Radio-programma Op en om het Binnenhof. %efometwa£cfoedb BINNENLAND Pensioenactie zeemacht. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG n APRIL 1936 De Nederlandsche kustvaarders voor de Engelsche kust. De bijslagen voor de IJselmeervisschers. Goedkoope eieren voor werkloozen. Uit het werkfonds- GEMENGD NIEUWS Binnenland Op een marechaussee geschoten. Weekkroniek Nu de regeeringsmachine slechts langzaam loopt- Is Nederland nu eerst ontwaakt -• En de groote mannen uit het naaste ver leden dan? - Dr. De Visser en Jhr. Loudon. - De wachtende zware taak van dr. Colijn. De misdadigers van Oss in hooger beroep. Inbraak te hees. poets dus Uw tanden met Qe NederlandscheTandpasta Tube 60 en 40ct. PRINSE8SEHULDE OP 29 APRIL IN HET OLYMPISCH STADION. Als eerste daad van het op 30 Maart JJ. op gerichte Centraal Comité van Oranje- en Na- tionale-Organisaties te Amsterdam op 29 April e.k., den avond voor den verjaardag van Prin ses Juliana, in het Olympisch Stadion een Prinsessehulde plaats vinden. De afdeeling Am sterdam van het Nationaal Jongeren Verbond werd uitgenoodigd onder de auspiciën van ge noemd Comité dezen avond te organiseeren. Het programma voor den avond is voorlooplg als volgt samengesteld: drie sprekers, een taptoe van de Marinekapel en een fakkelsym- boliek. STAATSCOMMISSIE VOOR DE GRONDWETSHERZIENING. Het rapport zal voor Juni gereed z()n. Naar verluidt, hebben de werkzaamheden van de staatscommissie voor de grondwets herziening een vlot verloop en is te verwach ten, dat de staatscommissie nog voor Juni haar rapport aan de Koningin zal kunnen aanbieden. HET NATIONALE ZEEMANSFONDS. De raad van commissarissen van het natio nale zeemansfonds heeft te 's-Gravenhage een vergadering gehouden. Er bleek uit het verslag over het afgeloopen jaar, dat aan 457 gezinnen of alleenstaande personen een geregelde ondersteuning werd uit gekeerd voor r^jks- en fondsrekening. Geregeld melden zich oude zeelieden aan, die op hun leeftijd in de tegenwoordige omstandigheden geen werk meer kunnen krijgen en die in een ultkeering uit het fonds een belooning zien voor hun daden. Nog altijd moeten nieuwe aanvragers op een Ujst geplaatst worden en hun beurt afwachten. Versterking van het fonds blijft zeer noodig en aanbevolen. BLOEIENDE BLOEMBOLLEN. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. deelt mede, dat te Limmen (N.-H.) de narcissen en vroege hyacinthen in bloei staan. Te Hillegom en Sassenheim bloeien narcissen en hyacinten. Te Lisse staan narcissen, hyacinten en enkele vroege tulpen in vollen bloei. De dezer dagen te Amsterdam gehouden ledenvergadering van den bond Pensioenactie Zeemacht, heeft een motie aangenomen, waar- In de wensch wordt geuit, dat de Staten- Generaal de regeering zal voorstellen, bfl de a.s. algemeene pensioenwetherziening alle marinepensioenen te doen herberekenen naar de salarissen van het huidige vlootpersoneel. DE KONINKLIJKE HOLLANDSCHE I.LOYD Het Tweede Kamerlid Drop heeft den minis ters van handel, nijverheid en scheepvaart en van sociale zaken de volgende vragen gesteld: I. Is het waar, dat dezer dagen besprekin gen zjjn gehouden over het voortbestaan der Koninklijke Hollandsche Lloyd, en zoo ja: a_ willen de ministers dan mededeelen, wat van deze besprekingen strekking, Inhoud en resultaat zijn geweest; b. of bij deze besprekingen de positie van het ontslagen personeel der K.HX mede in be schouwing is genomen, eventueel met welk resultaat: c. of voor de gepensionneerden en de pen sioengerechtigden der K.HL,. mede maatrege len zijn besproken en verder voorbereid II. Indien de onder vraag Ib. en c. be doelde aangelegenheden niet in het gevoerde overleg zijn betrokken, willen de ministers dan mededeelen of en in hoeverre verwacht mag worden, dat voor de gepensionneerden, de pen sioengerechtigden en de ontslagenen der K.H.L. voorzieningen getroffen op andere wijze overeenkomstig de herhaaldelijk gedane toe zeggingen 7 CONSUMPTIEMELKPRIJS. De prijs van consumptiemelk (taxegedeel- te) is vastgesteld op 5.25 cent met 0.25 cent verhooging of verlaging naar gelang van de qualiteit. De minimumprijs der overmelk bedraagt 8.70 cent, de afdracht 2.50 cent KON HAAR MANTEL NIET AANTREKKEN Heftige rheumatische pijnen verdreven. Vrouwen komen er gemakkelijk toe zich in het begin over pijnen geen zorgen te maken. Zij zeggen: „Het kan binnen een paar dagen wel over» zijn". Maar al te dikwijls echter worden deze 2 dagen, 2 weken. De pijn treedt veelvuldiger op, om zich tenslotte in een be paalde spier of gewricht vast te zetten. Dan ls het zoover dat de rheumatiek weer een nieuw slachtoffer heeft gemaakt. Rheuma tiek moet ge bestrijden direct wanneer gij de eerste pijnen voelt. Onderstaande brief van mevr. D. S. zal U Interesseeren: „Ik leed aan heftige pijnen in mijn schou derbladen. De pijnen waren zoo erg, dat ik mijn armen niet meer boven mijn hoofd kon brengen. Mijn mantel kon ik zonder hulp niet aantrekken. Ik begreep dat dit rheumatische pijnen waren. Omdat ik nog jong ben, wilde ik er eens en voor goed een eind aan maken. Ik dacht: ik moet het kwaad bij de wortel aanpakken. Dikwijls had lk over Kruschen Salts gelezen. Dit leek mij daarom het juiste middel. Toen ik mijn tweede flacon had opge bruikt, waren mijn pijnen volkomen verdwe nen. Iedreen morgen op de nuchtere maag nam ik een dagelfjksche dosis. Ik raad Kru schen Salts aan al mijn vrienden. Het doet mij oprecht genoegen, dat ik U dit kan •chrjjven". Rheumatische pijnen vinden hun oorzaak door urinezuur in het bloed, dat ontstaat door gisting van in het lichaam opgehoopte afval stoffen. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen lever, nieren en Ingewanden aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen langs de natuurlijke kanalen volkomen uit het lichaam zullen worden verwijderd. Het bloed wordt gezui verd en de pijnen zullen verdwijnen, terwijl bovendien de geheele gezondheidstoestand enorm zal verbeteren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten S. 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv.) DE BOTERPRIJS. De heffing op boter is deze week op 1 in plaats van op 1.10 per kilogram vastgesteld. Dit beteekent een verlaging van den boterprijs met 10 cents. Deze verlaging van de heffing, welke ook in de komende weken zal blijven gelden, maakt een hiermee overeenkomende verlaging van de steunuitkeering aan de boeren noodzakelijk. Deze kan worden verwacht tegen den tijd, waarop het vee in de weide gaat. OECONOMISCHE EN IN DUSTRIEELE VOORBEREIDING VAN 1)E I.ANDSVER DEDIGING. Naar gemeld wordt zal de interdepartemen tale commissie voor de oeconomische en industrieele voorbereiding van de landsverdedi ging, waarvan de instelling dezer dagen te verwachten is, onder voorzitterschap staan van hoofdofficier dezer administratie 1ste klasse P. H. Sluyter van de afd. marinestaf van het departement van defensie. DE VISSCHERSVLOOT VAART UIT... Eerste deel 11 Mei naar zee. Het Alg. Hbl. verneemt thans, dat het in de bedoeling ligt, dat 11 Mei het eerste ge deelte van de visschersvloot voor de haring- visscherij naar zee zal vertrekken. De sche pen zullen worden uitgerust met veertig net ten. Het volgende kwartgedeelte van de vloot zal begin Juni naar zee gaan, der derde kwart aan het einde van die maand en het laatste gedeelte zal in de tweede helft van Juli naar de haringvisscherjj vertrekken. Een artikel In de Times en een pleidooi voor Nederland. De Times bevat een opmerkelijk ingezonden stuk van een Liverpoolsche reederijfirma, waarin stelling wordt genomen tegen de aan vallen van Sir Alfred Read op de buitenland- sche kustvaart en de concurrentie die deze de blnnenlandsche reederjjen aandoet. Sir Alfred Read heeft zorgvuldig vermeden, zoo wordt in het artikel verklaard, de natio naliteit van de concurreerende buitenlandsche schepen vast te stellen. Het ls echter bekend, dat het hier hoofdzakelijk Nederlandsche schepen betreft. Maar er ls geen land dat aan Engeland op het stuk van de handelsbetrekkingen een gun stiger behandeling heeft verleend dan Neder land. Tot nu toe heeft Engeland bij de kust vaart in Nederlandsch-Indië en bi) het vervoer tusscben Nederland en haar koloniën, steeds een open deur gevonden. Iedere aanval op de Nederlandsche scheep vaart zou de Britsche scheepvaart blootstellen aan represailles en aan verliezen, die veel grooter zijn dan de winsten, die zouden kun nen voortvloeien uit het reserveeren van de Britsche kustvaart voor Engelsche reederijen. De belangen van de britsche reederijen bij de kustvaart in China zjjn veel grooter dan de belangen van welke buitenlandsche staat ook bij de Engelsche kustvaart. Hoe zou En geland zich echter ooit kunnen verzetten, tegen een sluiting van de Chineesche kust vaart voor haar, wanneer Engeland zelf het recht neemt de kustvaart in eigen land te sluiten voor Nederlandsche reederijen. De directeur van den rijksdienst ter uitvoe ring van de Zuiderzeesteunwet deelt mede, dat hem is gebleken, dat in visscherskringen de meening heeft post gevat, dat op 12 April 1936, den datum voor welken men moet te kennen hebben gegeven, of men tot de bijslag regeling voor 1936 voor IJsselmeervisschers wenscht toe te treden, de verlaging van den maximum-bijslag zou ingaan. Deze meening is onjuist. De datum van 12 April 1936 is de door den minister van waterstaat vastgestelde datum, voor welken men moet te kennen hebben gegeven, of men tot de regeling wenscht toe te treden. De datum, wanneer, binnen het kader van de getroffen regeling, de maximum-bijslag zal worden verlaagd, is nog niet vastgesteld. Bjj de vaststelling hiervan zal rekening worden gehouden met de resultaten van de visscherij. Thans staat wel reeds vast, dat de verlaging van den maximum-bijslag niet zal plaats heb ben met ingang van 12 April en ook niet in gaande 19 April 1938. Het ligt in het voornemen van de regeering, in de komende herfst- en wintermaanden een aantal koelhuiseieren tegen goedkoopen prijs verkrijgbaar te stellen voor de gemeentebesturen ten behoeve van de werkloozen. In najaar en winter zijn versche eieren als regel schaarsch en veelal ook te duur om door werkloozen gekocht te worden. Teneinde den werkloozen de gelegenheid te geven dan toch eieren te betrekken, wordt overwogen koelhuiseieren goedkoop voor hen beschikbaar te stellen. De eieren zullen in het voorjaar worden gekocht van de handelaren, die ze dan in koelhuizen kunnen plaatsen om ze op afroep in najaar en winter te kunnen leveren. Bij het koopen zal de geldende marktprijs als basis dienen. Vóór de aflevering zullen de eieren van een stempel worden voorzien, mede om het mogelijk te maken, dat de gemeenten de distributie Indien daartegen overigens geen bezwaren bstaan met inschakeling van den middenstand, kunnen doen plaats hebben. vereiag over het tydvak 16 Decem ber t/m. 15 Maart. Aan het driemaandelijksche verslag van het werkfonds, loopende van 16 December tot en met 15 Maart JJ., is het volgende ontleend: In totaal zijn er reeds 29 plannen uitgevoerd en voor de eerste maal opgeleverd. Het hier voor geblokkeerde bedrag bedroeg in totaal 1.904.113.40. Van dit bedrag werd op de bouwplaats verloond 379.931.10. Voorts waren er op 14 Maart j.1. 94 plannen geheel of gedeeltelijk in uitvoering. Het voor al deze plannen toegestane bedrag bedraagt in totaal 23.551.949.66. Het aantal arbeiders, dat bij deze plannen werk heeft of werk zal krijgen, bedraagt, in manweken uitgedrukt, rond 342 000. Deze be rekening heeft evenzeer alleen betrekking op arbeiders, werkzaam op de bouwplaats. Van de thans door de ministerieele commis sie goedgekeurde plannen zullen er 42 in ge heele of gedeeltelijke werkverschaffing worden uitgevoerd. Het totale bedrag, voor deze wer ken noodig, bedraagt voor zoover geraamd 12.854.689. Uit het werkfonds zullen worden gefinancierd de bijkomende kosten, in totaal voor al deze plannen tot een bedrag van 6.933.517. Kosten van werkverschaffing (loo- nen) bijdrage van het departement van sociale zaken in totaal 5.174.592. Onder het eerstge noemde bedrag zjjn bovendien nog begrepen bij dragen van andere instanties voor een bedrag van 746.580. Daarnevens worden 21 plannen voor een ge deelte uit het werkfonds gefinancierd. Voor deze plannen bedraagt de totale raming 13.102.104. Uit het werkfonds werd hiervoor toegestaan en geblokkeerd in totaal een be drag van 10 465.496.67, het totale bedrag der halve 2.636.605.33. Deze plannen worden uitgevoerd in werk verruiming, dus niet in werkverschaffing. On geveer 260 plannen zjjn in behandeling en moeten vanwege het bureau nog gedeeltelijk worden onderzocht. MILITAIR-RECHTELIJKE VEREENIGING. Dezer dagen ls in Den Haag de oprichtings vergadering gehouden van de militair-rechte lijke vereeniging. Deze vereeniglng stelt zich ten doel de beoefening van het militair recht in den rulmsten zin en zal bij de verwezenlij king van dat doel er naar streven ook de militaire factoren op juiste waarde te doen schatten. Als voorzitter zal optreden prof. mr. J. M. van Bemmelen uit Leiden, prof. mr. Hazewin- kelSuringa uit Amsterdam, kapitein van den generalen staf D. van Voorst Evekink en mr. D. B. A. Franken, fiscaal bjj den zcekrjjgsraad jn Den Helder Het gerechtshof te Leeuwarden heeft H. B. 25 jaar, arbeider, te Hoogersmilde, tegen wien de procureur-generaal 6 jaar gevangenisstraf had gevraagd wegens poging tot zware mis handeling veroordeeld tot 2 jaar gevangenis straf, met aftrek van de voorlooplge hechtenis. Verd. had in het jachtveld een schot hagel op een marechaussee gelost, zonder hem even wel te treffen. De rechtbank te Assen had den man 1 jaar gevangenisstraf met aftrek op gelegd. Den Haag, 9 April 1936. In deze dagen van tijdelyken sUlstand in de politiekerjj wat het practisch afdoen van zaken betreft, treedt in sterke mate op den voorgrond wat in vroeger jaren door Staatslieden van beteekenis voor het vader land is gedaan. En dat mag voorwaar geen overbodige luxe worden genoemd! Het moderne leven, met zjjn thans in 't bij zonder spannende, soms angstwekkende pro blemen en vraagstukken, doet maar al te vlug vergeten, wat in vroegere perioden door leidende figuren op het erf van het landsbe stuur, van ons economisch-, sociale- en cultu- reele leven werd verricht en bereikt. Vooral, nu er krachten aan het werk zjjn, die het wil len doen voorkomen, alsof Nederland eerst in den allerlaatsten tijd „ontwaakt" ls uit een dommel van apathische lusteloos- en futloos heid. Niet ontkend kan en mag worden, dat er in de jaren na den oorlog iets van den deca denten geest, welke door den rampzaligen wereldoorlog was opgewekt, ook over ons land waardig werd, dat men in een roes van „internationalisme" geen maat wist te hou den (geljjk dat trouwens meer met van het anker geslagen geesten het geval is!) en uit vrees voor egoïstisch nationalisme waarden ging verloochenen, welke door een volk nooit mogen worden terzijde geschoven. De oorlog had valsche verwachtingen gewekt Men meende, dat na de overwinning van „de democratie" alles botertje tot den boom zou worden, de broederschap der menschheid kon worden ingeluid. De ellendige slachting van kostbare menschenlevens had diepe weerzin tegen wapengeweld gekweekt men begeerde zich te ontdoen van dien geesel des aard bodems. De ontwikkeling van de internationale maatschappij ging echter in een niet meer verwachte richting. Men meende, dat de we reld in hoofdzaak toe was aan constructie ven economischen arbeid, om verbetering te kunnen brengen in het nog zoo gebrekkig werkende productie- distributie-proces, waar door bittere armoede naast overdadige luxe te constateeren viel. Idealisme, dat zich te veel overgeeft aan theoreUseeren, speelt een gevaarlijk spel. De wereld „rjjp" achten voor de verwezenlijking van een schoone gedachte is altijd een ge waagde onderneming gebleken en liep steeds op een jammerlijke ontgoocheling uit. De wassende neiging onder ons volk in de twintiger jaren van deze eeuw om zich gaandeweg sterker en sterker als „wereld burger" te gaan gevoelen, bracht tot minder wenschelijke consequenties. En zoo kon het gebeuren, dat op zeker moment alarm werd geblazen tegen dien geest van toenemende onverschilligheid voor landsgrenzen en natio naliteiten. De wereld had nu eenmaal in geen enkel opzicht beantwoord aan de hoogge stemde verwachtingen van vele idealisten, die maar geen afstand wilden doen van wat zjj nu eenmaal zoo gaarne wenschten bereikt te zien. De verantwoordelijkheid bewusten kre gen de taak, de min of meer dweepzieke massa tot zin voor realiteit te brengen. En degenen, die men vroeger voor gevaar lijke oorlogsdrijvers had aangezien, omdat zjj steeds waren blijven aandringen op het on derhouden van een effectieve weermacht, kwamen in de oogen der zooeven genoemden in een ander daglicht te staan. Men toonde gaandeweg méér begrip voor realiteit, en thans is het aldus, dat wederom de groote meerderheid van het Nederlandsche volk de noodzakelijkheid van een doelmatige weer macht inziet. Al blijft de groote massa ver langen naar de mogelijkheid van een alge meene internationale ontwapening. Maar uit wat geschied is te concludeeren, dat ons land eerst sinds kort tot nieuw leven werd gewekt, ls zonder meer onzinnig. En nu kom ik terug op wat ik aan het begin van deze regelen schreef, namelijk, dat het toe juiching verdient, als men in deze dagen hoogst-verdienstelijke vaderlanders, wier be teekenis voor onze natie vooral in het ver leden schuilt, herdenkt of huldigt. Bijzondere toejuiching verdient dan ook het initiatief tot oprichting van een borstbeeld voor wijlen dr. Th. J. de Visser, de nationale figuur bij uitnemendheid uit vroeger dagen, de man, die een sieraad, een juweel was aan den Nederlandschen stam. Hij behoorde tot de groep van mannen, die tot de cultuurdra gers van ons kunnen worden gerekend. Is Ne derland niet groot geweest in het producee- ren van eminente figuren? Juist het verleden zou ons thans wel eens iet of wat jaloersch kunnen maken, wijl niet weinigen in onze dagen zich bezorgd afvragen, waar wij op den duur nog de sterke, allesbchecrschende, prominente leiders vandaan moeten halen? Is onze tijd niet arm aan mannen van echt- grootsche allure? Wie kan nog den eeretitel van „nationale figuur" waard worden gekeurd? Ik zal liever geen namen noemen, doch vast staat, dat men voor het noteeren van een en ander geen lang potlood en evenmin een stuk papier van beduidende groote noodig heeft... De huldiging, kort geleden, van jhr. Lou don, onzen huidigen gezant te Parys, maar eertijds minister van Buitenlandsche Zaken, en wel ten tijde van de angstige oorlogsjaren] heeft aller gedachten weer eens doen richten op hetgeen nog niet zoo heel veel Jaren ge leden door een „handjevol mannen" voor het vaderland werd verricht Veel, onnoemelijk veel, heeft ons volk aan hen te danken, en in 't bijzonder aan de voortreffelijke kwali teiten van dr. Loudon, op wiens schouders de loodzware verantwoordelijkheid voor oorlog of vrede werd gelegd, niet formeel, doch mate rieel. Toen na '14 de eerste emoties van den wreeden krijg waren geluwd, vertrouwde de massa als een kind op den stuurman van ons Foreign Office. Gaandeweg werd niet ernstig "meer aan oorlogsmogelijkheden gedacht. Men geraakte gewoon aan het oplossen van tel kens rijzende gevaarlijke geschillen tusschen ons land en een der belligerenten. „Loudon" stond op de bres en dat stelde leder gerust. Totdat... nog wel tegen het einde van de menschenslachting! echt- en angstig gevaar voor ons land ging dreigen. De befaamde „zant- en grintkwestie" deed opgeld, bracht ons land tot aan den rand van den oorlogs gruwel. In de Tweede Kamer legde de Regee ring een verklaring af. En de woorden: „De Regeering ontveinst zich niet, dat de toe stand hóógst-ernstig is!", gingen als een sid dering door ons land. Mede namens minister Loudon had men nog nimmer aldus hooren spreken. Er moest dus wel meer dan alle aan leiding zijn voor vrees voor naderend onheil!... Maar alles kwam tenslotte terecht. De adembeklemmende spanning week. De ontzet tend afmattende en zware taak was door onze regeerders volbracht op voor ons volk zegenrijke wijze. De huldiging, j.1. Zaterdag, van jhr. Loudon hier in Den Haag, bracht op overtuigende wijze tot uiting, dat ons volk dankbaar weet te zijn en niet vergeet wat zijn leidsmannen in het verleden voor het algemeen welzijn hebben gedaan. Wie zich dus geroepen gevoelen om de massa te verduidelijken, dat zij eigenlijk slechts met het schaamrood op de wangen naar het meer nabije verleden hebben te blik ken, dezulken doen schroomlijk onrecht aan de velen, die in dat verleden hun eminente krachten aan het welzijn des volks hebben besteed Ondanks de Stille Week kwamen telkens „stukken" van Eerste- en Tweede Kamer los. Ook Memories van Regeeringszijde. Zoo wat aangaat het ontwerp nopens de Industrie financiering, waaromtrent de Memorie reeds afkwam. Naar bekend werd, zal de Eerste Kamer op 21 dezer haar werkzaamheden hervatten. Er ligt nog heel wat in het zout! Aangaande het groote vaste lasten-ontwerp blijven de protesten aanhouden. Huiseigena ren, industrieelen ventileeren reeksen bezwa ren] en ieder request, dat de Tweede Kamer bereikt, besluit met het verzoek, het aan hangige ontwerp althans niet zonder diep in grijpende wijzigingen aan te nemen, voor zoo ver men niet vraagt, de geheele materie af te wijzen. Hoe het met deze materie precies gaan moet, is niet velen duidelijk. Er zjjn er onder de vrienden van het Kabinet-Colijn, die hun hart vasthouden! Voorloopig heeft de premier weer even ge legenheid, zich krachten te vergaren voor den komenden strijd. Z.Exc. ls met een kort Paaschverlof vertrokken. Bij de verdediging van de Defensie-begrooting en het Veerfonds in den Senaat was het duidelijk, dat de premier er wat vermoeid uitzag. Vanzelf sprekend had de lichte ongesteldheid, waar aan dr. Colijn nog een dag tevoren ten prooi was, daaraan schuld. Maar de afgeloopen wintercampagne heeft dan ook wel bijzonder veel van de krachten des ministers gevergd. Eens noemde het Eerste Kamerlid, mr. Men- dels, den heer Colijn „een all round minister", en dat was volkomen juist. In tal van achter ons liggende maanden heeft dr. Colijn naast zijn premierschap en zjjn beheer over de In dische Zaken nog weer de zaken van Defensie behandeld. Men kan ten slotte te veel van zjjn krach ten gaan vergen! Daarom zij den heer Colijn in deze Paasch- rust volledig herstel van krachten toege- wenscht! Parlementariër. De rechtbank heeft Donderdag eenige uitgestelde strafzaken tegen Ossenaars van de bekende bende behandeld. Allereerst stond terecht H. C. van G., 25 jaar, arbeider te Oss, uit anderen hoofde reeds gedetineerd te ■s-Gravenhage, ter zake dat hij met de mede verdachten J. M. den B. en M. van R. in den nacht van 25 December 1933 te Hees in de woning van H. W. Christiaens ongeveer 110 zou hebben gestolen. Hierbjj zouden zfl zich toegang tot de woning hebben verschaft door inklimming. De diefstal ls voorafgegaan door geweld tegen Christiaens, die was gegrepen, vastgebonden en geslagen. Van G. was te dezer zake bjj verstek reeds veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf, maar hij was tegen dit vonnis ln verzet gekomen. De officier edscht vj)f jaar. De officier van Justitie wil er rekening mee houden, dat er bijzondere omstandigheden zjjn en wijst er op, dat deze verdachte reeds meermalen is veroordeeld. De eisch luidde daarom 5 jaar gevangenisstraf. Verdachte sputterde nogal tegen. Hij verklaarde nergens van te weten, waarop de officier zeide: Ik heb nog meer voor Jou ln het vet en dat zal je geheugen wel opfris- schen. Uitspraak op 24 April. De brandstichting te Mogen. Heirna is opnieuw behandeld de gerucht makende zaak van de brandstichting te Megen. Voorgeleid werd J. F. B., 61 jaar, hotelhouder te Veghel. Verdachte is ten laste gelegd, dat hij in het voorjaar van 1933 te Megen opzettelijk brandstichting heeft uitgelokt door daarvoor een bedrag van 100 te geven. De brand stichting is gepleegd door de bende van de familie de B. te Oss, en wel ln den nacht van 7 op 8 Juni 1933. P. W. de B„ en de later door dezen vermoorde G. de B., hebben in de woning van verdachte brand gesticht door middel van licht brandbare stoffen. Door den brand is levensgevaar ontstaan voor de in de woning nog aanwezige G. v. d. B. en J. M. v. d. R., terwijl nog gevaar was te duchten voor omliggende woningen en Inboedels van anderen. Op 24 October 1933 heeft de officier van justitie een gevangenisstraf geëischt van 5 jaar. Het vonnis van 7 November 1935 gaf de stukken in handen van den rechter-commis saris om een onderzoek te doen Instellen naar de geestvermogens van verdachte. Verdachte is volkomen toerekenbaar. De eisch luidt negen jaar. De officier schilderde het dubbele leven van verdachte. Hij is een simulant en kunstemaker en leugenaar. Hij heeft zich niet ontzien met een groep misdadigers van Oss ln verbinding te treden en brand te doen ontstaan. Daarbij heeft hij zijn kinderen uit den boel gered, maar het personeel kon htm niets schelen, al zouden de ongelukkigen levend verbrand z(jn. De wet laat hier een hooge straf toe. Spr. eischte dus 9 Jaar gevangenisstraf. De inbraak bjj Jansen, Hierna is de strafzaak tegen H. R., 22 jaar, arbeider te Oss, en J. A. van B., 25 jaar, metselaar te Oss, voortgezet Deze zaak werd reeds op 21 October 1935 behandeld, doch is toen uitgesteld voor een nader onderzoek. Verdachten wordt ten laste gelegd dat zjj in den nacht van 4 op 6 Februari 1934 te Oss op het erf van J. Janssen spek, worst en vleesch hebben ontvreemd, en voorts, dat zij in denzelfden nacht vleeschwaren van ver melde plaats hebben weggevoerd en verbor gen. De officier concludeerde, dat tegen R. diefstal, meermalen gepleegd, bewezen is en eischte deswege 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorlooplge hechtenis. Ten aanzien van van B. oordeelde hjj, dat deze schuldig ls aan heling, waarom hjj een Jaar gevangenisstraf eischte. Uitspraak 23 April. t ZONDAG 12 APRIL. Hilversum I, 1875 m. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 7.45 KRO. 8.30 Carillonconcert. 8.45 Morgenwijding. 9.15 Gramofoonplaten. 9.30 Gewjjde muziek. 9.50 Ned. Herv. Kerkdienst. Orgelspel. 12.15- KRO-orkest en lezing. 2.00 Koorconcert. 2.40 Voordracht. 2.55 Gramofoonplaten. 3.00 Koorconcert. 3.40 Gramofoonplaten. 4.15 Zlekenlof. 5.00 Gewjjde muziek. 5.20 Geref. Kerkdienst. Gewjjde muziek. 7.45 Gramofoonplaten. 7.50 Paaschliturgie. 8.10 Berichten. 8.20 KRO-Symphonie orkest en solist 9.10 Zang en piano. 9.30 Gramofoonplaten. 9.40 KRO-symphonie-orkest en soliste. 10.30 Berichten. Gramofoonplaten. 10.4011.00 Epiloog. jji. Hilversum H, 301 m. 8.55 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00 AVRO. 8.55 Orgelspel. 9.00 Voetbalnieuws. Tuinbouwpraatje. 9.30 Orgelspel. 9.45 Lezing. 10.00 Voor de kinderen. 10.30 Kerkdienst. 12.00 Filmpraatje. 12.30 Carillon. 1.00 Aeolion orkest. I.40 Gramofoonplaten. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Pianorecital. 3.00 Omroeporkest en gramofoonplaten. 4.30 Olympisch nieuws. 4.45 Sport en gramofoonplaten. 5.00 Gramofoonplaten. 6.40 Literaire causerie. 6.05 Orgelspel. 6.30 Radiotooneel. 7.00 De Lasky Stars en solisten. 8.00 Berichten. 8.15 Gevarieerd programma. II.00 Berichten Gramofoonplaten. 11.1512.00 Kovacs Lajos' orkest. MAANDAG 13 APRIL. Hilversum I, 1875 m. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 12.15—12.00 NCRV. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Hoogmis. 11.00 Gramofoonplaten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Orgelconcert. 2.00 Gramofoonplaten. 3.003.45 Viool en plano. 4.00 Concert door Vrouwenkoor. 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 NCRV-orkest. 7 30 Declamatie. 8.00 Berichten. 8.05 Oratoriumconcert. (Om 9.45 Gramofoon platen en 10.00 Berichten). 11.0012.00 Gramofoonplaten. Hilversum II, 301 m. 9.00 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 VARA, f* 9.00 Gramofoonplaten en pianospel. 10.00 Ned. Herv. Kerkdienst. 12.00 Gramofoonplaten. I.00 De Notenkrakers. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 E. Walis* orkest. 3.00 Saxofoon en plano. 3.10 Vervolg E. Walis' orkest. 3.40 Voordracht. 4.00 Gramofoonplaten. 4.45 Zang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel. 6.05 Ensemble Fantasia. 6.40 Causerie. 7.00 De Bohemians. 7.40 Lezing. 8.00 Berichten. 8.10 R'damsch Philh. orkest en Mannenkooï „Apollo". 10.00 Berichten. 10.05 VARA-orkest, II.0012.00 Gramofoonplaten en pianospel. DINSDAG 14 APRIL. Hilversum I, 1875 m. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en KRO-Boys. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. I.00 Gramofoonplaten. 4.15 KRO-Boys. 5.00 Koorconcert. 5.30 KRO-orkest. 6.40 Lezingen. 7.35 Sport. 8.00 Berichten. Scharren 8.10 Gramofoonplaten. 8.30 KRO-orkest, reportage en de Broadway Serenaders. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Berichten. 10.35 Zlgeunermuziek. 11-1512.00 Gramofonplaten. Hilversum H. 801 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Ensemble Lismonde. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten. 10.30 Ensemble Lismonde, II.00 Kookpraatje. 11.30 Orgel en tenor. 12.30 Rentmeester's orkest. 2.00 Omroeporkest en solist, 3.00 Knipcursus. 4.00 Reportage. 4.30 Viool en piano. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest en gramofoonpa ten (Om 7.00 Voor de kinderen). 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. 8.10 Omroeporkest, Radio-tooncel en grain0' foonplaten. 10.25 Schaakles. 11.00 Berichten. 11-1012.00 Majo Marco's orkest. „HJtETAOI HRDA

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2