IL limUISWOORDRAAD Marine'brieven uit Indië 'f JUTTERTJE ZATERDAG 4 APPn 1936 vogels reeds 's morgens vroeg de atede- Ung uit zgn slaap kwetteren, dan beginnen jjelfs de stedelingen te denken aan lang ver beten landelijke gebruiken, die zelfs in zijn bijna „versteend" hoofd zijn blijven han gen- De romantiek van het platte land, de lente-gebruiken, de oude tradities beginnen hun hoofd op te steken, zij het dan nog wat schuchter en men herinnert zich nog gebruiken als b.v. Palmpaasch. Het vorig jaar werd een schuchter begin gemaakt met een Palmpaasch-optocht van kinderen, welk schuchter begin zich beperkte tot een tweetal optochten, georganiseerd door de R .g. Vacantieschool „Licht en Lucht", en ecn afdeeling van „Ons Huis", gehouden in de Jordaan. Het was wel een mager begin, en de steedschc kindertjes liepen wat vreemd en onwennig met hun Palm paasch, waarvan, zooals bekend, een brood- haantje en buxus-groen de hoofdbestand- deelen uitmaken. Dit jaar zullen beide op tochten worden vereenigd en bovendien zullen in nog negen andere wijken van de ?tad dergelijke optochten worden georga- p*r, 5 niseerd, zoodat thans tien wijken de kin deren zullen zien rondtrekken met palm- paaschen. Verwacht wordt dat ongeveer vijfduizend kinderen aan deze optochten zullen deelnemen,, terwijl ook een nationale Palmpaasch-tentoonstelling zal worden ge houden in de Militiezaal. Het is zeker een loffelijk streven van jeugdleiders hier ter stede om het kind te betrekken in het natuurgebeuren, al zal dat kind daar wel wienig van begrijpen. In ieder geval echter is het loopen in een optocht met een Palmpaasch waaraan vermoedelijk nog wel wedstrijden voor de mooiste, zullen worden verbonden voor een jeugdig Amsterdammertje al een heel gebeuren en waarschijnlijk zal op de scholen en in „Ons Huis wel op de beteekenis van het, ge beuren gewezen worden. Hoe loffelijk ech ter dit streven is, wij kunnen niet nalaten een weinig sceptisch te staan tegenover deze poging. Helaas is het stads-kind ai te zeer van de vrije natuur vervreemd om het feestelijke van zoo'n ommegang spontaan te'kunnen beleven! Hoewel er in de opgave van deze week veel ongebruikelijke woorden voorkomen, was toch het allergrootste gedeelte van de inzendingen goed. Alleen het woord „tod" voor „vod" bleek bij vrij veel van onze puzzelaars onbekend te zijn. De prijs viel ditmaal ten deel aan den heer J. H. DORTMUNDT, 2e Vroonstraat 85, Den Helder. CORRESPONDENTIE. Th. H. A. Einstein is in 1879 te Ulm in Württemberg geboren, studeerde aan het Polytechnicum te Zürich, was eerst in Bern en Praag hoogleeraar, daarna (van 1914—1934) te Berlijn, waar hij zijn boek ..Over de algemeene grondslagen der Re- Jajiviteits theorie" schreef. Zoo u wel weet is'hij door de puitsche regeering (die meer voor allerlei pseudo-wetenschappen als rassenkunde etc. voelt) wegens z'n niet-Arische afkomst en protesten tegen de mishandelingen in de concentratiekam pen, van z'n ambt ontheven. Mej. C. K. Uw vraag: „Wat is Dada", zouden de aanhangers dezer beweging waarschijnlijk beantwoorden met diepzin nige uitspraken als: „Dada is de ladder zonder sporten" of: „Dada is de schrik der clubfauteuilbourgeoisie", en dergelijke. Dada is een Fransch woord, dat „paard", of, overdrachtelijk „stokpaardje" betee- kent, en wat het symbool voor een kunst- richting, die tegen het eind van den we reldoorlog opkwam, en die hartstochtelijk 't verband tusschen denkvermogen en kunstuiting ontkende. Het gevolg was, dat de voortbrengselen van de Dadaïsten erg lastig te begrijpen zijn, en je eigenlijk nooit weet, of je beet genomen wordt, of niet. Een bekend Dada tijdschrift was: „Jedermann sein eigner Fuszball". Hier in Holland heeft de beweging nooit goed wil len tieren en toen in Frankrijk en Duitsch- land de rumoerige en onevenwichtige na- oorlogsche jaren voorbij waren, verliep het daar ook. Totdat het sinds eenigen tijd "Weer te herleven begint in het z.g. Sur realisme. Mej. A. K. „Ende dispereert niet!" A. M. Nou, deze week hadden we het toch niet te raar gedaan, vindt u wel? OPLOSSING KRUISWOORDPUZZLE. Horizontaal: Graziani, ion, arena, gent, Grant, opa, suf, U.S.O., lij, als, Dada, ega, tuk, lel, Ata, Borel, egge, instrumentarium, Chel- sea, snel, H.A.V., kluiver, Ed, Don, H.O., roersel, doe, team, duur, Ada, cri, Einstein. Verticaal. Gigolo, roepij, Anna, ia, Argus, nerf, maugu.eele redc- tod' sia' Agatha, al, deernen Algler (Algiers), Etsch, Tomsk, Ken»,, hul, l.t., Em, revers, as, idem, °uce, M.S. Horizontaal: 1. Draagt men in het knooPSgat" 5- Boerderij. 9. ('aatste Bednjf van een tooneelstuk letter weglaten). Huisdier. 16 ^0Pcl(ihistische priester. Godin van de dageraad. 17. Behoren tot het machinekamer-per soneel. 20. Kleedingstuk (4 letters). 22. Proper, zindelijk. 23. Vulkaan op Java. 24. Duinvallei. 26. Rangtelwoord. 27. Spü. 28. Oorlogsvaartuig - (uit den vroegeren tijd). 30. Fransch lidwoord. 31. Eik (Engelsch). 33. Voormalig Ned. gewest. 35. Turksche titel. 37. Gek. 39. Insect. 41. Afgevaardigde oommissie. 42. Welriekende bloem. 44. Smakelijke vrucht. 4J. Zie 11 verticaal. 48. Toegang (meerv,) 51. Meisjesnaam. 32. Munt (afgekort). •64. Meisje. 55. Bijwoord. 56. Aantasting van iemands goeden naam 59. Opwaarts (Grieksch). 60. Grijns. 63. Godloochenaar. 65. Kleine vlinder (3 66. Voedingsmiddel. 67. Aanwijzend voornaamwoord. 68. Russische geheime politie. 69. -Mohammedaansche rechter. 70. Zie 67 horizontaal. 71. Plaats in Drente. 72. Hoofddeksel. Verticaal. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 11. 12. 14. 15. 18. 19. 21. 24. 25. 28. 29. 32. 33. 34. 36. 38. 40. 42. 43. 45. 46. 49. 50. 53. 55. 56. 57. 58. 60. 61. 62. 64. 65. 68. Wordt in de keuken gebruikt. Patent. Grieksche zuilengang. God (Grieksch). Bekend dirigent van kinderkoren. Bijwoord. 1 -Tak van sport. Oud Italiaansch geslacht. Munt. Naschrift. Uitroep. Honingdrank. Worden unïföftïién van gemaakt. Oorlogvoerende mogendheid (eerste letter een b, vijfde letter een i). Monster. Vallei. Bijbelsche naam. Z. deel van Zweden. Dient om mee te teékenen. Slang. Bescherming Jongensnaam. Rij soldaten. Gedicht. Hoog aanzien. Wenteling. Godsdienstige gemeenschap. Heerlijk. Zangvogel. Thee (Engelsoh). Tijdrekening Vogel. Kunstenaar. Bewaarplaats. Oliemaatschappij (laatste letter weg laten). Ned. politieke partij. Opperwezen. Geeft aan, hoe men zich moet kleeden. Loot Meisjesnaam (afgekort). Familielid. Persoonlek voornaamwoord. Beste Klaas. Cheribon hebben we weer achter den rug en heusch mijn jongen, daar was geen gelegenheid tot schrijven, zoo vol was het programma weer waarmede we ontvan gen werden. Maar voordat ik daarmee be gin nog eerst een paar berichtjes uit Priok. We hebben er weer, toen we er met de geheele vloot op de boeien lagen een be hoorlijke Sumatraan gehad, met dat ge volg dat in „no time" het geheele eskader als een knibbelspel door elkaar lag. Hr. Ms. „Sumatra", welke schip met zijn B.B. ankerketting op den boei zat en verder nog een behoorlijk aantal trossen voor en achter kreeg zooveel windvang, dat de ring op den boei afbrak. Nu en dan be grijp je wat er verder van die trossen over bleef. Ook achter ging er één van de vier. zoodat we met onzen neus naar de steenen dam toe zwaaiden. Gelukkig had één der sleepbooten van de N.I.S.H.M. stoom op en kon die de kop wat ophouden, zoodat we op deze manier de bui zoo'n beetje af reden. Na een uurtje konden we de zaak weer zetten. Bij de van Galen braken de aohtertrossen, zoodat het schip omzwaaide op zijn voorboei maar met zijn achterschip nog net precies vrijzwaaide van den stee nen dam. De onderzeebooten kwamen al len op den wind te liggen, terwijl de Snel- lius op drift ging. Gelukkig beschikte de Steenkolen handelsmaatschappij tijdig over nog meer sleepbooten zoodat er niet de minste averij was ontstaan, maar dat het een bang oogenblik was op het eskader kan je je indenken. Van passagieren kwam dien avond niet veel. Over het afscheid van admiraal van Duim schreef ik je reeds per luchtbrief. Vandaag kwamen de eerste teekenstukken van schout-bij-nacht Ferwerda alweer aan boord. Het departement draait maar ge woon door, dat zie je. Moet ook, want de volgende week beginnen we weer met de G.S.O/, van het jaar 1936 le kwartaal en daar komen natuurlijk ook weer heel wat papieren over los. Enfin je hebt het zelf mede gemaakt, dus kun je er over meepraten. Denk maar eens aan me als ik je er zoo nu en dan eens over schrijf. Woensdag is dan de mail boot vertrokken vol ceremonieel uitgeleide gedaan. Behalve de admiraal van Duim waren nog aan boord de gewezen chef ma teriaal kolonel Maurits, verder de gewe zen en aangewezen commandant van de Java de kolonel Stöve, die, nu zijn sch'.p niet naar Holland gaat dan maar met de Rotterdamsche Lloyd ging en nog een boel andere officieren. Dit was eigenlijk de eerste mailboot met de resultaten van het wederom instellen van het thuisvaren. Ook in de derde en vierde klas was het stamp vol met Marine. Een echt Marine-schip. Trouwens alle mailbooten die vertrekken, zitten vol thans. Donderdag d.a.v. vertrok het eskader. Twee dagen stug dooroefe nend. Na zoo'n 12 dagen stilliggen moet je altijd weer even goed alle zeilen bijzetten om eventueele verloren geoefendheid weer bij te halen. Zaterdagmorgen waren we weer voor Cheribon. Een van de vier jagers, de Piet Hein was er thans niet meer bij. Dit schip wordt voorloopig in- schietjager en ging vanuit Priok troes naar Soerabaja toe. Trouwens de tweede divisie onderzeebooten ook, zoodat we ih verband (de Sumatra, 3 jagers en 4 onder» zeebooten) de reede van Cheribon opstoom- den. Nu je kon evenals verleden jaar om dezen tijd direct zien, dat er wat loos was. Sleepbooten die gepavoiseerd waren. Rond vaarten rond het eskader. Schoolkinderen, die ons toejuichten, kortom we werden weer echt ingehaald. Natuurlijk dien och tend nog de gebruikelijke bezoeken en 's middags reeds voetbalwedstrijd. Deze eindigde in een gelijk spel (22). 's Avonds was er bioscoopvoorstelling aan boord. Maar het was nogal slecht weer, zoodat we van den wal weinig gasten had den. Onze menschen hadden echter in de bioscopen van Cheribon vrije toegang en hiervan werd willig gebruikt gemaakt. Op de Sociëteit jij maakte het het vorige jaar ook mee meen ik was ook een groot feest dat tot laat in den nacht duur de, tenminste ik zag menigeen met de eerste sloep binnenboord komen. Zondag hadden alle opvarenden van het eskader een uitnoodiging voor een autotocht de bergen in met zwemmen. Massa's autobus sen zag je de bergen intrekken. In dien tusschentjjd was het schip steeds voor be zoekers opengesteld. Alle klassen en soor ten van bevolking waren vertegenwoor digd. Duizenden bezochten het schip. De schoolkinderen hadden heelemaal een bui tenkansje, want er werd achteruit limo nade geschonken hu weet je hoe gek ze hier zijn op hun „stroopje". Ook had de kok uit de officierskombuis taartjes ge maakt. Al was je het zelf man, inplaats van een schooldag een bezoek aan een schip met limoen en taartjes na. Zondagavond was er wederom een feest in de soos en veraer waren er een aantal officieren uitgenoodigd op een avond bij den burgemeester. Ook de Maandag bracht weer demonstraties voor de bevolking. Onder andere demonstreerden de twee vliegtuigen, die we aan boord hadden. Des middags was er ondanks het slechte weer op de ree een zeer geanimeerde tea aan boord van Hr. Ms. „Sumatra", waar heel Cheribon aanwezig was. Bij het vertrek van de gasten hielden we zoeklichtenspel met het heele eskader, hetgeen het vorige jaar op de bevolking zoo'n geweldigen indruk had gemaakt. En toen was het weer van anker om op den volgenden mor gen vroeg op het rendez-vous te zijn voor de lanceeroefenln&en van de jagers. Als ik je zoo alles over die bezoeken schrijf Klaas, dan denk ik wel eens: „Sjonge, de menschen die dit lezen, moe ten wel eens denken dat we niets doen als feesten." Nu aan den wal laten we ons als regel op zoo'n vlagvertoonreisje niet on betuigd, maar van al dat oefenen zien de menschen nooit iets, dat zou ook niet gaan, maar als we ze nu eens zoo'n nach telijken jageraanval konden demonstree- ren, dan zouden ze toch wel zien dat we nog wat anders kunnen als dansen en fees ten. Maar ik hoorde nu juist hier te Soe rabaja, dat de plannen voor een vlootdag vasten vorm aan gaan nemen. Nu en dan kunnen we wel het één en ander laten zien. Nu kerel, tot ziens over een maand of drie, nog minstens 12 brieven moet je van me slikken hoor. Gonje. HENK. r. V

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 19