde Jaar tot wethouder, welke functie hy tot op heden onafgebroken heeft bekleed, Ongetwqfeld zal dit bericht (bedoeld wordt de benoeming tot burgemeester van Den Hel der. Red. H. Crt.), te Leeuwarden in breede kringen met gemengde gevoelens won den vernomen. Aan den «enen kant zal men Den Helder geluk kunnen wenschen met de benoeming tot burgemeester van een zoo be gaafd en doortastend man, die, en dit is in dezen tijd vooral van het hoogste gewicht, als een financieel deskundige van den eersten rang doorging. Aan den anderen kant zal de heer Ritmeester te Leeuwarden een plaats verlaten, welke niet weer gemakkelijk te ver vullen zal zqn. Gemakkeiyk heeft de heer Ritmeester het derhalve niet gehad, mede ook door het feit, dat de Christelijk Protestantsche en Vrijheids- bondsche raadsfracties tegen het beleid van het uit sociaal-democraten, vrijzinnig-demo craten en roomsch-katholieken gevormde college van B. en W. een vaak scherpe oppo sitie voerden. Dit laatste belette echter niet, dat alle raadsleden het er over eens waren, dat Leeu- i wardens gemeentefinanciën werden beheerd t door een uiterst bekwaam belastingspecialist. Wethouder Ritmeester genoot op dit gebied zoowel in als buiten den raad een groote autoriteit en leder jaar weer als hy by de behandeling der gemeentebegrooting zijh be leid verdedigde, vormden ziin magistrale en zeer gedocumenteerde redevoeringeneen hoogtepunt van de vergadering. En het „Leeuwarder Nieuwsblad" schreef o. m.: De heer G. Ritmeester, 50 jaar oud, geooren in 1885 te Zwolle, is hier werkzaam als con troleur der grondbelasting. Achtereenvolgens vervulde hy deze functie te Winschoten, Assen en hier. Hij was tevens arrondissements-school- opziener in het arrondissement Borger. Gedu rende 10 jaren was hij lid van den Raad, van q Assen, hy interesseerde zich daar speciaal voor onderwijszaken en gemeentefinanciën. Bij zqn overplaatsing naar Leeuwarden in 1925 verkreeg onze stad in hem een inwoner, die groote interesse had voor de zaken van 't algemeen belang. Dat had hy getoond te Assen, waar hij o. m. de Volksuniversiteit, de Fröbelschool en de Commissie voor den opbouw van Drente met zqn gaven en krach ten diende. Ook in onze stad werd hij spoedig een van de vooraanstaande persoonlijkheden op politiek en maatschappekjk gebied. In 1927 werd. hy door de Vrqz. Democraten gecandt- deerd als lid van den Raad en met mevr. Buis man en dr. Westerhuis gekozen, en by de wet- houdersverkiezing van dat jaar werd aan hem de portefeuille van financiën toevertrouwd. Deze zeer verantwoordelijke en veel omvat tende functie is door den heer Ritmeester waargenomen op een wyze, die vriend en tegenstander eerbied afdwong. De heer Rit meester toonde zich een deskundig en be kwaam man; in den raad was hij een vlot en geestig woordvoerder. i* 1 Zijn heengaan uit het college van B. en W. is ongetwijfeld voor het stadsbestuur een be- teekenend verlies. N.V. GERARD WORM, Keizerstraat Vry'dag 18.29 uuir v -Tio'A: By het laatst gehouden examen te 's-Gravenhage slaagde voor 3e stuurman Groote Stoomvaart de heer D. P. C. Fey. i'.iy.j ALGEMEEN ONDERSTEUNINGSFONDS VOOR TOONKUNSTENAARS. Men verzoekt ons mede te deelen: De uitslag der seconden-verloting, welke ten behoeve van bovengenoemd fonds op 1 Maart zou plaats hebben en waarvoor 5 gou den horloges opgewonden door 5 dirigenten van 5 orkesten in 5 groote steden zqn be schikbaar gesteld, is uitgesteld tot 1 Juli '36. HET LAATSTE MARINE-CONCERT. Helène Cals zingt aria's van Mozart. Aanstaande Woensdag heeft het zesde en voor dit seizoen laatste, Marine-concert van het Symphonie-orkest van het Stafmuziek- corp der Koninklijke Marine-kapel in Casïnó plaats en reeds thans durven wy beweren, dat het wéér een volle zaal zal worden. Reeds eenige malen eerder toch trad deze even bekende als begaafde zangeres hier in Den Helder op en evenzoovele malen veroverde zy de harten van het muziek-lievend publiek. Zooals wy reeds hierboven schreven, zal zy liederen zingen van Mozart en wel uit de opera's „Die Entfilhrung aus den Serail" en „Die Hochzeit des Figaro", Behalve deze byzondere solistische mede werking is ook het door de Staf te spelen program wederom select te noemen. Hierop pryken namelijk de z.g. „Jenaer Symphonie" van Ludwig von Beethoven,de Wilhelm Teil-ouverture van Rossinl, een com positie van Schubert, een fantasie uit de on sterfelijke „La Bohème" en...... de „Vloot- rhapsodie" van den heer Leistikow. Uit ziet het, een programma om te hdér^n. Wy komen nog nader op enkele nummers in een volgend nummer terug. MET JAN P. STIUJBOS NAAR IJSLAND. Als Intellect-voorstelling Zondag ln „Itlalto". De directie van het Rialto-theater is zoo gelukkig geweest, de hand te kunnen leggen op de vermaarde film van den natuurkenner en journalist Jan P. Strybos, getiteld „Met Jan Pk Strybos naar IJsland", Zooals bekend heeft Strybos vorig jaar een reis naar dit wondere eiland gemaakt en daar zoowel Journalistieke als filmische copy Van groote waarde verzameld. De pers schreef zeer waardeerend over de hoofdstedeiyke voorstellingen van deze film, dltdie een uitstekenden kyk geeft van het leven in het Noorden. Men ziet de kabeljauwvangst, de ongenaak bare vogelbergen trekken voorby, we zien het huiveringwekkend bedryf der z.g. vogeljagers, de fantastische lava-formaties en het onbe- schryfeiyke natuurschoon van dit land. Een film, niet alleen interessant voor den natuurliefhebber, doch ook voor hen, die per film een merkwaardige reis wenschen te maken. VIJFDE ABONNEMENTSVOORSTELLING. Dinsdagavond a.8. „Kinderen van ons Volk". Hieronder laten wy nog enkele persbe schouwingen volgen betreffende bovenge noemd stuk, hetwelk a.s Dinsdag door het Nieuw Schouwtooneel (art. leiding Ko van Dqk en Frits Bouwmeester) in Casino op gevoerd zal worden. „Het Haarlems Dagblad", (J. B. Schuil). „...Om dadeiyk maar met het goede te beginnen: „Kinderen van ons Volk", het spel van het land, dat Cor Hermus en Kees Spie- rings naar den gelqknamigen roman van „ne Schoone Voleinding" van Antoon Coolen heb ben bewerkt, heeft gisteren by de première in onzen Stadsschouburg een zeer groot suc ces behaald. Dit succes was voor een zeer belangrijk deel te danken aan de voortref- feiyke opvoering, die „Het Nieuw-Schouw tooneel" van dit spel van het land heeft ge geven, maar ook het stuk heeft op het publiek merkbaar indruk gemaakt." „De Tgd": „We meenen te mogen zeggen, dat dit stuk een succes is geworden. Jetty van Dijk werd terecht met bloemen gehuldigd, maar ook de andere uitvoerenden, met Ko van Dqk voor op, hebben mogen ondervinden, dat het spel de bewondering van het dankbare publiek genoot. Er werd meegeleefd en eerlqk ge waardeerd." „De Maasbode", 17 Oct. „...Kees Spierings en Cor Hermus, die deze tooneelbewerking voor hun rekening hadden genomen, hebben eer van hun arbeid. I De geest van Coolen's werk werd niet ge mist en trad dikwijls op verrassende wyze naar voren. De opvoering is een succes geworden. Wat het „Nieuw-Schouwtooneel" bood was genoeg om urenlang het vry talryke publiek te boeien en vaak diep te treffen." De plaatsbesrpeking heeft plaats Maandag avond van 7 tot 9 uur. Het was op 3 December van het vorige jaar, dat de winkel der firma Van Willigen, de zaak, die wy zonder plaatselijk chauvi nisme „een stuk Den Helder" konden noemen, ln vlammen opging. Zaterdag a.s., dus nog geen drie en halve maand later, heropent de firma het bedrijf in het reeds nu bekende groengeschilderde hulpgebouw aan de Weststraa,t, voor de Werf- poort. Gistermiddag hebben wy er even een kykje genomen; met man en macht was men aan het werk om alles zoo voordeelig mogelijk te schikken en met de beschikbare plaatsruimte te woekeren. Onderwijl deelde ons de heer Van Willigen mede, dat ook thans wederom de interne lei ding berust by den heer Robert, den popu- lairen winkelchef. Wat het aangenomen personeel betreft, dit is geheel gerequireerd uit het oude. 12 dames hebben wederom hun werk kunnen hervatten, terwyi ook een 8-tal mannelqke bedienden aan den slag zyn gegaan. Hoewel gisteren alles nog lang niet geregeld was, kregen wij wel den indruk, dat deze hulpzaak, al is zij dan niet te vergeiyken met net groote pand, dat voorheen de Weststraat sierde, het zal „doen". Natuurlijk rekent men op de medewerking van het publiek in deze, doch gezien de plaats, die de firma Van Wil ligen in Den Helder inneemt, twyfelen wy hier niet aan. Zooals gezegd, komen wy in ons nummer van Zaterdag nader op de interne inrichting terug, doch reeds thans vestigen wy de aan dacht op de hyper-moderne verwarmings installatie, waarvan men gebruik gemaakt heeft. Het betreft hier een z.g. HEWA's warm water-radiator, welke met een minimum van gasverbruik ongelooflijk veel warmte pre steert. Het is geen gewone gasradiator, doch in principe komt het meer op een soort cen trale verwarmings-installatie neer. De voortgebrachte warmte wordt overge bracht op water, terwijl de diverse radiatoren eventueel in verschillende nevenvertrekken aangekoppeld kunnen worden. Als illustratie, dat men hier niet alleen van een zéér practische apparatuur gebruik maakt (brandgevaar is vry wel uitgesloten), doch dat het gasverbruik minimaal is, diene, dat de inhoud vaq het hulpgebouw, zynde circa 1000 m8, per dag een verbruik van 34 m3 gas verelscht. Ook hieruit biykt dus weer het oude prin cipe der firma: steeds het modernste en beste te geven wat er te verkrygen Js. In ons volgend nummer het een en ander over de inrichting der zaak. NAT. CIL GEH. ONTH. VEREENIG1NG. AFD. DEN HELDER. Men verzoekt ons opoame van het volgende Zooals byna elk jaar houdt bovengenoemde afdeellng, op Dinsdag 17 Maart a.s., des avonds 8 uur ln het Evangelisatiegebouw aan de Palmstraat alhier, wederom een propaganda- fllmavond. Ieder die vroeger dezen filmavond bywoonde weet, dat de vereeniging er steeds haar streeft naast het propagandistische ook het aangename te geven. t Deze keer wordt als hoofdfilm vertoond „De Wraak" (gedetineerde no. 33), een film werk in vyt afdeellngen, terwyi ter afwisseling komische films, natuur- en andere opnamen zullen worden vertoond. De hoofdfilm toont, welk een allesverwoes tende invloed de alcohol op iemands leven kan hebben. De diep rampzalige gevolgen der drankzonden worden door de film op aan grijpende wyze voorgesteld. Zie verder de advertentie in dit blad. KEIZERSTRAAT 73. Parfumerieën ORANJE HARMONIE KAPEL Tweede win ter-concert. Dinsdagavond is in Casino het tweede con cert van de Oranje Harmonie Kapel in dit seizoen gegeven en a priori zouden wy deze uitvoering, voor wat betreft het muzikaal progam, als zeer geslaagd wilde kwalifleeeren. Het is geen geheim, dat men de Kapel voor eenige jaren als, nu ja, niet geheel volwaar dig in vergelgking met de andere plaatselqke korpsen achtte en vooral op zaal-uitvoeringen moesten wq meerdere malen een zonder meer ontstellend gebrek aan muzikale „feeling" constateeren. Dit was voor eenige jaren Het is de heer Hertsworm welke er zqn schouders onder gezet heeft en het kan niet anders dan genoegen doen te hooren welk een frappante verandering er in dit korps plaats gehad heeft, een verandering, die de Oranje Harmonie Kapel thans weer een mee-tellende plaats in het Heldersche muziekleven bezorgde, Het was de voorzitter, de heer Bye, die mét een kort gebed den avond opende en daarna eenige inleidende woorden sprak, waarin hij enkele genoodigden het welkom toeriep, en meedeelde, dat de Kapel dezen zomer deel zal nemen aan het concours van Christelqke Har monie- en Fanfare-corpsen in Noord-Holland en uit zal komen in de afdeeling „Uitmun tendheid". Eenige hartelqke woorden worden gericht aan het adres van de Commissie tot steun der Kapel, welke thans permanent is en be langeloos haar werkzaamheden verricht. Ook thans is zij het, die een groot aantal prqzen hie^Rbqeen heeft gebracht, welke op steun toon nfc-verk rijg baar zullen zyn. Het concert. Het concert, dat vervolgens een aanvang nam, begon met de koraal op Psalm 66, ge volgd door den marsch van Schleth „Prins Regent". Reeds hier mochten wy onze ooren spitsen, want daar werd gespeeld, niet alleen met een groote mate van „schneidigkeit", doch tevens uitstekend maat-vast en met begrip voor de tempi. Met name het koper presteerde hier goed werk. Als nummero drie werd uitgevoerd ouver ture „Speranza" van Delchevalerie, een werkje, dat ondanks het weinig gecompliceerde, toch in diverse passages aardige effecten weet te bereiken. Hoewel de eerste satzen goed vertolkt wer den kan dit niet van de laatste gezegd wor den: hier was het koper belangrqk gechar geerd en de klarinetten te weifelend, te wei nig durvend. Daar wachtte evenwel een verrassing en wel met het nummer „Souvenir du Dauphiné" van Blemant. Hoewel dit stuk voor soio-clari- net geschreven is, is de accompagneerende taak van het orkest, zij het dan secundair, toch van beteekenis en het is hier, dat wy wederom een groote zuiverheid en daarby blijken van y verige studie mochten beluisteren. Solist was de heer H. Jongkees en hy heeft zich behooriyk van zqn niet lichte taak ge kweten. Daar waren enkele misgrepen en on zuiverheden, doch dat neemt niet weg, dat er andere passages uitstekend weergegeven wer den, op een wqze, die voor den dilettant zeker als eervol gekwalificeerd mag worden. Er was daar een uitstekend begrip tusschen het hout en koper van het orkest, de heer Hertswórm wist steeds tot de goede intonee- ring te dwingen, zoodat dit „Souvenir" een prachtige demonstratie was, van datgene waartoe men thans in staat is. Als slot voor de pauze kreeg men nog Brahm's beide Hongaarsche dansen op veelvuldig ver- zóek), enorm populair, doch gevaariyk, in dien niet door ntrqk-orkest gespeeld. Ook hier lieten zich begrypelqkerwqze bezwaren hoo ren, we misten de fijne nuanceeringen, welke dezë muziek zoo preferabel maken. De kleine trekjes, die haar de bekoring van een onbe- schrqfeiyke romantiek geven. Hoewel echter in het bovenstaande eenige aanmerkingen niet ontbreken, is de totaal-indruk, die het door de kapel gebodene maakt, van verrassenden aard geweest, wy zyn er echter zeker van dat dit muziekkorps, onder leiding van dezen directeur tot nog beter prestaties in staat zal biyken te zyn. Doch dat hooren wq wel nè, het concours! Ook na de pauze werd nog een vqftal num mers uitgevoerd, waarvan wy noemen de pot pourri „Verdiana" van Kliment en de ouverture „Stradella" van Bouchel. Ook dit gedeelte be wees de belangryke groei van de kapel. Wy willen by dit vele goede echter niet be sluiten, alvorens onze verbazing uitgesproken te hebben over de wqze, waarop een zeker gedeelte van het publiek zich Dinsdagavond, zoowel tijdens de muziek als o.a. tydens den voordracht van den heer Hooiberger, misdroeg. Wy willen deze categorie een goede raad geven: beleg praat-avondjes thuis; dat is wel zoo prettig. Vooral voor hen, die terwille van de muziek komen en zoodoende een bron van groote ergernis bespaard wordt. NIEUWE CONSTRUCTIES IN RADIO ONTVANGERS. Lozing van den heer Erik Schaaper, Als zakenman moet men tegenwoordig heel wat presteeren, dit is algemeen bekend. Toch toetst lang niet iedere middenstander ziCh aan zichzelf door zich af te vragen: kan ik misschien nog iets méér doen om m'n zaak succes te bezorgen De heer P. A. de Zeeuw,- Weststraat alhier, behoort tot degenen, die dat wel doen. Zoo heeft hy zich gewend tot de bekende fabriek van Erik Schaaper, van welker artikelen hq den alleen verkoop voor den Helder en omstreken heeft, met de vraag of het wel licht mogeiyk was, dat de fabrikant eens een technisch résumé wilde komen geven van de zaken, welke de Schaaper-spoelen en andere radio-onderdeelen annex zyn. De fabriek begreep natuuriyk direct de be- teekeois, welke aan een explicatie in het openbaar gehecht kon worden en zoo kwam het, dat Dinsdagavond Musis Sacrum in het teeken der grootste vinding van dezen tyd, n.1. van de radiotechniek stond. Er waren vele amateurbouwers op komen dagen, terwyi we onder de aanwezigen ook enkele collega's of beter gezegd concurrenten van den heer de Zeeuw aantroffen. Alvorens de heer Schaaper, zooals men ziet was de fabrikant zelf gekomen, het woord nam, leidde de heer Jac. Polak den spreker op de van hem bekende wyze in. De heer Schaaper heeft dezen avond ge sproken over nieuwe constructies, toe te pas sen in oude of verouderde radio ontvangers. Schaapers onderdeelen en ombouwscbema's zyn speciaal ontworpen voor het modernisee- ren van oude toestellen met zoo min mogeiyk kosten. Een Schaaper nieuwe H spoel of H unit twee of driekrings ie vrywel alles wat men noodig heeft voor het bouwen van een moder nen ontvanger. De verbeteringen van de nieuwe H.productle komt in het kort hier op neer. Door het ver bruik van een gesloten yzeren kern is het strooiveld in de H-spoel zoover verminderd, dat er by de verliezen in de spoel zelf zoo goed als niets meer by komt. Dit in tegen stelling met de open kern van de G-spoel, waarvan de verliezën door de omgeving nog ongeveer 30°/040°/o worden verhoogd. Een antennekoppeling is zeer belangrijk ver beterd, doordat by de H-spoelen een auto matisch passende koppeling is ingebouwd, die niet behoeft te worden omgeschakeld en waarby voor iedere golflengte de juiste waarde zich zelf instelt, 12 Maart. Hoe meer de dingen ver anderen, hoe meer ze 't zelfde biyven", zei de Franschman en als we de laatste berich ten uit Rusland lezen, moeten we hem schoon gelqk geven. Mevrouw Molotof maakt een reis door Amerika. Mevrouw Molotof is in de Sovjet Unie 'n heele dame: echtgenoote van-den-raad-van-volkscommissarissen (dus laat ons maar zeggen: de vrouw van den minister-president) èn... hoofd van de Rus sische parfumerie- en schoonheidsmiddelen- trust Een pikante combinatie, die niet tot dóel schynt te hebben, dat de dames in Rus land ook uiteriyk rood genoeg blqven. Mevrouw Molotof is op zoek naar nieuwe schoonheidsmiddelen. Niet voor zichzelf na tuurlijk, maar voor haar Sovjet-zusters. Het is zelfs niet onmogeiyk, dat zy in Amerika verschillende fabricage-procédés gaat aan- koopen, om die in de fabrieken in Rusland toe te passen. Ze is op het Witte Huis te gast geweest bq den heer en mevrouw Roosevelt. Kortom, haar reis is geen sinecure. Maar nu komt er iets heel mc#is: „in een interview verklaarde zij, dat de Russische vrouwen langzamerhand meer aandacht voor haar uiterlijk beginnen te krygen dan zy vroeger hadden". Het woord „Vroeger" is prachtig. Daar bedoelt zij mee: 'n jaar of wat geleden, toen het bolsjewisme pas was ten troon verheven! „Dan zij vroeger hadden?" Dan zyn vroeger mochten hebben! Hoe kort is het nog maar geleden, dat het bedekken van 't glim mende gelaat met een laagje onschuldige poeder in Rusland gold voor „boerzjoej", bourgeois, kapitalistisch, contra-revolution- nair! Wie herinnert zich niet uit dien tyd de verhalen van hoe coquette vrouwen, die niet buiten parfum konden, deze tegen fabel achtige bedragen in den sluikhandel moesten koopen? Vrouweiyke ydelheid heette in die dagen verraad aan het proletariaat. Maar zie, er gebeurde een wonder. Niet alleen de dames uit het Tsarenryk, wier schoonheid en gracie, wier bals en flirtations de pen van alle Russische romanciers hebben betooverd, biyken ydel, ook het Sovjetmeisje eischte haar plaats voor den spiegel! De knappe heeren van het integrale marxisme kwamen tot de ontdekking, dat er één ding is, dat zich niet laat „gelijkschakelen": de natuur, en met name de vrouweiyke natuur. Men moet den Moscovietischen heerschera de eer laten, dat zij de kunst van het retiree- ren verstaan, zy maken een wat erg grooten omweg, door eerst de industrie van schoon heidsmiddelen te verbieden en te verdelgen en haar dan uit het meest kapitalistische land op aarde terug te halen het is beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. De evolutie dateert trouwens niet van van daag of gisteren. Schoone nagels en gepoet ste tanden vormden eenigen tyd geleden al het onderwerp van hoofdartikelen en regee- ringsdecreten in de Russische pers. Men gaat er ontdekken, dat er een zeker decorum zit in smokings en avondjurken, men heeft in het laatste jaar door de oprichting van delicatessenzaken bewezen, dat ook de ge neugten van een goede tafel tot het ware Sovjethart kunnen spreken... ja, wie weet (by de Slaven gaat alles nu eenmaal wat trager dan by andere rassen) of onze klein kinderen niet eenmaal achter het jaartal 1950 zullen zien staan: „Rusland ontdekt het kapitalistische stelsel"? Dan zal misschien de kleindochter van mevrouw Molotof by den kleinzoon van Morgan in de leer gaan en het Russische volk zal het trotsche gevoel heb ben, dat het van een nieuwe grootsche revo lutie getuige is.... Bioscopen. Tivoli-Theater, aanvang 7 uur. Witte Bioscoopaanvang half acht. Rialto-Theater, aanvang half acht. Donderdag 1% Maart. Chr. Mil. TehuisKanaal weg, 8 uur: Propa- ganda-avond Chr. Jongensclubs in Chr, Mil. Tehuis, Kanaalweg. Vrijdag 18 Maart. Casino8 uur: Uitvoering Zeevaartschool Musis Sacrum, 8.15 uur: „K.L.M."-avond van de Ned. Reisvereeniging. Zaterdag 14 Maart. Casino, 8 uur: Uitvoering Stedelijk Muziek corps. Zondag 16 Maart. i Musis Sacrum, 8 uur: Populaire Soirée. Rialto, 's morgens 11 uur: Intellectvoorstel- üng. Dinsdag 11 Maart. f Casino, 8.30 uur: 6e Abonnementsvoorsteï- llng. Woensdag 18 Maart, Casino, 8.30 uur: Marineconcert. Donderdag 18 Maart Gebouw Palmstraat: Fümvertooning Chr, Geheelonthoudersvereeniglng. per luxe Touringcar. 77T In afwyking met de vorige door Schaaper geproduceerde spoelen is de nieuwe H-spoel geschikt voor eeo eenknops-afstemmlDg. Voor een volmaakte eenknops afstemming Is jqiste geiykheid van spoelen en condensatoren noqdlg. Tegeiykertyd met het brengen van de nieuwe H-spoelen en H-unjt» ls Schaaper met het door de fabriek gebrachte gembn- <növ .1b:

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5