GRATIS reizen naar AMSTERDAM Onze winter-puzzle Stadsnieuws. tweede blad [sJog drie letters dan komen de prijzen Inlichtingen: KANAALWEG 120. Uit het politierapport Credietbrieven en Traveller-cheques van American Express t.o. Postbrug Velthuys Visscherij Utoa» gaan fuanl Nieuwe uitgave 3ien gulden cadeau. - 'JzaóckatttacUe. &een eieten maat gulden* zoeken. Cf \Ve hebben by den aanvang van onze Winter-puzzle, ln het laatst van Septem ber van het vorig jaar, gezegd, dat ieder deze puzzle op zou kunnen lossen, omdat ze eenvoudig was. Eigenlek was het eenigste, wat noodlg wasdoorzetting en als zoodanig was het voor de puzze laars een training van hun ulthoudings-, van hun volhardingsvermogen. En we zjjn er van overtuigd, dat honderden hebben volgehouden en trouw de letter hebben uitgeknipt en opgeplakt, zoodat ze den hoofdprijs steeds dlchterby zagen komen en daarvan nu nog slechts eenlge weken verwijderd zijn. Over goed drie weken hopen we de DItXEHONDERD GULDEN aan de(n) win naar (es) van den eersten prijs uit te kunnen betalen en den tweeden prijs van 150 gulden aan de(n) gelukkige ter hand te kunnen stellen. Ook de derde prijs van 100 gulden en de 97 andere prijzen, w.o. een dames- of heerenrijwiel, een jongens- of melsjesfiets, zullen hun weg dien avond naar de prijswinnaars vinden. Voor meer dan 900 gulden aan prijzen zal er dien avond worden toegekend. De trekking, die op een nader vast te stellen datum, vermoedelijk het laatst van deze maand, zal plaats hebben, zal geschieden in het openbaar, onder toezicht van de politie. De plaats en tijd zullen wij binnen kort bekend maken. Dus nu nog aan den slag, want de laatste loodjes wegen het zwaarst. Nog drie letters, dan Is de kaart volgeplakt. Licht op voor alle voertuigen. Dinsdag 7 April19.13 uur Woensdag 8 19.15 uur GOUDEN JUBILEUM Heden herdenkt de heer A. J. de Jong, lood gieter-zinkbewerkers le klas bij de Rijks- Werf het feit, dat hij voor 50 jaar in het loodgietersvak trad. GEMEENSCHAPPELIJKE WIJDIN GSDIENST. Wij herinneren er aan, dat hedenavond in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat wederom een gemeenschappelijke wijdingsdienst voor Paschen gehouden zal worden, waarin voor gangers van verschillende kerkgenootschap pen zullen spreken. Ds. M. van Wichen opent de bijeenkomst, terwijl Ds. F. W. J. van de Poel deze zal sluiten. Het thema van den avond: „Met Chrisutus op den heirweg", wordt behandeld door pastoor Th. Moleman, Ds. P. J. Smidts en Ds. H. A. Enklaar. De dienst vangt om kwart over achten aan. De toegang is vrij. Men zie ook de advertenties in de nummers van Zaterdag en heden van dit blad. EVANGELISATIE-SAMENKOMST. Wij verwijzen naar een in dit nummer opge nomen advertentie, waarin voor Donderdag een samenkomst aangekondigd wordt in de Rehobothkerk. Sprekers zijn de heer L. Bras-» ser en Ds. Tollenaar De toegang is vrij. per luxe Touringcar. GULDENS ZOEKEN BIJ JUWELIER BEEMSTERBOER. Wederom heeft juwelier Beemsterboer een aardige reclame bedacht: thans heeft hy in zijn étalage tien guldens zichtbaar verspreid en hij of zy, die in staat is genoemde guldens alle aan te wijzen mag ze behouden. Aldus: een aardig Paasch-douceurtje! Zoodat men voor den Paasch kan kiezen tusschen het eieren-zoeken in de duinen en het guldens opsporen bjj Beemsterboer. Voorts verwijzen wij naar de desbetreffende advertentie. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER van 31 Maart—7 April 1936. N leuwe zaken: Den Helder: F. J. Luider, Dahliastraat 43, boter-, kaas- en eierenhandel. „Het Lampenhuis", Spoor straat 86, in lampen en electrische artikelen. „Tuindorpsche Groenten- en Fruit-Centrale", Brakkeveldweg 71, groenten, aard.- en fruit handel. Schilder- en Behangersbedrijf C. H. Caspers, Gladiolenstraat 16, schilder en be hanger. Texel: Jn. Vermeulen Ez., Kerkplein 7, Oosterend, aannemer timmerwerken. Jan Witvliet Azn., Nieuweweg 40, Oudeschild, rijwielhandel, rep. werkplaats van motoren, tevens handel in radio-artikelen. Wijzigingen: Anna Paulowna: N.V. Huesmann's Manufacturenhandel, Mo lenvaart 321, handel in manufacturen; met in gang van 1 Mei 1936 in liq. getreden. Den Helder: S. W. Schellinger, Weststraat 52, sigaren- handel; nieuwe eigenaar. Café „Klein Kras", Koningsplein 3, café en restaurant; nieuwe eigenaar. Hotel „De Toelast", Spoorstraat 9/11. hotel en café; nieuwe eigenaar. Firma Caspers en Groenendijk, Gladiolenstraat 16, schildersbedrijf vennootschap ontbonden, Texel: Stoomboot Maatschappij „Texel";'bestuurs wijziging. N.V. Handel Maatschappij Dros Co.; bestuurswijziging. Opheffingen: Den Helder: „Moderne" H. Kwast, Keizerstraat 46, lunchroom. TENTOONSTELLING WERELD BIBLIOTHEEK. Ontwikkeling, ontspanning, nut, Zijn welkom in paleis en hut, Waar moet ge levenslust in zoeken? In goede en goedkoope boeken. Aldus sprak dr. Scriverius. Voor de derde maal in successie heeft een van Neêrlands bekendste uitgevers-maatschap pijen, de welbekende W.B. (Wereld-bibliotheek) wederom onder auspiciën van de Heldersche Openbare Leeszaal en Bibliotheek een tentoon stelling in „Casino" georganiseerd, op welke expositie wfl gistermiddag een kijkje genomen hebben. Evenals beide vorige jaren was men er ook thans in geslaagd het geheel een zeer smaak vol cachet te geven. De tafels met de veelkleu rige banden stonden in het vierkant opgesteld, terwijl in het midden zich het tafeltje met de premies bevond, waarvan men tegen een zeer schappelijk bedrag eigenaar kon worden. Natuurlijk is zoo'n tentoonstelling alleen in teressant voor hem of haar, die zich voor het boek in den meest algemeenen zin van het woord interesseert. Het is dan ook een ge lukkige omstandigheid, dat de garde der boe kenvrienden en -wurmen nog steeds, ondanks crisis en andere narigheden, groot is. Dat be wees het bezoek, hetwelk de tentoonstelling met name des avonds ten deel viel. Natuurlijk heeft deze expositie van het W.B.- boek als grondslag: reclame. Evenwel, er zijn niet veel uitgeverijen in ons land, die op een dergelijken eervollen staat van dienst kunnen bogen. Meermalen werd het beste gegeven, waarbij men lang niet altijd in de eerste plaats afging op de winstmogelijkheden, doch daarbij ook dacht aan het cultureel-beteekenisvolle van de een of andere uitgave. Behalve een zeer groot aantal boeken, die den liefhebber waarlijk tot koopen dwingen, was er evenals vorige jaren die aardige col lectie ex-libres, waaronder er zich bevinden van opvallende originaliteit. Voorts zagen wij een aardige maquette, voorstellende de bedrijfs- complexen der B.W. Het meest interessante van deze tentoonstellingen, waarop men altijd weer menschen ontmoet, die men er nimmer had verwacht, is evenwel de wijze, waarop al die menschen de boeken beschouwen. De een bladert achteloos in het boek en kijkt even op de laatste pagina; dat is de ware broeder niet! Een ander taxeert de dikte en informeert daarna naar den pr(js. Ook deze categorie heeft het als vriend-der-boeken nog niet btjster ver gebracht. Er zjjn er echter ook, die een half uur met één bandje ln de hand staan, die het met waariyk teedere blikken opnemen, die het zachtkens streelen. Dót zijn de boeken-vrien- den, voor wie het boek geen stuk bedrukt pa pier is. Een dergelijke tentoonstelling kost laatstge noemde alt(jd geld, maarhet is belegd. Men kan het op duizend wijzen slechter besteden En tenslotte: een expositie, welke wederom bewees, dat de W.B. iets te brengen heeft. Iets goeds, iets cultureel-waardevols, en dat tegen betalingsvoorwaarden, welke zich aan het jaar 1936 aangepast hebben. OTTO OETTLER'S NIEUWE ZAAK IN DE KEIZERSTRAAT. Speciale dames-kapsalon. Otto Oettler heeft in het perceel Keizer straat 83 een nieuwe dames-kapsalon ge opend, welke speciale zaak, met name wat het interieur betreft, een buitengewoon geslaag den indruk maakt. Gisteravond hebben wij den heer Oettler een kort bezoek gebracht en troffen hem aan temidden van een aantal bloemstukken, welke evenzoovele stille adhaesie-bewijzen waren van een groote clientèle. Wat de zaak betreft, het geheel is uit gevoerd in licht-crème teint, zij heeft een zeer intiem karakter en is van alle denkbare com fort voorzien. Er zijn niet minder dan 6 gesepareerde cabines, in elk waarvan de dames behandeld worden. Voorts is er een aparte tot wachten ingerichte ruimte, benevens een telefooncel. Aan de straatzijde tenslotte bevindt zich de winkel, waarin men parfumerie- en toilet artikelen aanschaffen kan. Wat de apparatuur betreft, Otto Oettler Is voorzien van de modernste en volgens zijn zeggen het beste wat op dit gebied te krijgen was. De mogelijkheid tot over-verwarming bij de behandeling is volkomen uitgesloten, ter wijl de toestellen voorts tal van andere ver beteringen bezitten. De zaak, welke wij ongetwijfeld als een aanwinst voor de Keizerstraat mogen kwalifi- ceeren, werd gebouwd onder leiding van architect van der Leek. Het werkelijk keurige schilderwerk werd vervaardigd door den heer C. Caspers, Gladio lenstraat. Wij twijfelen er niet aan, of Otto Qettleris cliëntèle zal deze belangrijke verbetering op prijs weten te stellen. MODEHUIS HERSCHEL JUBILEERT. Een verrassing voor de dames. Zooals men in een advertentie in dit nummer leest, gaat het bekende Modehuis Herschel in de Koningstraat jubileeren en wel naar aan leiding van zijn 20-jarig bestaan hier ter stede. 20 jaar Modehuiswel, het is een bij zonderheid in dezen tijd van teruggang en onzekerheid en het lijkt ons zeker op zijn plaats, hier de aandacht te vestigen op een zaak, welke zich in Den Helder een reputatie wist te verwerven, welke men 18 karaat mag noemen. Het jubileum gaat niet ongemerkt voorbij: integendeel; deze week zullen de dames, die het Modehuis bezoeken een aardige verrassing bereid vinden. Zij namelijk, die een mantel, mantel-costuum, complet enz. aanschaffen en daarvoor besteden een bedrag boven 10. ontvangen een daarbij passende hoed cadeau. Voorts geeft de directie bij aankoop van tedere hoed een voile als surprise. Men ziet het: Modehuis Herschel laat zijn cliëntèle deelen in het jubileum-feest. Gaarne wenschen wij Modehuis Herschel na deze eerste 20 jaren nog een zelfde aantal, j en dat onder de meest gunstige omstandig heden, toe. Rijwieldiefstal. Door een bewoner van de Janzenstraat werd aangifte gedaan, dat htj zijn rijwiel vermist. Mishandeling. Door een bewoner van de Binnenhaven werd aangifte gedaan, dat hy is mishandeld door een bewoner van de Jonkerstraat. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. an oranjezakjes van 2 tabl. to ets. (8) MARINE SANATORIUMFONDS. Voor de laatste maal in dit seizoen hebben wij ons Zaterdagavond naar Casino begeven, teneinde getuige te zijn van M.S.F.'s non stop-cabaret-uitvoering. Wij hebben er op deze plaats reeds eerder de aandacht op gevestigd, dat deze avonden gezellig zijn. Ten eerste worden zij druk be zocht, er heerscht een prettige sfeer en... men weet dat het doel, het prachtige doel, dat achter al deze vrooiykheid staat, bereikt wordt: n.1. de kas van het Fonds te sterken. En dan is het tevens bij deze laatste uit voering noodzakelijk, dat wfl hulde brengen aan hen, die keer op keer hun medewerking verleenenen, medewerking, die volkomen pro deo ls en die er mocht zijn. Ook daarom schreven wjj steeds waardeerend over het Marine Sanatorium Fonds. Doch terzake, nadat voorzitter Jac. Bos en kele woorden ter verwelkoming gesproken had. ving het programma aan met het op treden van de Marine Kazerne Band, een ensemble, uit circa 16 man bestaande en dat onder leiding van den heer Bos een 4-tal Schlager bracht. Daar was een met veel elan gespeelde Oude Kameraden-marsch, de vermaarde „Regentropfen" ontbraken ook niet en natuurlijk het schoone lied van „Lolly- pop". Nu, daar was zoowel vóór als achter het voetlicht enthousiasme over zooveel vroolijk heid van die witgebroekte en witgekielde boys en het scheelde niet veel of er had een da capo gegeven moeten worden. Vervolgens vernamen wij, dat de heer Vel- leman ziek was, zoodat we 't aangekondigde „Bootje bij Schelingwou" en ,Het Joden jongetje" voor een volgende maal in petto houden. Wél kregen we iets heel dwaas': dat was een serieuze bokser en een niet-serieuze bokser en we zullen er alleen dat van zeg gen, dat het publiek zich aan een aantal ont zaglijke lachsalvo's te buiten ging. Volgde... niemand minder dan Prof. Gre- buno. Onze vriend blijkt de kunst om een auditorium een half uur bijzonder aangenaam bezig te houden te bezitten. Althans, in ge spannen aandacht, somstijds afgewisseld met een open doekje, volgde men zijn zwarte kunst: hoe normaal huis-tuin-en-keuken- touw wondertouw bleek te zijn, hoe hij uit zijn achterzakje glazen limonade en schil tooverde, hoe hij gilette-mesjes at en speel kaarten inspireerde tot wonderbaarlijke hoe danigheden. En zoo zouden we kunnen doorgaan: U vertellen van dat groote program, dat ook n& de pauez er zijn mocht. Daarvoor trad nog op de welbekende M.S.F.-zanger v. d. Eist, thans zingende Nevin's onsterfelijke „Rozen krans", „Keer Weer" en het reeds vorige maal zoo ingeslagen „Ik zing mijn lied" enz. Het overige program vermeldde een uit 3 tafreelen bestaande één-acter „Frederik Pan toffel als Hypnotiseur", geschreven door den heer C. van Rooijen en waarin een zestal da mes en heeren van hun dramatisch kunnen tn een geestig stuk blijk gaven. Na de pauze werden gymnastiek-demon- straties gegeven, welke van uitstekende kwa liteit waren, de heer Kok imiteerde tot groote hilariteit dieren en... last but not least: als besluit „Hulde aan de K 18", dit op veel vuldig verzoek. Een laaste M.S.F.-avond, welke evenals alle vorige als geslaagd beschouwd kan wor den. 0ï* >rv- PROPAGANDA-FEESTAVOND SPEELTUIN. De afdeeling Tuindorp van de Spèeltuin- vereeniging Den Helder heeft Zaterdagavond in Musis Sacrum een goed geslaagden propa- ganda-feestavond gehouden. De heer Mallet opende deze vergadering met een welkomstwoord. Op verdienstelijke wijze speelde daarna de mondorgelclub een drietal populaire nummers, besloten door de Russische taptoe. Het was te merken, dat de jongens en meisjes onder goede leiding staan en hun best doen om zoo gelijk en zuiver mogelijk te spelen. Het propagandistische gedeelte bestond uit enkele samenspraken, welke op vlotte wijze werden gegeven en meermalen redenen tot groot vermaak gaven. In één van deze samen spraken moesten de kinderen zelf optreden. Daar zagen wij afwisselend de mondorgelclub van de heele kleintjes (de jongste was nog geen twee jaar!) die „Roodborstje tikt" speelde, wat een uitbundig applaus uitlokte, de vertelselclub met een meneer, die een spannend verhaal op boeiende manier voor droeg, de verkeersles, de timmerclub, de tippelclub, het breiclubje, de club voor het figuurzagen, en nog meer. „Het verkeerde loterijbriefje" was een ver makelijke schets. „Beste Herman" z'n vrouw had zoowaar de 100.000 gewonnen. Voor een armen schoenmaker niet te versmaden. Maar. eilacie, „Beste Herman" z'n vrouw had het briefje ondersteboven gehouden. Het was nu inplaats van zooiets als 99986 tot beider groote droefheid 98666. Enfin, ze hadden mekaar nog. En ze waren niet meer boos op elkaar. Een ballet, gegeven door een aantal meis jes, viel zeer in den smaak. Een goed in elkaar zittend propaganda- revuetje, uitgevoerd door de kinderen van Tuindorp, werd met belangstelling gevolgd. Een kleine dreumes met een aardig snoetje stond heelemaal alleen in z'n eentje in een wqden halven cirkel, gevormd door meisjes. Guitig stond-ie met z'n „rol" in z'n knuistjes en als hy niet zingen moest, stond-ie onbe vangen met z'n kijkers alle kanten uit te kijken. Hij ontdekte allerlei nieuws, eerst den man in het souffleurshokje, toen, dat-ie reuze aanleg had voor danseur en tenslotte ook, dat-ie slaap had! Toch wist hij de woorden van de versjes nog best en dapper zong hij mee. Nu en dan verwekte hy begrijpelijker wijs groote hilariteit. Dat deed misschien nu en dan schade aan het gesproken woord, maar op zichzelf beschouwd was hij al een kleine reuze-propagandist voor het speeltuinwerk. De verloting met talrijke fraaie prijzen, waarvan hieronder nog een lijst niet afgege ven prijzen volgt, nam nog eenigen tijd in beslag, waarna een gezellig samenzijn volgde. Over het algemeen zijn de speeltuin-avonden altijd het bezoeken ten volle waard. Juist omdat een groot deel van het gebodene door kinderen wordt verzorgd is het voor ouderen meestal een aantrekkelijke avond, waar heel dikwijls iets origineels te zien is, „De menschen zullen nu wel denken, dat w' een stel brutaaltjes zijn, maar als wy er niet van spreken, dan verliezen wij terrein". Dót was de hoofdgedachte van dezen propaganda-avond. Lotno. Prijsno. Lotno. •d 3 O Lotno. Prijsno. Lotno. •d 3: 3 O 11 83 225 161 763 40 908 115 24 57 294 93 764 78 916 14 58 104 330 75 765 119 923 113 64 23 371 107 772 67 945 116 78 36 403 44 774 30 972 77 84 74 425 81 780 58 973 90 86 112 474 91 783 129 979 111 95 27 476 86 798 26 990 73 140 18 680 69 799 9 992 5 145 131 705 62 807 89 993 101 164 114 727 92 819 127 167 12 756 42 865 72 195 48 757 54 871 125 Prijzen welke niet voor 11 April zijn afge haald vervallen aan de afdeeling Tuindorp. De prijzen kunnen worden afgehaald by den heer Geervliet, Begoniastraat 25, tot 's avonds 8 uur. De N. Rt. Ct. meldt dar, nu de vakorgani saties te IJmuiden nog niet hebben geant woord op de door de reeders gedane voor stellen betreffende de arbeidsvoorwaarden, de reedersvereeniging heeft verzocht vóór 15 April antwoord hierop te mogen vrenemen. Dat de motor ook by de visscherij al meer de stoom verdringt, als voortstuwende kracht, moge weer blijken, dat een stoom trawler naar Scheveningen is verkocht, waar de stoommachine zal worden uitgehaald en een motor zal worden ingeplaatst. Alleen vraagt men zich te IJmuiden af of dit onbeperkt zou mogen doorgaan, waardoor immers de beperking van de visschersvloot illusoir zou worden. Motorkracht blijkt {n elk geval voordeeli- ger dan stoom, zoodat het in die richting wel zal biyven doorgaan. Het overzicht in de N. Rt. Ct. maakt weer gewag van de uitstekende kwaliteit van de door de kustvlsschers aangebrachte scholle tjes. die door de loggers te IJmuiden aange bracht kunnen geen waardeerend woord vin den. Geklaagd wordt over den aanvoer van heel kleine scholletjes, dat er toe bijdraagt den vischstand te doen verminderen. In geval van snurrevaad zou daarin misschien een!öe verandering ten goede «omen. De schol was zeer laag in prijs. Ze deden 50 cent per mand van 50 kilo, Geen wonder, dat de visscher dan geen loonend bedrijf kan maken. Maar wat zal de consument daarvoor moe ten betalen? De tongprijzen waren verleden week niet ongunstig, zoodat voor die visschers, die van de?e vischsoort nog wat wisten te bemachti gen, een kleine compensatie werd verkregen voor de zeer lage scholprijzen. Vanuit Scheveningen en Rotterdam werd daarop gewezen, hoewel de Texelsche vaar tuigen, die te Scheveningen markten zeer ge ringe besommingen maakten. GEVAARLIJK SPEL. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur heeft ln de Buys Ballotstraat een ongeluk plaatsge vonden, dat, gezien de omstandigheden nog wondergoed is afgeloopen. Een 12-jarige jon gen, A. B., was aan het spelen bij den auto van de Amsterdamsche wafelbakkerij en be vond zich op een gegeven moment op de koppelstang van beide gedeelten, toen hy er af tuimelde. De gevolgen waren vrij ernstig: hy kwam met het voorwiel in aanraking en werd opge nomen met een lichte hersenschudding en ver wondingen in den buik. Het slachtoffer is opgenomen in de St Lidwina-stichting en maakt het goed. Bioscopen. Tivoli-Theater, aanvang 7 uur. Witte Bioscoop, aanvang half acht. Bialto-Theater, aanvang half acht. Dinsdag 7 April. Gebouw Hoogstraat 65, 8.15 uur: Spiritisti sche séance (schilderen). Woensdag 8 April. Musis Sacrum, 8 uur: Extra Dance-Evening. Zondag 18 en Maandag 13 April. Musis Sacrum, 8 uur: Twee Populaire Soirée's. Donderdag 9 April. Casino, 8 uur: Vara, afd. Den Helder, Kees Pruis-avond. In de libellen-serie van Bosch Keunig, Baarn, verscheen „De Mattheus Passion van Bach", met inleiding en muzikale toelichting van O. de Moor. Prjjs 0.90. In den herdenkingstyd van het lyden van Christus, nu de Mattheus-passion, dit mees terwerk van Bach tal van uitvoeringen be leeft, is de verschijning van dit werkje van zeer actueele beteekenis. Hoe weinigen zijn er, die den groot-meester onder de toonkun stenaars, Joh. Sebastiaan Bach, verstaan en die kunnen genieten van den rykdom van zijn composities. De Mattheus-passion wordt door dit werkje tot de menschen gebracht. De verschillende onderdeelen worden op den voet gevolgd en belicht, waardooi de ryke schoonheid van dit werk voor den hoorder be gint te leven. De uitgave, die, als alle Libellen, er typo grafisch uitstekend verzorgd uitziet, getuigt van practischen geest. Op de rechterpagina's vindt men de Duitsche tekst met Hollandsche vertaling, op de linkerpagina's is de be- schrijvende, toelichtende tekst met ter ver duidelijking verschillende motiefjes van be kende koren of passages. Wie dus straks de Mattheus Passion niet alleen wil hooren, maar ook verstaan, schaffo zich dit werkje aan. In onze étalages liggen zichtbaar verspreid 10 guldens. Degene, die al deze tien gulden kan aanwijzen, wordt hiervan de eigenaar. IiiiDflicr fftaamiicrboar'. In deze dagen voor Paschen staat het Meesterwerk van Johann Sebastian Bach ln et teeken der belangstelling. In alle groote centra wordt het werk opgevoerd, schier elk radiostation wijdt aan de uitvoering ervan ettelijke uren, bladen en kronieken schryven er over en last not least Den Helder had dezer dagen haar eigen opvoering... Waar in de mende dagen de Matthfius Passion nog ver- schillende malen door den ether zal klinken en wellicht de bezoekers van de Nieuwe Kerk °P Donderdag- en Vrijdagavond van de vorige week nog eens willen lezen, over hetgeen zy °en beluisterd hebben, plaatsen wy hier een artikel van den heer L. H. F. Leistikow, apeimeester der Koninklijke Marine, waar- eer wij gaarne de aandacht vragen. Daar dit erk telkenjare op het programma staat vcr- ent het wellicht aanbeveling om het uit te knippen; ®ac\« Matthaus Pasion is een zoo rijk en and werk, dat men het telkens van een ere zyde kan en moet benaderen, om er op n duur de volle schoonheid van te onder- kaan. toeluisteren wy het nogmaals op welke (j„ <Jan °ok! naar zyn episch verloop en muzikale detail-uitbeelding daarvan. Jezi eerst iets over de centrale figuur: tt3ci,S Christus. In het schema van deze gigan- °pv v COmt)os'tie is de Heiland reeds dadelijk £el<y i0nd getypeerd, daar alle recitatieven bo- 1 worden door een toetsinstrument de opvattingen verschillen of dit een clavecymbel of een orgel moet zijn doch de woorden van Jezus worden begeleid door den warmen klank van het strijkorkest. Deze geniale vondst werd door Bach weliswaar ontleend aan de opera, dóch in haar psychologische toe passing is zy geheel nieuw en eigen. Door het coloristisch effect is de centrale figuur in een Rembrandtisch licht geplaatst en domineert zy alleen reeds hier door de bij figuren, die met het simpel timbre van haar begeleiding in een artistiek half donker zijn gehouden. Reeds dadelijk na het beginkoor, in het eerste recitatief, leeren wy den detailstyi kennen, waarmee de Jezus-figuur geteekend is; warm van expressie en toch minutieus tot in de kleinste onderdeelen, als een schildery van een oud-Hollandsch realist. Volkomen bereid heid klinkt uit de melodie van den tekst; „Gy weet, dat na twee dagen het Paschen is en de Zoon des menschen overgeleverd zal worden om gekruisigd te worden." Alleen by de woor den overgeleverd en gekruisigd is de rhyth- miek dramatischer, zonder echter tot op standigheid te worden. Het volgende tooneel voert ons in de ver gadering der Hoogepriesters en schriftgeleer den, die beraadslagen, hoe zy Jezus door list kunnen dooden. Heel hun fanatisme klinkt in dat bewogen koor: „Niet tijdens het feest, opdat geen oproer worde onder het volk," waarby de vlugge notenreeksen voor het woord oproer een van de vele realismen is, die in Bach's werk voorkomen. De zalving door de Vrouw te Bettanië laat ons de menschelijkheid van Jezus en zyn jon geren heel sterk beseffen. Voor den Heiland is het een der laatste blijde oogenblikken, nu Hij den lydensweg zal gaan, maar de discipe len beschouwen het als een verspilling, dit zalven met kostbaar reukwerk en zy geven aan hun kritiek nog een ethisch tintje; hadden de penningen ervoor niet beter aan de armen gegeven kunnen worden. De lichte geïrriteerd heid beeldde Bach uit door de bitse pauzes en de herhaling van het „waartoe" in het koor der discipelen. En in de woorden van Jezus bespeurt men een zekere ontstemdheid, met name door den grooten intervalsprong van het „Waarlijk, ik zeg U, alwaar dit Evangelie gepredikt zal worden in de geheele wereld, daar zal ook tot gedachtenis gesproken worden." De viering van het Paaschfeest zet in met de kinderiyke blyde vraag der discipelen: „Waar wilt Gy, dat wy U bereiden het Pascha te eten?" Aan den disch gezeten zegt Jezus, muzikaal nadrukkelijker dan den eersten keer: Ik zeg U, dat een van U My zal ver raden." Nu eerst reageeren de jongeren met hun elf maal ingezet „Ben ik het, Heere?" en pas later klinkt het gluiperige „Ben ik het Rabbi?" van Judas, beantwoord door net milde „Gy hebt het gezegd" van den Heiland, waarbij de dalende accoorden van het orkest zoó suggestief de overgave aanduiden. Dan volgt de viering van het laatste Avondmaal, waar de Jezus-party melodischer is, dan er gens elders in het werk. Na de viering gaan allen, uitgezonderd Judas, naar den Olyfberg; met een byna pri mitief realisme teekent de begeleiding het moeizaam beklimmen van de hoogte. Weer waarschuwt de Heiland: „Gy zult dezen nacht allen aan My geërgerd worden". Alleen de opvliegende Petrus reageert hier op, doch Jezus profeteert, dat deze discipel Hem driemaal zal verloochenen voor de haan gekraaid zal hebben. Het bidden van Jezus in den hof van Gethsemane, zyn verzoek tot Petrus en de twee zonen van Zebedeüs by hem te waken, wordt muzikaal tot een der menschelykste passages uit Bach's Passie. Hoe ontroerend is hier het detail van den Evangelist, dat, in dit moment van zwakte, Jezus Zyn jongeren tot drie keer slapende vindt. Doch als Judas dan de soldaten van den Hoogepriester met zyn verraderlijke kus Jezus aanwyst, blijkt de innerlyke kracht van den Heiland in zyn mild: „Mijn vriend, waartoe zyt gij hier?" De soberheid van het bybelverhaal is hier door tekstdichter en componist dramatischer gemaakt, door het wegvoeren van Jezus in een onweer te doen gebeuren. Hoewel het authentiek relaas reeds de bewogen episode geeft, dat een der discipelen zijn zwaard trekt en een soldaat wondt. Maar na dit mislukt verzet vlieden alle jongeren en wordt Jezus alleen weggevoerd, waarmee het qerste deel van het werk eindigt. Voor den hoogepriester gebracht, moet Jezus zich verweren tegen twee mannen, die Hem beschuldigen gezegd te hebben: „Ik kan den tempel Gods afbreken en in drie dagen weder opbouwen." De valschheid van dit ge tuigenis, het elkaar napraten typeert Bach door hen een Canon te laten zingen. Heel de stille verhevenheid van Jezus biykt uit het wonderiyk mooie arioso: „Mijn Jezus zwijgt by valsche leugens" met zijn rhyth- misch monotone, stokkende begeleidingsac- coorden. De fanatieke haat van Jezus' tegen standers leeft in het tooneei dat de Heiland mishandeld en gehoond wordt: „Profeteer ons, Christus, wie is het die U geslagen heeft?" Dan wordt aan Petrus de profetie van de verloochening vervuld. Hy is de eenige, die Jezus uit de verte volgde. Doch wanneer een der dienstmaagden van den Hoogenpriester hem herkent als een discipel van Jezus, loochent Petrus dit. Maar hoe menscheUjk wordt deze zwakheid door de aangapende melodie van de woorden: „En naar buiten gaande, weende hy bitterlyk." Ook de verra der wekt ons mededoogen door zyn vergeefsch berouw en zyn zelfmoord. Ter gelegenheid van het Paaschfeest zal de Stadhouder Pontius Pilatus een gevangene vrylaten en hy laat het volk kiezen tusschen den moordenaar Barabas en Jezus. Hoe fana tiek de Hoogepriesters de menigte bewerkt hebben, biykt uit het heftig losbarstende „Ba rabas" en uit haar eisch, dat Jezus gekruisigd moet worden. Wy leeren Pilatus kennen als een diplomaat, doch ook als een mild mensch. Nogmaals waagt hy een poging, den Hei land te redden: „Wat heeft Jezus dan kwaads gedaan?" Maar weer klinkt het woeste: „Laat hem kruisigen," nog nadrukkeiyker, want een toon hooger dan de eerste maaL Dan geeft Pilatus den Heiland over om ge- geeseld te worden. Merkwaardig genoeg typeert Bach deze marteling niet tydens de woorden van den Evangelist, maar in het striemend, vastgehouden rhythme van het daarop volgend recitatief: „Erbarm' est Gott". Wanneer de soldaten Jezus dan een purperen mantel omhangen, Hem een doornenkroon op zetten en een riet in de hand geven, bereikt de hoon een hoogte punt in het valsch vleien de koor „Gegroet, gy koning der Joden." Doch op de rechtplaats Golgotha zal de smaad nog erger worden. Wanneer de Heiland aan het kruis genageld is, komen zyn tegen standers terug op he tvalsche getuigenis: „Gy, die den tempel afbreekt en in drie dagen weder opbouwt, verlos U zeiven," waarby door de meiismen op het woord bouwen een overmoed van smaad muzikaal bereikt wordt. Van de zesde tot de negende ure heerscht dan diepe duisternis. Hoe dramatisch klinkt daar na de klacht van Jezus „Eli, Eli, lama abthani," in de landstaal herhaald door den Evangelist „Myn God". M(jn God, waarom hebt gy my verlaten, dat Wagner later in zyn „Lohengrin" („Nie solist du mich befra- gen") overnam: dezelfde melodie wordt, na een zeer korte, krachtige modulatie hooger herhaald. Het orkest is hier niet meer de be geleider, doch het orgel: Jezus is geheel mensch geworden, als de figuren rondom Hem. Dan bericht met den grootsten eenvoud de Evangelist den dood van den Heiland. Het voorhangsel van den tempel scheurt, de aarde beeft en barst en in twee maten openbaart Bach ons het wonder, dat gebeur de: „Waariyk deze is Gods zoon geweest." De opvattingen, hoe dit subliemen koor uitge voerd moet worden, loopen nogal uiteen. Mij dunkt, een byna fluisteren is hier da meest gewenschte voordracht. Na deze bewogenheid doet de teerheid van de graflegging door Jozef van Arimathea weldadig aan. Doch nog eenmaal blijkt het fanatisme der Hoogepriesters, die van den stadhouder de bewaking van het ïyk elschen, En met de verzegeling van het graf eindigt het bybelverhaal, dat Bach compagneerde al voegde hy er de twee aangry pende slotkoren op profane tekst aan toe. Wie de grootheid en de verscheidenheid van Bach's werk goed heeft beluisterd zal opge vallen zijn de sobere capella zetting van dit werk. L. H. F. LEISTIKOW. Kapelmeester Kon. Marinekapel.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5