Abonneert op dit blad Cailantsoog Anna Paulowna. Wieringen Schagen Texel 9a. ïfomMfa/ibotx Xilmeta Breezand Wieringerwaard. HKLDRRSCHB COURANT VAN DINSDAG 21 APRIL iq36 3e 3$atavwwi> Visscherij Veel stormschade op bouwlanden. Politierechter Alkmaar Land- T uinbouwnieuws Luchtvaart 471ste STAATSLOTERIJ Het postvliegtuig Nachtegaal licht beschadigd. Proeven met stratosfeervliegtuigen in Engeland. Zweefvliegrecord verbeterd onze voorouders aten met hun vingers, dit tvas niet erg zindelijk, maar wij gebruiken t>lekvrije lepels en vorken. De nieuwste modellen zijn aanwezig. Complete cassettes, inhoudende Prijzen t 6 tafellepels f 9 65 tafelvorken f ,/7c l soeplepel groentelepel f 12.95 Aardappellepel f 14.80 1 Sauslepel De aalvangsten In het IJsselmeer worden al lengs beter en de prezen handhaven zich tot dusverre tamelijk goed. Wat betreft het vervroegde openingsuur van den afslag te IJmuiden, heerschen er verschil lende meeningen omtrent de doeltreffendheid er van. Verscheidene groepen zijn er tegen, terwijl er ook verscheidene groepen het als een verbete ring beschouwen. De tijd zal moeten uitwijzen of er inderdaad voordeel in schuilt. Het Rotterdamsche overzicht heft weer een klaagtoon aan over de vtach welke vanuit IJmuiden naar Rotterdam is gezonden, in tegenstelling met de vtach, die uit Noorwegen was aangevoerd. De buitenlandsche was goed volgroeid en Uitstekend verzorgd, terwijl de verzorging van die uit IJmuiden veel te wenschen overliet. Deze steeds tcrugkeerende klacht over de Inferieure kwaliteit van de IJmuider vtach vraagt, dunkt ons, een ernstig onderzoek. Het gaat hier om een groot belang voor onze vis scherij. Is de klacht werkelijk gegrond, dan dienen er maatregelen te worden genomen, dat er voor betere kwaliteit wordt gezorgd. Blijkt de klacht overdreven of ongegrond, dan wordt het tijd, dat op deze wijze niet wordt voortge gaan met de kwalificatie of liever diskwa lificatie van door onze vloot aangebrachte visch. Zoo krijgt men sterk den indruk, dat er wei Iets hapert aan onze visch, hetgeen tot funeste gevolgen moet leiden voor onze visscherij. In dit verband is het wel kenmerkend, het geen ons onlangs door een grootvischhandelaar wqrd verteld, n.L, dat men in Keulen zeer ge steld was op visch uit IJmuiden aangevoerd, zoo zelfs, dat wanneer er ook visch uit Weser- munde was. aangebracht, de kooplui te Keulen deze visch niet in behandeling namen, maar tot de IJmuider visch hun aandacht bepaalden, ondanks dat deze visch meer moest opbrengen. Helaas kon men deze zendingen, die recht streeks per auto naar Keulen werden gebracht, niet laten doorgaan, omdat de kosten er aan verbonden, te groot waren en ook in dit geval weer de betalingsmoeilijkheden onoverkome lijke bezwaren opleverden. VERLENGING TEKMUN VAN ADVIES. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is aan Gedeputeerde Staten dezer provincie verzocht den termijn, gesteld voor het uitbrengen van advies van den Raad en de Commissie, bedoeld in artikel 158 der Ge meentewet, inzake eventueels vereen lging der gemeenten Zjjpe en Cailantsoog met één maand te verlengen en aldus te bepalen op 15 Juni as. KEI/UNO DIENSTPLICHT Bij de op 17 April J.1. gehouden keuring voor den dienstplicht zijn de volgende uit spraken gedaan. Goedgekeurd werden: S. Baken, J. A. Noordstrand en W. Raven. Af gekeurd: één. R.K. TOONEEL. De R. K. Tooneelvereeniging, die Zondag avond een uitvoering gaf in de zaal van den heer Jb. Borst, had zooals gewoonlijk, niet over belangstelling te klagen. De zaal was geheel bezet, toen de heer Ligteringen tot de aan wezigen, waaronder ook de pastoors Verhoeff en Van der Eem, een welkomstwoord sprak, de donateurs dankte voor hun steun en anderen opwekte ook dien steun aan de vereenlging te verleenen door donateur te worden. Het stuk, dat voor het voetlicht gebracht werd, was „Truu8je Meijer", een vroolijk spel in drie be drijven. Nu, al was de inhoud van weinig be lang, vroolijk was het en levendig ook! Vooral het eerste bedrijf, waarin de lapjeskoopman Meijer, liquidatieuitverkoop houdt. Toen was het een voortdurend komen en gaan op het tooneel en een drukte, dat het den toeschou wers wel eens duizelde en de spelers bijna geen tijd genoeg hadden behoorlijk door de deuren op te komen en weer af te gaan. (Van deuren gesproken: er was gezorgd, dat een behoor lijke achtergrond zichtbaar was als de mid dendeuren open waren, maar we zouden wil len aanraden voortaan ook aandacht aan de Zijdeuren te schenken en deze zoo te openen, dat de toeschouwers ook dan niet in de ruimte achter de coulissen kunnen zien). Ook in de andere bedrijven en voorat in de tooneeltjes waarin de vrouw van den ex-lapjesman pro beert haar man op te voeden tot een „waardig" bewoner van den deftigen winkel en Meijer zooveel heeft uit te staan van de hem onge makkelijk zittende kleeding. was handeling ge noeg. Niet minder dan twaalf personen speelden in het stuk en natuurlijk kan men dan bij een dilettantenvereeniging niet verwachten, dat alle rollen evengoed bezet zijn. Maar de ver tolking in zijn geheel was zoodanig, dat de vrooltjkheid goed tot baar recht kwam Het publiek schaterde het meermalen uit om aar dige gezegden en koddige situaties. Het liet Zich dan ook niet onbetuigd en beloonde de Spelers aan het einde met een daverend applaus V.OJ.R.-AVOND, Het zeer ongunstige weer in aanmerking genomen, kon het bezoek aan den V.CJ.B.- avond in de Ned. Herv. Kerk, hoewel klein, toch niet onbevredigend genoemd worden. De heer De Graaf, hoofdbestuurslid van den Vrijz. Chr. Jongeren Bond kreeg na opening door de afd.-voorz. mej. Chr. Wal- boer, het woord en had een aandachtig ge hoor voor z'n lezing, die minder een propa gandistische rede dan wel een praatje in 't al gemeen was, om aan het doel en streven van den bond meer bekendheid te geven. Aan het slot van den avond dankte de voorz. mevr. Baken, die zoo welwillend was den samenzang te begeleiden. LICHTBEELDEN AVOND. Ook de lichtbeeldenavond, georganiseerd in Veerburg door de afd. van het Instituut voor Arb. Ontwikkedng en de VA.R.A., zou zeker beter bezocht zjjn als de storm die over den Polder blies niet velen thuis had gehouden. Het onderwerp: „Bloemen en planten voor iedereen", behandeld door den V.A.R.A.-me- dewerker S. Lantfnga en geïllustreerd met lichtbeelden, had immers onder betere om standigheden zeker meer belangstelling ge trokken en de manier, waarop de heer L. z'n causerie hield en z'n nuttige wenden ten beste gaf, had die meerdere belangstelling ook verdiend. Over de lezing zelf, die reeds in de omge ving werd gehouden, behoeven we niet uit te welden. We volstaan met te zeggen, dat er ook hier met veel Interesse naar geluisterd werd. GOUD MUILTJE. Onder leiding van mej. J. Sluis voerde een kinderzangklasse in Veerburg de operette „Goud Muiltje" op. Het !(jkt ons onnoodig over de opvoering van deze bekende oprette in details te treden. Het was leuk te zien hoe de jonge „artisten" trachtten hun beste beentje voor te zetten. Het geheel bleek goed Ingestudeerd en had onder de goede leiding van mej. Sluis een vlot verloop. Uit het daverend applaus kern men opmaken, dat het publiek van het leuke kinderspel genoot, vooral van het laatste tafroql, waarin de engeltjes, waarvan som mige niet ouder dan 4 Jaar waren, voor kwamen. Aan het slot moest dan ook „ge haald" worden. Mej. Sluis deelde nog aan het eind van den avond mede, dat het ln de bedoeling ligt as. Woensdagmiddag weer aan te vangen met de repetities,, waarop zij dan vele nieuwe zanger tjes hoopte te zien. Hippolytuskoef. UITVOERING O.K.K. De dames huldigen hua directeur. Optreden Thokm en v. Lier. Het ging er Zondagavond gezellig toe in Concordia. Het bekende Mandoline-ensemble Oefening Kweekt Kunst, dir. de heer P. Jongkind, dat op den 2en Paaachdag op het concours te Den Haag andermaal haar aup- prematie heeft bewezen, door in de hoogste afd eeting de beste prestatie te leveren, gaf een entree-uitvoering met medewerking van het bekende radio-duo Tholen en v. Lier. Deze avond ia tot een groot succes ge worden, Het was eivoi toen de Voorzitter, de heer Jongkind, den aanwezigen een hartelijk welkom toeriep en de successen van O.K.K. nog even releveerde. O.K.K. speelde daarop een mooie wals en vervolgens de beide concoursnummers waar mede zooveel eer was ingelegd. Onder adem- looze stilte werden deze beide nummers aan gehoord en het daverend applaus, dat na het beëindigen weerklonk, bewees ten volle, dat het publiek het gepresteerde zeer waar deerde. Deze avond had niet het karakter van een huldigingsavond, maar na het spelen van O.K.K. trad de heer Zon naar voren, die den aanwezigen nog een oogenblik aandacht vroeg voor een kleine verrassing die de leden den directeur wilden bereiden. De heer Jongkind werd daarop, door mw. E. Russelman—Dekker toegesproken. „Nu onze club op het concours in Den Haag weer zoo'n prachtig resultaat heeft behaald, geloof ik, dat ik u namens de leden nog wel eens heel hartelijk mag bedanken. We mochten ons van 't Jaar niet tevreden stellen met alleen een eersten prijs, we moes ten onze prestatie van vorig jaar zien te evenaren, en, als het kon nog overtreffen. Veel. zeer veel heeft u van ons gevergd. Avond aan avond liet u ons repeteeren, maar het is ons nooit te veel geweest. Wederom heeft de uitslag onze en ook uwe verwachtingen overtroffen. Wat we hadden gehoopt is gebeurd. We hebben de beste prestatie geleverd en voor de tweede maal beslag gelegd op de wisselbeker. Wij zijn het er allemaal over eens, dat we deze successen, waar we zoo blij mee zijn, slechts aan u hebben te danken. Zonder uw bekwame leiding hadden we het nooit zoover gebracht. We zijn dankbaar voor hetgeen gij thans weer voor ons hebt gedaan. Mag ik u daarom namens de club dit cadeau overhandigen." Aangenaam verrast mocht de heer Jong kind daarop een fraaie barometer in ont-i vangat nemen. Mevr. Russelman vervolgt dan voor mevr. Jongkind had spr. eveneens harte lijke woorden en fraaie bloemen. Een langdurig applaus volgde op deze woorden. De heer Jongkind dankt dan op har telijke wijze voor de hem gebrachte hulde. Spreker is tevreden over de medewerking die O.K.K. wel heeft willen verleenen om in Den Haag de Wieringer kleuren hoog te houden. Hierna kwam het optreden van Tholen en van Lier. Reeds na hun eerste liedje hadden zij contact met de aanwezigen die den ge- heeien verderen avond intens hebben genoten van hun grappen en grollen. Hun scène „U belt, wij draaien" was kostelijk. Een paar echte leuke jongens, die de gang er ln hiel den en ieder geweldig amuseerden. Onze complimenten aan O.K.K., de bloeien- do veroeniging, die haar reputatie, steeds avonden van zeer goed gehalte te bieden, ook I ditmaal weer heeft hooggehouden. Het bal had een prettig verloop en noode verliet men de zaai toen het sluitingsuur was aangebroken. Hippolytushoef INBREKERS UITBREKERS. Een tweetal heeren uit deze gemeente, t.w. J. L. en M. L., oude bekenden van de politie, werden Zaterdagmorgen bij hun bezoek aan het gemeentehuis, waar zü om ondersteuning kwamen, door den brigadier der ryksvehl- wacbt, den heer A. Bergzma, ln „Schutsshaft" genomen en in „Hotel Baarn" achter het Raadhuis opgeborgen. De heeren hadden nog een paar maanden te goed wegens een onlangs op de Veluwe gepieefden diefstal van hout en zouden Maan dag naar Alkmaar worden getransporteerd. Omstreeks Nieuwjaar zagen zij echter kans door verbreking van tralies en raam hun vrij heid te heroveren, een grapje dat hun straf ongetwijfeld zal hebben verzwaard. Ook ditmaal konden zij blijkbaar niet aan hun nieuwe omgeving gewennen en verkozen de frissche buitenlucht boven de bedompte ceL Door een gat ln het dak te maken wisten zü te ontsnappen, 'a Middags om pi.m. 4 uur bleken de vogels gevlogen te zün. Een paar uur later werden de heeren ln hun woningen andermaal gearresteerd en nu meteen maar naar Alkmaar gebracht. Zü kunnen daar hun uitbreekpogingen voort zetten, maar we geven hen ditmaal niet veel succes. OPENBARE VKRKOOPING. Zaterdagavond had tn Café Duijnker, aan den Poelwcg, ten overstaan van notaris Obreen de openbare verkoop plaats van een woonhuis met erf en aanbehooren, staande te Westerland, groot 8.18 aren en behoorende aan den heer W. Knol. Kooper werd de heer C. Koorn P.J-zn. te Westerland voor 540. PLAN VAN DEN ARBEID. In het Eigen Gebouw werd Zondagmiddag een cursus gehouden over het Plan van den Arbeid, door den heer C. F. Rozenschoon, uit Amsterdam, Redacteur bij de N.V. Arbeiders pers en deskundige op land- en tuinwbouwge- bied. Spreker hield zich voornameMjk bezig met het plan van den landbouw en trof ln deze ver- gelüklngen tusschen Denemarken en Zweden en Nederland. De opkomst was niet groot. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Het Instituut voor Arb.ontwikkellng alhier hield in het Eigen Gebouw een büeenkomst, getiteld „Op stap met de natuurvrienden". Voor dezen avond waarbij hls spreker optrad de heer O. Belle, uit Hoorn, die tevens het muzikale gedeelte verzorgde en declameerde, was tamelük veel belangstelling. Spreker werd welkom geheeten door den heer T. Bontkes, Hierna vertelt de heer Belle op vlotte wijze over uitstapjes van natuurvrienden en licht dit met lantaarnplaatjes toe. Ook het buitenland wordt niet vergeten. We rien de natuurvrien denhuizen en hare onmlddellüke omgeving uit België, Hongarije, Ch_ Slowakije, Frankrijk, enz. In Duitse hl and en Italië zün de natuur vriendenhuizen afgesloten en in dienst gesteld van het fascisme. Het was een bijzonder mooie en leerzame avond. EM M ABLOEM-OOLLECTE. Naar wü vernemen heeft de in deze ge meente gehouden Emmabloem-collecte opge bracht f 150.Voorwaar voor onze Witte Kruis afd. een mooi succes. Dank aan het damescomité voor de moeite en opofferingen in deze betoond. LEZING MIDDEN STANDS VEREENIGIN O. Vrüdagavond sprak alhier voor de Midden- standsvereeniging. de heer Scheffel, lid der Kamer van Koophandel. Behandeld werden de onderwerpen: „Het werk van de Kamer van Koophandel" en „De beteekenis van het Han delsregister". Ondanks het slechte weer, het welk zün Invloed op de opkomst, zichtbaar had doen blijken, waren aanwezig vertegen woordigers der afd. Schagen, Wieringen, Anna Paulowna en Wieringermeer. GEMEENTERAAD SCHAGEN. Agenda van de vergadering vna den Raad der gemeente Schagen op Vrüdag 27 April 1936, des namiddags te kwart over 7 uur. Punten van behandeling: Ontslagname als lid van den gemeenteraad door den heer B. Orsel. Ingekomen stukken en adressen. Ged. Staten, verdaging beslissing aankoop grond van G. N. M. Becker. Minister van Financiën vaststelling quotiënt art. 21 Fin. Verhoudingsbeslutt. Voorstel tot verkoop van bouwterreinen van het grondbedrijf. Voorstel met betrekking tot het aanleggen door de provincie van een woonstraat langs den provincialen weg aan de Dorpen Voorstel met betrekking tot den Vleesch- keuringsdienst. Voorstel met betrekking tot terrein voor een rusthuis. „Wat rij dan al dia menschan Be vaar.ijk vandaag", dacht u immiin vanmiddag achter het stuur (Hoe cegi men dat ook weer van dien splinter,dien balk en owoog?...) i Sehagerbrttg, COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK. Bovengenoemde bank hield j.1. Zaterdag een ledenvergadering in hotel „Het Wapen van de Züpe", welke door 87 leden werd bijgewoond. De voorzitter, de heer H. Kant, opende de vergadering on heette de aanwezigen welkom. Spreker zelde, dat de economische toestand voor de iandbouwbedrüven in 1935 Wjzonder slecht is geweest, door de buitengewoon lage prijzen der landbouwproducten. Niettegen staande dit feit, nam de bank echter toe ln omvang en bloei en kunnen de uitkomsten over 1935 tot tevredenheid stemmen, De voorzitter herdacht het verscheiden van den heer K. van Loenen, die én als lid, én als verslaggever voor de „Züper Courant", de vergaderingen der bank jarenlang heeft be zocht. De nol uilen der vorige ledenvergadering, gelezen door mej. G. Klerk, kassier, werden goedgekeurd. Aangeboden werd de rekening over 1935 en de balans per 31 December 1935. Op advies van de commissie belast met het nazien van rekening en balans, besloot de vergadering tot goedkeuring. De balans geeft een winst aan van f 8.630.94, waarvan, krachtens besluit der vergadering, zal worden bestemd voor verhooging van het reservefondo f 1.741.64, afschrijving op het bankgebouw f 1.000.—, af schrijving op dubieuse vorderingen f 889.30. Medegedeeld werd, dat de rente zü het zeer voorloopig is bepaald als volgt. Spaar gelden: leden 3 een jaar vast 3»/, nlet- leden 2»/, een jaar vast 3'/, Opgenomen gelden: le hypotheken en crediet-hypotheken 4*/,; voorschotten en overige leeningen 4»/, Tegoed in loopende rekening: 2»/,»/,. Het Bestuur stelde voor in het bankgebouw een saie-inrichting met 18 loketten aan te brengen, alsmede om spa&rbusjes aan tekoo- pen om deze ten behoeve van jeugdige spaar ders beschikbaar te stellen. Tot een en ander werd met algemeene stemmen besloten. Het jaarverslag van de Kassier werd goed gekeurd. Hieraan is het volgende ontleend. Ontvangen spaargelden f 366.751.44, terugbe taald f 314.508.33, saldo op 31 December 1935 f 764.374.60. Terugontvangen voorschotten en hypotheken f 96.609.45, uitgegeven 108-150.—, uitgegeven op 31 Dec. 1935 f 416.194.05. In loopende rekening ontvangen f 517.440.22, uitgegeven f 506.107.46, saldo op 81 Dec. 1935 te vorderen f 109.818.15, te betalen f 44.536.56. Bü de centrale bank was aan het einde van het jaar belegd f 86.668.26, in 4deposito- obligaties der C.B. f 54 000.in jaar-deposito's f 70.000.en in overige waardepapieren f 49.950.—. In 1935 werd aan rente ontvangen f 30 542.44 en uitgegeven f 22.841,44. Het reserve fonds bedroeg f 28.258.38 en is ln de vergadering verhoogd tot f 30.020. Met groote meerderheid van stemmen wer den herbenoemd tot Bestuurslid de heer C. Tiel en tot lid van den Raad van Toezicht de heer C. Nobel Az. Hierna volgde sluiting. FANCV-FAIK, Naar wü vernemen zal alhier op 16, 17 en 18 Mei a-s., een Faocy-Fair worden gehouden ten bate van de harddraverij vereenlging „Voor waarts", de gymnastiek vereenlging „Ons Ge noegen en de z&ngvereeniging „Kunst na arbeid". BURGERVLOTBRUG. BRAND. Vrüdag j.L, ongeveer 8 uur, ia brand uitge broken in een schuur van den heer G. Zeeman aan den Ruigeweg alhier. In deze schuur, welke was gelegen opeenl- gen afstand van het woonhuis van den heer Zeeman, bevonden zich o.m. 100 kuikens, een bond en 4 geiten, welke alle in de vlammen omkwamen. Toen de brand door een der buren werd opgemerkt, viel aan reddeD van den schuur met inhoud niet meer te denken. Aangewak kerd door den zeer sterken wind, grepen de vlammen snel om zich heen en deelden zich weldra mede aan een ln de nabijheid staande andere schuur. Met hulp van bureo slaagde men er geluk kig in deze laatste schuur, welke ODmiddeliük grenst aan de woning van den heer Zeeman door middel van emmers water en een siang op de waterleiding, grootendeels te behouden De oorzaak van den brand is niet bekend Verzekering dekt eenigszins de veroorzaakte schade. HUISVLMTTENTOONSTELLING IN HET ST. JANSHUIS. Zaterdag en Zondag heeft in het St, Jans huls te Den Burg een tentoonstelling van werk stukken plaats gehad voor het grootste ge deelte vervaardigd door jeugdige werkloozen. De opening der tentoonstelling geschiedde door den Z.Eerw. heer pastoor Brinkman, die daar- bü wees op het zeer groote nut van den han denarbeid waardoor de jeugd huiselijker werd, zich allerlei vaardigheden eigen wist te maken en vooral in dezen tüd van werkloosheid aan genaam werd bezig gehouden „Ledigheid is immers des duivels oorkussen". Verder voerde de voorzitter van den R. K. Volksbond, de heer H. Zijm even het woord; spreker bracht o.m. dank aan het gemeentebestuur voor den financieelen steun en voor alle verdere mede werking die men ondervindt, verder dank aan het Kerkbestuur voor beschikbaarstelling van het gebouw. Ook sprak de heer Zjjm een bizon der woord van dank tot Bakker's Ijzerhandel waar men vele artikelen voor houtsnijwerk etc. betrekt en waarvan men verbazend veel mede werking ondervindt. Spr. schetste vervolgens de moeilijkheden, die men hier op Texel heeft met het vinden van goede leiders voor de ver schillende cursussen, men is tenslotte echter zeer goed geslaagd. De volgende personen tra den als cursusleiders op: figuurzagen: de heer H. Schrama; houtsnüden: de heer Joh. Witte; motorcursus: de heer Ben Paagman (de motor- cursus was zeer volledig, men kreeg zelfs de beschikking over motoren); knip- en naaicur sus: mej. M. HuismanWitte. Na de opening kregen we even de gelegen heid om de tentoonstelling te bezichtigen. Het bleek duldelük, dat de verschillende cursussen onder goede leiding hadden gestaan. De aan dacht werd vooral getrokken door prachtig flguurzaagwerk en houtsnijwerk: kapstokken, aigarenkastjes, theebladen enz. Voor de dames was ook het werk der meisjes van de knip- en naaicursus ten toon gespreid, waarbij vooral het werk de aandacht trok waarbij van oud nieuw was gemaakt. De jury voor laatstgenoemden cursus be staande uit de dames A. Pieper, mej. Dogman v. d. Vis en mej. SchramaZoetelief kende de volgende prijzen toe: lste prüs Annie Düt, 2e Prijs Marie Kil jan., eervolle vermelding Guus Bakker Md. Ais jury-leden voor de figuurzaag en hout- snijcursus hadden gefungeerd de heeren Ties- aen (Dir. v. Gemeentewerken), H. Z\Jm en C. Schoenmaker. Mguwssoagwerkle prüs 49 punten, Jac. Schrama Cz.; 2e prüs 46% punten. Jan Schra ma Gz,; eervolle vermelding met 43% punten, Jan Schrama Hzn. Houtsnijwerk: le prya 52 punten, Jac. Schra ma Hz.; 2e prüs 52 punten, Cor. Maas Dz.; eervolle vermelding 50 punten. Joh. Keüzer. De storm uit Noordebjke richting heeft Vrüdag en Zaterdag in de bouwpoiders in onze gemeente zeer veel schade veroorzaakt. Door den harden wind geraakte, vooral op de lichte gronden in het Noorden, P. H. Polder, Eierland en nabü de Staatsbosschen, het droge zand zoo ln verstutving, dat tuinwallen be dolven werden en alooten geheel dicht stoven. De sohade aan het jonge gewas, dat op vele plaatsen bloot kwam te liggen of zwaar met zand werd bedekt, is groot, terwijl veel van den uitgestrooiden kunstmest met het zand van de landerijen verdwenen. Vooral de boer derijen in den polder Het Noorden zün door den storm zwaar getroffen en hebben enorme schade. Gelukkig is thans eenige regen ge vallen, waardoor nog veel van het gewas terecht kan komen MARKTOVERZICHT. De veeaanvoer was Maandag veel grooter dan vorige week, vooral kwamen er ditmaal veel nuchtere kalveren aan den markt. Door dezen grooten aanvoer zakten de prijven echter. Voor 6 gid. kocht men een zeer groot kalf. Verder bestond de rundvee-aanvoer uit een 6-tal koeien, voornamelük Jong vee; de prijzen liepen van 80 tot 100 gulden. Varkens op de boerderij doen 161/, tot 17 cent per pond. De biggenhandel op den markt was belangrijk, zü brachten gemiddeld 11 gld. per stuk op. Verder werden eenige geide schapen ver handeld, de prijs bedroeg gemiddeld f 16. per stuk. Aan de elerenveiling viel een geringe prijs stijging waar te nemen, EEN NIEUWE KLEUTERSCHOOL, De kleuterschool te Oosterend, die geruimen tüd in een lokaal van de N.-H. gemeente ge houden is, neemt zoodanig ln leerlingen toe, dat dit lokaal te klein wordt. Niet minder dan 32 leerlingen hebben zich aangemeld. Er bestaan nu plannen om voor dit doel een nieuw gebouw te stichten. Reeds wordt uit gezien naar een geschikt terrein hiervoor. Scheepsdiefstal. Pieter Carnelis V., niet verschenen, was op 13 December zoo vrij geweest van de te Texel gestrande Zweedsche stoomboot hout en andere voorwerpen te kapen, wat door 2 getuigen werd bevestigd. De officier rekende dan ook geducht af met den verdachte en eischte 3 maanden gevangenisstraf, temeer daar dit niet onder strandjutten viel, maar degelük op diefstal. Uitspraak conform. MMumWinf. De 22-jarige Wilhelmus Hubertus St. land arbeider te Anna Paulowna, die op 28 Februari door zün patroon met 8 dagen was opgezegd, was hierover in woede ontstoken en had toen de man 'n flinke opdoffer verkocht. Verdachte zei, dat men hem zonder reden had gedaan gegeven en dat zün patroon slecht bekend staat, vooral tegenover zün personeel wat da behandeling aangaat. In 't dorp. Edelachtbare, praat men over hem als 't concentratiekamp, hetgeen hilariteit verwekte. Elsch; f 15. of 10 dagen. Uitspraak f 10.— of 5 dagen. e n EIEREN NAAR ENGELAND UITGEVOERD De vorige week zün 5.588.600 eieren naar Engeland uitgevoerd. MELKSTEUN-VEKLAGING EN ALGEMEEN BELANG. Dr. Decker» iaat eenige woonsten in heé oommtuiqué sofemppem. Het Alg. Hbld. had er bezwaar tegen go- maakt, dat in het communiqué der Zuivei- centrale, waarin melding werd gemaakt van de verlaging van boteraccüns en meiksteun, de woorden voorkwamen: „Hetgeen voor de kosten van levensonderhoud van belang is." Het blad heeft toen aangetoond, dat de prijs verlaging der consumptieboter niets anders is dan een terugkeer tot het prijsniveau, zooals dat voor kort is geweest, benevens dat de meiksteun verlaging slechts een middel van de Centrale is, om nu de steunbeperking was mislukt de melkproductie langs dezen weg omlaag te drukken. Het eigenaardige is nu, dat in het commu niqué, hetwelk in de sedert dien verschenen landbouwbladen, de woorden „hetgeen voor de kosten van het levensonderhoud van belang is," zün weggelaten! Klaarblükelük beeft ook minister Deckers sedert dien het bezwaar ingezien, dat het schermen met de kosten van het levensonderhoud niet alleen foutief was(een schün-argument dus), doch dat bovendien daardoor de boerenbevolking zou worden on- gezet tegen „de stad" en ,4e industrie", enz. PeC a heeft 'n elk geval last gegeven, om die onoprechte en kwaadstlchtende woor den te eliraineeren uit de nog niet verzonden of afgedrukte communiqué's voor de land- bouwpers en hü heeft hieraan goed gedaan. OPENING VAN DE KLM-UUN AMSTERDAM WEENEN BUDAPEST. Hut wind» fcmwtel VSW tem nieuwen dienst vertrokken. Mot eenige plechtigheid is gisterenmorgen de nieuwe dienst van de KLM naar Weeneu en Budapest geopend. De eerste pasaglers op deze lijn waren autoriteiten en persvertegenwoordigers, die gasten van de KLM de reis meemaakten en te Budapest eenige dagen de gasten van de Kurdirectie aldaar zullen zün Te half tien precies werd van den toren het vertreksein gegeven en rolde het Douglas- vilegtuig naar den anderen kant van het veld om met een korten aanloop zich van den grond te verheffen. De dienst van Nederland naar het hart van middeh-Eufopk was offioleel geopend. (Niet officieel) 3de klasse, 1ste l(jst Trekking van Maandag 2# April Ilooge Prijten 5000.— 12660 f 1500.— 20726 1000.— 758 4312 10765 15254 400.— 20944 f 200.— 8036 8756 100 526 4178 4785 9458 Prijzen van f 48. 17 65 80 115 123 139 161 i« 158 183 238 256 283 295 299 -,*» 329 336 396 429 432 474 483 567 580 605 639 644 657 665 Zl 735 739 763 765 768 814 877 <ma 909 972 1028 1030 1052 1084 uoe ij™ 1129 1153 1157 1160 1162 1219 1339 1370 1380 1395 1460 1541 1548 1585 1698 m» 1758 1778 1780 1790 1813 1852 1859 laai 1912 1917 1958 1961 2056 2126 2154 2ifiJ 2173 2193 2379 2402 2405 2"74 2485 2506 2542 2546 2594 2600 2606 2614 2621 2681 2681 2689 2775 2 786 2796 2834 2853 2855 2873 2894 2898 2922 3023 3034 3071 3000 3106 3160 3170 3172 3161 3229 3252 332J 3373 3395 3477 3490 3545 3566 3598 3648 3724 3730 3760 3777 3780 3794 3834 3»n 3930 3950 4000 4093 4100 4151 4209 4222 4239 4246 4314 4320 4344 4352 4353 4432 4446 4524 4565 4578 4618 4654 4683 46OT 4717 4747 4775 4782 4817 4834 4904 4925 4933 4635 4949 4655 4694 5001 5022 5042 5046 5049 5053 5064 5083 5095 5114 515a 5151 5152 5162 5185 5245 5313 5328 5353 6358 5397 5464 5468 5472 5528 5535 5553 5596 5625 5664 5698 5710 5720 5742 576J 5782 5806 5808 5829 5903 5957 5976 6000 6042 6069 6109 6146 6172 6213 6276 6301 6324 6334 6386 6406 64U 6428 6445 6491 6501 6574 6590 66% 6659 6677 6701 6714 6745 6752 6760 6763 6771 6918 8919 6952 6962 6963 6965 6966 7047 7052 7116 712$ 7146 7277 7285 7288 7290 7292 7296 732# 7368 7400 7437 7444 7491 7495 7516 7541 7543 7611 7637 7641 7664 7692 7732 7747 7790 7829 7834 7958 7905 7£S1 8000 8076 8116 8147 8162 8170 8185 8215 8236 8261 8280 8293 8334 8360 8389 6441 8448 8465 8519 8531 8555 8573 8586 8596 8637 864» 8662 8716 8817 8839 8850 8926 9032 9047 9082 9116 9117 9227 9245 9320 9356 9365 9379 9393 9429 9524 9527 9559 9572 9677 9690 9698 9724 9767 9786 9801 9804 981J 9830 9859 9861 9866 9893 9897 9903 9910 9987 9994 10007 10021 10034 10047 10075 10098 10128 10140 10142 10185 10201 10207 10208 10240 10286 10298 10313 10318 10322 10355 10393 1O410 10487 10644 10631 10650 10676 10684 10737 10790 10824 10825 10828 10837 10950 10958 10967 10981 11013 11053 11075 11064 11130 11144 11150 11188 11254 11285 11298 11346 11385 11442 11464 11483 11505 11563 11610 11617 11610 11635 11701 11728 11798 11833 11848 11858 11912 11927 11938 11992 12002 12005 12037 12075 12077 12102 12139 1214» 12166 12213 12224 12234 12259 12270 12380 12451 12469 12503 12514 12524 12525 12581 12588 12623 12629 12659 12705 12711 12719 12730 12741 12796 12910 12918 12922 12934 12953 12958 12969 12993 12995 13027 13028 13060 13068 13091 13093 1312» 13147 13154 13193 13194 13226 13247 13254 13321 13365 13381 13416 13438 13465 13478 13485 13514 13533 13577 13586 13625 13626 13853 13679 13706 13735 13747 13789 13805 13837 13839 13841 13844 13906 13965 13975 14019 14054 14083 14106 14107 14125 14164 14193 14257 14264 14273 14354 14366 14378 14380 14384 14387 14391 14481 14486 1452» 14525 14562 14575 14638 14664 14703 14741 14767 14774 14825 14864 14904 14917 14926 14966 14986 14992 15007 15126 15129 15201 15229 15233 15234 15277 15356 15373 15380 15386 15438 15538 15622 15625 15646 15652 15675 15759 15761 15779 15816 15916 15951 15983 16003 16083 16008 16116 16184 16204 16232 16245 16249 16277 16368 16379 16381 16433 16462 16467 16477 16530 16583 16601 16657 16665 16670 16717 16737 16756 16776 16183 16799 16823 16891 16901 16903 16906 16900 16924 17018 17027 17065 17086 17156 17174 17182 17229 17248 VX43 17430 17556 17568 17595 17659 17671 17687 17694 17714 17746 17766 17870 17898 17906 17019 17914 17916 17947 18008 18010 18017 18075 18087 18102 18108 18129 18156 18233 18289 18304 18351 18353 18367 18460 18503 18531 18533 18668 1887» 18803 18870 18897 18929 18940 18957 18979 1905» 19067 19068 19129 19174 19246 19278 10311 19351 19361 19380 19383 19387 19418 19432 19436 19437 19499 19520 19595 19615 19616 19617 19657 19675 19702 19706 19764 19781 19843 19912 19931 1893» 19946 19997 20007 20009 20026 20028 20040 20046 20049 20082 20083 20190 20222 20300 20350 20364 20368 20381 20467 20473 20489 20402 20513 20518 20630 20670 20684 20716 20738 20752 20750 2079» 20641 20868 20903 20910 20911 20925 20982 2099» 21000 Het Douglas vliegtuig Nachtegaal van do KLM, dat Zaterdagochtend van Schiphol naae Indië is vertrokken, heeft de landing te Man» seiUo, tengevolge van een rukwind, een lichfe beschadiging aan den vleugel opgetoopen. Het Douglasvllegtuig Lüster zal zoo spoedig mogeiyk naar Marsellle vertrekken en do reis naar Indië voortzetten in plaats van do Nachtegaal voortzetten. De Nachtegaal zal na reparatie ter plaatse naar Nederland terugkeeren. In een van de loodsen van het vliegveld Filton bü Bristoi is een stratosfeervliegtuig ia aanbouw. Dit vliegtuig, een eendekker, wordt gebouwd op kosten van het departement van, luchtvaart Omtrent de afmetingen enz. van het vlieg tuig is weinig bekend. De motor zou van, een zeer bijzondere cosntructle zün. waardoor het vliegtuig een zeer groote hoogte zou. kunnen bereiken. Men verwacht, dat hot vliegtuig tot een hoogte van 60,000 voet zal kunnen stügen. De proeven met stratosfeervliegtuigen» waarmee wülen de Amerikaansche vlieger Wiiey Post en de Russische vlieger Kokinakjf groote hoogten hebben bereikt, hebben tea doel om gegevens te verkrijgen omtrent do weersomstandigheden in de zeer hooge lucht lagen. Deskundigen meenen, dat hermetisch, afgesloten verkeersvliegtuigen in het gebied der stratosfeer fantastische snelheden kunnen ontwikkelen. De zeer geringe weerstand van de lucht ln dat gebied en het afwezig zü8- van atmosferische invloeden bevorderen do snelheidsontwikkeUng in hooge mate. De proefvluchten met het Engelseke vlieg' tuig zullen waarschünlük nog tn dit jaag plaats vinden. Op 5 uur et» 44 minuten gebracN»» De Nederlandsche sport- en zweefvlieger van Neyenhoff is er Zondag in geslaagd bet Nederlandsche uithoudingsrecord zweefvliegen te verbeteren. Zondagmiddag om twee uur vertrok bet sporttoestei van de Ned. Zweefvllegclub, do P-H.A.I.T., bestuurd door den heer 1° Hoekstra, van Schiphol met het Grunau* zweeftoestel PH-25 van het nationaal insti tuut voor zweefvliegen, bestuurd door den heer van Neyenhoff, op sleeptouw. Om ©vo

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10