Radio-programma GEMENGD NIEUWS Plundering van de Holl. Grondcredietbank. Engeland bereid om tot verscherping van de sancties over te gaan. Einde van de 91ste zitting. Het Italiaansche offensief in het Zuiden. Paniekstemming te Addis Abeba Het bombardement van het Engelsche Roode Kruis. De Italianen naderen Addis Abeba. Bezetting Dardenellen officieel ontkend. De verjaardag van Hitier. Onlusten in Palestina. Vader steekt zijn zoon en schoondochter met een mes Hevige familietwist te Amsterdam Kolendampvergiftiging in de kerk Smokkelarij van bloem bollen. Café te Medenblik inasch gelegd Een bedrag ad f 1.220.0U0. aat in kas is geweest, is weggeraakt. laatste platonisch beroep tot Italië? Is dat de doeltreffende byStand, waartoe alle staten, leden van den Volkenbond, zich verbonden hebben door de onderteekenlng van het Vol kenbondsverdrag met artikel zestien? Zal de Volkenbond zich buigen voor het voldongen feit, omdat de aanvaller machtig en het slacht offer van den aanval zwak is? De Abessynsche regeering is van oordeel, dat een gevaarlijk precedent voor de hand having van den vrede en van de internationale verplichtingen zal worden in het leven ge roepen. Hierop heeft voorzitter Bruce vastgesteld, dat de resolutie is aangenomen met alleen de stem van Italië tegen en met een voorbehoud van den vertegenwoordiger van Ecuador. Hierop heeft voorzitter Bruce de 91ste zitting van den Volkenbondsraad voor ge sloten verklaard. L)e resolutie van den Volkenbondsraad. Nadat gisterenochtend de vertegenwoordi gers van de oorlogvoerende partyen het woord hadden gevoerd over het rapport van De Madariaga inzake de mislukking van de ver zoeningspogingen tusschen Italië en Abessinlë, waren gisterenmiddag in een zitting die van drie uur tot over half zeven des avonds voort duurde, de andere raadsleden aan het woord. De eerste van hem was Eden, die het be treurde, dat het beroep van de raadscommis sie van dertien van ruim een maand geleden tot het stopzetten van de vijandelijkheden niet was beantwoord in den geest waarin het was gedaan. Bovendien hebben de leden van het land, dat het grondgebied van een anderen Vol kenbondsstaat ls binnengevallen, sindsdien hun aanvallen nog vermenigvuldigd, zoodat het geen wonder is, dat de verzoeningspoging is mislukt. De Volkenbondsactie en de Brltsche regeering. Eden achtte het noodig zekere feiten met be trekking tot den oorlog in Abessinië in herin nering te brengen. De ernst en de gevolgen voor den Volken bond van de gebeurtenissen van de laatste zeven maanden kunnen niet overdreven wor den. Het vertrouwen, dat de leden van den Bond in de toekomst in deze Instelling zullen stellen, zal voor een groot deel afhangen van zijn succes of falen in de huidige omstandig heden. De oeconomische en financieele sancties. De regeeringen zullen dus thans bereid moeten zijn hun verantwoordelijkheid op zich te nemen en duidelijk uiteen te zetten welke politiek zij wenschen te volgen. De Britsche regeering acht het haar plicht ten minste de bestaande oeconomische en fi nancieele sancties te handhaven. Ten einde echter allen twijfel voor de houding van de i Britsche regeering te vermijden, maakte Eden het bovendien duidelijk, dat de Brit sche regeering bereid blijft om naast de reeds bestaande sancties, gezamenlijk met de overige leden van den Volkenbond, het afkondigen van nieuwe oeconomische en financieele sancties, welke noodzakelijk en doeltreffend zouden schijnen, in over- 2 weging te nemen. De gifgassen. Hierna sprak Eden eenige krachtige woorden over het gebruik van gifgassen door de Itali anen. Het is onmogelijk er aan te twijfelen, dat gifgassen door de Italianen zijn gebruikt in hun strijd tegen Abessinië, welk land niet over de middelen beschikte om zich tegen deze methode van oorlogvoering te verdedigen. De Britsche regeering trekt zich deze kwestie zoo sterk aan, dat zij den Volken bond verzoekt om gedurende deze zitting nog aan alle leden van den Volkenbond, die het gifgas-protocol van 1925 ondertee kend hebben, de verplichtingen in herinne ring te brengen, die zij daarbij op zich heb ben genomen. De Volkenbond in de toekomst. Ten slotte sprak Eden nog eenige woorden Over de mogeiykheden, die de toekomst biedt Wanneer tengevolge van den einduitslag van dit geschil het gezag van den Volken bond geschokt zal zijn, dat zijn nut in de toekomst, als het beste instrument voor de handhaving van den wereldvrede zou moeten worden in twijfel getrokken, dan zou iedere staat moeten overwegen, welke politiek hij in de nieuwe omstandigheden zal moeten volgen. Dit is geen voorspelling, doch een uitdrukking van angst. Een teleurstellende redevoering van Paul Boncour. Nadat Eden door deze ferme en duidelijke redevoering geheel en al aan de verwachtingen had beantwoord, was de hierop volgende rede voering van Paul Boncour een groote teleur stelling. Niet het minst ook voor de vele bewon deraars, die Paul Boncour ook buiten de Fran- sche kringen hier nog steeds bezit. Zijn rede voering was onsamenhangend en slap en blijk baar geheel ingegeven door den angst voor Duitschland en het daarop berustende verlan gen om Italië weer in het front van Stresa ••'terug te krijgen. F.en redevoering van Potemkin, De vertegenwoordiger van de Sowjet-regee- ring, Potemkin, sprak ais zijn oordeel uit, dat de schuld voor de moeilijkheden, waarin de Volkenbond zich thans met betrekking tot den oorlog in Afrika geplaatst ziet, vooral ligt in den twijfel, die sommige staten gewekt hebben of zij wel dezelfde houding zouden aannemen tegenover iederen aanvaller, niet alleen tegen dèn thans volvoerde, doch ook tegen een in Voorbereiding zijnden aanval. De andere raadsleden. Ook alle andere leden van den Volkenbonds raad hebben het woord gevoerd, waarbij allen het een noodzakelijkheid noemden de verzoe ningspogingen zoo spoedig mogelijk weer te hei-vatten. De corr. van de Nw. Rott. Crt. te Genève telefoneerde gisterenavond aan zijn blad later: De Volkenbondsraad is gisterenavond om 10 uur weer in openbare vergadering byeengeko- men, nadat in een bespreking achter gesloten deuren overeenstemming over den tekst van de resolutie verkregen was. Voorzitter Bruce las by de heropening van de openbare verga dering het ontwerp resolutie voor. Deze heeft den volgenden tekst: De tekst der resolutie. De volkenbondsraad, acte nemend van het rapport van de raadscommissie van dertien; keurt goed en hernieuwt het beroep, dat de raadscommissie tot de twee partijen gericht heeft om binnen het kader van den Volkenbond en in den geest van het Volkenbondsverdrag te komen tot een spoedige staking der vijandelijk heden en tot het herstel van den vrede; stelt vast, dat de Abessijnsche regeering op 5 Maart, in antwoord op dit beroep zich be reid verklaarde onderhandelingen te beginnen, daarbij acte er van nemend, dat de raadscom missie van dertien zich op het standpunt had gesteld, dat deze onderhandelingen geschieden zouden in den geest van het Volkenbondsver drag en binnen het kader van den Volkenbond; stelt eveneens vast, dat de Italiaansche re geering op 8 Maart, in antwoord op dit bericht, zich in beginsel bereid verklaarde onderhande lingen te beginnen betreffende de oplossing van het geschil; betreurt, dat uit de door den voorzitter van de raadscommissie van dertien en den secre taris-generaal van den Volkenbond ingewon nen inlichtingen volgt, dat de verzoenings poging van de raadscommissie van dertien, overeenkomstig de woorden van haar beroep tot de twee partyen, niet is gelukt; betreurt, dat onder deze omstandigheden de staking der vijandeiykheden niet is kunnen worden verwezeniykt en dat de oorlog voort duurt in omstandigheden, die verklaard zyn, in stryd te zyn met het Volkenbondsverdrag en die met zich brengt de uitvoering van de ver plichtingen, die in dit geval voor alle leden van den Volkenbond door het Volkenbondsverdrag zyn voorzien; richt tot Italië een laatste beroep, opdat dit land in de tegenwoordige omstandigheden, die de samenwerking van alle volkeren vereischen, by zal dragen tot de oplossing van haar ge schil met Abessinië, in den geest, dien de Vol kenbond het recht heeft te verwachten van een lid, dat een zyner oprichters is geweest en dat een permanent lid van den Volkenbonds raad is; herinnert er aan, dat Italië en Abessinië ge bonden zyn door het protocol van Genève van 17 Juni 1925 tot gebruik van gifgassen en door de conventies over de wijze van oorlogvoering en vestigt met nadruk de aandacht op het groote belang, dat alle staten aan deze docu menten toekennen. Het 190ste bericht luidt als volgt: Op 14 April, by zonsopgang, is een Libysche divisie onder bevel van generaal Nasi over gegaan tof den aanval op de Abessynen die zich by de Gianagobo geconcentreerd hadden. De vyand, die stelling had gekozen in een vrywel ontoegankelyk gebied, bood gedurende 15, 16 en den morgen van 17 April hardnekkig weerstand. Twee-en-een-halven dag leverden Libysche en Somali-troepen gezamenlyk slag, welke gevechten in een totale nederlaag van den vyand eindigden. De manoeuvre ter om singeling is volkomen geslaagd. In den mid dag van den achttienden April kon de tegen stand als gebroken worden beschouwd. De Italiaansche verliezen, aldus seint Badoglio, met inbegrip van den 18den, be dragen tien gedoode of gewonde officieren, drie gekwetste vliegerofficieren en honderden buiten gevecht gestelde manschappen. Twee Italiaansche vliegtuigen stortten omlaag, doch kwamen in de Italiaansche linies terecht. De vyand verloor duizenden dooden, waaronder eenige vooraanstaande aanvoerders. De Abes- siniërs lieten duizend geweren achter en tien tallen mitrailleurs. Het moreel der troepen is uitstekend. Reuter meldt uit Addis Abeba: De Britsche legatie wordt als het ware be legerd door menschen van allerlei ras, die onder de Britsche vlag bescherming willen zoeken, zy allen vragen te worden toegelaten binnen de beschermde zöne. De aanwezigheid van deze menigte veroor zaakt de Britsche autoriteiten groote moei- ïykheden. De bevolking van Addis Abeba verkeert in een paniekstemming, het leven in de hoofd stad is volkomen overhoop en de menschen vreezen het ergste. Van de Abessijnsche legers komen kamions in grooten getale naar Addis Abeba, de weg van Dessié ziet zwart van de vluchtelingen. Van het front teruggekeerden verkaren, dat bandieten in de omringende heuvelachtige gebieden gereed liggen om naar Addis Abeba af te dalen, zoodra de regeering de hoofdstad zal hebben verlaten, vóór de komst van de Italianen. Wanhopige pogingen worden in het werk gesteld om de wegen naar Addis Abeba te versperren. Explosieve stoffen worden in de richting van Dessié vervoerd, teneinde de bruggen in den weg tusschen Dessié en Addis Abeba te doen springen en door grondver schuivingen de wegen te vernielen. De keizerin verlaat Addis Abeba. Ook ministers vertrokken. Stefani meldt uit Dzjibouti, dat men daar berichten uit Addis Abeba heeft ontvangen, volgens welke de Abessynsche keizerin, ver gezeld van prins Makonnen, de hoofdstad heeft verlaten en zich in het hoogland aan de Westkust van het Amhaarsche plateau heeft teruggetrokken. Het keizerlijk paleis is achtergebleven, bewaakt door een 300 soldaten onder leiding van eenige officieren, waaronder een Europeaan. Ook verscheidene ministers zouden reeds met onbekende bestemming zyn vertrokken. Een rapport van dr. Melly. Het bestuur van het Britsche Roode Kruis heeft een rapport van dr. Melly, den leider van de eerste Britsche ambulance in Abessinië ontvangen, met betrekking tot het bombar dement van deze ambulance op 4 én 6 Maart. Het rapport beschryft de omstandigheden waaronder de ambulance werd gebombar deerd. Ondanks het feit, dat de Roode Kruis teekens duideiyk waren aangebracht. Er is geen schot op de Italiaansche vlieg tuigen gelost, noch tydens, noch na het bom bardement Het rapport bevat verder de mededeeling, dat gedurende de maand Februari vele geval len van vergiftiging met mosterdgas in be handeling zyn geweest in de ambulance. Tus schen 7 en 21 Maart werden 2 k 300 gevallem in behandeling genomen en een groot aantal van de slachtoffers was althans tydelyk ver blind. Het rapport besluit met mede te deelen, dat in dezen tijd voortdurend gasbommen wer den geworpen en dat de verwondingen van de Abessynsche soldaten dikwyls afschuwelyk waren. Addis Abeba begint zich gereed te maken om de Italianen te ontvangen. De berichten omtrent de positie van de Italianen zyn nog tegenstrijdig, doch het is al wel aan te nemen, dat zy de helft van den weg van Dessié naar Addis Abeba achter den rug hebben. De be zetting van Ankober wordt van Eritreesche zyde reeds medegedeeld, te Addis Abeba zegt men echter, gistermiddag nog telefonisch contact met deze plaats gehad te hebben, wat een Italiaansche bezetting nog zou uitsluiten. De opmarsch geschied snel. Het gemotoriseer de materiaal, dat in den opmarsch van het Asjiangimeer naar Dessié in verband met een ontbreken van wegen niet gebruikt kon worden, speelt thans ongetwijfeld weer een veel grootere rol en militair zal de tegen stand, die de Abessynen eventueel nog zullen, J bieden voor Addis Abeba, weinig gewicht meer in de schaal kunnen leggen. Het weer en de staat van de wegen kunnen nog vertraging brengen en ten slotte kan er een politieke vertraging by komen. ifl De NeGerlandsche ambulance, die zich tus schen Ankober en Addis Abeba moet bevinden, ongeveer 140 kilometer Noordeiyk van Addis Abeba, moet hier in moeilijkheden verkeeren, omdat de auto's zijn weggezakt, in verband met welk feit leden van de Britsche ambu lance uit Addis Abeba te hulp zyn gesneld. Hier kan uit blijken, dat de communicaties in het gebied tusschen Ankober en Addis Abeba nog goed zyn. Bovendien toont dit feit aan, dat de wegen hier zeer slecht begaanbaar zyn. t>,- De Turksche ambassadeur te Londen heeft Zaterdagmiddag een telegram ontvangen van het ministerie van Buitenlandscbe Zaken van Turkye, waarin de juistheid van de geruchten betreffende de herbezetting van de Dardanellen ten stelligste wordt tegengesproken. Oproep van Baldur von Schirach. Rijksjeugdleider Baldur von Schirach heeft Zondag te Beriyn naar aanleiding van den verjaardag van Hitier een rede gehouden, die over alle Duitsche zenders is uitgezonden en. die gericht was tot .de Duitsche ouders.' De bedoeling der rede was ook de laatste 10 pet. van alle kinderen tusschen tien en veertien jaar door de ouders naar de Hitlerjugend te doen zenden. Eveneens voor alle Duitsche zenders heeft rijksminister dr. Goebbels Zondagavond een rede uitgesproken ter gelegenheid van den 48sten verjaardag van Hitier. Hy zelde o.m.: De geheele wereld kent Hitier als staats man en leider, weinigen echter kennen hem als mensch. Het volk heeft er nauwelyks be grip van, hoeveel besluitvaardigheid en gevoel van verantwoording, hoeveel werk tot laat in den nacht noodig is geweest voor het weer opheffen van een terneerliggend volk. Niet alleen verstand was daartoe noodig, ook stout moedigheid. Ook voor de buitenlandsche poli tiek is Hitier geworden wat hy voor de bin- neulandsche reeds lang geweest was, de groote vereenvoudiger, die de gecompliceerde tegen stellingen teruggebracht heeft tot de natuur lijkste en begrijpeiykste maat, Bevorderingen. Te tien uur begon de groote parade Unter den Linden van alle groepen van de weer macht voor hun opperbevelhebber. Minister generaal von Blomberg is tot generaal-veld- maarschalk benoemd en generaal von Frltsch, de opperbevelhebber van het leger tot kolonel- generaal. Admiraal Rader tot generaal-admi- raal en generaal Goering ook tot generaal- admlraal. Hitier spreekt. Generaal von Blomberg las de gelukwen- schon van de gezamenlyke wearmacht voor. Hitier antwoordde: Mijne heeren. Ik zie met trots en vreugde terug op het werk van het afgeloopen jaar, maar ik vertrouw ook op de toekomst van ons volk. Zyn wonderbaarlyke opstanding vervult men ook met dank voor al myn medewerkers die met het Leiderschap zoo gemakkeiyk hebben gemaakt. Ik vertrouw op de onvergankelyke „waarden" van ons volk en op zyn organisatorische kracht, op de nat.- soc. party als de draagster van den nieuwen politieken weg van het volk, en op de weer macht als de vertolker van zyn kracht en moed. Beriyu versierd. Te Beriyn werd Maandag diuk gevlagd en vele huizen zyn met guirlandes versierd. Ook hebben vele winkels borstbeelden en portret ten van den Fllhrer in de étalages geplaatst. Reeds vroeg in den ochtend verzamelden zich duizenden op den Wilhelmplatz om zich een goede plaats té verzekeren. ji i" a _b w De alarmtoestand In Haifa afge kondigd. Reuter-A.N.P. meldt uit Jeruzalem: By hevige botsingen, welke zich te Jaffa hebben voorgedaan tusschen Joden en Ara bieren, zyn verscheidene personen gedood. Er zijn troepen ontboden om de orde te herstellen. De toestand zou ernstig zyn. Volgens te Kaïro ontvangen berichten, dra gen de wanordelykheden in verschillende plaatsen van Palestina een ernstig karakter. De hevigste botsingen deden zich voor te Haifa, waar vier Joden en twee Arabieren wer den gedood. Een Britsche politie-offtcier werd ernstig gewond. De zaken zyn gesloten. De handel ligt geheel stil. De ontevredenheid onder de bevolking zou voortdurend toenemen. De beweging dreigt over te slaan op Tel Aviv, waar men aanvallen vreest van de Arabieren. De autoriteiten hebben den alarmtoestand afgekondigd en troepen opdracht gegeven de prde te herstellen. Volgens latere berichten uit Joodsche bron werden negen Joden gedood en 39 gewond, van wie 11 ernstig. Omtrent de oorzaak van de onlusten wordt nog gemeld, dat J.L Woensdag by een overval te Nabloes een Jood gedood is en twee ernstig zyn gewond. Vrydagmorgen werden twee Ara bieren in een hut vermoord en algemeen ge loofde men, dat Joden dit gedaan hadden. By de begrafenis van de Arabieren werden te Tel Aviv Joodsche betoogingen gehouden, die naar Jaffa wilden. De politie, die dit wilde beletten, werd gesteenigd. Zaterdag moeten te Tel Aviv Arabieren door Joden gemolesteerd zyn, wat wederom tot ingrijpen van de politie leidde. Toen nu gistermorgen nieuwe geruchten op doken, dat Arabieren gedood waren uit wraak voor de Joodsche slachtoffers, ontstonden er, ondanks de prompte tegenspraak, nieuwe bot singen tusschen Arabieren en Joden, waarby aan beide zyden slachtoffers vielen. De toestand wat rustiger sedert de afkondiging van den staat van beleg. In verband met de onlusten te Jaffa en Tel Aviv biyft in geheel Palestina de toestand ernstig. De Britsche hooge commissaris heeft volledige volmachten ontvangen. Troepen staan gereed in te grijpen indien dit noodig mocht zyn. By de onlusten zyn tot nu toe 20 personen gedood en enkele tientallen gewond. Jaffa is practtsch geheel geïsoleerd van het overige Palestina. Na de afkondiging van den staat van beleg is de toestand wat rustiger geworden. t - n' i WOENSDAG 22 APRIL. Hilversum 1, 1875 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Harmonium en zang. 12.15 Saxofoon en piano. 1.00 Gramofoonplaten. I.30 Solistenconcert. 2.30 Postzegelpraatje. 3.003.45 Solistenconcert. 2.30 Postzegelpraatje. 3.003.45 Solistenconcert, 4.00 Zang en piano. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwcauserie. 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten. Reportage. 7.30 Causerie. 7.45 Gramofoonplaten. 8.00 Berichten. 8.15 Concert m.m.v. solisten, koor en orkest, (Om 9.30 Paaschoverdenking). 10.30 Berichten. 10.35111.30 Gramofoonpl. Hilversum H. 301 m, VARA-uitzenidng. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwyding VPRO. 10.15 Gramofoonplaten en causerie. II.00 RVU. Lezing. 11.30 Orgelspel. 12.00 Gramofoonplaten. 12.15—1.45 E. Walis' orkest en gramofoonpl, 2.00 Voor de vrouw. 2.15 De Notenkrakers en solist. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Syd Jackson's Ensemble. 5.50 Gramofoonplaten. 6.05 Vervolg van 5.30. 6.25 Gramofoonplaten. 6.30 RVU. Medische causerie. 7.00 Sportuitzending. 7.15 Kinderkoor. 7.40 Lezing. 8.00 Berichten. 8.15 VARA-orkest en soliste. 9.00 Radio-tooneel. 9.45 Orgelspel. 10.00 Berichten. 10.05 Gramofoonplaten. 10.30 Ensemble „Fantasia". 11.00 Mignon-kwintet. 11.30—12.00 Gramofoonmuriek. DONDERDAG 23 APRIL, Hilversum I, 1875 m. 8:00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00 NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. .11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en KRO-orkest. 2.00 Handwerkles. 3.00 Gramofoonplaten. 3.153.45 Voor de vrouw. 4.00 Bybellezing. 5.00 Handenarbed v. d. jeugd. 5.30 Haagsche Klavierkwartet en gramofoon platen. 6.45 Causerie. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Journ. weekoverzicht, 3.00 Berichten. 8.15 Bijeenkomst der Haagsche Waterscouts. 9.00 Gramofoonplaten. 9.30 Orgelspel (Om 10.00 Berichten). 10.35—11.30 Gramofoonplaten. al I' H> Hilversum H. 301 m. ,8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Ensemble Jetty Contor. 10.00 Morgenwyding. Gramofoonplaten. 10.30 Vervolg van 9.00. 11.00 Kniples. 11.30 Fagot en piano. 11.45 Gramofoonplaten. 12.00 Cantibile-orkest en solist. 2.00 Verslag ACRO-Modeshow. ,•3.00 Kniples. 3.45 Gramofoonplaten, 4.00 Voor zieken. 4.30 De Continental Flve, 5.15 Gramofoonplaten. 5.30 De Octophonikers, 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Radiotooneel met muziek. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. 8.10 Omroeporkest en Boedapester Trio. 9.00 Radiotooneel 9.30 Omroeporkest. 10.00 Reportage en concert door het Omroep orkest. 11.00 Berichten. 11.1012.00 Gramofoonplaten, Binnenland By een hevigen familietwist in een woning in de Frans Halsstraat te Amsterdam, heeft Zaterdagmiddag om kwart voor zessen, een 64-jarige man zyn 30-jarigen zoon en schoon dochter verscheidene messteken toegebracht. Het drama speelde zich af in de gang van de tweede étage van perceel no. 35. Op deze verdieping woonde de vader met zyn vrouw en een dochter. Drie hoog woonden de zoon en zyn vrouw. Herhaaldelijk waren er tusschen beide gezinnen reeds ruzies geweest om fa milie-aangelegenheden. Zoon en schoondochter gingen dezen laten Zaterdagmiddag naar be neden, naar de ouders, en weldra ontstond er opnieuw twist, welke zoo hoog liep, dat vader en zoon de huiskamer uit liepen en op de gang elkaar byna in de haren vlogen. Ook de schoondochter bemoeide zich toen met het geval, waarna de vader zoozeer in woede ont stak, dat hy met zyn zakmes, dat hy ge opend in zijn hand had omdat hij er tevoren zijn nagels meer gefatsoeneerd had, steekbe- wegingen begon te maken, zoowel in de rich ting van zyn zoon als van zyn schoondochter. Herhaaldelyk sloeg hy met zijn mes in het rond en de gevolgen bleven op de smalle gang dan ook niet uit: zoowel de zoon als de schoondochter liepen messteken op, o.a. in de hartstreek en aan de armen, doch hoewel bei den veel bloedverlies hadden, waren de won den niet diep of al te gevaariyk aangekomen. Inmiddels had de politie den vader te zijnen huize aangehouden. De man verklaarde uit drift te hebben gehandeld en volgens zyn zeg gen waren vooral de ruzies over een huis- raad-quaestie tusschen schoonmoeder en schoondochter aanleiding tot de voortdurende oneenigheid. De dader is in verzekerde bewaring ge steld. Meer dan veertig kerkgangers moesten tijdens den dienst de kerk veriaten. Zondagmorgen werden tijdens den door ds, C. v. d. Wal geleiden dienst vrijwel alle menschen in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland onwel, doordat het geheele kerkgebouw met kolendamp bleek te zyn gevuld. Ruim een uur na den aanvang werd de dienst gestoord door twee kinderen, die be- 'Avusteloos 'uit hun banken vielen. Ook een vrouw moest op dat moment door onwelheid het gebouw verlaten. Dokter Boot, die den dienst bijwoonde, schoot te hulp, droeg de twee kinderen naar buiten en wist hen met kunstmatige ademhaling weer tot het bewust zijn te brengen. Met korte tusschenpoozen werd de dienst regelmatig verstoord, doordat allengs meer menschen het kerkgebouw ijlings moesten verlaten. Een dame was er zoo ernstig aan toe, dat zy in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De predikant trachtte, zy het met veel inspan ning, de godsdienstoefening voort te zetten, maar ook de organist had het bewustzyn reeds verloren. Van de bediening van den heiligen doop en van het aannemen van nieuwe lid maten moest worden afgezien. De oorzaak van deze kolendampvergiftiging is gelegen in het feit, dat kort geleden een nieuwe centrale verwarming in het kerk gebouw is aangelegd. Men heeft daartoe een nieuwen schoorsteen opgericht en deze op den reeds bestaanden schoorsteen, die voor de kolenkachel werd gebruikt, aangesloten. Door de trek in de nieuwe buizen, die com municatie hadden met den ouden schoorsteen, werden de dampen beneden in het kerkgebouw gezogen, dat daardoor geheel gevuld raakte met kolendamp. Het mag wel een wonder heeten, dat er geen slachtoffers zyn te betreu ren. Meer dan veertig menschen hadden de schadelyke gevolgen van het inademen van kolendamp ondervonden. In de gemeente Dirksland ontstond hevige consternatie, daar het meerendeel van de kerkgangers niet op eigen gelegenheid den terugtocht naar huis kon aanvaarden en met taxi's moest worden weggebracht. In het Duitsche grensplaatsje Walbeek by Arcen (L.) hebben Duitsche commiezen een vrachtauto uit Venlo tot staan gebracht. By onderzoek bleek de auto 3000 KG bloembollen vermoedeiyk besemd voor Essen, te bevatten. De auto met de lading werd in beslag ge nomen. De bestuurder van den auto, op wien de ambtenaren enkele schoten hebben gelost, wist te ontsnappen en zonder tc worden achterhaald veilig de Limburgsche grens te bereiken. De smokkelauto, welke onder de Limburg sche grensgemeente Arcen de Duitsche grens overreed en langs een binnenweg verder het land inreed, was uit de verte reeds opgemerkt door Duitsche beambten, die van een woning uit het terrein observeerden. Toen de auto dichtby genaderd was, opende de beambten het vuur. De chauffeur, het gevaar inziende, stopte, sprong uit den auto en vluchtte den weg af en verder het bosch in. Ondanks de achtervol ging van de ambtenaren wist hy te ontkomen. De bloembollen, welke uit de buurt van Haarlem afkomstig waren, zijn toen met den auto in beslag genomen en naar de naby zijnde douane post overgebracht. Ofschoon de douane-autoriteiten van de aanhouding zyn verwittigd en een uitgebreid onderzoek, dat inge- zich tot over de gens uitstrekt, wordt steld, heeft men tot dusver den autobestü' der, die door de Duitschers wordt gezocht niet gevonden. Voor honderden gulden netten ver- n leid. Een felle brand heeft Vrydagavond caf# „Het Anker" van den heer P. Snel, gelegen aan de Oosterhaven te Enkhuizen, geheel in asch gelegd. De brand, die vermoedelyk in den schoorsteen is ontstaan, greep, aangewak- kerd door den sterken Noordwestenwind, snel om zich heen. Een groote party vischnétten die op den zolder waren geborgen, leverde voedsel voor het vuur. De vlammen sloegen huizenhoog uit Er is voor honderden guldens aan vischnetten verbrand. Zaterdag is in het Paleis van Justitie te 's-Gravenhage de verificatie-vergadering ge. houden in het faillissement van de N.V. Hol. landsche Grondcredietbank, in welke vergade. ring de curator, mr. D. J. Veegens, verslag heeft uitgebracht. Hieraan wordt het volgende ontleend: De bank werd opgericht op 21 Oct. 1904. De drie oprichters traden slechts op als strooman- nen voor twee Zwitsers, de heeren H. Wuest en C. Kling. Het maatschappelyk kapitaal van 1 mill. werd tusschen 1904 en 1907 volge- stort met 550.000 in contanten, een fictieve boeking van 375 000 en een verrekening van 75.000 met uitgekeerd dividend. Terstond na de oprichting werd besloten tot uitgifte van een rentelooze premieleening, ver deeld in 27.000 seriën, ieder van 50 nummers, Volgens het plan van aflossing zouden van 1905 tot en met 1979 jaarlijks zes serie- en zes nummer-trekkingen plaats vinden. Op papier behaalde de bank aanvankelijk groote winsten door het verschil tusschen het by plaatsing van een premie-aandeel ontvan gen bedrag (ongeveer f 11.50 netto) en zyn wiskundig berekende zoogenaamde „Contante Waarde" als bate te merken. Tegenover het extra-risico, voortvloeiende uit de gedeeltelyke plaatsing der leening en de verplichting tot terugkoop by aanbieding der premie-aandeelen tegen 11, werden geen voorzieningen getroffen. Roekelooze dividend-politiek. Zoodoende ging het de bank zoo voor den wind (op papier), dat zij in 1911 een kantoor gebouw aan de Heerengracht te Amsterdam, aangekocht voor 90.000, kon betrekken. Voorts keerde zy de volgende dividenten uit: over 1905-1908 achtereenvolgens 7, 8, 8 en 10%, over 1911 en 1912 3 en 6% en over 1916 en 1917 3 en 2%%, waardoor de genoemde verrekening met door de aandeelhouders te storten kapitaal mogelyk werd en bovendien nog f 326.000 contanten aan het bedrijf wer den onttrokken. Deze dividendpolitiek kan slechts als roekeloos worden gequalificeerd. De conclusie van het rapport was, dat tegen over eeh totaal actief van 2.035.000 (waar onder ongeveer 700.000 ongedekte vorde ringen) stond een totaal passief van 1.825.000 Dit vernietigende rapport heeft merkwaar dig genoeg onderhandelingen tot overneming van de aandeelen der Grondcredietbank, welke sinds einde 1922 gaande waren, niet nadeelig beïnvloed. Een Amsterdamsche bankier schynt daarby als tusschenpersoon te zyn opgetreden. Op 16 Juli 1923 werd opgericht een stich ting „Katholieke Steunverleening", welke haar werkzaamheden aanving met op den dag van haar oprichting aan een trustee een opdracht tot koop van 940 aandeelen Grondcredietbank te verstrekken voor den prijs van 1.222.000. Op 21 Juli 1923 gaf de Effectenbank Bern namens de aandeelhouders aan dén trustee een opdracht tot verkoop van 940 aandeelen voor 1 millioen. Het verschil van 222.000 (plus 18.000) tusschen aan- en verkoopprys ver- tegenwoordigde de provisie van één der com missarissen, die zich voor de totstandkoming van deze transactie byzondere moeite had ge geven. Voorts keerden de verkoopers uit de koopsom 250.000 uit aan de leden van het oude bestuur als schadevergoeding voor het prysgeven van hun functies. Den len Augustus 1923 werd de transactie ten uitvoer gebracht. Het oude bestuur trad af en werd vervangen door een nieuwen directeur en nieuwe com missarissen. Achter de nieuwe combinatie stak even min eenig kapitaal, en uit een nauwkeurig boekenonderzoek is onomstooteiyk komen vast te staan, dat al hetgeen door ds j stichting voor en in verband met de over- name van de aandeelen is betaald, ven den eersten tot den laatsten cent aan de j Hollandsche Grondcredietbank zelf is ont trokken. Nog op den dag van overneming, werden voor 305.000 eerste hyp. vorderingen en voor 57.000 effecten verkocht, voor 200.000, deposito's bij banken opgevraagd en vorde ringen verrekend van 627.000 op de aandeel houders en de Effectenbank Bern en van 400.000 op andere debiteuren, met vrijgave van de daarvoor gestelde onderpanden. Voor al deze bedragen debiteerde de Grondcrediet bank in haar boeken eenvoudig een „Rekenini? X", welke al spoedig een saldo van 1 2 mil lioen vertoonde. Alvorens een oordeel te vellen over het ge- voerde (wan)beleid, zullen crediteuren go« doen te bedenken, dat de personen, die vooral in de termen vallen om aansprakeiyk te wor den gesteld de directeuren en commissa rissen, die 1 Augustus 1923 zijn af- resp. °P* getreden niet allen in dezelfde mate schul dragen. Crediteuren kunnen er van verzekerd zijn, dat de curator het als zijn voornaam ste taak beschouwt om al degenen, die middellijk of onmiddeliyk by de plunde- J ring der H, G. B. betrokken zyn geweest of haar door onvoldoende toezicht hebben mogelyk gemaakt, zonder aanziens de« persoons tot schadevergoeding aan den boedel te noodzaken. Tot zijn leedwezen moet de curator h'eia^J toevoegen, dat de leden van het oude bes en hun erfgenamen de genoten gelden n hebben willen terugstorten. Naar zyn meen is het zelfs indien men by het oude bes u

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2