Ahanaeeit II op dit blad jmu binnenland buitenland De „Hindenburg" vlot geland. Jiock spot Jlod zot. Succes van Eden. tweede blad HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG n APRIL 1936 Tarief Rijks Hoogere Burgerschool. Nu het nationale Crisis comité opgeheven wordt. Hij zegeviert over Flandin. De sanctiecommissie houdt zich gereed. Een overeenkomst tusschen de Locarnomogendheden Nederland en de bespreking der generale staven. Ambassadeur van Hösch plotseling te Londen overleden. Oud-president Calles gearresteerd. Het gebruik van gifgassen. Hef antwoord van Abessinië op het telegram van de raadscommissie. De Italianen rukken op. Het 181ste Italiaansche legerbericht. Steun aan den Deenschen landbouw. Ludendorf critiseert de nationaal socialisten. Lichtstraal bij KINKHOEST Hoest- Griep -bronchitis -Asthmc Luchtvaart Staakten twee motoren den dienst? zyt gij een slons? Loopt ge het kantoor van uw patroon binnen met sokophouders die over den grond sleuren? Staat gy be zoekers te woord met uw overhemd bobbe lend uit uw broek, of met een kruik In uw jaszak? Zit uw vest vol vlekken, broodkrui mels, kaaskorsten en stof? zyt gy lui? Moet een ander u steeds aan sporen om aan den arbeid te gaan? Kunt ge een werk, waaraan ge begonnen zjjt, met geen mogeljjkheid afmaken? Gevoelt ge u slaperig wanneer ge een optelling hebt ge maakt, laat ge het hoofd hangen wanneer ge een brief van tien regels hebt getypt? zyt gy onverschillig? Boekt gy de orders niet in? Of zyt gy van meening, dat het niet de moeite waard is, ze uit te voe ren? Beleedigt gy de vrienden van de firma, omdat uw patroon u een opmerking heeft ge maakt over uw sedert vier dagen ongescho ren gezicht? zyt ge ruw? Gooit ge uw bureau met een knal dicht? Of de deur van het privékantoor Gooit ge jongste-bedien- den van de trap, omdat ze verkeerde sigaret ten voor u hebben gehaald? Rjjdt ge met uw Motorfiets winkels binnen? Vliegtuigbotsing 31 bombardementsvliegtuigen voor China. Redfern vergeeis gezocht. Schiphol knooppunt van luchtlijnen, Nieuwe scliooIgcldregeHng afge komen. Ais bijvoegsel tot de Ned. Staatscourant van 8 April is een beschikking van de ministers van Onderwijs en van Financiën verschenen, waarbij ztf een nieuwe schoolgeldregeling voor de Rijks Hoogere Burgerscholen vaststellen. Zooals men weet verplicht de Ondcrwgsbezui- nigingswet de gemeenten, voor haar scholen de schoolgeldregeling te herzien, welke herziening die voor September gereed moet zfln practisch wel op Aanpassing by het rykstarief zal moeten neerkomen. Daar overigens de Bij zondere Hoogere Burgerscholen niet beneden bet schoolgeld der openbare mogen gaan, zullen ook zjj tot aanpassing moeten besluiten. Wy geven het tarief zooals het thans luidt, hier onder: Schoolgeld bi) een getal schoolgaand® kin deren ten laste van den achool- geldschuldige van: Gemengde vier of hoofdsom één twee drie meer 4 2 5.4.40 3.80 3.20 4._ 7— 6.40 6.80 5.- g,9.— 8.40 7.00 6.80 8— 10.80 10.20 9.40 8.60 10.— 12.60 12.— 11.20 10.40 12.— 14-40 13.80 13.— 12.20 14— 16.20 15.40 14.60 13.80 16.— 17.80 17.-- 16.20 15.40 18.— 19.40 18.60 17.80 17.— 20.— 21.— 20.20 19.40 18.60 22.— 22.60 21.80 21.— 20.20 24.— 24.— 23.20 22.40 21.60 26.— 25.40 24.60 23.80 23.— 28.— 26.80 26.— 25.20 24.40 30.— 28.20 27.40 28.60 25.80 32.— 29.60 28.80 28.— 27.20 34.— 31.— 30.20 29.40 28.60 30.— 32.40 31.60 30.80 30.— 38.— 33.80 33.— 32.20 31.40 40.— 35.20 34.40 33.60 32.80 42.— 36.60 35.80 35.— 34.20 44.— 38.— 37.20 36.40 35.60 46.— 39.40 38.60 37,80 37.— 48.— 40.80 40.— 39.20 38.40 50.— 42.20 41.40 40.60 39.60 52.— 43.60 42.80 41.80 40.80 54.— 45.— 44.— 43.— 42.— 56.— 46.20 45.20 44.20 43.— 58.— 47.40 46.40 45.40 44.— 60.— 48.60 47.60 46.60 45.— 62.— 49.80 48-80 47.80 46.— 64.— 51.— 50.— 49.— 47.— 66 52.20 51.20 50.— 48.— 68.— 53.40 52.40 51.— 49.— 70.— 54.60 53.60 52.— 50.— 72.— 55.80 54.80 53.— 51.— 74.— 57.— 56.— 54.— 52.— 76.— 58.20 57.— 55.— 63.— 78.— 59.40 58.— 56.— 54.— 80.— 60.60 59.— 57.— 55.— 82.— 61.80 60.— 58.— 66.— 84.63.61.— 59.— 57,— 86.— of meer 64.—») 62.—») 60.—») 58.—») Vermeerderd met 1.voor elk twee tal guldens, waarmede de gemengde hoofdsom 86.te boven gaat. Het schoolgeld bedraagt echter niet meer dan 400.—. Wij merken hierbij nog op dat de „g e- mengde hoofdsom" het bedrag is, waar voor ieder in de gemeentefondsbeiasting en de vermogensbelasting, beide wat de hoofdsom betreft, is aangeslagen; men acht dit de zui verste wijze tot het bepalen der financieels draagkracht. Wij vestigen er nogmaals de aan dacht op, dat het hierboven afgedrukte tarief Voorloopig alleen die der Rijks hoogere burgerscholen zijn; het is echter wel te ver wachten, dat het op den duur ook voor de ge meentelijke hoogere burgerscholen (en gym nasia) gelden zal. De hier bedoelde ministerieele beschikking bevat ook het vermaard geworden cijfer zeven als verelscht gemiddelde van de rapportcijfers der leerlingen die voor kosteloos bruikleen van boeken in aanmerking willen komen. Gelijk men weet geldt het al sinds eenigen tijd voor de rijksscholen (vroeger is het eerst 6, later 6% geweest). Ook hierbij zal aanpassing der gemeenten noodzakelijk zijn en dat hebben B, en W. van Amsterdam dezer dagen gean nonceerd. (Handelsblad). In verband met de opheffing op 1 Mei van l»et Nationaal Crisis-Comité, heeft de Minister Van binnenlandsche zaken een uitvoerige cir culaire aan de burgemeesters gezonden, waar- het volgende is ontleend: Steun in natura. Gezien het uitgangspunt terugkeer voor noover mogelijk naar den toestand van vóór 23 November 1931 dient daarom naar mijn meening de steunverleening ir. natura voortaan Veer geheel te worden overgelaten aan de hormale organen van kerkelijke, particuliere cn burgerlijke armenzorg. Credietstcun. Ik vestig hierbij echter de aandacht op de Zogenaamde borgstellingsfondsen voor den middenstand, weike beoogen, geljjk de naam ®a»igeeft, borg te blijven voor credieten, in het algemeen tot een bedrag van ten hoogste 500, welke aan kleine middenstanders, door hulpbanken en andere organen van voorschot- Verleening worden verstrekt. Zelf verleenen deze borgstellingsfondsen dus geen voorschot ten. Deze fondsen zijn de aangewezen lnstel- gen om na de opheffing van het Nationaal Grisiscomité de voorziening in de behoefte Van de kleine credietwaardige middenstanders, die op geen andere wijze aan crediet geholpen kunnen worden, mogelijk te maken. Tenslotte wijs ik er op, dat ook voor den Arbeidersstand soortgelijke fondsen van groot "ut kunnen zijn. Terwijl bij de borgstellings- °ndsen voor den middenstand op den voor bond staat de bevordering van credietver- ctrekklng voor productieve doeleinden, be- °°gen <Je arheidersborgstellingsfondsen de Verstrekking van consumptief crediet, tot aan schaffing van kleeding en huisraad, betaling an ziektekosten e.d. mogelijk te maken. Verstrekking van giften In oens. htet het oog hierop acht ik het ten zeerste bwenscht, dat in alle gemeenten, in welko behoefte daaraan wordt gevoeld, zullen worden opgericht „Commissie van Samen werking voor Bijzondere Nooden". Het ligt in de bedoeling, dat in deze com missies zitting zullen hebben vertegenwoor digers van de voornaamste ondersteunde lichamen en sociale diensten ter plaatse. De commissies zullen gevallen, te moeilijk of te kostbaar voor één Instelling, in gemeen over leg moeten behandelen en, Indien hulp ge- wenscht blijkt, moeten trachten deze door samenwerking van verschillende kant mogelijk te maken. Alsdan zal tevens kunnen worden vastgesteld, welk bedrag ter plaatse kan worden samengebracht. Daar het in vele gemeenten niet altijd mogelijk zal blijken het volle bedrag, noodig voor de leniging van deze bijzon dere nooden, plaatselijk bijeen te brengen, zal voorts worden opgericht een „Natio naal Fonds voor Bijzondere Nooden" waar uit zoo noodig aanvullende steun zal kun nen worden verleend. De grootte van de uitkeering, welke door het Nationaal Fonds als aanvulling op het plaatselijk bijeengebrachte bedrag wordt ge geven, zal, na beoordeeiing van de aanvrage der Commissie van Samenwerking individueel dienen te worden vastgesteld. Mede in verband met de uitschakeling van het crisiselement uit de doelstelling der com missies van samenwerking, zullen naar mijn oordeel de commissies, die zelve steun ver leenen, in aanmerking komen voor plaatsing op de lijst van instellingen van weldadigheid, bedoeld in artikel 3 der Armenwet. MINIMUM VERKOOPPRIJS VOOR EIEREN NAAR DUITSCHLAND. De minimum-verkoopprijzen voor eieren naar Duitschland, incl. verpakking, franco grens, zijn voor de periode van 1015 April vast gesteld op C-klasse, gewicht 5253 kg B-klasse, gewicht 5758 kg 3.20; A-klasse, gewicht 6263 kg 3.50; S-klasse, gewicht boven 65 kg 3.80, alles per 100. Monopoliehef fing 50 ct. per 100 stuks. Prijzen voor eendeieren zijn naar grootte: 2.40, 2.45, 2.50, 2.55 en 2.60 per 100 stuks. VERSTREKKING VAN GOEDKOOPE MELK AAN KINDEREN. Het Ned. Verbond van Vakvereenigingen heeft aan den minister van sociale zaken een adres gericht, waarin verzocht wordt de ver strekking van goedkoope levensmiddelen uit te breiden door beschikbaarstelling van melk. Dit zou o.m. bereikt kunnen worden door verstrek king van meik aan kinderen op de openbare en de bijzondere lagere scholen. Het schijnt gisteren in de tot half twee voortgeduurd hebbende bijeenkomst van de raadscommissie van dertien nog meer tus- schen Eden en Flandin gespannen te hebben dan Woensdag en Donderdag. Op grond van het onbevredigend verloop van de besprekin gen die De Madariaga Donderdagavond met Aloisie had gehad, drong Eden op een veel krachtiger houding van den Volkenbond tegen Italië aan, terwijl Flandin daarentegen nog steeds tegemoetkomendheid tegenover Italië bepleitte. Het resutlaat der besprekin gen was een compromis in naam, maar in werkelijkheid echter een voorloopige over- overwinning van Eden. De bespreking werd ingeleid door De Ma dariaga, die mededeeling deed van zijn ge sprek gisteravond met Aloisi. Dit was heel weinig bemoedigend geweest. De Italiaansche regeering is bereid na Pa- schen een vertegenwoordiger naar Genève te zenden voor een gedachtenwisesling over een bij de onderhandelingen te volgen procedure, doch Mussolini zou er de voorkeur aan geven, Indien De Madariaga eerst naar Rome zou komen om de zaak met Mussolini persoonlijk te bespreken. Eden nam hierop onmiddellijk het woord om er nogmaals op aan te dringen, dat met den grootst mogelijken spoed naar staking der vijandelijkheden gevolgd door vredeson derhandelingen binnen het kader van den Volkenbond en in den geest van het Volken bondsverdrag zal worden gestreefd. Eden stelde voor dat de regeeringen van Italië en Abessinië zouden worden ultgenoodlgd terstond een gevolmach tigde naar Genève te zenden zoodat De Madariaga en Avenol aanstaanden Dins dag de onderhandelingen met heide strijdende partijen zouden kunnen be ginnen. Voorts drong Eden er op aan dat de raads commissie van dertien zich niet zou verda gen doch permanent te Genève in zitting bij een zou blijven zoodat de voorzitter De Ma dariaga haar ieder oogenblik zou kunnen raadplegen zoodra hij dit noodig acht. Flandin bestreedt deze voorstellen van Eden. De Franschman gaf er de voor keur aan, dat de uitnoodlging van Mus solini zou worden aangenomen en dat de raadscommissie van dertien haar voor zitter zou machtigen samen met Avenol, die volgens de laatste mededeellngen van Mussolini ook zou mogen meekomen, de reis naar Rome te aanvaarden De raadscommissie van dertien zal zich in- tusschen volgens Flandin voor onbepaalden tyd moeten verdagen en aan haar voorzitter de opdracht geven haar weer bijeen te roepen wanneer De Madariaga dit noodig zou achten. Eden toonde niet de minste neiging om zich bi) het standpunt van Flandin neer te leggen. Hy verklaarde diens voorstel onaan nemelijk. Het eindresultaat van het debat was dat Eden zijn zin kreeg, dat De Mada riaga niet naar Rome zal gaan en dat de Italiaansche en Abessinische regee ring zullen worden ultgenoodlgd met zooveel spoed een gevolmachtigde naar Genève te zenden, dat De Madariaga en Avenol aanstaanden Dinsdag hun on derhandelingen over de staking van den strijd en over verdere vredesonderhande lingen binnen het kader van den Volken hond met de vertegenwoordigers van bei de partijen kunnen beginnen. Betreffende de raadscommissie van dertieia zelf gaf Eden tenslotte toe dat deze com missie niet permanent in zitting bijeen zal blijven; men kwam overeen dat zij reeds a.s. Donderdag opnieuw zal bijeenkomen om zich op de hoogte te stellen van den gang der on derhandelingen. De slotsom van de besprekingen was dat de voorzitter van de commissie van achttiep De Vasconcelles, die ook lid van de raads commissie van dertien is, werd uitgenoodigü de leden der commissie van achttien in ken nis te stellen met deze driedaagsche bespre kingen in de raadscommissie van dertien. De Vasconcellos zal dan tevens de leden der commissie van achttien uitnoodigen zich volgende week gereed te houden teneinde ter stond te kunnen bijeenkomen zoodra De Vas concellos hiertoe het sein zou geven. Het schijnt de bedoeling te zijn, dat de commissie van achttien aanstaanden Vrijdag zal vergaderen indien de raadscommissie van dertien aanstaanden Donderdag haar verzoe ningspogingen voor mislukt zou moeten ver klaren. Eden zal te Berlijn nieuwe ophel deringen vragen ten aanzien van de voornaamste punten der Duitsche voorstellen. De besprekingen der Locarno-mogendheden met uitzondering van Duitschland zijn giste- middag om drie uur in het nieuwe Volken bondsgebouw in het kabinet van Avenol be gonnen. Engeland was vertegenwoordigd door Eden en Lord Halifax, Frankrijk door Flan din en Paul Boncour, België door van Zeeland en van Zuylen en Italië door Aloisi en Rocco. De vertegenwoordigers moesten twee keer de besprekingen onderbreken om hun deskun digen te raadplegen. Zij duurden meer dan vier uur. Op voorstel van Flandin werd besloten, dat Eden, officieel te Berlijn nadere ophelderin gen zou vragen over de Duitsche voorstellen. De vertegenwoordigers der vier mogend heden zullen opnieuw bijeenkomen tijdens de aanstaande zitting van den Volkenbond welke men op 11 Mei denkt te beginnen. Zelfs zul len zij eerder bijeenkomen indien eenige nieuwe gebeurtenis een bijzondere bijeenkomst zou rechtvaardigen. Overleg der generale staven gaat door. Nadat de Britsche ministers bevestigd had den, bereid te zijn alle verplichtingen na te komen, die zij bij de accoorden van Londen hadden aangegaan, werden de besprekingen tusschen de generale staven bepaald op 15: April. Tijdens de debatten in het Hoogerhuis heeft Lord Strabolgi (vroeger lt. ter zee Kenworthy) van de Labour-groep Nederland ter sprake ge bracht in verband met de besprekingen tus schen de generale staven. Er moet bezwaar tegen gemaakt worden, zei hij, dat deze be sprekingen eenzijdig beperkt zouden blijven tot de Locarno-groep. Zjj zijn op het oogenblik on vermijdelijk en behooren ook de staven van andere landen, In het bijzonder van Nederland, te omvatten. Het Conservatieve lid Lord Rennell ver klaarde, dat Frankrijk en België door de ver plichtingen die Engeland op zich neemt, be schermd worden. Hij zou echter ook Nederland gaarne aan deze landen zien toegevoegd. De Duitsche ambassadeur te Londen, dr. von Hösch, is plotseling overleden. Von Hösch ls gestorven in zijn kamer, op het oogenblik, dat hij zich 's morgens aan het kleedgn was. Donderdagavond scheen zijn ge zondheid nog zeer goed. Te Berlijn heeft het bericht van zijn dood groote emotie verwekt. Men betreurt dit overlijden in diplomatieke kringen, ook omdat Duitschland thans te Lon den zulk een groote activiteit ontplooit. Men verwacht, dat Von Ribbentrop onmiddellijk naar Londen zal vertrekken. Von Hösch was 55 jaar oud. Verdacht van samenzwering. De vroegere president van Mexico, Calles, ia met eenige van zijn voornaamste mede werkers gearresteerd. Later werd officieel medegedeeld, dat ex-president Calles, met zijn vrienden is verbannen. Zij zijn gisterochtend 7.40 uur per vliegtuig vertrokken. Calles was vergezeld van zijn zoon Alfredo Elias, zijn particulier secretaris Fuento Ortega, oud gouverneur van Guanajuato en de oud-minis ters Luis Mozones en Luis Léon. De arrestatie en verbanning van Calles en de zijnen geschiedde zeer snel en onopvallend. Nader wordt gemeld, dat Calles en zijn medewerkers zijn aangehouden wegens samen zwering tegen het regime van Cardinas. Ook wordt Calles verdacht verantwoordelijk te zijn voor de ontploffing van een bom, die onlangs te Veracruz den dood van elf menschen ten gevolge heeft gehad. Wolde Mariam heeft reeds gisteren den Volkenbond geantwoord op het Donderdag door de raadscommissie van dertien tot belde oorlogvoerende partijen gericht telegram, hen uitnoodigende de conventies over de methoden van oorlogvoering stipt na te leven. Wolde Mariam heeft namens de regeering van Abes sinië de verzekering doen toekomen, dat deze zich, zooals steeds, naar den wensch van den Volkenbondsraad zal gedragen. Intusschen uit Wolde Mariam zijn teleur stelling er over, dat het telegram van de raadscommissie van dertien de twee oorlog voerende partijen op precies dezelfde lijn heeft gesteld. Hij grijpt deze gelegenheid aan om twee nieuwe feiten onder de aandacht van den Volkenbond te brengen. In de eerste plaats deelt hij mede, dat zich thans te Genève be vindt een Poolsch geneesheer, namelijk dokter Belau, die indertijd krijgsgevangen gemaakt is door de Italiaansche troepen en die onder be dreiging met den dood gedwongen is geweest een valsche verklaring te onderteekenen over het bombardement door de Italianen van de Amerikaansche Roode Kruis-ambulance In December. Dr. Belau is bereid door den Vol kenbond hieromtrent gehoord te worden. In de tweede plaats deelt Wolde Mariam mede, dat Italië thans ook op het front van Ogaden begonnen is gebruik te maken van gifgas. Op 8 April hebben de Italianen gas geworpen op Dagaboer en Sassabena, 80 per sonen zijn door het gas getroffen en lijden vreeselijk aan hun oogen, longen en huid. Suvich heeft den Volkenbond een schrijven met nieuwe Italiaansche klachten over geval len van slavenhandel en over mismaking van het lijk van een Italiaansch krijgsgevangene door Abessinlërs doen toekomen. Gifgassen op Sasah Baneh en Dagaboer. Reuter meldt uit Addis Abeba: Generaal Nassiboe heeft medegedeeld, dat Sassah Baneh en Dagaboer hevig gebombar deerd zijn. Beide plaatsen werden overstroomd met yperietgas. Alleen op den achtsten April telde mén dientengevolge veertig slachtoffers. Maarschalk Badoglio seint: Bij de acties, welke door ongeregelde in- heemsche troepen zijn uitgevoerd, hebben de Galla-krijgers, die tegen het gezag van den negus in opstand zijn gekomen, op verdien stelijke wijze met onze troepen deelgenomen aan de achtervolging van de Sjoa's. Men meldt, dat groepen Azebo en Raia- Galla krijgers, meer dan 3000 man sterk, ten Zuiden van Maraoea verscheidene aanvallen hebben ondernomen op het leger van ras Kwettasjoe, dat 2000 man verloor. Er zrjn meer dan 500 geweren en 700 paarden, muil ezels en kameelen buitgemaakt. De luchtmacht in Somaliland heeft ver scheidene vijandelijke stellingen gebombar deerd by Birkoet, Segag, Dagamed, Dagga- boer, Sassa Baneh en Boellale. Bij deze actie werden 22 vliegtuigen ingezet, die ondanks de groote activiteit van het luchtafweerge schut en de ongunstige weersomstandigheden, alle naar hun bases zijn teruggekeerd. Een verhooging van de inkomsten belasting met 25 pet. In de na gesloten zitting van den Deen schen Rijksdag zijn op het laatste oogenblik nog eenige belangrijke wetsvoorstellen afge handeld, waarvan dat tot steun van diep in de schulden zittende boeren wel het voor naamste is. Deze regeling, waarover langdu rig onderhandeld is en eerst Maandagavond principieele overeenstemming bereikt werd, houdt in hoofdzaak in, dat eigenaars van lan derijen, wier schuld ten minste tien pet. hoo- ger is dan de hypotheekwaarde na onderzoek door een commissie en onder verschillende voorwaarden een zoogenaamde saneerings- leening kunnen krijgen om schuld en rente omlaag te brengen. Deze leeningen zullen eerst na 1 Januari 1942 met 2 pet. per jaar afgelost moeten worden, in de eerste twee jaren bedraagt de rente 1'A pet. en daarna, wisselend met de conjunctuur, ten hoogste 4'/2 pet. Hiertoe wordt de minister van finan ciën gemachtigd 4% pet, staatsobligaties tot een gezamenlijk nominaal bedrag van 100 millioen Deensche kronen uit te geven, die na 1 Januari 1943 in vijftig jaren aflosbaar zijn. Voor dekking van de uit deze regelingen voortvloeiende uitgaven zal de gewone rijks inkomstenbelasting met ongeveer 18 millioen kronen verhoogd moeten worden of, aangezien de opbrengst dezer belasting thans 70 75 millioen bedraagt, met gemiddeld 25 pet. VERZOEK VAN FINLAND OM 1.600.000 SCHADELOOSSTELLING. Voor vergane visschersschepen. Finland heeft bij het departement van staat een verzoek om schadeloosstelling tot een bedrag van 1.6000,000 dollar ingediend ten behoeve van Finsche reeders wier schepen tijdens de wereldoorlog door de Vereenigde Staten werden vastgehouden. Finland meent steik te staan in zijn eischen, daar het ieder half jaar zijn oorlogsschuld betalingen van 165,000 dollar heeft verricht. De Daily Telegraph meldt uit München.dat de vroegere chef van den Duitschen generalen staf, generaal Ludendorff, die thans leider is van de aDti-christelyke beweging in Duitsch land zjjn volgelingen heeft medegedeeld, dat hj) zyn 71sten verjaardag, op 19 April, niet wenscht te vieren. Verleden jaar was zyn verjaardag gevierd als een nationalen feestdag. In zyn anti-chri8teiykepublicatie: „De heilige bron van de Duitsctie maebt" critiseert de generaal het gebrek aan vrijheid, dat thans in Duitschland beslaat. „Ik wensch diegenen onder myn vrienden, die denken my op mijn verjaardag met een bezoek te vereeren, er voor te waarschuwen, dat zij omringd zullen zyn door de politieke politie, indien zy in myn nabyheid komen. Het is een buitengewone stand van zaken in het tegenwoordige Duitschland, dat een vrye ariër er minder rechten heeft dan een jood. De joden kunnen nog steeds in hun loges van Zion bijeenkomen, maar vrye Germanen zyn direct leder, wiens kinderen aan Kinkhoest lijden, moet gebruik maken van Akker's Abdijsiroop, op bijzondere wijze bereid met die bestanddeelen. die rechtstreeks op een Kinkhoest- aanval inwerken. Abdijsiroop werkt grondig, wont ze bevri|dt de adem halingsorganen van slijm en andere ziekte-verwekkende stoffen. Akker'» Abdijsiroop verruimt de ademhaling, neemt benauwdheden weg, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Geef dus in vol vertrouwen aan Uw kleine en groote kinderen bij) AKKEB'S yérhoógdeyiértónq TfScentl Verlaagde prijzen verdacht indien zy biyken vrienden van mij te zjjn. De verjaardagsgeschenken van den staat zjjn dit jaar politie-onderzoeken by en arres taties van myn vrienden. Naar mjjn meeDing bewijst my dat meer eer dan de offieieele viering van het vorige jaar." Het Duitsche luchtschip „Hindenburg", de L.Z. 129, is gisternamiddag tien minu ten voor half zes vlot te Friedrichshafen geland. Een groote menschenmenigte woonde de landing by. Een gistermorgen uit Le Bourget ontvangen telegram maakte melding van een verklaring van den commandant van de L.Z. 129, dat twee van de vier motoren wegens defect gestopt waren en de „Hindenburg" zyn weg door het Rhónedal moest kiezen, om dat het moeilijk was hooger dan 3000 m te stijgen. Aan boord van de L.Z. 129. Over de indrukken van den laatsten dag aan boord meldde de speciale verslaggever van het D. N. B.: wy varen langs de Afrikaansehe kust op een hoogte van 1300 tot 1500 m. Er heerscht nog steeds een sterke tegenwind. Onder ons zien we de goudgele zandljjn, waartegen het witte schuim van een hooge branding rolt. Slechts weinig landwaarts ontwaren we steden met wit-biinkende daken. In de Afrikaansehe laagvlakte kameelen, een zwerm flamingo's. Vliegtuigen omringen ons. Heel in de verte ontdekken we Casablanca. Wy veranderen van koers. Nu zjjn wy boven Larache. Eenige myien er voorbjj veranderen we weer van koers en vliegen op Tanger af. Commandant Lehman komt vertellen, dat de weerberichten melding maken van sterke tegenwinden uit de richting van de Golf van Biscaje en Het Kanaal. Ook vind de koers verandering plaats met het oog op panne aan een motor. Wij zullen den weg door het Rhóne dal kiezen. De Fransche regeering heeft in bijzondere opdracht voor dit uitzonderings geval toegestaan, dat de Hindenburg over Frankrijk vliegt. Onder ons bevindt zich nu Gibraltar. Met een snelheid van 100 km per uur naderen wc op 1500 m hoogte de Middellandsche Zee en steken de zee-engte by Gibraltar over, koers houdend op de Spaansche oostkust. In de avondschemering ligt de op rotsen gebouwde vesting Gibraltar onder ons. Gigantisch steekt de rots de hoogte in. Lichtpuntjes toonén ons de schepen, die in de haven liggen. Dan is de rots geheel in duister gehuld. Slechts opflik kerende lichtseinen bewezen, dat we nog boveD Gibraltar zyn. De Engelsche oorlogsschepen zyn slechts aan hun positielichten te herken nen. Voor het oversteken van de zee-engte hebben we twintig minuten noodig. Wy passeeren nog een verlicht schip, vermoedelijk een Duitsch toeristenschip. Gibraltar zendt ons nog een radiogram: Goede reis. En dan gaan we den nacht In. Nacht over Spanje. Lichte tegenwind doet zich gevoelen. Wjj varen met een snelheid van 75 tot 90 km per uur. Om 8 uur 's morgens zjjn wy boven Carta- gena. Dan zien wjj Alicante liggen. Nu zjjn we reeds boven Cap de la Nao. Het eiland Malorca komt in zicht. En nu hebben we de hoogten van Barcelona bereikt en sedert Rio de Janeiro 4745 zeemyien afgelegd. Brand stofverbruik 33.730 1. Een onderhoud met commandant Lehmann. Onder de passagiers wordt den wensch geuit over de Alpen te vliegen. Commandant Lehmann acht het verlangen slecht uitvoer baar in verband met de bedryfszekerheid. Ik stel hem vragen over zijn motieven. Comman dant Lehmann verklaart, dat hjj, zoover de be dryfszekerheid en het reisplan het ook maar eenigszins toelieten tot dusverre steeds aan alle wenschen is tegemoet gekomen en hy had allen het genot van een vlucht over de Alpen wel gegund, alleen maar omdat aan zoo'n vlucht onvergetelijke indrukken zjjn verbon den. Maar bovenal stelde hy toch de veiligheid en slechts uit veiligheidsoverwegingen had hjj koersverandering noodzakelqk geacht. Op mjjn vraag naar de moeiiykheden, die onzen wensch niet uitvoerbaar maakten, ver klaarde Lehmann ronduit, dat vliegen over de Alpen In verband met dc motorpanne niet raad zaam was, omdat men daar rekening heeft te houden met buiig weer. Het defect was welis waar met de middelen die zich aan boord be vonden gerepareerd, maar de reparatie liet slechts een gebruik van den motor in uitersten nood toe. 11 April. NU KAN IEDEREEN SLAGEN. Tot ons genoegen kunnen wy de verschjj- nlng ankondigen van een nieuw werk over levenshouding, dat den onhandigste, den onbekwaamste, den ongeschiktste in staat zal stellen, een eervolle en goed betaalde positie te verwerven. Zjjt gij onbeleefd? Houdt ge uw hoed op het hoofd en uw handen in uw zakken, wanneer ge klanten bezoekt? Legt ge de telefoon met een scheldwoord op den haak vóór het gesprek is afgeloopen? Zegt ge „die is oud" of „bah, wat kinderachtig" als uw chef u een mop vertelt? Zyt ge onhandig? Laat gjj potten inkt op het vloerkleed vallen? Stoot ge theekop pen van de tafel? Breekt ge ruiten? Vernielt ge stopcontacten Is de telefoon onbruik baar nadat gij er gebruik van hebt gemaakt? Hebt ge slechte manieren? Zit ge op kantoor met een pennemes in uw kiezen? Kimt ge niet nalaten op uw nagels te hij ten wanneer superieuren een gesprek met u voe ren? Kamt ge uw haren boven het twaalf uurtje van uw collega's? Zjjt ge tactloos? Veroorlooft ge u tegenover uw werkgever smakelooze grap pen over zyn echtgenoote Laat ge carica- turen van hem op kantoor rondslingeren Noemt ge hem „ezel", „halvegare", of drijft ge den spot met zyn politieke overtuiging? Belt ge hem op 1 April op, om hem met een alarmeerende tyding aan het schrikken te maken of stopt gy muizen in zjjn jaszakken? zyt gy oneeriyk? Meldt gy u ziek, wan neer ge een internationale voetbalwedstrijd wilt by wonen? Vertelt ge den kassier, dat ge uw salaris nog niet ontvangen hebt, terwijl dit in strijd is met de waarheid Knoeit ge in de boeken om uw vergissingen te bemante len? Dit alles is niet noodig! Stuur mjj onmiddeiyk 15 in postzegels van 6 cent en ik zend U myn boekwerk: „Hoe ik my moet gedragen, teneinde te slagen". Vereerd met de teekening van maarschalk Balbo, senator Borah, Professor Cocadorus, André Frano,ois~ Poncet, Betty Boop, Han Hollander, ex-ko ning Prajadhlpok, Gandhl, Mae West, Paul Poiret, Shirley Temple, de Man van Deventer en Ely Culbertson. Do it now!! (Geen adv.). De speciale D.N.B.-verslaggever vroeg hem toen Iets over de bruikbaarheid der motoren. „Het motordefect" antwoordde hy wekt geen twjjfel aan de absolute bruikbaarheid van de motoren. Een dusdanig motordefect behoort tot voorkomende gebeurtenissen, wanneer een motor voor den eersten keer wordt gebezigd. De schade is geen gevolg van een constructie fout Ze is in korten tyd te herstellen. Als we denken aan de ononderbroken dienst der nieu we Dieselmotoren dan is er reden tot tevreden heid, ja, ze mogen zelfs uitstekend worden genoemd. Bijzonder goed bleken de stuurin richting, de ventielen, de gascelleu, het ge raamte en het omhulsel. Ook het brandstof verbruik was zeer gunstig. Ik vraag den commandant hoe lang we nog noodig hebben om te kunnen landen. Hy ant woordt, dat het ondanks den omweg van 1000 km en den storm ln de golf van Biscaje op de uitreis, ondanks voortdurenden tegen wind en motordefect op de terugreis, mogeiyk is zich te houden aan de tyden van het reis plan. wy varen thans met een snelheid van 100 km per uur en nemen de koers, die over Fransch gebied is voorgeschreven: over de Rhonemonding, naar Valence, Besancon en Bazel. Boven het Roosevelt-vliegveld by New-York zyn twee vliegtuigen met elkaar in botsing ge komen, Een bestuurder werd hierby gedood, een ander ernstig gewond. Een vllegtulgenfabriek te Los Angeles gaat voor China 31 bombardements-eendekkers bouwen. Deze toestellen zullen een normale snelheid hebben van 300 kilometer per uur en een actie-radius van 1600 kilometer. Een lid van de expeditie, op weg gegaan om den acht jaar geleden Amerikaanschen vlie ger Redfern op te sporen, die volgens be kende berichten of geruchten nog in leven zou zyn, meldt uit Albina (Nederlandsch Guyana) dat ze niet juist waren. By den aanvang, op 19 April a.s. van het zomerseizoen zal men van Schiphol uit tien keer per dag in de gelegenheid zyn naar Londen te vliegen, waarby verschillende malen vla Rotterdam, en wel met machines van de K.L.M., van de British Airways en van de British Continental Airways. Naar Parijs kan men vier keer per dag vertrekken, naar Ber- ïyn ook vier keer, naar Stockholm twee keer, naar Malmö vla Kopenhagen vier keer, naar Praag één keer, naar Rome en Liverpool bei de één keer. Ook het inkomende internationale verkeer zal dezen zomer zeer druk zyn.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5