Abonneert U op dit blad Radio-programma Op en om het Binnenhof. Tlationale ïlatuwdtana GEMENGD NIEUWS Klim niet achter op auto's. Wardenier veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf voorwaardelijk. De noodlottige wegwijzer. Motorfiets met zijspan rijdt in een sloot. De overval met roof te Westzaan Inbreker door politieagent neergeschoten. Iets over belastingen Binnenland Jongen doodgereden. Een tragisch ongeluk heeft Wóensdagmtd- dag plaats gehad op den Spaarndammerdljk te Amsterdam, nabij den Hemweg. Een jon gen van 16 jaar, was op een auto geklom men van de firma Bruynzeel uit Zaandam. Toen de auto aan het einde van den Hem weg was gekomen en den Spaarndammer- dijk opdraaide verloor ln deze bocht de Jon gen het evenwicht en viel op straat. Op het zelfde oogenblik kwam uit de tegenoverge stelde richting een auto, die hem overreed. De jongen was op slag dood. De rechtbank te Zwolle heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den 23-jarigen constructeur te Steenwijkerwold, J. W., den „uitvinder" van den brandstofloozen motor, die terecht had gestaan wegens diefstal van twee auto's te Zwolle en een motorrijwiel te Deventer en wegens verduistering van een huurauto uit Assen. Het vonnis luidde: één jaar gevangenis- Straf voorwaardelijk met de bijzondere voor- Waarde, dat verdachte wordt opgenomen in de Wilhelminahoeve te Opende (Gr.), zoolang de vereeniging „Het Hoogeland" dat noodig acht. Man door een auto overreden en gedood. Gisterenochtend heeft de Westerbroek bij de splitsing van den weg naar Beilen en Zwingelte, juist buiten het dorp, een aanrij ding met doodelijken afloop plaats gehad. Den handelsreiziger uit Groningen had zijn Hjwiel tegen een der langs den weg staande boomen geplaatst en stond zelf midden op den weg te kijken naar een wegwijzer. Op het signaal van een personen, welke bestuurd Werd door den heer M. uit Hoogeveen, maakte de handelsreiziger vrijbaan, doch ter- Wijl nu de automobilist gas gaf, liep hij weer, alle aandacht op den wegwijzer gevestigd terug naar den weg. Hij werd door den auto gegrepen en op slag gedood. De bestuurder gedood, zij mede passagier ernstig gewond. Donderdagmiddag omstreeks half zes is habij de Vink op de grens van Voorschoten te Leiden een motorrijwiel met zijspan, waar schijnlijk doordat de bestuurder, die met zeer groote snelheid reed, de macht over het stuur verloor, in een sloot gereden. De bestuurder, de heer A. R. W., uit Den Haag, directeur van een verzekeringsmaat schappij, was vrijwel op slag dood. Zijn mede passagiers, die beiden in den zijspan zaten, de heeren P. C. H. en H. J. K., uit Den Haag liepen zeer ernstige verwondingen op. Beiden Zijn naar het academisch ziekenhuis te Lei den gebracht. Het lijk van den heer W. is Voorloopig naar Voorschoten vervoerd. Verdachten beiden tot drie jaar gevangenistraf veroordeeld. Donderdag heeft de Haarlemsche recht bank uitspraak gedaan in de zaak tegen den 122-jarigen loodgieter P. H. en den 28-jarigen lossen werkman H. D. B., beiden uit Am sterdam, die op Zondagochtend 15 Maart een bezoek hebben gebracht aan de woning van een 88-jarigen predikant te Westzaan en een overval met roof hebben gepleegd op een huishoudster, die zij, na in de woning te zijn toegelaten, vastgrepen en op het bed van den predikant vastbonden. Inmiddels hadden zij bet huis doorzocht en alleen een horloge en een portemonnaie met acht gulden kunnen Ontvreemden. Veertien dagen geleden eischte de officier van justitie een gevangenisstraf van vier jaar hiët aftrek van de voorloopige hechtenis. De rechtbank veroordeelde beiden tot 3 jaar zon der aftrek van de voorloopige hechtenis. De politie te 's-Hertogenbosch heeft Woens dagnacht een inbreker neergeschoten. Om streeks één uur trof een surveilleerend agent op den Straatweg naar Engelen een onbe kenden wielrijder aan, die vergezeld was van een hond en onduidelijke inlichtingen gaf aan den agent, die hem staande hield. Het bleek den agent met een inbreker te doen te heb ben en deswege wenschte hij den man voor te geleiden. Aanvankelijk scheen dit goed te gaan, doch in het duister hitste de onbekende plotseling zijn hond tegen den agent op. Het dier vloog den politieman naar de keel, waardoor deze genoodzaakt was den arres tant los te laten. De laatste kon in het duis ter ontsnappen. Onverwijld zette de agent de achtervolging in en loste daarbij verschillen de schoten op den vluchteling. Gekomen in de verlichte buitenwijken slaagde de agent er ln den vluchteling te treffen. Hij werd toen overmeesterd en naar het politiebureau over gebracht. Het bleek, dat men te doen had met den schipper J. N., met een sleepboot liggende in de haven te 's-Herotgenbosch. De man is naar het ziekengasthuis overgebracht, waar de kogel langs operatieven weg zal Worden verwijderd. Bjj nader onderzoek is gebleken, dat J. N. te zamen met een zekeren v. S. te Hedel bij 's-Hertogenbosch door de politie was verrast tijdens een inbraak in een lunchroom, aldaar. j. N. had daarbjj kans gezien op het rijwiel Van een van de veldwachters te ontsnap pen. Van S. is te Hedel gearresteerd. Beiden zullen aan den officier van justitie te 's-Her togenbosch worden voorgeleid. Weekkroniek Professor Aalberse Lagerhuis-president. - Bij de aanvaarding van zijn functie. - Het ontwerp nopens de industriefinanciering Weinig enthousiasme. - Minister Gelissen verwacht veel goeds van een centrale industriebank. - Geen „illegale" pantserwagens l Den Haag, 7 Mei 1936. Wat wel algemeen verwacht werd, geschied de: Prof. Aalberse, de voorzitter van de Katholieke Kamerclub, een van de weinige vooraanstaande ouderen, die ons Lagerhuis nog rijk is, een man met een enorme parle mentaire ervaring, gevoegd bij zijn vele gewichtige antecedenten als minister, werd opgeroepen voor de presldenteele waardigheid. De nominatie, noodig geworden door het zoo plotseling overlijden van jhr. Ruys, leverde geenerlei moeilijkheden op. Met nagenoeg algemeene stemmen (74 van 76 geldige stem men) wees de Kamer den grijzen staatsman als haar leider aan. En reeds een dag daarna Donderdag werd het inder haast bewerkstelligde K.B., dat de keuze der Kamer bekrachtigde, tot uitvoering gebracht. Mr. Aalberse zat daar, bij de opening der vergadering, gerokt en wit gedast op een der voorste banken in den Katholieken hoek, te wachten op het moment, dat vice-president Van Dijk (ook, mèt den heer Vliegen, als „reserve" gehandhaafd) den presidenteelen hamer zou overdragen. Zóó had men den Katholieken leider in de Kamer nog nooit aanschouwd. Mr. Aalberse, toonbeeld van eenvoud en bescheidenheid, zat doorgaans rustig op zijn plaats, heelemaal achteraan, onder het vooruitspringende getimmerte der gereserveerde tribune, te schrijven, of te praten met een mede-lid. Als het wat donker begon te worden in de zaal, zag men amper hét fijn-besneden, aristocratische profiel, om lijst door het grijzende puntbaardje, en „be kroond" door nog weelderigen haartooi, dus danig viel de schaduw op de plaats, waar hij zijn zetel had gekregen. Maar thans trok hij door uiterlijken sier aller aandacht. En toen de heer van Dijk een hartelijke toespraak had gehouden, waarmee de Kamer spontaan door een krachtig applaus Instemde, besteeg de nieuwbenoemde de hoogte van het presidiale bureau, maar nam het monumentale gestoelte nog niet in, doch bleef voor dien zetel staan, om de Kamer toe te spreken. Nu viel eerst goed op, welk een decorative verschijning de nieuwe leider der Kamer is. En ook de van groote ernst en toewijding blijk gevende rede, welke mr. Aalberse bij het aanvaarden van zijn functie heeft uitgespro ken, legde getuigenis af van een voornamen geest, van het verlangen om vruchtbaar samen te werken met een van goeden wille zijnde Kamer. Hij wees erop*dat hij het teeken zijner waardigheid, 't liefst onaangeroerd liet liggen, wat kan, als allen zich oefenen in verdraagzaamheid en onderlinge waardee ring. En het ongerept handhaven van onze Grondwettelijke rechten noemde de nieuwe president onzen zwaarsten plicht. Of de heer Aalberse een, wat men noemt „goed president" zal zijn? In een parlement als het onze, waar ook in politiek fel-oppo- sitioneele leden persoonlijk volkomen correct plegen te blijven, kan de rustige, bekwame leiding van een algemeen hooggeacht en vooraanstaand man de beste vruchten af werpen. Maar in een woelige vergadering met driftige en onbeheerschte elementen, die zich weinig aan een rustig-bezadigden voorzitter gelegen laten liggen, lijkt prof. Aalberse zeker minder op zijn plaats. Maar gelukkig kan worden aangenomen, dat ons Lagerhuis zijn hooge tradities in lengte van dagen zal eer biedigen, en dat de heer Aalberse hier zTjn eminente gaven ten nutte kan maken. In de pers is gedelibereerd over de vraag of de benoeming van mr. Aalberse eigenlijk de bekroning beteekende van zijn politieke loopbaan? Het leiderschap der Katholieke fractie heeft hij overgedaan aan mr. Goseling. 't Zal nog heelemaal moeten blijken, of deze jeugdige politicus voorloopig de beide func ties (voorzitter van de R.K.S.P. en de Kamer fractie) met vrucht kan waarnemen. Hoe dan ook, het is zeker niet uitgesloten, dat de heer Aalberse nog eens minister wordt. Ook wijlen jhr. Ruys was allesbehalve „uit de politiek", toen hij voor de eerste maal Kamervoorzitter werd. De Tweede Kamer is alweer voor een poosje uiteen. Het vlot nog niet erg met de openbare vergaderingen. Waarom wordt tc«i zoo lang gewacht met de afdoening van het groote ontwerp nopens de vaste lasten? Deze week grootendeels nog onder leiding van vice-president van Drjk deed de Kamer het ontwerp aangaande de N.V. Industrie-financiering af. De hier in 't geding zijnde materie is wel van algemeene bekend heid. De industriebank zal credieten verleenen voor uitbreiding van bestaande of oprichting van nieuwe bedrijven. Een en ander beteekent geen „hulp" in den zin van crisismaatregel. Daarvoor blijft het Werkfonds aangewezen. De industriebank wil dus het normale indus- trieele leven stimuleeren door op te treden gelijk een particulier zou doen, die geld in een onderneming steekt. Alleen zal de Staat wa'. meer „wagen" en „durven" dan de enkeling, wijl hier sterk gerekend wordt met het algemeen belang. In de Kamer was eigenlijk niémand bepaald enthousiast over het gebodene Tot de zeer „lauwen" behoorden nog wel partijgenooten van minister Gelissen, de heeren Korienhorst. Van Voorst tot Voorst en van de Putt. Niet, dat zij tegen industrialisatie waren, doch zij vonden, dat het voorgestelde maar een mager beestje beteekende, dat de minister nog te veel oor leent aan de voorstanders van de liberale economie. En vooral de heer Van Voorst vond, dat, zoolang de „aanpassing" zich niet behoorlijk heeft voltrokken, er over industrialisatie niet gedacht kan worden, wil de boerenstand niet te gronde gaan. Mr. Wendelaar, de liberale woordvoerder, had een zeer zwaar hoofd in de resultaten van de bank. Zijn weerzin tegen Staatsbemoeiing met het bedrijfsleven deed hem waarschuwen voor onberaden stappen. Er was ook onverzoenlijke oppositie. Mr. Vervoorn (Platt.) noemde industrialisatie in dezen tijd geld vermorsen. Laat men eerst de grenzen maar eens goed dichtgooien voor agrarische producten, dan zal men zien, dat er nog vele duizenden handen werk kunnen vinden in de bodemcultures. Van Socialistische zijde sprak dr. van den Tempel. Ook hij gewaagde van „gebrekkige maatregelen". Het vreemde van het geval was, dat vóór hem mr. Westerman, de gewe zen nationaal hersteller, eenzelfde soort critiek had doen hooren, pleitend voor ingrijpende maatregelen, ook, al zou er... socialisatie uit voortvloeien. De Communisten en de heer Sneevliet R. S.) konden in het gebodene niets anders zien dan een soort „fopspeen" voor de arbeiders. Het meest over de wetsvoordracht te spre ken waren de heeren Schilthuis (V.D.), Smeenk (A.R.) en Lovink (C.H.). De ministerieele rede over de industriali- seering heeft enkele dingen duidelijk naar voren gebracht, en wel allereerst, dat de bewindsman sterk afkeerig blijkt van dé devaluatie-gedachte. Allereerst gaf hij vol mondig toe, dat voor een doeltreffende indus trialisatie de kosten en lasten omlaag moeten. En in dit verband verzekerde dr. Gelissen „dat het er met de aanpassing niet zóó slecht voorstaat, als velen beweren". Z. Exc. las iets uit een beschouwing uit „De Neder- landsche conjunctuur" voor, en waaruit bleek, dat zich verschillende „lichtpunten" voordoen, Met klem wees de minister erop, dat deva luatie voor allés loondaling beteekent en daarna verkleining van de marge tusschen groot- en kleinhandelsprijzen. Voorts maakte de bewindsman duidelijk, dat hij een groot vriend blijft van industria lisatie door particulieren. De Staat mag slechts aanvullend optreden, moet voor indus trialisatie gunstige voorwaarden scheppen, waarbij de Economische Voorlichtingsdienst van enorme beteekenis kan zijn. Duidelijk stelde de heer Gelissen de voor deden van de geprojecteerde industriebank in het licht. Zij brengt zoo zei Z. Exc. -s- positief voordeel voor de nijverheid, voor de banken, die aldus meer beleggingsmogelijk heden zien, voor den particulier, om met vrucht zijn geld te kunnen uitzetten. En men mag voorts niet vergeten, dat beoogd wordt, Nederlandsch kapitaal vruchtbaar te maken, waardoor buitenlandsch kapitaal wordt ver drongen. Men dient voorts verspilling van nationaal kapitaal te vermijden. De heer Wendelaar had gesproken van „een stroppenbank". Decepties zijn altijd mogelijk, aldus de bewindsman, maar waar loopt men dat risico niet? Dat de Staat, als belangheb bende, zich op onbehoorlijke wijze zal mengen in het productieproces, vreesde Z. Exc. niet. Wat doet de Regeering dan met al haar han delspolitieke maatregelen Beschermt zij daar ook „vriendjes"? De Regeering zal steeds het algemeen belang weten te behartigen, ook al gaat dat ten koste van een offer aan geld. Bij het streven naar industrialisatie zal men allereerst het oog op de eigen markt moeten houden, want ln geen enkel land ter wereld zit men niet met een verliesgevenden export. Dat de industrialisatie den export zou druk ken, omdat wij dan weer zooveel minder zou den gaan invoeren, hetgeen dadelijk represail les verwekt noemde ir. Gelissen slechts „ten deele waar". Want wij hebben markten, waar wij zeer actief zijn, en er zijn de nóg te veroveren marktgebieden. Verder had men gezegd dat als een ren dabele exploitatie mogelijk is, de particulie ren wel voor nieuwe productiemogelijkheden zullen zorgen, maar de minister herinnerde eraan, dat de behoefte in ons land aan een industriebank ontstond in het jaar 1927, toen we dus nog volop in „de rijkdom" zaten! Industriefinanciering achtte de bewindsman geen doel, maar middel. Want onzen bevol- kingaanwas maakt verruiming van het ar beidsveld dringend noodig. Dat de bodemcul tures in deze uitkomst zouden kunnen bren gen was dr. Gelissen geenszins met mr. Ver voorn eens. Trouwens, Z. Exc. betoogde, dat, als er loonende tndustrieele export mogelijk blijkt, zal die voorgaan boven niet-rendabele agrarischen uitvoer! Het industrialisatie-proces is er een van lange jaren, zoo vervolgde de minister. Eerst moet het instrumentarium worden geschapen, dat hem mogelijk maakt. Er was aanmerking gemaakt op de organi satie van de bank. Zoo wat betreft de samen stelling van het bestuur. De minister wees erop, dat „ten minste 5 leden" moeten wor den gekozen, hetgeen beteekent, dat er méér kunnen (en zullen!) komen. Het zullen er waarschijnlijk 8 9 zijn. Aldus zal het mogelijk kunnen wezen, koloniale specialitei ten, en ook een vertegenwoordiger uit arbei dersorganisaties op te nemen. De heeren Wendelaar en Westerman hadden voor „bureaucratie" gevreesd. Z. Exc. ver klaarde, niet precies te weten, wat „bureau cratie" eigenlijk is... De gelukkige! Dat in het bestuur ambtenaren zitting hebben komt, wijl het hier gaat om de economische politiek, en zij geleid wordt door het departement van Economische Zaken, dat als niemand anders op de hoogte kan zijn. Doch er blijft steeds voldoende ruimte voor samenwerking tussohen personen uit het vrije bedrijf en de commissie voor de werkverruiming, waar ook over gesproken was. Men had zijn bewondering geuit over het feit, dat de minister de rentabiliteiteisch voor vestiging van nieuwe bedrijven wilde stellen. Z. Exc. betoogde, dat hij een andere rentabili teit beoogde, dan die gold tijdens den vrij handel. En voor crisisgevallen, voor „steun" dus, blijft toch altijd het Werkfonds bestaan. Minister Gelissen resumeerde, dat het hier gaat om een nuttig apparaat, noodig mede om te toenemende rationalisatie. Er zal komen een instelling van blijvende beteekenis. Noorwegen, België, Engeland, Japan hebben alle industriebanken. Toen de bewindsman was uitgepraat, deed de Kamer er geen woord meer aan toe. De algemeene beschouwingen werden gesloten en het ontwerp kwam er met aanteekening van de tegenstem van enkele onverzoenlijken. De Kamer bleef vervolgens even stilstaan bij een aanvullende Defensie-begrooting, en wel betreffende de aanschaffing van de befaamde pantserauto's. Men weet, dat daarover 't een en ander te doen is geweest. Dat nieuwe defensie-materiaal zou zijn aangeschaft zon der toestemming, zonder het voteeren van geld daarvoor, van en door de Staten-generaal. Wat ten slotte niet minder of meer dan een „staatsgreep in zakformaat" zou hebben beteekent, een reëele en formeele schending van het Grondwettelijke budgetrecht der Ka mers. Dr. Colijn zat achter de groene tafel om over deze dingen een nader licht te doen schijnen. De heer Schaepman (R.K.) was de eerste en eenige afgevaardigde, die de zaak ter sprake bracht en ietwat verontwaardigd lucht gaf aan zijn ergernis over het door de Regeering gepleegde verzuim. Hij begreep er niets meer van. De desbetreffende contrac ten zijn reeds eind 1934 tot stand gekomen, had men dus sinds dien tijd maar steeds geen gelegenheid kunnen vinden, met een en ander bfl de Kamer te komen? En de afgevaardigde herinnerde eraan, hoe hij bij de behandeling der begrooting voor '35 Juist had aangedron gen op het aanschaffen van pantserwagens, en toen had de minister van Defensie net gedaan, of zijn neus bloedde... Zoo zei de heer Schaepman het wel niet precies, maar het kwam er toch wel ongeveer op neer. Minister Colijn kwam olie op de golven gooien, en gelukkig waren zijn argumenten van dien aard, dat, als die „olie" zou zijn uit gewerkt, de deining opnieuw zou kunnen voorkomen. Wat toch was de zaak? De pantserwagens werden gerekend tot den post „aanschaffing van artillerie-materiaal". Om ze te kunnen koopen werden bezuinigingen toegepast, zoo dat het eindcijfer der begrooting niet werd overschreden. Maar toen naderhand bleek, dat de geprojecteerde bezuinigingen op de post „artillerie-materiaal" moesten worden geschrapt, kon men formeel de zaak niet meer buitten de Staten-Generaal om afdoen. Maar hoe dan ook, het eindcijfer der begroo ting blijft ongerept, door besnoeiingen op an dere posten. Zoodat de Kamer gerust kon zijn. Er werd hoofdelijke stemming gevraagd. Waarbij bleek, dat de Sociaal-Democraten tegen waren, buiten de Communisten en en kele enkelingen. Ten slotte werd zonder stemming een ont werp aanvaard tot vergrooting van het oorpa politietroepen. En toen was het openbare werk der Twee de Kamer voorloopig wederom geëindtg Voorzitter Aalberse kondigde aan, dat er weer zitting zal zijn op Dinsdag 26 dezer, en beloofde, tijdig te zullen doen weten, wat dan behandeld dient te worden. Zou men eindelijk eens gaan beginnen aan de afdoening van het groote ontwerp nopens de vaste lasten? Parlementariër. iets over de invulling van het aangiftebiljet der inkomsten belasting. •te-"'. :l r: ;P-' -4; v; vV." •V'».x7*; 'irSx1 'j -MS?»? zondag 10 mei. Hilversum I, 1875 m. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV, 7.45 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30- Gramofoonplaten. 10.30 Hoogmis. 12.00 Gramofoonplaten. 12.15 KRO-orkest. 1.00 Causerie over „St. Servatius". 1.20 KRO-Orkest. 2.00 Vragenhalfuur. 2.30 Mannenkoor „St. Caecilia" en gramo- -foonplaten. 3.25 Literaire causerie. 3.55 Gramofoonplaten. 4.15 Ziekenlof. 5.00 Geref. Evangelisatie-Zangkoor Loosdui nen en orgél. 0.00 Geref. Kerkdienst. Hierna: Gewijde mu ziek. 7.45 Sportnieuws. 7.50. Causerie „Huwelijksgeluk". 8.10 Berichten. 8.20. Wiener Sangerknaben. 8.301 Gramofoonplaten. 8.45 KRO-orkest. 9.00 Mariagedichten. 9.10 Wiener Sangerknaben. 9.20 Gramofoonplaten. 0.35 KRO-orkest. 10.00 Wiener Sangerknaben. 10.10 Gramofoonplaten. 10.30 Berichten. Gramofoonplaten. 10.4011.00 Epiloog. Hilversum H, 3Ó1 m. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Orgelspel. 9.00 Tuinbouwpraatje. 9.30 Vervolg orgelspel. 9.45 „Van Staat en Maatschappij". 10.00 Voor de kinderen. 10.30 Vrijz. Herv. Kerkdienst. 12.00 Filmpraatje. 12.30 Kovacs Lajos' orkest. 1.00 NIROM-Relais uit Indië. I.30 Omroeporkest. 2.00 Boekbespreking. 2:30 Omroeporkest en solist. 3.30 Sportreportage. 4.30 Sportpraatje. 4.45 Sportnieuws. Gramofoonplaten. 5.00 VARA-Kinderkoortjes en toespraak. 5.30 Voetbalreportage, sportnieuws. 5.50 Cymbaal en piano. 6.00, Gramofoonplaten. 7.00 Concert door „De Flierefluiters" en solisten. 8.00 Berichten. 8.15 Gramofoonplaten. 9.00 Radio-journaal. 9.15 Omroeporkest en soliste. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Kovacs Lajos' orkest. II.00 Berichten. 11.1512.00 Vervolg Kovacs Lajos. maandag 11 mei 1936. Hilversum I. 1875 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur. 11.3012.00 en 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Orgelconcert. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Causerie over kamerplanten. 3.153.45 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Sopraan en piano. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Vragenuur. 8.00 Berichten. 8.15 NCRV-Harmonie-orkest, 9.00 Medische causerie. 9.30 NCRV-Symphonie-orkest (Om 9.55 Be richten). 10.3011.30 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. Algemeen programma, verzorgd door de VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht. 10.35 E. Walis en zijn orkest. 11.00 Voordracht. 11.20 Vervolg concert. 12.001.45 „De Notenkrakers", en gramo foonplaten. 2,00 Gramofoonplaten. 3.00 Knutseluurtje. 3.30 „Orvitröpia", en gramofoonplaten. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 VARA-orkest en gramofoonplaten. 6.30 Muzikale lezing, m.m.v. bariton en piano. 7.10 Gramofoonplaten. '7.30 Cello, en piano's. 8.00 Berichten. 8.10 Radiotooneel. 9.15 Oratorium-uitzending, m.m.v. de H.O.V. „De Stem des Volks", en solisten. 10.15 Berichten. 10.20 Gramofoonplaten. 10.30 De Flierefluiters. 11.0012.00 Gramofoonplaten. DINSDAG 12 MEI 1936. Hilversum I, 1875 m. KRO-Uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-Boys. 1.00 Gramofoonplaten. I.20 KRO-orkest. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gramofoonplaten. 3.10 KRO-Melodisten. 4.00 KRO-orkest en gramofoonplaten. 6.10 KRO-Boys. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „De gasoorlog", 7.35 Sportpraatje. 8.00 Berichten. Gramofoonplaten, 8.20 Paul Godwin's orkest. 9.00 Gramofoonplaten. 9.15 Concert m.m.v. solisten, Maastrichtsche Orat. Vereen., en het Sted. orkest van Maas tricht. 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 P. Godwin's orkest. (Om 10.30 Berich ten). II.0012.00 Gramofoonplaten. Hilversum n, 301 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Ensemble Rentmeester. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten, 10.30 Vervolg ensemble. 11.00 Huish. wenken. 11.30 Orgel en zang. 12.30 Omroeporkest en gramofoonplaten. I.45 Gramofoonplaten. 2.00 Omroeporkest. 3.00 Kniples. 4.00 Pianorecital. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Omroeporkest. 7.00 Voor de kinderen. 7.50 Pianorecital. 7.30 Gramofoonplaten. 7.45 Toeristenpraatje. 8.00 Berichten. 8.10 Revue-programma, m.m.v. solisten Kovacs Lajos' orkest. 9.30 Gramofoonplaten. 9.45 Omroeporkest en solist. 10.25 Schaakles. II.00 Berichten. 11-1012.00 Dansmuziek. (Slot.) De aftrekposten komen bjj een bron inkomen in aanmreking voorzooveel zij 't t"'Vl vak betreffen, waarover ook de bruto-o brengst zelf berekend wordt. Er zijn evenwei van ook aftrekposten welke niet met een bron op en van inkomen ln verband staan en waarvo een speciale regeling geldt. Aftrek voor levensverzekering Ondersteuningen e.d. Deze soort van aftrekposten vindt men een aangiftebiljet A. vermeld bjj vraag 25 en op een aangiftebiljet B. bjj vraag 38. De aftrek wegens de hier vermelde persoonlijke verplichtingen, regelt zich uitsluitend naar den toestand b\j den aanvang van het belas tingjaar, thans dus naar den toestand op Mei 1936. Zij worden in aftrek gebracht voor hun jaarlijksch bedrag. Dat wil dus zeggen dat wanneer men in April j.1. een verzekering heeft gesloten, waarvoor een jaarpremie van 90 verschuldigd is, men thans reeds deze 90 kan aftrekken. (De aftrek wegens ver zekeringspremie kan nooit hooger zijn dan 100; zou de premie dus 190 bedragen, dan kan men direct het maximum geoorloofde ad 100 in mindering brengen). Had men daar entegen een verzekering loopen welke vóór 1 Mei afliep, dan valt er thans ook niets meer voor af te trekken. Het doet er niet toe, dat men het vorig jaar nog zijn premie moest be talen, op 1 Mei liep er geen verzekering meer en dus is ook geen aftrek meer mogelijk. Moet men een behoeftigen vader of moeder ondersteunen of heeft men andere alimenta tieverplichtingen (in aanmerking komen alleen die verplichtingen waartoe men wette lijk verplicht is, alzoo bijv. niet ten aanzien van behoeftige broers of zusters, ooms, tan tes e.d.), dan komen deze tot hun jaariykscli bedrag per 1 Mei in aftrek. Als men dus thans een oude moeder steunt met een weke- lijksch bedrag van 10, dan kan men des wege 52 X 10 of 520 in aftrek brengen. Het doet er al weer niet toe wanneer men steunt, het komt er alleen op aan of deze ondersteuning op 1 Mei 1936 ln werking is. Zou men anderzijds gedurende het geheele jaar 1935 gesteund hebben, maar op 1 Mei 1930 niet meer, omdat de ondersteunde dan overleden is of geen steun meer behoeft, dan valt er ook niets meer af te trekken. Aftrek wegens rente van schulden. Dezelfde regeling geldt ook voor de aftrek van rente Van schulden. Heeft men schulden in zijn bedrijf, dan komt de rente uiteraard als bedrijfslast ln aanmerking, en regelt de aftrek der rente zich ook dienovereenkomstig. Heeft men een eigen huis met een hypo-, theek en bedraagt deze 4000 k 5 pet., dan trekt men op 1 Mei 1936 200 daarvan af. Bedroeg de hypotheek op 1 April 1936 4000 en daarna 3000. dan kan er ook slechts 150 rente thans worden afgetrokken, hoe zeer men ook in 1935 200 rente betaald heeft, taald heeft. Ook hier dus komt het alleen aan op de schuld zooals die op 1 Mei bestaat. Bijzondere moeilijkheden bestaan er wellicht ook voor hen; die de rente yan uitgeleende gelden niiet- of niet ten volle ontvingen, of niet tenvolle de overeengekomen huur van hun huurders konden lncasseeren. Niet of niet ten volle geïnde pacht of rente. Als algemeen regel kan worden voorop gesteld, dat rente of pacht die niet door den sohuldeischer wordt geïnd, nochtans voor de toepassing van de wet op de inkomstenbelas ting als opbrengst is te beschouwen, tot het bedrag, waarop hun waarde wordt begroot, aangezien de schuldenaar de rente of huur Is schuldig gebleven en de sohuldeischer dus weliswaar geen contanten mag hebben ont vangen maar dan toch de vordering tot be taling van het ontbrekende verkrijgt. Is het niet betaalde .evenwel kwijtgescholden, (jan Is het anders, omdat dan noch de schuldenaar noch de schuldeischer een last resp. een b^te hebben te declareeren. Indien alzoo het verschuldigde niet of niet ten volle is ontvangen, dan is de vordering tot betaling van dat verschuldigde als deel van het inkomen te beschouwen. Moest de schuldenaar Jansen aan Pietersen 300 rente betalen, dan heeft Pietersen als Jansen in gebreke blijft op laatstenoemde een vorde ring van 300 en is de waarde van die vor dering dus de opbrengst van de uitgeleende gelden. Vooral in den tegenwoordigen tijd is het van belang na te gaan of die waarde van zoo'n vordering wel 100 pet is. Is m. a. w. (ie financieele toestand van den schuldenaar van dien aard, dat de schuldenaar er aan twij felt of hij wel ooit die 300 zal kunnen ln casseeren, dan zal hjj zijn vordering moeten waardeeren. Voor de inkomstenbelasting komt dan als opbrengst in aanmerking (ie waarde van zoo'n rentevordering, bijv. 80 pet. 240) of 30 pet. 150) of wellicht ook nihil. De rente van een schuldvordering kan ln het algemeen gesproken wel oninbaar, dus waardeloos, zijn zonder dat deze waardeloos heid nu langs den weg van vruchtelooze go- rechtelijke invordering aan den dag is ë6" treden. Voor pachtsommen geldt hetzelfde. Is ('e pacht voor een gedeelte kwijtgescholden, dan kan de verpachter volstaan met de vermin derde pacht aan te geven en mag anderzijds de pachter ook slechts de verminderde pack als bedrijfslast in rekening brengen. Is pacht nu weliswaar niet direct met zoovee woorden kwijtgescholden, maar werd met een verminderd bedrag genoegen genoemen. ('an neemt, naar de praktijk leert, de belasting dienst een ruim standpunt in als blijkt, da^ er in de eerste Jaren toch geen kijk op is. 1 de pachter het schuldig gebleven restant z kunnen aanzuiveren. Men doet in zoo'n ge* val verstandig van een en ander zoo dui lflk mogelijk op het aangiftebiljet melding maken. Iedere automobilist kan u dade ij vertellen, hoeveel kilomater per uur zijn wagen haalt, maar 'ec weinigen weten, hoeveel me ze wel noodig hebben om m» die vaart te «toppen I

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2