Amsterdamsche Brieven. Marine'brieven uit Indië T JUTTERTJE ZATERDAG 9 ME! t«« PAG. '5 1 Mei. fvjee, verschillende vieringen maakte hoofdstad dit keer op den eerste van bloei- en verhuismaand mee! Het tnode Amsterdam voor zoover vereenigd de Federatie Amsterdam der S.D.A.P., dat juist den vorigen dag nog zijn Tjen, grooten voorganger, oud-wethouder, i r middel van een herdenkings-bijeen- mst in het Concertgebouw en een ootsche rouwstoet op waarlijk indruk wekkende wijze uitgeleide had gedaan r ^n laatste rustplaats, het roode gterdam trok 's middags op naar het ^jax-stadion in de Watergraafsmeer, waar m door een „spel" het bekende Plan den Arbeid werd gepropageerd. Des avonds trok men op naar de groote zaal an de nieuwe Centrale Markthallen, waar n0g eens, nadat ook hier nog een woord van eerbiedige hulde aan de nagedachte- „is van den „Machtige" gewijd was, dat Plan van de Arbeid in de verschillende toespraken op den voorgrond werd ge schoven en ook het Plan-lied, met de aan vangsregels: Wij willen ellende wenden: Wij willen deez* tijd bevrijd, Van het doelloos dragen van dagen In de schaduw der werkloosheid, wederom opgeld deed. Daarnaast kwamen de kopstukken van het handeldrijvend en industrieele Amster dam op dezen lsten Mei bijeen in de fraaie vergaderzaal van de Kamer van Koop handel in de Beurs, teneinde daar in plech tige vergadering het 125-jarig bestaan te vieren van dit lichaam. Een groot aantal autoriteiten van stad en land waren hier tevens aanwezig, daarmede bewijzende welk een belangrijke plaats het instituut die Kamers van Koophandel in den loop der jaren is gaan bezetten in ons staats bestel. Toch zijn velen, en onder hen medestanders van onderscheiden politieke richtingen, overtuigd van de wensche- lijkheid die plaats nog belangrijker te ma ken en in alle geval steviger wettelijk te fundeeren. De voorzitter van de jubilee- rende Kamer bracht deze meening onder woorden, door in zijn herdenkingsrede te getuigen, dat het z.L nuttig en gewenscht zou zijn, indien de Overheid een nog nau wer contact aanhield met de K. v. K.'s en deze in ruimer mate dan thans pleegt te geschieden, inschakelde bij de voorbe reiding van wettelijke maatregelen of verordeningen, die het bedrijfsleven be treffen. Zooals het nu is brengen de Ka mers wel adviezen aan officieele instan ties uit maar die adviezen worden dik wijls pas uitgebracht wanneer de voor bereiding der officieele maatregelen reeds voltooid is, waardoor een en ander een vrij negatief karakter krijgt en tal van op merkingen van de „mannen uit de prak tijk" eerst achteraf gemaakt kunnen worden. Uit het beeld van de werkzaam heden dat Voorzitter Crone vervolgens gaf, bleek ten duidelijkste dat de Kamer naast haar adviseerende, de laatste jaren ook een snel toenemende uitvoerende taak had gekregen; men denke hierbij slechts aan het Handelsregister en de Wet op de Uit- verkoopen. Inderdaad mag, met dien Voorzitter, de vraag gesteld worden of, naast de adviseerende, beheerende en uit voerende bevoegdheden ook in de toe komst een verordenende taak voor de K. v. K.'a is weggelegd. Naar men weet is reeds een Staatscommissie ter voorberei ding van een partieele Grondwetsherzie- aan t werk, welke, naar verluidt, ook de mogelijkheid zal onderzoeken om aan de Staten-Generaal een Kamer toe te voegen w«lke het bedrijfsleven vertegenwoordigt en die door verschillende politieke par tijen beturtelings wordt aangeduid met Economische, of Sociale Kamer. Heeft bet. vroeg de heer Crone, wel de aandacht gehad, dat de hier voor ons stadsbestek geformuleerde gedachte reeds regionaal verwezenlijkt is in de Kamers van Koop handel, die elk voor haar territoriaal ge bied reeds een dergelijk economisch par ament vormen? Minister Gelissen, die hier ook het woord voerde, kaatste in zooverre dit door hen voorzitter opgeworpen balletje terug, hat hjj verklaarde niet te zullen antwoor den op de vraag of de K. v. K. in de toe komst een verordenende bevoegdheid zou hlgen; zij kon echter, merkte hij op, op 's Ministers toekomstige beslissing in ezen invloed oefenen door haar advies de Commissie inzake de reorganisatie nn de Kamers van Koophandel. Aan het Sot van zijn rede sprak de Minister nog ®ea ^chtig woord tegen wat hij „eco nomisch defaitisme in deze tijden" noem- i-In de verte gloren de teekenen van ?Pleverwie conjunctuur^ zeide hij, „ook voor ons land. Inplaats van licht punten te laten schijnen, plaatst men er een domper op en is men somber gestemd. Fout en onverantwoordelijk is het, den toestand beter voor te stellen dan deze is, maar het is funest de feiten slechter voor te stellen en het economisch defai tisme te bevorderen". Daarmede deed hij dan, zij het dan ook geen rechtstreeksche, maar in zekeren zin een indirecten aanval op de voorstelling van zaken, die op de zen zelfden dag, ten behoeve van de pro paganda voor het Plan van den Arbeid, in de Centrale Markthallen gegeven werd. Een eenvoudig kroniekschrijver heeft niet de taak beide opvattingen, die van den Minister en die van de Plan-propa gandisten aan een kritische beschouwing te onderwerpen. Hij kan alleen wijzen op het feit, dat, hoe ver die beide opvattin gen dan ook uiteen mogen loopen, beide „partijen" het er toch wel over eens zijn, dat zooiets tenminste als een soort Eco nomisch Parlement, dat naast het poli tieke, algemeene parlement werkt, in de naaste toekomst wenschelijk mag heeten. En in zooverre mag dan ook geconstateerd worden, dat deze 1 Mei niet alleen in de riohting van een antithese, van een uiteen-gaan, maar wel degelijk ook in de richting van een mogelijke synthese, een samengaan, gewezen heeft. Tolhuis-geschiedenis. De Meimaand, die reeds op waarlijk zomersche wijze haar best heeft gedaan, is intusschen niet bijster bevordelijk om lang bij het onderwerp „Kamer" te blijven: de openlucht en de buitenzitjes trekken op 't oogenblik meer de publieke belangstelling! Zoo gaan thans inplaats van naar bijeenkomsten in Berlage's Beurs, eerder de gedachte uit naar „bijeenkom sten" in b.v. den vanouds bekenden „Tol- huistuin" en het weldra weer te openen IJ-paviljoen, niet ver van dien Beurs, aan den anderen kant van het Centraal Station, over het water, gelegen. Meer dan de geschiedenis van de Kamer van Kop- handel en de Beurs, heeft thans bij velen de geschiedenis van dezen tuin en dit pa viljoen de interesse. In de 18e eeuw werden in het IJ stroom- leidende werken aangelegd, teneinde de kracht van den ebbestroom te vermeerde ren en opslibbing tegen te gaan. Tot deze stroomleidende werken behoorden ook de dammen bij het Schelvischhoofd, een land tong, waarop later het Tolhuis is gebouwd. Dit tolhuis, dat indertijd zijn naam ont leende aan een „echte" tol, herinne ren de oudere Amsterdammers zich nog als een wandeltuin met oude hoornen, waar in den zomer op Zondagavonden de eertijds zoo welbekende militaire kapel van Zaagmans muziekuitvoeringen gaf, met als hoogtepunten „De slag van Waterloo" of „De Fremersberg"... Lang zamerhand zakte de belangstelling voor het Tolhuis in dien ouden vorm bij de Am sterdammers en moest de exploitatie wor den stop gezet. Om nu aan het terrein een nieuw aantrekkelijk karakter van ont spanningsoord te geven, werd in 1912 be sloten tot den bouw van een paviljoen met terrassen op het zuidelijk gedeelte van het terrein en tot het aanleggen van plant soenen en op het overige gedeelte. In af wachting van de uitvoering van die wer ken werd toen eerst nog het Tolhuister rein en eenige aangrenzende gronden in gebruik gegeven aan het Comité der Eer ste Nederlandsche Tentoonstelling op Scheepvaartgebied, die, gehouden in den zomer van 1913, onder den naam Entos nog steeds in de herinnering van velen in den lande als een van de best geslaag de Amsterdamsche exposities voortleeft. Na afloop van deze tentoonstelling werd met den paviljoen-bouw en plantsoen-aan leg voortgang gemaakt en inmiddels wer den de terrassen met café-restaurant in afwachting van het gereed komen van het paviljoen zelf, van jaar tot jaar ver pacht. Het paviljoen frie „Nieuwe Stadsher berg") was einde 1917 zoo goed als gereed. Tot verhuring kon echter nog niet wor den overgegaan, omdat de terrassen in slechten staat verkeerden en er verder nog eenige werkzaamheden moesten wor den uitgevoerd, o.a. het opruimen van den steiger, die destijds gebruikt werd voor het aanleggen van de „Entos-boot". Eerst in 1920 werd het IJ-paviljoen met het restaurant en de terrassen verpacht. Dat duurde tot 1928 en na dien is een en ander nog eenige jaren van jaar tot jaar verpacht. Sedert het na jaar van 1932 staat het IJ-paviljoen ech ter leeg. De vele onderhandelingen met diverse gegadigden konden nooit tot een resultaat leiden. Maar thans is het dan, naar in oen vroeger en brief al eens vermeld hebben, gelukt het paviljoen wederom te verhuren en wel aan een aantal organisaties, die tezamen zullen overgaan tot oprichting van een stichting tot exploitatie van een volksgebouw. Het is de bedoeling het café-restaurant te blij ven exploiteeren en de overige zalen in te richten voor het houden van vergaderin gen, het geven van muziek- en zang-uit voeringen, voor sportdoeleinden en derge lijke. Het openbaar karakter wordt dus gelukkig tendeele bewaard en binnenkort zal dus een ieder, die iets wil gebruiken en tevens wil genieten van het gezicht over het IJ met het, niettegenstaande den crisis, toch nog drukke scheepvaartver keer, hier een aanlokkelijk buitenzitje kun nen vinden. z Deze verhuring is ook daarom toe te juichen omdat het langer onverhuurd blijven van het gebouw zou kunnen leiden tot een toestand van verwaarloozing en het reeds vier jaar uitgestorven IJ-pavil joen langzamerhand een ruine dreigde te worden. 50 jaar Poppenkast. Een zeer bekende Amsterdamsche figuur.die nog geen, „ruïne" dreigt te worden! heeft dezer dagen zijn 50-jarig optreden als straatartist en echtgenoot ge vierd en een andere bekende Amsterdam sche figuur gelijktijdig haar 50-jarig op treden als centebak-rondgangster en echt- genoote! Kort en goed, deze beide bekende figuren van den Dam hebben 50 jaar lief en leed gedeeld in den huwelijkschen band en reeds 50 jaar ook treedt van Hemert want dat is de bovengenoemde bekende Beste Klaas, Laat ik deze brief beginnen met een gelukwenschje voor Zeemacht hier in Indië dat het hun elftal gelukt is om zich tenslotte door de twee degradatiewedstrij den te winnen, in de hoofdklasse van de voetbalvereenigingen te handhaven En niet zoo'n klein beetje. In beide wedstrijden hebben ze zich verreweg in de meerderheid getoond. Afgeloopen week hadden er nog meer sportgebeurtenissen plaats op Pasiran Onderlinge atletiekwedstrijden 'voor de bewoners van de M.K.O. met de daaronder resorteerende schepen zooals de mijnen vegers b.v. In de eerste plaats was er een voetbalwedstrijd tusschen Hollandsche en Inlandsche schepelingen, welke eindigde met een gelijk spel van 22. Verder was er touwtrekken, o.a. een ploeg „des cent kilo's sous officiers", veldloop, handgra- naatwerpen en keesjes werpen. Zooals je ziet dus eenigszins volgens de praktijk georienteerd. Wil je de uitslagen weten? Hier volgen ze: Touwtrekken: 1. Mijnenveger A, 2. Mari niers, 3 Matrozen bak IH. Veldloop 500 M.: 1. Adriaans, 2. D'ssel, 3. Simon. Handgranaatwerpen: 1. Nicolaos, 2. Rob- bertsen. Keesjeswerpen1. Giesbers, 2. van Stra- tum. Overste Mackay was den geheelen dag op het veld aanwezig. Het de Ruyterschild viel uiteindelijk ten deel aan de ploeg van de M.K.O. Ook dit werd door den overste uitgereikt. De staf- muziek was natuurlijk steeds aanwezig om de zaak met muziek op te fleuren. We hebben verleden week Zondagavond weer bij troepen rond de radio gezeten. Sjonge, sjonge wat hebben die Hollanders van de Belgen gewonnen.Er zit hier voor de Soerabajanen altijd nog een bijzonder tintje aan omdat Bakhuys zooals je je misschien nog wel zult herinneren geen onbekende was op de Soerabajaansche voetbalvelden. Hij was immers destijds lid van Thor. Maar als je zoo achter de radio naar Hollander zit te luisteren dan heb je echt het gevoel of je dichter bij Holland bent omdat je weet dat daar, aan den anderen kant, jullie ook allemaal zitten en naar hetzelfde woord zitten te hooren. De drie Dorniers die in de groote Oost zijn geweest zijn vanmorgen teruggekeerd. Ze hebben zich behoorlijk geweerd en inder daad weer eenige Japansche visscherlieden aangehouden. Op het oogenblik Is de Commandant Zee macht de schout bp nacht Ferwerda hier in de stelling. Z.H.E.G. heeft behalve zijn adjudant ook zijn chef staf en zijn chef personeel medegebracht. Met het directie rijtuig van de S.S. is de vlootvoogd per eendaagsche hier aangekomen. Allerlei besprekingen worden natuurlijk gevoerd. Vrijdag jJ. stond al het personeel van de Marine zoowel hier uit Soerabaja als dat van het eskader en de Soemba op Passiran opgesteld en werden we door den vloot voogd geïnspecteerd. Het was een keurig militair schouwspel en ik geloof dat ik nog nimmer zooveel marinemensehen bij elkaar figuur op met zjjn poppenkast. Vijftig jaar staan er al kinderen te luisteren en te lachen voor het bekende verrolbare tooneel op het middenplein. Niet dezelfde natuurlijk. Soms strompelt er een grijs aard voorbij, leunende op een stokje, die met een scheel oog naar de poppenkast kijkt en daarbij weemoedig denkt aan zijn schooljaren, toen hij voor diezelfde poppen kast te schuddebollen stond van pret om daarna kwiek weg te huppelen naar school om te leeren of naar ergens-anders-heen om kattekwaad uit te halen. Zoo gaan de jaren voorbij. Niet aldus, naar het schijnt voor van Hemert. Zijn stem moge al niet meer die jeugdige frischheid hebben van weleer, zijn geest is nog frisch en nog steeds weet hij de kinderen te boeien met de angstige avonturen van Jan Klaasen. Steeds laat hij het jonge volkje meeleven met de benauwenissen van Katrijn en dik wijls wordt aan het auditorium om advies gevraagd, waarbij dan dit gezegde audito rium, vol gespannen aandacht, luide gilt Jaaaaaa of Neeeeee. Als er een flink „standje" aanwezig is, schuifelt Moeder van Hemert van achter de kast te voor schijn met het koperen centebakje om een tegenwoordig maar schrale oogst binnen te halen. „Ja", zucht van Hemert" het ta tegeswoordig niet meer wat het vroeger was". En hij kan het weten! Een halve eeuw Dampoppenkast is niet gering en geeft wel recht van vergelijken! De Jor- daan, waar het echtpaar woont, heeft zich op den huwelijksdag ook niet onbe tuigd gelaten, de gevel werd dik onder het groen gezet, een draaiorgel er bij gesleept en het was feest! opgesteld zag. Luitenant van Rhijn coan- mandeerde de eerewacht van 60 mariniers. Ook de stafmuziek deed mede aan de eer bewijzen en speelde marschen tijdens de in spectie, die natuurlijk heel wat tijd in be slag nam. 's Avonds was er receptie in de Dijkermanstraat in het huis van den Ma rine-commandant en kregen de officieren gelegenheid om ook met mevrouw Ferwer da kennis te maken. De tuin was met „peertjes" verlicht. Man, de file stond tot aan de Japansche brug toe en de familie Ferwerda zal heel wat handen te drukken gehad hebben. De heer Voorn van Fotax had heel wat werk om met zijn kleine ca mera met blitzlicht verschillende groepen en... toiletten te fotografeeren. Telkens weer zag je zijn lamp opflitsen. Vandaag waren in zijn toko op de Palmenlaan de foto's te zien. Trouwens van de inspectie werden er ook heel wat foto's gemaakt. De schout bij nacht onderhield zich cBen morgen ook met de aanwezige persmen- schen en je kon uit de verslagen ln de courant merken, dat zulks zeer op prijs was gesteld. De vlootvoogd blijft een week hier. Morgen houdt Z.H.E.G. een toe spraak tot de officieren in Modderlust. Werden afgeloopen Zaterdag verschillende inrichtingen aan den wal in de stad be zocht, a.s. Maandag en Dinsdag is de beurt aan de schepen. Zooals je weet is de schout bjj nacht ook een van de voorman nen geweest bij het „in dienst stellen" van het nieuwe Modderlust (wat zijn we toch al een tijd in de Oost dat we dat in één en dezelfde term meemaakten) men zal deze week daar dan ook nog ter eere van hem een borrelavond hebben. In de stad is weinig nieuws te zien. We hebben tegenover het Simpang hotel weer een nieuwe nachtgelegenheid gekregen, n.1. Tabarin. Iets ongeveer overeenkomen de met het Taverne in Batavia. De eerste avonden was het er stampvol- Of nu zoo'n derde gelegenheid naast de beide cercte's, die we hier hebben, levensvatbaarheid heeft zal de tijd moeten leeren. Tutti Frutti heeft kort geleden haar paleis ge sloten. Hiermede is ook weer iets uit onze vorige term ter ziele gegaan. Weet je nog wel? Van het M.E. geen bijzonders. Men gaat door met de moderniseering van het schiereiland. Thans loopen de rails voor de lorry er ook naar toe. Ik heb de 80 meter schijf van nabij be keken, maar het eskader heeft hem be hoorlijk toegetakeld hoor. Het is merk waardig dat zelfs op de 10 en 12 km we nog ra- en mastschutters hebben bij onze marine. Enfin bij de groote schijf heb je er tenminste niet zoo'n last mee als bij de persoonlijk schietoefeningen met het 4 bjj 6 schijfje, waar je altijd net als je goed op gang bent een ra- of mastschot krijgt. Ja jullie daar met je schijven op de Hors aan den wal, klaren dat veel makkelijker als wij hier met de moesonbuien en... de wa terslangen die klaar liggen om je in je teenen te bijten. Kom ik begin te griepen. Het ga je goed. HENK. ik..

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 25