Julianadorp. Wieringen Texel BUITENLAND Oost'lndië BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Callantsoog Wieringerwaard. j Schagen HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 7 APRIL 1936 S De loonbijslagregeling voor de landbouwbedrijven enz. Nieuwe voorzieningen. De voorstellen van Frankrijk. Duitschland voelt niets voor Genève. De Madariaga gaat naar Rome. Italiëheeft gifgassen gebruikt Weer een Abessijnsch protest. De commissie van dertien morgen bijeen. Zestig jaar in Indië. Een beruchte rampokker achter slot. Opheffing 59 Openbare Lagere Scholen te Amsterdam. Man vermoordt zijn vrouw met een bijl. Echtelijk drama te Boxtel. Hippolytushoef. OPENBARE VËKHDIUNG. STIERENK EURJNG. Zaterdagmiddag werd alhier de aangekon digde stierenkeuring gehouden, welke uitging van de Provinciale Commissie tot bevordering van de Rundveefokkerij in Noordholland en van het Nederlandsch Rundveestamboek. Tenge volge van het minder aangename weer, waren de dieren ondergebracht in den stal behoorende bij het café „Prins Hendrik". Voor deze keu ring bestond tamelijk wat belangstelling van de zijde der veehouders. Aangeboden ter keu ring werden 6 tweejarige stieren, waarvan er 2 werden aangehouden en 10 éénjarige, waar van er 1 werd aangehouden. Zl' IDERZEEWERKEN. Op fl Mei a.s. zal worden aanbesteed het houwen van een vak gewapend-beton langs den buitenberm van den Bierdjjk, aan de Noordzijde van Wieringen, met bijkomende werken, behoorende tot de zee- en oeverwer- ken in de provincie Noord-Holland. ONDERWIJS. Bij den aanvang van het eerste leerjaar op 1 April j.1. werden voor de O. L. Scholen in deze gemeente in totaal 85 leerlingen in geschreven, t.w. 19 op de O.L. School te Den Oever, 17 te Westerland, 12 te Oosterland en 87 op de O.L. School te Hippolytushoef. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: Mw. A. Mink uit Wijhe; W. T. W. Klink uit Medemblik; J. Jenema uit Me- demblik; A. de Lang uit Medemblik; P. Oos- terveld uit Medemblik; Mw. C. Floris uit Heer-HugowaardA. Klok uit Rockanje; Mw. 3, Klok-de Graaf uit Brielle; J. C. van Aken uit Huissen; J. de Jong en gezin uit Wonse- radeelH. van Bodegom en gezin uit Geer vliet; J. W. Wielsma uit Aduard; J. Nouwen en gezin uit Medemblik; Mw. G. Grijze uit Groningen; H. van Tillo uit Medemblik, J. Strootman en eohtgen. uit Medemblik; B. Noordam en gezin uit Medemblik; B. Wiersma uit Medemblik; Mw. H. H. Witting; C. Annes en gezin uit Amsterdam; Mw. D. Schenk uit Wieringerwaard; Wed. S. Mulder uit Schagen; H. B. de Lange uit Medemblik; G. Datema uit Grijpskerk; G. J. Heddink uit Hengelo, Mw. G. J. Hiddink—Nijenkamp uit Steenderen; P. Broersma uit Dantumadeel. J. Slagter uit Hoogwoud; M. Weldema uit Wonseradeel; K. Helder uit Achtkarspelen; Tj. Riemersma en gezin uit Amsterdam. Vertrokken personen: G. Siemons en gezin naar Amsterdam; H. Moorlag en gezin naar Vlagtwedde; R. Hoek stra en gezin naar Medemblik; J. Dekker en gezin naar Sliedrecht. K. van Hoorn en gezin naar Den Bosch; J. H. Oudt en gezin naar Anna Paulowna; J. Wolters en gezin naar Medemblik; J. Bode- witz en gezin naar Medemblik; J. Jaspers en gezin naar Amsterdam; T. Kingma en echt- genoote naar LeeuwarderadeelJ. Jorna naar Haarlem; Mw. A. Smit naar Den Helder; S. K Minnes naar Amsterdam; L. J. van Dron- gelen naar Medemblik; Mw. L. Roossien naar Medemblik; S. Druif naar Winkel; P. de Boer naar Winkel; Mw. R. Becker naar Ymuiden; Jac. Oud naar Amsterdam; J. de Jonge en gezin naar Medemblik; Mw. G. A. ter Hall Smit naar Rijswijk. Men deelt ons mede, dat de openbare ver huring van het grasgewas aan dijken, wegen, kaden, vischwater en rietgewas in eigendom toebehoorende aan Polder Waard-Nieuwland zal plaats vinden op Woensdag 8 April a.s. des avonds 8 uur in het hotel De Haan te Hippo lytushoef. GELUKKIGEN. De heer Jn. Visser te Hippolytushoef had het geluk van de Schager Paaschloterij een damesrjjwiel met lamp, en den heer J. Mulder Nz. te Polder Waard-Nieuwland, een heeren rijwiel te winnen. OPENBARE VERKOOP. MELKPRIJS VERLAAGD. De melkprijs is alhier met een cent ver laagd en van 9 op 8 ent per liter gebracht. HOOFDPRIJS PAASCHVERLOTING. De hoofdprijs van de Schager Paaschver- loting, zijnde 4 koeien, viel ten deel aan de heeren C. Baars en W. Plukken alhier. Het lot was gekocht bij den heer Jb. Holtz. EEN VEELBELOVEND PAASCHPROGRMAMA. De Tweede Paaschdag is in onze gemeente steeds een extra drukke dag, vooral wanneer 't weder eenigszins mee wil werken. Al vroeg in den morgen voeren dan de booten van T.E.S.O. een stroom van bezoekers naar onze gemeente vooral ook daar steeds meer ver- eeningingen van elders Texel op dien dag voor concentratiepunt kiezen. Voor dit jaar staat voor den 2en Paaschdag weer heel wat op het programma. Allereerst is er dan de Bondsdag van het Nederlandsche Jongelingsverbond, waardoor pl.m. 700 Noord- Hollandsche N.J.V.'ers naar hier komen, 't Ge zelschap arriveert te Oudeschild 's morgens 11 uur; naar den Burg wordt gewandeld, aldaar heeft om 12.30 een Jeugddienst plaats in de Ned. Herv. Kerk. De middagvergadering begint om 1.15 en wordt geopend door den P. C. Voorz. Vervol gens treden de Chr. tamboers-, pijpers- en de mandolineclub uit Enkhuizen op, daarna volgt een declamatie van den heer H. Fenijn, die ook speciaal voor deze jaarvergadering een Texel's jubellied heeft vervaardigd. Mevr. H. Visser—Dewald zal het programma aanvul len met een tweetal vioolsolo's, op 't orgel, begeleid door den heer J. Visser, n.1. Allegro uit Sonate Hl van Handel en Adagio uit Sonate IH. Ook zal „Een Hartige Eenacter" van den P. C. secretaris worden opgevoerd. Verder volgt koorzang en zal door den voor zitter van het N.J.V., Ds. P. Veen, gesproken worden over „Een dag van goede Boodschap". Tot slot zal Ds. Wildschut spreken over „Jezus zegt, wat Hij hier van ons verwacht". Van 2.45 tot 4.15 wordt de middagvergade ring onderbroken en geeft „Concordia" muziek op de Groeneplaats. Na afloop zal het gezel- Bchap onder leiding van „Texcls Fanfare corps" naar Oudeschild marcheeren. Verder heeft de „Texelsche Wandelsport- vereen." weder een afstandsmarsch door de mooiste gedeelten van ons eiland georgani seerd. 't Is een 35 km-marsch waaraan ook velen van buiten zullen deelnemen. Men heeft de volgende route gekozen: van Den Burg via den Schilderweg, Doolhof, Zuid- haffel naar Den Hoorn, Fonteinsnol, Wester slag, Noordzeestrand, De Koog, Westermiqnt, Den Burg. Er wordt om half elf gestart van de Groeneplaats te Den Burg. Eerste rust ongeveer één uur in pension „Bosch en Duin" bij den Fonteinsnol. Terug te Den Burg onge veer half v\jf. De deelnemers van elders zul len met de boot, die om 9 uur van Den Hel der vertrekt naar Texel kunnen reizen voor deelname aan dezen afstandsmarsch. Het hoofdpeleton zal gevormd worden door de sportvereen. „Texel". Leiders zijn de heeren M. Hejjmans, G. Michels en P. Eelman. Iedere deelnemer (ster) die den marsch naar behooren volbrengt ontvangt een mooi herinnerings- kruis, bovendien de deelnemers van elders ook nog een verzilverd V.V.V. speldje. Zooals wjj reeds mededeelden staat voor den 2en Paaschdag ook nog op het program ma de opvoering van het fantastisch toonegl- spel „De Andere" door Texels Klein Tooneel in Pen's schouwburgzaal. Terwijl in Eelman's danssalon een groote Variété-voorstelling zal worden gegeven door de bekende familie Jackson. MARKTOVERZ1CHT. TEXEL, 7 April. De marktaanvoer wordt aan de Texelsche markt geleidelijk grooter; thans werden ook enkele melkkoeien aangevoerd die prjjzen deden van 120 tot 150. De aanvoer van nuchtere kalveren was weer groot, de prijzen i blijven laag; de beste gingen voor 7 per stuk, middenprijs 5.50. Fokkalverèn deden 12 tot 13, vette 20. De wolvee-aanvoer bestond slechts in een drietal geldeschapen, de prijzen liepen van 12 tot 17. De prijzen der vette varkens op de boerderij stijgen weer iets, betaald wordt thans 17 17% ct. per pond. Biggen op de markt brachten ge middeld 10 per stuk op. Aan de eierenveiling stegen onder Invloed van de Paaschdagen de kipeieren al heel wei nig in prijs. j PROPAGANDA-AVOND A.NAV.B. Naar wij vernemen, bestaan er plannen om hier binnenkort een propaganda-avond voor den Algem. Ned. Wielrjjdcrsbond te houden, teneinde te trachten het leden-aantal hier pp Texel op te voeren. RAADSVERGADERING op Donderdag 9 April a.8., 2 uur. i Agenda: Notulen, ingekomen stukken en mededeelingen. Aanbieding begrooting Algemeen Weeshuis. Goedkeuring rekening en begrooting wijkver pleging. Bijdrage over 1935 aan de Vereen, tot ver werking van in nood geslachte en gestorven dieren. Vaststelling kohier hondenbelasting. Verhuren woning en winkelhuis. In gebruik geven van gronden. Verkoop bouwterrein Den Burg. Ruiling en verkoop grond te De Koog. Bijdragen voor verstrekkingen in natura aan werkloozen. Vergoeding voor Bijzonder Lager Onderwijs. Heffing opcenten o.d. gemeentefondsbelasting. Aanvragen tot deelneming in het Midden stands waarborgfonds. Verzoek namens Dr. C. C. Mauve in verband I met het bouwen van een landhuis. Uitvoering in werkverschaffing van het graven van tochtsloten in den 30 gem. j polders en wegverbreeding tusschen Den Burg en de Staatsbosschen. Aankoop gronden in Eierland. financieele regelingen. -i i De minister van sociale zaken heeft aan alle inspecUes van de werkverschaffing verzocht een rondzendbrief, betreffende de loon-bijslag- regeling voor de landbouw», veehouderij-, tuin bouw-, bloembollen-, boomkweekerij-, vaste- j planten- en bloemcultuurbedrjjven, aan de i gemeentebesturen in hun ressort te richten, j waaraan het volgende is ontleend: De minister van sociale zaken wijst er op, dat eenigen tijd geleden den gemeentebesturen is bekend gemaakt, dat, ingaande 1 Mei, voof- loopig tot 10 April 1937, voor den landbouw weer een loonbijslagregeling zou gelden en dat een gelijke regeling, te rekenen van 1 Januari van dit jaar, tot einde December, ook geldt voor de tuinbouw-, bollen-, boomkweekerijen, vasteplanten en bloemcultuurbedrijven. Nu heeft, aldus de brief, die aan de gemeen tebesturen gericht zal worden, toen de loon bijslagregeling werd ingevoerd, steeds voorge zeten, dat, wanneer een gemeente tot de rege ling toetrad, dit niet tot gevolg mocht hebben, dat het totale bedrag, dat de betrokken ge meente volgens haar begrooting in één jaar j voor werkverschaffing en steunverleening zou mogen besteden, zou worden overschreden. In tegendeel, verwacht werd, dat de toepassing van de loonbijslagregeling zou leiden tot be sparing van deze uitgaven. Tot zijn leedwezen heeft de minister van sociale zaken evenwel moeten vaststellen, dat in de praktijk in verschillende gevallen de toe passing van de loonbijslagregeling niet alleen niet tot besparing heeft geleid, maar zelfs tot overschrijding van de hiervoren bedoelde kosten voor werkloozenzorg. De minister heeft daar om ernstig overwogen, of het verantwoord was, de loonbijslagregeling, voor wat betreft den landbouw, te laten ingaan en deze voor de andere bedrijven voort te zetten. Na rijp beraad heeft de minister echter be sloten niet tot deze stopzetting over te gaan, maar wel enkele voorzieningen te treffen, wel ke naar vertrouwd wordt, waarborgen in de eerste plaats, dat geen overschrijding van kos ten te duchten valt en ten tweede, dat slechts zij worden geplaatst, die werkelijk ingevolge werkverschaffing en/of steunverleening worden geholpen. Daarom verzoekt de minister mij na drukkelijk onder uw aandacht te brengen, dat de loonbijslagregeling alleen dan mag worden toegepast, c.q. worden voortgezet, indien uw college ten volle er van overtuigd is, dat de op de begrooting uitgetrokken en toegestane gelden voor werkverschaffing en steunverlee ning onder invloed van de toepassing van de loonbijslagregeling, niet zullen worden over schreden. Wanneer deze zekerheid niet bestaat, dan verzoekt de minister uw college de loonbijslag regeling, wat betreft den landbouw, niet in te voeren en voor den tuinbouw en andere bedrij ven, voorzoover deze regelingen reeds loopen van 1 Januari j.1. af, ze zoo spoedig mogelijk te beënidigen. Wat nu betreft de nieuwe voorzieningen, welke noodig zijn om de loonbijslagregeling ten volle aan het gestelde doel te doen beantwoor den, heeft de minister ter aanvulling van het geen reeds voor den landbouw- en andere be drijven is medegedeeld, eenige bepalingen ge troffen, welke in hoofdzaak het volgende be helzen: De loonbijslagregeling geldt, voor den land bouw en het veehoudersbedrjjf, voorloopig van 1 Mei tot 31 December. In geen geval mogen bij eventueele berekeningen worden betrokken uitgaven, welke betrekking hebben op het jaar 1937. De overheid (gemeente en werkloosheidssub- sidiefonds) vergoedt ten hoogste de helft van het verschil tusschen het minimum-loonbedrag en het maximum-loonbedrag, met dien ver stande, dat nooit meer mag worden berekend dan het loon, dat aan den werkloozen arbeider, betrokken uit werkverschaffing en/bf steun regeling, per week wordt betaald vermenig vuldigd met het aantal weken, dat deze arbei der in het betrokken bedrijf is geplaatst als uitvloeisel van de onderhavige bijslagregeling. Nadat de plaatselijke commissie het maxi mum- en het minimum-loonbedrag heeft be paald en toegezonden aan den desbetreffenden inspecteur voor de werkverschaffing, zal door dezen, in opdracht van den minister, in samen werking met den bedrjjfs- en/of rijkstuinbouw- consulent, definitief het minimum- en het maximum-loonbedrag worden aangegeven. Verder heeft de minister van sociale zaken bepaald, dat daar waar de loonbijslagregeling al functionneert, dat wil zeggen voor de tuin bouw- en bollenbedrijven, de loopende regeling ten spoedigste, b.v. per 30 April, dient te wor den afgesloten, opdat met 1 Mei de nieuwe regeling kan gaan werken. De Paris Soir meent den inhoud van het Fransche memorandum als volgt te kunnen samenvatten 1. Terugwijzing van de door Duitschland naar voren gebrachte juridische motieven ter rechtvaardiging van de schending van het ver drag van Loearno. 2. Een memorandum voor hen, die den toe stand in het Rijnland moeten onderzoeken en zich erover moeten uitspreken. 3. Een constructief plan, dat omvat: a. de organisatie van den vrede op basis van gelijkgerechtigdheid voor allen; b. versterking van artikel 16 van het Vol kenbondsverdrag om de collectieve veiligheid sneller en met meer effect te kunnen uit voeren. Voorgesteld wordt den Volkenbond een in ternationale strijdmacht ter beschikking te stellen. In bijzonderheden is dit plan echter nog niet uitgewerkt. c. wederzijdsche bijstand ten gunste van staten, die het slachtoffer worden van een aanval .hetzij in West-Europa dan wel in Oost-Europa, met inbegrip van Rusland. Wat het constructieve deel van dit plan be- treft, merkt het blad op, dat Frankrijk hier mede tot de politiek van de regionale bij standsverdragen is teruggekeerd. De voorge stelde verdragen zullen slechts op Europa be- trëkking hebben, daar de laatste gebeurtenis sen getoond hebben, dat de Volkenbond slechts in naam universeel is. In den laatsten tijd heeft de Bond noch in Azië, noch in Amerika of Afrika met succes kunnen optreden. Grond slag van het Fransche plan zou zijn, dat een vrede door een collectieve macht niet buiten Europa kan worden afgedwongen. Het be trekken in de voorstellen van de Europeesche deelen van de Sowjet-Unie, waarin het plan van Briand tot de vereeniging van Europa hiet voorzag, is op dit oogenblik gerechtvaar digd, nu het land lid van den Volkenbond en door een afzonderlijk verdrag met Frankrijk verbonden is. Ten aanzien van den internationalen toe stand neemt Duitschland thans een afwach tende houding aan. Het bericht, dat het Fransche tegenvoorstel overweegt de onder handelingen onder de auspiciën van den Volkenbond te houden dit in verband met Eden's verklaring aan Atlee, dat hij niets voor het denkbeeld voelde alle Volkenbondsmogend- heden bij de besprekingen te betrekken heeft vrjj groote ontevredenheid gewekt. Genève aldus de opvatting van Berlijn zal althans voor Duitschland als stand der onderhandelingen hoogst onaangenaam zijn. In principe zouden er misschien geen on- overkomelijkebezwaren zijn tegen het houden van een vredesconferentie onder de auspiciën van den Volkenbond, maar, zoo redeneert men hier, wanneer een groot aantal staten, die bij de quaestie niet direct belang hebben, aan een dergelijke conferentie deelnemen, zou dit slechts vertraging veroorzaken en noodelooze verwikkeling. De Madariaga deelt mede, dat de regeering van Abessinië hem heeft medegedeeld, haar standpunt te zullen te kennen geven, zoodra de Italiaansche regeering, die tot dusver al leen in beginsel het beroep van de raadscom missie van 13 heeft aanvaard, de verzekering zal hebben gegeven, dat zij inderdaad bereid is tot onderhandelen binnen het kader van den Volkenbond en in den geest van het Vol kenbondsverdrag. Wat de Italiaansche regeering betreft, de Madariaga heeft na overleg met Grandi te Londen, op 27 Maart een brief tot de Ialiaan- sche regeering gericht, met het verzoek hem te willen mededeelen op welken dag hij te Genève een gedelegeerde van de Italiaansche regeering zal kunnen ontmoeten. De Italiaansche regeering is bereid, onmid dellijk na Paschen een vertegenwoordiger naar Genève te zenden voor een eerste ge- dachtenwisseling over de bij de voorgestelde onderhandelingen te volgen procedure. Daar de wijze, waarop voeling genomen zal wor den, van groot belang is, noodigt de Italiaan sche regeering de Madariaga echter uit, te voren te Rome met Mussolini zelf een eerste gedachtenwisseling van algemeen karakter te houden, op een in gemeen overleg vast te stellen tijd. Men neemt aan, dat de Madariaga de raadscommissie van derden vooral met het oog op deze uitnoodiging van Mussolini om naar Rome te komen, plotseling de raads commissie tegen a.s. Woensdag heeft bijeen geroepen. Het is begrijpelijk, dat de Madariaga zijn medeleden te voren wil raadsplegen, vooral over de houding, die hij eventueel in zijn onderhoud met Mussolini te Rome zal moeten aannemen. Naar Reuter uit Londen meldt, is de Brit- sche overheid thans overtuigd, dat de Italia nen in Abessinië giftige gassen gebruiken, zulks op grond van rapporten van den Brit- schen gezant te Addis Abeba, die berichten dienaangaande uit verschillende van elkaar onafhankelijke bronnen heeft ontvangen, hoe wel noch hij, noch andere Britsche ambtenaren ooggetuige van gasaanvallen zijn geweest. De Engelsche regeering zal echter zelfstan- dig geen stappen ondernemen, daar deze tot de bevoegdheid van de commissie van dertien j behooren. De Abessijnsche minister van buitenland- sche zaken heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond het volgende telegram ge zonden: „De Abessijnsche regeering protesteert op de meest besliste wijze bij alle leden van den Volkenbond tegen den aanval op Addis Abe ba, dien vijf Italiaansche vliegtuigen hebben ondernomen. Daarbij werd van zeer geringe hoogte gevuurd met machinegeweren. Aan gezien er in de geheele stad geen troepen en verdedigingsmiddelen zijn, zoodat de vijande lijke vliegtuigen op zeer geringe hoogte over de stad konden vliegen, vormt dit optreden een aanval op een open stad, tevens bewijst het onweerlegbaar de bedoeling van den vijand, haar met flagrante inbreuk op artikel kei 25 van de vierde Haagsche conventie van 1907, te bombardeeren". De Madariaga heeft besloten morgen de commissie van dertien te Genève bijeen te roepen. In overleg met Avenol besloot De Madariaga, alvorens nieuwe besprekingen met de oorlogvoerende partijen te openen, eerst de commissie op de hoogte te stellen met de stappen bij de Italiaansche regeering sedert de bijeenkomst te Londen van 23 Maart. Moreele pressie op Mussolini? De Daily Telegraph bericht, dat de commis sie van dertien, welke Woensdag bijeenkomt, een sterke moreele pressie zal trachten uit te oefenen op Mussolini, teneinde te verkrijgen, dat Italië de algemeene principes, welke de commissie 5 September heeft aangenomen, eveneens aanneemt. De Italiaansche regeering zal misschien den invloed ondergaan van het feit, dat Italië binnenkort de hulp van zijn Europeesche vrienden noodig zou kunnen hebben en dat het zich eerder dan men geloofde, genood zaakt zou kunnen zien Oostenrijk te steunen tegen een Duitsche interventie. DR. DIECKHOFF NAAR BERLIJN TERUGGEKEERD. Dr. Dieckhoff, de directeur van de politieke afdeeling van het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken, die Von Ribbentrop naar Londen heeft vergezeld, is met nog een aantal leden van de Duitsche delegatie per speciaal vliegtuig van Croydon naar Berlijn vertrokken. Von Ribbentrop zal nog eenige dagen te Londen blijven. VON RIBBENTROP VERLAAT DONDER DAG LONDEN. De Duitsche gedelegeerde von Ribbentrop zal Donderdag uit Londen vertrekken. GENERALE STAVEN NIET VOOR 15 APRIL BIJEEN. Volgens de „Intransigeant" zouden de be sprekingen der generale staven te Londen tot 15 April uitgesteld zijn. DR. MEÏER KANNEFT VRAAGT ONTSLAG. Dr. Meyer Ranneft, vice-president van den Raad van Ned.-Indië, vroeg ontslag uit 'sLands dienst met ingang van 23 Juni. Hij is voornemens diezelfde maand met de „Si- bajak" voorloopig naar Nederland te vertrek ken. (Aneta). Een diamanten jubileum te Batavia. De correspondent te Batavia van de Loc. meldt, dat het Zondag 1 Maart precies zestig jaar geleden was dat mevrouw Albers-Pribée en haar zuster, mej. Pribée, inwoonster van Batavia, te Soerabaja voet aan wal zetten. Mej. Pribée is thans 86 jaar oud, haar zuster 84. De jongste verklaarde in de eerste plaats haar buitengewone bewondering voor den luchtdienst van Nederland naar Indië. De twee dames zijn indertijd met haar jongste zus, mevrouw Ruhaak, die thans 80 jaar oud is en in Nederland woont, na een reis welke 120 dagen duurde, met een oud zeilschip Wijk aan Zee, om Kaap de Goede Hoop in Indië aangekomen. In dien goeden ouden tijd moest men 14 dagen wachten vóór men een boot aansluiting van Soerabaja naar Cheribon kon krijgen. Twintig moorden gepleegd? Vier marechaussees te Tjibaroesa hebben den inlander Naih gearresteerd, een berucht rampokker, die reeds gedurende acht jaar uit handen van de politie wist te blijven. Hij wordt er van verdacht, een 20-tal moorden op zijn geweten te hebben. Bij zijn arrestatie loste Naih, die bij de bevolking zeer gevreesd is, vijf schoten, welke echter gedeeltelijk misten Drie andere leden van zijn bende, die met twee revolvers gewapend zijn, is de politie op het spoor. Het Alg. Hbl. verneemt, dat de wethouder voor het Onderwijs te Amsterdam, de heer E. Boekman, een reorganisatieplan heeft ont- worpen voor het bijeenbrengen van klassen uit zgn. „defecte" lagere scholen van het openbaar onderwijs te Amsterdam. Het ligt in de bedoeling van den wethouder van de scholen met te weinig, of onvolledige klassen, deze in haar geheel naar andere scholen over te brengen. Het gevolg daarvan zal zijn, dat ongeveer vijftig openbare lagere scholen, indien de Raad zich ermede vereenigt, zullen worden opgeheven, tot welk aantal er zeven behooren die op last van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland moeten worden gesloten. PROPAGANDA-COMMISSIE VAN Hr. Ms. KRUISER „DE RUYTER". De propaganda-commissie van Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" maakt bekend, dat 124 modellen van Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" werden ingezonden. Op 2 April j.1. geschiedde de keuring door een commissie van zee officieren onder voorzitterschap van den vice- admiraal J .de Graaff. De prjjzen werden toe gekend aan: W. H. Warnsink, oud 12 Jaar, de heeren W. N. Smit, A. Molendijk, P. Pulhoven en J. Holland. Aan deze heeren zullen op 14 April a.s. de prijzen door den vice-admiraal J. de Graaff worden uitgereikt. De groote belangstelling, die mag worden verwacht om de vele fraaie en met groote zorg vervaardigde modellen te bezichtigen, heeft de commissie er toe doen besluiten een tentoonstelling te houden in de Rolzaal, Bin nenhof, te 's-Gravenhage. GOEDHOOPER RIJWIELVERVOER SNELTREINEN. Naar het A.N.P. verneemt, zullen de spoor wegen met ingang van 15 Mei wijzigingen brengen in het vervoer van oningepakte rij wielen (tweewielige met één zitplaats), ala bagage en In de prijzen van de rtjwielkaarten. De rijwielen kunnen dan worden verzonden met een door den reiziger verlangden trein of met een trein naar keuze van den spoorweg. De prijs der rjjwielkaarten bedraagt in het eerste geval: voor afstanden grooter dan 40 km 90 ets. (thans 1.25) en voor afstanden tot 40 km f 0.30 (als thans); in het tweede geval 65 ets. (thans 60 ets.), doch de reiziger behoeft dan niet meer 10 ets. overbrengloon te betalen als hij het rijwiel niet aan den bagagewagen in ontvangst neemt. De rtjwielkaarten van 30 ets. en 65 ets. zijn ook in bundels van 10 stuks verkrijgbaar tegen 1 2.75 en 6.25. Au- j Binnenland Gistermiddag tegen drie uur heeft zich te Boxtel een afschuwelijk drama afgespeeld. Daar heeft de 34-jarige J. v. H. ten huize van zijn schoonmoeder zijn gescheiden van hem levende vrouw met een bijl neergeslagen. De vrouw vluchtte hevig bloedend de straat op, waar zij na eenige oogenblikken levenloos ineen zakte Een dokter, die toevallig passeerde, snelde toe, maar kon niet anders dan den dood con- stateeren. De politie heeft den dader in de woning aangehouden. Het lijk van de vrouw is naar het ziekenhuis overgebracht. De dader, die twaalf jaar geleden in het huwelijk was getreden, woonde de laatste jaren met zijn vrouw en hun tienjarig zoon tje te Eindhoven. Na de scheiding, 1% jaar geleden, was de man bij zijn moeder te Boxtel gaan inwonen, terwijl de vrouw bij haar oom te Amsterdam haar intrek had genomen. De man had het eenige kind toegewezen gekre gen. Het verblijf van de vrouw te Amsterdam deed jalouzie ontstaan bij H., die af en toe naar Amsterdam was gegaan en de vrouw had lastig gevallen. De vrouw was gistermorgen met den trein te Boxtel aangekomen, om haar moeder te bezoeken, die Nieuwstraat 49, eenige huizen van de moeder van v. H. af woont. De moeder van de verslagene had haar eenige dochter, die over het algemeen zeer ."4 echt bekend stond, verzocht bij baar te komen. Ook het zoontje was zijn moeder komen opzoeken. Kort daarop kwam ook van H., die op de een of andere wijze te weten was gekomen, dat de vrouw te Boxtel vertoefde, binnen. De niets vermoedende moeder schonk den man een kop thee in en de vrouw toonde het zoontje d« cadeaux, die den oom voor hem had meegege ven. Daarop is toen een twist ontstaan man haalde plotseling een bijl te voorschijn en sloeg de vrouw hiermede in den hals. E0 vrouw vluchtte de straat op, met de bijl nog stekend in den hals. De man rende haar na en bracht haar nog verschillende steken over het geheele lichaam toe, zoodat de ongeluk" kige vreeselijk werd verminkt. Dokter Wil- lems constateerde den dood door verbloeding. De dader wandelde naar zijn moeder, ver telde haar het gebeurde en verwisselde zi)n met bloed besmeurde broek en jas voor schoone kleeren. Onderweg had hij het dolk mes in de Dommel geworpen. De man schijn de laatste dagen reeds in overspannen toe stand te hebben verkeerd. Hij zou den wensen hebben geuit, dat de vrouw weer bij hem terugkeeren, doch zij had dit geweigerd. D°° de cadeaux, die zij voor het zoontje had mee gebracht, werd hij herinnerd aan den genei dien hij als oorzaak van die weigering schouwde en hiervoor zou hij woedend zijn 8®* worden. Juist toen de dader de woning van ®j® moeder wilde verlaten, werd hij door de P°^ tle, die intusschen door buurtbewoners op hoogte was gebracht, gearresteerd. Gevan lijk werd de man naar bet politiebureau ov gebracht. Van H. stond zeer gunstig bekend. UITVOERING VAN DE TOONEELVEK. D.E.M. TE JULIANADORP. Bovengenoemde tooneel vereen-'ging gaf Za terdagavond de eerste uitvoering tijdens haar bestaan in de zaal van het café „Prins Hen drik". De leiding berustte in handen van den heer ir. van der Woude, die ook een kort ope ningswoord sprak. Door een aantal dames en heeren, werd daarna voor het voetlicht gebracht het tooneel - spel in drie bedrijven getiteld „Materialisme". Wt) zullen ons onthouden van critiek op het spel van de medewerkers, maar wel moesten W(j constateeren, dat sommige scènes de krach ten van de sprekers te boven gingen, waardoor niet het gewenscht effect werd gesorteerd. Dat wil niet zeggen, dat men niet zijn best heeft gedaan, neen, dat was wel in orde en wij twij felen er ook niet aan of bij voortgezette ijve rige studie, zullen wij van deze vereeniging in de toekomst zeker iets goeds te zien krijgen. Daarna werd de klucht in één bedrijf „Het con signe is snorken" opgevoerd. Dit spel werd vlot weergegeven en wekte geducht de lach lust der aanwezigen op die aan het einde den spelers een warme ovatie brachten. En deze was zeker verdiend. De heer Van der Woude sloot met enkele woorden deze gezellige bij enkomst, die werd opgeluisterd met goede Jazz muziek van een gezelschap uit Anna Paulowna, dat ook voor de dansmuziek zorg- BEËINDIGING WERKVERSCHAFFING IN HET ZWANEN WATER. De werkverschaffing in het Zwanenwater, met zgn. overheidssubsidie van 40 is voor loopig beëindigd. De hierbij geplaatste arbei ders zijn overgenomen bij de bebosschlng van i toet Luttlekduin. CANDIDAATSTELLING NEVENRAAD TE CALLANTSOOG. Bi) de candidaatstelling voor de verkiezing van de leden van de commissie, bedoeld in art 158 der Gemeentewet, de zgn. nevenraad zijn de volgende lijsten van candidaten inge leverd: Burgierldesvereenlging. (Vrijr. 1. Joh Baken Gzn. .2. P. Lakemond. 8. G. Kuiper. 4. G. Bijvoet. 5. G. Baken Azn. 6. Jb. Mooy Tzn. 7. Jac. Kossen. S.D-A.P. 1. P. de Haan. 2. P. Vos. S. Jb. Mooy Mzn. 4. A. Thomasz Sr, 5. L. J. van Wachendorff van Rijn. 6. A. M. Thomasz Jr. 7. A. Hoornsman. 8. D. Mooy. 9. K. Hollander Kzn. Sr. 10. Jb. Bakker Hzn. R. K. Staatspartij. J. P. van Diepen. Zaterdag 4 April j.1. des avonds 8 uur had in het hotel van den heer M. de Haan te Hip polytushoef ten verzoeke van de Wed. en erven van nu wijlen den heer P. Mulder Mz. ten overstaan van notaris Obreen de openbare ver koop plaats van de navolgende onroerende goe deren. 1. Huis, erf en land aan den Koningsweg in de Elft, groot pl.m. 0.13.80 ha, gecombineerd met 2. Land aan den Koningsweg, grenzend aan perceel 1, groot pl.m. 0.28.80 ha., kooper de heer Broer Kat te Hippolytushoef, voor 1492. 3. Land, grenzend aan perceelen 2 en 3, groot pl.m. 0.63.00 ha, kooper de Doopsgezinde Gemeente te Wieringen, voor 815. 4. Gortakkers-bovenelft, groot 0.18.30 ha, kooper de heer P. Halfweg Nz., voor 271. 5. Ven achter Oostcrklieft, groot 0.66.90 ha, kooper de heer Jb. Wagemaker Nz., voor 680. 6. Paddebosch, groot 0.22.98 ha, kooper de heer S. Blaauboer Jr., voor 50.Te zamen opgebracht 3308. BAL-MASQUÉ. Zondag had in de zaal van v. d. Woude een gemaskerd bal plaats. De opkomst was ditmaal niet groot, eri ook de deelneming der gemaskerden was minder dan de voorgaande jaren. De jury, bestaande uit de familie Sneek en mevr. Samplonius, kende de volgende prijzen toe. Origine ele: lc prijs, Mobilisatie Her Herringen; 2e prijs, Heeft U een sigarenbandje?; 3e prijs, Zuivel product; 4e prijs, Pinda-Koningin. Oroep dames: le prijs, Fruitmeisjes; 2e prijs, Scbotsche Hooglanders. Paren: le prijs, Pierrot en Pierrette. Groep heeren: Apachen, 5e prijs. Enkelingen heeren: le prijs, IJsco-man; 2e prijs, Voddenboer; 3e prijs, Verstrooide professor; 4e prijs, Moder ne matroos. Dames enkelingen: le prijs, Boerin 1800; 2e prijs, Tompouse; 8e prijs, Burchtvrouw, 4e prijs, Rozenkoningin; 5e prijs, Voorjaarsbloem; 6e prijs, Werkloos; 7e prijs, Schoolmeisje; 8e prijs, Mooie molen; 9e prijs, Melkmeisje. OVERGEPLAATST. De heer A. J. H. Knol, ambtenaar bij den Raad van Arbeid alhier, wordt overgeplaatst naar Zaandam. In zijn plaats komt de heer S. Ruiter uit Zaandam. „HERWONNEN LEVENSKRACHT". De speldjesdag ten bate van „Herwonnen Levenskracht" heeft opgebracht 40.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10