buitenland De oorlog in Abessinië. gemengd nieuws Verlost van hevig SPI? IN DEN RUG KLOOSTERBALSEM Jiöc/f spet Jfocfi id. Hauptmann terechtgesteld. TWEEDE blad gen dringend beroep van Abessinië om Volkenbondshulp. Verscherpte maatregelen tegen Italië verlangd. Een Abessijnsch overwinningsbericht. Een groote overwinning ten Noord- Dosten van het Asjiangimeer. jja'ië bereid tot contact met e commissie van dertien. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 4 APRIL 1936 5 De commissie van dertien zal spoedig bijeen worden geroepen. Een Abessijnsch communiqué Abessinië bereid te onderhandelen. Een verklaring van Eden in het Lagerhuis. Wat Eden aan Von Ribbentrop meedeelde. Frankrijk komt met een contra-memorandum. Het wenscht het vredesplan van Hitier aan den Volkenbondsraad voor te leggen. De conferentie der generale staven. zy zal de Londen worden gehouden. Duitschland niet voor rede vatbaar, Ribbentrop zou opnieuw de Rijnconcessie hebbne geweigerd. Sowjet-Rusland en Japan. Binnenland Meisje doodt een neefje van vijf jaar. Motorrijder verongelukt. Uit een raam doodgevallen. Kind door vrachtauto overreden en gedood. Luchtketel uit elkaar geslagen. De valsche Jan Mankes. DANK ZIJ KL00SÏERBALSEM „Ziezoo, dat is achter den rug. van mijn SPIT ben ik fiin afl AKKEETS Kindje verdronken. Oplichting van kleine luyden. Bedrieglijke bankbreuk en flesschentrekkerij. cMooi£ unitz taadm IVOROL met Buitenland Stad geteisterd door een tornado. Verscheidene dooden en gewonden. 700 gewonden, 38 dooden. Amor in dienst van de contra- spionnage. Onze correspondent te Genèvo telefoneerde 0ns gisteravond: Wolde Mariam heeft namens de regeering an Abessinië aan Avenol een verklaring doen toekomen, die in de eerste plaats er aan her innert, dat de Raadscommissie van dertien in haar bijeenkomst van 23 Maart te Londen aan haar voorzitter, de Madiaraga, heeft opge dragen, zich met de twee strijdende partijen In verbinding te stellen, in het belang van een spoedig ophouden van de vijandelijkheden en van een definitief herstel van den vrede binnen het kader van den Volkenbond en in over eenstemming het den geest van het Volken- hondsverdrag. De regeering van Abessinië herhaalt dat zij tot wapenstilstand en vrede- slulting binnen het kader van het Volken- hondsverdrag bereid is, doch de houding van de Italiaansche regeering overtreft de meest pessimistische voorspellingen. De Italiaansche regeering toonde daarna door daden en woor den, geenerlei bedoeling te hebben de vijan delijkheden te staken en een vrede te sluiten, binnen het kader van den Volkenbond en in den geest van het Volkenbondsverdrag. De Italiaansche regeering heeft in de laatste weken haar barbaarschheden verdubbeld door het gebruik van bij het volkenrecht verboden strijdmethoden. Tevergeefs heeft de regeering van Abessinië tot den Volkenbond en tot het internationale Roode Kruis protesten gericht, met alle bij- isonderheden over de toedracht van de voor vallen. De Italiaansche regeering stoort zich hieraan niet. Onder deze omstandigheden is de Abessijnsche regeering genoodzaakt een nieuw beroep op doen Volkenbond te doen. Kunnen de Volkenbondsstaten, die op 3 Octo- ber eenstemmig Italië tot aanvaller verklaard hebben, lijdelijk toezien, dat het Abessijnsche volk wordt vernietigd, terwijl bet Volken bondsverdrag van hen eischt, dat zij den aan gevallen staat hulp zullen verleenen Het Abessijnsche volk is zwak. Is dat een vol doende reden voor den Volkenbond om hulp te weigeren? Met de grootste bitterheid moet de Abessijnsche regeering vaststellen, dat haar geenerlei financieele hulp v/ordt verleend en dat artikel 16 van het Volkenbondsverdrag niet stipt wordt nageleefd, doch ook, dat de Italiaansche regeering er in geslaagd ia de toepassing van de reeds vijf maanden geleden in beginsel aangenomen petroleumsanctie te doen uitstellen, en dat Italië thans door een koehandel zelfs tracht van alle sancties be vrijd te worden. Is dat de geest van het Volkenbondsverdrag De verzoeken van Abessinië. Bijgevolg verzoekt de regeering van Abes- Binië 1. De financieele hulp, die aan Abes sinië zal toestaan met minder ongelijke wapenen tegen zijn aanvaller te strijden. 2. De opheffing van alle nog door sommige staten aangewende hinderpalen, inzake het vervoer van wapenen voor de Abessijnsche troepen. 3. De versterking der sancties, die bij art. 18 verplicht voorzien zijn. 1. Een spoedige actie bij de Italiaan sche regeering om de oorlogswetten te doen eerbiedigen en de systematische uit roeiing van onschuldige bevolkingen te Ophouden. De nota eindigt met de volgende vraag: Is het te veel verlangd, dat alle Volkenbonds- otaten en alle Volkenbondsorganen zich de essentieele taak van den Volkenbond in her innering zullen brengen, n.1. om de macht van het recht te doen zegevieren boven het recht Van de macht? peuter meldt uit Addis Abeba: aar vernomen wordt, hebben de Abessij- en een groote overwinning behaald tusschen Mai pi o en Bedda. Het Abessijnsche hoofd- y ier deelt mede, dat vier voorloopige -er^en van de Italianen zijn veroverd. Edt Ita'ianen' van w10 36 officieren en 2000 reeërs zijn in 48 uur tijds gesneuveld. (ook1 Z00ver het bericht van Reuter. Mai Cio tusschW<Mal Ceu^ h&t ongeveer halverwege meer r" den Amba Aladji en het Asjangi- bericht a ligt ten N °- van Mai Cio. Dit diep (j S^at verm°edelijk op denzelfden slag, teeev!„e Italianen Woensdag vermeldden als rend voor hen afgeloopen. De Italiaanseho regcering antwoordt De hiisst, 06 Madaria^ h^adariaga, de voorzitter van de com- ga. ®e«rin Van dertien heeft de Italiaansche re- te homep" ')r'ef verz°cht tot een regeling hizake <j ^°n aarlzlen van de procedure, simg Vr«le8°nderhandelingen met Abes- Th, Ü?6 "hinilt61) Stefani mee. dat de Italiaan- G van buitenlandsche zaken in verzocht Z'n dezen brief. die de regee- v steUetJ ,fZich rechtstreeks in verbinding beant,lt de commissie van dertien, Vtthtwoord. Do bezetting van Gondar. De Italia nen hechien er groote politieke betee- koitis aam, Naar Reuter uit Rome meldt, is het ita liaansche hoofdkwartier van oordeel, dat de Inneming van Gondar een grooten weerklank zal vinden in Italië en in de overige landen uropa. De Italianen bevinden zich thans nog slechts op twaalf kilometer van het Ta- nameer aan de eene zijde en van de provin- cie God jam aan de andere zftde. Indien de bevolking van Godjam, zooals men verwacht, een beroep doet op de Itali anen, zullen zjj een groot deel van het Abes sijnsche rijk Hebben bezet. Naai' Reuter meldt, is het thans zeker, dat de Madariaga binnenkort de commissie van dertien te Genève bijeen zal roepen, naar aanleiding van Mussolini's verklaring, dat hjj bereid is vredesonderhandelingen te be ginnen. Voorts verneemt Reuter, dat De Madariaga nog geenerlei antwoord van de Italiaansche regeering heeft ontvangen inzake het Abes sijnsche protest tegen het gebruik van mosterdgas. De gevechten van 31 Maart en 1 April. Een beslissende over winning voor de Abessijnen. Reuter meldt uit Addis Abeba: De Abessijnsche regeering heeft het volgen de communiqué gepubliceerd: Op den 31en Maart drongen de Abessijn sche troepen, ten Noorden van Asjiangi-meer, door tot Mai Ceu en Debar, waarbij zij er in slaagden, vier van de zeven Italiaansche ver sterkingen te bezetten. Hierbij werden 200 Italianen en een duizend inlandsche soldaten gedood. Den len April begon de strijd des morgens om vijf uur, om voort te duren tot zeven uur des avonds. De Italianen trokken zich terug. Zij lieten op het slagveld 500 dooden achter, waarbij 36 officieren. Verder sneuvelden er aan Italiaanschen kant 2000 inlandsche sol daten. De Abessijnsche verliezen bedragen 887 dooden en 345 gewonden. De Italianen lieten op het slagveld talrijke kanonnen, mitrailleurs en ander wapentuig achter. Ondanks de voortdurende bombarde menten en een hevig artillerievuur, be haalden de Abessijnen een beslissende overwinning. De negus neemt deel aan den strijd. Van Italiaansche zijde wordt nog medege deeld, dat voor het eerst in den oorlog de negus persoonlijk deelnam aan de gevechten. Ras Syoem en ras Kassa, die in alle stilte uit het Noordwesten waren opgetrokken, schaarden zich aan de zijde van den negus. De Abessijnen gebruikten modern materiaal, waaronder zich kanonnen van 76 millimeter bevonden. De vlegtuigen wierpen tijdens de gevechten 18 ton bommen op de Abessijn sche troepen. Alle vliegtuigen keerden behou den terug, doch zeven Italiaansche vliegers waren gewond. Een Italiaansche lezing. Reuter meldt uit Asmara: Woensdag hebben er ernstige gevechten plaatsgevonden tusschen de Italiaansche en de Abessijnsche troepen tusschen den Amba Aladji en het Asjiangimeer. De Alpenjagers en de Ascarl's konden een Abessijnsche aan val op Mecan en Sayeski afslaan. De Italia nen verloren 20 blanke en 4 Inlandsche sol daten. Verder werd een groot aantal Ascarl's gewond. De Italiaansche oud-strijders heb ben hun regeering 1.250.000 Ure aan geboden. Mussoloni beeft van eenige nationale or ganisaties van oud-strijders een nieuw aan bod van 1.250.000 lire in de oorlogsleeningen in baar geld, ten behoeve van de schatkist ontvangen. Het bedrag is bijeengebracht door inschrijvingen door de vereenigingen in en buiten Italië. Het totale bedrag, binnengekomen aan der gelijke stortingen bedraagt nu 11.900.000 lire. Uit Addis Abeba meldt Reuter: De regeering van Abessinië heeft verklaard gunstig gestemd te zijn, ten aanzien van de directe onderhandelingen met de commissie van dertien, in de hoop hierdoor spoedig een einde te maken aan de vijandelijkheden. De beslissing van de Italiaansche regeering was hier nog niet bekend. De Italiaansche overwinning. Het Italiaansche hoofdkwartier deelt mede, dat in den slag van 31 Maart 1200 Italianen zijn gesneuveld of gewond. Aan Abessijnsche zijde zijn grootere verliezen geleden, vele aan voerders zijn gesneuveld. Het schijnt, dat de keizerlijke garde zich thans rond Mariam Asjangi, ten Noord-Oos ten van het meer verzamelt. Het is mogelijk, dat de negus nog een laatsten slag wil leve ren, doch anderen zijn van meening, dat hij besloten heeft vrede te vragen. ÜOM het horloge voor Uw leven. Een geschenk wat steeds welkom is. Prijzen van f 10.— tot f25. imnoiicr JkmsUtboef Eden heeft gisterenochtend in het Lager huis een verklaring afgelegd nopens de Duit- sche memorie en de brieven, die Donderdag avond aan den Franschen en den Belgischen ambassadeur ter hand zijn gesteld. Hij maakte daarbij gewag van de bespreking, die hij Don derdag gevoerd heeft met den afgezant van Hitier en zeide: „In dit gesprek heb ik den heer von Ribbentrop meegedeeld, dat, hoewel de regeering slechts tijd heeft gevonden voor een voorloopig onderzoek van Hitler's laatste voorstellen, zij die als hoogst be langrijk beschouwt en van meening is, dat zij een zorgvuldig onderzoek verdie nen, waaraan men ze nu zal onderwerpen. „De eerste vraag, waar wij tegenover kwamen te staan, was, wat de volgende stap zou moeten zijn. Het was duidelijk, dat wij thans in verbinding moesten treden met de andere regeeringen. Dat zou een beetje tijd kosten en inderdaad was de Engelsche regee ring van meening, dat een pauze op het oogenblik van groote waarde zou zijn. „Ik legde er tegenover von Ribbentrop den nadruk op, dat ons doel bij den huldigen toe stand onveranderd was, wat het van den be ginne is geweest. Dat doel is te trachten onderhandelingen op gang te brengen, die moeten leiden tot een afdoende regeling. Ik verzocht den heer von Ribbentrop den Duit- schen kanselier te verzekeren, dat de Engel sche regeering geen poging achterwege zou laten om dat doel te bereiken. „Terzelfder tijd achtte ik mij verplicht hem er op te wijzen, dat ten aanzien van de tus- schenperiode, waarvoor wij een speciaal be roep hadden gedaan op een bijdrage van de Duitsche regeering, zij van haar kant niet in staat was geweest ons tegemoet te komen. Daardoor bleef de moeilijkheid bestaan in Europa dien geest van vertrouwen te wekken, welke een eerste vereischte is voor wel geslaagde onderhandelingen." Ten aanzien van de stafbesprekingen legde Eden er den nadruk op, dat deze alleen be trekking zouden hebben op de tusschenperiode gedurende de onderhandelingen en dat zij van een zuiver technischen aard zouden zijn, welke de politieke verplichtingen niet zou vermeer deren. Eden voegde hieraan toe, dat de Fransche en Belgische regeeringen hebben bevestigd, dat hun opvatting met de Engelsche over eenstemt en dat zij bereid zijn de technische besprekingen te Londen te houden. De Fransche regeering Flandin heeft dit reeds aan den Engelschen gezant te Parijs ge-, zegd dringt er ten sterkste bij de Engelsche en Fransche regeering op aan, dat de vier mogendheden, die trouw aan het verdrag van Locarno zijn gebleven, de volgende week hetzij te Brussel hetzij te Parijs zullen bijeenkomen. Te Rome wordt reeds verzekerd, dat. Italië aan een zoodanige conferentie zal deelnemen. Zij zal zich dus in het bijzonder hebben bezig te houden met het Duitsche antwoord en de maatregelen tengevolge van de weigering door Duitschland om In te stemmen met een voor loopige regeling voor het Rijnland. De Fransche regeering acht in de eerste plaats de Volkenbondsraad het aange wezen lichaam om van de Duitsche voor stellen kennis te nemen en ze te be spreken. Tezelfdertijd zou de raad dan de Fran sche tegenvoorstellen, naar aanleiding van Hitler's vredesplan kunnen behandelen. Te Londen daarentegen voelt men er meer voor dat de besprekingen over de Duitsche voorstellen worden gevoerd langs de diplo matieke kanalen dan op een bijeenkomst van van Locarno-mogendheden worden. In het Lagerhuis heeft Eden gisterenochtend meegedeeld, dat de regeeringen van Frankrijk en België goed hebben gevonden de bijeen komst van de vertegenwoordigers der generale staven, waartoe besloten was, te Londen te houden. Een datum is nog niet vastgesteld. De correspondent van de „N. R. Crt." meldt: Voor een stampvol huls met een aantal diplomaten op de tribune heeft gisterochtend minister Eden zijn beloofde verklaring afge legd. Gelijk te verwachten was, bracht zijn uiteenzetting van den toestand niet veel nieuws. Belangrijk was echter zijn mededee- ling, dat de bespreking met vertegenwoordi gers van de Fransche en Belgische generale staven te Londen zal geschieden. De datum van die besprekingen is nog niet vastgesteld. Zij zullen worden gehouden, zoodra de noodige beschikkingen daarover zijn gemaakt. Naar men In wandelgangen van het parlementsgebouw veronderstelt, heef von Ribbentrop in een onderhoud, dat h(j vóór den aanvang van het Lagerhuisdehat met Eden heeft gehad, blijkbaar medegedeeld, dat zijn regeering opnieuw heeft gewei gerd, zich te verplichten, de Rijnzone go- durende de interim-periode niet te ver sterken. In het tegenovergestelde geval, zoo zeggen de afgevaardigden, zou Eden waarschijnlijk niet verzuimd hebben, hier van in zijn In het Lagerhuis afgelegde verklaring mededeel irig te doen. De Fransche pers blijft bij haar afwijzende houding. Havas meldt uit Parijs: De bladen blijven op het onaannemelijke karakter van het Duitsche memorandum wij zen. Na erop gewezen te hebben, dat Duitsch land een verdeeling in afdeelingen wenscht in te stellen in Europa, schrijft d'Ormesson in de Figado: Men zal ons geen millimeter van standpunt doen veranderen: öf er zal een vrede zijn, die voor allen geldt, öf er zal voor niemand ware vrede zijn. Alle grenzen van Europa moeten dus tegen een daad van geweld beschermd worden. De toestand wordt ernstiger. Reuter meldt uit Dairen in Mantsjoerjje: De toestand aan de Mongoolsch-Mantsjoe- rijsche grens schijnt eerder te verergeren dan te verbeteren, hoewel een hevige propaganda campagne het moeilijk maakt; zich nauw keurig van den toestand rekenschap te geven. Officieus geeft men te verstaan, dat het Japansche Kwantoeng-leger zich gereed maakt troepen aan de grenzen van Mantsjoekwo te verzamelen in antwoord op de legerconcen- traties van de Sowjets. Wanneer de Sowjet- autoriteiten hun strijdmacht niet terugtrekken dan zal het Japansche leger gedwongen zijn te handelen. De woordvoerder van het Kwan- toengleger waarschuwt de Sowjet-Unie te be- d-~ ken, dat twee machtige naties, n.1. Japan eh Duitschland, een oppositie zullen vormen. Een Mantsjoerljsche waarschuwing. Naar het Japansche telegraafagentschap Domei meldt, heeft de regeering van Mant sjoekwo den minister-president van Buiten- Mongolië een ernstige waarschuwing laten toekomen, dat als hij niet onverwijld doeltref fende stappen neemt, om een einde te maken aan alle soorten van provocatieve handelingen aan de grenzen van de heide landen, de betrek kingen tusschen hen ten ernstigste bedreigd worden. Donderdagavond heeft te Overschild (Gr.) een 17-jarig meisje haar vijfjarig neefje bij ongeluk doodgeschoten. Terwijl het meisje aan het werk was in het karnhuis, drentelde haar vijfjarig neefje om haar heen en vroeg telkens of het dubbelloops jachtgeweer, dat aan den wand hing, wel schieten kon. Ten einde raad, beu van het gezeur van den kleinen jongen, haalde het miesje het wapen van de muur en mikte, meenende dat het wapen ongeladen was, op den kleinen jongen waarbij plotseling het geweer afging en het ventje doodelijk in de borst getroffen werd. Volgens een verklaring van haar vader was het geweer altijd geladen. Een gerechtelijk onderzoek is gaande. In botsing met een boerenwagen. Gisterenavond is op den Soestdijkschenweg in De Bilt een motorrijder bij het uitwijken voor een boerenkar geslipt en in volle vaart tegen een boom gereden. De man, de 32- jartge C. W., tilt Utrecht, was onmiddellijk dood. Het stoffelijk overschot is naar het lijkenhuisje vervoerd. Het ongeluk moet te wijten zijn aan de groote snelheid, waarmee de man reed. De remsporen waren 18 M. lal g en het nummerbord was zoo diep in den boom gedrongen, dat het eruit gebeiteld moest worden. Te Sittard ls gisterochtend de 87-jarige heer J. M. uit het raam van zijn slaapkamer ge vallen. Hij viel ongeveer vijf meter naar be neden en werd met een armfractuur opgeno men. Ofschoon zijn toestand aanvankelijk niet ernstig leek is de oude man eenige uren later overleden. Het 4-jarige dochtertje van de familie Thomsen te Ginneken ls gisteren bij het plot seling oversteken van den rijweg gegrepen door een vrachtauto van de firma Giesber- gen uit Breda. Het kind werd zoo zwaar ge wond, dat zij binnen enkele oogenblikken is overleden. Jongen gewond. Donderdag is in de garage van Versloot aan de Noordzijde te Bodegraven een luchtketel met een lulden knal uit elkaar gesprongen. De ketel heeft een druk van tien atmosfeer en behoort zich uit te schakelen wanneer dit maximum is bereikt. Tijdens het laden explo deerde de ketel met het gevolg, dat zware stukken ijzer door de garage vlogen. Een gedeelte van het dak werd vernield. Een monteur en zijn zoontje, werden tegen den grond geworpen, Zij kwamen er betrek kelijk goed af, doch een toevallig in de garage aanwezige jongen, de 16-jarige H. W., kreeg een stuk van den ketel tegen het rechteron- derbeen, waardoor dit vrijwel geheel werd ver brijzeld. De jongen is naar het ziekenhuis te Leiden gebracht Amsterdamse!» kunsthandelaar ver oordeeld tot 500 boete en, voorwaar delijk, 8 maanden gevangenisstraf. De rechtbank te Rotterdam heeft gister middag uitspraak gedaan in de zaak tegen den 47-Jarigen makelaar, veilingmeester en kunsthandelaar J. V. te Amsterdam, die zich 14 dagen geleden wegens oplichting te verant woorden heeft gehad. Aan verdachte was, zooals men zich zal herinneren, ten laste gelegd, dat hij 29 Ja nuari j.1. te Rotterdam opzettelijk een schil derij, waarop valscheltjk de naam Jan Mankes was geplaatst, te koop heeft aangeboden; in was de verzuchting, die tk slaakte, toen ik na hel gebuik van 2 potjes Kloosterbalsem finaal van mijn spit af was. Niet staan, niet zitten, niet liggen te kunnen en toch vooruit te moeten om de boterham te verdienen. Door de vreeselijke spit, die in mijn stuit begon en door mijn geheele rug trok, was ik hulpeloos als een klein kind. Vanaf het oogenblik, dat ik den geneeskrachtigen kloosterbalsem aan wendde, begon mijn genezing. En nu heb ik in geen 8 maanden meer een aanval gehad." j Zw. ta A. ORIGINEEL TER INZAGB Geen goud zoo goed" Onovertroffen b{j brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bjj lUieuimitiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 8t ct Potten: 62% ct. en 1.04 den door verdachte verspreiden catalogus van de veiling was onder ar. 96 ook vermeld: stil leven van Jan Mankes, paneel 18 X 28- Verdachte, pleiter had aangevoerd, dat in de veilingsvoorwaarden was medegedeeld, dat V. geen verantwoordelijkheid voor de echt heid op zich neemt is veroordeeld tot 500 boete subs. 50 dagen hechtenis, bovendien tot 3 maanden gevangenisstraf, dit laatste echter voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Het O. M. had in verband met verdachtes blanco strafregister geen vrijheidsstraf gere- quireerd en slechts 100 boete, subs. 40 dagen hechtenis geëischt. Donderdagmiddag om vier uur is een 7- jarig dochtertje van een schipper spelender wijze in de houthaven te Amsterdam te wa ter geraakt. Toen het kind om 6 uur nog niet thuis was, verzocht men de politie te dreggen. Gisterenavond laat ls het lijk van het kind opgehaald. Drie jaar gevangenisstraf geëischt tegen den stichter van een dozijn „spaar- en credletbanken" te Schie dam, die tallooze eenvoudige en arme lieden heeft gedupeerd. Gistermiddag heeft zich voor de rechtbank te Rotterdam, de 35-jarige M. v. W., uit Schiedam, thans gedetineerd, de stichter van een dozijn „spaar- en credletbanken", die een groot aantal zeer arme en zeer eenvoudige lieden in de kleine plaatsen des lands met zijn practijken heeft gedupeerd, wegens oplichting te verantwoorden gehad. Er was hem ten laste gelegd, dat hij het publiek in den loop van 1934 door annonces in verscheidene kleine bladen op bedriegelijke wijze in den waan had gebracht, dat ieder bij de spaar- en credletbank Eigen Hulp te Schie dam binnen korten termijn geld te leen zou kunnen ontvangen, zonder onderpand of borg, ook zij die elders waren afgewezen. Er wer den in deze aankondigingen credieten van 500 af geoffreerd; zij vermeldden de namen van personen, die geld hadden en gewaagden van dankbetuigingen. De zeer uitvoerige dagvaarding maakte melding van vijf gevallen van oplichting. In elk van deze was verdachte op soortgelijke wijze te werk gegaan. Wanneer de gegadig den traden in de per advertentie gedane aan bieding, kregen zij een prospectus, hetwelk repte van een afbetaling per jaar van vijf percent en een toewijzing van het gewenschte crediet op de eerste van de maand op volg nummer. Wanneer dan de eerste van de maand was gekomen, ontvingen zfl, die accoord waren gegaan met de regeling, niet geld, doch een briefkaart, waarin hun werd bericht, dat hun nummer nog niet aan de beurt was, en dat zij, totdat het zoover zou zijn, reeds vijf pro cent moesten storten. Indien rij één keer ver zuimden verviel elke aanspraak op crediet verder en kregen zij ook het reeds gestorte niet terug. Het O.M. eischte 3 jaar gevangenisstraf. Vier jaar geëischt, Het O. M. requireerde gisteren tegen den 43-jarigen I. E. wegens bedriegelijke bank breuk en flesschentrekkerij een gevangenis straf van vier jaar met aftrek van de voor loopige hechtenis. Verd„ directeur van een N.V., had alle vor deringen op debiteuren, van de N.V, aan zjjn vrouw doen cedeeren. Bovendien had hij hier voor goederen van de N.V. apart gehouden, die hij door verscheidene oneer'Jjke manipula ties noodig had. Toen de N.V. failleerde had een en ander aanleiding gegeven tot een straf vervolging. DE MOORDAANSLAG OP DEN N.8.B.-COLPORTEUR. Officier van Justitie gaat in hooger beroep. De officier van Justitie mr. Wassenbcrg, heeft appèl aangeteekend ln de strafzaak te gen den anarchistischen vertaler, die in Sep tember van het vorig jaar een N.S.B.-colpor- teur op het Stationsplein te Amsterdam met drie revolverschoten verwondde en die door de Amsterdamsche rechtbank dezer dagen is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, en ter beschikking stelling van de regeering wegens poging tot moord. Het O.M. had eveneens wegens poging tot moord vijf jaar gevangenisstraf geëischt en ter beschikkingstelling van de regeering. De zaak zal dus ln hooger beroep voor het Gerechtshof worden behandeld. 4 April. De grapjes van den lsten April zijn nu voorbij en vandaag houden we elkaar niet meer voor den gek. De tijden zijn trou wens ernstig en de bladen staan vol met aller lei gewichtige onderwerpen. Weten de lezers met al die dingen wel raad? Het leek me raadzaam, hun voor de terminologie van deze dagen een klein vademecum mee te geven. Men kan nooit te veel leeren, nietwaar? en tegenwoordig weet men toch al nooit ge noeg... Nou dan, schrijft u 't op? De gouden standaard is een kapstok, die ge bruikt wordt door de allerrijkste Maharadja's. „Locarno pakt" is een beroemde leuze, door een energiek advertentie-bureau uitgevonden voor een der duurste Zwitsersche modebad plaatsen. Collectieve veiligheid is een andere naam voor bewapeningskoorts, betaald door dage- lijksche collecte onder belastingbetalers. Plusfour is een wiskunstige formule, uitge vonden door professor Albert Einstein. Cellophane is een oud Italiaanse!» muziek instrument. Metro-Goldwyn is een net van Amerikaan- sche spoorwegen. Karl Marx ls de schrijver van een bekend werk over Washington, genaamd „Das Kapitol". Yehudi Menuhin is de Koning van Arabië. De successiebelasting is zoo genoemd, om dat rij Indertijd het eerste „successie" was van de regeering-Cort van der Linden. Devaluatie is de verkorte naam voor „deval" van de munteenheid. Een Ariër is iemand die Arie heet of zou kunnen heeten. Lenin, Stalin, Zinowjef en Moskou zijn na men van Russische steden. Aljechin is daarentegen de naam van een katten-asyl. C. en A. is het opschrift van een adver tentie. Pêche Melba was een beroemde Australische zangeres. Eden is een Engelsch modeverschijnsel. Baldwin is een locomotief. Bernard Shaw is een Iersch jongleur. Papagaaienziekte is een verschijnsel, door iedere politieke partij toegeschreven aan haar tegenstanders. Ras (Desta enz.) is een vroeger veel ge adverteerd middel voor den wasch. Maximiliaan Harden was een Oostenrijkse!» keizer. Velasquez ontdekte de tabaksplant. Quai d' Orsay is een Fransch parfum. Sparta ls een Rotterdamsche voetbalclub en in overdrachtelijken zin een provincie van Griekenland. Bismarck was een haring, maar Königs- mark niet. En wie verder nog iets weten wil, hoeft zich niet te geneeren en vraagt maar gerust. Niemand, die zijn kennis wil verrijken, behoeft zich daarover te schamen. DOOS 20CT. TUBE 40 EN 60 CT. Onder buitengewone belangstelling heeft gisterenavond om ruim kwart voor negen de terechtstelling plaats gehad van Bruno Hautmann, den ontvoeorder en moorde naar van het kind van Lindbergh. De executie geschiedde in de electrische stoel ln de gevangenis van Trenton. De kleine stad Cordele in den staat Georgia is door een tornado verwoest De storm, die op sommige oogenblikken een windsterkte bereikte van 95 mijl per uur, vernielde ruim 60 woonhuizen. Ook de middelbare school en de gemeenteschool stortten in. Onder de puin- hoopen der instortende huizen zijn verschei dene personen bedolven. Tot dusverre zijn 10 lijken geborgen; men vreest echter, dat de lijst van slachtoffers nog veel grooter zal worden. Tot dusverre heeft men 60 gewonden gesteld. De straten der stad zijn bedekt met brokken puin van de vernielde gebouwen, het geen het reddingswerk ten zeerste bemoeilijkt. De cycloon, die de kleine stad Cordele ln Georgië verwoest heeft, heeft volgens de laat ste berichten 38 dooden geëischt, terwijl 700 menschen min of meer ernstig gewond wer den. De schade in de vijf staten, die van de»i wervelstorm te lijden hebben gehad, wordt ge schat op drie millioen dollar. Het vrouwtje van den sergeant. Een jonge Fransche leeraar, Philllp Alt- mayer, te Mctz, stond aan het hoofd van den Duitsche splonnendienst ln het Saargebled. Een van zijn werktuigen was een Fransche sergeant-majoor, zekere Cridlig, die bij een regiment van de anti-luchtmacht diende. Maar de sergeant-majoor had een knap vrouwtje 20 jaar oud en filmactrice. Een jong soldaat, die onder Cridlig diende, had opdracht gekregen de gangen van Cridlig, die verdacht werd, na te gaan. Hij deed dit door aan de vrouw van Cridlig het hof te maken, die daar zeer gevoelig voor bleek en die hem Inlichtingen gaf over bet doen en laten van haar man. De jonge vrouw gaf den soldaat een brief van haar man bestemd voor Alt- mayer en Cridlig, kregen elk vijf jaar. De vrouw van Cridlig, die ook terecht stond, werd vrijgesproken,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9