♦I POPULAIR BIJVOEGSEI VAN DE HELDFRSC.HF COURANT pe strijd om den Mount Everest. HOEKJ AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN VOOR DE 743 ZATERDAG 4 APRIL 1936 W$iM. Moederziel alleen naar den hoogsten top der aarde. door Dr. W. Harmen Eilbrink Onlangs is de vijfde groote Engel- sche expeditie naar de Himalaja ver trokken. naar het geweldige Zuid- Aziatische hooggebergte, dat zich uit- gtrekt tusschen Tibet en Achter-Indië en tusschen den Indus en Brahmapoe- tra over een lengte van 2500 km en een breedte van 220 km. In de eerstvolgende weken of maanden ,al zich nog een keer een harde strijd af spelen om de verfvering van den 8882 m hoogen Mount Everest, den hoogsten top in het Himalaja gebergte en tevens de hoogste top der aarde. Naar alle waar schijnlijkheid zal het de laatste groote strijd de eindstrijd zijn. De Engelsche expeditie, die uit twaalf uiterst beproefde en ervaren bergbeklim mers bestaat en evenals in het jaar 1933 onder leiding van Hugh Ruttledge staat, is nog nooit tevoren met zoo'n groote kans op succes uitgetrokken als dit keer. Onder de Alpinisten van de wereld bestaat er zelfs nauwelijks twijfel aan, dat, na de alleszins zorgvuldige voorbereidingen, waarbij alle vroeger opgedane ervaringen in aanmerking zijn genomen, de moeilijke pogingen om het reuzengebergte te ver overen, nu binnenkort werkelijk met suc ces zullen worden bekroond en dat met het planten van de Britsche vlag op den top van den Mount Everest, Engeland voor de vele groote offers, die het voor dit speciale doel sinds jaren heeft gebracht, zijn be- t tooning zal krijgen. De beklimming van den Nanga Parbat. Zware wolkbanden komen opzetten.., •De eerste pogingen Ofschoon eerst in de 18e eeuw van een systematische verovering van de hoogge bergten gesproken kan worden, zijn er toch uit den tijd voor Christus als presta ties op dit gebied bekend, die verbazing wekkend zijn. Op zijn veroveringstochten door Klein-Azië, Palestina, Egypte, Perzië en Indië, drong Alexander de Groote ver- de? tot den Indus door. Zijn weg leidde door den Taurus, het randgebergte van klein-Azië, dat zich verheft tot een hoogte van 3910 M. en over de Hindoekoesj, de onherbergzame bergketen in Noord-Ooste- 'ijk Afghanistan, met een bergkam van 1500 tot 5000 m hoogte, welke het ge bergte van Centraal-Azië met de westelijke bergketens (die van Iran, Armenië, Kau- tas us) ver-bindt. Bergtoppen, die eerst 000 jaren later het doel van de Alpinisten •djn geworden, werden toen reeds door het groote leger van Alexander, beklommen, «annibal, (246 tot 183 voor Christus) de wthaagsehe veldheer, neemt den weg °ver de Pyreneeën en de Alpen. Ook in de °?r«>gen, die de oude Romeinen in hun reven naar de wereldheerschappij voer ster ^otnen telkens dergelijke groote pre faties voor. Djingiskan (1155 tot 1227), heerscher der Mongolen in 1215 j Peking, en in het jaar 1223 de Tartaren en de Russen onderwierp, liet zich ook door de hooggebergten van Azië niet af- schikken. Wat het Alpinisme-uit-liefheb- berij betreft, hier valt eerst als eerste wer kelijk belangrijke prestatie de bestijging van den 4810 m hoogen Mont-Blanc, Europa's hoogste top, door Balmat, te me- moreeeren. (1786). Zestien jaren later waagt de door zijn groote Midden- en Zuid- Amerikaansche reizen bekend geworden natuur-onderzoeker zich tot een hoogte van 5800 m gekomen. Eenigen tijd later echter wordt de Chimborazo door Whym- per (1880) tweemaal beklommen. Dan volgt het eene succes op het andere. Als de nieuwe eeuw aanbreekt, is reeds een aantal toppen van 5000 m hoogte „over wonnen". Maar al spoedig wordt het dui delijk, dat het Alpinisme niet alleen zijn ideëele, doch ook zijn tragische zijde heeft. Een in andere bergregionen zeer ervaren bergbeklimmer, Mommery, probeert de 8114 m hooge Nanga Parmat te beklim men en bereikt een hoogte van 6000 m. Plotseling echter wordt hij door een zee van wolken verzwolgen. Ongeveer terzelf der tijd wendt Freshfield pogingen aan, om de tweede hooge top van de Himalaja te beklimmen. Al spoedig moest Freshfield echter erkennen, dat het in de onmetelijke ijsmassa's een vrijwel onbegonnen werk was. Zoo komt hij eigenlijk niet verder dan tot verkenning. Spoedig echter, volgt een sensationeel succes van het Amerikaansche echtpaar Bullock—Workman. Op het Ka- rakorum-gebied bereiken de beiden Ameri kanen een hoogte van 7000 m. Ongeveer in dien tijd probeert Lonsteff tot een hoogte van 7300 m te komen.' - Vergeefsche pogingen van. En gelsche bergbeklimmers.' Het groote aantal pogingen, om den hoogsten top der aarde te bereiken, hebben wij eigenlijk aan den wereldoorlog te dan ken, aangezien toen geestelijk en lichame lijk kunnen aan elkaar getoetst werd, en de marschen in het hooggebergte tot een reusachtige ontwikkeling van de Alpen techniek leidden. Na den oorlog rustten de Engelschen hun eerste Himalaja-expeditie uit, die zich de beklimming van den Mount Everest ten doel had gesteld. Men kwam slechts tot een hoogte van 7010 m, terwijl de expeditie bovendien nog een betreurens waardig verlies leed: de verdienstelijke natuurvorscher Hellas werd het slachtoffer van zijn dapperheid. Generaal Bruce zet het werk van den overledene met verdub belde energie voort. Reeds het volgende jaar maakt men zich gereed voor een nieuwe expeditie naar de Himalaja. Een groote energie drijft hen steeds verder, en een deel van de expeditie bereikt zelfs al een hoogte van 8180 m.' Een daaropvol gende poging, brengt het tot een hoogte van 8300 m. Maar nog steeds is men niet tevreden. Men probeert het nog voor eén derde maal. Ditmaal echter, doet de berg reus zich in al zijn geweld kennen. Een lawine brengt zeven menschen om het leven. In het jaar 1924 vertrekt de derde expeditie, maar ook haar blijft een teleur stelling niet gespaard. Twee van de beste manschappen, Leigh Mallory en A. G. Ir- vine, die zich door hun groote dapperheid een onvergetelijken naam hebben verwor ven, en wien het gelukte, tot een hoogte van bijna 8600 m te komen, werden plot seling door een ongunstige weersverande ring verrast en vielen als slachtoffers van den berg van hun verlangen. Kapitein Wilson en zftn waan zinnig plan. In de serie mislukkingen, treedt in het bijzonder naar voren, de val van Kapitein Wilson, die zich in 't hoofd gezet had, zonder eenig gezelschap naar den top van den Mount Everest te gaan. Geheel op zichzelf en Zijn energie vertrouwend, kwam Wilson óp steeds grootere hoogte. Hij moest tenslotte echter de ervaring op doen, dat ook de grootste moed van een enkeling de Overmacht van sneeuw en ijs op den duur niet opgewassen is. Zoo vond ook dit waanzinnige plan een bitter einde. Zooals de met de voorbereidingen belaste expeditie, die eenigen tijd.geleden de terug reis uit het Himalaja gebied maakte, heeft kunnen vaststellen, was het Wilson gelukt, verbazend hoog te komen. Men vond n.1. het lijk van den overmoedigen bergbeklim mer op groote hoogte. De eerstvolgende tijd brengt een hardnekkige strijd om de Kanchenzönga. In het bijzonder is het Paul Bauer ge weest, die den strijd met den 8579 meter hoogen reus heeft aangebonden. In het jaar 1928 maakt Paul Bauer zich met een schare van uitgezochte bergbeklimmers op, om het eerst naar den Kaukasus te gaan, met het doel, daar gedurende vrij langen tijd de kampeermogelijkheden in het ijs te bestudeeren. In het jaar daarop onder neemt Bauer de eerste groote poging naar de Kanchenzönga, die op 7400 m wegens de nadering van den winter moest worden opgegeven. Eenigen tijd later volgt een tweede poging van Bauer. Maar ditmaal zijn het epidemieën, die alle plannen den bodem inslaan. Bijna tot een hoogte van 8000 meter gekomen, moet men nog eens zonder succes den terugweg aanvaarden. In de jaren 1932 en 1934 wordt een Duitsch-Angelsaksische expeditie uitgerust naar den Nanga Parmat. Bij de eerste poging komt men tot een hoogte van meer dan 7000 meter, de tweede poging leidt tot een hoogte van bijna 7900 meter, de tweede poging leidt tot een hoogte van bijna 7900 meter, de top van den berg blijft echter nog onbereikbaar, gedeeltelijk door tech nische moeilijkheden, gedeeltelijk door het uitbreken van ziekten. De derde tocht kostte zelfs drie bergbeklimmers het leven, bovendien keerde een half dozijn dragers niet meer terug. Strijd om de laatste 500 meter! In den grond van de zaak komt het er bij de laatste beklimming van den hoogsten bergtop der aarde nog slechts op aan, de laatste 1000, of zelfs maar de laatste 500 meter te bereiken. De met dè grootste, zorg en nauwkeurigheid getroffen voorberëidin» Iféli zgn tot ln dfe kleinste details'op-deze- ingesteld. Wat de technische zijde van de zaak betreft, werd het uiterste gedaan, om alle vroegere fouten uit te sluiten. In het bijzonder is alles erop ingericht, de ver stelling van een permanenten weerkun digen dienst maakt het mogelijk, gevaar lijke verrassingen bijtijds uit den weg te gaan. De vaste kampen, die ln het 7000 meter-gebied zijn opgeslagen, voldoen aan aanmerkelijk hooger eischen dan vroeger. De voornaamste kracht van deze expedi tie is echter gelegen in de voortreffelijke samenstelling van de manschappen, die met groote zorg zijn uitgekozen. Namen als S. Smythe, Wyn Harris, Wigram, Oliver, Garin, Kempson, Morris, Warren en Humphrey spreken voor zichzelf. De laatste poging Daar een deel van de leden der expeditie zich door langdurige training gewend heeft aan verdunde lucht, zou het niet eens uit gesloten zijn, dat een enkel lid der expe ditie er in slaagt zonder zuurstofmasker het doel van den tocht te bereiken. In groote spanning wacht de wereld den uitslag af. Moge de „Godin-Moeder der bergen", zooals de inheemsche bevolking den Mount Everest noemt, de wakere mannen goed gezind zijn en hun taaie vol harding met succes bekronen... De onderwijzer had de kinderen over de sneeuw verteld en om te zien of zij het hadden begrepen, vroeg h\j: „Annie, als wij op een kouden winterdag naar buiten gaan en wij wandelen de laan af, wat zien wij dan aan,iedere hand?" Annie?- „Een handschoen mijnheer." i i.u.11^.1!ii. n nar-* HET KIND EN HET GESPREK VAN' VOLWASSENEN'. Als een frappant staaltje van grove on verantwoordelijkheid van een ouder tegen over zijn kind, wil ik U hier mededeelen een gevalletje, waar ik dezer dagen ge tuige van was. Er ging een jong paar trouwen het bleek een z.g. nood-huwelijk te zijn. Een vrouw had zich met haar twaalf-jarig dochtertje tusschen de talrijke nieuwsgie rigen in weten te dringen, doch niet ver ge noeg om alles wel goed te kunnen zien.En toen hoorde ik deze onbeschaafde ën HoogSt onverantwoordelijke vrouw tegeft haar kind zeggen: ,,Toe, ga jij eens hierdoor en kijk eens of ze al ver is". Hiermede werd dan de jonge bruid bedoeld. Als men zoo iets hoort, zou men, ware men niet bewust van de straf die er op staat, zoo'n vrouw ik ken het mensoh niet een flinke oorvijg toedienen. Natuurlijk zal zoo'n staatlje van grove onbeschaafdheid en gebrek aan verant woordelijkheid hoogst zelden voorkomen, doch de meesten onzer zullen niet zelden een gesprek hebben gehoord, tusschen vol wassenen, waar op doorzichtige wijze, vergezèld van geheimzinnige gebaren,'~~in het bijzijn van kinderen over zedelijkheids- onderwerpen dubbelzinnig gesprokén werd. En meermalen zal een ouder zijn kind misschien reeds nebban betrapt op uit drukkingen, welke lang niet meer die eens kinds zijn en waarvan men nauwelijks kan veronderstellen, dat zijn éigen kind zoo iets weet en zeggen kan. Men vraagt zich af, waar Haalt het kind dit toch vandaan! En vele moeders zijn in tens bedroéfd, als Ze deze dingen bij hun kinderen beginnen op -te merken. Doch ik vraag U, zijn riiet talrijke vol wassenen hieraan schuldig? Waaromwordt er toch niet opgepast met woorden en uitdrukkingen, gebruikt in het nabij zijn van kinderen? Waarom toch die dubbelzinnigheid in het bijzijn van kinderen? Waarom telkens weer,, als er kinderen bij zijn, te spreken over het noodhuwelijk van die of die? Het komt voor. Het is niet een z.g. pae- dagogisch verzonnen titeltje van een ar tikel. Was dit slechts waar! Men klaagt over de toenemende onzede lijkheid. En wat doet men zelf? Waarom let men niet op zijn gesprekken? Waarom wordt in fabrieken en werkplaatsen door opgeschoten jongelui telkens weer over al die dingen gesproken een zekere zucht om zich volwassen te toonen zonder dat begrepen wordt, dat men toont, nog verre van dit volwassen zijn, d.i. beheersohj. zijn, af te staan? Er bestaat een vloekverbod. Zeer goed, als het mee kan helpen godslasterlijke taal tegen te gaan. Doch het gevaar, hierboven door ons geschetst, eischt nog grooter toe zicht. Een ieder kan in dit opzicht mede werken. En vooral de langs de straten slenterende jongelui eischen in dit opzicht een steeds scherpere contróle. Anders zal de vergiftiging eener kinderziel steeds grooter omvang gaan nemen. Wij ontvingen van verschillende ouders een verzoek, hier eens op te wijzen. We hebben aan dit verzoek hierbij voldaan. Of het iets helpen zal? Och, wij weten het niet. Maar, als een ieder nu eens ging letten op zijn gesprekken, op de gesprekken van grootere jongens en bij het vernemen van de aanwezigheid van onzedelijke typen on der deze jongens allereerst de betrokken ouders te gaan waarschuwen en, zoo dit niet helpt, de politie in kennis te stellen, wellicht zou er dan al veel - bereikt wor den.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 15