Abonneert II op dit blad Jfwfl «éi. De sterken voor de zwakken! tot 1 Mei gratis oMocfr tyot IVao* gaan we foenl Wie zich NU abonneert, ontvangt de Heldersche Courant Stadsnieuws heldersche courant van donderdag 23 april 1936 tweede blad Bij de Emmabloem-collecte van a s. Zaterdag. Zuster Smit vertelt van haar werk bij de T.B.C.-bestrijding. Uit het politierapport De O 16 de haven binnen- geloopen. Licht op voor alle voertuigen. Donderdag 23 April 19.41 uur Vrijdag 24 19.42 uur Bij het laatst gehouden examen slaagde te 's-Gravenhage voor 3en stuurman groote stoomvaart, de heer P. Brouwer. Onze vroegere plaatsgenoote mevr. D. BruijnRotgans slaagde op het te Den Haag gehouden examen als costumière van den Ned. Modevakbond. JUBILEUM VAN DEN HEER L. BANDSMA Op 1 Mei a.s. zal de heer L. Bandsma, Directeur van den Dienst voor Sociale Zaken, zijn 25-jarige dienstvervulling bij de gemeente herdenken. De heer L. Bandsma is momenteel 46 jaar en werd 1 Mei 1911 in dienst dezer gemeente aangesteld als klerk ter secretarie. 1 Jan. 1917 werd hij bevorderd tot adj.-com- mies, 1 Aug. 1919 tot commies, 1 Maart 1920 tot Directeur van den Dienst der Arbeids bemiddeling en Werkloosheidsverzekering en 9 September 1933 tot Directeur van den Dienst voor Sociale Zaken. Ook buiten zijn ambtelijke betrekking wer den zijn verdiensten door verschillende in stanties erkend. Zoo werd hem irt 1931 eigen handig door wijlen Z.K.H. Prins Hendrik het kruis van verdienste van het Ned. Roode Kruis overhandigd, terwijl hij in 1935 werd benoemd tot Ridder in de orde van Oranje- Nassau. Des middags te 4 uur zullen de heer Bandsma en zijn familie door het College van Burge meester en Wethouders ten Raadhuize worden ontvangen, waarna de heer B. aldaar zal recipieeren. In het belang eener goede regeling worden belangstellenden, die ter receptie het woord wenschen te voeren, verzocht daarvan zoo spoedig mogelijk mededeeling te doen, onder opgaaf van naam en adres, alsmede in welke kwaliteit men het woord zal voeren, aan den Afdeelingschef ter Secretarie, den heer J. H. Wjjker, Loodsgracht 12, alhier. (Telefoon Raadhuis: 80; woning: 221). de stafmuziek voor de radio. Op den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana. Op Donderdag 30 April a.s. zal de Koninklijke Marinekapel, of wat populairder gezegd, het Stafmuziekcorps, voor de A.V.R.O. het pro gramma van 8.109 uur verzorgen, ter ge legenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana. Het programma laten we hieronder volgen: 1. Oude Wilhelmus Valerius. 2. Koraal (Wilt heden nu treden) Valerius. 8. Heil Oranje, Feestmarsch M. Kley. 4. Ouvert. Le Barfbier de Sevllla...Rossini. 6a. Wij willen Holland houen Spoel. b. Holland is een heerlijk land. 6. Defileermarsch van de Marine, Hazebroek. 7. Love and Live in Holland, JoyceLeistikow. 8. Naar ZeeLeistikow. 9. Jonkers Vaandelmarsch Leistikow. 10a. Gebed. b. Eeremarsch. c. Merck toch hoe sterck Valerius. 11. Der Fliegende Hollander Wagner 12. Marinemarsch Leistikow. geen tentoonstelling in de vakschool voor meisjes. Abusievelijk werd ons medegedeeld, dat in de Vakschool v. Meisjes 22 en 23 April een tentoonstelling zou worden gehouden. Dit be rust, zooals we zeiden, op een vergissing. de EMMA-BLOEM-COLLECTE. In verband met de Emmabloem-collecte op a.s. Zaterdag, hoopt pastoor Molemans (O.K.) morgenavond, om kwart over zeven, voor de H.R.C.O. een kort woord tot de Hel dersche luisteraars te spreken. Men schakele dus morgenavond zijn stads- Ujn op het distributie-toestel in. herdenking geboortedag willem den zwijger. Wjj voldoen hierbij aan het verzoek van het bestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel, afdeeling „Den Helder", om te ver- Wijzen naar een advertentie In dit blad, waarin een oproep wordt gedaan om op Vrij dag 24 April a.s. de vlag uit te steken ter gelegenheid van de herdenking van den ge boortedag van Willem den Zwijger. Voorts werd ons nog verzocht mede te deelen, dat door het Verbond voor Nationaal Herstel aan den Ministerraad een adres is verzonden om den 24en April, den geboorte dag van den grondlegger van den Nederland sen Staat, tot een nationalen herdenkings dag te verklaren. C.V. AUTOBUSDIENST „NOORD-HOLLAND". Wijziging op de diensten naar Alk maar. Blijkens een advertentie in dit nummer wordt de dienst, welke de C. V. Autobus- d.enst „Noord-Holland" tusschen Den Helder en Alkmaar onderhoudt, 10 Mei gewijzigd. De vertrektijdstippen van 10.10 en 19.10 worden dan veranderd in 10.25 en 19.25. Hierdoor zijn van Den Helder af 9 verkorte diensten ver- re"en, n.1. 2 sneldiensten: 18.40 en 17.40 'aiet een rijtijd van 1 uur) en 7 diensten met een rijtijd van 1 uur en 10 minuten. Er z'ja totaal 13 diensten per dag. A ,'*00 is het ook gesteld met den dienst A-kmaar—Den Helder. Zaterdag aanstaande Emmabloemcollecte. Speldjesdag... Speldjesdag: dat beteekent voor velen van ons het achteloos deponeeren van een stuiver of dubbeltje in de gleuf van een collectebus, dat beteekent, dat wij met een geërgerd ge zicht onze portemonnaie voor den dag halen en er, nu ja, omdat je nu eenmaal niet wei geren kunt, een bijdrage instoppen, dat betee kent veelal tenslotte: iets schenken, wat we niet beleven en wat in feite met 'n gift, spon taan en overtuigd, niets van doen heeft. En hoewel we weten dat in Nederland de Emma bloemcollecte (en gelukkig!) een streepje voor heeft, het neemt niet weg dat vooral nu, in deze moeilijke jaren extra de aandacht op een van de prachtigste instellingen in ons land gevestigd moet worden: de instelling, welke zich beijverd tot een practische bestrij ding van een der meest (en terecht!) ge vreesde ziekten, een ziekte, die de volksmond steeds weer met een zekere huivering uit spreekt: de tuberculose. Want iedere stuiver, ieder dubbeltje en ieder kwartje dat Zaterdag in de bussen der collectanten rinkelt, iedere bijdrage betee kent een daadwerkelijke steun aan deze tu berculose. Men kan haar niet te veel aandacht schen ken. Vandaar dan ook, dat wij besloten een onzer plaatselijke werksters op dit gebied, zuster H. J. Smits aan het Dijkje, een bezoek te brengen, en van haar is het, dat wij de hieronder volgende bijzonderheden, vernamen. De organisatie. Een onzer eerste vragen was hoe de orga nisatie van de Nederlandsche T.B.C.-bestrij ding nu wel eigenlijk geregeld was. Dit is aldus: als middelpunt is daar de Nederland sche Centrale ter Bestrijding der T.B.C., welke onderverdeeld is in de provinciale af- deelingen. Deze op hun beurt regelen de werkzaamheden van de plaatselijke vereeni- gingen, waarvan ook Den Helder er een is. Is men dus slechts een betrekkelijk geringe schakel in die groote keten, de speldjesdagen bijv. moeten zelfstandig georganiseerd wor den, terwijl de opbrengsten hiervan goeddeels in de desbetreffende gemeente aangewend worden. In April collecte in 't geheele land. De opbrengst der speldjes... hoeveel on kunde heerscht hieromtrent niet! Veeal is men toch de meening toegedaan, dat deze alleen aangewend wordt voor verpleging in de Sanatoria, doch in wezen gaat een belang rijk gedeelte weg voor huis-verpleging, e» voor het niet minder belangrijke Magazijn, dat, die het noodig hebben, voorziet van de vele en nuttige voorwerpen en medicijnen. Wat velen ook onbekend zal zijn is het feit, dat de speldjesdag in de maand April door geheel Nederland gehouden wordt, ter wijl 't onze lezers ongetwijfeld zal interes- Seeren, dat in déze maand vele jaren geleden Koningin Emma als gemalin van Koning Willem III ons land betrad, en vandaar dat men deze maand aan Haar, die zoo ontzag lijk veel voor de T.B.C.-bestrijding in Neder land gedaan heeft, wijdde. Op deze vraag aan zuster Smit hoe het met de financiën der vereeniging in het al gemeen gesteld was, antwoordde deze, dat men ook niet ongehavend door de crisis gaat: de subsidies zijn bijna alle belangrijk beknot, terwijl de werkzaamheden niet verminderen konden. Vandaar dat men ook thans weer extra de aandacht op a.s. Zaterdag wil vestigen! Het is het ergste wat deze vereeniging kan overkomen: gedwongen worden tot bezuini ging dóór waar men niet bezuinigen magl 100 Collectanten! Hoeveel collectanten er Zaterdag noodig waren?? Zuster Smit begint te lachen. Wel, het liefst zou ik wenschen dat er zich een 100 aanmelden, dan zijn er vast niet te kort! Wat de collectanten betreft nog het vol gende: zij hebben een zeer belangrijke taak: veelal is er evenwel een nogal sterke rivali teit onder de dames onderling, iets, wat na tuurlijk in het geheel geen kwaad kan, doch men moet daarbij bedenken welk een nood men leenigt. Dat moet men gevoelen: dat men met name als collectant of collectrice praktisch leed verzacht. Dat men op den bres staat voor een prachtig doel, dat men zoo een goede daad verricht voor menschen, voor zijn naaste, die het dikwijls zoo ontzettend hard noodig heeft. Met dat gevoel moet het prettig wezen te collecteeren. Dan vertelt zuster Smit van hen, die uit- LAATSTE ABONNEMENTSVOORSTELLING. Ensemble Louis Davids geeft een cabaretavond in optima forina. Dinsdagavond is in Casino de laatste abonnementsvoorstelling gegeven: ditmaal geen tooneeluitvoering, doch een optreden van Nêerlands bekendsten chansonnier en cabarettist: Louis Davids. Louis Davids en met hem het geheele en semble, waarmede hij in de zomermaanden een verwend society-publiek in het Scheve- ningsche Kurhaus niet alleen weet bezig te houden, maar daarenboven te boeien. Het lijkt ons ten eenenmale overbodig hier een opsomming te geven van David's antecedenten. We weten het reeds lang: hij is in feite de eenige ware cabarettier in den lande, de man, die nooit banaal is en nooit speculeert op de lachlust. En dat is het verschil met zoo vele anderen, omdat Davids altjjd kunstenaar blijft. En geen „liedjeszanger". Een belang rijk verschil. Hoe wij er op gereageerd hebben? Wel, laat ons eerlijk zijn; tenslotte zal er wel niemand onder ons geweest zijn, die plan had, eerlijk en overtuigd, om een schakel te zijn tusschen Bühne en zaal. Die zich van te voor reeds verkneukelde in het vooruit zicht om mee te doen met dit alles. Daarvoor zijn we tenslotte té nuchter, té „Hollandsch". gezonden worden; hoe men veelal gaat: ern stig ziek, in de oogen van de menschen soms hopeloos. En hoe men dan terugkeert; meer malen bijna of geheel genezen en hoe heer lijk het is zoo'n resultaat te zien, een resul taat waar in feite een natie aan meegewerkt heeft, een daad, waarvan één motto dit het schoonste getuigt: de sterken voor de zwakken Waar men heen gaat. Naar welke inrichtingen men gaat?? Wel, er zijn er zoo veel, daar is natuurlijk in de allereerste plaats 't welbekende Hilversumsche „Zonnestraal", daar is Erika in Nunspeet, Berg-en-Bosch bij Bilthoven en het Oranje Nassau-oord te Renkum. Dat zijn de centra waarheen ze gaan: de zieken, soms een maand, soms twee of drie maanden, enkelen twee jaar... Vervolgens komt het Consultatiebureau ter sprake, de inrichting die (ook dat weten velen nog niet) zuiver particulier is. Dit bureau (waar dokter Schut met onze zegs vrouw werken) aan de Kerkgracht werkt preventief; men geeft, zooals de naam zegt: consult, hier ter plaatse éénmaal per week, en dat in nauwe samenwerking met den desbetreffenden huisarts. Het is een buitengewoon prettig werk, aldus zuster Smit, want men kan hier veel voorkomen en velen de oogen openen. Het is soms, ongelooflijk welke toestanden men aan treft, toestanden die in absoluut contrast zijn met de eerste eischen van reinheid, volks gezondheid, hygiënische woningtoestanden enzoovoort. Weliswaar stuit men, zij 't dan sporadisch, nog wel eens op onwil en onbegrip inzake deze eerste eischen, over het algemeen is de Heldersche bevolking prettig om mee samen te werken. De Resultaten. Of men over de bereikte resultaten tevreden is Zeker, de tuberculose is sedert de laatste 20, 30 jaar belang rijk verminderd en voor een goed deel mag men dit toeschrijven aan de consul- tatiebureaux en het huisbezoek. Voor dien tjd, voor ongeveer het jaar 1900, bestond er geen practische bestrijding, en van de ziekte zelf, die toendertijd met „lon- genpest" aangeduid werd, wist men nog be droevend weinig. Toen kwamen er echter eenige Rotterdamsche doctoren en zij zijn het, die den grooten stoot gaven, waarop dit werk wachtte. Eenigen tijd voert het gesprek ons naar bijzonderheden der ziekte, die meestentijds ontstaat door overerving, ondervoeding of een onhygiënische levenswijze. We hooren, dat men veelal nog in de meening verkeert, als zou tuberculose ongeneeslijk zijn. Dit is niet juist en de voorbeelden van diegenen, welke ija een kuur of een goede huisverzorging ge nezen verklaard konden worden, zijn talrijk; Dat is dan het heerlijkste resultaat wat men kan boeken: het volkomen genezen van den patiënt en het is alleen maar jammer dat gewoonlijk zoo weinigen van deze groote vreugde getuige kunnen zijn. Nog geruimen tijd hebben we met zuster Smit zitten babbelen, doch hoe het gesprek ook liep, steeds weer kwamen op het eigen-Jt lijke „doode punt" de collecte van a.e. Zater dag, terug... Aanstaande Zaterdag inzameling. Emmabloem-collecte. Wij zijn overtuigd, dat Den Helder geen slecht figuur zal slaan, want: zij mag geen slecht figuur slaan. Tenslotte zijn het de sterken die zich voor één dag in dienst stellen van de zwakken. Een enkele dag. Geeft, en geeft met liefde. Doe het niet met een zuur gezicht en een houding vari: je- kunt-nu-eenmaal-niet-weigeren. Die gift heeft, althans voor U, geen waarde. Maar als ge geeft met overtuiging en met een vriendelijk hart... dan eerst is het goed. Dan is de daad dubbel goedl Het comité rekent op U. Collectanten kunnen zich aanmelden bi) den heer H. Bronder, Ruijghweg 86, Th. Moleman, Langestraat 76, C. Lücker, Hector Treubst raat 4 In elk geval worden collectanten Vrijdagavond 8 uur verwacht in het gebouw van den Ar beidsbeurs, tegenover de Postbrug om speld jes en collectebussen in ontvangst te nemen. Aardige belooningen zijn voor collectanten beschikbaar gesteld Men zie ook de advertentie. Dan komt Davids: hij kijkt als de groot- Mokumsche boy dat heele auditorium eens „prüfend" aan. Kijkt links en rechts en laat zijn oogen oplettend dwalen over het balcon. Louter menschen die uit zijn en voor hun geld amusement verwachten. Daar staat hij dan: tenger, schijnbaar een ietsje bedremmeld maar bovenal: doodge woon. En de conference vangt aan: op z'n gemak als hield hij een repetitie thuis, ver telt hij zoo wat aardige dingen. Daartus- schen flitst hij af en toe een Witz en het geheel wordt omwezen door een mozaiek van kostelijke improvisatie. En... men vangt aan te lachen... En als het dan nog niet je-dét is: wel, dan is het voor Davids een kleine moeite z'n stormtroepen in 't veld te roepen en bij z'n tweede optreden is dan het pleit gewonnen. Hij had ze weer in handen, de kleine man, het heele auditorium, jong en oud, als marion- netten aan de lijnen van z'n bijzondere gave. Daar was veel geïmproviseer (waar Davids zeer sterk in is) en we kwamen in de ver- eischte sfeer van het cabaret. Praatten méé met Davids en zongen méé met Davids.. Allen hebben we het schoone lied gezongen van „De" kip, omdat „De kleine man" en „Het Fordje" al zoo oud waren. „De kip", die we zagen zit ten en die we zagen Haan worden Bij dit alles verbaast men zich keer op keer aan het feit met welk een sobere middelen Davids zijn succes weet af te dwingen, en hoe hij die sfeer van „en familie" weet te krijgen, de omgeving van een intiem cabaret. Dat is inderdaad heel knap en het valt niet te ontkennen, dat Davids eigenlijk de eenige representant op de vaderlandsche Bühne is, die ons zoo zuiver 18-karaats caba ret brengt. Neem een willekeurig liedeke van hem: „Luchtkasteelen". Een vers met een inhoud, ontkomen waardeloos. Een aaneenrijging van onzin. Maar hoor het povere refreintje: hoe Davids zelfs hierin een ontroering weet te leg gen, dat men het heele geval vóór zich heeft, als een film ziet afdraaien en dat nu is het waar Davids groot in is. Na Davids direct Dora Gerson, de Duit- sche chansonnière, die wij voor het eerst mochten hooren en waarover we enthousiast zijn. Wat zij geeft is die tusschenvorm van zingen en declamatie, de vorm welke aan het chanson zijn bijzondere beteekenis geeft. Dora Gerson heeft een opvallende zeg gingskracht en beschikt over een goed geluld. De liedjes, die zij Dinsdagavond zong, waren diverse specimima, welke van haar gaven [getuigden. Neem het prachtige „Ein klei- jner Zufall" of het aangrijpende chanson |van den lichtmatroos, of het onvergetelijke „Sénzation im Zoo". Tal van malen bewees ihèt reageeren van het auditorium hoe men idit op prijs wist te stellen. Een knappe zan geres en een begenadigd voordrachtskunstena res. Jan Musch... ja ook hij was er. Musch, de mén het Groot Tooneei, Musch, een vertegen woordiger van het beste wat onze Neder landsche dramatische kunst te bieden heeft, Musch, de man van zooveel goedsja die paradeerde ook al tusschen Davids en de an deren en we waren zeer nieuwsgierig; we hebben 'm gezien in de door hem zelf ge schreven sketches: hoe hij vol breede kracht ieder detail, ieder woord ondersteepte, hoe kostelijk hij is in zijn parodieën en hoe men zich tranen gelachen heeft om zijn creatie van vertaler-draaideur-leunstoel! Het was kóstelijk en Musch op z'n best, hetgeen niet wegneemt, dat we hem een volgend maal Weer gaarne daar zien waar hij thuis be hóórt: op het Groot Tooneei! Én dan is daar nog de charmante Mary Bmithuysen, die sterk in de sketches bleek en zich een ervaren tap-danseres betoonde en niét te vergeten: Han Beuker, die de begelei- jding van dit alles verzorgde en dat op een wijze, welke volkomen in overeenstemming Is met zijn internationale reputatie Dat was heel knap werk. Óm kwart voor twaalf (nog te vroeg) was het einde daar. Maar toen waren we moe gelachen en zijn huistoe gegaan met de her innering aan een avond van groote vrooüjk- heid en artistiek beleven. In de vreugde-roes, die alleen een Louis Davids ensemble tenslotte geeft. FEESTCONCERT HELDERS MANNENKOOR. Maandag a.s. in Casino. Betreffende den bas-baritonsolist, den heer Smitshuysen, volgen hieronder eenige kritie ken betreffende zijn optreden, j Het Nieuwsblad van 't Zuiden: Louis Smitshuysen is een mooie bas, die afön stem volkomen beheerscht en door een goede voordracht er nog meer kleur aan geeft, Vooral in de lagere registers komt zijn volle Sonore basstem schitterend tot haar recht. i Limburger Koerier: Deze zanger beschikt over een zeer soepel stemgeluid en een warme voordracht. Opval lend fraai en roerend eenvoudig was zijn muzikale uitbeelding in de liederen Nieuwe Koerier: De heer Smitshuysen bezit zeer goede kwa liteiten als concertzanger. En in hoogte en in diepte 'n krachtigen, moöien ronden toon. Utrechtsch Dagblad: De bas Smitshuysen voldeed uitnemend. Hij is in het bezit van een mooi en krachtig, warm getimbreerd orgaan. Het Volk: Louis Smitshuysen maakte met zijn „Quo- niam" een uitstekenden indruk. NEDERLANDSCHE VEREENIGING TOT AFSCHAFFING VAN ALCOHOL HOUDENDE DRANKEN. Feestelijke vergadering ter her denking van het 25-jarig bestaan der Heldersche afdeeling. Gisterenavond heeft in Musis Sacrum plaats gevonden de herdenking van het 25-jarig be staan der afdeeling Den Hélder van de Nederl. Ver. tot afschaffing van Alcoholische dranken, welke herdenking een alleszins geslaagd ver loop heeft gehad, zoowel wat het officieele ge deelte als het meer feestelijke betreft. De heer Marlnus. Het was de heer Marinus, voorzitter van de feestcommissie, die een kort welkomstwoord sprak, in het bijzonder tot de aanwezige afge vaardigden der zusterorganisaties, tot de be stuursleden van de Partij en de Vakbeweging en tot de medewerkers aan het programma. In het kort releveert spr. eenige bijzonder heden uit den oprichtingstjd, hoe voor 25 jaar een 7-tal personen in de Fröbelschool aan de Laan bijeenkwam en hoe spoedig daarna tot de stichting der afdeeling kon worden overge gaan. De namen der eerste bestuursleden wor den genoemd, dat was mevr. N. Buurs als pen- ningmeesteresse en de heeren J. Nonkes en D.' H. Prins, respectievelijk als praeses en secretaris. We hooren hoe hard er in die dagen ge wérkt werd en hoe prettig direct de samen werking onderling was. Het succes bleef niet uit: hiervan getuigen o.a. de bekende Blauwe Wëek-actie en de eveneens vermaarde Nieuw jaarsbode. De idee drong door en veel werd er in die afgeloopen 25 jaren bereikt. Momen teel telt de afdeeling 60 leden en de heer Marinus hoopt, dat hij nog den tijd beleven mag dat dit aantal zal stijgen tot 600! Eén naam wü hij speciaal noemen en dat is die van den heer Tuk, den energieken voorzitter der af deeling, die de hamer reeds 17 lange jaren ach tereen zwaait. Als contra-prestatie heeft men gemeend den heer Tuk een boekwerk te moe ten offreeren. Frans Nienhuys declameert. Het word is vervolgens aan Frans Nienhuys, die een schets declameert van den onlangs overleden Franschen litterator Henri Barbusse, getiteld „Het Ridderkruis". Nienhuys is geen onbekende op declamatorisch gebied en wist van zijn onderwerp een boeiend geheel te maken, dat, hetgeen overduidelijk uit het rea geeren van het publiek bleek, zeer op prijs ge stold werd. Nienhuys heeft een goede voordracht en weet de karakters uitstekend te sugerreeren. Hierna nam de heer H. Ploeg, secretaris van het Hoofdbestuur, het woord, tot het uitspreken van een rede, waaraan wjj het volgende ontleenen: In den strijd om het behoud der hedendaag- sche beschaving eischt ook de bestrijding van het alcoholisme haar deel op en het valt niet te ontkennen, dat de resultaten in de jaren die verloopen zijn, belangrijk genoemd mogen worden. Het drankverbruik is zeer beduidend teruggeloopen en momenteel is de toestand zoo, dat de fabricatie in ons land, althans volgens de laatste krantenberichten, op springen staat. De heer Ploeg zegt, dat men thans in een stadium gekomen is, dat men kan spreken van een vluchtenden v jand, welke men evenwel tot aan het einde zal achtervolgen. Dan schildert spr. het vele leed, dat nog steeds, zij het dan onder de oppervlakte, heerscht; het leed, dat de levens vernietigd, dat de kinderen ouderliefde onthoudt en dat het huwelijk tot een hel maakt. In verband met den belangrijken achteruit gang van het alcoholisme, wijst spr. er op, dat men door de crisis een onverwachten bondge noot gekregen heeft, daar de armoede wel dwingt tot onthouding. Evenwel, de crisis is, laat ons het althans hopen, van voorbijgaan- den aard, en bjj een opleving zal ook het drankmonster ongetwijfeld zijn kop weer op steken. De heer Ploeg wijst in dit verband nog op de Skandinavische eilanden, welke in belang rijk mindere mate aan een economische ont reddering lijden. Hier ziet men echter een toe nemend alcoholverbruik en dat is teekenend. De Heldersche afdeeling krjjgt hartelijke woorden aan haar adres, haar arbeid wordt ge roemd en spr. is overtuigd, dat men trouw zal blijven aan het eensgekozen ideaal. De rede wordt besloten met een citaat uit het door Prof. Huizinga eenigen tijd geleden gepubliceerde werk „In de Schaduw van Morgen". Spreker weet, dat er inderdaad over het Morgen schaduwen liggen, dat de naaste toekomst er niet bjj ster opwekkend uitziet. Doch daar is een Overmorgen, en die zal licht zijn. Om dat licht te bereiken, heeft meri men schen noodig, menschen, die voor een ideaal strijden en zullen zorgen, dat er licht gaat schijnen over een schoonen en nieuwen toe komst. Janny van Oogen. Na deze met groote geestdrift uitgesproken rede is de beurt aan de welbekende V.A.R.A.- deelamatrice, Janny van Oogen, die een aan tal gedichten voordraagt van socialistische ori gine. Ofschoon wjj de keuze niet onverdeeld ge lukkig achten, wülen wjj noemen de verzen van Jan W. Jacobs („De Dronk") en van Adama van Scheltema („Vrede"). Wat de wijze van voordragen betreft, behoeven wjj geen bijzon derheden te vermelden: darvoor is Janny van Oogen té bekend. De huldiging. Na de pauze volgde de officieele huldiging van de 25-jarige jubilaresse welke niet over gebrek aan belangstelling te klagen had. Schriftelijke felicitaties waren ingekomen van: Alg. Nederi. Bouwarbeidersbond, Nederl. Ver. tot Afschaffing van Alcoholische Dran ken, Alg. Nederi. Typografenbond, V.A.R.A. en de S. D. Vrouwenclub. Enkele hiervan lieten deze schriftelijke wenschen gepaard gaan aan een bloemenhulde. Persoonlijk ten tooneele verschenen vervol gens vertegenwoordigers der volgende vereeni- gingen, welke nagenoeg allen hun wenschen met een grootere of kleinere bloemengift on derstreepten. De heer Kraak namens den Held. Bestuur- dersbond; de heer Gras voor het R.K. Kruis- verbond, de heer Krijger als vertegenwoordiger van de N.H.P.C., de heer de Boer voor de Ned. Chr. Geheelonth. Ver., de heer Vennik voor den Alg. Nederl. Geheelonth.bond en Centr. Drankweer Com., en tenslotte de heer Van der Vaart als voorzitter voor de S.D.A.P. en het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Het was de heer Tuk die voor de vele har telijke woorden en de niet minder talrijke bloemstukken een kort woord van dank sprak. En hiermede was men dan aan het einde van het officieele gedeelte van dezen feestavond en ving men aan met het vrooljjke. Dit begon met de uitdeeiing van prijzen op steunbonnen, waardoor de een met een taart en weer een ander met een doos cigaretten verblijd werd. Daarna kwamen wederom Janny van Oogen en Frans Nienhuys aan de beurt, terwijl een één-bedrjjvig spel „Lady River" den avond vol gens het program besloot. En ook al waren wjj niet van dit laatste ge deelte van dezen zoo zeer geslaagden avond getuige, wjj twijfelen er niet aan, of men zal nog een zeer genoegeljjk uurtje doorgebracht hebben. Een 25-jarig bestaan, hetwelk een prettige herinnering voor de vereeniging moet zijn. Haringdiefstal. Door een bewoner van de Vijzelstraat werd aangifte gedaan, dat te zjjnen nadeele 26 kis ten haring, welke op den steiger nabjj het Havenhoofd stonden, zjjn ontvreemd. Een onbetrouwbare kostganger. Door de politie te Amsterdam werd een persoon aangehouden en overgebracht naar Den Helder, wiens voorgeleiding door den Commissaris van Politie alhier was verzocht, daar hij verdacht wordt zich alhier te heb ben schuldig gemaakt aan diefstal van een bedrag aan geld ten nadeele van zijn hospita. Na verhoor is hij op vrije voeten gesteld. Ruit ingereden. Door een bewoner van de Middenstraat werd aangifte gedaan, dat een ruit van een woning in die straat was ingereden. Inbraak op den Parallelweg. Door een bewoner van den Parallelweg werd aangifte gedaan, dat men Zondagnacht in zijn woning had ingebroken. Uit een por temonnaie, welke op het buffet in de kamer lag, wordt 12.50 vermist. Een onderzoek wordt ingesteld. Rijwieldiefstal. Door een bewoner van de Binnenhaven werd aangifte gedaan van vermissing van zjn heerenrijwiel, hetwelk hjj voor zijn wo ning had geplaatst. Op 't verkeerde pad. Door de politie werd te Texel een meisje aangehouden en naar hier overgebracht, ver- 23 April Zooeven een pagina Ingezonden Stukken gelezen. Interessant, heel interessant maar je wordt er een beetje daas van. Moest ik navertellen wat ik gelezen had, dan zou u ongeveer dit te hooren krijgen: Geachte Redactie, De Reisbelasting krijgt een eigenaardig aspect, wanneer wij bedenken, dat het verkeer er door zal dalen en daarmede dus ook de inkomsten van de Spoorwegen. Velen zullen trachten, de Reisbelasting uit te winnen op de reiskosten, en in alle landen om ons heen zou de burgerij in opstand komen, wanneer zij bij het ontbijt het Versche Kadetje moest missen. Het is een algemeen verbreid misverstand, dat de bakkersnachtarbeld noodzakelijk zal worden en voor zoover mij bekend Is de scheidsrechter in dezen wedstrijd volkomen corect opgetreden. Er staan echter bj alle voetbalmatches elementen langs de ljn, die zich er niet van bewust zijn. dat de groote landbouwer steun verkrjgt, die hj niet noodig heeft. Want de individueele steunverleening heeft dit tegen, dat Charlie Chaplin hiermede een film heeft gemaakt van politieke strek king. Hj heeft willen tot uiting brengen, en is hierin volkomen geslaagd, dat Boven-Mon- golië weliswaar deel uitmaakt van het Chineesche Rjk, maar een Russische invloeds sfeer is geworden Japan is zich hiervan ten volle bewust en mjn zuster, die weigerde oliebollen te koopen, kreeg hierover een onheusche opmerking te hooren. Nu zjn er zeker tal van andere middelen om weldadigheid te betrachten, middelen, die geen nadeel berokkenen aan den toch reeds zwaar getroffen middenstand en wij meenen dan ook, dat onze sportvereenigingen naar zulk een land niet behooren toe te gaan. Men dient immers goed te begrjpen, dat er zeer veel verschillende soorten van asthma bestaan Het gaat niet aan, ze alle over één kam te scheren, en wat voor den één goed is, is voor den ander een reden, herexamen aan te vragen. Het verkeer stelt den weggebruiker immers ieder jaar voor nieuwe moeilijkheden; maximumsnelheden, lichtseinen, verkeersvoor- schriften veranderen ieder oogenblik en wat moet het op het „dynamische" Derde Rjk' voor indruk maken als de daad van Italië niet alleen gestraft, maar zelfs rjkeljk beloond wordt? Duitschland zou er een aanmoediging Inzien en het praedicaat „eervol" had den burgemeester, die de Justitie reden tot ver volging had gegeven, in ieder geval moeten zjn onthouden. Het gaat niet aan, eerst een brochure uit te geven over „Margarine-bereiding voor eigen gebruik", en dan den huisvrouwen den schrik op het ljf te jagen, dat ze zich door opvolging van dien raad aan straf blootstellen. Engeland speelt hierbij een dubbel spel. Het houdt Frankrijk op sleeptouw en coquetteert met Duitschland. Zéker nu men zich opmaakt om den dag te herdenken waarop, 300 jaar geleden, Johan Maurits van Nassau in Zuid- Amerika voet aan wal zette als kolosinator, moge men bedenken, dat de posttarieven nog steeds te hoog zjn. Wj moeten terug naar het 5 cents-tarief voor binnenlandsch brief port en met jazz-muziek is de beschaving iï geen enkel opzicht gediend. Caveant Consules. Cave canem. Luctor et Emergo. Bioscopen. Tivoli-Theater, aanvang 7 uur. Witte Bioscoop, aanvang half acht. Rialto-Theater, aanvang half acht. Donderdag 23 April. Oasino, 8 uur: Operette „Der Vogelhandier", „Harmonie". Vrijdag 21, April. Zeevaartschool, 8 uur: Held. Weer- en Step» rekundige Kring. Lezing dr. W. Bleeker „Ijsafzetting op vliegtuigvleugels". Zaterdag 25 April. Casino, 8 uur: Uitvoering Gymn. Ver, „Pro Patria". Zondag 26 April. Musis Sacrum, 8 uur: Soirée. R. K. Volksbond, 8 uur: Uitvoering R. K. Ge mengd Tooneelgezelschap. A. Kossen (Julianadorp): Balavond. Maandag 27 April. Casino, 8 uur: Zanguitvoering van „Held. Mannenkoor". Dinsdag 28 April. Casino, 8 uur: Verloting Winterpuzzle „Held. Courant". dacht van diefstal van kinderkleedingstukken en een damespolshorloge ten nadeele van haar werkgeefster. Bj haar verhoor bekende zj den diefstal van de kleedingstukken. Zj werd voor verder onderzoek in verzekering gesteld aan het Hoofdbureau van Politie. Laatste aanwinst voor de Marine. Nog 150 ton grooter dan de It 18. Dinsdagmiddag half zes is de O 16, de eenigen tjd geleden op de Schelde-werf te Vlissingen voltooiende nieuwste onderzeeboot voor de Nederlandsche Marine de haven van Nieuwediep binnengeloopen. De 016, die reeds vanaf 18 Maart proef tochten bj Vlissingen heeft gehouden vaart nog voor de fabriek met een bemanning ge- deelteljk bestaande uit burger-, gedeelteljk uit marine-personeel, onder commando van den luit. ter zee le kl. C. J. W. van Waning. De komst naar Willemsoord houdt verband met de in de eerstkomende weken te houden torpedo-oef eningeD, Wj laten hier eenige bjzonderheden van de O 16 volgen, welke onderzeeboot nog 150 ton grooter is dan de K XVIIL Aan boord bevinden zich 2 Feyenoord-M.A.N.- Diesels met een gezamenljk vermogen van 3.200 pk. Voorts 8 lanceer-inrichtingen en wel 4 boeg-, 2 dek- en 2 hekbuizen. Er is 1 kanon van 8.8 cm en 2 anti-luchtvaart-mitrailleurs van 40 milimeter. De tonnemaat bedraagt 965 Washington ton. Boven water ca. 1000 ton, en onder water 1190 ton. De lengte is 77 meter, de breedte 8 meter en de diepte 4 meter. De maximum SDelheid ongeveer 9 mjl.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9