Buitenlandsch Overzicht. DE GOUDEN BRUG Een testament van den negus NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA tjn.7749 EERSTE BLAD ZATERDAG 9 MEI 1936 64ste JAARGANG De nieuwe status van Abessinië. 3 maal per dag Den Helder 1 -n - De exploitatie van het veroveide gebied. „35000 pond sterling voor mijn kinderen" De negus te Jeruzalem. Voortzetting van de staking in Palestina. FEUILLETON. ROMAN VAN HANNO PLESSEN. COURANT Abonnement per 3 maanden by vooruitbet.: Heldersche Courant 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel 1.65; binnenland f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indlë per zeepost 2.10, idem per mail en overige landen 8.20, Losse nos. 4 ct; fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. 0.50, f 0.70, 0.70, 1.Modeblad resp. 1.20, f 1.50, f 1.50, 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr, Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 418 Post-Oirorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) by vooruitbetaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct.; by niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Wal zullen de komende weken ons brengen Heeft reorganisatie van den Volkenbond nog zin? IJe toekomstige buitenlandsche politiek van Frankrijk. I—De toekomst bevat Wat nu? vele duistere elementen. Er is voor de mogend heden de taak wegge legd om het Italiaansch-Abessijnsehe varken tje te wasschen en het beestje heeft zoo in de mest gewoeld, dat er heel wat noodig zal zijn om het te reinigen en dan is daar de kwestie met den Volkenbond, het kind met het lamme handje. Zal de stakker in de prak tijk nog iets kunnen presteeren of zal het maar het beste zijn het onder te brengen in een asyl voor gebrekkigen? Dat laatste zal niet zoo gemakkelijk zijn, omdat er altijd nog verschillende zijn, die het kind vertroetelen en er zoo maar geen afstand van willen doen. Er zal dus heel wat afgeboomd moeten wor den, voor de beide problemen een oplossing zullen hebben gevonden, die ledereen bevre digt. Om tot de werkelijkheid, terug te keeren: de Abessijnsehe kwestie vraagt een oplos sing. De News Chronicle bepleit een plan van actie op den volgenden grondslag: onderwer ping van de Abessijnsehe aangelegenheid aan den Volkenbond met de schepping van een internationaal regime in het land en, In ge val van weigering door Italië, dwangmaat regelen, gaande tot het verbreken van de verbindingen met Oost-Afrika; de organisatie op het terrein van Genève van nauwkeurige verplichtingen tusschen de naties; de ontwik keling van nauwe oeconomische betrekkingen op liberalen grondslag, die kunnen gaan tot de instelling van een voorkeursbejegening tusschen leden van den Volkenbond. Het Engelsche blad verkeert nog in de naïeve veronderstelling, dat de Abessijnsehe kwestie voor Italië nog geen uitgemaakte zaak is. Mussolini zal vanavond wel anders doen hooren. De Duce, die voor zich het recht opeischt de beschaving in Ethiopië gebracht te hebben, eischt eveneens het recht de be schaving verder te consolideeren en dan door middel van economische voordeelen voor al dezen arbeid betaald te worden. De overwinning van Italië in Abessinië geeft te Bombay, naar de Times meldt, aan leiding tot bitteren commentaar, daar men daar den Abessijnen zeer vriendelijk Is ge zind. De algemeene opinie is, dat de colleo- tieve veiligheid thans een legende is geble ken. Geen klein land, dat niet in staat Is zichzelf te verdedigen, kan zich In de toe komst veilig voelen. De Times of India zegt, dat het vertrouwen in de kracht van den Volkenbond ls vernietigd. Het succes der Italianen is ook den Fran- schen niet naar den zin en gezien ook de verandering in de regeering, zal het op de eerste by eenkomst te Genève wel een ande ren toon laten hooren ten opzichte van Italië en de rechten van dat land in Abessinië. Ja, ja, we leven in een gecompliceerden tijd. Nog iets te verwachten van den Volkenbond En dan is er, zooals we hierboven zeiden, het vraagstuk van den Vol kenbond. Men heeft nu wel zoo langzamerhand gezien dat het instituut bfj dergelijke opvattin gen van haar leden, een wassen neus beteekent en dat men gerust het nieuwe paleis te Genève kan sluiten of voor betere doeleinden kan gebruiken, b.v. voor het onderzoek naar de doeltreffendste gif gassen, Treft den Volkenbond nu wel echter al die verwijten, die men de laatste weken naar zyn arme hoofd geslingerd heeft? Neen! zegt het Hbl., want het zijn de leden individu eel die het instituut tot een belaching ge maakt hebben. Goed, zeggen we, maar dan zal een reorganisatie van den Volkenbond, waarover men de laatste weken zooveel praat, weinig te beteekenen hebenb en zal verder noodig zijn een reorganisatie van haar leden, want al wordt het instituut nu nog zoo „ver stevigd op papier", dat heeft weinig te be teekenen als straks een van zijn leden, zeg b.v. Duitschland, het noodig vindt om zijn gebied naar het Oosten wat uit te breiden en dan zoo'n papieren verdrag even een schop geeft en zijn gang gaat, omdat het weet dat zijn medeleden wel een groote mond op zul len zetten, maar overigens stil toe zullen blijven zien, als de agressie henzelf niet treft. Zoo schreef het Hbl. Donderdagavond in een hoofdartikel o.m.: Men is, globaal gesproken, niet bereid of in staat geweest om de voorschriften van het bondspact werkelijk uit te voeren, noch wat de handhaving der wederzijdsche eerbiediging van elkanders territoir betrof, noch wat de daarmee samenhangende verplichting tot be wapeningsvermindering aanging, noch wat de „billyke behandeling" van het internationale handelsverkeer raakte, Onder die omstandig heden zijn contractbreuken vergoelijkt, ls agressie beloond, en wordt op flagrante schending van vrrjwilig en plechtig aanvaarde plichten (zooals nu bijv. weer de door Italië geschonden overeenkomst om geen gif-gassen te gebruiken of het eenzijdig verbreken van Locarno) niet consequent gereageerd. De beginselen van recht, billijkheid en goede trouw welke aan het collectieve systeem (ondanks het tijdstip en de omstan digheden van zijn geboorte in 1919) formeel ten grondslag zijn gelegd, zyn verloochend; door prevaleerend eigenbelang, door gebrek aan moed, aan machtsmiddelen of overtui ging. Blijven die factoren ontbreken, en blijft de richtlijn een ongetemperd en onbegrensd eigen belang van elk individueel, dan zal echter ook een reorganisatie van den bond niets helpen. Het is beter dit tijdig te er kennen. Dus... reorganisatie zal weinig zin hebben, maar noodig is de verandering van de gezind heid van de leden en dat zal niet zoo een voudig z()n, omdat naar het Bijbelwoord „De mensch geneigd ls tot alle kwaad". We heb ben de waarheid daarvan vooral de laatste maanden wel bitter ervaren. En wat zal de toekomst ons leeren??? De Daily Herald pu bliceert een interview dat Leon Blum, de leider van de socialisten in Frankrijk, aan den Pa- ryschen correspondent van het blad heeft toege staan. Blum begon met te verklaren, dat de over winning zijner party helaas te laat was ge komen, om Italië het veroveren van Abessi nië te beletten. Maar al moge het verleden De buiten- landsche politiek van Frankrijk. niet in onze handen geweest zyn, aldus Blum, de toekomst is dit wel. Den Volkenbond moe ten wij thans een steviger basis verschaffen. Hiertoe is het noodig. de Staten van Europa tot nauwe en oprechte samenwerking te bren gen. Dit is alleen mogelyk op een basis van ontwapening. We zullen daarom een nieuwe by eenkomst der ontwapeningsconferentie vragen. Men heeft onzerzyds beweerd, dat Frankryk's gebrek aan moed en vertrouwen een der oorzaken van het mislukken der ont wapeningsconferentie ls geweest. Frankryk's nieuwe regeering zal zich hier niet aan schul dig maken. Wij moeten tot een ontwapenings conferentie komen. Duitschland zal worden uitgenoodigd hieraan deel te nemen. Mocht het hiertoe niet bereid zyn, dan zal men zonder Duitschland een conventie opstellen. Ten aanzien van de Abessijnsehe kwestie zei Blum, dat alles wat nog van het inter nationaal recht gered kan worden, ook gered moet worden. In de toekomst zal Engeland geheel en al om Frankryk's steun Inzake een collectieve actie van den Volkenbond kunnen rekenen. Zulle.n de Voreenlgde Staten wei geren de Italiaan sch© souvereiniteit te erkennen? Naar waarnemers te Washington opmerken, zullen de Vereenigde Staten, indien zy by bun huidige buitenlandsche politiek volharden, de souvereiniteit van Italië in Abessinië niet erkennen, omdat zy gebaseerd is op een ver overing met geweld. Komt er een onderkoning? Men verwacht, dat de hertog van Spoleto, dat wil dus zeggen een lid van het koninklijk huis, zal worden benoemd tot onderkoning van Abessinië. Mussolini zal heden een verklaring afleggen omtrent den nieuwen toe stand. Hedenavond om 11 uur zal Mussolini van het balkon van het Palazzo Venezia af den nieuwen status van Abessinië, dat nu „Italiaansch Oost-Afrika" ls geworden, uit eenzetten. Vanavond om 16 uur zal ook de groote fascistische raad byeen komen. Verzameling van 80 millioen menschen. Volgens statistieken van het ministerie van binnenlandsche zaken, hebben zich deze week op het signaal „Adunata" 30 millioen men- schen verzameld. Mussolini dankt de Italiaansche vrouwen. Van het balcon van het Palazzo Venezia af, heeft Mussolini een toespraak gehouden tot de fascistische vrouwenorganisaties. Hon derdduizend vrouwen en mannen waren op het plein voor het paleis samen gekomen. De Duce zeide onder meer: „Het fascisti sche Italië, dat door 52 naties belegerd werd, had u een moeilyke en belangrijke taak toevertrouwd: gy moest van leder gezin een bolwerk in den strijd tegen de sancties maken. Gy hebt u voortreffelyk van deze Wieringermeer - Medemblik - Hoorn - Amsterdam. Verbinding met geheel West-Friesland. taak gekweten. Het vaderland dankt u daar voor en verzekert u, dat uw voorbeeld ln de annalen van Italië bewaard zal biyven. D© hoogste militaire onderschei ding voor Mussolini. Naar Reuter uit Rome meldt, heeft de Ko ning Donderdagochtend den Duce de orde- teekenen ter hand gesteld van ridder-groot kruis in de militaire orde van Savoie, de hoogste militaire onderscheiding van Italië. Mussolini had vervolgens de gelukwen- schen in ontvangst te nemen van den onder staatssecretaris voor militaire zaken en de officieren van den generalen staf. Maar schalk Pecori Giraldl heeft hem hierby toe gesproken. DE REIS VAN DEN NEGUS, 5000 pond voor een interview. Tijdens de vaart door het Suez-kanaal werd aan alle kanten belangstelling getoond voor de Enterprise. Te Suez probeerden eenige journalisten een onderhoud met den negus te bewerkstelligen. Volgens een ge rucht dat te Suez liep had een Engelsch journalist uit Londen getelegrafeerd, dat hy 5000 pond sterling wilde geven, indien de ne gus hem een interview wilde toestaan. Dit aanbod werd echter afgeslagen. Een telegram van den prins van Plemont. Naar Stefani uit Napels meldt, heeft de prins van Piemont aan maarschalk Badoglio te Addis Abeba het volgende telegram ver zonden. „In dit groote uur voor het vaderland richt ik mijn gedachten en bewondering op alle strijders met den trots en de blijdschap van den Italiaan. Ik zend Uw Exc. myn leven dige gelukwenschen en myn hartelijke groe ten. Uw zeer toegenegen neef Umberto van Savoye". De vlucht van den negus. De Abessynsche consul te Jeruzalem heeft uit Londen een telegram ontvangen, waarin hem vrezocht wordt den negus er toe te be wegen, een korte verklaring voor de radio af te leggen voor de Amerikaansche luisteraars. Hiervoor is den negus een zeer belangrijke som gelds aangeboden. Een gift. Senator Mario Crespi en zijn broers Aldo en Vittorio hebben Mussolini een bedrag van een millioen lire geschonken uit vreugde over de overwinning en dienende voor de moreele en stoffelyke verheffing van het Italiaansche Abessinië. In de (Parijsche) Excelsior betoogt Pierre Mille, dat 't Italië zeker millioenen zal kosten om de bodemschatten van Abessinië, te we ten petroleum, kolen, kali, platina, katoen en koffie te exploiteeren. Wat de petroleum betreft gaat hij niet verder dan de verwach ting uitspreken. Wel schynen er op verschil lende punten kolenbeddingen te bestaan; de belangrykste zou onder den blooten hemel geëxploiteerd kunnen worden. Kali wordt al in de Danakil-woestijn gewonnen. Men weet nog niet, in welke hoeveelheid platina er voorkomt, noch wat dé mogelykheden van exploitatie zyn. De katoenbouw zou spoedig op groote schaal tot ontwikkeling kunnen worden gebracht evenals de koffiecultuur. De koffie moet van uitstekende hoedanigheid zyn, want de caffea arabica komt ln weerwil van den naam uit Abessinië. En Georges Uhry heeft al opge merkt, dat de aanleg van verbindingsmidde len te behoeve van den veldtocht de evolutie van het land in hooge mate zal verhaasten. Ten slotte vestigt Mille de aandacht op de soberheid en de werkkracht van den Italiaan- schen kolonist. De Engelsche oorlogscorrespondent O. D. Gallagher verrast de wereld met de mede- deeling van een sensatloneele wilsbeschik king van den Negus. De verantwoordelijk heid voor de echtheid dezer bewering en eenige andere zoogezegde besluiten van „den leeuw van Juda" mot men aan Gal lagher en Everett Colson overlaten. Geheime koeriers van den Negus. Tweemaal reeds reisden geheime koetiers van Haile Selaissie langs omwegen naar Lon den .Eén der reizen had plaats in de lente van het jaar 1935. Er werd indertyd gefluisterd dat de kroonschat, de troonjuweelen in be waring gegeven waren aan de Bank van En geland, alvorens het Italiaanseh-Abessynsche conflict uitgebroken was. Die geheime koerier, die eerst enkele dagen geleden in de Bank van Engeland aankwam, bracht in de trouwe handen een bundel bank noten, een chéque, een pak waardevolle pa pieren en een besluit. Dit besluit is in zekeren zin een onderdeel van de laatste wilsbeschikking van den Negus. Hier geeft de koning der koningen in aan, op welke wyze en tot op welke hoogte de terzyde gelegde geldsommen aangewend moeten wor den, ln het geval, dat hy zelf op zekeren dag het leven zou laten. Testamentaire beslissingen 35000 pond sterling. over Die gelden en waardevolle papieren werden op 5 namen gedeponeerd. Alleen wanneer deze vijf zich in leven bevindende personen zich by de Bank van Engeland aanbieden, kan deze wilsbeschikking, dit laatste besluit van den Negus uitgevoerd worden. In het geheel zyn dus 35.000 pond sterling overgebleven van de heerlykheden van den Abessynschen heerscher. Bovendien waren zoo wel de keizer als de keizerin ongeloofUjk rijk, toen deze oorlog uitbrak. Haile Selasste alleen erfde van zijn vader, den onderkoning Ras Makonnen, ongeveer 2 millioen pond. De keizerin kreeg 1 millioen pond sterling als bruidschat. Daarenboven erfde zij van haar vader, een der rykste Abessinisehe gouver- neturs, na diens dooi een enormen schat. De gelden werden handig belegd. De reusachtige koffie-plantages van Abessinië brachten ge weldige winsten op. De Negus controleerde persoonlijk den uitvoer. Waar is dit reusachtige vermogen gebleven Hoe konden dergelijke rijkdommen aldus wegsmelten? De plantages ln het Harrar- gebied zyn verloren. Het geld in klinkende munt werd uitgegeven voor munitie, geweren, machine-geweren, luchtafweergeschut eu vliegtuigen. Bovendien moest de Negus ge weldige sommen gereed houden, om zyn sol daten hun soldij uit te betalen, zonder de welke zij hem al spoedig in den steek zouden hebben gelaten. De keizerin bleef niet achter. Zy gaf byna haar geheele vermogen uit voor de verple ging van het leger. Zy schiep een aantal veld lazaretten. In ieder geval, uit de intensltlet, waarmede beiden hun geld uitgaven, zou men geneigd zyn aan te nemen, dat ze rekenden op een einde van den oorlog, minstens zoo vlug als ze uitgebroken was. zy vertrouw den dan ook ln de overwinning van hun land. De „witte neger" als raadgever. Men heeft wel eens verteld, dat de Negus ergens in Djiboeti een villa gekocht had. Deze villa zou gelegen zyn aan den rand van een wijd, groot veld, waarop een oorlogsvlieg tuig met gemak zou kunnen dalen. Hier zou hy dan op zekeren dag met zyn millioenen bt goud aankomen De keizerin wil niet mee maar Engeland. Men spreekt erover, dat de keizerin samen met haar kinderen het land zou verlaten om in Engeland, in Londen, een toevlucht te zoe ken. Reeds enkele maanden geleden zou de Negus haar den raad gegeven hebben. Maar de keizerin weigerde haar land te verlaten. Alle pogingen om haar van dit besluit af te brengen, mislukten. Indien er geen wonder gebeurt, dan zal de Negus binnen afzienbaren tyd financieel ge ruïneerd zyn. zyn keizerryk is zoo arm als hy zelf. De eenige ryke in dit land is de her tog van Harrar, zijn lievelingszoon, want h(J heeft het chèque-boekje voor de 35000 pond sterling by de Bank van Engeland gedepo neerd, inde hand. Welteverstaan, die 85000 pond zyn privaatgelden van den Negus, zyn kroonschat echter zal wel het onderwerp van een byzondere paragraaf kunnen worden bJJ de vredesconferentie, die op een goeden dag ln de wereld plaats zal vinden, om het Ita- liaansch-Abessinlsch conflict by te leggen. Vandaag zal hjj eenige journalisten ontvangen. Gistermiddag is de negus met zyn farnüio en zyn gevolg te Jeruzalem aangekomen. Langs den weg van het station naar het hotel stonden duizenden menschen opgesteld, dië den negus toejuichten. De negus dankte zacht glimlachend voor deze hulde. De negus heeft verklaard, dat hy bereid was vandaag eenige journalisten te ontvangen, PRINSES ZAHAI, j de dochter van den keizer van Abessinië. En uitbreiding tot belastingstakutga De opperste Arabische raad heeft ondai voorzitterschap van den moefti van Jeruzalem besloten: ten eerste de staking voort te «et- ten, ten tweede met ingang van 15 dezer geen belasting meer te betalen, tenzy voordien do Joodsche immigratie wordt stopgezet, en teli derde, ondanks de waarschuwingen van den hoogen commissaris, een propagandatocht vat) de Arabische leiders door het geheele land to ondernemen. 30) •.O... hoe mooi", roept hy op zyn beurt ln geestdriftige bewondering by dezen aanblik. ,an neemt hy haar in zyn armen, waarby zti met een gebaar van liefdevolle overgave, inaar tevens van zeldzaam kuische teeder- neid haar voorhoofd op zyn schouder laat JustenMeer, veel meer dan een gespro- en woord zegt hem dit zich zwijgend ge- Ven Uren zyn verloopen sinds Stefan Szar- ssy tevergeefs heeft getracht toegang te erk rijgen tot de Lantaarn en de, op zoo vrien dlijken toon door Therese verschafte lnllch- ngen hem een yskoude douche hebben be zorgd: "Mevrouwwerkmag niet gestoord borden g 'n hangen twyfel keert, draait en be- °t 0Uwt hy nog steeds en telkens weer op- jj.£Uw cieze woordenPiekert of ze werke- J nietszeggend zijn, of dat er zich een of 1 ore onpieizierige beteekenis achter ver- ®''gt en tenslotte tracht hij zichzelf met een t rackteiyk-bltter lachje voor den mal te U en" °mdat zo hem ln werkelijkheid zoo P hebben getroffen. Mechanisch heeft hy den terugweg naar Iglerhof afgelegd en daar zyn kamer opge zocht. Voor het eerst in zyn leven, dat tot dusver zoo geheel van zelfsprekend ls ver loopen en hem eiken wensch in vervulling deen gaan, heeft een pyniyke radeloosheid zich van hem meester gemaakt. Niet gewend aan teleurstellingen, verzet iets in hem zich heftig tegen de afwyzing, welke hem ten deel is gevallenWant een absolute af wyzing was het, dat is nu eenmaal niet weg te redeneeren Met zijn liefde voor Renate heeft zyn ern stige ontstemming niets te maken en daar om duurt zy ook maar kort Een paar minu ten slechts, waarin hy echter in alle haast den inhoud van kasten en laden in zijn koffer begint te pakkenMaar zyn liefde zit te diep, zy is te sterk en als zy eindelyk triom feert, pakt Szartossy zyn koffer weer rustig uit om alles weer op zyn plaats te leggen. Wachten... Doorzetten... zyn dag moet nog komen... En zijn zesde zintuig, dat ten slotte elk mensch bezit, doch dat zioh slechts zelden openbaart, doch by hem de meening postvatten: Ze zal je noodig hebben... jou... je bescher ming... je hulp... je trouw... je hart. Stefan Szartossy blijft. „Game!" „8-8!" „We moeten maar staken." „Onbeslist dus." Fritz Mollander springt over het net van de tennisbaan, dat hem van Johanna scheidt. „U maakt het mc niet ge- makkelyk, barones.,." „Ach, 't is dat Ik met m'n service nogal eens succes heb, maar overigens... bent u veel sterker dan ik... en vooral aan 't net", antwoordt Johanna snel en zakelijk. Want het ontgaat haar geenszins, dat hy niet uit sluitend hun party tonnis op het oog heeft, wanneer hy met zooveel nadruk betoogt, dat zy het hem niet gemakkeiyk maakt. Fritz Mollander is echter een niet minder goed verstaander. Hy begrypt haar bedoeling volkomen en gaat onmiddellyk op het zake- lyke sportgesprek in. Daarby wordt slechts gewaagd van cros drives, back hand, smashes en lobs... Twee slanke, geheel in het wit ge- kleede gestalten, blauwoogige, blonde vreem delingen temidden van de palmen en bloemen weelde van het morgenland, zoo wandelen zy samen door het park Gezireh... Fritz Mollan'der is een flinke uit de kluiten gewassen, knappe jongeman met regelmatige gelaatstrekken. Zyn geheele persoon straalt slechts gezondheid en levensvreugde uit; een welverzorgd uiteriyk, keurig verzorgd haar en goed verzorgde, blinkend witte tanden: Veel water en zeep, een flinke eetlust en veel slaap. Bovendien heeft hy iets zeldzaam inne mends over zich iets wat onvoorwaardelijk vertrouwen afdwingt. Openhartig en vrijmoe dig is hy in z'yn avances jegens Johanna, op recht is zyn groote toegenegenheid en eerlyk zyn diepe vereering. Aan zijn zyde zou zy ge borgen zyn. Hy zou haar op de handen door het leven dragen... Johanna weet dat. En de oogenblikken, waarin zy verlangt naar het leven op No- thery Hill, naar de Londensche season en naar alles, wat hy haar zoo levendig en ver leidelijk voorschildert, nemen steeds in aan tal toe Maar desondanks tracht zy het beslis sende woord telkens weer te vermyden. Wan neer Fritz Mollander echter met steeds de zelfde toewyding en met zeldzaam fyne tact op de geringste stemmingswisseling harer- zyds ingaat, als hy haar eiken wensch uit de oogen leest, dan voelt ze zich zoo grenzeloos dankbaar jegens hem gestemd, dat daar naast voor geen ander gevoel meer plaats is. Dan bereidt zelfs de gedachte aan een moge- lyke scheiding haar diepe smart en innerlijk bevreesd, vraagt zy zich dan telkens weer af, of dit gevoel van haar kant sterk genoeg ls om er een huwelijk op te baseeren. Een hu- welyk, waarin zy als faire levenspartner by haar metgezel, die alles geeft waarover hy beschikt, niet ten achter wil blijven... Zij weet, dat de som van al haar gevoelens jegens Fritz Mollander niet kan opwegen tegen de plaats, die Sylvester Vonberg ln haar hart innam. Zy weet, dat de eerste, groote liefde zich slechts eenmaal openbaart. Zy heeft die liefde niet mogen beleven, maar evenmin wil ze er aan te gronde gaan. Vol komen duidelyk heeft haar sterke levenswil haar het een belet en het andere verboden. Tevergeefs echter wacht zy nu op een nieuw bevel van haar vitale kracht, dat haar in staat zal stellen de kwestie-Fritz Mollander tot een oplossing te brengen... Twyfel be- heerscht haar sterken wil en doet haar be sluiteloos aarzelen. Zoo maakt Johanna het niet alleen Fritz Mollander, maar ook zichzelf met den dag moeilyker „De bruiloft houden we in Weenen", ver zekert Sophie von Geitier met haar gouden optimisme, „en dan zullen wy belden nog eens gezellig met elkaar walsen, sir Herbert." Zy zitten aan de five o'cloek tea op het ter ras van het Mena House, temidden van vele andere Egyptische wintergasten, waartus- schen zich Arabische bedienden en Zwitser- sche kelners bewegen. „Ik hoop het...", antwoordt de Brit, terwyi hy zyn neef nastaart, die Johanna, welke juist de trap naar het terras opklimt, tege moet gaat. Zij draagt een champagne-kleurig tollet met als eenlg versiersel een la France uit de bouquet, welke zy dezen ochtend met Fritz Mollander* s kaartje om haar ontbyttafel heeft gevonden. „Ik hoop het," zegt Sir Herbert Hawklns eens op een toon, welke duideiyk verraadt, dat dit zyn hartewensoh is. En als Fritz Mollander het charmante meisje kort daarop in een sleepende tango over het parket leidt, dringt zich ook by niet belanghebbende toeschouwers de gedach te op: Wat een knap paarWat zouden die beide Jonge menschen goed by elkaar pas sen „BellaBella Al het roepen is tevergeefs. De anders zoo gehoorzame hond rent blaffend om de bocht van den weg. De vrouw, die op dezen zonnl- gen winterochtend haar diep, innerlyk geluk op een eenzame wandeling door het haar zoo welvertrouwde bosch, met volle teugen geniet, volgt de dog in lachende nieuwsgierigheid... „Bella!" hoort zy een mannenstem op een toon van blijde verrassing en eenige seconden later staat zij tegenover Stefan Szartossy. „Ach, dat is prettig, dat ik u weer eens zie", zegt ze, zichtbaar verheugd, terwyi ze hem een spontaan, harteiyk gebaar beide handen toesteekt. Onstuimig klopt zyn hart, als hy zloh daarom heen buigt. Het plotselinge karak ter van deze toevallige, wel Innig gewenschte, maar nauweiyks meer verwachte ontmoeting, heeft hem zyn zelbeheerschlng oen oogenblik doen verliezen. Renate causeert met levendige onbevangen heid en als vanzelfsprekend wordt de wan deling gezamenlijk voortgezet. Bella draaft vergenoegd vooruit. By Stefan Szartossy heeft de eerste biyde verwarring plaats gemaakt voor een diepe, rust schenkende vreugde, een gevoel, dat hem steeds vervuld aan de zijde van derf» vrouw. Renate is hartelijker dan ooit. Een stuk van haarzelf ligt er ln haar woorden, waarmee zij uit den grooten overvloed van inneriykeA rykdom allen en ledereen hun deel wil geven. En bovendien verheugt zy zich oprecht ovep deze ontmoeting met Szartossy. zy vergeet op dit oogenblik geheel, dat en waarom, zy hem verloochend heeft. En hijwil er ln dit korte, heerhjke moment van hun samenzijn niet aan denken, dat hy nog slechts enkele dagen geleden als een vreemdeling aan de deur van haar woning ls afgewezen. Op belangstellende Informaties van de zijde van Renate, vertelt hy haar van de dagen, welke hy ln München heeft doorgebracht, ty gezelschap van zyn ouden strydmakker. Dat hy daarby diens naam niet noemt, is toeval, louter toeval, dat zoo vaaknoodlot „En hebt u nu weer voor eenlgen tyd ln Iglerhof uw intrek genomen?" vraagt Ro« nate. „Jain ieder geval blijf ik daar voor» loopig... Ik wil van daaruit een paar toch» ten makennaar den Glugezeren dail wil Ik ook nog eens naar Stubai „Ahazoo dicht mogelyk by den ton van den Series... dat kan lk me voorstellen...** Zelfs de groote omweg, welken Szartossy opzettelyk heeft ingeslagen en waarop Be» nate hem is gevolgd, komt tenslotte uit bJJ een kruispunt op den Lanser straatweg, waarvan het eene gedeelte naar de Lantaarn, het andere rechtuit naar ïgls leidt. Wederom bonst Szartossy's hart zoo on stuimig als dat van oen verliefden schooljon gen: Wat zal ze nu zeggenZal ze ma Inviteeren om mee te gaan...? (Wordt vervolgd,)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1