H M. kruiser „De Ruyter". Julianadorp. Callantsoog Anna Paulowna. Wieringen Texel Marineberichten. Nationale reclasseeringsdag Visscherij De vader van den kruiser. Lezing oud-leerlingen Landbouwcursus. Gemeenteraad Hoofd der Lagere Landbouwschool benoemd. Zomerdienst T.E.S.O. Land- T uinbouwnieuws Groote schade door den storm. De kruiser „De Ruyter" gaat proefvaren. ONDERSTEUNINGSFONDS VAN PERSONEEL, IN OVERHEIDSDIENST. Maandagavond had in 't gebouw van den R.K. Volksbond een belangrijke vergadering plaats van het Onderateuninigsfonds van Per soneel in Overheidsdienst. De vergadering, die door ongeveer 200 leden bezocht was. nam de volgende besluiten: le. Het fonds een geschikter naam te geven, n.m.: Fonds voor Ziekenhuis- en Spe cialisten-behandeling „Voorzorg" te Den Helder. 3e. De leden de gelegenheid te geven zioh als klasse-patiënt te doen verplegen in een ziekenhuis. 3e. Dat inwoners van Den Helder, niet in Overheidsdienst, deelnemer van het fonds kun nen worden voor opname in een ziekenhuis. Hierdoor is de mogelijkheid opengesteld voor alle inwoners onzer stad om zich voor opname in een ziekenhuis te verzekeren; voor een lage premie. Men zie hiervoor de advertentie in dit blad, of vrage inlichtingen bij den secretaris, Begoniastraat 8. Zooals wü reeds eerder in ons blad meldden, hebben de Reclasseeringsinstellingen het voor nemen een Nationale Reclasseeringsdag te houden, teneinde de door de tijdsomstandig heden en subsidie-vermindering bedreigde geldmiddelen te versterken. Ook in onze gemeente is er een Comité ge vormd. dat zich belast heeft met de uitvoering van de collecte. Hierin hebben zitting: Mw. G. M. v. d. HoevenPosthuma; Mw. A. Langhorst-Blom; Mw. .T R. v. Leeuwen—v. Neuren; AdJ. M. Semeyn, en de heer: Mr. J. Mulder, voorz.; S. de Böck, secr., Egb. Bos, G. de Haan, P. H. L. Maas, F. A Napels, C. Riekwel, P. Tuk, J. J. Vermeulen, J. v. Zwjjndrecht. Zij, die zich als collectant(e) willen beschik baar stellen op den dag van 9 Mei, worden verzocht zich persoonlijk of schriftelijk bjj een dezr leden aan te melden, of aan het secre tariaat, Weststraat 2. Wij vernemen voorts, dat voor de Radio zullen spreken: 2 Mei: 14.15—14.45, V.A.R-A., Mr. G. T. J. de Jongh. 3 Mei: WAO—20.10, K.R.O., Pater H de Greve. 6 Mei: 19.30—19.45. N.C.R.V., Mr. J. A. de Wilde, Min. v. Binn. Zaken. 7 Mei: 19.20—19.30: A.VJLO., Prof. Dr. J. Slote maker de Bruine. 8 Mei: 22.00—22.30: V.P.R.O., Ds. F1 Kletfn. Behalve gedurende de stormachtige dagen der vorige week, toen nagenoeg niet kon wor den gevischt, nemen de palingvangzten in het LJselmeer toe. Sommige plaatsen melden meer dan een verdubbelde vangst van aal, verge leken bij de vorige week. De prijzen blijven bevredigend. De garnalenvangst om de zuid geeft geen reden tot verheuging. Ze blijven schaarsch, zoodat er door de vaartuigen niet veel besom ming kan worden gemaakt Liet het zich eerst aanzien, dat de noord- zee visscherij wat beter resultaat zou kunnen afwerpen het onstuimige weer zette daar een domper op, zoodat de weekbesommigen der Urkers beneden de verwachting bleven. Bij Terschelling scheen nog al goede vis scherij te zijn, zoodat de visschers, die daar hun geluk beproefden wat betere besommingen maakten. De snurrevaad leverde nog weinig resultaat We schreven verleden week, dat de beug- visscherij, vergeleken bij de laatste jaren, be tere uitkomsten opleverde. Nu, dit jaar, kan er een eenlgszins loonend bedrijf worden ge maakt, zoodat de verwachting la, dat meer Btoombeugers dit bedrijf weer zullen gaan uit oefenen. We wijzen hierop, omdat de beugera uit Vlaardlngen hier hun aas plachten te halen, waardoor er dus voor de haringviaschers nog een kansje is, dat er voor hun vangst een wat betere prijs kan worden gemaakt j gelegenheid van den eersten proeftocht van den nieuwen kruiser Hr. Ma. ,JDe Ruyter" op 27 April e.k., zond ons de oud-luit ter zee J. C. Mollcma, het volgende artikel, dat wij wegens plaatsgebrek moesten bekorten. Wanneer wij Nederlanders met iemand kennis maken, toonen wij dikwijls het zwak te informeeren wie zijn vader was en wat die man deed. En wij snobbetjes van de 20e eeuw zijn gecoiffeerd als onze nieuwe vriend een def tigheid blijkt te zijn, en gereserveerd ais de pipa wat obscuur is. Nu ben ik wel heelemaal niet bang, dat een dergelijke gereserveerdheid op zal treden bij de kennismaking met den jongen De Ruyter, want, wat en wie zijn oude heer dan ook oorspronkelijk geweest moge zijn, deze was dan toch van Deenschen adel ai 275 jaar geleden en is als Spaansch hertog gesneuveld maar al het water van de zee, het element van vader en zoon, w&scht toch het feit niet weg, dat de moderne, elegante zoon van zeer eenvoudige origine is en dus indachtig be hoort te zijn, dat hij door daden toonen moet, zijn eenvoudigen braven vader waardig te zijn en niet behoort te teren op de faam van den self made ouden heer. Mij dunkt, dat toen Hare Majesteit dit fraaie schip den naam de Ruyter schonk, Zü niet alleen de traditie heeft willen handhaven, steeds in onze Marine een schip dien eere naam te laten dragen, maar veel meer gedacht heeft aan het rijke symbool daarin gelegen: „Ziet, wat het kleine vermag, als de ziel groot is en aan het Vaderland verknocht". Den 24en Maart 1607 beviel Aaltje Jansd., de huisvrouw van het eerelld van het bier- dragersgilde te Vllsslngen, Adriaan Michielsz. van haar vijfde kind er zouden nog zes volgen en het wicht werd, naar zijn groot vader, den oud-soldaat uit het Staatsche leger Mlchlel gedoopt. Adriaan had zich uit niets opgewerkt tot VlUslngadli poorter en bracht zijn uitgebreid ALG. VERGADERING VAN DE AFD. DEN HELDER VAN DE IIOLL. MM. VAN LANDBOUW. Woensdagavond werd bovengenoemde ver gadering gehouden in het café „Prins Hendrik". Een twintigtal leden was aanwezig, benevens het hoofdbestuurslid, de heer Wal boer. De voorzitter, de heer I. J. Schroevers, opent met een woord van welkom deze bijeenkomst. De notulen worden door den secretaris, de heer C. J. Maters, gelezen en onveranderd vast gesteld. Mochten er bij de leden klachten ztjn aan gaande crisiszaken, dan zal het bestuur deze gaarne vernemen. Volgen ingekomen stukken en mededeeiin- gen. Een schrijven om op te richten een ver- eeniging tot voorlichting in de bedrijven met daaraan verbonden een assistent-bedrijfsconsu- lent. Na langdurige discussie hierover en na toelichting van den heer Walboer, wordt in principe besloten tot den Bedrtjfsconsulent, de heer Brakman, te Alkmaar, het verzoek te richten om hier ook met deze proef te begin nen. De meikcursus zal ook dit jaar weer ge geven worden onder leiding van den heer Zee man te Sint Martensbrug. Het aantal deel nemers bedraagt 6. Volgt verkiezing van een bestuurslid in de vacature-K. Fenser. Na 3 stemmingen gekozen de heer A. Schenk te Groote Keeten, die hier van in kennis zal worden gesteld. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester, was door de heeren H. W. JLm- mink en D. Gutker nagezien en tn volmaakte orde bevonden, en wordt tot goedkeuring be sloten. De ontvangsten bedroegen 922.03%, de uit gaven 765.73 met een saldo van 156.30%. Penningmeester en commissie werden dank ge zegd. Voor 1936 zullen de heeren P. van der Veer en N. Hoornsman de contröle verrichten. De algemeene vergadering te Amsterdam is 14 dagen uitgesteld tot 13 Mei a.s. De afge vaardigde krijgt vrij mandaat. Eventueele voor stellen kunnen nog tot 1 Mei a.s. gedaan wor den. Over het veel te laat toezenden van de kalverschetsen zal geschreven worden. Tot afgevaardigden voor de alg. vergadering worden benoemd de heeren A. Grtn en P. Piulster. Met dank voor de besprekingen, ook aan den heer Waiboer, wordt de vergadering gesloten. LOONRUSLAGREGEIJNG. Deze gemeente is toegetreden tot de loon- btjslagregeling voor de landbouw- en vee teeltbedrijven en gaat ook in op de nieuwe regeling voor de loon bijslag voor de bloem bollen bedreven. De regelingen treden per 1 Mei in werking. Gegadigden dienen van htm voornemen ter gemeente-secretarie kennis te geven. V.V.V.-GIDS. Door de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer „Callantsoog" is dit jaar weer een nieuwe gids uitgegeven. De uitgave is zoo juist verschenen en keurig uitgevoerd. Als formaat zijn de Internationale foldermateu aangenomen. De V.V.V. werkt in deze dus mede aan de zoo geweuschte uniformiteit Het vooromslag is ontworpen door de teekenaresse mej. T. van Doornik te Amsterdam, en geeft in enkele lijnen het karakter van ons dorp weer, dus aan den voet der duinen, onmiddel lijk aan de zee en aan de landzijde de polders met de boerderijen, enz. De typeering is een voudig maar raak. Op de achterzijde komt oen kaartje voor, waarop de wegen naar Cal lantsoog zijn aangegeven. Dit ls dus weer een verbetering. Naast een Hollandsche tekst over de bad plaats Callantsoog van den secretaris der V.V.V, ls een Esperanto-tekst opgenomen. Deze ls van de hand van den leider der Esperèmto-vereenlging „Clam Ahtauen"" alhier' de heer H. J. Schut. Men gaat met den tijd mede. Do V.V.V. weusehen we met haar nieuwe uitgave veel succes toe en haar leden veel gasten in het a.s. seizoen. INENTING. Op Woensdag 29 April as. zal er in de Openbare Lagere School alhier gelegenheid bestaan tot kostelooze inenting, waarvoor men zich te twee uur aan het schoolgebouw moet vervoegen. en BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Willem, z. v. H. Zeinstra A- M. Boersen; Wiebigje Johanna Maria, d. v. C. L. de Winter en M. H. Vleut; Maartje Cornelia, d. v. D. Vreeken en M. Cardol, Theodores Joh&nnes, z. v. J. L. Jansen en C. v. d. Noutand; Theodorus Weyert, z. v. J. N. Komen en B. G. v. d. Fluit, Adriaan, z. v. P. Langereis en J. T. Vader; Ellsabeth, d. v, G. Bossen en M. J. van Oeveren; Geertuida Catherina, d. v. W. Smit en P. Kooijman. ONDERTROUWD: P. Jonker en M. J. Zandbergen. GETROUWD: A. M. van den Berg en A. M. Kroon. LOOP DER BEVOLKING. Ingkomen: H. C. Kapitein, van Am sterdam; mej. J. Dijkstra, van Amsterdam; mej. A. Lube, van Kleef (Dultschl.). Vertrokken: A. van Woesik en gezin, naar Den Helder; W. de Graaf en gezin, naar Alkmaar; C. H. van Koningsbruggen en gez„ naar Den Helder; mej. H. C. Raven, naar Den Helder. Politie. Gevonden; Sleutel. Verloren: Belastingplaatje BURGEMEESTER LOVINK HEEMRAAD. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot Heem raad van den Anna Paulowna-polder Burge meester G. J. Lovink Voetziekte bij tarwe. Voor de Vereeniging van Oud-leerlingen der Landbouwwintercursus hield, nadat de heer K. Tijsen een welkomstwoord had ge sproken, Ir. J. E. Muntinga een lezing over: voetziekte bij tarwe. Voor deze interessante lezing, die toegelicht werd met eenlge mooie lichtbeelden, tabellen en grafieken, bestond veel belangstelling. De heer Muntinga begon met te vertellen, dat men het optreden en de verschijnselen van de voetziekte al lang kent. Den laatsten tijd be steed men er echter meer aandacht aan. Geen wonder, ais men weet, dat de bouw van de wintertarwe in de laatste jaren is uitgebreid van 53.000 bunder tot 124.000 bunder en het bebouwde oppervlak voor zomertarwe van 5000 ha tot 24.000 ha groeide. De eigenlijke voetziekte of oogvlekken- ziekte komt op alle grondsoorten voor. De be smetting zit in den grond. Het eerste ver schijnsel van de ziekte is een vlek op den stengel, ongeveer 20 cm boven den grond. Deze plek begint te rotten, waardoor de plant zijn steun kwijt raakt en gaat vallen. Alleen als de besmetting vroeg plaats heeft, heeft men last van deze ziekte (men heeft ze in Februari al waargenomen). De kans op zieke tarwe blijkt grooter te worden naarmate 'men vroeger zaait. Men zaale in leder geval niet voor half October en dan ln ieder geval de „voor voetziekte vat bare" perceelen zoo laat mogelijk. (Laat ge zaaide tarwe wintert ook minder gauw uit.) Zomertarwe kan in het algemeen iets later gezaaid worden dan thans gebruikelijk is. Er valt weinig of geen verband te consta- teeren tusschen de gebruikte hoeveelheden zaaizaad en voètsiekte. Toch krijgt men den indruk, dat men vooral in September en October gemiddeld te veel zaaizaad gebruikt en daardoor te zware tarwe krijgt. Bi) gebruik van goed en goed ontsmet zaaizaad schijnen de volgende hoeveelheden aanbevelenswaardig: September en eerste helft October ongeveer 100 kg; tweede helft van October 125—130 kg; eerste helft van November 140150 kg; tweede helft van November 160—170 kg. Som mige landbouwers zaaien met een tweemeter zaaimachtne met 9 pijpen; om een steviger gewas te kragen met even goede opbrengst en minder wiedwerk, verdient een rijenafstand van 25 cm aanbeveling. Men zaait in 't alge meen ongeveer 6 cm diep en het zou zeer ge- wenscht zijn ook eens proeven te nemen met diep en ondiep zaaien, om ook hierover ervaringen op te doen. Tarweland moet in den regel niet diep los gemaakt worden en men zal dus aan het ploegen tot een diepte van 1518 cm moeten vasthouden. Bij het gehouden onderzoek bleek, dat bü de .lichte" gewassen het een enkel geval voor kwam van matige tot erge aantasting en dat de normale gewassen in veel mindere mate ziek waren dan de zware. Men geve in door snee geen stikstof op tarwe. Het vergif, dat bij het gebruik van kalistokstof ontstaat, bleek den verwekker van de voetziekte niet te dooden. Kali werkt gunstig, omdat de stengel er steviger door wordt. (Ook de korrel kwaliteit verbetert er door). Men heeft b(j het onderzoek ook het waterpeil verhoogd en kreeg daarmee gunstige resultaten. Gebruik van kopersulfaat en patentkali gaf geen ver schil bij het onderzoek in Waard en Groet. Bij proeven in Anna Paulowna genomen met of zonder kali, had de monsterkeuring tot resultaat, dat bij gebruik van kali in 4 ge vallen de kwaliteit beter was, in vier andere gevallen gelijk bleef en in twee gevallen min der was. Spreker vertelde ook nog van de ervaringen, die men opdeed met „blokken", „toppen" (bevorderde het staan blijven), en het uitdunnen met wiedmachine (opbrengst van het uitgedunde was minder) en beant woordde nog verschillende vragen, die door de aanwezigen werden gesteld. Hierna volgde met dank aan den spreker sluiting. De agenda van de vergadering van den raad op Vrijdag &.a., des namiddags ten 2.30 uur, bevat de volgende punten ter behandeling: 'i. Notulen. 2. Mededeeliogen en ingekomen stukken. 3. Voordracht tot het verleenen van finan- cieele steun aan het op te richten Borgstel- llngsfonds Hollands Noorderkwartier. 4. Voordracht naar aanleiding van verzoeken om ontheffing en bezwaarschriften inzake rei nigingsrechten. 5. Voordracht iozake het verleenen van een voorschot op de vergoeding voor kosten van instandhouding eener bijzondere lagere school over 1936. 6. Voordracht tot opschorting van de her- pachttng der wierwaarden in de Waddenzee. 7. Voordracht tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting. 8. Voordracht naar aanleiding van een ver zoek om tegemoetkoming in de vervoerkosten Van een leerling eener lagere school. 9. Voordracht tot het aangaan eener ge meenschappelijke regeling voor de exploitatie van de Destructor annex noodslachtplaats te Sc hagen. 10. Voordracht tot vaststelling van de 3- jaarlijksche afrekening wegens kosten van in standhouding eener bijzondere lagere schooL 11. Voordracht tot aanvulling der verorde ning op de heffing van leges (ventvergunnin gen). 12. Vaststelling der le suppletoire begrooting voor den dienst 1985. 18. Benoeming van een gemeente-vroed vrouw. POLITIE Gevonden: een gouden broche en kin derwantje. Verloren: een rijwielplaatje tn etui en een dekzeiltje van een vrachtauto. Inlichtingen bij den gemeentebode VOOR HET CONCOURS OP HEMELVAARTSDAG. Ter voorbereiding van het hier op Hemel vaartsdag te houden Concours van Christel, Fanfarecorpsen, worden thans in het Park te Den Burg verschillende werkzaamheden ver richt, o.a. is men bezig den tuin bij de Electr. Centrale bij het Park te voegen, waardoor dit weder aanmerkelijk vergroot wordt. 20.000 MIJLEN OVER ZEE. In Pen's Bioscoop loopt vanaf morgen de film van de K. XVCH, 20.000 mijl over zee. Ongetwijfeld zal deze film groote belangstel ling trekken. Woensdag is benoemd tot Directeur der Lagere Landbouwschool alhier de heer E. van den Ban, thans Hoofd der school te Reewijk. Voor deze betrekking hadden zich 17 sollici tanten aangemeld. De datum voor in functie- treding ls nog niet vastgesteld. „VOERMAN HENSCHEL". Ten bate van de Algemeene Tex. Wijkver pleging zal op Woensdag 29 April a.s. in Pen's Schouwburgzaal opnieuw worden opge voerd door leden van „Volksonderwijs" het tooneelspel „Voerman Henschel". Gezien bet groot succes der eerste opvoering, zal de zaal, temeer daar de voorstelling voor een zeer nuttig doel gegeven wordt, stellig geheel bezet zijn. De zomerdienstregeling bü T.E.S.O. treedt dit jaar 6 Juni in werking. Voor den dienst op werkdagen is er geen wüziging. Tot 1 Juli is de eenlge wijziging in den Zondagsdienst, dat de eerste boot, inplaats van 7.80 om 7.50 van Texel vertrekt, en inplaats van om 9 uur uit Den Helder vandaar om 10 uur gaat. De grootste wüziging in den dienst op Zondag vangt aan 1 Juli, er komt dan een morgen dienst bü om 5.50 van Texel en om 6.50 uit Den Helder en een avonddienst om 19.30 van Texel en 21.15 uit Den Helder. e n Nu vele gronden in de Wieringerraeer aan de pachters zün uitgegeven, komen er plagen. De felle Noordwester storm, die in de afge- loopen week boven ons land heeft gewoed, heeft groote schade toegebracht aan het te velde staande jonge gewas. De geweldige droogte van de laatste dagen was oorzaak, dat de grond vooral op de lichte perceelen zeer los was. Zandverstuivingen hebben de jonge planten bedolven. Vooral het vlas heeft ecg geleden. Ook is veel zand verwaaid. Het zand is hier en daar tot hoopen van 30 A 40 cm opgewaaid. Duizenden meters slooten en greppels zün dichtgestoven. Vooral de sloo ten, waarde drainage op uitloopt, zullen weer onder handen genomen moeten worden, het geen voor de pachters dus extra arbeidsloon op hun uitgavenbudget beteekent. Men re kent in landbouwkringen op een aanmerke lijke oogstvermindering als gevolg van dezen storm. Bovendien heerecht in hevige mate de emeltenplaag. Een intensieve bestrijding zou groote uitgaven met zich brengen. Zouden de vüf vette jaren van de Cultuur Mü. gevolgd worden door vüf magere voor de pachters? STEUN AAN NOOKDHOLLANDSCH® TUINDERS. De Ned. Tuinderabond, district Noord Holland, zal trachten ln samenwerking m i den R.K. land- en tuinbouwbond en den Chr boeren- en tuinderabond, een büzonder r' steun voor de Noordhollandsche tuinders t° vcrkrügen boven den gewonen steun uit het Landbouwcrisisfonds. VROEGE ASPERGES. Aan de markt De Eendracht te Beverwijk waren Maandag reeds 20 bossen natuurasper- ges aangevoerd. In de laatste jaren is nooit zoo vroeg voorgekomen. MINIMUM VERKOOPPRIJZEN VOOR EIEREN NAAR DUITSCHLAND. De minlmum-verkoop-prüzen voor eieren naar Duitschland, incl. verpakking, franco grens, zün voor de periode van 21 tot 24 April vastgesteld op C-kiasse, gewicht 52—52 kg B-klasse, gewicht 57—58 kg ü.20' A-klasse, gewicht 62—63 kg, 3.50; S-klasse| gewicht boven 65 kg 3.80, alles per ioo! Monopolieheffing 35 ct. per 100 stuks. Prijzen voor eendeneieren zün naar grootte' 2.40, 2.45, f 2.55 en 2.60 p. 100 stuks! CONSUMPTIEMELK. De Nederlandsche zuivetcentrale deelt mee dat van 26 April tot en met 2 Mei voor con- sumptiemelk volgens regeerlngscontracl, het taxegedeelte 5% zal bedragen, eventueel verhoogd met premie of veroilnderd niet afdracht voor de kwaliteit. De regeeringa- minimumprüs voor overmelk is 3,6 cent, de afdracht bü levering in consumptie van andere dan taxemelk 2% cent. Tochten op de Noordzee en ten Westen van Schotland. Naar de TeL verneemt zal Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" op 27 April een aanvang maken met de technische proeftochten, welke aan de oplevering vooraf moeten gaan. Deze proeftochten vinden plaats in de Noordzee en aan de Westkust van Schotland, ten overstaan van een marine-commissie. Deze zullen een zestal weken in beslag nemen. Na de proeftochten komt de kruiser nog ongeveer vier maanden terug bü de werf Wil tonFüenoord te Schiedam, om geheel afge werkt te worden, waarna de indien.sta telling volgt. Officier-vlieger G. C. M. Scholten, wiea vergund is uit Oost-Indië naar Nederland terug te keeren, is op 15 April aan boord van het m-s. Joh&n van Oldenbaroevelt van Tandjong-Priok vertrokken. Officier van den marinestoomvaartdienst 2e kl. A. de Vaal, onlangs uit Oost-Indië gere patrieerd, wordt 27 April geplaatst bü de onderzeedienstkazerne te Willemsoord. Luitenant ter ze 2 kl. P. G. de Back wordt 2» April overgeplaatst van Vllsslngen naar Hr. Ms. pantseraehip Hertog Hendrik te Nieuwediep. Verbetering. Luitenant ter zee der 2de kt B. Poortman is niet, zooals gemeld, belast met het bevel over een groep münvegere te Vlisslngen, maar met liet bevel over de divisie münvegere aldaar. By beschikking van den minister van staat, minister van defensie ad., is off. van den M.S.D. der 2e kl. W. Beets den 2en Juni ge plaatst bü het vliegkamp De Kooü. Bü beschikking van den minister van staat, minister van defensie ad., is de off. van den M.S.D. der 2e kt M. A. Teljer, den 2en Juni 1936 geplaatst aan boord Hr. Ms. Gelderland, gezin op uitstekende wijze groot. Maar zün v(Jfde kind, Michiel, was een zorgenkind, een nagel aan zün doodkist; met dien knaap was niets aan te vangen. Dom was hü niet, lezen, schrijven en rekenen leerde hü op school en Engelsch van de soldaten der Vllssingsche bezetting (de stad is van 1585 tot 1616 ln pand van Engeland geweest), maar zün gedrag op school en op straat liep de spui gaten uit U weet dat hü op zün 10e jaar aan den bal op den top van den toren bungelde, maar dat was niet alles. Het was altüd „vechten en smijten" bü den weg, en op school was hü zoo'n onverbeterlijke woelwater, dat meester hem eindelük wegjoeg. „Dan maar op karwei", vond Vader, maar als jongen aan het wiel op de lijnbaan van de reeders Lampsen, op zes stuivers in de week, werd hü geen haar beter; „hü dogt in sün jonckheyt nergens toe dan ter zee te vaeren". Och, een wonder was dat niet, men stelle zich het Vlissingen van dien tfld slechts voor. Het was een kapersnest, de veilige haven voor 27 kapers, die met 3500 man, één derde van de heele Vlissingsche bevolking, de „vrije neringhe" uitoefenden. Toen Michiel op zün 11e jaar het tweede oneervol ontslag was aangezegd, gaf vader Adriaan, die het wisselvallig lot van den zee man aan den lüve had ondervonden, noodge dwongen toestemming voor de zee en Mlchlel mocht monsteren als hoog bootsmans jongen op een schip van de Lampsens, de St. Steven. En dan is het ook meteen uit met den ouden Michiel, uit diens asch verrijst nog wel lang niet de groote Michiel, maar werkt zich op een (jverig eeejong, dat voelt meer te kunnen worden dan een vroeg versleten en verdron ken sapltau de scheldnaam voor den ma troos: „syapa tahoe", vrü vertaald „wat kan 't mij bommen") en die Ijverig leert om het tot onderofficier te brengen. Dat ging in zün dagen zoo gauw niet. Bovendien het Twaalfjarig Bestand ein digde, Prins Maurits kon goed konstabels en busschieters van de schepen gebruiken en daar vechten in Mlchiels aard zat, was hü van de partrj. Hij diende als busschieter in het Kleefsche, daarna ln het door Spinola bele gerde Bergen-op-Zoom, waar de 15-jarlge rakkerd een paard kocht en dapper aan de uitvallen van het garnizoen meedeed en menigmaal met bult beladen terugkwam. „Bergen-op-Zoom hield zich vroom, het stuitte de Spaansche scharen" en Michiel ging weer naar zee in 1622, nog wel op een oorlogs scheepje, nu als hoogbootsmansmaat, als assistent dus van den hoogsten onder onderofficier, den chef der equipage. Maar in de oorlogsmarine had hü geen ge luk. In de Gdlf van Biscaje werd zün schip veroverd, hü zelf door een plek ernstig aan het hoofd gewond, de eenlge maal dat hem dit overkomen is, tot de doodeltjke kogel hem op zün 69e jaar neervelde, en hü werd als ge vangene in Biscaje gebracht In zulk een toe stand bleef een vindingrijke jongen van tem perament als Michiel natuurlük niet graag en niet lang, hü wist met eenlge maats te ontvluchten en al bedelend zün weg te vinden door Frankrük naar zjji vaderstad. Wü weten niet wat hü tusschen 1624 en 1632 precies heeft uitgevoerd: de bescheiden man heeft, toen hü als machtig admiraal de lucht kreeg van plannen om zün biografie te boek te stellen, veel papleren en journalen, waarin hq de hoofdrol speelde, vernietigd. Hü had waariyk geen hooger aspiraties en hü had geluk; hü spaarde genoeg over om op zqn 24e jaar met een flinke boerendochter Marijke Valdere in het huweUjksbootje te stappen. Niet lang daarna voegde hü den naam De Ruiter, later De Ruyter, een naam uit de familie van zün moeder, aan den zünen toe (1633). In zqn gezinsleven heeft De Ruyter veel ver driet gekend: hü verloor twee maal zün vrouw en verscheidene kinderen; zün trots, zijn eenig overgebleven eigen zoon Engel, die het tot schout-bü-nacht heeft gebracht, is ook jong, gelukkig na den vader, en ongehuwd, gestor ven. In rechte lün is de familie De Ruyter Wet dien zoon uitgestorven. De Ruyter voer in den reget gelukkig op de kleine visscherij. Op de Groene Leeuw bü- voorbeeld in 1633, bracht hü van Jan Mayen- eiland, 25 walvisschen thuis, in 1635 deed hü een dergelüke reis en zün spaarduiten veroor loofden hem een Jaartje thuis te liggen. In 1637 vertrouwden de door kapers veelgeplaag de reeders Lampsen hem een kaper toe om tegen de Duinkerkera te ageeren. Dezen waren hem echter te glad af, meer dan één prüsje bracht zijn tocht hem niet op en met moeite is hij een overmacht van 13 Duinkerkers „ont- donkerd"; redeneerend: „Veel (h)onden is den (h)aze sün doot". Deze mededeeling in zün journaal schetst den man kort en precies. Altüd bedachtzaam, nuchter, met een scherp oog voor het moge lijke en bewust van het onmogelijke, heeft hü ook ons vaderland gediend en het taai en on- overwlnnelük gemaakt in de moeilijkste dagen van ons bestaan. In 1640, nog steeds in dienst der Lampsens en nu eindelük als schipper, maakte hij twee voordeelige reizen op Brazilië en joeg op on verschrokken wijze een grooten Duinkerker een prijs af. Toen dan ook de Zweedsohe admiraliteit in 1641 een vloot van gehuurde koopvaarders bü elkaar schommelde om samen met een Fran- sche en Portugeesche scheepsmacht den koning van het zich vrü vechtende Portugal tegen Spanje te steunen, verhuurde Lampsen „de Haze" met zün kapitein De Ruyter, en locaal was deze reeds zoo bekend, dat hü tot den derden ln rang, tot schout-bij-nacht, werd ver kozen op 150.— 'smaands. De admiraal Arnold Gijscis beleefde van zqn bondgenooten al heel wienig genoegen, des te meer echter van zün schout-bü-nacht. De Ruy ter ondernam onverschrokken een verkenning van de baai van Cadiz, en toen onze scheeps macht, welker vereeniging met de Franschen en Portugeezen mislukte, een overmachtige Spaansche vloot te bekampen kreeg, was het De Ruyter, die met zün „Tsae maets", cou rage", zqn mannen een hart onder den riem stak en ondanks het plichtverzuim van ver scheidene kapiteins, met zün admiraal de Spanjaarden met groote verliezen afsloeg, al ontkwamen zü naar Cadiz. De Ruyter wist zün door nagels schip in de Taag te salveeren. Véél roem had hü geoogst, maar de toestan den op-de oorlogsvloot stonden hem zoo slecht aan, dat hü verder de brui gaf aan het dienen bü de Marine, en weer als schipper-koopman varen ging, nog aitüd bü de Lampsens (1643). Toen de spaarzame schipper voor eigen reke ning reizen ging op zqn trouwe Salamander (1644). Acht jaren lang voerde hü zün schip, handeldrijvend op Barbarfje en West-Indië. Zoo werd het 1652. De fortuin had De Ruy ter toegelachen, wei niet in zün gezin, dat in 1650 de moeder verloren had, maar de 45-jarige had zün schaapjes op het droge en hü hoopte met de weduwe van een Vlissingschen zeeman, die hem een kranig en voorzoon, Jan van Gel der, mee ten huweiqk bracht, als „vergheten burgher" zün verdere levensdagen in zün vaderstad te slüten. Edoch, zijn Vaderland, de Republiek der Ver- eenigde Nederlanden, was uitgegroeid tot een groote mogendheid, die den handeisnaüver van het Engelsche Gemeenebest had opgewekt. Zün protector Oiiver Cromwell deed ons ten oorlog gaan. Wü zullen de geschiedenis van den eersten Engelschen oorlog (16521654), den tweeden (1665—1667), den derden (1672—1674) en den daarmee samenhangenden oorlog met Frank rijk (16721678) niet op den voet volgen en slechts aanstippen waar De Ruyter zich gel den liet. Dat is toch ai ontzettend veel, zoodat wq moeten volstaan met in het kader der belang rijkste gebeurtenissen de persoon van den grooten zeeheld te belichten. In ons land waren mannen als Maarten Harpertsz. Tromp, Jan Ever teen en Witte de With al beroemd, maar niemand bulten Zee land" kende ln 1652 De Ruyter. Doch aldaar wist men wat men aan hem had en deed alle moeite den rust-wenschenden zeeman over te halen ln 'sLands zeedienst te treden. Voor vlagofficier had hü geen reputatie genoeg, men bood hem dan ook een eigenaard!gen titel aan, om toch vooral niemand te kwetsen namelijk die van vice-commandeur. De Ruyter is door de liefde voor zqn land gezwicht, hij liet zich overreden voor één tocht op de Neptunua, een klein schip van 28 stukken met 134 man be mand. Het zün er echter meerdere en vele ge worden in dezen voor ons land vrfj ongelukkig verioopen oorlog, in welken De Ruyter slechte eer, roem en groote waardeering oogstte. Zoo als hü het zelf uitdrukte: in dien oorlog sprak hü Zeeuwsche taal in den hiteigen strijd bü Plymouth, en hq bracht de aan zün hoede toe vertrouwde koopvaarders veilig thuis. In de door den doldriftigen Witte de With roekeloos aangebonden en verloren strfjd tegen een En gelsche overmacht, door den bezadigden De Ruyter ontraden, muntte De Ruyter uit in het defensief, maar toen had hü ook schoon genoeg van het dienen bü een zeemacht, door twee dracht der bevelhebbers verscheurd en erbar melijk slecht door de admiraliteit verzorgd. Niettemin was hü toch weer op zün post en hielp Tromp, die eerst in 1652 met De Ruyter had kennis gemaakt en hem onmid- dellük hoog schatte, de groote overwinning bü Dungeness (9 December 1652) behalen, welke Blake naar Duins dwong en onze kust van vijanden schoonveegde (De bezem in den mast). Vier maanden later de al even ongelukkige slag bü Nieuwpoort (12 Juni 1653)! Voor de zen tocht had men De Ruyter niet behoeven over te halen; vol eerbied voor Tromp was hü meegetogen. Het werden twee dagen van zwaren strijd, vernietigd werden de onzen ze ker niet, maar w(j verloren toch 20 schepen, absoluut tengevolge van munitiegebrek en slechte uitrusting der schepen, waaruit, ais uit zooveel andere zeeslagen, wel blijkt, dat het een oude Hollandsche gewoonte is om de weermacht van den Lande stiefmoederlijk te benadeelen. Ach, hoe heeft De Ruyter daar steeds te gen gefulmineerd en juist daar, waar men hem hooren moest, onder zqn eeriyken vollen naam. Hü schreef den Statcn-Generaal o.a.: „dat hq niet van meening was weer in zee te gaan, tenzü de vloot met meer en betere schepen werd voorzien". Welnu, de vloot werd versterkt, want Hol land was ln last! Zü voer in het begin van Augustus uit, ontmoette den vüand den 8sten voor Katwük; den Oden werd de strüd gedurende korten rijd hervat, eindelük den lOden ontwikkelde zich de bloedige slag bü Terheide, waarin Maarte» Harpertazn. Tromp sneuvelde. De Ruyter trok er op los met zün eigen bodem; van zün. 150 man verloor hü 43 dooden en 35 gekwets ten, zün schip raakte zoo ontramponeerd, dat hü het te Den Briel moest salveeren, maar ondanks ons verlies van 12 schepen bereikten wü een strategisch doel: de blokkade onzer kusten was verbroken. Door Tromp's dood, Witte de With's ont zettende impopulariteit b(j het scheepsvolk en de eeuwige onderlinge ruzies der admiralitei ten en bevelvoerders, werd ditmaal geen ze®" man, maar een cavalerist, Jacob van Wasse- naer van Obdam, tot opperbevelhebber 8®" noemd Lowestoft heeft geleerd, dat een cavalerist ook op zee dapper vechten en eerlük sneuve len kan, maar niet, dat men vloot aan een landofficier moet toevertrouwen; trouwens onze vüanden van dien tijd hebben in dat op zicht ook veel leergeld betaald. De Staten-Generaal bestemden De Ruyter tot „assistent", nu zouden wü zeggen tot chef van den staf van den graaf, maar zulk een duivelstoejagersbaantje weigerde hü perti nent. Toen heeft men hem vice-admiraal van Amsterdam gemaakt (1654) en hoewel d® Zeeuw zoo iets als verraad aan zijn provincie aanvoelde, liet hü zich bepraten door dctt raadpensionaris Johan de Wit, dien hü zeef hoog achtte. In het jaar 1654 behoefde hü niet meer te strüden; Cromwell, even moe als wü en In zün hart niet genegen een Republiek zooais de züne te verzwakken, sloot den vrede. Zoo is De Ruyter in 1655 met het gansch» „huyshouwen" naar Amsterdam verhuisd. Misschien wel het verdrietelükste werk vft» zün geheele carrière heeft De Ruyter tus schen 1659 en 1660 moeten opknappen aJa drager van „De houten sleutels van de Sont Wij moesten zorgen, dat dit belangrijk vaar water niet in handen kwam van den Zweed- schen Koning, die Kopenhagen belegerde druk bezig was Denemarken geheel te ver overen. Obdam forceerde den Sont, waarin) Witte de With sneuvelde. Onze concurrenten, de Engelschen evenwel, zagen met leeds oogen onze Inmenging in de zaken van de Sont en zoo lagen beide vloten op elkaar té passen en voornamelqk op De Ruyter kwatfi het neer de duizend-en-één optredende lijkheden met Engelschen, Zweden en Denen met tact, geduld en vastberadenheid uit de® weg te ruimen. (Slot volgt)'

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10