U hebt alleen van melk geleefd/ Radio-programma VAspirin BINNENLAND GEMENGD NIEUWS BETROUWBAAR. Kerk en staat in Mexico. De Duitsche vliegers boven Straatsburg. Nadere bijzonderheden. Een zware straf. Nieuwe besprekingen der Locarno- mogendheden te Brussel? Geen devaluatie in Frankrijk. De aanslag op Wang Tsing Wei in November j.1. De Indische defensie. Verlaging van enkele posttarieven. Kleine postwissels en quitantiesj overmaken van kleine bedragen. Brandveiligheid bij filmvertooningen. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 31 MAART 1936 De slachtoffers van de Uiver te Rotterdam. De moeilijke ervaringen van de Ned. Ambulance in Abessinië. NEERLANDS ZUIVEL VOEDT U GOEDI Uitvoering der steunregelingen door de gemeentebesturen. Het collectief#contract in de bouwvakken. Binnenland Door de tram gedood. Jeugdige inbrekers. De inbraken in het Gooi. Boerderij afgebrand. De kwakzalver Fick uit het land gezet. Inbraak bij Octave van AerschotJ Trouwen in Holland is zoo romantisch". Buitenland Qoudmijn gesloten wegens pest. Een wonderkind. Goud in een zigeunerwagen. Hongersnood in Tsetsjoean. Een onbekende soldaat. (8) s^\ wer'<* bij mAVEm V6T koudheid steeds Uihluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuiije» van 20 labl. 70 cl», en oranjeiakjet van 2 labl. a 10 cl». tung, weet nu goed dat Hitier als hy deze week de nieuwe Duitsche vooratellen voor de pacificatie van Europa zal Indienen in wer kelijkheid ala de woordvoerder van het ge- heele Duitsche volk zal optreden. De Duitsche volksgemeenschap heeft haar eerste proef op schitterend wijze afgelegd. Cynisme in Oostenrijk. Verscheidene Weensche bladen trekken, naar Havas meldt, de waarde van de uit slagen van de Duitsche verkiezingen in twijfel. „Niemand ter wereld,,' zoo schrijft de Mor gen, „kan de verkiezingscomedie, die zich gisteren op Duitsch grondgebied heeft afge speeld, ernstig opvatten". De Sonn- und Montagzeitung schrijft: „De verkiezingen vormen geenszins een aanwijzing voor de juiste verhouding van de aanhangers van het regime". Kiezers uit Oostenrijk. Uit Weenen meldt Reuter: Zeven speciale treinen hebben Zaterdag uit Oostenrijk Duitschers over de grens ge bracht, opdat deze in Oostenrijk wonende Duitsche staatsburgers aan de verkiezingen voor den Rijksdag zouden kunnen deelnemen. Zij alleen werden gedurende hun verblijf in Duitschland, op kosten van het minister voor propaganda gevoed en onder dak gebracht De Oostenrijksche politie verbiedt 800 Rjjksduitschers per auto naar Duitschland te gaan. Uit Weenen meldt het D.N.B.t Ongeveer 800 Rijksduitscherg uit Stiermar ken waren Zaterdagmorgen om elf uur samen gekomen om met 24 autobussen en particu liere auto's naar Duitschland te vertrekken, teneinde hun stem aldaar te kunnen uitbren gen. Plotseling kwam er politie, die het vertrek verbood. Volgens het D.N.B. wekte dit ver bod niet slechts bij de Duitschers, doch even zeer bij de bevolking van Graz verontwaardi ging. Interventie van den Duitschen consul te Graz mocht niet baten. Daar de verontwaar diging steeds sterker werd, zagen de auto riteiten zich genoodzaakt een specialen trein naar Salzburg te laten vertrekken. FR AN SC HE PERSSTEMMEN. Havas meldt uit Parijs, dat de bladen zon der veel verbazing te toonen, van den uitslag der verkiezingen gewag maken. Zij onder- streepen de geweldige propaganda die ge maakt ia. De resultaten van de stemming is wellicht van weinig beteekenis, maar de Fran- sche pers is algemeen van meening, dat men de beteekenis van de werking van de mani festatie van gisteren niet moet verkleinen. De uitslag is niet vervalscht. Zonder twijfel was hy voor een deel opgedrongen, en men weet dat de kiezer slechts met groote moeite zich van stemming kon onthouden, en met nog groote moeite kon tegenstemmen. Maar de onderwerping waarmee de tegen standers hebben afgezien van het bieden van tegenstand, maakt het onmogelijk zich kinder lijke illusies te vormen over den huldigen geestestoestand van het Duitsche volk. Kerken heropend. De kerken te Queretaro, die sinds twee ja ren gesloten waren, zijn heropend. Nadere bijzonderheden. Een zware straf. Uit Berlijn meldt Havas: De minister van luchtvaart heeft de pers geen mededeeling verstrekt nopens de vlucht, die twee Duitsche vliegers boven Straatsburg hebben gemaakt. Slechts de Fransche luchtvaart-attaché te Berlijn is officieel mededeeling gedaan van de wijze waarop het incident is geregeld. Volgens deze mededeeling aan Leon Poin- caré (bedoelden attaché) zijn de twee vlie gers op order van generaal Goering gestraft en voor den duur van twee jaar naar een concentratiekamp gezonden. Bovendien heeft de minister van luchtvaart medegedeeld, dat in den vervolge leder vlieger, die onrechtma tig boven Fransch, Belgisch of Engelsch grondgebied vliegt, vervolgd zal worden ter zake van verraad, op welk delict de dood straf staat. De beide vliegtuigen, die boven Straatsburg hebben gecirkeld, hadden elk slechts één man aan boord. Een van de bestuurders was leer ling-piloot. zy waren op weg, naar meege deeld is, van Augsburg naar Wurzburg. Zy zouden dus 60 graden uit den koers ge dwaald zyn. Havas teekent hierby aan, dat belde vlie gers deel uitmaakten van de para-militaire organisatie Luftsportverband. MEER DAN ETEN MILLIOEN PERSONEN AFGERICHT OP LUCHTBESCHERMING. Volgens mededeelingen van de Osoawiachim hebben in de Sowjetunle thans meer dan 1 miilloen personen voldaan aan de eischen voor het Insigne „paraat voor chemische en luchtverdediging". Meer dan de helft dezer personen zyn vrouwen. Onmiddeliyk na de bekendmaking van Hitler's voorstellen. Reuter meldt uit Parijs: De vier Locarno-mogendheden zullen on middellijk na het bekend worden van de voor stellen van Hitier op 31 Maart hierover be raadslagen. Het is waarschyniyk, dat deze besprekingen tusschen van Zeeland, Eden, Flandin en een Itailaansche gedelegeerde te Brussel zullen plaats vinden, doch een dlfinitieve beslissing ls hierin nog niet genomen. Minister ltegnler dementeert de desbetreffende geruchten. In den loop van gesprekken met journa listen heeft de Minister van Financiën Regnier, oprieuw gewezen op het onjuiste van de ge ruchten, die de ronde doen over een op han den zynde devaluatie van den franc, een em bargo op goud of een gedwongen conversie der staatsleeningen. De minister verklaarde, dat maatregelen van dien aard die trouwens nooit overwo gen zyn de tusschenkomst van den wet. gever zouden behoeven, zoodat zy derhalve niet genomen zouden kunnen worden zoolang de Kamer met vacantie ls. De minister voegde hier nog aan toe, dat dergeiyke maatregelen in het byzonder ondenkbaar zyn op een oogen. blik, dat de pryzen der landbouwproducten aanzieniyk zyn gestegen. Generaals-moordenaars. Uit het onderzoek inzake den aanslag op Wang Tsing Wei, oud-minister-president van China, in November 1935 gepleegd, is geble ken, dat de aanstichters tot dezen aanslag de generaals Tsjen Ming Tsjoe en Li Tsjal Sum zyn, de leiders van den opstand in Foe. kien in 1933. Het proces inzake dezen aanslag la gisteren te Nanking begonnen. Het advies der Indische regeering ls overeenkomstig de meening van de minderheid in de commissie-Kan. Naar de Nw. Rott. Crt, stemt het van de Indische regeering hier te lande ontvangen advies der Indische regeering over het rap port der commissie-Kan inzake de Indische defensie overeen met de meening der minder heid der commissie, (welke minderheid voor kruisers was). COLLECTIEVE OVEREENKOMST IN HET BOEKDRUKKERS- EN BINDERSBEDRIJF. Door den Ned. Grafischen Bond aanvaard. De Nederlandsche Grafische Bond heeft Za terdag te Utrecht een buitengewone algemeene vergadering gehouden met vertegenwoordigers uit de afdeelingen over het al of niet aanvaar den van het concept collecUeve arbeidsovereen komst in het boekdrukkers- en boekbindersbe- dryf. Er werden uitvoerige besprekingen ge houden, waarin tot uiting kwam de grief tegen de zeer belangryke nieuwe loonsverlaging, waarmee het bedryf toch niet zou worden ge baat en het aantal werkloozen niet verminderd. Ten slotte werden belde nieuwe arbeidsover eenkomsten aanvaarden. De kosten voor het verzenden van kleine bedragen per postwissel worden met Ingang van 1 April belangrijk verlaagd. Voor post wissels tot een bedrag van 5 wordt het recht dan vastgesteld op 0 cent; voor be dragen boven 5 tot en met 12.50 op TH cent Voor bedragen boven 12.50 ondergaat het tarief geen wyztging. Deze verlaging geldt in het binnenlandsch verkeer en in het verkeer met Suriname en Curacao. Het recht voor de per borderel ingevorderde qultanties wordt op overeenkomstige wyze verlaagd. Voorts wordt difinitief de gelegenheid open gesteld, om binnenlandsche expresse post pakketten te verzenden, waarvan het port ten laste van den geadresseerde 'komt. Tenslotte is een regeling getroffen voor de overmaking van kleine geldbedragen (ten hoogste 1.welke door middel van post zegels, op de adreszyde van de briefkaarten te plakken kunnen worden overgemaakt. Be langhebbenden, die van deze regeling gebruik wenschen te maken, kunnen zich tot het Hoofdbestuur der P. T. T. wenden, zooveel mogelijk met opgaaf van het tydvak waarin de kaarten verzonden worden, benevens het doel en het vermoedeiyke aantal. Voor elke ter inwisseling aangeboden briefkaart is een vergoeding van 1 cent verschuldigd. Het verschil tusschen .smalfilms en normale films. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters een circulaire gericht, waarin hy met verwijzing naar zyn circu laire dd. 10 Juli 1935 verklaart, dat de daar in gegeven wenken nog niet in alle opzichten worden toegepast. Het gaat voornameiyk om het verschil in gedragsiyn, ai naar het betreft, een vertoo ning met normaal film of met smalfilm. Dit onderscheid wordt in de praktyk niet steeds voldoende in het oog gehouden. Dikwijls wor den aan vergunning voor vertooningen met smilfilm voorwaarden verbonden, welke alleen behoeven te worden gesteld ten aanzien van normaalfilm. Daardoor worden filmvertoonin gen byv. ten behoeve van sociale en cultu- reele doeleinden met smalfilm bemeeoüjkt. Voor vertooningen met smalfilm beveelt de minister een eenigszins vrygeviger standpunt aan. By het projecteeren van normaal-film kan slechts afdoende veiligheid voor de toeschou wers worden bereikt, indien het projectie- aparaat ls opgesteld bulten de toeschouwers ruimte in een speciaal daarvoor Ingerichte brandvrye cabine. SALARISRUST RIJKSPERSONEEL. De Centrale van Rykspersoneel verzoekt te willen mededeelen, dat de door haar uitge schreven groote openbare vervolg-vergadering te 's-Gravenhage en Rotterdam, welke onder- scheldeniyk op 31 Maart en 4 April zouden worden gehouden, zyn afgelast. Deze vergaderingen dienden om de actie voor salarisrust te accentueeren. Door de mededeelingen van de regeering, in het georganiseerd overleg gedaan, dat zy haar plannen ten aanzien van de jeugdsala rissen en wijziging in de perodieke verhoogin gen heeft teruggenomen, is het hoofdmotief voor deze vergaderingen weggevallen. JtQ Zondagavond is het s.s. „Rabcnfols" in de Merwe-haven te Rotterdam aan- gekomen. Zondagavond is het Duitsche s.s. „Raben- fels", met aan boord de stoffeiyke overbiyf- selen van vyf slachtoffers, van de ramp van het vliegtuig „Uiver", in de Rotterdamsche haven aangekomen. De „Rabenfels" meerde om negen uur aan den wel van het terrein van Miiller aan de Merwehaven. De kisten met de stoffeiyke overbiyfselen van den lsten bestuurder Beek man, den 2den bestuurder Steenbergen, den marconist Zadelhoff, den boordmecaniclen Walewyn en den passagier prof. Walch, be vonden zich in een der ruimen. Daar het schip eerst gisteren morgen zou worden ingeklaard, en dan, gelost, bleven de luiken verzegeld. De aankomst van het schip met dq droeve lading geschiedde zonder dat byzondere maat regelen waren getroffen. Aanwezig waren ai- leen personeel, dat voor het meren noodig was en een paar vertegenwoordigers van de K.L.M. Daar de kisten na aan den wal te zyn gebracht, zeer spoedig zullen worden ver voerd, behoefden geen speciale maatregelen te worden genomen Nader wordt gemeld: Gisterenmorgen in de vroegte zyn de vijf kisten overgebracht naar de loods, waar de Rotterdamsche Begrafenisonderneming W. H. J. van den Toorn een chapelle ardente had ingericht. Een mededeeling van dr. van Schel ven; luchtbombardementen en groote afstanden. Dr. van Schelven heeft kort na zyn aan komst te Dzjiboetl in een onderhoud met den correspondent van Reuter het volgende ver teld: „U weet reeds, hoe wy in de buurt van Kworam door bandieten zyn overvallen en hoe ik by die gelegenheid gewond ben ge worden. Ik keer thans naar Nederland terug, vla MarselUe, en zal binnenkort uit Dzjiboetl per s.s. Athos vertrekken. Myn vrouw, die my tegemoet reist, zal ik ontmoeten in Port Sald". Dr. van Schelven, zoo deelt de correspon dent mede, heeft nog medische hulp noodig, daar zyn wonden nog niet volkomen geheeld zyn. De Nederlandsche arts gaf vervolgens een treffende uiteenzetting van de moel- ïykheden, waaronder de buitenlandsche Roode Kruls-eenheden in Abessinië moe ten werken, niet slechts wegens het klimaat, en de bergen, de bosschen en de slechte wegen in dit land, maar voor nameiyk wegens de voortdurende zware bombardementen door de Itailaansche luchtmacht, waardoor de leden van het Roode Kruis dekking moeten zoeken in kelders, hetgeen de eenige weg ls om aan de vliegtuigen te ontkomen. Een andere moeliykheld voor de Roode Kruls-eenheden is, aldus dr. van Schelven, dat zy niet in staat zyn ambulances naar het front te zenden, zoodat al de zwaar gewonde Abessynen zonder eenige hulp sterven. Slechts diegenen, die licht gewond zyn en in staat zyn om de reis van 20 dagen loopen te ondernemen naar Kworam, kunnen medische hulp van de Roode Kruis-eenheden ontvangen. Echter is ook een gering aantal ernstig gewonden er in geslaagd dezen tocht van 20 dggen te maken, waarna zy door de artsen te Kworam zyn behandeld. Het Nederlandsche Roode Kruis bevindt zich nog steeds in Kworam en Dessie, alwaar de leider, dr. Winckel en al de overige leden een goede gezondheid genieten. Het Britsche Roode Kruis, dat sterk ge leden heeft, keert naar Addis Abeba terug, om zich te reorganiseeren." DR. VAN SCHELVEN OP WEG NAAR HUIS. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis deelt mede langs diplomatieken weg te hebben vernomen, dat dr. van Schelven vergezeld van dr. Junod, afgevaardigde van 't Gomité Internationaal, op 24 Maart per vlieg tuig uit Dessie in Addis Abeba is aangekomen en vanwaar 26 Maart per spoortrein naar Dzji boetl is vertrokken, om de terugreis naar Europa te aanvaarden. De schotwonden, die hg heeft opgeloopen tydens het gevecht met de roovers, biyken toch van vry ernstigen aard te zyn geweest. Beves tigd wordt, dat verscheidene soldaten van het 2\bessgnsche beveiligingsdetachement by de ohtmoeting zijn gesneuveld; ook de hoofdtolk, die dr. van Scheiven in de ure des gevaars man moedig ter zyde moet hebben gestaan. In het geheel moeten ongeveer 60 man by de schermutseling zyn gevallen. DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE. De heeren Van der Does c.s. be houden in Desslé aangekomen. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis ontving Zaterdag telegrafisch bericht van dr. Winckel, dat de heeren De Vries, Van der Does, Veeneklaas en Lampe Donderdag be houden zgn teruggekeerd in Desslé. In het hospitaal van de Nederlandsche am bulance te Dessié worden thans ongeveer 100 gewonden verpleegd. De heer Van der Does zal weldra naar Nederland terugkeeren. Nauwe samenwerking tusschen de diensten der steunverleenlng en der werkloosheidsverzekering ls onont- beeriyk. De minister van sociale zaken schrgft aan de gemeentebesturen het volgende: Het komt nog al eens voor, dat te veel steun uitgekeerd wordt, doordat over het hoofd gezien is, dat de steuntrekkende arbei ders of leden van hun gezin nagelaten heb ben over dagen, waarop zy recht op uitkee- j ring uit een werkloozenkas hadden, die uit- keeringen op te nemen. Ik meen er daarom op te moeten wijzen, dat voordat op een steunaanvraag beslist wordt, steeds nage gaan moet worden, of de betrokkenen wel licht aanspraak op uitkeering uit een werk loozenkas kunnen maken. Kan de steunaanvrager of een lid van zijn gezin nog één of enkele dagen uit zyn werk loozenkas trekken en zyn er termen voor steunverleening aanwezig, dan dient in elk geval by de vaststelling van het steunbedrag rekening gehouden te worden met het recht op uitkeering, ongeacht, of de betrokkenen hun uitkeering uit de werkloozenkas in ont vangst nemen. WOENSDAG 1 APRIL. Hilversum n, 301 m. NCRV-uitzending 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 en 12.15 Ensemble V. d. Horst, I.15 Orgelspel. 2.00 Gramofoonplaten. 2.15 Sopraan en piano. 3.00 Chr. lectuur. 3.303.45 Gramofoonplaten. 4.00 Gramofoonplaten. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwpraatje. 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten. Reportage. 7.30 Missiepraatje. 8.00 Berichten. 8.15 Lezing. 8.45 NCRV-Orkest (Om 10.00 Berichten). 10.4511.30 Gramofoonplaten. Hilversum I, 1875 m. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 Causerie. 10.00 Morgenwyding VPRO. 10.15 Kamermuziek, gramofoonplaten, voor dracht, causerie. 12.001.45 E. Walia en zijn orkest en gra mofoonplaten. 2.00 Voor de vrouwen. 2.15 „Orvitropia". 3.00 Voor de kinderen. 5.30 De Notenkrakers. 6.00 Variatieconcert. 7.00 Causerie. 7.15 „De Krekeltjes". 7.40 Lezing. 8.00 Berichten. 8.15 Radiotooneel. 8.50 Gramofoonplaten. 9.00 VARA-orkest. 10.00 Berichten. 10.05 Gramofoonplaten. II.00—12.00 Rep. v. d, Zesdaagsche en gra mofoonplaten. DONDERDAG 3 April 1986, Hilversum I, 1875 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00 N.C.R.V. 8.00 9.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en KRO-orkest. 2.00 Handwerkcursus. 3.003.45 Piano-recital. 4.00 Bybelleztng. 5.00 Handenarbeid, v. d. Jeugd. 5.30 Orgelspel en Esperanto-causerle. 6.30 Boekbespreking. 7.00 Berichten. Reportage. 7.30 Cursus Psychologie. 8.00 Berichten. 8.15 Johannes-Passion van Bach, mmv. so listen, koor en orkest 10.45 Berichten. 10.5011.30 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. AVRO-uitzending. 5.30 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Ensemble Jonny Kroon. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten. 10.30 Ensemble Jonny Kroon. 11.00 Knipcursus. 3.45 Gramofoonplaten. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen, 4.30 Omroeporkest. 5.15 Voor jonge meisjes. 5.30 Lezing. 6.05 Omroeporkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Radio-tooneel. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. Gramofoonplaten. 8.15 Concertgebouw-orkest en solisten. (I. d. pauze: Gramofoonplaten). 10.30 Reportage 6-daagsche. 11.00—12.00 Reportage 6-daagsche en gra mofoonplaten. Had de steuntrekker zelf één of enkele dagen van de steunweek recht op uitkeering uit een werkloozenkas. dan moet dus het volle bedrag der uitkeeringen, waarop hy aan spraak kon maken, op zijn steun gekort wor den. Had een inwonend lid van het gezin, waarvan de steuntrekker kostwinner is, nog zulk een recht op uitkeering, dan kan de kor ting op den steun overeenkomstig de circu laire van 23 October 1934 0.50 minder be dragen dan het bedrag der uitkeeringen, waarop in de steunweek recht bestond. Heeft degene, die steun aanvraagt, of een lid van zgn gezin door contributie-schuld het recht op uitkeering uit een werkloozenkas doch niet het lidmaatschap verloren, dan dient wanneer er termen tot steunverleening aanwezig zijn, het steunbedrag vastgesteld te worden alsof toch uitkeering uit de werkloozenkas genoten werd. Soms laten rechthebbende leden van de werkloozenkassen met opzet na, uitkeeringen over enkele dagen op te nemen. De minister vestigt daarom de aandacht van de gemeente besturen op enkele bijzondere gevallen, die zich hierbij kunnen voordoen. De minister schryft voorts, dat een nauwe samenwerking tusschen den dienst der steun verleening en den dienst der werkloosheids verzekering in elke gemeente, zoo deze twee takken van dienst niet in één hand zgn, on- ontbeerlgk is; de gemeenten dienen op het verstrekken van kasuitkeerlngen goed toe te zien. Nu ook de Nederlandsche r. k. bouwvak arbeidersbond in een te Utrecht gehouden ver gadering zich met overgroote meerderheid heeft uitgesproken voor aanvaarding van het ontwerp-collectief contract, is het nieuwe col lectieve contract, dat 6 April in werking treedt, door alle drie de arbeidersorganisaties aanvaard. i» Zaterdagavond ia het 9-jarig zoontje van den landbouwer Schuurman te Heerlen onder de tram HeerlenHeerlerbaan geraakt. Het knaapje werd ernstig gewond. Het is kort na aankomst in het St. Joseph Zieken huis overleden. De politie te Utrecht heeft vier jongens van 16 tot 18-jarigen leeftyd aangehouden, die bekend hebben zich den laatsten tyd aan een reeks diefstallen te dezer stede te hebben schuldig gemaakt. Twee van hen waren be trapt by een poging tot inbraak in de Jeru- zalemsteeg. Een wydvertakt stoffeeringsbedrtyf. De te Blaricum door de rgksveldwacht ge arresteerde woonwagenbewoners de gebr. V. blijken by meer inbraken in het Gooi te zyn betrokken dan zy hebben bekend. Nasporingen hebben ertoe geleid dat zy ook schuldig zgn aan diefstallen te Bussum en Hil versum. zy hebben het vooral gemunt op vitrage, loopers, vloermatten, kleedingstukken en dergeiyke. Het is gebleken, dat een der broers een huis aan het inrichten is in de Kemperstraat in den Haag waar hy sinds kort gevestigd is met een vrouw uit de Rubroekstraat te Rotterdam. De Rotterdam sche en Haagsche poUUe onderzoeken, in samenwerking met de Gooische rijksveld- wacht, of deze vrouw ook werkzaam ls by de inrichting van het roofnestje. De jongemannen hebben nog twee broers en enkele vrienden- woonwagenbewoners uit Leiden, die voor hen werkzaam zyn. De gevolgen van de diefstal van den looper te Blaricum waaromtrent dezer dagen is be richt, hebben in elk geval een ernstige stag natie veroorzaakt in dit wijdvertakte stof- feeringsbedryf. Een paard, zes runderen en zes varkens omgekomen. Zatermorgen omstreeks half vyf werden de bewoners van de groote landbouwerswoning van J. v. d. Eyden, gelegen in het gehucht Berg (N.-B.), gewekt, doordat een deel van het dak naar beneden kwam. Het bleek dat de boerdery in vlammen stond. De bewoners moesten zich in alleryi, met achterlating van have en goed in veiligheid brengen, Niets kan worden gered. Een paard, zes runderen en zes varkens, de geheele land- bouwinventaris en alle huisraad verbrandden. Omtrent de oorzaak van den brand staat niets vast. De schade wordt door verzekering gedekt. Volslagen leek op het gebied der geneeskunde. De Duitsche kwakzalver Fick is door de marechaussee, nadat tegen hem proces verbaal was opgemaakt wegens het onbe voegd uitoefenen van de geneeskunst, als on- gewenscht vreemdeling over de grens geleld. Overijsel ls daarmede van een voor de ge meenschap zeer gevaarlgk mensch verlost, te meer, waar gebleken is, dat Fick van de geneeskunst niet het minste afwist. Hg be trok zyn „geneesmiddelen" middels de firma D. in de Klimopstraat te Zwolle, van een fabriek te Keulen. Vry dagavond half negen is ingebroken in de woning van den heer Octave van Aerschot, den bekenden operette-artist, in de Schiet baanlaan te Rotterdam. De heer v. A. was met zyn echtgenoote Lotte Bartschat, een wandeling gaan maken en zyn schoonmoeder was aleen thuis, Deze bevond zich In het souterrain, waar zg hoorde dat er op de beV étage heen en weer werd geloopen. Aanvat», kelljk meende zy dat haar schoonzoon teru». gekeerd was, maar toen het heen en weer loopen bleef aanhouden, ging zy naar boven om te zien wat er aan de hand was. zy kwam toen twee mannen tegen, die glings de woning verlieten. De politie werd gewaarschuwd en toen bleek dat uit een kast in de slaapkamer een yzeren kistje was ontvreemd inhoudende juweelen ter waarde van 2000. Voorts wor- den 450 aan Hollandsch geld en 4800 Bel- gische francs vermist. Het avontuur van een Aniork knansch paartje, waarvan de ruan gepoogd heeft bigamie te plegen. Eenige weken geleden verscheen voor de ambtenaren van den burgeriyken stand te Rotterdam een paartje, dat wilde gaan trou- wen. Het meisje is te Rotterdam, als Neder, landsche geboren, doch later naar Amerika verhuisd, daar genaturaliseerd, waarby tevens naamsverandering plaats had. De man is een Amerikaansoh burger. Op de vraag van de ambtenaren in het stadhuis, waarom zij nu toch in Rotterdam wilden trouwen, kreeg men het antwoord: „trouwen in Holland is zoo romantisch; ln Amerika gaat dat zoo nuchter en zakeiyk toe". Mogelgk is dit waar, maar niettemin begonnen de ambtenaren toch om eerst meer zin voor het zakeiyke aan den dag te leggen, dan voor het romantische. Het paartje kreeg den raad om eerst naar den vreemdelingen dienst van de politie te gaan en zich daar te laten inschryven en hun plannen mede te deelen. Ook de politie begon met eerst alleen maar oog voor het nuchtere en zakeiyke te hebben. Men ging na hoeveel geld het twee tal bezat en ten werd als eerste voorwaarde gesteld, dat, indien het huwetyk zou worden voltrokken te Rotterdam, de huweiyksreis direct moest worden aangevangen en wel naar Amerika. Dit omdat de middelen van het romantische stelletje maar beperkt waren. Deze voorwaarde kon intusschen vervuld wor den en het paartje kocht tickets, die by de politie werden gedeponeerd. Inmiddels nam de politie informaties in Amerika en toen na een poosje het tweetal weer eens kwam hooren, hoe het nu met de mogelijkheid van het huwelijk stond, werden zy tot hun groote verbazing gearresteerd. Zoo veel zakelijkheid in een land, waar men ro mantiek had verwacht... Maar uit de inlich tingen uit Amerika verkregen, was gebleken, dat de man getrouwd was en dat hy vrouw en kind daar had achtergelaten. Hy heeft dus getracht in Nederland bigamie te plegen. Het romantische tweetal werd in het hoofd bureau vastgehouden, tot er scheepsgelegen heid naar Amerika was. Toen werden zy door de rivierpolitie aan boord gebracht om de reis over den Oceaan weer aan te vangen, op da door hen zelf gekochte tickets, die de politie immers voor hen zoolang had bewaard. In de Gre&t Western goudmyn te Reitz- burg (Oranje Vrgstaat) hebben zich, naar Reuter meldt, gevallen van pest voorgedaan, waaraan zes inlanders zyn gestorven, terwyi 14 anderen in het ziekenhuis zgn opgenomen. De werkzaamheden in de mijn zyn gestaakt en men heeft strenge quarantaine-maatrege len getroffen. De 12-jarige Boris Korenblum, die ondanks zyn Jeugdige leeftyd reeds een graad heeft be haald aan de universiteit van Kijef, zal deel nemen aan de Pan-Oekranische conferentie van jeugdige geleerden, waar hy rapport zal uitbrengen over de theorie der getallen, Vier» honderd Jonge geleerden zullen aan dit con gres deelnemen. Onlangs kregen twee zigeuners in een ge hucht by Windheim aan de Weser twist en een van hen deelde uit wraak aan de her bergier mee, dat zyn tegenstander een schat van 30.000 mark in goud en zilverstukken in zyn huifkar meevoerde. Dit verhaal kwam de politie weer te hooren, die den zigeunerwagen by Rlnteln aanhield ter visitatie. Er kwam voor een waarde van 11% duizend mark aan goudstukken te voorschyn benevens vreemd bankpapier van aanzieniyke waarde. De zi geuner, Dikolitsch geheeten, is met zün vrouw gearresteerd om opheldering over dé herkomst van zyn goudschat te geven. Het geld ls voorlooplg in beslag genomen. 2000 dooden. Hongersnood heeft den dood tengevolg® gehad van 2000 bewoners van een district hl het noorden van de provincie Tsetsjoean. DE WERKLOOSHEID IN DE VER. STATEN. Uit Washington wordt gemeld, dat volgen* de Amerikaansche federatie van den arbeid hl Februari het aantal werkloozen in de Ven Staten 12.560.000 bedroeg tegen 12.646.000 in Januari. Die in het leven In den zomer van 1917 werd er op het sta tion van Lyon een Fransche soldaat aange troffen klaarblgkeiyk uit Duitsche gevan genschap ontsnapt die onsamenhangend sprak en niet meer wist wie hy was. De f°'° van den man werd in de bladen verspreid en er meldden zich vele menschen aan, om zich het lot van den ongelukkige aan te trekken. Een van hen is mevrouw Lemay, die zeid® in hem haar echtgenoot te herkennen. man, die nog altyd in het Parysche zieken huis vertoeft, waarin hy in 1917 ls opgeno* men, zal nu juist deze week een ontmoeting, met mevrouw Lemay hebben in het villaatje te Vincennes, waar hy, volgens het zeggen- als haar echtgenoot met haar heeft gele0' De doktoren willen beproeven of deze ontm®8 tlng misschien het geheugen van den 1®* den onbekenden soldaat zal wakker roep®1**

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2