11 'raHlSa ft ibSK Practische wenken. DE GROOTE MODE ZIJN NOG STEEDS DE BLOUSES. HAND VERSIERDE JAPONNEN. WAT ZAL DE MODE ONS BRENGEN? PAG 4 Iets over de cultuur geschiedenis van de waaier. Voorjaarsstoffen. ZATERDAG 11 APRIL 1936 T JUTTE»-., oefening van letterkunde, kunst en sport. De oprichters z^jn leerlingen van de hoog ste klasse van het meisjesinstituut „Mbre- tueska Mana" Zeker is, dat zij een nieuwen geest zullen brengen in het land, waartoe zü behooren en als zelfstandige vrouwen een plaats zullen w^ten te veroveren. Niet als de ondergeschikte, doch als de gelijke van den man zal deze generatie ongetwij feld medewereken aan de vrijmaking der vrouw. Wte wel de eerste geweest is, die op de gedachte gekomen is om de mogelijkheid te scheppen, met behulp van ettelijke bij een gehouden en uitklapbare deelen, koelte toe te waaien? Zooals het met de meeste gebruiks-voorwerpen gaat zal ook hier de uitvinder volkomen onbekend blijven. Een feit is, dat men reeds op de beeldhouw werken, die ons resten van oude volken, de waaier in mooi gevormde vrouwenhan den ziet, niet altijd zooals wij hem kennen, doch in den meest primitieven vorm, zoo wel van bladeren en grassen als van kun stig vlechtwerk samengesteld. Steeds was het een onmisbaar attribuut door Mevrouw Mode in de handen van ele gante vrouwen gegeven. Reeds tijden voor de Christelijke jaartelling werd de waaier in. China als teeken van koninklijke maent beschouwd en vorsten en veldheeren had den slechts het voorrecht een waaier te mogen gebruiken, hetgeen eveneens in Japan het geval was. Cleopatra bezat een bijzónder geconstrueerde waaier, van waar uit de fijnste geuren harer omgeving wer den. toegewaaid. Indische vorsten lieten en laten zich nog koelte toewaaien met kostbare waaiers door hun dienaren. In de Oostersche relegie speelt de waaier even eens een groote rol, terwijl in de Pieters kerk te Rome op groote kerkelijke feesten groote, witte veeren waaiers voor de troon van den paus geplaatst worden, welke met kostbare edels teen en versierd zijn. Het is dan ook een groote afstand, welke Hgt tusschen de primitieve waaiers van palmenbladeren der inboorlingen tot die van de verfijnde Rococo's. In dit tijdperk böaikte het gebruik van waaiers dan ook wel het hoogtepunt; ze werden zelfs door heeren benut. Evenals thans werden zij van tule, zijde, kant en veeren gemaakt. Groote kunste naars als Watteau, Boucher, Thagonard, e.a. beschilderden de meest kostbare exemplaren met prachtige miniaturen en de enkele nog overgebleven waaiers uit dezen tijd vertegenwoordigen een groote waarde. Men kan echter in oude kronieken vin den, dat niet alle hooggep.aatste dames zich aangetrokken voelden tot waaiers, o.a Koningin Christina van Zweden, de eenige dochter van Gustaaf Adolf, gebruik- te er nimmer een en verbood dit eveneens aan hare hofdames. In de groote Fransche revolutie ge bruikte men de waaier als werktuig bij de politiek en de aanhangers der royalistische partij verborgen in een geheim vakje por tretten van den ongelukkigen Lodewjjk XVI en van Marie Antotnette. Later ten tijde van Napoleon werden in de waaiers porretten van den Bourbonschen troon pretendent verborgen. Men Het aan geest verwanten deze portretten zien op bals, of avondfeesten, e.d. zich schijnbaar koelte toewuivende! In den Biedermeiertijd werd de waaier eveneens zeer veel gebruikt, aoch later is hij meer op den achtergrond geraakt. De laatste jaren worden weer schuchtere po gingen aangewend hem meerdere popula riteit te verschaffen, alhoewel men hem ln de noordelijke landen nog meest gebruikt om een avondtoilet een nog gekleeder aan zien te geven- In Italië en Spanje is de waaier onont beerlijk en ls zelfs in het gewone dagelflk- sche leven een onmisbaar voorwerp gewor den. De trotsche Senora zoowel als de vrouw uit het volk, de boerenvrouw en de arbeidster waaien zich evenzeer op straat, op de markt als in kostbaar sober gemeu bileerde huizen koelte toe. Voor de vrouw der Zuidelijke landen is de waaier inder daad onmisbaar en wordt voor verschil lende doeleinden in beweging gebracht. Men spreekt zelfs van een waaiertaai, waarbij „Lieder ohne Worte" gesproken worden! Uit de wijze waarop, de waaier gebruikt wordt, komt tevens het tempera ment tot uitdrukking en een zekere coquet- terle. Waneer men in Spanje omgeven is door een menigte menschen, dan hoort men een zacht geklik, om zich heen van de open en dicht klapperend waaiers. De Spaansche schoonen zijn zóó een met deze onmisbare attributen, dat zij ze als het ware werktuigelijk hanteeren. Zij behooren bij de Spaansche vrouw en bij het land met zijn vaak overweldigende warmte. WENKEN VOOR DE WASCH. Vergeeld waschgoed. Men lost ongeveer 100 gr. chloor op in 1 1 water en zeeft deze oplosing om ze daarna bij het waschwater te voegen, zoodat zeep en chloor op het goed inwer ken, daarna eenige malen uitspoelen. Kleine stukken kan men in karnemelk laten weeken, waarna men de resultaten spoedig zal ervaren; daarna in een sopje nawasschen en spoelen. Vochtvlekken in linnengoed. In dezen tijd, dat de linnenkast aan een beurt wordt onderworpen, ontdekt men wel eens, dat zich op een of ander stuk vochtvlekken be vinden. Zulks kan reeds gebeuren, indien zoo'n stuk niet geheel en al droog is weg gelegd en in langen tijd niet gebruikt is geworden. Men kan deze vlekken met pot- asch verwijderen, daarna in de zon drogen en met zeepsop nawasschen. Ook kan men vochtvlekken verwijderen met water en ammoniak met .10 deelen water verdund. Roestvlekken verwijdert men door er citroensap op te druppelen, daarna legt men er een vochtige doek op en strijkt er vlug over met een heet ijzer. Versche vlek ken verdwijnen nada. men deze behande ling eenige malen herhaald heeft; oude vlekken vereischen soms een herhaling van zes of zeven maal. De vlekken verdwijnen langzaam maar zeker. Geruite weefsels worden zeer veel voor een mantelcostuum en drie kwart lange mantels verwerkt. Het model van de eerste heeft raglanmouwen, die een bijzondere lijn hebben en waarbij de mantel een groot deel van de witzijden blouse te zien geeft Men draagt hierbij capes in de hoofdtoon der ruit en krijgt zoodoende een zeer vlot geheel. De japon rechts ls van wollen noppé of een andere fantasiestof en ls in kimono- vorm geknipt. Wollen yersey leent zich hiervoor eveneens bijzonder goed. Een wild- leeren ceintuur om het middel maakt het geheel af. Zeer gewild is een combinatie van groen en bruin. Opwarmen en warmhoud®' „Is het dan werkelijk niet noodig, op ttid te zijn? De jus kookt in, de soep zet atf en de groenten zien er onsmakelijk uit Zorgelijk kijkt de vrouw des huiz® 'jj haar potjes en pannetjes. Ze heeft zk° zooveel moeite gegeven voor alle voort*' reldlngen en het koken; alles is steeds 'P tijd klaar én het wachten is nog op deD heer des huizes, die wellicht op kantoor u opgehouden, een tram gemist of een k®' ris ontmoet heeft Mannen begrijpen dikwijls niet hoev moeite zij door het laten wachten vero°r zaken en laten wij er terstond op 'a volgen, dat het inderdaad niet altijd Welhaast nimmer heeft de blouse zich zooveer in de gunst der dames mogen verheugen als het afgeloopen seizoen het geval is geweest en zal zijn. Mooie vlotte en daarbij toch gemakkelijk te maken model len. De mouwen worden boven de elleboog gedragen, ook lange en driekwart lange mou wen ziet men bij de mantelcos- tumes en complets dragen. Zijde, taft organdUe, effen en gestreepte waschzijde, batist, georgette en voile ziet men dragen. Moesjes, strepen, bloe- men-motieven en effen mate riaal wordt verwertk, terwijl als afwerking veel pHssé's worden gébruikt en knoopen <h de meest decoratieve vor men. Kleine kraagjes worden met takjes handborduursel af gewerkt De blouses worden over het algemeen over de rok gedragen. Soms met een elastiek in de taile afgewerkt. Er Is een groote verscheiden heid in de ontwerpen, zoodat ieder, hare keuze wat maak sel, materiaal en garneering betreft, kan volgen in over eenstemming met figuur en persoonlijkheid. Ook de komende seizoenen zal men veel met eenvoudige Kruis- zoowel als met platte steek versierde dames- en ktnderkleeding zien dragen. Onvermoeid is Mevrouw Mode dan ook in de samenstelling van vele mooie ontwerpen, die zich bijzonder aan de vrouwe lijke smaak aanpassen. De handwerken staan thans, ze ker wat de kleeding betreft, op een hoog peil en hiertoe dragen de haak- en brei-tech- nieken zeer veel bij. Men kan op effen wollen stoffen zeer kleurrijk effecten aanbren gen, en- de motieven worden door middel van strjjkpatro- nen opgebracht. Nu eens ziet men motieven in steel steek opgewerkt, die een waar dool hóf vormen, door de grillige lijnen en buitengewoon goed doen b.v. als op model 1 aan gegeven op heoken van revers en zakken. De kruissteek randen in frissche kleuren uit gevoerd, die het middelste model te zien geeft, op een linnen japon, geven een echt zomersch geheel, terwijl de rechter wollen japon een versiering heeft van bloemen-motieven, afgewisseld door kleine Fransche knoopjes. Garnituren van linnen en zijde ziet men, evenals chabots, met smalle randjes of moesjes geborduurd. In één woord, elke model leent er zich toe om een persoonlijk cachet te verkrijgen door eenvoudig 0f meer ingewikkeld borduurwerk. De Faaschtijd brengt tevens kerkelijke plechtigheden met zich, zoowel bij R. K. als Protestanten. Bij de eerste zullen de kleintjes hare eerste H. Communie doen en worden witte of zachtgekleurde jurken vereischt, die echt kinderlijk zijn. Onze afbeelding rechts geeft een jurkje weer met lange mouwen, waarvan de onderkant evenals het middel gesmockt is. Het bo vendeel heeft een pas, waaraan de mou wen geknipt zijn, die eventueel later ver andert worden ln pofmouwen. Als de jurk 's zomers gedragen wordt, zijn lange mou wen wellicht te warm. Het beste is om iets meer stof te koopen, dan zulks noodig In de rok wordt een breede oprijg of met de hand genaai de dubbele zoom gelegd. De jurk, die voor bevesti ging bestemd is, bestaat uit lange, even aansluitende ba nen, aan de voorzjjde drie evenals aan de rugzijde, om het middel een ruime ceintuur. Langs de hooge, halsuitsnij ding komen vier ruim inge haalde strookjes, terwijl de mouw aansluit en met een rij knoopen gegarneerd is, even als de rug in het midden; sluiting met een klein splitje. Wil men deze japon, die van zwarte of donker gekleurde crêpe de chine of mat crêpe gemaakt is doublé usage be nutten, dan is het noodig extra stof te koopen voor een ruime volant, die onder de strookjes wordt aangebracht, terwijl S men de mouwen er uit kan tornen, armgaten afwerken en de mouwen desverkiezende aan een dun zijden lijfje zet ten om de japon met of zon der mouwen te dragen.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 20