Jlocfi Texel Oost-Indië Ingezonden Marineberichten. BUITENLAND Zestig jaar in Indië. BINNENLAND j CiEMENGD NIEUWS Duitschland voelt niets voor üenève. De voorstellen van Frankrijk. De Madariaga gaat naar Rome. Italiëheeft gifgassen gebruikt Weer een Abessijnsch protest. De commissie van dertien morgen bijeen. HELDHRSCHE COURANT VAN DINSDAG 7 APRIL 1936 Een beruchte rampokkër achter slot. Opheffing 59 Openbare Lagere Scholen te Amsterdam. Binnenland Man vermoordt zijn vrouw met een bijl. Echtelijk drama te Boxtel. Luchtvaart De postvluchten van en naar Indië De tocht van de „Hindenburg" Italiaansch militair vliegtuig neergestort. Politierechter Alkmaar Stoomvaartberichten. Haven van Nieuwediep. ,ve 4 EEN VEELBELOVEND PAASCHPItOGRMAMA. De Tweede Paaschdag is in onze gemeente Steeds een extra drukke dag, vooral wanneer •t weder eenigszins mee wil werken. Al vroeg In den morgen voeren dan de booten van T.E.S.O. een stroom van bezoekers naar onze gemeente vooral ook daar steeds meer ver- eeningingen van elders Texel op dien dag voor concentratiepunt kiezen. Voor dit jaar staat voor den 2en Paaschdag weer heel wat op het programma. Allereerst Is er dan de Bondsdag van het Nederlandsche Jongelingsverbond, waardoor pl.m. 700 Noord- Hollandsche N.J.V.'ers naar hier komen, 't Ge zelschap arriveert te Oudeschild 's morgens 11 uur; naar den Burg wordt gewandeld, aldaar heeft om 12.30 een Jeugddienst plaats in de Ned. Herv. Kerk. De middagvergadering begint om 1.15 en wordt geopend door den P. C. Voorz. Vervol gens treden de Chr. tamboers-, pijpers- en de mandolineclub uit Enkhuizen op, daarna volgt een declamatie van den heer H. Fenfln, die ook speciaal voor deze jaarvergadering een Texel's jubellied heeft vervaardigd. Mevr. H. VisserDewald zal het programma aanvul len met een tweetal vioolsolo's, op 't orgel, begeleid door den heer J. Visser, n.1. Allegro uit Sonate III van HèLndel en Adagio uit Sonate III. Ook zal „Een Hartige Eenacter" van den P. C. secretaris worden opgevoerd. Verder volgt koorzang en zal door den voor zitter van het N.J.V., Ds. P. Veen, gesproken worden over „Een dag van goede Boodschap". Tot slot zal Ds. Wildschut spreken over „Jezus zegt, wat H(j hier van ons verwacht". Van 2.45 tot 4.15 wordt de middagvergade ring onderbroken en geeft „Concordia" muziek op de Groeneplaats. Na afloop zal het gezel schap onder leiding van „Texels Fanfare corps" naar Oudeschild marcheeren. Verder heeft de „Texelsche Wandelsport- vereen." weder een afstandsmarsch door de mooiste gedeelten van ons eiland georgani seerd. 't Ia een 35 km-marsch waaraan ook velen van buiten zullen deelnemen. Men heeft de volgende route gekozen: van Den Burg via den Schilderweg, Doolhof, Zuid- haffel naar Den Hoorn, Fonteinsnol, Wester slag, Noordzeestrand, De Koog, Westermient, Den Burg. Er wordt om half elf gestart van de Groeneplaats te Den Burg. Eerste rust ongeveer één uur in pension .Bosch en Duin" b(j den Fonteinsnol. Terug te Den Burg onge veer half vtjf. De deelnemers van elders zul len met de boot, die om 9 uur van Den Hel der vertrekt naar Texel kunnen reizen voor deelname aan dezen afstandsmarsch. Het hoofdpeleton zal gevormd worden door de sportvereen. „Texel". Leiders zijn de heeren M. Hermans, G. Michels en P. Eelman. Iedere deelnemer(ster) die den marsch naar behooren volbrengt ontvangt een mooi herinnerings- kruis, bovendien de deelnemers van elders ook nog een verzilverd V.V.V. speldje. Zooals wij reeds mededeelden staat voor den 2en Paaschdag ook nog op het program ma de opvoering van het fantastisch tooneel- spel „De Andere" door Texels Klein Tooneel in Pen's schouwburgzaal. Terwijl in Eelman's danssalon een groote Variété-voorstelling zal worden gegeven door de bekende familie Jackson. MARKTO VERZICHT. TEXEL, 7 April. De marktaanvoer wordt aan de Texelsche markt geleidelik grooter; thans werden ook enkele melkkoeien aangevoerd die prijzen deden van 120 tot 150. De aanvoer van nuchtere kalveren was weer groot, de prezen blijven laag; de beste gingen voor 7 per stuk, middenprtjs 5.50. Fokkalveren deden 12 tot i 13, vette 20. De wolvee-aanvoer bestond slechts In een drietal geldeschapen, de prtjzen liepen van 12 tot 17. De prijzen der vette varkens op de boerderij ■tijgen weer iets, betaald wordt thans 17 k 17^4 ct. per pond. Biggen op de markt brachten ge middeld 10 per stuk op. Aan de eieren veiling stegen onder invloed van de Paaschdagen de kipeieren al heel wei nig in prijs. Ten aanzien van den internationalen toe- Stand neemt Duitschland thans een afwach tende houding aan. Het bericht, dat het Fransche tegenvoorstel overweegt de onder handelingen onder de auspiciën van den Volkenbond te houden dit in verband met Eden's verklaring aan Atlee, dat hij niets voor het denkbeeld voelde alle Volkenbondsmogend- heden bfl de besprekingen te betrekken heeft vrij groote ontevredenheid gewekt. Gcnève aldus de opvatting van Berlijn zal althans voor Duitschland als stand der onderhandelingen hoogst onaangenaam zijn. In principe zouden er misschien geen on- overkomeljjkebezwaren zijn tegen het houden van een vredesconferentie onder de auspiciën van den Volkenbond, maar, zoo redeneert men hier, wanneer een groot aantal staten, die b(j de quaestie niet direct belang hebben, aan een dergelijke conferentie deelnemen, zou dit slechts vertraging veroorzaken en noodelooze Verwikkeling. De Paris Soir meent den inhoud van het Fransche memorandum als volgt te kunnen samenvatten 1. Terugwijzing van de door Duitschland naar voren gebrachte juridische motieven ter rechtvaardiging van de schending van het ver drag van Locarno. 2. Een memorandum voor hen, die den toe- Stand in het Rijnland moeten onderzoeken en zich erover moeten uitspreken. 3. Een constructief plan, dat omvat: a. de organisatie van den vrede op basis van gelijkgerechtigdheid voor allen; b. versterking van artikel 16 van het Vol kenbondsverdrag om de collectieve veiligheid sneller en met meer effect te kunnen uit voeren. Voorgesteld wordt den Volkenbond een in ternationale strijdmacht ter beschikking te stellen. In bijzonderheden is dit plan echter' nog niet uitgewerkt c. wederzijdsche bijstand ten gunste van staten, die het slachtoffer worden van een aanval .hetzij in West-Europa dan wel in Oost-Europa, met inbegrip van Rusland. Wat het constructieve deel van dit plan be treft, merkt het blad op, dat Frankrijk hier mede tot de politiek van de regionale bij standsverdragen is teruggekeerd. De voorge stelde verdragen zullen slechts op Europa be trekking hebben, daar de laatste gebeurtenis sen getoond hebben, dat de Volkenbond slechts in naam universeel is. In den laats ten tijd heeft de Bond noch in Azië, noch in Amerika of Afrika met succes kunnen optreden. Grond slag van het Fransche plan zou zijn, dat een vrede door een collectieve macht niet buiten Europa kan worden afgedwongen. Het be trekken in de voorstellen van de Europeesche deelen van de Sowjet-Unie, waarin het plan van Briand tot de vereeniging van Europa niet voorzag, is op dit oogenblik gerechtvaar digd, nu het land lid van den Volkenbond en door een afzonderlijk verdrag met Frankrijk verbonden Is. De Madariaga deelt mede, dat de regeering van Abessinië hem heeft medegedeeld, haar standpunt te zullen te kennen geven, zoodra de Itallaansche regeering, die tot dusver al leen in beginsel het beroep van de raadscom missie van 13 heeft aanvaard, de verzekering zal hebben gegeven, dat zij Inderdaad bereid is tot onderhandelen binnen het kader van den Volkenbond en in den geest van het Vol kenbondsverdrag. Wat de Italiaansche regeering betreft, de Madariaga heeft na overleg met Grandi te Londen, op 27 Maart een brief tot de Ialiaan- sche regeering gericht, met het verzoek hem te willen mededeelen op welken dag hij te Genève een gedelegeerde van de Italiaansche regeering zal kunnen ontmoeten. De Italiaansche regeering is bereid, onmid dellijk na Paschen een vertegenwoordiger naar Genève te zenden voor een eerste ge- dachtenwisseling over de bij de voorgestelde onderhandelingen te volgen procedure. Daar de wijze, waarop voeling genomen zal wor den, van groot belang is, noodigt de Italiaan sche regeering de Madariaga echter uit, te voren te Rome met Mussolini zelf een eerste gedachten wisseling van algemeen karakter te houden, op een in gemeen overleg vast te stellen tijd. Men neemt aan, dat de Madariaga de raadscommissie van derden vooral met het oog op deze uitnoodiging van Mussolini om naar Rome te komen, plotseling de raads commissie tegen as. Woensdag heeft bijeen geroepen. Het is begrijpelijk, dat de Madariaga zijn medeleden te voren wil raadsplegen, vooral over de houding, die hij eventueel in zijn onderhoud met Mussolini te Rome zal moeten aannemen. Naar Reuter uit Londen meldt, is de Brit- sche overheid thans overtuigd, dat de Italia nen in Abessinië giftige gassen gebruiken, zulks op grond van rapporten van den Brit- schen gezant te Addis Abeba, die berichten dienaangaande uit verschillende van elkaar onafhankelijke bronnen heeft ontvangen, hoe wel noch hij, noch andere Britsche ambtenaren ooggetuige van gasaanvallen zijn geweest. De Engelsche regeering zal echter zèlfstan- dlg geen stappen ondernemen, daar deze tot de bevoegdheid van de commissie van dertien behooren. De Abesstjnsche minister van buitenland- sche zaken heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond het volgende telegram ge zonden: „De Abessijnsche regeering protesteert op de meest besliste wijze bi) alle leden van den Volkenbond tegen den aanval op Addis Abe ba, dien vijf Italiaansche vliegtuigen hebben ondernomen. Daarbij werd van zeer geringe hoogte gevuurd met machinegeweren. Aan gezien er in de geheele stad geen troepen en verdedigingsmiddelen zijn, zoodat de vijande lijke vliegtuigen op zeer geringe hoogte over de stad konden vliegen, vormt dit optreden een aanval op een open stad, tevens bewijst het onweerlegbaar de bedoeling van den vijand, haar met flagrante inbreuk op artikel kei 25 van de vierde Haagsche conventie van 1907, te bombardeeren". De Madariaga heeft besloten morgen de commissie van dertien te Genève bijeen te roepen. In overleg met Avenol besloot De Madariaga, alvorens nieuwe besprekingen met de oorlogvoerende partijen te openen, eerst de commissie op de hoogte te stellen met de stappen bij de Italiaansche regeering sedert de bijeenkomst te Londen van 23 Maart. Moroele pressie op Mussolini? De Daily Telegraph bericht, dat de commis sie van dertien, welke Woensdag bijeenkomt, een sterke moreele pressie zal trachten uit te oefenen op Mussolini, teneinde te verkrijgen, dat Italië de algemeene principes, welke de commissie 5 September heeft aangenomen, eveneens aanneemt. De Italiaansche regeering zal misschien den invloed ondergaan van het feit, dat Italië binnenkort de hulp van zijn Europeesche vrienden noodig zou kunnen hebben en dat het zich eerder dan men geloofde, genood zaakt zou kunnen zien Oostenrijk te steunen tegen een Duitsche interventie. DK. DIECKHOFF NAAR BERLIJN TERUGGEKEERD. Dr. Dieckhoff, de directeur van de politieke afdeeling van het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken, die Von Ribbentrop naar Londen heeft vergezeld, is met nog een aantal leden van de Duitsche delegatie per speciaal vliegtuig van Croydon naar Berlijn vertrokken. Von Ribbentrop zal nog eenige dagen te Londen blijven. VON RIBBENTROP VERLAAT DONDER DAG LONDEN. De Duitsche gedelegeerde von Ribbentrop zal Donderdag uit Londen vertrekken. DR. MEYER RANNEFT VRAAGT ONTSLAG. Dr. Meyer Ranneft, vice-president van den Raad van Ned.-Indië, vroeg ontslag uit 'sLands dienst met ingang van 23 Juni. Hij is voornemens diezelfde maand met de „Si- bajak" voorloopig naar Nederland te vertrek ken. (Aneta). Een diamanten jubileum te Batavia. De correspondent te Batavia van de Loc. meldt, dat het Zondag 1 Maart precies zesitig jaar geleden was dat mevrouw Albers-Pribée en haar zuster, mej. Pribée, inwoonster van Batavia, te Soerabaja voet aan wal zetten. Mej. Pribée is thans 86 Jaar oud, haar zuster 84. De jongste verklaarde in de eerste plajats haar buitengewone bewondering voor den luchtdlenst van Nederland naar Indië. De twee dames zijn indertijd met haar jongste zus, mevrouw Ruhaak, die thans 80 jaar oud is en in Nederland woont, na een reis welke 120 dagen duurde, met een oud zeilschip Wijk aan Zee, om Kaap de Goede Hoop in Indië aangekomen. In dien goeden ouden tjjd moest men 14 dagen wachten vóór men een bóot- aansluitlng van Soerabaja naar Cheribon ion krijgen. Twintig moorden gepleegd? Vier marechaussees te Tjibaroesa hebben den inlander Naih gearresteerd, een berucht rampokkër, die reeds gedurende acht jaar uit handen van de politie wist te blijven. Hij wordt er van verdacht, een 20-tal moorden op zijn geweten te hebben. Bij zijn arrestatie loste Naih, die bij de bevolking zeer gevreesd is, vijf schoten, welke echter gedeeltelijk misten Drie andere leden van Zijn bende, die met twee revolvers gewapend zijn, is de politie:op het spoor. - - - - 1 1 M'.V.t ;J' i Het Alg. Hbl. verneemt, dat de wethouder voor het Onderwijs te Amsterdam, deheer E. Boekman, een reorganisatieplan heeft ont worpen voor het bijeenbrengen van klassen uit zgn. „defecte" lagere scholen van het openbaar onderwijs te Amsterdam. Het ligt in de bedoeling van den wethouder, van de scholen met te weinig, of onvolledige klassen, deze in haar geheel naar andere scholen over te brengen. Het gevolg daarvan zal zijn, dat ongeveer vijftig' openbare lagere scholen, indien de Raad zich ermede vereenigt, zullen wonjen opgeheven, tot welk aantal er zeven behooren' die op last van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland moeten worden gesloten. PROPAGANDA-COMMISSIE VAN Hr. Ms. KRUISER „I>E RUYTER". De propaganda-commissie van Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" maakt bekend, dat 124 modellen van Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" werden ingezonden. Op 2 April j.L geschiedde de keuring door een commissie van zee officieren onder voorzitterschap van den vice- admiraal J .de Graaff. De prijzen werden toe gekend aan: W. H. Warnsink, oud 12 Jaar, de heeren W. N. Smit, A. Molendijk, P. PulhoVen en J. Holland. Aan deze heeren zullen op 14 April a.s. de prijzen door den vice-admiraal J. de Graaff worden uitgereikt. De groote belangstelling, die mag worden verwacht om de vele fraaie en met groote zorg vervaardigde modellen te bezichtigen, heeft de commissie er toe doen besluiten een tentoonstelling te houden in de Rolzaal, Bin nenhof, te 's-Gravenhage. GOEDKOOPER RIJWIELVERVOER SNELTREINEN. Naar het A.N.P. verneemt, zullen de spoor wegen met ingang van 15 Mei wijzigingen brengen in het vervoer van oningepakte rij wielen (tweewielige met één zitplaats), als bagage en in de prijzen van de rjjwielkaarten. De rijwielen kunnen dan worden verzonden met een door den reiziger verlangden trein of met een trein naar keuze van den spoorweg. De prijs der rijwielkaarten bedraagt in het eerste geval: voor afstanden grooter dan 40 km 90 ets. (thans 1.25) en voor afstanden tot 40 km 0.30 (als thans); in het tweede geval 65 ets. (thans 60 ets.), doch de reiziger behoeft dan niet meer 10 ets. overbrengloon te betalen als hij het rijwiel niet aan den bagagewagen in ontvangst neemt. De rijwielkaarten van 30 ets. en 65 ets. zijn ook in bundels van 10 stuks verkrijgbaar tegen 2.75 en 6.25. Gistermiddag tegen drie uur heeft zich te Boxtel een afschuwelijk drama afgespeeld. Daar heeft de 34-jarige J. v. H. ten huize van zijn schoonmoeder zijn gescheiden van hem levende vrouw met een bijl neergeslagen. De vrouw vluchtte hevig bloedend de straat op, waar zij na eenige oogenblikken levenloos ineen zakte Een dokter, die toevallig passeerde, snelde toe, maar kon niet anders dan den dood con- stateeren. De politie heeft den dader in de woning aangehouden. Het lijk van de vrouw is naar het ziekenhuis overgebracht. De dader, die twaalf Jaar geleden in het huwelijk was getreden, woonde de laatste jaren met zijn vrouw en hun tienjarig zoon tje te Eindhoven. Na de Bchelding, 1% jaar geleden, was de man bij zijn moeder te Boxtel gaan inwonen, terwijl de vrouw bij haar oom te Amsterdam haar intrek had genomen. De man had het eenige kind toegewezen gekre gen. Het verblijf van de vrouw te Amsterdam deed jalouzie ontstaan bij H., die af en toe naar Amsterdam was gegaan en de vrouw had lastig gevallen. De vrouw was gistermorgen met den trein te Boxtel aangekomen, om haar moeder te bezoeken, die Nieuwstraat 49, eenige huizen van de moeder van v. H. af woont. De moeder van de verslagene had haar eenige dochter, die over het algemeen zeer slecht bekend stond, verzocht bij haar te komen. Ook het zoontje was zijn moeder komen opzoeken. Kort daarop kwam ook van H., die op de een of andere wijze te weten was gekomen, dat de vrouw te Boxtel vertoefde, binnen. De niets Vermoedende moeder schonk den man eep kop thee in en de vrouw toonde het zoontje de cadeaux, die den oom voor hem had meegege ven. Daarop is toen een twist ontstaan De man haalde plotseling een bijl te voorschijn en sloeg de vrouw hiermede in den hals. De vrouw vluchtte de straat op, met de bijl nog stekend in den hals. De man rende haar na en bracht haar nog verschillende steken over het geheele lichaam toe, zoodat de ongeluk kige vreeselijk werd verminkt. Dokter Wil- lems constateerde den dood door verbloeding. De dader wandelde naar zijn moeder, ver telde haar het gebeurde en verwisselde zijn met bloed besmeurde broek en jas voor schoone kleeren. Onderweg had hij het dolk mes in de Dommel geworpen. De man schijnt de laatste dagen reeds in overspannen toe stand te hebben verkeerd. Hij zou den wensch hebben geuit, dat de vrouw weer bi) hem zou terugkeeren, doch zij had dit geweigerd. Door de cadeaux, die zij voor het zoontje had mee gebracht, werd hij herinnerd aan dengene, dien hj) als oorzaak van die weigering be schouwde en hiervoor zou hy woedend zijn ge worden. Juist toen de dader de woning van zijn moeder wilde verlaten, werd hij door de poli tie, die tntusschen door buurtbewoners op de hoogte was gebracht, gearresteerd. Gevanke lijk werd de man naar het politiebureau over gebracht. Van H. stond zeer gunstig bekend. (Bulten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden). Geachte Redactie, Het zij mij vergund een enkel woord in de Heldersche Courant te mogen zeggen, om een misverstand uit den weg te ruimen. Ik las in uw blad van Dinsdag 1.1. het door de Hel dersche Slagersvereeniging aan den Raad ge richte adres. In den Raad zelve is het adres niet ter sprake gekomen, daar de verhoo ging van de post slachtloonen niet ls doorge gaan. Ik wil echter even met nadruk aan de Heldersche slagersvereeniging meedeelen, dat het geenszins het voornemen van den heer Biersteker en ondergeteekende is geweest, om de klachtrechten te verhoogen. Wij meenden een verhooging van de totale opbrengst te kunnen verwachten, rekening houdend met het feit, dat het inwoner-aantal de twee laat ste jaren nog al toenam. Ik begrijp echter niet goed, hoe men van ons kan verwachten, dat wjj de lasten van den middenstand zouden willen verzwaren. Hoogachtend, F. Feenstra Kuiper. Geachte Redactie, Nu het voorjaar is aangebroken en men overal kan aanschouwen, dat het geboomte extra verzorgd wordt, kwam b(j mij de ge dachte op, of het niet mogelijk is, dat in deze gemeente, evenals in zoo veel plaatsen, een boomplantdag gehouden wordt. Waarom zou dat ook in deze gemeente niet kunnen? De duinen bieden daarvoor een mooie gelegen heid en ik stel voor, dat het onderwijzend personeel er voor dat doel gaarne met de kinderen op uit zal gaan. Het kweekt bij de kinderen liefde voor de natuur en dat kan nooit anders dan goed zijn. Er zou dan b.v. begonnen kunnen worden langs den duinrand. Hoe mooi is Schoorl niet! Het jonge plantgoed is voor heel weinig geld te verkrijgen en de kosten van vervoer zullen ook wel te dragen zijn. In het uiterste geval zullen de ingezetenen daarvoor nog wel een kleinigheid over hebben. Wilt U aan bovenstaand schrijven misschien een opwekkend woord aan de bevoegde in stanties toevoegen? Bii voorbaat dankt Uw medelezer X. Juist in de afgeloopen raadszitting is de kwestie van een boomplantdag naar voren ge bracht. Men dacht daarbij aan den weg JulianadorpDuinen. Het college van B. en W. heeft dit plan genoteerd en wellicht zal er in deze dus iets gebeuren. Red. Held. Crt, BRIDGE-DRTVE VOOR HET ZWAKKE KIND. Zooals in het blad van Donderdag 2 April reeds was kenbaar gemaakt, is deze bridge partij én op zich zelf, én om het beoogde doel een succes geweest. De penningmees- teresse van ons Centraal Genootschap mocht een ontvangst van 88.10 constateeren, waar voor onze hartelijke dank aan allen, die mee gewerkt hebben om dit resultaat te bereiken, bridgers, beschikbaarstellers van prijzen en niet te vergeten de organisators, waarbij we om niet al te uitvoerig te worden zullen rekenen de directie van Musis Sacrum. De feestdagen naderen. Wat dunkt u van een extra feestgave voor 't kind dat hoop vol uitziet naar uitzending, waarvan helaas niets komen kan, indien niet onze kas een aantal stortbuien ontvangt. De aanmelding van leden, voor jaarlijksche contributies zjjn druppeltjes. Nu hebben we twee voorjaars buitjes gehad. Waar blijft de regendokter, die ons zal doen juichen? Achteraf blijkt, dat er enkelen in de mee ning verkeerden, dat zij bezwaarlijk aan de „bridge-drive zouden kunnen meedoen, maar gaarne toch voor het goede doel een bijdrage hadden willen offeren. Natuurlijk wil alsnog onze penningmeesterresse Mej. E. S. Held, Singel 53, postrekening 125726, gaarne deze gaven in ontvangst nemen. Ja, elke gift voor dit doel, hoe klein ook, wordt gaarne .aan vaard, gedaohtlg aan „vele kleintjes maken een groote". Onze dank en de zegening van 't dan weer oplevende kind zij Uw deel. Namens het bestuur van de Aid. Den Helder. De Secr. v, H, heenreis De „Oeverzwaluw" (heenreis) is 6 April van Cairo vertrokken en denzelfden dag te Bagdad aangekomen. De „Perkoetoet" (heenreis) is 6 April van Rangoon vertrokken en denzelfden dag te Singapore aangekomen. terugreis. De „Nachtegaal" (terugreis) is 6 April van Rangoon vertrokken en denzelfden dag te Jodhpur aangekomen. De „Kievit" (terugreis) is 6 April van Athene vertrokken en denzelfden dag te Am sterdam aangekomen. De „Kwak" (terugreis) vertrok 2 April v. Cairo en arriveerde denzelfden dag te Mar- seille. Op de terugreis. Naar Reuter uit Rio de Janero meldt ls het luchtschip Hindenburg daar gisterochtend om 7 uur opgestegen voor de terugreis naar Duitschland. Dr. Eckener is aan boord. Vtjf dooden. Ten noorden van Napels in de Tyrrheen- sche Zee is een Italiaansch bombardements vliegtuig neergestort. De uit vtjf koppen bestaande bemanning ls om het leven gekomen. Urk. 'n Urker opstandeling! De niet verschenen Urker Jacob B. was op 1 Februari op het gemeentehuis aan 't praten over steunuitkeering. Dergelijke gesprekken loopen nog al eens veel op ruzie en beleedi- gingen uit. Ook hier was zulks het geval, zoodat hem 't gat van de deur werd gewezen, waaraan verd. niet wenschte te voldoen. Toen de politie verscheen om hem er uit te zetten, verzete hij zich bovendien ook nog. De offi cier gebruikte dan ook geen consideratie en eischte 1 maand. De Politierechter was het geheel eens en veroordeelde conform. Den Helder. De 23-jarige kellner Joh. C., meestentijds zonder betrekking, wan op 20 Februari in de Spoorstraat te Den Helder zoo in de wolken gerankt over een aldaar geëtaleerde man chester broek, dat hij deze sterke verleiding niet kon weerstaian en 't kleedingstuk weg pakte. Natuurlijk liep hij tegen de launp en heden dan moest hij voor dit feit terecht staan. Gelukkig voor den jongeman, die nog een blamco strafregister had, wilde de officier nu nog geen gevangenisstraf en eischte daar om 'n geldboete van 15.te vervangen door 10 dagen brommen. Uitspraak overeenkomstig den eisch. Kapitein der mariniers Th. C. W. Michaëlis wordt 4 Mei overgeplaatst van de marine kazerne te Willemsoord naar 's Rijks werf al daar. Officier van den marinestoomvaartdienst 2de klasse S. Pluim, wordt 14 dezer overge plaatst van Hr. Ms. pantserdekschip Gelder land naar de onderzeedienstkazerne te Wil lemsoord. Kap. der mariniers J. A. J. de Brujjn wordt 4 Mei overgeplaatst van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord naar de Marinekazerne aldaar. Luit. ter zee le kl. C. J. Wingerder wordt 15 April eervol ontheven uit z(jn functie vann officier belast met den algemeenen dienst aan het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord en overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserschip Hertog Hendrik te Nieuwediep. OOST-INDIÊ. Overgeplaatst van het marinevliegkamp Morokrembangan naar de marinekazerne Oedjoeng, de luit. ter zee der 2e kl. J. van der Wateren. Belast met de waarneming der betrekking van havenmeester 2e kl. A. Ros, havenmees ter 3e kl. Verleend wegens langdurigen dienst een jaar verlof naar Europa, aan F. J. L. Salo- mons, 2e werktuigkundige bjj de gouverne mentsmarine, met bepaling, dat hy zjjn be trekking zal neerleggen op den 2en Oct. 1936; wegens zevenjarigen/dienst negen maanden verlof naar Europa aan F. Wempe, 2e offi cier bij de gouvernements-marine, met bepa ling dat hij zijne betrekking zal neder'.eggen op 16 April 1937; idem aan S. van Z' tveld, 3de werktuigkundige bij de gouvernements marine, met bepaling, dat hij zijne betrekking zal nederleggen op 16 Febr. 1937. Vergund om naar Nederland terug te kee- ren aan den off.-vlleger der 2e kl. G. C. M. Scholten; aan den off. van den MJ3.D. der le kl. L. Ch. Lagaay en aan de off. van den M.SJD. der 2e kl. A. Broere, Th. A Sizoo en A. Hoogkamer. Stcomv. ivlaathcu N eder.and. Poelau Laut, u., pass. 3 AprU Perim. Tajandocn, u., 4 April te Batavia. Tarakan, u., pass. 3 April Dover. Tawali, t., 5 April v. Port Said. Kon Paketv iVlautscnappjj. Houtman, 3 April v. Kohsichang. N. Holland, 3 April te Sydney. Roggeveen, 2 April v. Batavia Sawahloentc, 4 April v. Tamatave Tasman, 3 April te Sha.ghai. ttotterdamschr Lioyd. Baloeran, 6 April e R'dam. Blitar, u., 5 April v. Karachi. Dempo, u., 6 April te Belawan. Garoet, u., pass. 5 April Finisterre. Indrapoera, u., pass. 6 April Finisterre. Kertosono, u., pass. 6 April Perim. Kota Tjandi, 5 April te R'dam. Kota Nopan, t., pass. 6 April Finisterre. Kota Radja, u„ pass. 6 April Point de Galle. Sibajak, t„ 5 April v. Sabang. Sitoebondo, t., 5 April te Londen. Soekaboemi, u., 4 April te Durban. Tapanoeli, t., 4 April v. Singapore. Kon. HoIL Lloyd. Waterla-nd, 5 April te A'dam. 7 April. „Een bestuurder op de elect che lijn Rotterdam—Hoek van Holland toen hij het z.g. Hooge Stort nabij den H^' passeerde, een ouden man in de modder zakken op een langs de spoorbaan licp-^" opgespoten stuk grond. £gen<l Hij reed snel door naar de eerstvolgend boerderij. Daar werden eenige werklieden getrommeld, die met medeneming van e ,0?" materiaal naar de plaats togen, door s'® treinbestuurder aangewezen en er in glaaT den, het slachtoffer, den 70-jarigen M. v ut Hoek van Holland te bevrijden. De ongeluk kige had een uur in deze benarde positie zeten en reeds den moed opgegeven te wor. den bevrijd". Dagbladbericht. (Niet ingezonden stukken). Mijnheer de Redacteur, De bestuurder van den trein Rotterdam— Hoek van Holland verdient openlijk huid^ voor zijn daad. Hij bewees niet alleen, een hart voor zijn medemenschen te hebben, hH toonde ook beleid en initiatief te bezitten Eere aan dezen eenvoudigen werker! A. B. Mijnheer de Redacteur, Met allen eerbied voor de meening van den heer A. B. moet ik toch opmerken, dat m.i. de dienst vóór alles behoort te gaan. De be stuurder van een trein heeft te zorgen, dat hij op tijd aankomt, en nergens anders voor, Hjj heeft alleen vóóruit te kijken. Wat er langs den weg gebeurt, ls niet zijn zaak, Daar is de politie voor. Ik zat in den bedoel den trein, en heb daardoor bijna de Engelsche boot gemist. Had ik inderdaad de boot ge- mist, dan was ik in Londen een zakenrelatie misgeloopen, en een order kwijtgeweest, dien ik nu gekregen heb. Ik verlies op dien order weliswaar een kleine duizend gulden, maar wat vandaag een verlies van duizend gulden is, kan morgen een verlies van vijfhonderd zijn, en volgend Jaar met een beetje geluk misschien zelfs den kostprijs opleveren. En in leder geval gaat dat den treinbestuurder niet aan. Wat wij reizigers mogen verlangen, is, ik herhaal het, een stipte naleving van het dienstrooster. C.D. Mijnheer de Redacteur, Het komt mij voor, dat de heer C. D. on billijk is. Spruit zjjn geprikkeldheid wellicht voort uit het fèit, dat het den conducteur nog net niet gelukt ls, hem dit verlies van 1000 te besparen? Ik acht het trouwens tegenover concurrenten immoreel, beneden kostprijs te verkoopen. Op deze wijze maakt men elkander het bestaan onmogelijk en doodt men den handel! E.F. Mijnheer de redacteur!, De heer E. F. kan makkelijk zeggen, dat het immoreel ls, beneden kostprijs te verkoo pen, maar het is immoreeler zijn personeel broodeloos te maken en zijn zaak maar te sluiten? G.H. Mijnheer de Redacteur! In antwoord aan den heer G.H. het volgen de: Vele fabrikanten hoefden evenmin hun zaak te sluiten als onder kostprijs te verkoo pen, indien ze hup groepsbelang maar boven hun verkeerd-begrepen eigenbelang konden stellen. Het is Jammerlijk, te constateeren, dat fabrikanten niet tot onderlinge samen werking kunnen komen, maar liever elkan der, en daardoor ook zich zeiven, doodconcur- reeren. I. J. Mijnheer de Redacteur! De heer I. J. vergeet, dat de consument er óók nog is! Voor hem is de onderlinge con currentie van de producenten uiterst voor» deelig. Hoe zou de consument in dezen crisis tijd kunnen doorkomen als het leven niet veel goedkooper was geworden? Was er geen con currentie dan kon de eenvoudige beambte van zijn gekortwiekt loon niet eens rondkomen! K. L. Mijnheer de Redacteur! Ik ben het volkomen eens met den heer K. L. Onze beambten gaan steeds meer in loon achteruit, maar zij verrichten niettemin hun dienst op voorbeeldige wijze. Mag ik in dit verband wyzen op het beleid en het ini tiatief van den bestuurder van den electri- schen trein, (men heeft misschien het bericht wel gelezen), die tusschen Rotterdam en Hoek van Holalnd een ouden man, die in de modder dreigde weg te zakken, van een wissen dood redde? Hulde aan den redder! M. N. (Noot van de redactie: Hè, hè, eindelijk weer op het onderwerp terug. Nu kunnen we weer opnieuw beginnen!) 4 April 1936. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Engelsch s.s. „Fauvette' Aangekomen van Hoorn het m.s. „Prinses Juliana met bestemming Terschelling. TALENS EIERVERF. Het is bekend, dat het meer en meer ge woonte wordt om met Paschen eieren te kleuren, waaraan dan allerlei aaridge kinder spelletjes verbonden worden. De hiervoor vereischte eierverf, tot nu toe uitsluitend van buitenlandsche herkoms wordt thans in een vijftal fraaie tinten ook in Nederland vervaardigd, en wel door de firma Talens. Daar het eierenkleuren uiteraard een kin derbezigheid is, diende er bi) de vervaar ging van dit artikel voor gezorgd te worden het gif tv rij te maken. Dit ls volkomen geluk zoodat het gebruik van Talens' eterver absoluut ongevaarlijk is, zelfs voor die kin deren, die aan hun kunstproducten plegen likken. BUITENSPORT. No. 6 2e. Jrg., uitg. N.V. Uitg.Bedr. Spieghel" Prinsengracht Amsterdam- ,1 Uit den gevarieerden inhoud noemen van onzen plaatsgenoot J. H. Coolhaas schets „Om het Kampioenschap", waarin de avonturen van eenige Nederlandersi China bij het prijszeilen vertelt. Voorts:,. Negendaagsch snoepreisje naar het z0D Afrika" door M. J. L. Rosman, en „Met zak en tent in Andorra" door Ton Koot.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6