Jonge gorilla in Artis. Een Spaansche Paasch vertelling TOB NOOIT HOEKJE Populaire Rubriek PAG 2 ZATERDAG 11 APRIL 1936 HORIZON. Ziet voor U uit, niet ooilaagl Wg zitten zoo muurvast geketend aan het materieele, wtj menschen van dezen tyd. Er wordt van allerlei uitgevonden om het leven gemakkelijker en vermakelijker te maken, en dit voornamelijk op mate rieel gebied. Wanneer wij het nog tamelijk goed hebben, zijn wi) ont3temd omdat wij aan al dat nieuwe niet kunnen meedoen, en voelen ons daardoor achteruitgezet. En wanneer wij net niet goed meer hebben, zitten wij totaal verstrikt In onze stoffelijke nooden, geld voor dit en geld voor dat. En ons leven wordt gelijk een elndelooze rekenles. Wij kunnen ons lichaam gewennen aan veel of aan weinig voedsel, wie gewend is, matig te eten, kan na eenigen tijd zelfs geen groote hoeveelheden inééns meer tot zich nemen. De geest reageert hierin op dezelfde Wijze als ons lichaam. Wanneer Wij onze gedachten uitsluitend ir stellen op lichamelijke behoeften, wanneer wy er eigenlijk nooit meer ana denken, dat wy niet alleen lichaam zijn maar ook geest, zelfs in de eerste plaats geest, dan ver minderen geleidelijk de vermogens van on zen geest, de vermogens om ons te verheffen boven alledaagsche zorgen, en om ons in onze droomen omhoog te voeren naar sferen, waar het materieele geen rol speelt. Wanneer ge slechts denkt aan stoffelijke moeilijkheden, dan zij t ge als een mensch die door een mooie streek wandelt, maar alléén oog heeft voor het plekje grond dat door zijn volgenden voetstap bedekt zal worden. Hij heeft geen horizon: ook gij hebt geen horizon, wanneer uw gedachten steeds ronddraaien in het kleine kringetje van uw eigen zorgen. Er bestaat nog een geheele wereld buiten u en uw zorgen, er zijn duizenden anderen die het even moeilijk hebben als gtj en honderden an deren die het nog veel moeilijker hebben. Er is tenslotte nog een oneindigheid, waar van wij deel uitmaken. Er zijn nog veel mooie dingen in het leven, waarvoor niet het geld betaald behoeft te worden, ster ker nog, de dingen die het leven de moeite waard maken, zijn voor geen kapitaal te koop: ware vriendschap, volkomen begrij pen, een zuivere ontroering. Die dingen zijn er voor een ieder, die ernaar zoeken wil, die zijn blik richt naar de horizon en niet naar den grond. Zeker, er is veel materieele nood, maar deze wordt door de meesten in overgroote afmetingen gevoeld, omdat zy nergens meer oog of aandacht voor hebben dan juist voor dat eene. Geldzorgen en een al te zwaar opnemen daarvan maakt de menschen even materialistisch als groote weelde. Tracht wat minder eenzijdig in het stof felijke te leven. Gaat uw hartewenschen eens na. Zijn het niet allemaal dingen die u zoudt willen koopen? Bedenkt eens een Ideaal dat u niet kunt koopen, het tot stand brengen van iets, het geluk van een mensch, die u zeer ter harte gaat. Wendt uw blik zoo nu en dan eens van het materieele af, dan zal dit minder vat op u krijgen en uw leven zal er waardevoller, blijder en gelukkiger door worden. DR. JOS DE COCK. Jaapje, de ondeugende aap Voor het eerst gedurende het thans ruim 98-jarige bestaan van Artis, is dit Genoot schap op het oogenblik in het bezit van een gorilla, geschenk van de Vereenlging Artis-fonds. Het dier is een jong manne tje, naar schatting ongeveer 1% Jaar oud. Eenige dagen na aankomst woog het 12% kg; 14 dagen later 13,16, nog weer 14 da gen later, Maandag j.1., 13,65 kg. Jaapje, die in equatoriaal Afrika (Ka meroen) geboren is, vanwaar hij werd medegebracht door opvarenden van het s.s. „Reggestroom", Jacquot genoemd werd, is een door en door gezond, bijzon der levendig kereltje. Zoo nu en dan voert hy ware negerdansen uit, waarbij hij in de handen klapt, op z'n dikke buikje of borst slaat en z'n tong uitsteekt van puur plezier. Deze trappeldans voert hij bijzon der graag uit op den hol klinkenden hou ten vloer van z'n bedje, wanneer dit afge haald is. Jaapje is reeds buitengewoon goede vrienden met z'n oppasser en ook elke andere bezoeker, die zjjn verblijf be treedt, wordt met vreugde begroet en vriendelijk, zij het soms wat handtastelijk, ontvangen. Hij eet zeer behoorlijk zijn bordje leeg, waarbij hij zich reeds van lepel en vork bedient. Een buitengewone attractie is het bad, dat hy dagelijks om twee uur 's middags krijgt en waarbij hij duchtig met zeep gewasschen wordt. Dat deze plechtigheid zeer veel publiek trekt behoeft nauwelijks gezegd te worden. Een groote attractie is voorts ook het ser veeren van den lunch tusschen half één en één uur, evenals het opdienen van het ontbijt, bestaande uit melk en geklutste eieren, des morgens om even voor half negen, het theedrinken om 10 uur en vruchtenmaaltijd des middags om 4 uur. Maar het hoogtepunt vormt misschim nog wel het naar bed brengen des middags tusschen 5% en 6 uur. Nadat de oppasser Jaapje in z'n bed toegedekt heeft en het verblijf verlaten heeft, wil het ondeugende Jong nog wel eens uit bed komen; een enkel streng vermanend woord van den oppasser is dan echter voldoende om hem weer ijlings in bed te doen schieten, waarna hij dan als een ondeugend kind, ae dekens over z'n kop trekt. Gorilla's behooren tot de zeldzaamheden in dierentuinen. Over het algemeen heeft men ze alleen in grootere, werkelijk zoölo gische tuinen kunnen aantreffen. En dat is dan ook maar goed ook. Want alleen in dereglijke inrichtingen, waar men over voldoende natuurwetenschappelijke ken nis en inzicht beschikt, is het houden van gorilla's en andere mensch-apen, zooals orang-oetans en chimpansé's, verantwoord. De Gorilla is de grootste onder de mensch-apen. Een volwassen gorilla-man is een enorme, angstwekkende verschij ning. Hoewel de beenen van een gorilla relatief belangrijk korter zijn dan die van den mensch, kan een mannelijke gorilla langer worden dan 2 m. Gewichten van 250 kg en meer werden geconstateerd. Bij zijdelings in eikaars verlengde uitgestrek te armen bedroeg in een bepaald geval dc afstand van den top van den linker mld denvinger tot aan dien van den rechter middenvinger 2.80 ml Aardig de volgende vergelijking tus schen een bepaalde gorilla-man en den bekenden bokser Dempsy, die toch ook geen kleine jongen is! Gorilla Dempsey. lengte 1.71 m. 1.85 m gewicht 163% kg 85% kg omvang borstkas 1.57 m 1-07 m Van de gorilla zijn twee vormen, soorten of ondersoorten bekend. De eene soort, waartoe ook Jaapje be hoort, leeft ln de tropische oerwouden van den Franschen Gongo en Kameroen, ongeveer 4° N. tot 4° Z. breedte, in het gebied gelegen tusschen de Sanaga (of Lom de Kameroen-rivier) en de Congo- rivier. De tweede vorm, de berg-Gorilla of Go rilla van Beringe komt uitsluitend voor in het gebergte, gelegen tusschen het Ed- ward Meer en het Klwoe Meer, op den grens van den Belgischen Congo en het Tanganjika Territorium. De dieren leven daar in uitgestrekte bamboebosschen en schijnen zich ook voor een belangrijk ge deelte met bamboe-spruiten te voeden. Van verdere nieuwe aanwinsten van Artis mogen hier nog genoemd worden een paar Casuarissen, geschenk van den heer A. Brouwer, gezagvoerder van het m.a „Polyphemus", eenige Magellaan pln- guins, geschenk van de heeren J. A. Berkhout en L. J. H. Peters, resp. gezag voerder van en hofmeester aan boord van het s.s. „Alkmaar", alsmede een paar Chi- leensche Zwarthals zwanen. Gedurende den Paaschtijd, van 9 t/m 19 dezer zal Artis voor alle bezoekers toe gankelijk zijn tegen den gerduceerden en- trée-prijs van 0.50 per persoon. WINSTBEJAG ROND DEN MONT BLANC-TUNNEL. Hotelbouw vóór den tunnel, die er nog niet is...... Hoewel men nog niet weet, wanneer de machtige Mont Blanc-tunnel tusschen Chamonix en Aosta, welke Frankrijk met Italië zal verbinden, gereed zal zijn, ach ten de zakenlieden, zoowel op Fransch als Italiaansch grondgebied, het reeds nood zakelijk plannen te maken, om zoo snel en zoo veel mogelijk winst uit dit zaakje te slaan. De grondprijzen in de nabijheid van den tunnel stijgen met den dag. Zoowel de Franschen als de Italianen slaan haar op. Groote hotels, garages en benzinestations, alsook luxe restaurants en café's, zullen in de buurt van den tunnel verrijzen en nog eerder in gebruik worden genomen dan de tunnel zelf! Want zooals men weet, is de tunnel hoofdzakelijk bestefiid voor het autoverkeer in beide richtingen. De afstand tusschen West-Eufopa en Rome zal door den autotunnel 200 km worden verkort. De tunnel zelf zal een lengte krijgen van 13 km. ANTI-JAPANSCHE SCHOLEN TE TOKIO. De Nanking-regeering betaalt de leermiddelen! Ondanks de talrijke, van Japansche zijde afkomstige verzoeningspogingen der laatste maanden, zijn de anti-Japansche stromingen in China onveranderd gebleven. De talrykf anti-Japans^»Ster!t bonden in China bezitten daarbij een m***" die ongelooflijk is. Zij beperken zich tot de propaganda ln eigen land, doch s'et ven den strijd zelfs tot midden Jaca te breiden. n Dezer dagen ontdekte de politie Tokio, dat zich in het hart van de h stad van Japan een school bevindt, w/a" openlijk tegen de Japansche contine^r tegen de Japansche eultj^e 05. politiek en wordt gestreden. In de schooi wordt derwijs gegeven in literatuur, geograJ? vaderlandsche geschiedenis en socloio De leermiddelen, welke de scholen van het schoolbestuur krijgen, aw volgens de berichten van de politie komstig zijn van het Ministerie van derwijs der Nanking-regeering! DE HAND ALS KALENDER. Heeft Maart 30 of 31 dagen? Om der vraag te beantwoorden moet men naden ken. Welnu, wij geven hierbij een maniertje om dit onmiddellijk te weten te komen Je houdt Je hand op de manier zoals de tekening laat zien. Op de knokken komen de maanden met 31 dagen, daartussgj die met 30 dagen. Wij beginnen dus bjj de knok van de wijsvinger voor Jan., dan bi de holte Febr., de volgende knok Maart enz., Juli en Aug. hebben ieder 31 dagen, dus hebben wij Juli gehad op de knok van de pink, dan komt Aug. dadelijk weer op de knok van de wijsvinger, waar wy eerst met Jan. zijn begonnen. Proberen Jullie het maar, het komt al- tijd uit. Is dit niet een gemakkeiyk mld deltje Er is ook een rijmpje, daar onthielden de kinderen het vroeger mee. Dat is ais volgt: 30 dagen heeft November, April, Juni en September, Februari heeft er 28 alleen, En de overige 30 en L Er zijn luie menschen op de wereld, en er zijn zeer luie menschen op de wereld. Tot de laatste groep behoorde meneer Pietersen, die in een landhuisje woonde met een enorm gat in het dak. Een vriend komt bij hem op bezoek en vraagt: „Maar beste kerel, waarom maak Je dat gat in het dak toch niet dicht?" Meneer Pietersen rekte zich eens uit, keek naar de stralende zon en antwoordde: „Als het regent kun je het onmogelijk maken, en als het mooi weer is, is het niet noodig". Mevr. A.: „Ik laat mijn dochtertje nooit door vreemde menschen kussen." Mevr. B.: (zuchtend) „Ik denk er precies zoo over, maar zij niet, ze is achttien geweest". „Kijk," zegt een reclameagent tot iemand, die hij tot klant hoopt te krijgen, „het gaat in het leven nu eenmaal niet zonder reclame. Daar heb je de eenden. Ze leggen eieren. Maar een kip legt ook eieren en een kip kakelt er zoo hard mogelijk bij. Daarom eten menschen kip peneieren en geen eendeneieren." Bella Conchita, de schoonste van het dorp door JUAN DE RAMERO Pedro's gezicht werd bleek en treurig, toen hij zonder woorden van haar weg ging. Den heelen nacht zag Conchita dat treurige gezicht voor zich, en eenige uren lang huilde zy over haar drift Zij was doodsbang, dat ze nu Pedro's liefde ver loren had, en ze zwoer bij zichzelf, dat ze die vreeselijke driftbuien overwinnen zou. Zy herinnerde zich, dat zy vaak over het bygeloof van de meisjes in het dorp ge spot had, die het Paaschwater schepten, dat een geheimzinnige tooverkracht moest hebben. Had ook grootmoeder niet eens verteld dat het Paaschwater als het booze uit de menschen haalde... Op Paasch-Zondag, heel vroeg, ging de deur van het burgemeestershuis heel zachtjes open, en Conchita sloop, schuw rondkijkend, naar buiten. Ze zorgde er wel voor, dat ze vroeger dan de anderen by tien vyver, achter Pedro's huis was, waar de meisjes hun water schepten. De zon was nog niet opgegaan, en de vogeltjes zongen nog niet. De dauw lag als een teer waas over de velden. Conchita voelde zich heel alleen op de wereld, en vrede en rust kwamen in haar wild kloppend hart, alsof de dag van heden haar helpen kon. Haar hartje klopte onstuimig, en de sieraden aan haar hals tingelden zachtjes toen zy zich boog, om het water te schep pen in de bont gekleurde schaal. Maar Pedro had Conchita toch gezien. Want ook hij kon deze nacht niet slapen. Voor het eerst had Conchita's toorn hem getroffen, maar hij was niet boos, want hy had wel degeiyk den nood in haar oogen gelezen, en dat deed hem verdriet Dik wijls had hy haar goede hart geprezen, en hy meende, dat een liefde niet groot ge noeg kon zyn, om zoo'n hart van die drift te bevryden. Hy kleedde zich vlug aan, en ging toen langs het kleine weidepaadje, want er was geen anderen weg, waar Con chita langs terug kon komen. Hy glim lachte jongensachtig, want hij wist, dat de meisjes het water zwygend moesten schep pen, en ook zwijgend thuis moesten bren gen, anders zou het zyn kracht verliezen. Hy dacht na, en kwam tot de conclusie, dat het een goede gelegenheid was, om Conchita de volle waarheid te vertellen, en haar te zeggen hoe het eigeniyk was, wat Marita betrof, en dat- het dwaas was, Jm door zoo'n driftbui zooveel geluk te ver- stooren. Hy zag met ontroering, hoe ern stig Conchita's gezicht stond, toen zy lang zaam het pad opkwam, want er mocht geen druppel van het Heilige Paaschwater verloren gaan. „Heb je een morgenwandeling gemaakt, Conchita?" vroeg hy kalm, en Conchit/i knikte even. „Ik kon ook niet slapen, want er is zoo veel dat me niet met rust wilde laten, alle maal dingen die ik je zeggen wilde..." Conchita was zoo geschrokken, toen zy Pedro zag aankomen, maar bedacht nog juist bytyds, dat ze niets mocht zeggen, en boog alleen het hoofd, zoodat ze Pedro niet in de oogen hoefde te kyken. Hy legde zyn arm om haar schouder, maar-ze had geen handen vry om die eraf te schud den. Vlug verborg ze de schaal met Paaschwater onder haar zyden Zondags- schort, en Pedro deed alsof hy niets gezien had. Toen vertelde hy van Marita, die een nichtje van zyn moeder was, en na een lange ziekte en veel verdriet, by hen kwam om weer heelemaal beter te worden. „Ik moet haar helpen, zoodat zy weer vroolijk wordt. Dat zie je toch ook, niet waar Co'nchita? jy helpt toch ook de die ren als ze ziek zyn". Conchita wilde een paar maal opvliegen en een heftig antwoord geven, maar dan dacht ze weer net op tyd aan het Paasch water en zweeg. Het leek haar ook, alsof de druk van Pedro's arm steeds vaster en inniger werd en zoodoende de booze woor den terughield. Zy bemerkte hoe goed het was, de drift die in haar opkwam, door de groote liefde van Pedro, zoo te laten verdryven. Beschaamd bedacht zy, dat haar drift, vaak door haar onbedacht zame heftigheid, nog hooger was opge laaid. „Je bent toch niet boos meer, Con chita...?" vroeg de stem hartelyk verder, en Conchita schudde het hoofd. Ze waagde het niet hem aan te kyken, want haat oogen/hadden zich gevuld met tranen van geluk, over de ommekeer, die in haar ziel had plaats gehad. Nu waren zy by' het huis aangeland, en Pedro ging mee naar binnen, alsof het vanzelf sprak. Lachend trok hy nu de schaal met Paaschwater onder haar schort vandaan, en legde zijn vingers op den mond, om haar er aan te herinneren, dat zy ook nu nog niets mocht zeggen. „Ik wil het je voorhouden, Conchita, Doop er Je handen in, dan biyft al het kwade verre van onze liefde Conchita deed het, en haar tranen vloei den hulpeloos en niet te stelpen in i>e! ■Paaschwater, en nu schaamde zy zich nkj meer. zy keek ze aandachtig na, terffï ze daar kringetjes teekenden. „Zoo, nu kun je ook weer spreken, Con chita," zei Pedro en zette de schaal W#- „Zeg me nu dat Je me liefhebt Lachend kuste hy Conchita, en ze de het zich nog steeds zwygend welgevallen- Maar, daarna stamelde ze vele teert woordjes van jonge liefde, ontloken in ee» bevry'd hart

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 18