Radio-programma ASPIRIN BINNENLAND HRLDERSCHR COURANT VAN DONDERDAG 23 APRIL 1936 TUXUXA. stlzcU /ce£pt De onlusten in Palestina. Wee den overwinnaar. Opstand in Honduras. De begrafenis van jhr. Ruys de Beerenbrouck. Een sobere plechtigheid in het Oeldersche dorp Vierakker. De inpolderingen in de voormalige Zuiderzee. Rede van Ir. Blocq van Kuffeler. De plannen aangaande den Kon- Holl. Lloyd. Bezittingen van de Ned. ambulance verloren Onze ambulance op 1 Mei terug naar Nederland. De scheepvaart tusschen Japan en Ned.-Indië. Olympia vanaf f 29.75 Prijzen vanaf f 37. Het sloopen van opgelegde visschersvaartuigen. De steun aan Indië. Begrooting van het Landbouwcrisisfonds. Ansjovis in de Waddenzee. komen bij ons klimaat ge regeld voor? het product van vertrouwen. De toestand verbetert. In een te Jaffa gepubliceerd officieel com muniqué wordt medegedeeld, dat de toestand is verbeterd. Het aantal slachtoffers van de onlusten bedraagt: 5 Joden gedood en 28 gewond, 2 Arabieren gedood en 32 gewond. In Tel Aviv moeten demonstranten een geheele wijk, die opgetrokken is van hout, in brand gestoken hebben. Een honderd huizen staan in vlammen. Te Jeruzalem is het betrekkelijk rustig, ofschoon ook daar nu en dan demonstraties plaats vinden en er een honderd arrestaties zQn verricht. Jaffa en Tel Aviv ztfn door Britsche troepen bezet. Er zyn nog drie personen, die Zondag bfl de demonstraties gewond werden, overleden. Het totale aantal slachtoffers schijnt thans negentien dooden en honderddertig gewonden te zijn. In een ingezonden stuk in de Times schrijft een lezer: De strijd van den Volkenbond zal niet verloren zyn indien Mussolinl den Negus verslaat: 1918 heeft ons geleerd dat een over winnend land aan het begin van zyn moeliyk- heden is, zoodra de vyand zich heeft overge geven. Het is redelijk aan te nemen, dat ztjn pogingen om den vrede te winnen zullen uit- loopen op een nederlaag van Mussolinl, in het bijzonder Indien de sancties gehandhaafd worden. Een actie tegen den president. Het blad Ultimas Noticias meldt uit Mana gua (Nicaragua) dat tegen den president van Honduras een opstand is uitgebroken. Op standelingen zouden op verschillende plaatsen de grens naar Honduras overschreden hebben. Het aan de grens van Honduras en Nicaragua gelegen plaatje Cifuentes is na een korten strjjd den opstandelingen in handen gevallen. Volgens de berichten willen de rebellen ver hinderen dat president Carias Andino na af loop van ztjn ambtsperiode nog 0 jaar in functie blijft Te midden van de Geldersche bosschen, in de onmiddellijke omgeving van zijn geliefd Sulderas, is Dinsdagochtend het stoffelijk overschot van den minister van staat, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ter ruste gelegd. De oprijlaan was gevuld met een ontelbare menschenmenigte. Hier verzamelden zich de Kamerleden, vertegenwoordigers van corpora ties, geestelijken, de notabelen van Warnsveld en omliggende plaatsen. Tusschon 10 en half elf kwamen de meeste autoriteiten op Suideras aan. Het eerst kwa men de ministers de Graeff en van Lldth de Jeude, daarna minister-president, dr. H. Colijn met minister Slingenberg, vervolgens minister de Wilde met den directeur-generaal der P.T.T., ir. Damine en daarna de overige leden van het kobinet. Enkele minuten voor half elf arriveerde de vertegenwoordiger van de Koningin, J. H. F. graaf du Monceau, opper-ceremoniemeester en grootmeester van het civiele huis van de Koningin. Twaalf pachters van den ontslapene, allen in zwaren rouw, droegen de draagbaar tot voor den hoofdingang. Enkele oogenblikken later werd de eiken houten kist met zilveren kruis bfl de deur opening zichtbaar. De pachters namen de kist over en plaat sten deze op de baar. Geen bloemen werden er op gelegd. Slechts een eenvoudig zwart kleed dekte de kist. De pachters namen de baar op hun schou ders en langzaam droegen z(j hun droeven last enkele passen. Toen werd de baar op den grond geplaatst en stelde de stoet zich op. De stoet. Voorop ging de kamerbewaarder van den ontslapene; daarop volgden twee pachters, dragende een grooten krans met witte linten van de Koningin, dan de eigenlijke lijkstoet met de boden der Tweede Kamer, gaande ter zijde van de kist Dadelijk daarop ging de vertegenwoordiger der Koningin, graaf du Monceau met de weduwe en verdere familie leden. Deze werden gevolgd door de beide onder voorzitters van de Kamer, de heeren J. J. C. van Dijk en W. H. Vliegen. Onmiddellijk hiema kwamen de leden der regeering, gevolgd door de Commissarissen derKoningin in Zuid-Holland, Groningen, Utrecht, Gelderland en den nieuw benoemden commissaris in Limburg. Voorts zeer vele kamerleden. Van het bureau der Tweede Kamer waren aanwezig de directeur der griffie en biblio thecaris der Tweede Kamer met alle ambte naren van de griffie en de bibliotheek. Dé Eerste Kamer was vertegenwoordigd door haar voorzitter, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, den griffier en den referen- darip. De R- K. Staatsparty was vertegenwoordigd door mr, Goseling en mr. Kolfschoten, voor zitter en tweede secretaris van het dage- lyksch bestuur. Er waren ook zeer vele geestelijke hoog- waardigheidsbekleeders. Zij allen schaarden zich achter het stoffelyk overschot van jhr. Ruys de Beerenbrouck op den korten weg naar de begraafplaats. Zachte treurmuziek van de beide harmo nieën klonk, zich mengende met het klokge beier van de kerk tot een plechtig geluid. Langs de lanen van het buitengoed stonden de belangstellenden dicht opeen gedrongen, eerbiedig een laatste groet brengende toen de kist voorby gedragen werd. riechtigheid in de kerk. Plechtig werd de Gregoriaansche mis ge zongen door het parochiale zangkoor, terwijl het orgel van de kerk voor deze gelegenheid bespeeld werd door den heer W. van Brugge, organist van de St. Lebuïnus-kerk te Deven ter. Na den uitvaartdienst werd de absolutie verricht door den bisschop van Roermond, mgr. Lemmens. Bij het verlaten van de kerk speelde de Holtumsche harmonie de treurmarach van Chopln. Nadat op de begraafplaats de kist in de familiegrafkelder was geplaatst en de be- aarding had plaats gehad, speelde de Mijn werkersharmonie, die zich inmiddels op de begraafplaats had opgesteld, Ase's Tod. De zoon van den overledene sprak een dankwoord. In een Dinsdagavond in het gebouw van het Kon. Instituut van Ingenieurs gehouden ver gadering van het departement 's Gravenhage van de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel heeft ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, oud-directeur-generaal der Zui derzeewerken, hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat, een rede met lichtbeelden gehouden over bovengenoemd onderwerp. By de Zuiderzeewerken wordt de historische lyn der landaanwinning, waarmede in den regel verbetering van den waterstaatkundigen toestand gepaard ging, gevolgd. Voor land aanwinning moeten steeds het technische en het oeconomische element samenwerken. Met de afsluiting werd in 1920 begonnen. Zij kwam 28 Mei 1932 tot stand en in 1933 werd de afslultdyk voor het verkeer openge steld. De kosten der afsluiting met bykom. werken beloopen voor het gedeelte beoosten Wieringen ruim 120 millioen en voor het ge deelte bewesten dat eiland ongeveer 18 mil lioen, terwyi voorzieningen in de belangen der landsverdediging en de visschery nog een paar tientallen millloenen eischen. Het werk wordt op zichzelf oeconomisch verantwoord geacht door de verkregen voordeelen, te weten: a. inlaten van zoet water in de om liggende gebieden (100 millioen); b. drinkwaterontleenlng aan het IJs- selmeer; o. grootere veiligheid tegen overstroo ming langs de voormalige Zuiderzee; d. verbeterde afwatering van de om liggende landen, en e. landverbinding tusschen Noord-Hol land en de Noordeiyke provinciën. De inpolderingen zyn derhalve niet belast met kosten van de afsluiting. Het rapport van de commissie-Lovink heeft in 1925 geleid tot het besluit om geiyktydig met de afsluiting ook het maken van den N.W. polder de Wleringermeer, ter hand te nemen. Voor de definitieve uitgifte van de gronden werd erfpacht met wisselenden canon aanbe volen, naast een proef met staatsexploitatie, waartoe de regeering bereid is. Aan het voorstel betreffende het beheer van de gronden in de ontginningsperiode werd ge volg gegeven door de benoeming van de af- zonderiyke voorloopige directie van de Wie- ringermeer, met landbouwkundige, cultuur technische en sociaal-oeconomische afdeelin- gen. Het denkbeeld van eenheid van leiding, door de Maatschappy voor Handel en Nyver- heid voorgestaan, werd hier prijsgegeven. Uitgebreide controles en proefnemingen in tal van richtingen en toepassing van de mo derne landbouwwetenschap hebben de by vroe ger jarige inpolderingen gebruikeiyke cultuur- moeiiykheden voorkomen, zoodat oogstresul- taten werden verkregen, welke de vergeiyking met die van oudere gronden reeds glansrijk doorstaan. In 1935 was reeds 1627 ha in tyd- pacht uitgegeven (thans 4735 ha) en was ver der ruim 10.500 ha in cultuur genomen, waar van ongeveer de helft akkerland en de weder helft gras of klaver en lucerne land. Voor de cultuur noodige bedryfsgebouwen werden gebouwd; reeds zyn thans 113 boerde- ryen verpacht. Ten behoeve van middenstan ders en landarbeiders zijn drie dorpen ge sticht. Op 31 December 1935 bedroeg de be volking 2482 zielen. De totale kosten van de Wieringermeer kunnen op 76 millioen worden geschat. De onzekerheid omtrent de toekomst maak te het wenscheiyk, niet met de grootere Zui- deiyke polders, maar met den kleineren N.O. polder voort te gaan, maar ook dat niet tot eiken prys. Een kostprijs van ongeveer 2500 per ha omvat, volgens de regeering, geen on aanvaardbaar risico. Te dien aanzien wordt opgemerkt: le. dat op den langen duur de grondprijzen stijgen; 2e. dat de behoeften aan cultuurgrond by toenemende bevolking en voortgaande ont- boering een landsbelang is; 3e. dat de werkverruiming hier bijzondere beteekenis heeft door het blijvende karakter na afloop van het werk, en 4e. dat de autarchische neigingen, die wy om ons heen zien, de kans op vermindering van onzen landbouwexport opleveren, waar tegenover dus vermindering van onze land- bouwimport aan grovere producten zal moe ten staan, voor het winnen waarvan land noodig is. Ook by een pessimistische opvatting van de toekomst is dus nieuw land noodig. Na bespreking van het plan voor den N.O.- polder, wees spr. er op, dat de kosten per ha alles inbegrepen, 2600 bedragen. Bij de uitvoering in 11 jaar tijds zeide spr. zal het aantal direct en indirect te werkgestelde arbeiders wisselen van 1000 tot 10.000 en gemiddeld 5600 bedragen. Op den langen duur zal wellicht op een 40.000 èt 50.000 inwoners in den polder ge rekend kunnen worden. DE PRINS VON WIED IN DEN HAAG. Dinsdagavond is prins Willem von Wied, vergezeld van zyn zoon, per auto uit Mün- chen in Den Haag aangekomen. De dochter van den prins is gisterochtend per trein in Den Haag aangekomen. Zy werd aan het station door Prinses Juliana en haar vader en broeder verwelkomd. Overeenkomstig tusschen Win MUller en de drie Amsterdamsche reederyen. Wim Miiller en Co. en de combinatie van drie Amsterdamsche reederyen (Maatschappy Nederland, K. N. S. M. en Hollandsche Stoom- bootmaatschappy), die zich béide afzonderiyk bezig hielden met plannen tot reorganisatie en voortzetting van het bedryf van den Kon. Hol- landschen Lloyd, plegen thans overleg met elkander. Waarschynlyk zal dit overleg leiden tot de opstelling van een gemeenschappeiyk plan. Het Alg. Hbl. verneemt, dat by de regee- ringsdepartementen geen steun gevonden is voor het aanvankeiyk plan van de directie van Wim H. MUller en Co. om gelden beschikbaar te stellen voor het bouwen van vyf schepen voor den Lloyd. Het plan der drie Amsterdamsche reederyen ging uit van voortzetting van den dienst met de bestaande vloot. Deze opzet is aangehouden. By de uitwer- king wordt echter uitgegaan van de gedachte van liquidatie van het bedryf van den Kon. Holl. Lloyd. De onroerende goederen, als gebouwen, haventerreinen etc. zouden geheel of gedeel- teiyk worden verkocht. De nieuw te vormen combinatie, waarin dan met de drie Amsterdamsche reederyen ook Wim MUller en Co. zou worden opgenomen, zou dan de vloot van den Kon. Holl. Lloyd koopen tegen een overeen te komen prys. Die prys zou zoo gesteld worden dat kosten van rente en aflossing uit het bedi-yf gedekt kun nen worden. De combinatie verlangt echter nog een byzondere garantie van overheids wege, wat betreft de bedryfsuitkomsten. Over dat punt loopen nog besprekingen met de regeering en andere overheidsorganen. Slaagt het overleg, zooals te verwachten is, dan zal dus het bedryf van den Kon. Holl. Lloyd worden opgeheven en worden opgevolgd door een nieuwe onderneming, die den dienst met de schepen van den Lloyd voortzet ,t Regeeringsantwoord op vragen van het Kamerlid Drop. Op schrifteiyke vragen van het Tweede Kamerlid Drop inzake den Koninklyken Hol- landschen Lloyd heeft de minister v. handel, ny verheid en scheepvaart het volgende geant woord: Besprekingen over het voortbestaan van den Koninklyken Hollandschen Lloyd zyn reeds geruimen tyd aan den gang en duren nog voort. Een resultaat is nog niet bereikt, zoodat de tyd nog niet is aangebroken om over in houd en strekking van de besprekingen nadere mededeelingen te doen. Indien de besprekingen lelden tot voort zetting van den dienst, zal daarmede naar alle waarschynlykheid geen uitbreiding van het bedryf gepaard gaan, zoodat de kans op weder-indienst-neming van ont slagenen uitermate geriDg is. By de besprekingen is steeds aan de be langen der gepensionneerden en pensioenge rechtigden aandacht geschonken. In hoeverre hiervan resultaat is te verwachten, kan thans nog niet worden beoordeeld. Het ligt niet in de bedoeling der regeering, voor de ontslagenen van den Koninklyken Hollandschen Lloyd afzonderiyke voorzienin gen te treffen. ,Naar de Telegr. verneemt heeft het hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis gisteren, tegelyk met het telegram waarin de behouden aankomst van het personeel der Nederlandsche ambulance in Addis Abeba werd gemeld, een telegram ontvangen, dat niet geheel duideiyk is. De bezittingen der ambulance zouden door de Italianen in beslag zijn genomen. Het hoofdbestuur heeft zich terstond te Addis Abeba gewend om nadere inlichtingen. i Onze ambulance zal Vrydag a.s. uit Addis Abeba vertrekken naar Djiboeti en daar bly ven wachten op de „Palembang" van den Rotter- i damschen Lloyd, welke die haven op 1 Mei zal aandoen. Met deze boot zullen onze landge- nooten de thuisreis maken en op 19 Mei te Rotterdam aankomen. De nieuwe Japansche dienst op Java. Volgens de Japan Weekly Chronicle heeft de Indische regeering in een mededeeling aan dên Japanschen consul-generaal, te Batavia vèrzet aangeteekend tegen het nieuwe plan vhn de Nanyo Kajoen Kaisja om een nieuwen dienst in te stellen tusschen Hongkong en j Java. Volgens de Osaka Mainichi van 26 Maart :zai een nieuwe scheepvaart-maatschappy worden gevormd, om een „agressieve concur rentie" te beginnen tegen de Nederlandsche scheepvaartbelangen. Hiervan werd reeds eerder herhaaldeiyk mèlding gemaakt, doch de plannen zyn thans definitief aangekondigd door Sjiro Koaze, manager van het kantoor te Kobe der Kinkal Yoesen Kaisja, na een conferentie op het bureau der Isjihara Sangyo. De plannen kunnen als volgt worden samen gevat. le. De naam van de nieuwe maatschappy jzal ?yn: Nanyoy Koro Kaboesjiki Kaisja. 2e. Het kapitaal zal 2.000.000 bedragen. Maandelijks zullen twee schepen naar Ned. Indië afvaren. 1 Hij voelt zich jong, hij voelt zich sterk Hij durft het leven aan. Hij fluit van louter levensvreugd: Hij rijdt op een Germaan. Geniet dubbel ven het voorjaari op 'n Germaan. trek er op uit N.V.RIJWIELIND.F.sJ.vanWERVEM MEPPEl Vrydag 24 April 1936. Hilversum 1, 1875 m. Algemeen programma, verzorgd door de N.C.R.V. 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Orgelspel. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Ensemble van der Horst en Gramofoon platen. 2.30 Chr. lectuur. 3.003.45 Sopraan en piano. 4.00 Piano-recital. 4.45 Amsterd. Kamermuziek-kwartet en de clamatie. 6.30 Causerie. 7.00 Berichten. Reportage. 7.30 Lezing. 8.00 Berichten. 8.15 NCRV-orkest. 9.00 Lezing. 9.30 Vervolg concert (Om 9.55 Berichten). 10.30—11.30 Gramofoonplaten. Hilversum H. 301 m. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwyding VPRO. 10.15 Voordracht 10.30 Gramofoonplaten. 10.45 Operetteconcert. 11.45 Gramofoonplaten. 12.00 Cantabile-orkest en soliste. 2.00 Voordracht. 2.30 Omroeporkest en gramofoonplaten. 4.00 Gramofoonplaten. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest. 6.15 Gramofoonplaten. 6.30 Vervolg orkestconcert. 7.00 Causerie. 7.20 De Ramblers. 7.50 Berichten. 8.00 Berichten. 8.05 Causerie. 8.30 Pianoduetten. 0.00 Lezing. 9.30 Gramofoonplaten. 10.00 Lezing. 10 45 Berichten. 11.00 Jazz-muziek (Gr.pl.). 11.3012.00 Gramofoonplaten. ZATERDAG 25 APRIL 1936. Hilversum I, 1875 m. KRO-uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-Orkest. 1.00 Gramofoonplaten. I.15 KRO-Boys. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Kinderuur. 4.00 KRO-Boys. 5.00 Gramofoonplaten. 5.15 KRO-orkest. 6.20 Lezingen, Gramofoonplaten en berichten 7.15 Kath. R. V. U. 7.35 Voordra t en gramofoonplaten, 8.00 Berichten. 8,10 Reportage. 8.25 Gramofoonplaten. 8.30 Gram.-Reportage. 8.45 KRO-orkest. 9.00 Filmpraatje. 9.15 KRO-Boys. 9,30 KRO-orkest. 9.45 Gramofoonplaten. 10.00 KRO-Boys. 10.15 KRO-Orkest. 10.30 Berichten. 10.35 Verslag v. d. Engelsche Cup-final. 10.5012.00 Gramofoonplaten, Hilversum H. 301 m. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwyding VPRO. 10.15 VARA-tooneel, viool, piano en gram.pL 12.001.45 Gramofoonplaten, 2.00 „Orvitropia". 2.45 Zang. 3.15 Esperanto-uitzending. 3.35 Kamermuziek. 4.00 Lezing. 4.20 De Flierefluiters m.m.V. zangsolist, 5.00 Gramofoonplaten. 5.10 De Wielewaal, en lezing. 5.40 Lezing. 6.05 Orgelspel. 6.30 Orgelspel. 6.30 „Film Theater". 7.00 Gramofoonplaten. 7.15 Lezing. 7.30 Betuwsche uitzending. 8.00 Berichten. 8.15 Coos en Polly Speenhoff. 8.40 Fantasia. 0.05 Gramofoonplaten. 9.15 Voordracht. 9.40 Gramofoonplaten. 10.00 Berichten. 10.05 VARA-Orkest. II.00 Gramofoonplaten. 11.20 Orgelspel. 11.4012.00 Gramofoonplaten, Gelyk bekend is, kunnen opgelegde zee- en kustvisschersvaartuigen met steun uit het landbouwcrisisfonds worden gesloopt. Omtrent de gedragsiyn, welke men moet volgen, ten einde in aanmerking te kunnen komen voor een slooppremie, verneemt de N. R. C. van bevoegde zyde het volgende: De eigenaars van schepen, welke voor sloop bestemd kunnen worden, stellen zich in ver binding met sloopers en trachten met dezen tot overeenstemming te komen inzake den sloopprys. Indien geen overeenstemming wordt be reikt, kunnen beide partyen gezamenlyk een verzoekschrift indienen, door beide te onder teekenen, om een bedrag beschikbaar te stel len ter overbrugging van het verschil tus schen vraag- en biedprys. Spoedshalve kunnen de verzoekschriften worden Ingediend by de sloopcommissie der Nederlandsche Visscherycentrale, Juliana van Stolberglaan 34 te 's Gravenhage. Wanneer de minister een bijslag voor het sloopen heeft toegekend, geschiedt de uitbe taling aan den slooper, zoodra de scheep vaart-inspectie heeft verklaard, dat het be treffende schip en met name het casco daarvan te haren genoeg is gesloopt Nadere mededeelingen van mr. Hart over de 25 millioen van Nederland. Naar aanleiding van het ook in ons blad opgenomen bericht over het voornemen, om 25 millioen ten laste van de Nederlandsche staatsbegrooting ter beschikking van Indië te stellen, heeft de directeur van oeconomische zaken, naar Aneta uit Batavia meldt nog eenige mededeelingen gedaan. Hy zeide dat Nederland, de rijkseenheid willende accentueeren, ondanks zyn eigen financieele moeilijkheden door de zware vlot tende schuld, dit gebaar tegenover Indië heeft willen doen als een van de resultaten der besprekingen, waarby zeker ook de in Indië opgegane stemmen, welke in Nederland in de pers weerklank hebben gevonden, van invloed zijn geweest. Het Opperbestuur heeft zich inderdaad bereid verklaard fonds perdu (dus niet, zooals aanvankeiyk werd vermoed, als rente loos voorschot) genoemd bedrag aan de Indische regeering ter beschikking te stellen voor nader, in onderling overleg vast te stellen, maatregelen in het belang van de volkswelvaart. De procedure van deze beschikbaar-stelling zal nog nader worden geregeld. Wat onder volkswelvaart valt te verstaan, kan in dit geval niet concreet worden aan geduid, aangezien ook nog voorstellen van departementshoofden door de Indische regee ring moeten worden beschouwd. Doch gedacht is byv. aan het bevorderen van de nyverheid, aan kolonisatie, aan irrigatie en aan werk verschaffing. Deze onderwerpen noemde mr. Hart slechts om de gedachten te bepalen. De regeering zal zeer zeker streven naar vast stelling van de zakelykste plannen. Met de toegestane gelden zal worden gewoekerd en zeker mag niet de Idee worden gevestigd „dat er in Indië weer wat geld kan worden uit gegeven". HET VRAAGSTUK DER JEUGDWERK LOOSHEID. Naar wy vernemen heeft de eerste subcom missie van de rijkscommissie van advies over de jeugdwerkloosheid, welke commissie zich In het byzonder bezighoudt met het bevorderen van de opneming van jeugdige arbeidskrach ten in het bedryfsleven, zich diepgaand bezig gehouden met het twee-op-een-stelsel. Dit stelsel berust, zooals men weet, op het beginsel, dat twee jongeren den arbeid gaan verrichten, die thans door een wordt verricht, hetzy door halve dagen te werken, hetzy door om de week te rouleeren. De studie van de subcommissie heeft tot een gunstig oordeel over dit stelsel geleid. Het advies aan den mi nister van sociale zaken is dan ook de invoe ring van dit stelsel zoowel in overheidsdienst als In het particuliere bedryfsleven zooveel mogelyk te bevorderen. (Volk). ONTSLAGEN BIJ DE SPOORWEGEN. In een vergadering te Amsterdam, belegd door den Centr. Bond van spoor-, tram-, ATO- en van Gend en Loos-personeel werd uiting gegeven aan de ontstemming over de ontsla gen van den laatsten tijd. Er werd een motie aangenomen, waarin ge protesteerd wordt tegen dezen gang van zaken, n.1. dat ontslag gegeven werd op grond van fouten of tekortkomingen, welke een der gelijke zware bestraffing in verscheidene ge vallen niet rechtvaardigden. WIJZIGING ARBEIDSOVEREENKOMSTEN- BESLUIT. By Kon. besluit zyn de straffen, welke aan arbeidscontracters ingevolge het arbeidsover- eenkomstenbesluit kunnen worden opgelegd, aangevuld met een bepaling, waarvan de strekking is, op het personeel, op arbeidscon tract werkzaam, ook de straf van extra dienst te kunnen toepassen. Tot dusverre bestonden de straffen voor dit personeel uit: a. een schriftelyke berisping, b. een beperking van het recht op een jaar- lyksche vacantle voor ten hoogste 1/3 van het aantal dagen, waarop per kalenderjaar aan spraak bestaat, c. een geldboete van ten min ste 0.25 en ten hoogste 25. Thans is daaraan toegevoegd het opleggen van een buitengewonen dienst op andere dagen dan Zondag en de voor den arbeider geldende kerkelijke feestdagen, zonder loon of tegen een lager dan het normale loon. Deze oplegging kan geschieden voor ten hoogste zes uren, met een maximum van drie uren per dag. SAMENVOEGING VAN WATERSCHAPPEN In een vergadering van het district Noord- Holland van den Ned. tuindersbond is beslo ten, zich tot Ged. Staten te wenden met het verzoek, te trachten maatregelen te nemen, wélke kunnen lelden tot samenvoeging van verschillende kleine waterschappen, waar door verlaging van polderlasten kan worden verkregen. UIT DE SCHOENINDUSTRIE. Uit Waalwijk: De federatie van schoenfabrikanten heeft het collectief arbeidscontract met de werk nemers opgezegd. DE KONINGIN EN PRINSES JULI\v NAAR GOEREE EN OVERFLAKKEE De Koningin is voornemens, vergezels Prinses Juliana, Zaterdag a.s. een bezonk'*11 brengen aan de Zuid-Hollandsche eii«„ Goeree en Overflakkee. Het hoofddoel v» bezoek zal het ziekenhuis te Dirkslan i Overflakkee vormen. u op JHR. RUYS IN DE EERSTE KAMER HERDACHT. In de Dinsdag gehouden vergadering Eerste Kamer heeft by den aanvang de voo^ zitter, mr. W. L. baron De Vos van ste n" wyk, terwyi de aanwezige leden zich VT" hun zetels verhieven, een korte herdenkings0 rede gehouden in verband met het overlijde" van jhr. Ruys de Beerenbrouck. DE PENSIOENEN BIJ DE GLASFABRIEK LEERDAM. Tot Zaterdag 18 dezer werd door de nv Glasfabriek Leerdam aan 56 ouden vai da gen en weduwen een wekelyksch pensioen uitgekeerd. Al d>ze pensioenen zyx zco meldt men, met Ingang van 25 Anvil inge trokken. Aan het voorloopige verslag van de Eerste Kamer over de begrooting van het Landbouw crisisfonds voor 1936 wordt het volgende ont leend Landbouwcrisispoli tiek. Verscheidene leden verklaarden, zich slechts zeer ten deele te vereenlgingen niet de door de regeeing gevoerde landbouwcrisis- politiek, zy gewaagden van het onlogisch ele ment in die politiek, die dwars ingaat tegen het streven naar aanpassing van de prijzen aan een lager niveau van uitgaven.. De aan den landbouw verleende steun en de heffin gen hebben een belangrijke prysverhooging ten gevolge althans staan zy aan prysdaling in den weg. Bovendien leggen, zoo betoogden deze leden, de hooge kosten van levensonder houd een zwaren druk op de consumenten. Meerdere leden betoogden, dat de land- bouw-crisispolitiek in haar huidigen vorm een gevolg is van onze onjuiste handelspoli tiek. Jarenlang hadden zy reeds aangedron gen op wyziging van laatstbedoelde politiek, door verhooging van de Invoerrechten, waar bij ook de landbouw baat zou hebben. Aan zoodanig systeem van steunverleening gaven zy verre de voorkeur boven het ingewikkelde stelsel, dat wij thans op het gebied van den landbouwsteun hebben en dat nog ingewik kelder Is geworden, nu ook Nederlandsch- Indië daarbij ls betrokken. De commissie-van Loon. Verscheidene leden betoogden, dat allerlei boerenorganisaties daarin vertegenwoordigd wenschen te zyn, om invloed te kunnen oefenen, hetgeen een vlotten gang van zaken belemmert. Centralisatie. Eenige leden opperden bezwaren tegen de huns Inziens te streng toegepaste centrali satie by de landbouwcrisispolitiek, welke be lemmerend werkt op de vryheid van de be trokkenen. Positie van de landarbeiders. Sommige leden herinnerden aan de benar de positie, waarin de landarbeiders verkeeren en het feit, dat de werkloosheid stygende is, mede, doordat steeds meer landarbeid door machines wordt verricht - Tewerkstelling kleine boeren. Verscheidene leden verzochten den minister toch met den meesten spoed te bevorderen, dat voor de kleine boeren een regeling tot stand komt voor de z.g. tewerkstelling op eigen bedryf met toekenning van 2/3 van het loon ln werkverschaffing. Tuinbouw. Verscheidene leden verklaarden dankbaar te zijn voor den steun van 12,000,000. zy Zy merkten evenwel op, dat de toestand van den tuinbouw niettemin precair blyft. Deze zal eerst beter worden, wanneer de export toeneemt. Zij drongen er dan ook by de re geering op aan, dezen met ale kracht te be vorderen. De export van boter naar Engeland. Verschillende leden drongen aan op maat regelen om den h.i. zoo schadelyken export van boter naar Engeland te beëindigen. Deze leden betreurden dezen toestand ten zeerste en verzochten den minister aan dit vraagstuk zijn bijzondere aandacht te blijven wyden. Vleesch of eieren. Verschillende leden wezen er op, dat de voorraad blikvleesch uitgeput raakt. De ver schaffing van eieren uit koelhuizen achtten deze leden onvoldoende vervanging van de verstrekking van vleesch. Wanneer versch vleesch wordt gedistribueerd, zullen niet al leen de belangen van de gesteunden en de maatschappelyk met dezen geiykstaanden op de beste en goedkoopste wyze worden gediend, doch ook die van de slagers in dié buurten, waarin dezen aangewezen zyn op de afneming juist van evenbedoelde groepen. Deze leden oordeelden met het oog op de groote sociale belangen, daarmede gemoeid, een bedrag van 5.000.000, te nemen uit de middelen van het Landbouw-crisisfonds. voor een regeling als zooeven bedoeld, volkomen verantwoord, en stelden de vraag of de mi nister geneden is, een zoodanige regeling ten laste van het landbouwcrisisfbonds in te voe ren. De eerste ansjovis in de Waddenzee i® gesignaleerd! Visschers op de Waddenzee, die te Makkum kwamen markten, brachten b(j de haring ook een enkele ansjovis aan, welk vischje by de kustvisschers de rol speelt van een boodschapper van goed nieuws. Want a zoovele jaren heeft men voorspeld, dat de ansjovis tenslotte van de Wadden zal we blijven..., maar tot dusver is die onaardige voorzegging niet uitgekomen. En wanneer men uit de komst van één zwaluw toch me goed recht de komst van den zomer mag voorspellen, dan mag men ook thans wel ai^ zeker aannemen, dat het water der Wadden* zee over eenige dagen bevolkt zal zijn door groote scholen ansjovis, wier voorboden 00 aan de Westkust van ons land al waar^e,?°n men zijn. Menscheiykerwys gesproken zu e de financieele uitkomsten van deze aans,'aal!ef vangst slecht genoeg zijn. Doch een visa* vaart altyd op goede hoop, en zoo 7'al dezer dagen weer onze vloot uitvaren, op 1 van zegen, te water... en aan den wat (N. R- cr

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2