I Texel Raadsoverzicht. Callanisoog Julianadorp. Breezand, Anna Paulowna. Schagen Wieringen Gemeenteraad Officieele benoeming leden nevenraad. ,*/lNG MfcT FILMVERTOONING A.N.W.B. ,r goed bezet was Donderdagavond de ZeC«inda-Mjeenkom8t van den Kon. Ned. Pr°Ptóteiibond A.N.W.B., die in Pen-s Bioscoop- T 1 werd gehouden. Z&Het openingswoord werd gesproken door een tegenwoordiger van het Hoofdbestuur, die V bedeelde, dat Burgem. Kamp zich bereid ffiec verkiaard een inleidend woord te spreken, vrder bracht spreker dank aan Dr. Boswijk rthans wel niet aanwezig), doch die als consul ,i^„ A N.W.B. dezen propaganda-avond van ae" heeft voorbereid. Hierop verkreeg Burgem. Kamp het woord. gprak o.a. den wensch uit, dat deze club- nd het gevolg zal hebben, dat de banden tusschen den A.N.W.B. en deze gemeente, aarin 't vreemdelingenverkeer zulk een PTootc rol speelt, nauwer worden aangehaald. Uit de propaganda-rede van den vertegen woordiger van den A.N.W.B., die hierna Volg- ie bleek eveneens de buitengewone veelzijdig- heid dezer vereen. Spreker wees bij den aan- vang van zijn rede op de twee tochten, die de Bond reeds naar de Waddeneilanden heeft ge- organiseerd en waarin ook tfTexel was opge nomen. Vervolgens gaf spr. een kort overzicht van wording van den A.N.W.B. en een over zicht van de zaken, waarmede de Bond zich beeft bezig gehouden, nu al 51 jaar onder de kranige leiding van zijn voorzitter, den heer Bergsma. Bg de vereeuiging zijn thans niet minder dan 200 cmployé's werkzaam, die den leden voor lichting geven op allerlei gebied. Gewezen werd op de prachtige kaarten, die de vereen, beschikbaar stelt, op de inlichtingen op 't ge bied van binnen- en buitenlandsch toerisme Op de groote gemakken, die men van 't lidmaat schap ondervindt op reizen door binnen- en buitenland, op de talrijke Bondshotels, Rijwiel en Motorherstellers, enz. Tenslotte werd een reclamefilm vertoond, die de werkzaamheden van den Bond op allerlei gebied naar Voren brengt, 't Is een buiten gewoon mooie film, die opgenomen is in de mooiste toeristen-oorden in binnen- en buiten land. Vooral de opnamen van het water- toerismé en de auto-tochten in bergstreken zijn zeer fraai De vergadering werd gesloten met een korte opwekking om zich voor het lidmaatschap op te geven. Ondanks de korte Raadsagenda zijn er in de zitting van Dondardag verschillende zaken in behandeling geweest, die voor vele inge zetenen van zeer veel belang zijn. Bij de in gekomen stukken kwam direct al een ver zoek van den Bond van Hotelhouders in be spreking, waarin werd gevraagd om by de Vermakelijkheidsbelasting de Radio-muziek vrij te laten. De voorzitter deelde mede, dat B. en W., die met de uitvoering dezer belas ting zijn belast, reeds besloten hadden, daar voor een nieuwe bepaling te maken, waarbij men de Radiomuziek op de werkdagen vrij wil laten behalve op Zaterdag. Ook op Zon dag zal men daarvoor moeten betalen. De heer De Lugt, die in de vorige zitting deze zaak aan de orde had gebracht, dankte B. en W. voor dit tegemoetkomend besluit. Niet onaardig was hierbij de opmerking van' den Burgemeester, dat er ook voor andere raads leden gelegenheid bestond om instemming met dit besluit te betuigen. Even werd ook nog bij de ingekomen stuk ken de aandacht gevraagd voor het rapport van den District-Schoolarts. De voorz. deelde mede, dat de algemeene gezondheidstoestand van de schooljeugd zeer goed was en dat hier onder de kinderen, evenals elders geen sprake is van ondervoeding. Het tweede zeer belangrijke punt in deze vergadering was de goedkeuring van het nieuwe vastrechttarief bij de N.V. Tex. Electr. Mij. Hierdoor wordt het electrisch licht in onze gemeente belangrijk goedkooper. Bij het z.g. 10 cents tarief krijgt men een gemiddelde vermindering van vastrechtprijs van ongeveer 25 Voor het 3 cents tarief bedraagt de vermindering ongeveer 14 terwijl ook een belangrijke verlaging voor krachtstroom wordt ingevoerd. Algemeen werd in den Raad deze verlaging, die, zooals werd verklaard, kan geschieden zonder direct financieel gevaar voor het bedrijf, al zou men gaarne de re serve hooger opgevoerd zien met instem ming begroet. De heer Bruin had echter gaarne voor werkloozen het vastrecht geheel afgeschat willen hebben en daarvoor een vasten K.W.U.-prijs, omdat ze dan naar eigen oordeel kunnen bezuinigen. De voorz, wees er evenwel op, dat men er rekening mee moet houden, dat men hier met een gewoon bedrijf heeft te doen, waarin men toch al zeer ver is gegaan met de bepaling: Aan hen, die aan- toonen over eenige maand meer dan 14 dagen zonder werk te zijn geweest, op den vast- reehtprijs 50 korting kan worden verleend. De vergoeding voor het postvervoer en het hitoefenen van een autobusdienst naar De ocksdorp, ontlokte evenals altijd, weer veel gedachtenwisseling. Men kon zich algemeen niet het prae-advies van B. en W. ver- 'gen om voor twee jaren aanvangende 1 h 1936, weder het vervoer op te dragen r*n dcn heer T. Reuvers voor 3500, ver- derd met de helft van hetgeen het bus- rvoer meer opbrengt dan 3000 en met vód P6r weelt v°br elke week, welke verloopt r de autobusdienst blijvend wordt ultge- 6nd met de bestaande autobus. e heer Parlevliet was van meening, dat diend°mCente n'et a,,een °P de veiligheid Van h le^n> maar ook het bevorderen diend - Vrecmcie,ingenverkeer in het oog dat »h tC houden: hetgeen met het vehikel, het °P De Cocksdorp rijdt, geenszins er o^eval is- Verder wees de heer Parlevliet f,einP' dat hij hem, door de verklaringen, die hien V00ra' aIa wethouder onder oogen kwa baal» °m';ren': de geschiktheid van den heer rezen a'8 deskundige sterke twijfel is ge- genoe t>US had volgens verklaring van niet mUc" heer destijds gegeven, nu al lang zjjn e C?' voor den dienst geschikt moeten kcurd'1 i,0Cl' wordt zij telkens weer goedge- hiet v '10er Druin kon zich in 't geheel heer p'eeniKeii met deze opmerking van den &eheei hij meende in dit geval zich Bchikth J'J hCt oordeel van B. en W. over ge- leggen Van 6611 controleur te moeten neer- de (ja( e v°orz. en weth. Vlaming verklaar- het vert Cle heer Maa*s in dit geval voor 100 Vlamin UWen van B' en W' heeft- De heer thai^ teiiT668 C' heer ParIevliet op, dat °nderstei °nS weer voor de autobus met een Schijn])i| Wordt gewisseld en dat dit waar- hiijn Vai gevolge heeft gehad, dat de ter- Stetn,,,,,1". goedkeuring is verlengd. Zonder Van b werd ten slotte het prae-advies en w. goedgekeurd. Aan een minder prettige zaak heeit. de Baad noodgedwongen zjjn goedkeuring moe ten geven: dit was de door de Regeering thans definitief opgedrongen steunregeling by de werkloozenvoorziening. De gevolgen zullen voor de werkloozen verre van aangenaam zyn. De heer Bruin deed nog een poging om het stempelen op verschillende dorpen te doen geschieden, dit werd evenwel afgewezen. De Burgemeester deelde mede, dat men verlof heeft gekregen om te Den Burg eens per dag te doen stempelen, de mogelijkheid bestaat echter, dat men gedwongen zou worden om meermalen te doen stempelen. De heer Keijzer vestigde er de aandacht op, dat de werkloo zen nu uiterst voorzichtig moeten zyn om jp stempeldagen geen arbeid te verrichten, er wordt daarbij zeer zwaar gestraft, zelfs wordt soms een maand gevangenisstraf opgelegd. Weth. Vlaming was niet tegen stempelen aan Den Burg, het gaf z. i. den werkloozen nog wat afleiding; schande zit er in dezen tijd in 't geheel niet in om werkloos te zyn. De heer Henkes verklaarde,'dat hy altijd voor een steunregeling heeft gepleit, in tegeh stelling met de andere raadsleden, deze steun regeling had hij echter niet bedoeld voor jon gere werkkrachten ,doch voor ouderen, die zich niet meer kunnen aanpassen aan werk zaamheden, die ze niet gewoon zijn., De rondvraag leverde weinig op. De heer De Waard wees o. i. zeer terecht op het ge vaar van het gebruik van motoren van het pad langs de Emmalaan. Verder kwamen geen belangrijke zaken meer aan de orde. op Vrijdag 8 Mei 1930, Voorzitter: de heer Mr. A. F. Kamp. Secretaris: de heer C. Jonker. Aanwezig 11 leden. Afwezig de heeren Tl Dogger en A. Epe. Bij de opening der vergadering zegt de voorzitter te vertrouwen mede namens den Raad te spreken, als hij den heer Dogger feliciteert met dezen voor hem en zijn gezin zoo belangrijken dag. Notulen. De notulen van de vorige vergadering wor den na voorlezing onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken! a. Het verslag van den Schoolartsendienst over het afgeloopen jaar. Wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Een voorstel van B. en W. op verzoek van de Provinciale griffie, om voor zooveel noodig in te trekken de op 2 Februari 1935 vastgestelde verordening op de invordering van opcenten op de gemeente-fondsbelasting. Aldus wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Vermakelijkheidsbelasting. Een adres van de afdeeling Texel van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, houdende het verzoek geen ver makelijkheidsbelasting te heffen voor radio muziek in koffiehuizen. De voor zit te r merkt op, dat adressante de verordening in zooverre niet goed gelezen heeft, omdat enkel belasting geheven wordt voor vermaak door middel ola. van radio muziek. B. en W. zijn bereid als zoodanig niet te beschouwen radio-muziek op de morgen uren van de werkdagen en in dè namiddagen en .avonduren van de eerste vijf werkdagen der week* mits de muziek niet naar buiten klinkt; daarentegen zal de belasting wel ge heven worden voor radio-muziek op de Zater dagavonden en de Zondagen, op de tijden dus, dat velen vrij hebben. Het komt er dus op neer, dat op de andere tijden de belasting niet geheven zal worden, als de radio zoo zacht gehoord wordt, dat de andere zaken, die wel in een café afgehandeld worden, gewonen voortgang kunnen hebben. De heer Leber wil voorshands een afwach tende houding aannemen. Ook de heer De Lugt geeft zijn tevreden heid over het door B. en W. ingenomen stand punt te kennen. De Raad vereenigt zich zonder stemming met het door B. en W. ingenomen standpunt, Begrooting Weeshuis. De door het Bestuur van het Algemeen Weeshuis aangeboden begrooting van inkom sten en uitgaven der instelling voor het jaar 1Ö36 wordt zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd overeenkomstig het rapport van de commissie van onderzoek. Verkoop grond. Het door B. en W. aangeboden voorstel tot verkoop van een perceel grond, gelegen bi) dè Koogerstraat te Den Burg, voor 579 be rekend naar 2 per m2 aan den heer H. J. de Jong, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voorschot landarbeider. De voorzitter doet hierop de deuren sluiten. Na heropening der vergadering komt in behandeling de voordracht van B, en W. om aan den landarbeider J. de Ridder een bedrag te leenen van 2300 voor de verkrij ging in eigendom van een landarbeiders plaatsje in Zuid-Eierland, bestaande uit 0.75 ha land met daarop te bouwen woning met schuurtje. De voordracht wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Verlaging electriciteitstarieven. ,De Raad van Commissarissen van de N.V. Tèxelsche Electriciteitsmaatschappij heeft zich door de tijdsomstandigheden genoodzaakt ge zien aan de algemeene vergadering van aan deelhouders voorstellen te doen tot ingrijpende verlaging van het vastrecht der tarieven, neer komende op een verlaging voor het vertrek- kentarief van 4.tot 14.Met inbegrip van enkele andere wijzigingen en een verlaging der vergoeding voor de straatverlichting met 2000.—, berekent de Raad van Commissaris sen de gevolgen op een mindere opbrengst van rond 16.000.'s jaars. B. en W. wijzen er op, dat nu het velen moeilijk valt de stroomgelden op te brengen, het niet te verdedigen is de tarieven hooger te houden dan met een goed financieel beheer in overeenstemming is te brengen. Terecht heeft de Raad van Commissarissen naar het oordeel van B. en W. niet uit het oog ver loren, dat bij de bepaling der verlagingen een zekere veiligheidsfactor gesteld op een winstoverschot van f 6500in acht moet worden genomen. In het vertrouwen, dat de stroomafnemers dezen ingrijpenden maatregel zullen weten te apprecieeren en daarnaast zullen bedenken, dat de gevolgen van een minder voorzichtig financieel beheer uiteindelijk ten laste der ge meente zouden komen, stellen B. en W. voor te besluiten, dat door de gemeente vóór de ver laging der tarieven gestemd zal worden. HELDERSCHE CQURANT VAN ZATERDAG 9 MBi 1936 ir De voordracht wordt stemming aangenomen. zonder hoofdekjke >.el :t 1.. ,<S.: '»0 t 1 Höhorariuin' baèhnWbh oonnrutosari*'' N.V. T.É.M. 1 'i Zonder bespreking wordt overeenkomstig de voordracht van B. en W. besloten te stemmen voor het toekennen van een honorarium van 280.'s jaars aan den heer A. G. D. Bruins, electro-ingenieur bij de Prov. Geldersche Elec- triciteits Mij., als technisch lid van den Raad van Commissarissen van de N.V. Texelsche Eiectriciteits Mij. Subsidie Autobusdienst, In het vertrouwen, dat de N.V. T.E.S.O. haar bijdrage ad 50 pet. in het verschil tusschen de gemeentelijke vergoeding en de Rijksuitkee- ring voor het postvervoer zal blijven gestand doen, stellen B. en W. voor het vervoeren van de brieven-, en pakketpost tusschen De Cocks-, dorp en Den Burg v.v. met de verplichting tot het onderhouden van een gercgelden autobus dienst op dit traject voor 2 jaren, aanvangende 1 Juli 1936 onder de thans geldende voorwaar den op te dragen aan den heer T. Reuvers tegen uitbetaling door de Gemeente van 2500. per jaar, verminderd: a. met de helft van hetgeen het busvervoer meer opbrengt dan 3000.voor elk jaar, en b. met 14.voor elke week, welke ver loopt vóór de autobusdienst blijvend wordt uit geoefend met een door den exploitant ten ge noegen van B. en W. nog aan te schaffen autobus. Op verzoek van den heer De W aard wor den de deuren gesloten. Na heropening der vergadering vraagt de heer De Lugt of de overgelegde exploitatie rekening naar het oordeel van B. en W. be trouwbaar is. De Voorzitter oordeelt, dat de exploita tierekening in het algemeen als juist aanvaard kan worden. De heer Parlevliet, uitsluitend voor zich persoonlijk sprekende, trekt de deskundigheid van den heer Maas zeer sterk in twijfel, nu hij in het voorstel van B. en W. leest, dat de bus nog wel 1 a 2 jaar in gebruik kan blijven. De Voorzitter antwoordt, dat de ver klaring van den heer Maas, waarover in de voordracht gesproken wordt, enkel de motor betreft; niet de carosserie. Het trekt de aandacht van den heer P a r 1 e-t vliet, dat in het ontwerp-besluit gesproken wordt van een andere bus ten genoegen van B. en W. Mag er dan voor De Cocksdorp nooit een nieuwe bus geëischt worden? vraagt spr. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W, tegenover den heer Reuvers gesproken hebben over een nieuwe bus of wel een ingereden bus. De heer Parlevliet kan met de voor dracht niet mee gaan. De heer Vlaming (wethouder) wijst er pp, dat aan de gemaakte opmerkingen om trent de autobus steeds correct tegemoet ge komen is. De heer Parlevliet keurt het af, mede in verband met het Vreemdelingenverkeer, dat geen hoogere eischen door B. en W. worden gesteld aan het uiterlijk aanzien. Sprekers oordeel omtrent den heer Maas heeft zich niet gewijzigd. De heer Vlaming (wethouder) wijst er op, dat voor de autobus over twee onderstellen be- sphikt wordt, welke op gezette tijden verwis seld worden om nagezien te worden. De voordracht wordt tenslotte zonder hoof- dëlijke stemming aangenomen. Invoering steunregeling. B. en W. deelen mede, dat de Minister van Sociale Zaken de invoering van een steunrege ling ook voor deze gemeente noodig acht, op dat de werkloozen, in de werkverschaffing ge plaatst, regelmatig zullen kunnen rouleeren met de opgenomenen in de steunregeling. Het is B. en W. niet gelukt den Minister, wat deze gemeente betreft, tot andere inzichten te bren gen. De Minister heeft bericht, dat door de groote uitgaven, voor de werkloozenzorg de toepassing van een steun- en rouleerregeling ook voor deze gemeente onvermijdelijk is. Het feit, dat in deze gemeente voldoende werk- objecten aanwezig zijn en het voor de werk loozen zelf beter is, dat zij worden te werk- gesteld mag volgens den Minister, hoe belang rijk overigens ook, hier niet den doorslag geven: in de eerste plaats dient gelet te wor den op de belangen van het werkloosheidssub- sidiefonds. B. en W. hebben ingezien, dat aan de invoe ring van een steunregeling niet langer te ont komen was, en meenden daarom, dat de be langen van de arbeiders het best gediend zou den worden door zich bij den toestand neer te leggen en te trachten voor de werkloozen een zoo gunstig mogelijke regeling te verkrijgen. Als resultaat hiervan deelen B. en W. mede, dat de gemeente gerangschikt zal worden ini de achtste klasse, d.i. voor de werkloozen één klasse beter dan dit, welke bij de tijdelijke stop zetting voor en na Kerstmis 1935 gegolden heeft. In overeenstemming met den wensch van den Minister zullen de arbeiders in drie groe pen worden gesplitst; om de 4 weken zal een groep in de steunregeling worden opgenomen, zoodat elke werklooze na gedurende 8 weken in de gelegenheid te zijn geweest met inacht neming met de hem opgelegde werkbeperking in de werkverschaffing arbeid te verrichten, voor 4 weken in de steunregeling zal kunnen, worden opgenomen. B. en W. stellen voor in verband hiermede de begrooting voor 1936 te wijzigen door van den post „werkverschaffing" 20.000.over te schrijven op een nieuw in te stellen post Steun aan werkloozen". De Voorzitter zet uiteen, dat het geen zin had tevoren den Raad te kennen; ook mag niet uit het oog worden verloren, dat verreweg het grootste gedeelte van de kosten uit het werkloosheidssubsidiefonds bestreden wordt Op de vraag van den heer Bruin of niet op meerdere plaatsen gestempeld mag worden, antwoordt de Voorzitter, dat de gelegen heid daartoe, althans buiten den wintertijd, enkel geboden zal worden te Den Burg; zoo lang geen misbruiken geconstateerd worden,, zal met eens per dag stempelen volstaan wor den. De heer K e ij z e r beveelt de organisaties aan hun leden vooral goed op het hart te druk ken de stempelregeling correct na te leven. De heer Parlevliet drukt de arbeiders op het hart, zich vooral niet schuldig te maken aan het verstrekken van frauduleuse opgaven; dit brengt de betrokkenen in aanraking met den strafrechter. De heer Vlaming (wethouder) sluit zich hierbij aan. Ook omdat dit meer afleiding geeft, acht spreker het beter, dat de werkloo zen zich dagelijks naar Den Burg moeten be geven. De voordracht van B. en W. wordt hierop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Rondvraag. Pad Bamulau, De heer De Waard acht het gewenscht, het'pad langs de Emjnalaan voor motorrijwie len te verbieden; inzonderheid in de bocht bü het; terreintje van de landbouwschool, is ge vaar geenszins denkbeeldig. pe voorzitter zegt, dat de Zandweg vooal bij nat weer onberijdbaar is, hetgeen een maatregel als door den heer De Waard aan bevolen, bemoeilijkt. Spreker zegt echter nadere overweging toe. Loonbeslagen. De heer Leber informeert of in deze gemeente de loonbijslagregeling voor de bloem bollenkweekers zal worden ingevoerd. De voorzitter zegt, dat weinig onder werpen zooveel in de vergaderingen van B. en W. ter sprake zijn gekomen als de loonbijslag- regelingen. Voor Texel zal echter van invoe ring wel niet kunnen komen. De Regeering eischt, dat op de' begrooting der gemeente de noodige fondsen aanwezig zyn, wil tot de in voering worden overgegaan. De ervaring heeft uitgewezen, dat de loonbijslagregeling groote sommen geld verslindt. Ook hier zyn reeds gevhllen gesignaleerd, dat de werkgever wil speculeeren op de regeling; spreker denkt hier byv. aan het opruimen van slootgrond. Het doorslaande argument is echter, dat de ge meente geen gelden beschikbaar heeft haar aandeel te betalen. De heer Parlevliet vraagt of het niet scheef is tegenover de kweekers elders, die de gemeentekassen geplunderd hebben ,dat de kwéekers op Texel geenerlei loonbijslag zullen ontvangen. Persoonlijk acht spreker de loon bijslagregeling uit den booze, maar dan ook elders de regeling buiten werking egsteld. De voorzitter staat op het standpunt, dat als elders misbruik wordt gemaakt, dit geen reden mag zijn de regeling ook voor Texl in te voeren. Volgens den heer Vlaming zal verrui ming van de werkgelegenheid door het scheu ren van 800 ha grasland op den duur niet kunnen uitblijven, al moge zooals de heer Leber opmerkt voorshands dit werk door eigen krachten plaats hebben. Rioleering. De heer Vlaming (wethouder) deelt nog mede, dat op enkele herstellingen aan put deksels enz. te Oosterend orde is gesteld. De voorzitter schorst hierop de ver gadering, waarop sluiting gevolgd is. OVERLEDEN, De 72-jarige mej. De Ridder, van wie vorige week de kleeren door aanraking met een brandenden kachel in brand waren geraakt, waardoor de ongelukkige ernstige brand wonden bekwam, is ten gevolge dezer ver wondingen, in het Gesticht van Weldadigheid te Den Burg overleden. LOOP DER BEVOLKING. Van 2 t.m. 8 Mei 1936. GEBOREN: Hendrcius Wilhelmus, z, v. A. van Heerwaarde en Agatha Zoetelief. GEHUWD: C. Smit en M. C. Lap; J. Dog ger en C. Boon. OVERLEDEN: G. J. Vinken, 61 jaar, geh. pi. Marretje Bakker; A. de Ridder, 72 jaar. Gevonden: Een stuk touw. PREDIKBEURTEN. ed. Herv. Gemeente. Den Burg, 's av. 7 uur, Ds. Mocn. posterend, v.m. 10 uur, Ds. Kok. Pen Hoorn, v.m. 10 u., Ds. Moen De Cocksdorp, v.m. 10 u.. Ds. Salra Zuid Eierl., n.m. 3 u,. Ds. Salm. De Koog, v.m. 10 uur, Ds. van 'tHooft Oudeschild, v.m. 10 uur, Ds. Scholte Doopsgezinde Gemeente. Posterend, v.m. 10 u. Ds. Via Gereformeerde Kerk Den Burg, (Gebouw Fanfare) v.m. 10 uur, Leesdienst n.m. 3 uur, Cand. Berger Posterend, v.m. 10 u. Cand. Berger n.m. 3 uur, Leesdienst. Gereformeerde Kerk (H.V.) Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3 u., Preeklezen Door het Centraal Stembureau dezer ge meente zijn in zijn vergadering van Vrijdag morgen tot leden der Commissie, bedoeld in art. 158 der Gemeentewet, de zgn. nevenraad, benoemd verklaard de heeren: Baken, Joh< (Burger Kies ver.)de Haan, P. (S. D. A. P.) Lakemond, P. L. Burger Kies ver,Mooij Mzn., Jb.Thomasz Sr., A.Vos, P. en van Wachen- dorff van Ryn, L. J. (S. D. A. P.). Deze uitslag is gelijkluidend aan onze offi cieuze mededeeling daarvan in ons blad van Donderdag jl. I VOORJAARSVERGADERING V.V.V. Vrijdagavond j.1. vond in Hotel „Duinzicht" dé Algemeene Voorjaarsvergadering plaats van de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer. Aanwezig waren totaal 32 leden. De voorzitter, de heer P. Vos, opent de ver- gadering. Na voorlezing der notulen deelt de voor zitter mede, dat als correspondent der ver eeniging is benoemd de heer R, Koelemey. Kr zal dit jaar een geheel nieuwe trap kómen, n.L breede houten treden op ijzeren onderliggers. De correspondent zal zitdagen houden op Maandag en Donderdag, telkens van 78 uur n.m. Er zal een verloting worden georganiseerd, fn de verlotingscommissie worden gekozen de heeren Visser, De Waal, Prins, Kuiper, Kos en Schut. Deze zomer zal onder de badgasten een enquête worden gehouden ,om de voordeelen der V.V.V. met cyfers te kunnen aantoonen. Jaarverslag. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat het aantal leden bedraagt 126. In 1935 is het bestuur uitgebreid met twee commissa rissen. Zeker 700 badgasten brachten hun vacanties in Callantsoog door, tegen 500 in 1934. Het aantal zomerhuisjes heeft zich weer uitgebreid. De penningmeester brengt vervolgens zijn jaarverslag uit. De ontvangsten bedroegen totaal 527.22. De contributies bedroegen f 118.70. Het totaal der uitgaven bedroeg f 345.70. De post propaganda bedroeg 99.25, Bestuursverkiezing. In de vacatures J. Brouwer en A. van Meer- ten waren door het bestuur candidaat gesteld resp. de heeren A. van Meerten en R. Koele- me(j. Voor de vacature Brouwer werd uit de vergadering de heer G. Kuiper als tegen- candidaat gesteld. De heer Kuiper werd met 19 van de 32 uitgebrachte steramen gekozen. Bij enkele candidaatstelling werd de heer Koelcmeij in do vacature Van Meerten ver kozen verklaard. Na bespreking der agenda van de Aig. verg. der Federatie van V.V.V. in Noord- Holland boven het Noordzeekanaal, wordt be sloten ook dit jaar weer aan de gemeente om een subsidie te verzoeken. Bjjdrage pensionhouders. Het bestuur stelt voor om voor 1936 voor de huisjesverhuurders de bijdrage in de kosten van het correspondentschap vast te stellen op l]/i der huursom en voor de pensionhouders op 7j/£ cent per persoon per week. Aange nomen. Door den heer Tuinman te Behagen is ge weigerd om de verplichte bijdrage over 1935 te voldoen. Op voorstel van het bestuur wordt de heer Tuinman met algemeene stemmen geroyeerd als lid der vereeniging. Vuilnisophaaldienst. Aan het gemeentebestuur zal het verzoek worden gericht om over te gaan tot het in stellen van een gemeentelijke vuilnisophaal dienst voor het dorp Callantsoog. De heer De Haan stelt voor, om aan het gemeentebestuur te verzoeken om, bij een eventueele instelling van een dergelijken dienst, er rekening mee te houden den tegen- woordigen particulieren vuilnisophaler niet te passeeren. Aldus besloten. strandfeesten. De strandfeesten zullen op denzelfden voet worden georganiseerd als in 1935. Indien mo gelijk zal weder een gymnastiekdemonstratie worden georganiseerd. Rondvraag. De heer A. de Wit vraagt, of de V.V.V. niet kan bewerken, dat de steeg naast zyn huis voor auto's wordt gesloten. Na eenige discussie wordt besloten aan het gemeente bestuur ter verzoeken voor den weg langs de zomerhuisjes aan de Noordzyde van het dorp een parkeerverbod in het leven te roepen en slechts toegang te geven aan auto's voor los sen en laden. De heer P. de Haan vraagt of het Kooi- bosch nu open komt. Een schriftelijk verzoek zal aan Jonkheer van der Poll worden ge daan. Na eenige kleine besprekingen over verbe teringen en het gebruik der vlet der V.V.V. sluu de voorzitter de vergadering. VERLOTING „VOLKSONDERWIJS". Donderdagavond had in de zaal van het café „Prins Hendrik" de trekking der verloting van „Volksonderwijs" plaats. Op de volgende nummers zyn pryzen ge vallen: 1839, 515, 1382, 942, 449, 257, 1254, 1866, 502, 1284, 1325, 955, 1120, 679, 1491, 509, 1663, 4, 342, 1110, 1485, 1802, 604, 1445, 974, 291, 1105, 559, 1375, 1836, 927, 1803, 174, 1295, 573, 1017, 1646, 911, 225, 1699, 1078, 135, 623, 594, 1983, 1498. 1497, 1278, 564, 1453, 385, 543, 1807, 611, 200, 1137, 1514, 165, 749, 296, 1353, 1450, 266, 347, 28, 1824, 1177, 295, 333, 741. 1657, 458, 116, 1065, 1303, 574, 793, 256, 361, 119, 1412, 219, 696, 428, 861, 1563, 121, 1742, 1401, 42, 1715, 969, 481. 1528, 501, 1943, 1097, 9, 1116, 359, 757, 1223, 176, 1734, 722, 1771, 1091, 551, 1032, 1007, 901, 1745, 1987, 1035, 1954. De voorzitter bracht vervolgens een hartelijk woord van dank aan allen die op eenigerlei wijze tot het welslagen van deze verloting en de geheele fancy-fair voor „Volksonderwijs" hadden medegewerkt, en sloot de bijeen komst Wij kunnen nog vermelden, dat de eerste prijs, een heerenrijwiel, is gewonnen door den heer D. Zeeman te Sint Maartensvlotbrm" PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 7.30 uur, Ds. M, van Wichen Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Morgens 10 uur en 's avonds 7 uur, de heer Th. Looy, van Rotterdam. PREDIKBEURT. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.). 's Morgens 10 uur en 's middags 3.30 uur, de heer P. Boon. PREEKBEURT. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 uur, J. W. F. Warners, em. pred. te Bakkeveen (Fr.) Ger. Kerk. 's Morgens 10 en 's middags 2.30 uur, Ds. E. Jansen. MARKTOVERZICHT. De handel in vette koeien was Donderdag j.1. vlug, duur, er was iets te weinig. De heer G. Beers van Winkel verkocht een pracht vaars voor 27. De duurste koe werd ver kocht voor 220. De noteering van kalf- koeien was abuis, er stond 40 kalfkoeien, het moest zyn 80 kalfkoeien. Deze handel was goed, hoogste noteering 200. De han del in geldekoeien was goed, in pinken matig. Vette kalveren kunnen hier meer komen op de markt, er worden beste pryzen voor besteed, o.a. Gebr. Kneldam, alhier, besteed den nog 75 voor zoo'n kalf. De handel in nuohtere kalveren was heel goed. Fokkalveren van 1220. Oude slachtschapen, handel vlug, van 18—29. Overhouders 14—18. Goed. Lammeren voor de slacht werden nog niet gekocht, voor de weide weinig handel. Bokken en geiten veel handel. Vette varkens werkelijk duurder noteering. Nu was tot 18 ets. handel vlug. Biggen en schrammen handel goed tot 13, hoogste noteering. Sohrammen tot 19. Kippen, konijnen, enz., gingen aardig van de hand. GEMEENTERAAD. Vergadering va» den Raad der gemeente Behagen te houden op Vrijdag 15 Mei 'M, de» namiddags 7.15 uur. Punten van behandeling: 1. Installatie gekozen Raadslid. 2. Benoeming wethouder. 3. Ingekomen stukken en adressen; 4. Regeling Comptabiliteit dienst 1985. 5. Voorstel tot machtiging van Burgemees ter en Wethouders tot vaststelling der pensioensgrondslagen der gemeente-amb tenaren. 6. Voorstel tot aanstelling van een haven meester en vaststelling van diens salaris, 7. Vaststelling instructie van den haven meester. 8. Vaststelling verordening op de heffing en invordering van havengeld. 9. Voorstel tot wijziging der Algemeene Politieverordening. 10. Vaststelling Verordening op het in exploi tatie brengen van bouwterrein door par ticulieren. 11. Reclame tegen aanslag in het vergun» nigsrecht. BURGERLIJKE STAND. 30 April—7 Mei '36. GEBOREN: Helena Wilhelmina, d. v. W. Wit en M. Molenaar; Agatha EUsabeth Mar- tina, d. v. D. J. T. Kokkelkoren en M. C. van der Kroon. ONDERTROUWD H. J. de Leeuw, 46 jaar, en M. T. Eden, 25 jaar, beiden te Schagen. GETROUWD: A. Saai en N. J. Zwaag; G. Smit en A. van der Molen. OVERLEDEN: A. M. Kruijer, 57 j, Politie. Gevonden: Ceintuur, portemonnaie, 2 rywielplaatjes. Verloren: een rywielplaatje, Vermist: een lam. COLLECTEN. De Ned. Ver. tot afschaffing van alcohol houdende dranken, afd. Wieringen, heeft ver gunning bekomen tot het houden van een collecte (z.g. blauwe bloempjes-dagen) ge durende 2 dagen aan het einde van deze maand. De Afdeeling Wieringermeer van de Noord- Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis", zal op 29 Mei a.s. de jaarlijksche Emma- bloem-collecte houden. «fL, LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen: Mw, N. C. J. Kolff uit Duitschland; P. F. Svjnesael uit Hoofdplaat; W. Swenne uit Ginniken; Teunis Ippel en gezin uit St Pancras; J. Rabbinge uit Meppel; Mw. C. van de Velde geb. Wal uit Schagen; R. de Jonge uit Weststellingwerf; Mw. A. Tolhuis geb. Rendering uit Oude- Pekela; E. Visser uit Roden; Jac. Smit uit Medemblik; J. H. Veraart en gezin uit Oud- Vossemeer; M. Blom uit Workum; K. Tolsma uit Sneek; J. Koelma en gezin uit Weststel lingwerf; A. de Ridder uit Texel; Mw. M. Lammersma uit Hengelo; H. Volbeda uit Medemblik; K. Boersma uit 't Zandt; K. de Roo uit SL Maarten; Jb. Ott uit Hoorn; O. Gutker en gezin uit Zijpe; Mw. W. E. Buur uit Amsterdam; J. Lammertsma uit Medem blik; W. F. Zoons uit Den Helder; Mw. M. C. de Kort, geb. Mahieu uit Den Helder; T. Veen baas en gezin uit Opsterland; Mw. D. Kuijt uit Schagen; H. Kuiper uit Hpendam; H. den Hollander en gezin. Vertrokken personen: C. Omis en gezin naar Medemblik Wieringerwerf; A. C, van Melis naar Alkmaar; R. Hoekse ma en gezin naar Medemblik; H. ten Have en gezin naar Medemblik; W. Tuin naar Den Helder; H. B. de Lange naar Den Helder; E. Kuiper naar Hoorn; L. Vermaat en gezin naar Anna Paulowna; H. Udo naar Heerewaarden; G. J, Boller naar Urk; J. Spaansen naar St Maar ten; E. Leenders naar Staphorst; Tj. Meyer naar Amsterdam; P. C. Poortman en gezin naar Alkmaar; M. Hoogakker en gezin naar Vlagtwedde; gezin J. A_ Snojjink naar Haar lem; G. Hëida naar Baarderadeel; C. Douma naar Oostdongeradeel; A. C. de Geus en echt» genoote naar Medemblik. AANBESTEDINGEN. Door de Rijkswaterstaat te Den Haag is Woensdag openbaar aanbesteed: het bouwen van een vak gewapend betonscherm langs den buitenberm van den Bierdijk aan de Noord zijde van Wieringen met bybehoorende werken. Ingeschreven hadden de volgende heeren: 1. J. Dekker, Rotterdam, voor f 12.990. 2. W. Hermans, Den Oever, voor f 12.400.— 3. Firma O. J. Bosker, Hypolytushoef, voor f 11.690.—. 4. J. de Groot, Alkmaar, voor f 11.650. 5. J .de Vries, Heemstede, voor f 10.940. 6. Dekker en Lont, Hypolytushoef, voor f 10.900.—. 7. J. Kuper, Zurich, voor f 10.880. 8. N.V. Daalders Aanneembedryf, Alkmaar, voor f 10.330. 9. J. C. Klein, H.hoef, voor f 10.180.—, 10. Gebr. Boersen, idem, voor f 9.988. 11. W. H. Klos, Santpoort, voor 9.857.—» Door de dierctie van den Wierlngermeer- polder te Alkmaar werd j.1. Woensdag aan besteed het bouwen van stallingen in 15 be staande landbouwschuren in den Wieringer- meerpolder. Laagste inschrijver was de heer J. Apel doorn te Egmond-Binnen voor f 32.988. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Oosterland). 's Morgens 10 uur, Ds. van Beek. Ned. Herv. Gem. (Hippolytushoef). 's Avonds 7.30 uur, Ds. van Beek Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef), 'sMorgens 10 uur, de heer O. Deen. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem. Den Oever)' 's Middags 2.30 uur, de heer O. Deen. Doopsgezinde Gemeente Hippolytushoef. 's Morgens 10 u., Ds. H. W. Meihuizen Gercf. Kerk. (Den Oever). 'sMorgens 10 uur, Ds. van der Leer, van Texel. Heilig Avondmaal, 's Middags 3 uur, Ds. van der Leer Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef. 's Morgens 10 uur, Cand. J. van Eerden 's Middags 2.30 uur, Lezen,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 19