Radio-programma Op en om het Binnenhof. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 4 APRIL 1936 Het indiensthouden van de lichting 1935. Groot verlof dienstplichtigen Betalingsverkeer zonder gereed geld. Tweede Kamer Wetsontwerp voor emigrantenentransmigranten Wijziging van de geldschieterswet. Weekkroniek De Paaschrust ingetreden. - Wat zal de toekomst brengen?. Vreemde oppositioneele klanken- Het verzet tegen de voorgestelde reisbelasting. - Verscherpte maatregelen tegen zedenmisdrijven. - Geen terugwerkende kracht bij salariskortingen Binnenland De zingende muis. HET OPGERICHTE ESCADItON PANTSER WAGENS IN ZIJN GARNIZOEN AANGEKOMEN. Woensdagmiddag drie uur heeft de stad 's-Hertogenbosch een belangrijke versterking van het garnizoen gekregen. Het daar gele gerde regiment der wielrijders is uitgebreid met een escadron pantserwagens, het nieuwe wapen dat aan de landmacht is toegevoegd. De intocht van de militairen is tot een spon tane hulde geworden. CONSUMPTIEMELK. De Nederlanlsche zuivelcentrale maakt be kend dat voor de periode van 5 tot 11 April het taxe-gedeelte van consumptlemelk gekocht op regeerlngscontract, is bepaald op tiV* cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit; voor overmelk bedraagt de regeerings-minimumprijs 8,8 ct; voor afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2% cent. BOUW VAN EEN MOTORKOTTER. Voor rekening van de heeren T. v. d. Zwan en J. Tuinebretjer te Scheveningen, is bij de scheepsbouwwerf der firma Boot te Woubrug- ge, de kiel gelegd van een stalen treilkotter. In dit schip wordt geplaatst een 100 pk Krom houtmotor. Het zal worden ingericht voor de treil- en versche haringvisscherij. UIT HET BOEKDRUKKERSBEDRIJF. Woensdag is te Utrecht de gemeenschappe lijke algemeene vergadering gehouden van de federatie van werkgeversorganisaties in het boekdrukkersbedrijf. Zeer vele leden uit alle deelen des lands waren aanwezig. Aan de orde kwam het voorstel om een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst met de werknemersorganisaties aan te gaan voor den tfld van 2 jaar. Het contract werd met slechts 30 stemmen tegen aangenomen. WIJZIGING VAN DE SCHEPENWET. Volgens het voorloopig Verslag kon men zich met de strekking van dit wetsontwerp over het algemeen vereenigen. Ook het voor stel tot vermindering van het aantal leden van den Raad voor de Scheepvaart van vijf tot drie gaf geen aanleiding tot het uiten van ernstige bezwaren. TERSCHELLING GEÊLECTRIFCEERD. Donderdag is te Terschelling in bedrijf ge steld de uitbreiding van het net van Ter- schellinger Electriciteits Mij., welke West- Terschelling en de Brandaris van stroom zal voorzien. Bij de openingsplechtigheid merk ten wij op den burgemeester van Terschel ling, den hoofdinspecteur van de kustverlich- ting, den raad van commissarissen van de T.E.M. en den heer Pleyte, ingenieur van het adviesbureau van de Unie van water schapsbonden. Door deze uitbreiding is nagenoeg geheel Terschelling geëlectrificeerd. (N.R.C.) Het kostwinnerschap van de In dienst gehouden dienstplichtigen, os. in verband met de verrichting van landarbeid. De minister van defensie heeft op 30 Maart aan de burgemeesters een circulaire gericht betreffende het in werkelijken dienst houden van sommige groepen dienstplichtingen na het einde van den eersten-oefeningstfld, van den volgenden inhoud: In mijn brief van 12 Maart bracht ik onder uw aandacht, dat de tjjd, dien sommige groe pen van dienstplichtigen na het einde van den eerste-oefeningstijd langer in werkelijken dienst worden gehouden, niet als een verlen ging van den eerste-oefeningstqd moet wor den beschouwd; m.a.w. de werkelijke dienst dien zij ingevolge het Kon. besluit van 11 Maart volbrengen, maakt geen deel van de eerste oefening uit. Dit brengt o.a. met zich, dat diegenen hun ner, te wier aanzien zich thans omstandig heden voordoen, die anders termen zouden op leveren voor vrijstelling wegens kostwinner schap of persoonlijke onmisbaarheid, geen recht op zoodanige vrijstelling aan art. 14 of art. 15 der Dienstplichtwet kunnen ontleenen. Daarentegen is het niet uitgesloten, dat de verwanten van dergelijke dienstplichtigen voor het genot van kostwinnersvergoeding in aan merking kunnen komen. Dit kan o.a. het ge val zijn, indien de dienstplichtige voor zijn ouders landarbeid zou moeten verrichten, waarin zij niet anders kunnen voorzien dan door het tijdelijk in dienst nemen van een werkkracht, en hun de middelen ontbreken om zulk een werkkracht te bekostigen. In de staten van inlichtingen betreffende dergelijke gevallen zal ik gaarne duidelijk vermeld zien en toegelicht: dat er een tijdelijke vervanger van den af wezigen dienstplichtige noodig is; dus ook waarom de overige gezinsleden niet in staat zijn, diens werkzaamheden te verrichten; met ingang van welk tijdstip en voor hoelang een vervanger noodig is; hoeveel de vervanger zal moeten verdienen met of zonder kost en in woning; welke werkzaamheden deze zal moe ten verrichten; welke oppervlakte de grond beslaat, dien hij zal moeten bewerken. De kust-artillerie gaat naar huis. De minister van defensie heeft bepaald, dat de maatregel van het langer in werkelijken dienst houden niet zal worden toegepast op dienstplichtigen, voor wie de eerste oefening op 4 April a.s. eindigt. Deze dienstplichtigen zullen op dien datum met groot verlof ver trekken, voor zoover zij niet om een andere bijzondere reden in werkelijken dienst moe ten blijven. De hier bedoelde dienstplichtigen behooren tot: korps veldartillerie, onbereden gedeelte, regiment motorartillerie, regiment kustartil- lerie, regiment genietroepen, derde bataljon pontonniers. DISTRIBUTIE VAN GOEKOOPE GROENTEN DOOK DE GEMEENTEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar richtte een adres tot den Minister van Land bouw en Visscherij inzake de door den han del geuite klachten nopens het systeem, dat bij de distributie van goedkoope groenten aan werkloozen pleegt te worden toegepast. Het adres richt zich eenerzijds tegen het door be paalde gemeenten beschikbaar stellen van „niet doorgedraaide groenten" welke groenten in verschillende gevallen zelfs te gen lagere prijzen aan werkloozen beschik baar zouden zjjn gesteld, dan deze door de Groenten- en Fruitcentrale op de veiling of daarbuiten waren ingekocht anderzijds tegen het gestadig toenemen van het aantal gemeenten, dat deze groentendistributie ter hand gaat nemen, waardoor de kleine groen- tenventers ernstig kunnen worden gedupeerd. De Kamer verzoekt den Minister op korten termijn maatregelen te overwegen, die er toe kunnen lelden, dat de distributie van groen ten aan werkloozen en behoef tigen'zooveel mogelijk via den handel zal geschieden en dat voorts geen uitbreiding zal worden gegeven aan het aantal gemeenten, dat de groenten- distributie zelf ter hand gaat nemen. Bescherming van den rijksgirodienst tegen concurrentie? Aan het voorloopig verslag over het wets ontwerp houdende regelen betreffende de taak der openbare lichamen met betrekking tot het betalingsverkeer zonder gereed geld, met inbegrip van de daarmede verband hou dende werkzaamheden, wordt het volgende ontleend. Verscheidene leden betoogden, dat de ont wikkeling van het gemeentelijk giroverkeer geenszins van dien aard is, dat een regeling als de thans voorgestelde door het algemeen belang zou worden geëischt. Integendeel. Er zjjn thans slechts vier gemeentelijke giro diensten met een belangrijk algemeen beta lingsverkeer, dat in de eerste plaats van lo calen aard is, n.1. te Amsterdam, Arnhem, Bussum en Zaandam. Voorts zijn er nog ge meentelijke ophaal- en stortingsdiensten met een zeer beperkt betalingsverkeer te Apel doorn, Gouda, Huizen en Zwolle. Gedurende de laatste jaren is het aantal gemeentelijke girodiensten niet uitgebreid. Is er nu, zoo vroegen deze leden, bjj de ge bleken geringe neiging der gemeenten om de organisatie van het locale betalingsverkeer ter hand te nemen, wel reden om een vergun ningsstelsel in te voeren? Zij meenden deze vraag ontkennend te moeten beantwoorden. Zij konden zich niet onttrekken aan den Indruk, dat de voorgestelde regeling voor namelijk moet dienen om den Rijksgirodienst tegen concurrentie van de zijde der gemeen telijke diensten te beschermen en dat daarbij de belangen der gemeentelijke girodiensten al te zeer worden achtergesteld bij die van den Rijksdienst. Ten bate van het Rijk zal aan de gemeenten de verliezen, in de eerste jaren na inkomsten worden ontnomen. Dit treft de gemeenten te meer, nu deze zich over het algemeen in een zoo zorgelijken financieelen toestand bevinden. Bovendien zijn in enkele gmeenten de verliezen, in de eerste jaren na de oprichting harer girodiensten geleden, nog niet ingehaald. Deze leden achtten het tijdstip van indiening van het ontwerp uit dezen hoofde dan ook weinig gelukkig. Andere leden verklaarden zich in hoofdzaak met het wetsontwerp te kunnen vereenigen. Zij zagen daarin een middel tot het tegengaan van een h.i. ongewenschte decentralisatie. Met het invoeren van een vergunningstelsel kon den zij dan ook instemmen. Verschenen is het voorloopig verslag over het wetsontwerp, houdende bepalingen met betrekking tot emigranten en transmigranten. Blijkens dit verslag vond het algemeen in stemming, dat de regeering de wet van 1 Juni 1861 wenscht te vervangen door een moderne regeling. Men deelde de verwachting, dat uit ons zoo dicht bevolkt land niet minder dan vroeger een groote trek naar den vreemde zal plaats hebben, zoodra de omstandigheden daartoe weer gunstig zijn. Een in goede banen geleide emigratie, zoo werd door verscheidene leden betoogd, is in derdaad niet alleen voor ons land een groot volksbelang, doch ook van internationaal standpunt gezien een vraagstuk van de eerste orde. Voor ons land klemt dit vraagstuk te meer, nu wel vaststaat, dat binnen afzien- baren tjjd voor groote groepen van onze be volking in Nederland geen werkgelegenheid zal bestaan. De regeering heeft dan ook, naar men meende, getoond, een voorultzienden blik te bezitten, door reeds thans het ontwerp van een nieuwe landverhuizingswet in te dienen. De vraag werd evenwel gesteld, of naast het tot stand komen van zulk een nieuwe wet hetgeen tot nu toe werd gedaan ter bevordering van de emigratie voldoende is. Ligt het niet op den weg van de regeering de vestigingsmogelijkheden in het buitenland nader te doen onderzoeken? Gevraagd werd, of de regeering bereid is, de emigratie krachtig te bevorderen en voor dat doel gelden beschikbaar te stellen, ten einde het particuliere initiatief te steunen. Eenige leden, van oordeel, dat de regeering te weinig doet om de emigratie te bevorderen, drongen aan op een bijzonder regeerings- bureau voor emigratiebelangen. Voorloopig verslag van de Tweede Kamer. Aan het voorloopig verslag over het wets ontwerp wijziging van de geldschieterswet wordt het volgende ontleend: Van verschillende zijden gaf men zijn in stemming er mee te kennen, dat de regeering er toe is overgegaan, dit voorstel tot wijziging van de geldschieterswet In te dienen. Over het algemeen werden de voorgestelde ver anderingen als even zoo vele verbeteringen beschouwd. De positie van de betaalzegelkassen. De thans voorgestelde wijzigingen, welke aan de bezwaren van de zegelkassen eenigs- zins tegemoet bedoelen te komen, zijn naar de meening van verscheidene leden geheel on voldoende. Doch niet alleen zijn zij onvol doende om de bezwaren, welke tegen de gel dende regeling bestaan, weg te nemen, daar naast wordt een wijziging voorgesteld, weljre het bedrijf van de spaarzegelkassen praci te gronde zal richten. Spaarzegelkassen be hooren naar de overtuiging van deze leden Jin de geldschieterswet niet thuis. Z(j leenen géén geld uit. Zij bewegen zich als financieel rege lende tusschenpersoon tusschen den winkelier en den afnemer. Van woeker is geen sprake. De zegelkassen bestrijden eerder den woeker dan deze te bedrijven. Huns inziens kan ®en wettelijke regeling voor de zegelkassen geheel gemist worden. De maximum rente. Sommige leden achtten de krachtens art. 31 vastgsetelde maximum rente van 19 pet. wel zeer hoog. Zij erkenden, dat aan het uitleenen van geldsommen aan personen, als waarmee de geldschieters in aanraking komen, een groot risico verbonden is. Bij een rente van 19 pet. schijnt dit risico echter wel in zeer sterke mate verdisconteerd te zijn. Wanneer is iemand geldschieter in den zin der wet? 'I Sommige leden twijfelden aan de juistheid van de stelling waarvan de memorie van toe lichting uitgaat, dat degene, die boven het tarief geld uitleent, vrijwel zonder uitzonde ring een geldschieter in den zin der wet is. Wanneer de uitleener maar aannemelijk maakt dat hij van het uitleenen van geld sommen of geldswaarden geen beroep of be drijf maakt is de wet niet op hem van toe passing. Toch behooren gevallen van geldleening tegen woekerrente door het nietigheidsvoor schrift getroffen te worden, hetgeen mogelijk zou zijn door de woorden: „tenzij de geld schieter bewijst of aannemelijk maakt, dat hij geen geldschieter is in den zin van art. 2 uit art. 43a lid 2 te schrappen. ledera automobilist kan u dadelijk vertellen, hoeveel kilometer per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meter ze wel noodig hebben om met die vaart te stoppen I VINGERS VERSTIJFDEN, VOETEN GEZWOLLEN DOOR RHEUMATIEK. •j Nu weer geheel in orde. Een beetje rheumatische pijn hier of daar kennen wij allen, maar laat rheumatiek U eens werkelijk in zijn greep hebben, dan eerst weet gij hoe ontzettend deze pijnen kunnen zijn. Laat het niet zoover komen. Lees eens onderstaande brief: „Ik leed aan rheumatische pijn in mijn han den, voeten en knieën. Langzamerhand wer den deze pijnen erger, tenslotte moest ik een stok gebruiken om mi) voort te bewegen, Mijn voeten waren zoo gezwollen, dat ik mijn schoenen enkele maten te groot moest koo- pen. 's Morgens waren mijn vingers als ver stijfd. Inwendige, noch uitwendige medicijnen brachten mij verlichting. Toen probeerde ik Kruschen Salts. Na één flacon was er reeds merkbare verbetering, na de tweede waren mijn rheumatische pijnen totaal verdwenen en sindsdien zijn zij niet meer teruggeko men. Ik kan U verzekeren, dat mijn vrouw en mij geen moeite te veel is om Krus-hen Salts aan te bevelen". R. G. S. Rheumatische pijnen, jicht en Ischias vin den hun oorzaak in een overmaat van urine zuur in het bloed. Dit urinezuur is één der afvalstoffen, die bij de stofwisseling ontstaan. Wanneer de inwendige organen niet goed functionneeren, hoopen deze afvalstoffen zich op en zal het urinezuur uiterst pijnlijke rheu matische zwellingen in gewrichten en spieren veroorzaken. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen ingewanden, lever en nieren aan tot krachtiger werking. De afvalstoffen worden hierdoor langs de na tuurlijke kanalen zacht en volkomen uit het lichaam verwijderd, het bloed wordt gezuiverd en de pijnen zullen verdwijnen. Bovendien wordt de geheele gezondheidstoestand verbe terd. Hoofdpijn, indigestie, lusteloosheid enz, verdwijnen volkomen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 5 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv.) Den Haag, 2 April 1936. Op het Binnenhof heerscht thans „Paasch rust". De Eerste Kamer is na het afdoen van de Rijksbegrooting niet meer bijeen geweest en vergadert in de a.s. Stille Week" natuur lijk evenmin. Ook het Lagerhuis heeft zjjn openbare werkzaamheden voorloopig geëin digd, wat j.1. Woensdag duidelijk door presi dent Ruys werd aangegeven, in afwijking van zijn collega aan de overzijde des Binnenhofs, die meestal de vergadering zonder meer sluit. De Tweede Kamer heeft ruim een maand tijd gekregen om zich voor te bereiden op de komende dingen. Op a.s. Dinsdag 5 Mei zal er weer openbare vergadering zijn, met hoogst waarschijnlijk op de agenda als grandioos slotstuk! het ontwerp nopens de vaste las ten. Als dat maar niet opnieuw een „onweers achtige atmosfeer" ten gevolge heeft, gelijk verleden jaar, toen men bleef steken in de algemeene beschouwingen over het groote bezuinigingsontwerp Men kan momenteel moeilijk zeggen, dat sedert Juli de politieke lucht beduidend is op geklaard. De latente crisis-mogelijkheden zijn blijven hangen. In het katholieke kamp zijn nog steeds sterke krachten aan het werk, die hunkeren naar verandering van koers, naar doorbreking van den vicieuzen cirkel, waarin wij momenteel ronddraaien. Verlaging van lasten wordt uiterst-urgent genoemd, doch anderszins neemt men maatregelen, welke het leven duurder maken: het dualisme, waaraan de Regeering niet vermag te ontkomen. Voor de massa wordt een en ander pijnlijk-scherp duidelijk door een kwestie, die vooral in den laatsten tijd zeer veel aandacht trok, en wel de „clandestiene" vervaardiging van boter. Huismoeders van groote gezinnen, met een karig weekloon bedeeld, zagen hier een schoone gelegenheid, de kosten voor levens onderhoud te doen dalen. Edoch: de crisis- wetten laten deze gestie niet toe. Men moge daarover sputteren, men mag niet vergeten, dat het in stand houden van den landbouw een algemeen belang van de eerste orde uitmaakt, de tijdelijke maatregelen en heffingen ons land hebben behoed voor de ineenzinking van een onzer voornaamste bronnen van welvaart. Ook het benadeelen der margarine-industrie werkt immers indirect op den landbouw terug; z(j is door het verplichte meng-percentage een der groote natuurboter-afneemsters. Ik stipte deze kwestie eens even aan om iets te doen gevoelen van de inconsequenties, welke het economisch leven ons thans oplegt. Er is natuurlijk nog zooveel méér. In anders niet „onbekookte" kringen schijnt men wel eens 'n oogenblikje door vertwijfeling aange grepen. Hoe kunnen anders verschillende vuurroode revolutionnaire bladen als „De Nieuwe Fakkel" aan een citaat komen uit het Katholieke „Verbondsblad", waarin niet min der dan wanhoopstaal te belusteren valt: Op den Amsterdamschen politieken land dag heeft dr. Poels stoute woorden gesproken, waarin hij onze politieke leiders waarschuwde, dat, indien niet met volle ernst 'n krachtig begin werd gemaakt met radicale hervormin gen, na heel korten tijd aan ezen chaos een einde zou worden gemaakt door revolutionnair geweld. Revolutionnair geweld! Woorden... hard om te verstaan, maar is tegen de kwaal van onzen tijd, die diep ingekankerd zit, niet een gewelddadig optreden weldadiger dan het dok teren met zalfjes en andere lapmiddeltjes?" In het verdere deel van het stuk wordt ge- sproken over „gewetenlooze geldmannen", die de huidige „orde" bepalen, enzoovoorts. Het' doet allemaal onvervalscht opstandig aan, ai zegt men wel, dat Christus ten aanzien van het woord „revolutie" ons een voorbeeld ge geven heeft... In de Katholieke pers heeft dit „déraille ment" van geloofsgenooten de aandacht ge trokken en praat men vergoelijkend van een dutje k la Homerus, door de verantwoordelijke redactie van genoemd blad, die het fraais heeft laten passeeren. Het geschrijf dient dan ook inderdaad niet al te zwaar te worden op genomen, hoewel in, het gebeurde toch wel iets „symptomatisch" te bespeuren valt. Ook in de Tweede Kamer ondervond de Re geering in den laatsten tjjd telkens min of meer sterke oppositie van de zijde der Katho lieke fractie. Stemde niet weer een achttal leden met partijvoorzitter Goseling aan het hoofd! tegen het ontwerp aangaande de verhoogde benzine-accjjns, ten bate van den versnelden bruggenbouw? De huidige delicate politieke verhoudingen laten echter groote veranderingen niet mak kelijk toe, dat heeft men verleden jaar zomer jyel terdege gemerkt! Men zal zich dus nog wel tweemaal bedenken, voor men opnieuw ernstige strubbelingen aandurft Ook spreekt de internationale situatie een geducht woordje meer! We zullen den loop van zaken hebben af te wachten. Normaliter komen de allesbeheer- Schende vraagstukken eerst weer aan de orde nh de verkiezingen van het volgende jaar. Maar of er dan duidelijker perspectieven te onderkennen zullen zjjn?... Van de zaken, welke straks aan de orde zullen komen, mag ook genoemd worden het ontwerp betreffende de reisbelasting, tenmin ste, èls deze kwestie de openbare behandeling nog bereikt, niet reeds eerder door de Regee ring is teruggenomen. Want alom wast de oppositie tegen de voorgestelde regeling. Niet Zoozeer om de algemeene strekking van het voorstel, maar voornamelijk door de wijze, waarop het principe werd uitgewerkt. Nu zijn belastingen in ons land nooit bijzonder popu lair geweest men denke maar eens aan den juist gepasseerden historischen 1 April, 364 jaar geleden den dag, waarop Alva, de man, die ons in vurigen opstand bracht door zijn „tiende penning"!, zijn Bri(e)l verloor doch het vreemde van de geschiedenis vormt het feit, dat de Tweede Kamer (anders nooit erg ingenomen met aangekondigde belastinghef fingen!) na de mededeeling in de Millioenen- nota met ingenomenheid het reisbelasting- denkbeeld begroette. Zelfs liet men doorsche meren, dat een dergelijke maatregel reeds veel eerder genomen had moeten worden. Want de „trek" van landgenooten over de grenzen was, ook in de depressiejaren, zeer beduidend, en het ligt dus voor de hand, dat velen met leede oogen de talrijke millioenen, aldus naar ,„het buitenland" gebracht, (en veelal naar een land, dat met onzen export een wat erg willekeurig spel speelde!) van het nationale vermogen zagen affgenomen. Wat lag dus méér voor de hand dan een middel te bedenken, waardoor de eigen ge meenschap althans nog iets zou terugkrijgen van den verloren goudstroom? Maar thans wordt in naam van diezelfde rechtvaardigheid waarmee men vroeger het reisbelasting-denkbeeld had verdedigd, een „"^e wapen!" tegen mr. Oud's denkbeeld ge roepen. i De recente actie tégen de reisbelasting dreigt echter het kind met het badwater weg tewerpen. De weerzin tegen het zegeltjes- plakken tegen het uniforme van dien opzet, waardoor arm en rijk over één kam geschoren wordt, om nog maar niet te spreken van onge makken en schade voor degenen, die min of meer beroepshalve naar het buitenland moeten trekken, is overigens begrijpelijk. Met klem mag worden gevraagd: Was een andere, be vredigender regeling, absoluut uitgesloten? Kón op geenerlei wijze met de draagkracht van den toerist rekening worden gehouden? Want het maakt vanzelfsprekend een groot verschil, of men een week per fiets naar het buitenland trekt, of per trein of auto. Toch betaalt volgens de voorgestelde plannen de'arme peddelaar precies evenveel als de com fortabele auto-bezitter. Dit is in elk geval zeker: Zonder ingrijpende wijzigingen wordt het thans aanhangige ont- wérp geen wet! .Mijn diverse bespiegelingen hebben rnjj eigenlijk verder gevoerd dan ik eerst van plan was, want aangaande de slotvergadering dei- Tweede Kamer, op Woensdag j.1. heb ik nog weinig of niets vermeld. De agenda bevatte niet minder dan 27 pun ten, doch allemaal zaken, tot het z.g. kleingoed behoorend. Wat echter niet steeds beduidt, dat het geheel-onbelangrijke aangelegenheden be treft. Zoo was er de vereeniging van de Noord- Hollandsche gemeenten Beverwijk met Wijk aan Zee, welke men voetstoots aanvaardde. Evenzeer de naturalisatie van den Amster damschen bankier Mannheimer. Rond deze zaak waaide in het jongste verleden nog heel wat stof op en speelden op agitatie beluste elementen een rol. Beweerd werd, dat de heer Mannheimer indertijd tegen den gulden ge ageerd zou hebben, om slechts iets te noemen, Minister Van Schalk heeft al dergelijke praat jes op soliede wjjze den kop ingedrukt, o.a. door een duidelijke uitspraak van mr. Trip, van de Nederlandsche Bank, aan te halen, waarin onomwonden voor de integriteit van den aspi rant-Nederlander wordt ingestaan. Er kwamen voorts nog een paar ontwerpen aan de orde, welke eenig debat ontketenden. Een der voorstellen beoogde, via een wijziging van het strafwetboek, effectiever optreden tegen zedenmisdrijven met jeugdigen mogelijk te maken. Verschillende afgevaardigden Juich ten het Regeeringsinitiatief toe, ijverden voor meer, zoodat een amendement-Goseiing (R. K.) geboren werd, beoogend, speciale maatregelen te treffen tegen allerlei uitleenbibliotheekjes van schunnige lectuur, waarmee de jeugd maar al te dikwijls vergiftigd wordt. Het is op dit stuk vaak treurig gesteld, en dus mag het vaststellen van nieuwe en scherper bepalingen van harte worden toegejuicht. De Kamer accep teerde het denkbeeld-Goseling en natuurlijk eveneens het ontwerp. Weer kreeg de Regeering met een specifiek- Katholieke oppositie te maken, toen aan de orde kwam een wetsvoordracht, behelzende een korting op de salarissen van den Hoogen Raad, den Raad van State, de Alg. Rekenkamer, de Rechterlijke- en Militair-Rechterlijke Macht. Door allerlei administratieve hindernissen kwam het ontwerp eigenlijk veel te laat. Want normaal ware geweest, als de in die wet be oogde korting tegelijk toepassing had gevon den met de algemeene verlaging op 1 Jan. j.1. Maar nu zulks niet mogelijk was geweest, en de Regeering geen lust had, de genoemde groe pen ongeveer een half jaar later te doen deelen in wat de overige landsdienaren hadden moeten ondergaan, was men op het idee gekomen, aan de regeling terugwerkende kracht te verleenen. De betrokkenen zouden dus straks een deel van hun reeds sinds Januari genoten salaris moeten teruggeven. In de Kamer rees tegen dit voornemen ver zet. De heer Boon (V.B.) wees er overigens nog eens op, dat de rechterlijke macht ten onzent toch al bitter weinig royaal betaald wordt. En mr. Goseling kwam nogmaals met een amen dement, bedoelend, de terugwerkende kracht uit de regeling te schrappen. Minister Van Schalk bleef bjj zijn meening, dat in deze geen uitzondering mag worden toe gelaten, en dat de betrokkenen met het voor nemen der korting op de hoogte waren, dus niet rauwelijks worden gedupeerd. En meteen deelde de bewindsman mee, dat hij erken nend het in sommige opzichten weinig ideale der salarisregelingen aan een correctie werkt. De Kamer vereenigde zich met het dement, zoodat de korting eerst ingaat n"1611' kondiging van de wet. Een boffertje dus;1 Zooals reeds gezegd: de Kamer gjne. 6 Mei e.k. uiteen. President Ruys kon nog „1 meedeelen, wat dan precies aan de orde zijn; een en ander wordt nader bekend' maakt. En aldus kwam een einde aan de gro t „wintercampagne" van ons Lagerhuis. Parlementariër HET FEEST VAN DE WORSTELCLUB In den nacht van 5 op 6 Januari is in €en café aan het Stationsplein te Velsen een ware veldslag geleverd tijdens een besloten feest van een worstelclub. Twee der ver dachten zijn door de Haarlemsche rechtbank veroordeeld tot 6 en 7 maanden gevangenis, straf; vier zijn er vrijgesproken. Op de Woensdagavond gehouden maande- ltjksche vergadering van het Natuurhistorisch Genootschap in Limburg, heeft de heer Waage een zingende muis gedemonstreerd; ze maakt rollen als van een kanarie, het is in één woord een idioot geluid! Een leerling van de H.B.S. te Maastricht, wonende te Eisden, had reeds eenige weken in huis een geluid ge hoord als van een kanarie, waarvan hij de oorzaak niet kon ontdekken. Het was zoo irriteerend, vooral ook door de onbekende oorzaak, dat hij er zijn leeraar in de natuur», ltjke historie over raadpleegde, die wel ver moedde, wat de oorzaak van het geluid kon zijn, omdat het Natuurhistorisch Genootschap reeds tweemaal een muis had toegezonden ge kregen, die een bijzonder geluid had verwekt, doch helaas, beide malen een dood exemplaar. Bij de sectie op één van deze kadavers wer den parasitaire rondwormen in de luchtpijp gevonden. Deze wordt door de aanwezigheid daarvan vernauwd, waardoor de lucht moei lijker kan passeeren en het merkwaardige ge luid ontstaat. Aan den Eisdenschen leerling werd natuur lijk de opdracht gegeven te trachten het beestje levend te vangen. Dit gelukte één dezer dagen. Het bleek te zjjn een gewone huismuis, die een volgelachtig geluid voort brengt dat, indien het diertje in rust is, doet denken aan het gepiep van een jonge zwaluw, maar als het geplaagd wordt, waardoor de ademhaling sneller gaat, geluid voortbrengt als van een kanarie, zij het iets zachter. De aanwezigen, die nooit van iets dergelijks ge hoord hadden, dachten in ernst dat het een 1-April-mop was, doch nog steeds geeft de muis haar concert in het museum van ge noemd genootschap. ZONDAG 5 APRIL. Hilversum I, 1875 m. 8.30 NCRV, 0.30 KRO, 5.00 NCRV, 7.45— 11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonplaten. 10.00 Hoogmis. 11.45 Gramofoonplaten. 12.15 KRO-orkest en lezing. 2.00 Cursus. 2.30 Radiotooneel en koorzang. 4.40 Gramofoonplaten. 5.00 Geref. Kerkdienst. Hierna koorzang. 7.15 Gramofoonpl. 7.45 Causerie. 8.10. Berichten. 8.20 KRO-Symphonie-orkest en lezing. 9.30 Cembalo en viool. 10.00 Hoorspel. 10.30 Berichten. Gramofoonplaten. 10.40 Epiloog. 11.0011.30 Esperanto. Hilversum H. 801 m. 8.55 VARA, 12.00 AVRO, B.00 VARA, 6.00 VPRO, 8.00 AVRO. 8.55 Orgelspel. 9.00 Voetbalnieuws, tuinbouwpraatje. 9.30 Orgelspel. 9.40 Opera-uitzenidng (Gr.pl.), 10,00 Causerie. 10.15 Opera. 10.40 Damles. 10.55 Opera. 11.15 Lezing. 11.30 Vervolg opera. 12.00 Omroeporkest. In de pauze: Causerie. I.30 Oratorium-uitzending, m.m.v. solisten, koor en het Concertgebouw-orkest. 4.45 Sportnieuws, gramofoonplaten. 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 Voetbalpraatje,, sportnieuws, gram.pl. 6.00 V.C.J.J.-Koor. 6.30 Lezing. 7.00 Studiodienst. 8.00 Berichten. 8.15 Aeolian-orkest, m.m.v. solisten en sextet. 9.00 Radio-Journaal. 9.15 Gramofoonplaten. 10.00 Voordracht. 10.20 Kovacs Lajos' orkest, II.00 Berichten. 11.10 -12.00 Dansmuziek. MAANDAG 6 APRIL. Hilversum I, 1875 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur. 11.30 Friesch halfuur. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Ensemble Vander Horst en gram.pl. 2.00 Voor de scholen. 2.30 Gramofoonplaten. 2.45 Causerie. 3.153.45 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Trioconcert. 6.05 Gramofoonplaten. 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Vragenhalfuur. 8.00 Berichten. 8,15 Evangelisatie-Samenkomst. 9.45 Orgelspel (Om 10.00 Berichten), 10.3011.30 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. Algemeen Programma, verzorgd door do AVRO. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten. 10.30 Groninger Orkestvereen. en voordracht. 12.15 Cantabilé-orkest en gramofoonplaten. 2.00 Orgelconcert en zang. 3.00 Voordracht. 3.30 Omroeporkest 4.30 Filmreportage. 5.30 Kovacs Lajos' orkest en solist. 7.40 Causerie. 8.00 Berichten. 8.10 Kovacs Lajos' orkset en solist. 9.00 Rotte's Mannenkoor. 9.20 Omroeporkest en solist. 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Renova-kwintet. 11.00 Berichten. 11-1012.00 Juga Josef's orkest. DINSDAG 1 APRIL. Hilversum I, 1875 m. KRO-uitzending. 8.0O—9.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd, halfuur. 12.15 KRO-Melodisten en gramofoonplaten, 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 Gramofoonplaten. 5.10 KRO-orkest en lezingen. 7.50 Berichten. 8.00 Lijdensmeditatie. 9.00 Gramofoonplaten. 9.30 Radio-tooneel. 10.00 Koor- en solistenconcert. 11.30 Berichten. 11.3512.00 Gramofoonplaten. Hilversum H. 801 m. AVRO-uitzending. 6.30 RVU, 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Ensemble Rentmeester. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten. 11.30 Kovacs Lajos' orkest. 12.15 Jetty Cantor's Ensemble. I.15 Omroeporkest. 3.00 Knipcursus. 4.00 Zang en piano. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Omroeporkest. 6.30 Psychologische causerie. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Piano-recital 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. 8.10 Cabaret-programma. 10.00 Radio-tooneel. 10.45 Gramofoonplaten. II.00 Berichten. 11.1012.00 Gramofoonplaten.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2