AT ONZI CLUB BINNENLAND K.N.V.B. N.H.V.B. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 21 APRIL 1936 7 Jhr. Ruys in de Tweede Kamer herdacht. Redevoeringen van den heer J.J.C. van Dijk en minister Colijn H.K.HL De Prinses opent het werkkamp te Roden. Het congres der Vrijzinnig Democraten. Ned. bond van ge .jeeiiieaüijtcndren, Mex.caunscue bestellingen voor de Nederlandsche bedrijven Het congres „Nederland Weerbaar". 13 3 29 Jt—27 23 10 4Ï—43 17 31—33 17 r 34—42 17 1 15 s 3 30—44 Wat ons voorts in de K.N.V.B, interesseert H.R.C. - De Volewijckers2-l Beverwijk I—Helder 15—3- voor half-drie arriveerden de toestellen boven Noordwtjk Om 8.14 uur is de heer van Neyenhoff vel ltg 0p het strand van Noordwyk geland. De jtcer van Neyenhoff was in totaal 5 uur en 44 minuten in de lucht geweest, zoodat het record met 39 minuten is verbeterd. De Tweede Kamer is gisterenmiddag bij een- gekomen onder voorzitterschap van den heer J. J. C. van Dijk. De voorzitter houdt een rede, waaraan wy ontleenen: Diep onder den indruk van zyn onverwacht verscheiden, zjjn wy samengekomen om ln dankbaarheid en eerbied te herdenken onzen hooggeschatten voorzitter, den minister van staat jhr. mr. Charles Joseph Marie Ruys de Beerenbrouck. Vele en gewichtige waren de diensten, die hjj in een hoogst eervolle loopbaan aan het land bewees. Zwaar is menig jaar van zyn ministerschap voor hem geweest. Met nimmer falende blij moedigheid heeft hij de moeilijkheden, die hij op zijn weg vond, onder het oog gezien en het zoeken van de oplossing gold voor hem slechts de vraag, op welke wijze 's lands be langen het best werden gediend. Van de wetten, door de onder zijn leiding staande kabinetten voorbereid en verdedigd, mogen die tot herziening van de grondwet, tot stand gekomen in 1922, ln het bijzonder in herinne ring worden gebracht. Toen hij, in 1925, voor de eerste maal het voorzitterschap der Kamer aanvaardde, ver klaarde hij, dat het zijn ernstige streven zou wezen als voorzitter onpartijdig te zijn en de inzichten en opvattingen van allen anar waarde te schatten. Hij heeft gestreefd, gelijk hy beloofde. Hij heeft ten volle bereikt, waarnaar hij streefde. Alle partijdigheid bleef verre van hem en voor overwegingen, die afweken van de zijne, had hij steeds een open oor. Twee dingen waren er, waaraan hij niet ge raakt wenschte te zien. Dat waren de goede toon bij de beraadslagingen en do juiste ver houding tusschen de Regeering en de Kamer. Wy onderwierpen ons gaarne aan zijn lei ding, omdat wij gevoelden dat die leiding een eerlijke was, waarbij niemand werd ontzien en niemand met opzet werd belast en omdat wij wisten, dat die leiding gericht was op het hoog houden van het parlement. En het was ons te gemakkelijker hem te volgen, omdat wij telkens weer onder de be koring kwamen van zijn ongekunsteiden een voud, van zijn bij dien eenvoud toch zoo hoffelijke omvangsvormen, van zijn bij allen ernst van levensopvatting zoo blijmoedige natuur, van zijn gevoel voor humor, en van het sprankelende van znij geest. Eenzijdig was onze voorzitter allerminst. Naast het werk, dat zijn voornaamste functie hem bracht, verrichtte hij nog veel anderen arbeid. Ruys is van ons genomen. Wy hebben ons te bulgen voor Gods wil. Zijn beeld blijft ons voor den geest staan en dan zien wij hem als een oprecht christen, diep belevend het geloof, dat zijn plechtanker was in leven en in ster ven, daarnaast ten volle eerbiedigende de levensovertuiging van anderen. Dan zien wij hem als trouw dienaar van het Vorstelijk Huis, dat hy vereerde, en van het vaderland, dat hij liefhad. Dan zien wij hem als toegewijd strijder voor de beginselen, die hij met zijn volle hart en zyn groote gave diende. Dan zien wy hem als een eenvoudig, edel en grootmoedig mensch. Ruys Is van ons genomen; wy hebben God te danken, dat hy dit vruchtbare, ryke leven aan land en volk heeft geschonken. De her innering aan deze nobele figuur lichte over onzen gemeenschappeiyken arbeid. Moge aan zijn nabestaanden Gods ryke vertroosting Worden geschonken. Rede van minister Coiyn, De voorzitter van den ministerraad, de heer Colijn, hield daarna een rede: ■Slechts weinigen kunnen bogen op zulk een grooten staat van dienst voor de publieke zaak, als het geval was met den nu overleden staatsman. Ruim 30 jaren lang heeft Ruys de Beerenbrouck in een of anderen vorm aan het parlementaire leven deelgenomen en daarvan heeft hy niet minder dan 11 jaren de leiding gehad van een kabinet, een grooter aantal Jaren dan ten onzent ooit een voorzitter van den raad van ministers ten deel gevallen is. Niet ieder van de 3 perioden, waarover die 11 jaren verdeeld waren, was even belangrijk, maar ln geen van die 3 perloden bleven de moeilijkheden gespaard. Het voorrecht gehad hebbende, met den nu ontslapen staatsman in een kabinet te hebben gezeten, zou het een tekortkoming mijnerzyds 201 indien ik niet ook getuigde van zijn voor treffelijke gave om meeningsverschillen ln den boezem van den ministerraad tot overeenstem ming te brengen. In dat opzicht was hy onbe twist primus Inter pares. Hat dit leven vroeg, te vroeg werd afgesne den, mag naar menscheiyk oordeel worden getuigd, met het oog op wat van gerypte levenservaring nog te verwachten viel. Maar de Almachtige God oordeelt anders. Hy roept den mensch op zyn tyd weg, ook van de meest verantwoordeiyke posten. Rn Zyn doen is Wijsheid. Daarvoor buigt de regeering ootmoedig het hoofd en dankt slechts, namens Kroon en holk, voor al den opeubaren arbeid, door Ruys Verricht. En zy voegt daaraan de bede toe, dat God de zwaar getroffen famtUe, inzonder- h°'d de weduwe en de kinleren, zal schragen m het dragen van dit zware verlies. Als de minister-president zyn rede voltooid heeft, sluit, te 1.20 uur, de voorzitter de ver gadering. Deelneming van het Koninklijk Huis. He Koningin heeft een telegram van rouw beklag aan de familie van den minister van *laat, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beeren- r°uck, voorzitter van de Tweede Kamer, 00,1 toekomen. Ook van Prinses Juliana is een brief van deelneming ontvangen. He Koningin zal zich by de ter aardebestel- nS van het stoffelijk overschot doen vcr- ef>envvoordigen door gep. luitenant-generaal wtulalr j, h. F. graal Du Monceau, groot- eester van het civiele huis van de Koningin, 0r zoover thans bekend is, zullen voorts by de teraardebestelling o.m. aanwezig zyn dr. J. H, J. Hemmens, bisschop van Roer mond. en mgr. H. A. Poels, HEDENAVOND REPORTAGE VAN DE BEGRAVEN ISPLEOHTIGHFiDKN. Na de nieuwsberichten te ongeveer 8.05 uur geeft de K. R. O. hedenavond een uitzending van opnemingen, gemaakt by de uitvaart en de begrafenisplechtigheid van jhr. Ruys de Beerenbrouck te V ierakker. JHR, RUYS' OPVOLGER IN DB TWEEDE KAMER. De opvolger van jhr. mr. Ch, Ruys de Beerenbrouck als lid van de Tweede Kamer Is mr. P. W. H. Truyen, hoofdinspecteur van het L. O. te Roermond. H. K, H. Prinses Juliana heeft de opening bijgewoond van het werkkamp te Roden door den commissaris der Koningin in de provincie Drente. Daar de minister van Sociale Zaken niet aanwezig kan zyn in verband met het over- lyden van jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beeren brouck, zoo zeide de commissaris, is my de eer te beurt gevallen namens de regeering het kamp te openen. Niet genoeg kunnen wij er van doordrongen zyn .dat de werkloosheid onder de jeugd bestreden moet worden. Het volk ia eensgezind om het kwaad te keeren, Het vraagstuk van de jeugdwerkloosheid heeft groote aandacht van de regeering. Mtl lioenen guldens zyn opgebracht en voor de bestrijding van de werkloosheid besteed. Naast den steun voor de ouderen mag de regeering geenszins de jongeren vergeten. De lands- regeering heeft op onbekrompen wijze ge holpen. Op het oogcntotlk zijn er achttien kampen, waarin twaalfhonderd jongens werk kunnen vinden. De kampcommandant sprak ten slotte een dankwoord. Na afloop van de redevoeringen begaf het gezelschap zich naar buiten, waar H, K. H. de vlag van het kamp heesch. HET ONTSLAG AAN DEN BURGE MEESTER VAN AMBT-HARDENBERG. Vragen aan minister De Wilde. Het Tweede Kamerlid ds. Van der Heide (s.d.) heeft aan den minister van Binnen- tandsche Zaken verschillende vragen gericht met betrekking tot de verduistering van ge meentegelden van Ambt-Hardeaberg. Zoo vraagt dit kamerlid o.m. of den minister, toen het ontslag aan den burgemeester eervol werd verleend, niets bekend was van hetgeen zich in Ambt-Hardenberg had afgespeeld, niets ook van de redenen, waarom men schorsing van den burgemeester noodzakelijk had geacht, niets ook van de motieven, waardoor de bur gemeester bewogen werd zelf zyn ontstag aan te vragen. Zoo de minister van een en ander wel op de hoogte was, of hy dan de feiten, waarvan de burgemeester wordt verdacht, van zoo onschutdigen aard acht. dat geen belemme ring voor het verleenen van eervol ontslag aanwezig was. De eenheid bleef bewaard. De eenheid in de Vryz.-Dem. Party is be waard gebleven, in weerwil van het feit dat het congres, in het werkprogramma der par ty, vastgesteld volgens de beginselverklaring, den elsch voor nationale ontwapening heeft laten vervallen. Na soms zeer fel bewogen debatten, waaraan ook de minister van Fi nanciën, mr. P. J. Oud, heeft deelgenomen, is met 165 tegen 29 stemmen, een compromis voorstel aanvaard. Dit compromisvoorstel houdt grootendeels de wenschen in van het hoofdbestuur, in zake het defensievraagstuk, die aanvankelijk op zulk een grooten tegenstand in de party ge stuit waren. Dit compromis ondervond geen groot verzet meer toen de partyleiding er ten slotte mee accoord ging, om in de uitspraak, behelzende medewerking aan internationale rechtshandhaving, de onomwonden verklaring, in zake de landsverdediging tegen een oor- logsaanval, te schrappen. Rede Minister Oud. Het is vooral minister Oud geweest, die in een nog al hartstochtelijke uitgesproken redevoering, met klem er op aangedrongen heeft te trachten de eendracht in de partij te handhaven. De minister werd met luid ap plaus begroet, toen hy op het spreekgestoelte verscheen. Wy moeten medewerken aan een rechts orde, welke over de middelen beschikt om haar beslissingen in het belang van het inter nationaal recht te doen zegevieren en vooral te doen eerbiedigen. Aan de verwezenlijking van dit ideaal moeten wy onzen steun geven. Er dienen nu eenmaal machtsmiddelen te komen om het recht te kunnen handhaven. Groot respect heb ik, verklaarde minister Oud verder, voor de menschen, die niet kun nen meegaan met het vreeselyke, dat dood verderf zaait, maar een Overheid mag toch niet werkeloos toezien, dat de heerschap pij van den bruten geweldenaar zou zegevie ren over landen en volkeren. In wezen is er eigenlijk geen groot verschil tusschen het standpunt van prof. Van Emb- den en dat van de meerderheid der party- leiding, welke land- en zeemacht wenscht te doen optreden, niet alleen voor de handhaving der binnenlandsche orde en rust, maar ook tot verdediging tegen een oorlogsaanval, ter me dewerking dan aan de internationale rechts handhaving. Nederland zal het zyne moeten bydragen aan de collectieve beveiliging. De vraag echter is nu, of dat alles finan cieel te verantwoorden is. Er is gezegd, dat wy misschien wel zeshonderd millioen willen offeren voor de defensie, maar niet voor een Plan van den Arbeid. Onze bydrage, zeide spreker, zal stellig lang niet zóóveel kosten, doch de groote uitgaven zyn toch verantwoord, wanneer het er om gaat ons land en volk voor totalen ondergang te behoeden. Het gaat er immers om. gelden te voteeren voor het behoud van den vrede onder de volkeren! Hoezeer de partijgenooten ook in dit vraag stuk van meening verschillen, onze party moet één biyven, riep spreker uit en wanneer er geen middenweg gevonden wordt, moe f j er maar twee stroomingen biyven bestaan, welke aan onze v.d.-volksvertegenwoordigers volk»-» men vrijheid van handelen latere Het beginsel, dat onze Kamerleden geen gebonden lastheb-' bers zyn, hebben wij altyd hoog gehouden. Krachtig werd op deze woorden geapplau disseerd en ten slotte verhieven de meeste af gevaardigden zich van hun zitplaatsen om mi nister Oud een ovatie te brengen. De voorzitter, prof. mr. R. Kranenburg, rea geerde op de rede van minister Oud, welke grootendeels gebaseerd was op den sterken aandrang tot behoud van de eenheid van de party ln dien zin, dat hy wel niet het vryzin- nig-democratisch verband zou verlaten, wan neer het hoofdbestuursvoorstel verworpen zou worden, maar dat toch van hem niet langer verwacht kon worden, verder nog propaganda te zullen maken voor de V.-D.-beginselen ln algemeenen zin, wanneer dan de party zich op het standpunt van eenzijdige ontwapening zou blijven stellen... Rede mr. A. M. Joekes. Ook vonden veet weerklank in de vergade ring de krachtige woorden gesproken door mr. A. M. Joekes, den voorzitter der V.D.- Kamerfractie, die in den breede de gewijzigde internationale verhoudingen ln de wereld schetste. Het betoog van mr. Joeker kwam ten slotte hierop neer. dat oorlogsgeweld verfoeid 'moet worden, doch dat ook de vrijzjamig-democra- ten een bydrage tot de collectieve veiligheid moeten verleenen door uit te spreken, dat, zoo noodlg, Nederland zich dient te verzetten tegen een aanvaller, in het volle besef, dat deze medewerking onmisbaar is voor een ge meenschappelijke actie van den Volkenbond tegen „den bruut". Den nadruk legde spreker er nog op, dat niet gedacht wordt aan een weermacht, zoo danig, dat wy ons zelfstandig zouden kunnen verdedigen. Al zullen de maatregelen groote offers vra gen, Nederland mag niet meer doen. dan naar redelijkheid de financiën des lands zullen ver oorloven. aldus verklaarde mr. Joekes. De heeren Van Embden en Ketelaar noem den de uitlating van den voorzitter een ram melen met de portefeuillekwestie. Nogal zeer heftig werd de eerstgenoemde. Hy zeide tegen het hoofdbestuursvoorstel te zullen stemmen, zooals dat thans dan nog luidde. Voor de woorden .gesproken door mr. Oud, zeide spreker steHig volle waardeering te heb ben, maar toch had hy zeer ernstig bezwaar tegen het feit, dat een lid van de regeering in deze vergadering het hoofdbestuur der V.D.- partij kwam adviseeren. Minister Oud, zoo zeide spreker, heeft toch zyn handteekènmg gezet onder het Verdedigingsfonds, beloopende niet minder dan een kapitaal van ruim 53 mil lioen gulden. Hef hoofdbestuur, zoo meende spreker, had zich niet op deze wijze moeten laten be'mfluenceeren Het heeft, vervolgde prof. v. Embden, zijn democratisch beginsel van zetfbeschtkking vol komen prijsgegeven (luid gemompel). Op het laatste oogenblik kwam de redding voor de eendracht in de party. De provincie Friesland redt. Namens vele afdeelingen in de provincie Friesland kwam een der afgevaardigden van daar opeens met het voorstel, om in de rond gediende resolutie van het hoofdbestuur te laten vervallen de uitspraak, dat de V.D. Bond zich verklaart vóór verdediging tegen een oorlogsaanvat, zoolang de internationale verhoudingen daartoe aanleiding zouden geven. Mede werd voorgesteld het hoofdbe stuursvoorstel, om de uitspraak voor na tionale ontwapening te laten vervallen, te handhaven, maar dan zich verder uit te. spreken vóór een krachtig streven naar het democratiseeren van den Volkenbond en naar wijziging van het handvest van dien bond, in zoodanige» zin, dat elke aanvalsoorlog verboden wordt. Het amendement der afdeeling Amsterdam, om ten slotte toch de zienswijze van de min derheid (prof. Van Embden) te aanvaarden, werd met groote meerderheid van stemmen cerwoipen en ten slotte werd het, in den zin der Friesche afdeelingen geamendeerde voor stel van het hoofdbestuur met 165 tegen 29 stemmen aanvaard, waarmede de pais en vrêe in den V.D. Bond nu bewaard is gebleven. Afdeeling Noord-Holland, Afaat- scbappeiyk hulpbetoon regionaal? Zaterdag heefL de provinciale afdeeling Noord Holland van den Ned. bond van gemeente- ambtenaren vergaderd in Den Haag, onder voorzitterschap van mr. D. Breebaan, burge meester van Zijpe en Callanisoog. De beer J. Kamman, voorzitter van den Bond, heeft in die vergadering woorden van herinnering en waardeering gewyd aan de nagedachtenis van jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, die gedurende vele jaren eerelid van den bond was. Jhr. Ruys heeft zich destyds zeer beyverd voor de invoering van een pensioenregeling voor het gemeente- personeel. waarvoor dat personeel hem nog altyd groo en dank en groote waardeering versehuldigd is. Na het afdoen van een aantal huishoudelyke zaken heeft de heer S. C. de Haas van Dorsser, directeur van maatschappeiyk hulpbetoon te Haarlem, een inleiding gehouden over maat schappelijk hulpbetoon. Spr. besprak de mogelykheid, om het maat schappeiyk hulpbetoon in den vervolge regio naal te gaan regelen. Volgens art. 194 der grondwet toch kan aan andere dan bestaande openbare lichamen verordenende bevoegdheid worden gegeven De aanleg van 209 km spoorweg. Aan het Int. Handelsconsoruum is opge dragen de uitvoering van den aanleg van twee honderd kilometer spoorweg, deel uitmakende van een groote spoortyn, welke de Mexicaan- sche regeering voornemens ls, aan te doen leggen van Campeche, aan de golf van Mexico, haar Puerto Mexico, eveneens aan de golf van Mexico, over Boca del Cerro in centraal Mexico. De uitvoering van den aanleg van dezen 200 km spoorweg is in haar geheel aan het Int. Handelsconsortium opgedragen. Behalve den aanleg van den eigeniyken spoorweg omvat zy den bouw van zesgroote en een groot aantal kleine bruggen en van vele statioasemplacementen en andere con structies, onder andere van een aantal elec- trische centrales, welke kracht en licht zullen produceeren voor een landstreek van niet TUSi jjjj.V.H.J, w, De tweede dag, l Zaterdagochtend is het congres Nederland Weerbaar te 'sGravenhage voortgezet. De detensietaak van het Indisehe t I 1 leger. Majoor van den generalen staf van het In dische leger A. Struyvenberg sprak over: de defensietaak van het Kon. Ned.-Indische leger. Spr. wil, alvorens zyn eigeniyke betoog aan te vangen, afrekenen met een dwaalbegrip. Men hoort dezer dagen zoo vaak de klacht, dat de wereld weer een nieuwen bewapenings wedloop ls begonnen, een wedloop, die, zoo als do historie heeft bewezen, onvermydelijk op een oorlog moet ulUoopen. Daarom mag Nederland, meent men, hieraan niet meedoen en zyn de plannen tot versterking van onze 1 weermacht funest. In het betoog, dat een bewapenings wedloop op den duur tot oorlog lelden moet, zit ongetwyfeld een kern van waar heid. Maar wanneer men dit argument op onze plannen tot het op peil brengen van leger en vloot wil toepassen, dan slaat men de plank toch wel geheel mis. Nie- I mand ter wereld kan ons vredelievend gezinde landje ervan verdenken, met tegen andere mogendheden gerichte aan valsplannen in den zak te loopen of een imperialistische poHtiek na te streven. Daarom kan het nimmer een gevaar voor den vrede, hoe klein ook, beteekenen, als j Nederland zyn defensie in Indië op peil brengt. Integendeel, dit lcan slechts winst voor den wereldvrede brengen. Want nu ons Indische territoir aantrek kingskracht op andere uitoefent, vergroot het onvoldoende verdedigd zyn van onze over- zeesche gewesten de kans op schending van ons grondgebied, en daar een dergeiyke schen ding uiteraard gemakkelyk tot een conflict van grooten omvang kan leiden, waarin ook andere landen worden betrokken,, kan men zonder overdrijving zeggen, dat verhooging van de Indische weermacht niet meer of min der dan onze plicht is. Komende tot de taak van het Indische leger, besprak majoor Struyvenberg eerst de primaire legertaak, de handhaving van orde en rust. |Het Indische leger zal ook nu nog ten alle tijde paraat moeten biyven en gereed moeten zyn tot het onmiddellijk breken van elke po ging tot omverwerping van ons gezag. Ook in oorlogstijd zal de primaire legertaak onverminderd moeten worden voortgezet, een feit, dat men in Nederland over het algemeen onvoldoende heeft Ten aanzien van de defensietaak van het Indische leger merkte spr. op, dat de hand having van de neutraliteit in het enorme zee gebied van den Indischen Archipel en het op treden tegen neutraliteitsschendingen, al dan niet doorgezet, buiten Java, in beginsel tot de t^ak van de marine behoort. Dringt de vyand ons gebied binnen met een zoodanige overmacht, dat de vloot daartegen niet opgewassen ls, dan komt de defensietaak van het leger naar voren. Dit zal in de eerste plaats moeten zorgen voor de verdediging van de vlootbasis, opdat de vloot haar taak zal kunnen voortzetten. Verder zal het moeten op treden tegen elke landingspoging, waar ook op Java uitgevoerd. Spr. bepleitte opvoering van de legersterkte. Voorts zal de luchtvaartaföeeüng aanzieniyk moeten worden uitgebreid, in de eerste plaats mët bommenwerpers, waarvan er nu juist een 'klein aantal uit Amerika is aangekocht. Dan ia aanschaffing van een aantal luchtafweer- organen op den grond urgent. Tenslotte zal de moderaiseering van het veldleger ter hand moeten worden genomen. "I De uitgaven voor de defensie en i haar oeconomische gevolgen. ÏProf. dr. J. E. de Quay, voorzitter van de vereenlglng voor nationale veiligheid hield een rede over de uitgaven voor de defensie eu haar oeconomische gevolgen. Spr. wees op de ongunstige positie van de Nederlandsche weermacht Hy was van mee ning, dat zij by een eventueel conflict onmo- geiyk zal kunnen voldoen aan de aan haar gestelde eischen, terwijl van een preventieve werking zeer zeker geen sprake is. De vraag, of het geld er is, acht spr. niet juist gesteld. Volgens hem hangt de vraag, of de uitgaven voor de weermacht en of hoogere uitgaven thans verantwoord zyn, af van de gevaren, die den vrede en onze zelfstandigheid bedreigen, en van den financleelen toestand, waarin het land verkeert. Daar onder de huidige tijdsomstandigheden een zwakke Nederlandsche weermacht een ge vaar meebrengt gebruike men het oeconomi sche motief niet, om de onmogeiykheld van een versterking als in stryd met ons wel- vaartsbelang aan te merken. Prof. de Quay schetste teaslotte het groote belang van een oeconomische verdediglngs- voorberelding. Samenwerking tusschen over heid en leiders van handel en industrie noem de hy noodzakeiyk en hy besloot met den wensch uit te spreken, dat de bereidheid, om offers te brengen, wanneer die worden ge vraagd ter wille van het groote goed van onze zelfstandigheid, zich zal uitbreiden over alle Nederlanders. De voorzitter sloot het congres met een korte nabetrachting, waarin hy getuigde van erkentelijkheid en opwekte tot samenwerking en offervaardigheid op zoo uitgebreid moge- ïyke schaal om 's lands weerkracht zoowel militair als oeconomisch en moreel, te ver sterken. „REDDEN" VAN LEERKRACHTEN. Ten detrimente van voogdijkinderen. )tu Het Tweede Kamerlid Coops heeft aan den minister van Justitie gevraagd of deze bereid is een onderzoek in te stellen naar de gegrond heid van de gerezen klacht, als zouden ten opzichte van het verbiyf en de opleiding van aan voogdyvereenigingen toevertrouwde kin deren maatregelen zyn genomen, vreemd aan het belang van deze kinderen, doch verband houdend met het verlangen voor bepaalde scholen een leerkracht „te redden", door middel van aanvoer van nieuwe scholieren van elders, waardoor dan het gewenschte'leerlingenaantal epr wordt toereikt. II Het einde in lil A: Succes blijft behouden voor de detde klasse. - K.V.V. moet degradatiewedstrijden spelen. - H.R C wint van Volewijckers en Helder verliest van Beverwijk. Doftto klasse tx. Deze afdeeling is Zondag uitgespeeld en daarmede is een einde gekomen aan een vry vlot verloopen competitie, die ons van tal van interessante wedstryden heeft doen genieten, zy heeft bovendien Den Helder slechts vreugde gebracht, omdat één harer elftallen kampioen werd, een tweede een uitstekend figuur sloeg en het derde, dat het aanvankeiyk slecht maakte, juist behouden bleef voor de derde klasse. Zooals verwacht werd won HRC den onbelangryken wedstryd van de Vole- wyekers. 21 was de uitslag, zoodat de Racers wel met zeer fraaie cyfers het kam pioenschap behaald hebben. Hadden we voor Helder ook een overwinning voorzien, de wit- hemden namen echter op weinig roemvolle wyze afscheid van het seizoen, door van Beverwyk ten tweede male in dit seizoen te verliezen. (53). Het is en biyft een merk waardigheid, dat een ploeg aan het begin en aan het eind van de competitie zoo hemels breed kan verschillen! Succes tenslotte deed weer prachtig werk en als gevolg daarvan behield zy haar plaatsje in de derde klasse. KW moest met 10 het onderspit delven en ...werd daardoor tevens aangewezen om het derdeklasseschap te verdedigen. Gelukkig voor de Kromtnenieëis is alles nog niet verloren, daar zy o.i. tegen de vierde klassekampioenen een goede kans hebben om zich te handhaven. Voor Succes nebben we. hier een hartelijk woord van felicitatie, met het feit, dat zy een schier hopeloozen achterstand nog heeft weten op te halen, om... met een voorsprong van 4 punten op no. 10 de competitie te be ëindigen. Dat is mannenwerk, Wieringersl Er vielen overigens nog de volgende merk waardige uitslagen: ZaandijkAlkmaarsche Boys 18 en Pur- mersteynHollandia 41. De glotstand van de derde klasse A is als volgtt tIRC 18 t $t—28 Volewyckers 18 II I 6 Zaandijk 18 t 6 40—26 22 Helder 18 6 S 7 Hollandia 18 8 1 9 Alkm. Boys 18 3 S Purmersteyn 18 -1 a 9 47—49 l6 Succes 18 1 10 26—40 Beverwyk 18 3 10 30—46 13 KVV «8 i 9 II Res. Tweede klasse A, West-Frisia 2- -AIc. Victrlx 8 1- -8. WFC 2— KFC 2 1— 2. lies. 8e klasse A. Purmersteyn 2WFC 8 05. ZFC 3—Hollandia 2 4—0. Prom.Hi4e>gr.t OudesluisZeemacht 3e ld, F Derde klasse F. Succes 8—HRC 7 8—8. Vierde klasse S. BKO 4—Dirkshorn 1 0—S. Gouden Krak», WatervogelsW.waard 14f Succes 2HRC 4 17. Helder 4Cocksdorp 21 OudeschlldSchagen 8. Sch, a;». Texel 2Petten 14. Kampioenschap van NeiilerlandL AjaxFeyenoord 14, Be QulckEnschede 86 Promotie-coaipetiMe, AFDEELING I HDVS—DOS 1—1. AFDEELING II HFCCW 1—2. AFDEELING V. AchtllesHeerenveen 04, AFDEELING I. 2e klasse A: 't Gooi—AFC 4—3. ZWWest-Fris ia 0—2, OVVO—Hilversum 1—3. De Spartaan—WFC 30, Pirom.-öMm##. tierde klasse. Hercules—HVC 8—1. AFDEELING II le klasse: DFCExcelsior 22. OM DEN NEDERLANDSOHEN VOETBALBEKER. TissscliieiiurMide. ODSXerxes 82. Vijfde ronde RCH—EDO 4—2. De KennemersPSV 04, KFCFVC 3—0. PROGRAMMA VOOR A.S. ZONDAG. Promofie-degradaUe. TWEEDE KLASSE. H.R.C. I—Ktnhetm I, Een matige vertoouing. De Racers hebben hun competitie-program ma besloten met een 21 overwinning op De Volewyclcers, waardoor zy met een voor sprong van 6 punten de competitie beëindi gen. De vrij krachtige wind, die byna dwars over het veld stond, heeft voor ;en deel belet, dat deze match allerminst een mooie genoemd kon worden; het spel was vry matig en de bal werd door belde partyen te veel door de lucht gespeeld, Tweedens was aan het resul taat weinig meer gelegen. Toch was HRO nog de best spelende ploeg; de. spelers waren handiger en sneller in hun spel Volew. deed 't niet direct slecht, maar haar spel was te doorzichtig en alles duurde lang. HRC zag onmiddellijk wat er ging gebeuren en was ruimschoots tegen hen opgewassen. Er was niet die groote drukte als 2ea Paaschdag, maar niettemlng kan de penning meester best tevreden zijn. Een huldiging, We zagen ditmaal iets nieuws voor Den Helden Voor de tribune werd n.1. een micro foon opgesteld en daarvoor stond Volew.'a voorzitter, zoodat zijn woorden door alle aan wezigen verstaan konden worden. In een, goed opgezette en sympathieke spech hul digde hy HRC met het behaalde kampioen schap en wees voorts op de gevaren, verbon den aan de promotiewedstryden, daarby ztjtt eigen club als voorbeeld nemende. Voorzitten? Thijssen dankte zijn collega voor zyn vriende- iyke woorden. Namens oud-spelers en -leden bood de heep Rondell de vereeniging een clubvlag aan, welke onder veel applaus direct geheschett werd. De wedstrijd, HRC had vóór rust den wind in het voor deel, waardoor de roodjes vry wel steeds iets sterker waren, al hadden de gasten zoo na en dan ook wel eens momenten van over wicht. Reeds onmiddellyk kopt Zymni een centeP van Sanders in de goede richting, maar de doelman stopt Na 5 min. neemt Sanders de eerste corner, welke heel goed afgewerkt werd, maar de keeper was er als de kippen by om het teder te onderscheppen en weg te werken. Na 12 min. krygt Van Es zijn eer sten bal te verwerken. De wind heeft meet macht over den bal dan de spelers, dikwijls faalt de berekening. Dan ïykt het soms dom. spel. maar in werkeiykheid is Aeolus do schuldige. Intusschen heeft de Volew.-mid- denvoor geschoord, een doelpunt dat gean nuleerd werd, wegens hands. Volew. is ntt even in den aanval, de spil doet goed werk, weer strandt een keurige aanval op buiteu- spel, maar na 21 minuten spelen heeft do middenvoor dan toch succes (01). Direct daarop trapt H.'s rechtsback otjtrjds weg. Met veel bezieling spelen dè gasten verder, maar voor doel talmen zij te veel, zy willen het wel eens te mooi doen. Voor doel is HRÖ veel gevaariyker en het baarde geen verwon dering. toen na 33 min. spelen de partijen met een hard en onhoudbaar schot van Zymni op geiyken voet gebracht werden. Vier minu ten later scoorde Post het tweede punt. (Bij dit laatste scheen de keeper gehinderd te zijn door de zon). Na rusfc, Deze tweede 46 minuten zyn voor het pw bliek noch boeiend noch spannend geweesfv eeriyk gezegd een vervelend spelletje, waar van weinig goeds te zeggen valt. De Amster dammers hebben nu wat meer ln te brengen, maar ze hebben er maar weinig meer van terecht gebracht dan een doelpunt, maap juist te voren had de arbiter reeds gefloten, We volstaan met de mededeeling, dat de stand geen verandering meer onderging, zoo dat HRC dus met 21 won, waardoor ze de. 2e ronde ongeslagen heeft beëindigd. Dissel was uitstekend vervangen door Relnders. Linkshalf en middenvoor hebben heel goed werk gedaan. By de tegenpartij was de rechtsback verreweg de beste speler. Helders laatste competitie-wcdstryd is in een nederlaag geëindigd. En deze heeft zo hoofdzakelijk aan zichzelf te wyten. Bever wijk toch vocht voor de puntjes, die ze in den stryd voor de fatale plaats best kon gebruiken, rerwyi het Helder was aan te zien, dat ze niets meer te duchten had. Wel was Helders spel stukken beter, doch het bleef „gallery plan" en het samenspel werd door Kiesewetter c.s. tot vlak voor doel voortge zet, zoodat dan tenslote de Beverwijk-verdo- diging daar wel raad mee wist, Achterhoede uit verwin. Do Beverwijk-aanvallers haddon eveneens geen moeilijke taak, daar de witte backs er geheel uit waren. Wel probeerde Burger er van te maken wat er van te maken was, doch het ging niet. Keer na keer flitsten de gast- heeren er doorheen en ooral voor rust was het voor Xossen zeer moeiiyk om diverse lastige situaties, waarvoor zyn backs hem stelden, op te lossen. Dat hem dat tot 8 X toe niet lukte, is niet zyn schuld. Ook de midden- linie is de laatste wedstryden zwakker. Het experiment met Kiesewetter op de middenvoorplaats is op een mislukking ulfc- geloopen, Hy is voor die plaats te weinig be» weegiyk, hetgeen voor een aanvalsleider een ernstige tekortkoming is. Bovendien onder vond hy Zondag van zyn te veel teruggetrok ken binnenspelera ti weinig steun om mefc zyn schoten gevaariyk te zyn. Buis was ook op de rechtsbinhenpiaats een falUure. Toen later B. de Boer met Kiesewetter van plaats ruilde, kwam er weer vaart' in, dooi), nu bleek Beverwyk de kunst van verdedigen nog even goed ais destyds in Den Helder te verstaan en gaf den witjakken geen kan» meer. De wedsferitytf werd door een vry talujk publiek bygewoond, dat vooral in de tweede helft genieten kon. van een spannondeu fraalen kamp. AI dadeiyk na den aanvang zit de vaart er in. Beverwyk zit er geducht en over speelt de witjakken geheel en nadat eerst de lat Kossen te hulp is gekomen, is het reeds na 3 min. dat een aanval van links succes oplevert, toen de linksbinnen in vrye positie Kossen met een scherp gericht schot geeu schijn van kans gaf. Gesteund door den wind biyft Beverwyk voorlooptg in den aanval en het is met veel kunst- en vliegwerk, dat do Helder-verdediging stad weet te houden,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11