Julianadorp. Callarusoog Schagen HELDERSCHE COURANT iY&N" ZATERDAG 9 MEI 1936 rr Officieele benoeming leden nevenraad. GEMENGD NIEUWS Onder zijn eigen auto geraakt en gedood. Knoeierijen op de veemarkt te Rotterdam. Het Nederlandsche s.s. Alphard aangevaren bij Oostende. Twaalf jaar voor schippersknecht. Landbouwer door een koe meegesleurd en gedood. 20jaar voorde moordenaars te Wildervank. De gouden tientjes dief. Een rechter veroordeeld een rechter. Molenaarsknecht geradbraakt. De muis in de gevangenis Vooraanstaand lid van de Heimatschutz overleden het laatste bendelid van Alvin Karpis gearres'eerd. Amok in een gevangenis. Sneeuwstorm in Oost-Siberië. Weer een ontvoerder gepakt BINNENLAND Nationaal fonds voor bijzondere nooden De stijging der pachtprijzen. De collectieve arbeidsovereenkomst in de haringvisscherij. Verlenging geldigheidsduur werkloosheidssubsidiefonds. Tweede Kamer Luchtvaart Amy Mollison te Kaapstad. Het record met 12 uur verbeterd. De tocht van de Hindenburg Wat voor weer vandaag? Laatste berichten Logger bij IJmuiden gestrand. Harrar volkomen uitgeplunderd. Is de negus ziek? De postvluchten van en naar Indië Drie vliegtuigen in botsing- Vliegtuig doodt bij landing twee vrouwen. Een vlucht om de wereld van het echtpaar Mollison. Oost-lndië 1 Explosie van longpest. Oswald Spengler f VBJU OXINO „VOLKSONDERWIJS". nderdagavond had in de zaal van het café p ins Hendrik" de trekking der verloting van "volksonderwijs" plaats. op de volgende nummers zijn prijzen ge vallen: )Wfl 515, 1382, 942, 449, 257, 1254, 1866, M2 1284. 1325, 955, 1120, 679, 1491, 509, 4 342, 1110, 1485, 1802, 604, 1445, 074* 29l! 1105, 559, 1375, 1836, 927, 1803, 174* 1295, 573, 1017, 1646, 911, 225, 1699, 1078' 135, 623, 594. 1983, 1498, 1497, 1278, *64 1453, 385, 543, 1807, 611, 200, 1137, ,r14' 165, 749, 296, 1353, 1450, 266, 347, 28 1824, 1177, 295, 333, 741, 1657, 458, 116 1065, 1303, 574, 793, 256, 361, 119, 1412' 219, 696, 428, 861, 1563, 121, 1742, 1401 42- 1715' Ö69' 481' 1528, 501' 194S' :0E)7' 9, 1116, 359, 757, 1223. 176, 1734, 722! 1771, 1091, 551, 1032, 1007, 901, 1745, 19871035, 1954. Door het Centraal Stembureau dezer ge meente zijn in zijn vergadering van Vrijdag morgen tot leden der Commissie, bedoeld in art. 158 der Gemeentewet, de zgn. nevenraad, benoemd verklaard de heeren: Baken, Joh. (Burger Kiesver.)de Haan, P. (S. D. A.P.) Lakemond, P. L. (BurgerKiesver.)Mooij Mzn., jb.; Thomasz Sr., A.; Vos.P. envanWachen- dorff van Rijn, L. J. (S. D. A. P.). jeze uitslag is gelijkluidend aan onze offi cieuze mededeeling daarvan in ons blad van Donderdag j! I MARKTO VERZICHT. De handel in vette koelen was Donderdag j.1. vlug, duur, er was iets te weinig. De heer G. Beers van Winkel verkocht een pracht yaars voor 27. De duurste koe werd ver kocht voor 220. De noteering van kalf- koeien was abuis, er stond 40 kalfkoeien, het moest zijn 80 kalfkoeien. Deze handel was goed, hoogste noteering f 200. De han del in geldekoeien was goed, in pinken matig. Vette kalveren kunnen hier meer komen op de markt, er worden beste prijzen voor besteed, o.a. Gebr. Kneldam, alhier, besteed den nog 75 voor zoo'n kalf. De handel in nuchtere kalveren was heel goed. Fokkalveren van 1220. Oude slachtschapen, handel vlug, van f 1829. Overhouders 1418. Goed. Lammeren voor de slacht werden nog niet gekocht, voor de weide weinig handel. Bokken en geiten veel handel. Vette varkens werkelijk duurder noteering. Nu was tot 18 ets. handel vlug. Biggen en schrammen handel goed tot 13, hoogste noteering. Schrammen tot 19. Kippen, konijnen, enz., gingen aardig van de hand. Binnenland De heer I. de Vries te Leeuwarden wilde Donderdagmiddag te Oldeboorn zijn auto met den aanzetslinger op gang brengen, maar ver gat daarbij de versnellingshandle op den vrjj- loop te zetten. Hij geraakte, toen de motor aansloeg, onder den vooruitloopenden wagen en werd zoo ernstig gewond, dat overbren ging naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden noodzakelijk werd geacht. Hij is daar zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. De heer De Vries was 46 jaar oud. Wederom zijn knoeierijen op uitgebreide schaal aan het licht gekomen, die reeds ge durende verscheidene maanden zijn gepleegd op de Veemarkt te Rotterdam. Eten bediende van een wegersfirma die per marktdag 2000 3000 varkens kreeg te wegen, heeft met de gewichten geknoeid. Elk varken woog op zijn schaal ongeveer 10 kg minder dan in werke lijkheid en als men nu weet, dat varkens ver handeld worden tegen prijzen per kg, dan is het duidelijk, dat er tientallen boeren uit den omtrek voor aanzienlijke bedragen zijn bena deeld. Hjj heeft zijn practijken reeds langer dan een jaar kunnen volhouden, maar dank ZÜ de schranderheid en den speurzin van een hoer uit Stolwijk is de fraude aan het licht gekomen. Donderdagavond is bij mistig weer op 51 graden 14 minuten Noorderbreedte en vier graden 44 min. Oosterlengte het Nederland se stoomschip „Alphard" van Van Nievelt, Goudriaan en Co.'s stoomvaartmaatschappij te Rotterdam in aanvaring gekomen met het Duitsche stoomschip „New York" van de Hamburg-Amerika lijn. Door de botsing, welke in voUe zee ter hoogte van Oostende geschiedde, werd de >.Alphart" zwaar beschadigd, zoodat het schip weldra in zinkenden toestand ver keerde. De bemanning gered. Het vrachtschip „Alphard" was Donderdag- Ochtend van Rotterdam in ballast vertrok ken naar Melilla in Spaansch Marokko en Jvas bemand met 26 personen, allen Neder- anders. Deze zijn na de aanvaring allen aan boord York" gegaan der „New York". De „New is op weg naar Hemburg. Raar het „Alg. Hdbl." van den dienst van bet loodswezen te Ostende verneemt, is onmid dellijk na het bekend worden van de aanvaring ussehen het Nederlandsche s.s. „Alphard" en Jj- Duitsche s.s. „New York", de sleepboot J^eeieeuw,. van het ioods(jienst uitgevaren om 'achten het zinkende schip eventueel naar haven te sleepen. bbe de aanvaring ver bulten de kust ge schiedde en er bovendien een dikke mist hing, die den sleepbootkapitein tot groote voorzich tigheid noopte, duurde het geruimen tijd, voor de sleepboot op de plaats des onheils was aan- Igekomen. Ondanks langdurig zoeken werd er echter geen spoor meer van het Nederlandsche schip waargenomen, zoodat men aanneemt, dat de „Alphard" reeds gezonken was. De „New York" had inmiddels met de ge redde Nederlandsche bemanning aan boord, de reis naar Hamburg reeds voortgezet, zoo dat de „Zeeleeuw" onverrichter zake naar Ostende moest terugkeeren. Wegens doodslag op zijn patroon. De rechtbank te Roterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den jongen Brabant- schen schippersknecht, die in den nacht van 4 op 5 December op een tramwagen te Rot terdam zijn patroon, den 34-jarigen Jan Rit meester. met een mes heeft gedood. Zij achtte het bewijs van moord niet ge leverd. In de gepleegde handeling ligt volgens de rechtbank het oogmerk tot dooden opge sloten. Z(j veroordeelde derhalve den verdach te dan ook wegens doodslag tot twaalf jaar gevangenisstraf. Er was wegens moord vijf tien jaar tegen hem geëischt. Donderdag liep de 46-jarige landbouwer Vruwink te Noordgk met een koe over de Bergstraat te Neede, toen plotseling de koe op hol sloeg. V. had het touw, waaraan de koe vastzat, met een lus om zijn arm geslagen met het gevolg, dat hg door de koe werd mee gesleurd en tweehonderd meter verder tegen een paal werd geslagen. Daardoor raakte het touw los. Vruwink was deerlijk aan het hoofd gewond en werd in bewusteloozen toestand bij een der omwonenden binnengedragen. Dr. Funke, die de eerste hulp verleende achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Enschede noodzakelijk, Vruwink is daar aan zijn verwondingen over leden HET VERGAAN VAN HET MOTORSCHIP DIPPING V IN DEN ELBEMOND. De Raad voor de Scheepvaart heeft de zaak behandeld van de ramp van het Nederland sche m.s. de Dipping V, uit Rotterdam, het welk in den Elbemond overvaren is door een groot Engelsch stoomschip. Het scheepje is omgeslagen en kwam met de kiel boven wa ter. Bg deze ramp zijn de kapitein, zijn vrouw en twee kinderen en de stuurman verdronken. Gered is de matroos, die overboord was ge sprongen en door het Engelsche schip opge pikt is, en de koksmaat Deze zat vlak onder de kiel van het vaartuig; hij had, zich ergens aan vasthoudende, het hoofd boven water kunnen houden. Tot den volgenden ochtend heeft hij het in dezen hachelijken toestand uit gehouden. Toen er een sleepboot hij het wrak kwam, waarvan de kiel nog steeds boven de oppervlakte van het water uitstak, hoorde de bemanning van deze sleepboot hem om hulp roepen. Men begreep, dat, ais men een gat in de kiel boorde, de ruimte waarin de man zat, onmiddellijk geheel vol zou loopen, aangezien ide lucht .hierin, gecomprimeerd moest zijn, Daarom heeft men met één zeer forschen slag den bodem ingeslagen, en daarna heeft men den man nog juist bijtijds kunnen grijpen en naar buiten kunnen trekken. Uitspraak van den raad volgt later, Het gerechtshof te Leeuwarden heeft den 27-jarigen B, B. en den 34-jarigen KI. St., beiden arbeider te Wildervank, elk tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens moord op J. Kroeze te Wildervank. Beide verdachten werden door de Groningsche rechtbank tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Ook de proc-generaal had deze maximum-straf gerequireerd. Het gerechtshof heeft Donderdag in hoo- ger beroep de strafzaak behandeld tegen den man, die in totaal 1646 gouden tientjes ten nadeele van de Rijksmunt te Utrecht had ge stolen. De rechtbank aldaar had hem veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee jaar, met aftrek van de voorloopige hechtenis. De procureur-generaal, requireerde bevesti ging van het vonnis der rechtbank. Het O.M. had, gezien de volledige bekentenis van ver dachte, geen getuigen opgeroepen. Het hof zal 21 Mei arrest wijzen. Wanneer mag oen wielrijder over steken? Voor den Delftschen kantonrechter heeft zich Woensdag de kantonrechter van Rotter dam, mr. van R., te verantwoorden gehad, wegens aanrijding van een rijksveldwachter. De aanrijding had plaats gevonden in Rot terdam, doch omdat de kantonrechter be zwaarlijk zijn eigen daden kan be- of veroor- deelen, werd het feit door zijn coUega te Delft berecht. Het geval betrof grootendeels een princi- pieele kwestie, nX wanneer een wielrijder den weg mag overateken, ook al geeft hij rich ting aan. De rijksveldwachter had n.1. volgens zijn mededeelingen toen hij over de Jericholaan te Roterdam reed, pl.m. 25 meter tevoren z(jn arm uitgestoken dat hij van richting zou ver anderen. Achter hem naderde mr. van R. met zijn auto. Deze meende dat de veldwachter hem nog wel gelegenheid tot passeeren zou geven, hetgeen evenwel niet geschiedde. De vraag is nu of een wielrijder niet be hoeft te letten op achter hem komend ver,- keer, indien hij tijdig richting aangeeft. De ambtenaar van het O.M. oordeelde dat 25 meter zeker wel voldoende is. Wielrijders kunnen toch niet blijven wachten totdat ach ter hen geen verkeer meer aankomt. Op drukke wegen zouden zij dan wel eens in het geheel niet kunnen oversteken. Daarom eischte de ambtenaar f 5 boete. Mr. Esser, uit Den Haag, die namens mr. van R. optrad, meende dat de wielrijder beter had moeten opletten en tenminste achterom had moeten kijken. Dat wielrijders na het geven van een teeken, zonder meer van rich ting mogen veranderen, bestreed pleiter. De w.n.d. kantonrechter, mr. de Rochefort, meende, dat de veldwachter juist had gehan deld, en legde 6 boete op. EEN KERK VOOR TACHTIG GULDEN. De oude Roomsch-Katholieke kerk te Ze venhoven is verkocht voor een bedrag van zegge tachtig gulden. Gisteren heeft zich in den graanmolen të Brenken te Paderborn een afschuwelijk onge luk voorgedaan. De molenaareknecht die alleen in de molenkamer was, werd door de machine rie gegrepen en vele malen rondgeslingerd. De te hulp snellende molenaar kwam te laat. De ongelukkige moest uit het raderwerk ge sneden worden en overleed nog tijdens deze hulppogingen. Kameraad van een Osschen mis dadiger, In een cel van de Bossche strafgevangenis zit sedert eenigen tijd een der beruchte leden van het Ossche misdadigersgilde, A. H., uit Eindhoven, bijgenaamd de Saai. Kort geleden heeft hij in de stilte zijner gevangenschap een metgezel gekregen. Een muisje is op een onverwacht oogenblik binnen geslop .n en aan dat beestje heeft de steen harde kerel van weleer nu zijn liefde en toe- wijding verpand. Het beestje eet de brood-» kruimeltjes uit zgn hand en geeft hem wati speelsche afleiding in zijn wrokkend bestaan, Het is of h(j er een ander mensch door wordt. Nu doet zich echter de moeilijkheid voor, dat de Saai a.8. Maandag wegens een moord te Hoensbroek voor de rechtbank te Maastricht' moet terecht staan en dan wordt hij waar schijnlijk „overgeplaatst" naar Leeuwarden. Moet men hem nu van zijn troost en ont spanning berooven De gevangenisdirectie heeft besloten van neen. Hg mocht de toezegging ontvangen, dat als hij zich voortdurend goed gedraagt het muisje de reis mede naar Friesland's hoofdstad zal mogen ondernemen. Buitenland Geheimzinnige omstandigheden? Berthold Curant, verbonden aan de leiding van de Heimatschutz is gisteren onder nog niet opgehelderde omstandigheden overleden. Het gerucht ging, dat hij zelfmoord zou hebben gepleegd, doch van officieele zijde wordt dit tegengesproken en zou hg een na tuurlijken dood zgn gestorven. Curand is or- donnance-officier van prins Starhemberg ge weest. Donderdagochtend heeft de politie den gangster Harry Campbell gearresteerd, het laatste lid van de bende van Alvin Karpis. Hiermede is deze bende, welke op zijn minst vijf moorden op het geweten heeft, gehépt opgeruimd. Campbell werd in zijn woning te Toledo gearresteerd, tegelijk met zijn echtgenoote en een andere gangster. Frank Dagne, een 26-jarige gedetineerde, die afkomstig is van de Philippijnen, heeft. Woensdag amok gemaakt in de gevangenis, van St. Quentin in Californië. Vijftien mede gevangenen bracht hij met een mes verwon dingen toe, terwijl hij ook zichzelf steekwon den toebracht Drie personen werden ernstig gewond, Dagne Is later aan zijn wonden overleden; de- man had indertijd wegens moord levenslang gekregen. t Temperatuur 30 gr. onder nul. In Oost-Siberië is een ontzaglijke sneeuw storm losgebroken. Er zijn verscheidene slachtoffers gevallen en de aangerichte schade- is zeer groot. De temperatuur daalde tot 30 gr. onder nul. 7 De autoriteiten te Washington deelen de inhechtenisneming mee van den recidivist Mahan, die door de politie gezocht werd wegens beweerde medeplichtigheid aan 'de ontvoering van het negenjarige jongetje Weyerhaeuser, het zoontje van den hout koning W. Er was voor de vrijlating van het. knaapje 200.000 betaald. Voor deze ontvoe ring waren in Juli Margaret Waley en haar man veroordeeld elk tot 45 jaar gevangenis straf. Mathan was hun medeplichtige geweest. Maandag 11 Mei zal de oprichtingsakte wor den verleden van de Stichting Nationaal Fonds voor bijzondere nooden, welk fonds in dei plaats zal treden van het nationaal crisis comité. De Koningin is beschermvrouwe van de nieuwe stichting, Prinses Juliana heeft het eere-voorzitterechap aanvaard. t De heer van der Sluis heeft aan de ministers van justitie en van landbouw en visscherü vragen gesteld: 1. Is het den ministers bekend, dat de pachtprijzen van boerderijen en los land sterk omhoog loopen (voor los land hier en daar zelfs met 40 pet.) en dat dit verschijnsel mede in verband staat met het feit, dat de prijzen van de industriemelk in den afgeloopen winter iets beter geweest zijn? 2. Zijn de ministers niet van oordeel, dat de totstandkoming van een nieuwe Pachtwet zeer urgent is en kunnen zij mededeelen of de memorie van antwoord op het ontwerp-Pacht- wet spoedig tegemoet kan worden gezien? MINISTER DECKERS OP EEN GARNALENVISSCHERSBOOT. De minister van Landbouw en Visscherü, dr. L. N. Deckers, zal Zaterdag 30 Mei een bezoek brengen aan Zeeland, De minister zal zich in het bijzonder op de hoogte stellen van de garnalen visscherüVan Vlissingen uit zal hü een tocht maken op zee en dan overstap pen op een garnalenvisschersvaartuig. De samenwerkende organisatie in het zee- visscherijbedrgf hebben besloten, voor 1936 een nieuwe collectieve overeenkomst aan te gaan met de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij voor de stoom- en de motorschepen, welke de drüfnet-haring- yisscherij uitoefenen, alsmede voor de motor schepen beneden 200 P.K., welke de treilvis- scherü uitoefenen. Ten aanzien van de versche haringvissche rij en het jaagloon zgn, zoo men weet, enkele verbeteringen in de loonregelingen aange bracht. De loonregelingen voor de treilvis- scherü voor motorschepen beneden 200 P.K., zün onveranderd gebleven. Hiermede staat het dus vast, dat op 11 Mei het eerste vierde deel der vloot on geveer 75 schepen ter drüfnet-haring- visscherg zal uitvaren. Een adres van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten aan de Tweede Kamer. De Vereeniging van Nederlandsche gemeen ten heeft naar aanleiding van het wetsont werp,, strekkende o.m. tot verlenging van den geldigheidsduur van het werkloosheidssubsidie fonds, een adres aan de Tweede Kamer ge zonden. Nu, meer nog dan eenige jaren geleden, moet worden verwacht, dat de werkloosheid als nationaal verschijnsel in den huldigen, helaas nog steëds toenemenden omvang, niet na verloop van enkele jaren tüds en zeker niet vóór 1 Januari 1940 zal zün verdwenen, ië het volgens adrëssante thans het oogen blik, onder het oog te zien, of niet andere maatregelen kunnen worden getroffen. Want bUjft de regeering de taak van het Rük ten aanzien van deze lasten zien als een aan vullende hulp, dan schünt de vrees maar al te zeer gegrond, dat de omstandigheden, welke ih 1935 een bg'zondere inperking van het ge- meentehjk belastinggebied noodzakefljk heb ben gemaakt, in afzienbaren ttjd nog niet zullen ophouden te bestaan. In dit verband schrijft de vereeniging voorts dat het resultaat der in 1935 ingestelde rege ling niet andera dan teleurstellend kan worden genoemd, teleurstellend vooral ook hierdoor, dat het offer, hetwelk de gezamenlüke ge meenten in den vorm der voorheffing brengen, over het geheel genomen niet tot eenig herstel van de financieele zelfstandigheid van de ge meenten heeft kunnen bijdragen. Ten slotte en in de meest ernstige mate is er onzekerheid tengevolge van de regeling van de z.g. subjectieve bijdragen uit het werkloos heidssubsidiefonds, t.w. de extra-bijdrage (tot 99 pet. van de voor een büdrage in aanmer king komende uitgaven) en de belasting- bijdrage. DE HEER SNEEVLIET ADVISEERT DE STAKERS HET WERK TE HERVATTEN. De plm. 200 stakers te Hoorn hielden Don derdag een vergadering, waarin het r.s. Tweede Kamerlid Sneevliet gesproken heeft. Deze heeft de stakers geadviseerd het werk te hervatten daar door de geringe weerklank die het conflict elders heeft gevonden, de sta king toch tot mislukking is gedoemd. De stakers hebben nog geen definitieve be slissing genomen. Vergadering van Donderdag 7 Mei. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp oprichting van een naamlooze vennootschap „N.V. Maatschappij voor In dustrie-financiering." Rede van minister Geüsseu. De minister van Handel, Nü verheid en Scheepvaart, de heer G e 1 i s s e n, wenscht den nieuwe voorzitter geluk met zgn benoe ming. Er zün er, die nu telkens opnieuw de aan dacht vestigen op de vaste lasten en verla ging van het niveau hiervan bepleiten, maar laat men, als tnen dit bedoelt, eerlijk zeggen, dat men de loonen wil verlagen en zulks wil bereiken door devaluatie. Spr. ziet de taak van den staat als aan vullend. De staat moet ingrgpen in het oeconomisch leven, als ingrijpen noodig is en van andere züde niet geschiedt Nu moet de staat ingrijpen ten aanzien van industriali satie. De voorbereiding van den oeconomischen voorlichtingsdienst is gereed en deze dienst zal spoedig in werking kunnen treden. Spr. vestigt er de aandacht op, dat een belangrijk deel van $en tegenwoordigen ex port niet rendabel is. Er zal zooveel moge lijk voor de eigen markt worden geïndustria liseerd en voor het overige voor den export Een rendabele industrie-export is beter dan een onrendabele landbouw-export. Hü leidt de noodzakelükheid van industrialasitie af o.a. uit het belangrüke bevolkingsaccrès in ons land van honderdduizend zielen per jaar. In 1913 stond onze agrarische export tot den industrieexport, als 2 tot 2, in 1927 als 2 tot 3 en thans als 1 tot 2. Hieruit blükt, welke belangrgke plaats de industrie reeds inneemt De heer Wendelaar vreesde, dat de eene Onderneming bü de industriefinanciering zou worden bevoordeeld boven de andere, maar dit kan niet gebeuren, als de voorwaarden voor de verschillende ondernemingen gelyk zgn. De heer Wendelaar zeide, dat industrie financiering van staatswege het dekken van lang geld door kort geld is, maar de staat vervangt zoodra mogeUjk de vlottende schuld door geconsolideerde. De heer Wendelaar vreesde, dat het publiek geen geld zou ste ken in ondernemingen, als vorderingen van den Staat erop preferent zouden zgn, maar het vertrouwen van het publiek wordt ver sterkt, als de staat geld in een onderneming heeft gestoken. De heer Wendelaar sprak van een stroppenbank, maar spr. heeft dit woord al vijf jaar lang gehoord en hij heeft niet meer stroppen met zijn bank gezien dan andere banken. Af en toe een strop is wel eens goed, Dit maant tot omzichtigheid en voorzichtigheid. De heer Wendelaar zei, dat industriefinan ciering leidt tot vriendjesdiensten, maar met contingenteering is dit toch ook niet het geval De Kamer keurt het wetsontwerp zonder hoofdeUjke stemming goed, met aanteekening, dat de communisten en de heer Sneevliet (r.s.) tegen zün. wyziging van het hoofdstuk defen sie van de rüksbegrooting. Aan de orde is het wetsontwerp wijziging en verhooging van het achtste hoofdstuk der rgksbegrooting (defensie) voor 1935 (ver schillende onderwerpen). De aanschaffing van pantser wagens. De heer S c h a e p m a n (r.k.) betoogt, dat de Kamer vooraf had moeten worden gekend in de aanschaffing van de pantserwagens. Voorts wenscht spr. een wijziging van de dienstplichtwet, waardoor gedurende het ge- heele jaar voldoende geoefende dienstplichti gen aanwezig zün voor de grensbewaking. De Minister van Defensie a.i., de heer C o 1 n heeft juist eenige dagen geleden den chef van den generalen staf verzocht, voorstellen in te dienen om te komen tot een grensbewaking, als de heer Schaepman wenscht. Door de aanschaffing van pantser wagens is het eindcijfers der begrooting niet overschreden. De Kamer keurt het wetsontwerp goed met 49 tegen 19 stemmen. Tegen s.d.a.p., comm. en de heeren Sneevliet (r.s.) en Van Hou ten (c.d.). Uitbreiding korps poli tietroepen. Zonder debat en zonder hoofdelijke stem ming neemt de Kamer aan het wetsontwerp wüziging en verhooging van het vierde hoofdstuk der rgksbegrooting (justitie) voor 1935 (uitbreiding korps politietroepen bin nenland), met aanteekening, dat de commu nisten en de heer Sneevliet (r.s.) tegen zün. De Voorzitter deelt mede, de volgende vergadering te zullen uitschrüven tegen Dins dag 26 Mei, te 1 ure. Amy Mollison is Donderdag om 4 u. 31 te Kaapstad geland en heeft daarmee het bestaande record met bijna twaalf uur ge slagen. Kort na haar aankomst op het vliegveld van Kaapstad heeft de aviatrice een telefonisch gesprek gevoerd met een redacteur van de „Evening Standard". „Ik zou over de vlucht nog korter hebben gedaan", zoo zeide zü, „wanneer er aan de Westkust goede vliegvelden van behoorlijke oppervlakte waren geweest. Ik verloor een uur te Oran met het wachten op de weerberichten, alvorens de Sahara over te vliegen. Het gevolg was, dat ik de Niger-rivier in pikkedonker bereikte, toen de maan reeds was ondergegaan en de zon nog niet was opgeko men. Ik was erg big, toen ik de rivier eindelgx in het oog kreeg, ofschoon ik er slechts een zeer zwakke glimp van te zien kreeg. Vervol gens merkte ik een vuur op, waaromheen ik circa een uur lang gevlogen heb tot het licht werd. Ik stuurde toen op Niamey af. Vrijwel over de geheele Sahara heb ik blind gevlogen. Het grappige was, dat, hoewel ik de weersomstandigheden weken te voren had be studeerd, het weer op plaatsen, waar ik het niet verwacht had, goed was en omgekeerd. De terugreis als recordvlucht langs de Oostzijde van Afrika? Bg haar aankomst te Kaapstad heeft men aan Amy Mollison gevraagd of zg plan had terug te vliegen naar Engeland. Zg ver klaarde dat zü zou trachten het record van een vliegtocht KaapstadLonden te breken, Mün plan is, aldus de Engelsche vliegster, de route langs de Oostzijde van Afrika te volgen. Hot loven aan boord, Een der passagiers die de meeste belang stelling genieten aan boord van de Hinden burg, is pater Paul Schulte, die naar Rome is geweest en van den Paus verlof heeft ge kregen om gedurende de reis in den grooten salon een mis op te dragen. Voor deze toe stemming zün twee dingen noodzakelük: in de eerste plaats dat de plek waar de mis gelezen wordt een „plaats van waardigheid of van historisch belang" zal zün en dat er geen kans zal zün dat met den offerwün go- morst kan worden. Slechts op deze twee voorwaarden veroorlooft de katholieke kerk het opdragen der mis in andere dan gecon sacreerde gebouwen. Pater Schulte heeft den Paus meegedeeld dat het luchtschip zoo stil in de lucht ligt dat er met den kelk met den offerwgn niets kan gebeuren en dat de groote salon in elk opzicht aan de vereischte van een „plaats van waardigheid" voldoet. Wei is er geen orgel aan boord maar op den grooten Blüthner- vleugel zullen de kerkgezangen ten gehoore worden gebracht, en de pater heeft beloofd de mis te zullen lezen in elk geval boven den Oceaan, misschien tegën zonsopgang. Het is nu reeds bekend dat büna alle passagiers en de geheele bemanning, zoover die gemist kan worden, aan deze eerste godsdienstoefening zullen deelnemen. Pater Schulte die zelf een goed vlieger is en een heelen vliegdienst in zün Afrikaansche missies heeft georganiseerd, heeft een speciale medaille van den H. Christophorus, den patroon der reizigers, van den Paus gekregen, met diens zegen, en deze aan dr. Eckener over handigd. De Hindenburg is het eerste luchtschip waarin het rooken geoorloofd zal zün in de volkomen afgesloten rookzaal. Aan de deuren is een matroos geplaatst met de speciale op dracht de vergeetachtige heeren er op te wijzen, dat rooken geoorloofd is maar dan ook alleen hier. Het luchtschip zou vanochtend z.yii doel bereikt hebben, Uit New York wordt gemeld: Volgens de tot dusverre van het luchtschip Hindenburg ontvangen berichten kan de Zep pelin Zaterdagochtend te 8 uur (13.20 Amst. tijd) te New-York worden verwacht. In den Naar waarneming verricht in den morgen van 9 Mei Medegedeeld door net Komnklgk Meteorologisch instituut. Hoogste barometerstand 770.3 te And&nes, Laagste barometerstand 755.3 te Marseille. Verwachting: Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Betrokken tot zwaar bewolkt, waarschünlük eenige regen, weinig verande ring in temperatuur. Barometerstand te Den Helder* 758.4. Temperatuur zeewater 10.9° C. Hedenmorgen bü dikken mist is te IJmui den, op circa 500 meter benoorden de Noord- pier de Katwüksche logger No. 135 gestrand. Het schip zit vrij hoog, daar het oploopea geschiedde tgdens hoog water. Het water ia thans vallend en men acht de kans op vlot- raking gering. De orde thans weer hersteld. Uit Aden verneemt het A.N.P., dat de orde in Harrar thans volkomen hersteld is. De stad is evenwel volkomen uitgeplunderd. De leden der Fransche Katholieke Missie en die van het Finsche en Spaansche Roode Kruis zün in veiligheid. Uit Londen verneemt het ANP hedenmor» gen, dat een speciale verslaggever van de Daily Express in Jeruzalem een interview met den Negus heeft gehad. Hü vernam, dat deze te Magdala een gas vergiftiging heeft opgedaan, waar hg thans nog de gevolgen van ondervindt. De Negus maakte op den verslaggever een zeer ziekelyken indruk. Naar het A.N.P. hedenmorgen uit Jeruza lem verneemt, wordt verwacht dat de Negus binnenkort met klein gevolg naar Europa zal komen. nacht van Donderdag op Vrgdag heeft het luchtschip een storm doorgemaakt, die geen moeilijkheden heeft opgeleverd. Voorbereiding voor de landing. Te Lakehurst zün thans alle vereischte maatregelen voor de landing van het lucht schip getroffen. Men gelooft, dat het wan neer het vroeg genoeg zal zün, niet alleen over New York, maar ook over Phlladelphia en Washington zal vliegen. De „Kwak" (heenreis) vertrok 8 Mei van Jodhpeer en arriveerde denzelfden dag te Bagdad. De „Nachtegaal" (terugreis) vertrok 8 Mei van Rangoon en arriveerde denzelfden dag te Jodhpur. Hedenmorgen is het K.L.M.-vliegtuig „Kie« viet" met post en één passagier van Schip- hol naar Indië vertrokken. Tüdens militaire oefeningen te Posen zün drie vliegtuigen in de lucht met elkaar in bot« sing gekomen. Twee ervan stortten neer, waarbij twee luitenants en twee sergeants werden gedood. Het derde vliegtuig kon, of schoon zwaar beschadigd, behouden landen. Tüdens een vliegfeest te Figueras kwam een vliegtuig bü het landen met het landingsgestel in aanraking met een groep toeschouwers. Twee vrouwen werden daarbü gedood. Jim Mollison heeft Donderdag medegedeeld dat hü tezamen met zün vrouw dezen zomer een vlucht om de wereld zal maken, waarbty de evenaar gevolgd zal worden. Hü verklaar de, dat dit de eerste keer zal zün, dat een dergelijke poging zal worden ondernomen, en dat deze ongeveer drie weken tüds zal vor deren. In Priangan tien personen overleden. Garoet. In de desa Bandjerwangi heeft een longpest-epidemie plaats gehad. Tien personen zün overleden. De dienst der volksgezondheid heeft onmiddellijk maatregelen getroffen. Batavia. De regent van Garoet heeft ver klaard, dat het den afgelegen streek is. Reeds zün alle isolatie-maatregelen genomen, zoodat uitbreiding niet wordt verwacht. (Aneta). De schrijver van Der Untergaug des Abendlandes. De bekende Duitsche cultuurphilosoof Os wald Spengler is gisteren op 56-jarigen leeftijd te Munchen overleden. Zgn grootste roem verwierf hg door zün boek Der Untergang des Abendlandes, dat in 1918 het licht zag.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11