GRATIS reizen naar AMSTERDAM Stadsnieuws. „DETOELAST" Velthuijs Predikbeurten *ïPaat f aan toe fieen? Hoe staat het met de bollen WAARSCHUWING! r>PRDH BLAD Qp. en ondergang van Zon en tijd van hoog water (Texel). De Minister-president brengt een bezoek aan onze stad. Carillon-bespeling op zaterdag HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG n APRIL iq.^S <2^ Nationale reclasseeringsdag Vara-teestavond in Casino. HOTEL -CAFE- RESTAURANT SPOORSTR. 9-11 TEL 187 PRIMA GEKOELDE DRANKE<4. 2 BILLARDS UITSTEKENDE KEUKEN BILLIJK LOGIES Gemeenieraad R eisbureau to. Postbrug Scheepspassages naar Amerika, Afrika, Australië, China, Japan, Oost- en West-lndie enz. per luxe Touringcar. Inlichtingen: KANAALWEG 120. April z 12 IX 13 P 14 W 15 P 16 V 17 Z 18 Wintertijd. Zon op: ond.: Hoogwater sm. nam". 5.11 18.52 11.30 11.55 5.09 18.54 0.00 0.07 5.06 18.55 0.37 0.50 5.04 18.57 1.30 1.63 5.02 18.59 2.51 3.20 5.00 19.00 4.22 4.53 4.58 19.02 5.50 6.18 Lichten op voor alle voertuigen Zaterdag U April Zondag 12 jjaandag 13 19.20 19.22 19.24 Dinsdag komt Z.E. Colijn hier. Naar wij vernemen, zal de minister-presi dent, tevens minister van Defensie ad-interim, de heer H. Colijn, Dinsdag a.s. een bezoek brengen aan onze stad, speciaal aan de Marine. Zijne Excellentie zal worden vergezeld door zijn adjudant, den luit. ter zee eerste klasse J. E. A. Post Uiterweer. De minister zal de réis van Den Haag naar hier per auto maken. Het ligt in de bedoeling, om hier een paar dagen te blijven en kennis te nemen van ver schillende onderdeelen der marine. Zoo zal o. m. een bezoek aan het Koninklijk Instituut van de marine gebracht worden en staat een vaartochtje met een onderzeeboot op het pro gramma. De heer Colijn zal in hótel Den Burg Jogeer-»- Minister-President Dr. B. COLIJN, jubileum bij de n. s. Op 2en Paaschdag herdenkt de heer H. Hoveling,' Cronjestraat 19, alhier, het feit, dat hij voor 25 jaar bij den dienst der Spoor wegen kwam. De eerste 10 Jaar is hij wagen bestuurder geweest bij de Ned. Centrale Spoorwegen en de volgende 15 jaar conduc teur bij de Ned. Spoorwegen, waarvan de laatste 10 jaar op het baanvak Den Helder Amsterdam. Na aankomst van den trein van 10.44 zal de jubilaris Maandag in het 2e klasse wacht lokaal gehuldigd worden. wederom een nieuwe stationschef. Naar wij vernemen wordt per 1 Mei a.s. de heer J. Heil, stationschef 2e kl. bij Ned. Spoorwegen alhier overgeplaatst naar Boxtel. De heer Heil was hier slechts kort, nl. vanaf 1 December van het vorige jaar. Tot opvolger per 1 Mei is benoemd de heer Wempe, stationschef 2e kl. te Oisterwijk. drukte bij de spoorwegen. Vrijdagmorgen meer dan 1600 marinemenschen met Paaschverlof vertrokken. I In verband met de overstelpende drukte van de met Paaschverlof gaande marine menschen bleek Vrijdagmorgen, dat het niet mogelijk was hen allen in één trein (van half 8) te vervoeren. Zoo vertrokken er bijv. alleen reeds van uit de Marinekazerne niet minder dan 600 man en van de overige afdee- lingen circa 1000. Een extra-treinstel werd Ingelegd, welke in Uitgeest gesplitst werd in 'n deel voor Haarlem en 'n deel voor Amster dam. Aangezien er in den dienst geen enkele vertraging ontstond is een compliment voor deze uitstekende organisatie hier zeker °P zijn plaats. jong holland snakt naar werk. °e collecte, gehouden in de week van 30 Maart t.m. 4 April 1936, bij het Protestant Christelijk volksdeel van den Helder, heeft opgebracht netto f 552.34, voor „Jong Holland snakt naar werk", uitgaande van het Chris telijk Nationaal Vakverbond. Allen wordt hartelijk dank gebracht. 11 april van 4.30—5.30 uur n.m., .1 Programma van het Carillon-concert te geven op 2den Paaschdag van 12.151.15 uur n-m. door den stadsbeiaardier Tj. Joh. Dito. la. Huldigingsklanken Tj. Joh. Dito lo. Een: Lied van de.Zee. Thema met variatiesTj. Joh. Dito Klokkenwals J. Vincent Beiaardier Kon. Paleis, Amsterdam Zeemans- én andere liederen. Concert naar motieven van klassieke meestersbew. D. Een levendig muziekstuk W. de Vries apotheken. Van hedenavond 10 uur tot 2en Paaschdag s morgens 8 uur is alleen geopend de apo- ek van A. p. Hoolmans, Spoorstraat. °P 2en Paaschdag is alleen geopend de aPotheék van W. H. Kingma, Kanaalweg. van 14 April tot 20 April wordt avond- en ondagdienst waargenomen door H. J. Root- Binnenhaven. Onze corr. te Breezand schrijft ons: Misschien rijst bij sommige onzer lezers de vraag: hoe zou het staan met de bollenvelden in Breezand? Zou de moeite van een bezoek beloond worden? Om die vraag te kunnen beantwoorden zijn we even onzen polder doorgereden en vonden vrijwel overal een groot deel der narcissen in bloei staan, maar zagen het geel van de bol gewassen nog slechts op enkele plaatsen afge wisseld met wat wit, rose en blauw van de gewone-, de ster- en de druifhyacint. Nog lang niet alle hyacinten vertoonen haar fraaie kleuren. Wellicht zal dus tegen de volgende week Zondag,vooral als na eenige dagen mooi weer ook de vroege tulpen zijn uitgekomen, wel meer te genieten zijn. NEDERLANDSCHE JEUGDBOND VOOR NATUURSTUDIE. Men schrijft ons: Maandag 13 April a.s. zal het een jaar ge leden zijn, dat in Den Helder een af deeling van bovengenoemden bond (N. J. N.) werd opgericht. Er is hard gewerkt, nadat zich 15 personen als lid opgaven na een propaganda- avond in een der lokalen van de Ambachts school, waarbij o.a. door Dick v. Sijn de „Beer- füm" gedraaid werd, zoodat we kunnen zeg gen, indachtig aan de slotzin van dien propa- ganda-avond: ,Het enthousiasme is er, de rest zal ook wel komen"; dat die rest inder daad Is gekomerj. Er zijn momenteel 23 le-len de afdeeling geeft een eigen maandblaadje uit („Maritima"), organiseert lezingen, excur sies, filmavonden, enz. Wilt ge wat meer weten van het werk van de Heldersche afdeeling? Komt dan 2en Paaschdag om half acht in de bovenzaal van Café „Centraal", aan den Kanaalweg om een echten N. J. N.-avond mee te maken. Het programma is goed verzorgd: lezing, films, muziek enz. enz. en... toegang vrij! Komt ge ook? RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het kantoor der poste rijen te Den Helder. In den loop der maand Maart 1936 werd aan bovengenoedm kantoor op spaarbank boekjes ingelegd 56.378.72 en terugbetaald 84.292,82. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 27.914.10. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 99. Amsterdam, 9 April 1936. NUTSSPAARBANK TE DEN HELDER. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts- spaarbank te Den Helder, Polderweg 1 (tijde lijk gevestigd Kanaalweg, naast het Post kantoor), over de maand Maart 1936. Op spaarbankboekjes werd in de loop der maand ingelegd 193.002.73, en terugbetaald 210.788.64. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 17.785.91. Het aan inleggers verschuldigde kapitaal bedraagt thans 2.775.176.83. In de maand Maart werden 106 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven, het aantal in omloop zijnde boekjes steeg hiermede tot 9634. Onder deze nieuw uitgereikte boekjes zijn inbegrepen 9 boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eer sten inleg van 1. De lediging van spaarbusjes in de loop van Maart leverde een bedrag van 2.687.73 aan kleine besparingen. Het aantal in omloop zijnde spaarbusjes be draagt thans ruim 2100. EERSTE HELDERSCH R.-K. GEMENGD TOONEELGEZELSCHAP. Bovengenoemd gezelschap zal voor zijn donateurs op Zondag 26 April in den R.-K. Volksbond, Molengracht, vpor 't voetlicht brengen het in de pers zoo gunstig beoordeel de, alleraardigst blijspel: „Polly Perkins", spel van list en liefde, in 3 bedrijven, vrij naar Douglas Murray, door Gerard Nielen. Onderstanad laten wij eenige critieken volgen: Als een werkelijke aanwinst mag dit stuk beschouwd worden. Een blijspel van het goede soort, waar bij een goede uitvoering 100 succes te behalen is en waarvan alle rollen gelegenheid geven tot een aardige creatie en tot dankbaar werk. Een geestig blijspel, waarin alle rollen uit stekend zjjn, en dat bij een vlotte vertolking veel genot aan het publiek én voldoening aan dé uitvoerenden verschaft. De opvoering van „Polly Perkins" recht vaardigde alleszins het groote bezoek, want het gebodene stond op een hoog peil. Zie voor verdere bijzonderheden de adver tenties in de Heldersche Courant van 18, 22 en 25 April. VERSTEGEN'S RADIO-PALEIS. Spoorstraat 94. In het perceel Spoorstraat 94 heeft een oud-stadgenoot, de heer Verstegen, een spe- ciaal-zaak in radio-artikelen geopend. Als de naam Radio-paleis wil zeggen, dat men hier een koninklijke keuze heeft, dan willen wij dit gaarne toestemmen. De com plete apparatuur, welke er bij het radiotoestel in de ruimste beteekenis van het woord ver- eischt wordt, kan men hier betrekken. Van het kleinste onderdeeltje tot het complete toestel levert u de heer Verstegen, die in deze branche, gezien zijn opleiding, zeker een expert genoemd mag worden. Ook voor kortegolf-amateurs valt hier heel wat te snuffelen, temeer daar de heer Ver stegen ons mededeelde, dat hij gratis alle inlichtingen op radiogebied verstrekt en dat alle soorten radiolampen door hem eveneens zonder eenige kosten doorgemeten worden. HET REDDINGMONUMENT VAN SUIKER. Aardige reclame b(j banketbakkerij Uipkes in de Breewaterstraat. Reclame is de halve verkoop en zoodoende valt het niet te verwonderen, dat tal van winkeliers, ook in Den Helder, steeds iets nieuws uitdenken om hun winkel in het b(j- j zonder aantrekkelijk te maken. Zoo is o.a. j banketbakkerij Uipkes, Breewaterstraat 23 op het origineele idee gekomen om deze dagen in haar etalage een suiker-reddingmonument te plaatsen. Het is, zij 't dan in 't klein, aller aardigst uitgewerkt, ook wat de details betreft. Een overtuigend bewijs wat men met dit materiaal bereiken kan. Dit suiker-reddingmonument zal zeker pu bliek trekken. Koop geen z.g. koopjes in FILMS of CAMERA's. Iedere amateur weet, dat aan een Film of Camera NIETS mag mankeeren of zijn foto mislukt I Ga naar den Vakman Altijd beter Koningstraat 29 nooit duurder Evenals het vorig jaar hebben de samen werkende Reclasseeringsinstellingen, waarvan de grootste zijn: het Nederl. Genootschap tot Zedelijke verbetering der Gevangenen, R-K. Reclasseringsvereeeniging, het Leger des Hqils en de Prot.-Christelijke Reclasseeringvereehi- ging, het voornemen een Nationale Reclas seeringsdag te organiseeren. 1 Ij Deze collectedag zal gehouden worden op Zaterdag 9 Mei a.s. Teneinde de collecte bij alle gezindten aan te bevelen, is er een Copiité van Aanbeveling gevormd, waarin hier ter plaatse de volgende personen zitting hebben genomen: Schout-bij-Nacht T, L. Kruys, Cdt. cjer Marine. Luit.-Kolonel J. H. C. Benz van den Berg, Garn.-Cdt. G. Ritmeester, Burgemeester. W. de Boer, P. A. Smits en P. S. v. de Vaart, Wethouders. Mr. Dr. E. v. Bolhuis, Secr. der Gemeente. Mr. D. B. A. Franken, Fiscaal bij den Zee krijgsraad. Mr. R. J. Brünner, Off.-Comm. idem. A. J. v. d. Hoeven, Comm. v. Pol. Mevr. M. de BoerJongkees. Mevr. M. de BoerBrouwer. Ds. H. A. Enklaar. Pastoor A. Koopman. Ds. J. J. Meyoen. Pastoor Th, Moleman. Ds. F. W. J. v. d. Poel. Ds, P. J. Smidts. Ds. F. Tollenaar. Pastoor K. A. H. v. Veen. P. v. Dalen, Gem.-Ontv. J. J. Feringa, Insp. L. O. 1 Ernstige woorden van Ahrend jde Vries en daverende vroolijkheid van Kees Pruis en Stella Seemer. De Casino-zaal was Donderdagavond vol. Vol met V.A.R.A.-vrienden, die ditmaal „uit" waren, en die zich tot doel gesteld hadden eens een vroolijken avond te beleven, een avond, ge vuld met witzen en liedjes van den, we zouden haast zeggen, specialen V.A.R.A.-cabarettist, Kees Pruis en diens ensemble. Daar is inderdaad veel vroolijkheid geweest, en meermalen hebben de Casino-wanden ge daverd van de pret en gedaverd van de uitge barsten lach-orkanen. Evenwel...... bij al deze vreugde, bij al deze uitgelatenheid was ook een ernstig intermezzo. En dan doelen wij op de, door den algemeen V.A.R.A.-voorzitter, den bekenden Ahrend de Vries, uitgesproken rede. Rede Ahrend de Vries. Spr. vangt zijn betoog aan met er op te wijzen, dat het de V.A.R.A. ernst is, als zij zegt vrede in den aether te wenschen. Helaas, ondanks het feit, dat men met zuster-organi- saties als K.R.O. en N.C.R.V. in goede ver standhouding leeft, is dit niet het geval niet die omroepvereeniging, die zich, volgens den heer De Vries, nog steeds presenteert als de neutrale, de beginsellooze omroep. Ware de A.V.R.O. in wezen slechts een libe raal-vrijzinnige omroeporganisatie, spr. zou er vrede mee hebben. De waarheid is evenwel in volkomen tegenspraak met de beweringen en hier moet spr. er op wijzen, dat deze zelfde zj.g. neutrale omroep een richting uitgaat, weljke men in Soc. Dem. en dus in V.A.R.A.-kringen verwoed dient te bestrijden. Met voorbeelden verklaart de heer De Vries dan waarom de A.V.R.O. fascistisch gekleurd is. Allereerst is daar het recente feit van het verscheuren van de Locarno-overeenkonist door Duitschland. Spr. noemt een aantal bij zonderheden dit tractaat betreffende en wijst er vervolgens op, dat de troepen reeds <jen Rijn o ver-marcheerden, toen Hiler in den Rijks dag mededeeling deed van de opzegging ajan de afgevaardigden. Ter gelegenheid van deze zoo van primair belang zijnde gebeurtenis op internationaal' politiek gebied hield de Führer een rede, welke zooals bijna steeds, door alle Duitsche zendérs uitgezonden werd. Den dag daarna hield, naar aanleiding van genoemde opzegging, de Fran- sche premier Sarraut êen rede en ook déze werd per radio voor de geheele wereld hoor baar gemaakt. Bij de velen die naar beide uitzendingen luis terden, was ook de heer Vogt, directeur van de A.V.R.O. Over beide heeft hij in het officieele orgaan dezer omroepvereeniging d.d. 14 April jl. zijn opinie weergegeven en spr. acht dqzé aan duidelijkheid niets te wenschen overlatend. Allereerst, aldus de heer Vogt, is de radio een instituut, dat iederen dag in belangrijkheid toe neemt, aangezien groote staatslieden tot Jde volken spreken en deze inlichten over den gang van zaken. Hoe is dat mogelijk, aldus de heer De Vrifes, bq een omroepvereeniging, voor 'wie geen poli tiek in den aether bestaat, althans, wanneer het gaat tegen de V.A.R.A. Doch er is meer geschreven: wat Hitier ge sproken had waren „schoone woorden". Hij meende deze eerlijk, deze man wil vrede lin Europa brengen en ten slotte wordt hij vér- geleken met een openhartig artist. Dit alltes, aldus de V.A.R.A.-voorzitter, deze pluim Sop den hoed van fascistisch Duitschland, zegt éc- noeg. Wat zei de heer Vogt evenwel van Sarrauk's rede? Dus van een stem uit een niet-fascjis- tisch land?Dat was verwarring-brén- gende taal. D De A.V.R.O., gaat de heer De Vries voort, is een vereeniging met 'èen oplaag van haar orgaan van niet minder dan 250.000 exem plaren. Al deze lezers geeft de directeur weke-' ljjks zijn fascistische injecties en het ls hoog i rijd, dat de V.A.R.A. haar strijdbijl weer op graaft. Met nog verscheidene andere voorbeel den illustreert spr., dat volgens hem de A.V.R.O. Inderdaad fascistisch is. In Rotterdam werd eenigen tijd geleden in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen een vergadering der A.V.R.O. gehouden en door Vogt werd niet minder dan 4 maal de fascisten-groet gebracht. In 1933 stortte de Duitsche arbeidersbeweging 'door het aan de macht komen van het natio- naal-socialisme ineen en Vogt schreef: „Bij onze Oostelijke buren is de nationale eenheid weer geboren, de methode waardoor de A. V. R. O. weer recht geschieden zal. Nog is het dezen omroep te vroeg om open lijk haar fascistischen inslag te bekennen, ver volgt spr., dat zagen wij verleden jaar bij het stellen van tegen-candidaten. Dat had leden kunnen kosten en dus wacht men nog. Nochtans werden kortelings 9 personen uit- genoodigd en reeds aangekondigd in de bladen, om een serie lezingen voor de A.V.R.O.-micro- froon te houden. Er waren niet minder dan 2 ingeschreven fascisten bij. De lezingen ver dwenen met stillen trom van het program. Ahrend de Vries besluit zijn rede met het een en ander te vertellen over de financieele positie der V.A.R.A. Door een reeds 6 jaren durende crisis is het haar niet voor den wind gegaan. Met name toch de arbeidersbeweging wordt hierdoor hevig getroffen en is het te verwon deren, dat men een periode gehad heeft waar in men hard achteruit liep. Het zag er toen niet Rijster rooskleurig voor de Soc. Dem. omroep vereeniging uit. Thans is dezen tijd naar alle waarschijnlijkheid weer achter den rug, in ieder geval zijn er voor den directen toekomst geen ernstige zorgen te vreezen. Na September j.1. traden netto niet minder dan 13.000 nieuwe leden toe, terwijl men in verband met het 10- jarig bestaan nog in de gelegenheid was een ton te reserveeren. Het is de hoop onzer tegenstanders, aldus besluit de V.A.R.A.-voorzitter zijn betoog, dat zij nog eens kapot zal gaan, doch zorgt allen dat dit nimmer kan gebeuren; nóg zijn pers en omroep vrij; laten zij dat blijven, tot heil van onze vrijheid en de socialistische samenleving. Aees Pruis en zijn ensemble. Zooals wij reeds schreven, vóór en né. deze ernstige rede was het Kees Pruis, die met Stella Seemer en Louis Kapper een cabaret program verzorgden, dat e goeddeels als uit stekend geslaagd zouden ,/illen kwalificeeren. Tenslotte is Pruis nog een van onze betere levensliederen-zangers en iemand, die de gave heeft in 2 minuten een zaal te grijpen en deze desnoods eenige uren vast te houden in den greep van den lach. Zoo ook Donderdagavond. Men zal niet van ons verwachten, dat wij een gespecificeerd verslag geven van al datgeen er op de Casino-Bühne geschied is. Het is teveel om op te noemen. Allereerst dan Pruis zelf, die we reeds jaren kennen door zijn radio-optre den, Stella Seemer, lieftallige chanteuse, die ook in de één-acters aardig spel demonstreerde. Rest Louis Kapper, die achter de vleugel en op het accordeon inderdaad te beluisteren was, doch die in genoemde één-acter niet bijster overtuigde. Het was een program, dat geslaagd is en dat verwondert niemand tenslotte. Men gaat zoo'n avond uit om te lachen en... men kan er lachen Hard en veel! Hetgeen ge daan is... Konden de liedjes en het uitstekend-verzorg de muzikale allerlei wat geboden werd, ons uitstekend bekooren, milder was dit met het den avond besluitende tooneelstukje, dat wel iswaar door Pruis en Stella Seemer aardig gespeeld werd, doch dat qua inhoud en opbouw een vrij zwakken indruk maakte, het gevaar van het meeste tendentieuze tooneel. Ingekomen stukken. A. Goedkeuring van de Kroon op de Veror dening op de heffing van Wegenbelasting, vastgesteld bij besluit van 30 Januari 1936; B. Bericht van ontvangst van Gedeputeerde Staten van het besluit van 30 Januari 1936 tot wijziging van de voorwaarden van op neming van patiënten, geheel of gedeeltelijk Voor rekening van de gemeente, in het Marine hospitaal (St. Lidwina); C. Jaarverslag over 1935 van het Centraal Comité voor Drankbestrijding „Helder"; D. Brief van het Gemeentebestuur van Anna Paulowna tot opzegging van de met die gemeente gesloten overeenkomst betreffende den cursus Oude Talen. (Voorgesteld wordt deze stukken voor ken nisgeving aan te nemen). E. Verzoek van B. P. Abbema om eervol ontslag als onderwijzer aan de B.L.O.-school. (Voorgesteld wordt het gevraagde ontslag eervol te verleenen, met ingang van den door Burgemeester en Wethouders te bepalen datum). Onderwqs. Voorstel tot toekenning van vergoeding overeenkomstig art. 13 der Lager Onderwijs wet 1920. N.V. Zeebad Huisduinen. Voorstel tot het verleenen van een voor schot aan de N.V. Zeebad Huisduinen voor den bouw van een serre, enz. t Benoeming. Voorstel tot het benoemen van vier leden van de Commissie van toezicht op het Mid delbaar- en Nijverheidsonderwijs, ter voorzie ning in twee vacatures, resp. wegens perio dieke aftreding van twee leden: Voorgedragen worden: I. In de vacature ontstaan door het bedanken van den heer A. L. Bijl: 1. de heer Ir. S. Visman. 2. de heer F. S. Wethmar. n. In de vacature onstaan door het vertrek yan den heer j. van Leeuwen: 1. de heer J. P. H. Perks. 2. de heer T. F. Walma van der Molen. ni. In de vacature wegens periodieke af treding van den heer Ds. H. A. Enklaar, die zich niet herkiesbaar stelt: 1. de heer S. Jaring. 2. de heer J. B. Proost. IV. In de vacature wegens periodieke af treding van den heer A. Slingervoet Ramondt: 1. de heer Ir. A. Slingervoet Ramondt. 2. de heer Ir. F. Liebert. 25 mille niet voor een nieuw bad paviljoen, maar voor een nieuwe serre. B. en W. schrijven aan den Raad. Zooals U bekend is, besloot u in uwe ver gadering van den 6 Augustus 1935, onder In trekking van Uw besluit van den 28 Augustus 1934, aan de N.V. Zeebad-Huisduinen, ter leen to verstrekken een bedrag van 25.0000 voor den bouw van een balpaviLoen te Huisduinen, onder hypothecair verbana Thans is van de N.V. Zeebad-Huisduinen een schrijven ingekomen, waarin medegedeeld wordt, dat zij, in afwijking van de tot nu toe bekende plannen, gaarne zou willen overgaan tot den aanbouw van een serre aan het Hotel pension en tot het aanbrengen van inwendige veranderingen. Raming der kosten 11.500 Voorts is noodig voor: meubileering 1.500 centrale verwarming 5.000 inrichting van volksbaden, aanschaffing stranumateri- aal en zoo noodig verplaat sing van de exploitatie 1.500 onderhoudswerken aan ge bouwen 1.000 overige betalingen, waaronder de kosten van aanbesteding voor het plan badpaviljoen 4.500 13.500 Totaal25.000 In de plaats van het door u bjj besluit van 6 Augustus 1935 aan de N.V. ter leen te ver strekken bedrag ad 25.000 voor den bouw van meergenoemde serre, enz., haar een be drag van 25.000 ter leen te willen verstrekken. Naar onze meening zijn voor het toekennen van het laatstbedoeld bedrag van 25.000, dezelfde motieven nog van kracht, welke ver meld zjj in ons voorstel van 1935. Deze zijn in het kort de volgende: Wanneer geen financieele medewerking mag worden verleend, dan is het te voorzien, dat de reeds verstrekte gelden op hypotheek in de toekomst niet zonder gevaar zijn. Het is dan te verwachten, dat de Gemeente belang rijke financieele schade zal lijden, aangezien de N.V. moeilijk meer aan haar verplichingen zal kunnen voldoen, terwijl de gemeente toch de indertijd aangegane leeningen moet aflos sen en daarvoor de rente moet betalen. De Gemeente is niet kapitaalkrachtig genoeg uit de gewone middelen de leeningsbedragen geheel of grootendeels af te schrijven. Deze aangelegenheid verdere op haar beloop laten kan de gemeente ook niet doen. Daarmede is trouwens ook in ander opzicht geen gemeente belang gediend. Immers het is ontegenzegge lijk van groote beteekenis voor de gemeente speciaal voor Huisduinen dat de N.V. in staat wordt gesteld haar bedrijf voort te zetten. Wij wijzen u er voorts nog op, dat als de N.V. door het niet aan haar verstrekken van de benoodigde geldmiddelen, haar bedrijf niet met succes kan blijven exploiteeren, de ge meente toch moet blijven voortgaan aan de aandeelhouders jaarlijks een rente uit te keeren van 5 van het gestorte aandeelen kapitaal, dat, volgens de laatste gegevens, 78.700 bedraagt. Wanneer de serre aan het Hotel-pensioen toegevoegd wordt en de overige verbeteringen tot stand zullen gekomen zijn, mag worden verwacht, dat de zaken beter zullen gaan en koesteren wij dan ook de hoop, dat In dit ge val binnen afzienbaren tijd een sluitende ex ploitatie verkregen wordt. De N.V. zal alsdan ook aan haar verplichtingen tot het betalen van rente en aflossing kunnen blijven voldoen. De begrooting voor 1936 is opgebouwd in de verwachting, dat de aanbouw in de verwach ting, dat de aanbouw van de serre en de overige verbeteringen vóór het intreden van het a.s. seizoen tot stand zullen komen. Om dat te bereiken dient dus met bekwamen spoed te werk worden gegaan. Het nieuwe verbeteringsplan verdient verre de voorkeur boven het oude plan, dat onder meer verhooging van het gestorte aandeelen kapitaal met 21.300.tengevolge zou heb ben, waarvoor de gemeente de rente garantie heeft aanvaard. Uitbreiding van het aandee lenkapitaal is bij dit nieuwe plan niet noodig. Integendeel, het Bestuur der N.V. heeft ons in beginsel schriftelijk de toezegging gedaan, dat zij de thans beschikbare aandeelen niet zal uitgeven en in portefeuille zal houden. In verband hiermede verdient het aanbeveling de rentegarantie definitief te beperken tot een bedrag van 78.700.(het tot nu toe gestorte aandeelenkapitaal). TIV OLI-PROGRAMM A. Van „thrillers" gesproken. Dezer dagen verschijnt de Tivoli met een programma dat geheel gewijd is aan licht verteerbaar amusement, geserveerd in een Diesel-express, die met fabelachtige snelheid door het Amerikaansche landschap davert en op een vracht-passagiersschip, dat zich van Hongkong „op weg naar Singapore" via een typhoon, een aanval van zeeroovers en an dere moeilijkheden een weg baant. Dus na een serie karakter-films ditmaal twee, die als ware specimen mogen gelden van sensatio- neele, technisch-knappe filmkunst. Beide zijn echt-Amerikaansche producten. In de Diesel expresse bewonderen we de combinatie van techniek en regie, die tesamen een werk pro duceert, dat dan weer adembenemend van spanning is, dan weer vroolijkheid te weeg brengt, nu eens doet rillen, dan weer doet lachen. „Op weg naar Singapore" heeft niet dat fantastische van de Diesel-expresse, deze rolprent heeft een sterke ruggesteun ln het knappe scenario. Hier is de geschiedenis in woord en beeld gebracht van een schip, dat behalve o.m. koelies een kostbare lading goud te vervoeren heeft. Dank zij pientere spionnen is een bende, onder aanvoering van Wallacc Beery, op de hoogte gekomen van de kostbare lading. We zien hoe zich een aantal handlangers onder de dekpassagiers bevinden, terwijl de aanvoerder als eerste-klasse passa gier de voorbereidingen treft voor den slag, welke in de Chineesche Zee geslagen zal wor den. Op knappe wijze worden we naar het hoogtepunt van de film gevoerd, we voelen het onheil naderen met elke wenteling, die de schroef van het schip maakt... Zeer goed is het b.v. gezien om een typhoon (hoe knap is hier geregisseerd!) in te lasschen, het ver schrikkelijk beeld van dit natuurgeweld onderstreept het drama dat weldra staat te gebeurenDe overval volgt weldra, b(j volkomen verrassing. Een muiterij ontstaat aan boord, de muiters hebben zich van de wapens meester kunnen maken, dank zij de sleutel, die hen door Jean Harlow in handen gespeeld is. Kapitein Clark Gable en zijn Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, WeststraatI le Paaschdag: 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel Zang van het Kerkkoor. 12.30 uur, Kinderkerk (Zondagsschool Westerkerk, (Helden der Zeeplein). 2e Paaschdag: 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Geref. Kerk (Julianapark). le Paaschdag: 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meijnen 2e Paaschdag: 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). le Paaschdag: 's Morgens 10 uur, Ds. Mejjnen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat), le Paaschdag: 's Morgens 10 uur en 's middags 5.30 uui Ds. N. v. d. Kraats. 2e Paaschdag: 's Morgens 10 uur, Ds. N. v. d, Kraats, Chr. Geref. Kerk (Steengracht), le Paaschdag: 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur, de heer J. Rebel. 2e Paaschdag: 's Morgens 10 uur, de heer J. Rebel Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). le Paaschdag: 's Mornens 10.30 u., Eerw. Heer H. Heeresma van Amsterdam. Feestliturgie en Koorzang. Doopsgez. Gem. le Paaschdag: 'a Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). le Paaschdag: 's Morgens 10 uur, Ds. K. de Bel, van Schiedam. 2e Paaschdag: 's Morgens 10 uur, Ds. C. A, ter Linden, van Amsterdam. Gebouw Middenstraat 117. le Paaschdag: 's Avonds 8 u., Evangelisatie samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). le Paaschdag 's Morgens 10 uur, plechtige hoogdienst 's Avonds 7 uur, vespers 2e Paaschdag: 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: le Paaschdag: 's Morgens 10.30 uur en 's avonds 8 uur, 2e Paaschdag: 's Avonds 8 uur, samenkomsten. Leger des Heils. le Paaschdag: 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 8.30 Openluchtsamenkomst 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat 2e Paaschdag: 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 le Paaschdag: 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uu* Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. le Paaschdag: j 's Avonds 7 uur, Ds. M. van Wichen Bioscopen. Tivoli-Theateraanvang 7 uur. Witte Bioscoop, aanvang half acht. Rialto-Theater, aanvang half acht. Donderdag 9 April. Casino, 8 uur: Vara, afd. Den Helder, Kees Pruis-avond. Musis Sacrum, 8 uur: Cursusbal. Zondag IS April. Musis Sacrum, 8 uur: Populaire Soirée. Casino, 's middags 8%6 uur en 'savonda 8 uur: Eddy Carelsen and hls 9 boys. A. Kossen, Café Prins Hendrik, Julianadorp, Gymnastiekuitvoering, bal na. Maandag IS April. Musis Sacrum, 8 uur: Populaire Soirée. Casino, 's middags en 's avonds: Eddy Carel sen and hls 9 boys. schip lijken aanvankelijk reddeloos verloren, maar door zijn leven op te offeren redt Lewis Stone, de door zijn collega's verguisde derde stuurman, de situatie. Wij zullen hier niet verder van den inhoud vertellen, doch wij meenen, dat men zich met dit kort résumé een indruk kan vórmen van het gegeven in „Op weg naar Singapore". Verschillende hoogtepunten zjjn er aan te wijzen, zoo ls daar het sterke spel van Gable en de platina blonde Jean Harlow. Als altijd is Beery's creatie uitstekend verzorgd, terwijl Lewis Stone, sterk karakterspeler als hij is, als1 ge knipt is voor zijn niet groote rol. Voorts de regie, die bij de uitbeelding van de typhoon een zeldzame prestatie levert. Zoo ls deze film geworden tot ieen werk, dat door de sen- satie-menschen verslonden zal worden. Trou wens het geheeléi programma zal henbe koren, want het is één thrill dat er akh is. En men weet het, verzorging van sensatie films kan men kan de Amerikanen (in dit geval de Metro jGóldwyn Mayer) overlaten!

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9