F\ C. Kiesewetter Bewaring van Inboedels Ingezonden Marineberichten. Sport HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 14 MEI 1936 Visscherij wat ziet „HET KIND" er goed uit! Speciaal adres: Vraag prijsopgaaf Spoorgrachtl - Tel. 249 Legerberichten Nederlaagwedstrijden „Zeemacht" 10 DE BERGER OOIEVAAR. Kom terug, alles Is vergeven en vergeten. Men schrijft ons: In Bergen (N.-H.) is een beweging ont staan om hun ooievaar, die er jarenlang ge nesteld heeft, terug te roepen. Het blijkt dat door het te hoog opgroeien der boomen de ooievaar niet meer vrij uit kon vliegen. De boomen moeten nu gekapt worden en ook andere werkzaamheden zijn noodig. Gelden Zjjn daarvoor niet beschikbaar en het Natuur bad de Karperton heeft gemeend het tot Stand komen van het plan te moeten steunen. Aan het door de Directie daarvoor geor ganiseerde feest, zullen medewerken behalve de bekende Harmonie van Bergen, het Indisch Ensemble „Koetjitja" met Hawaijan-muziek en Javaansche dansen en andere kunstenaren. Het belooft een aardig feest te worden. Men zie de advertentie. Het Dagblad voor IJmuiden maakt melding van het voornemen te IJmuiden om de vis- Schersvloot uit te breiden met 3 snurrevaad- kotters, naar het Deensche voorbeeld. Deze kotters, waarvan de teekeningen reeds gijn goedgekeurd, zullen elk ruim <0 ton groot fcijn. De bemanning, die 5 koppen telt, zal voorloopig bestaan uit 3 Denen en 2 ervaren Hollandsche trawlermenschen. Wanneer dezen het werk goed kennen, zal gaandeweg de ge- heele bemanning uit Hollanders worden samengesteld. Ze worden zeer modern ingericht o.a. van een radio-zend- en ontvanginrichting voor- kien. Uit dezen aanbouw blijkt, dat er andere banen zullen worden bewandeld dan tot dus verre gebruikelijk was. Men zal zich herin neren, dat we meerdere malen ons uitspraken Voor het zich meer toeleggen op de snurre- vaad, omdat daarmee nog wel de beste resul taten werden verkregen. We wezen er toen ook op, dat er waar schijnlijk van het Deensche scheepstype ge bruik zou moeten worden gemaakt, en het doet ons genoegen, dat dit inzicht zeer waar schijnlijk in praktijk zal worden verwezenlijkt, Boven de zeer dure trawler-exploitatie heeft dit scheepstype het voordeel, dat er met minder manschappen kan worden gevaren, terwijl over gelijke zeewaardigheid en het zelfde vangstrayon kan worden beschikt. Inderdaad zien we dan ook onze vloot zich In de toekomst voor een deel in deze richting Vervormen, terwijl er ook waarschijnlijk een toename zal komen van de motorkotters. De moeilijkheden voor dezen ombouw zijn de financiën, die hiermede gemoeid zijn. Een oplossing echter ook dit herhalen we Zou zjjn indien op langen termijn gelden be schikbaar gesteld zouden kunnen worden, waarvoor een regeling op gemakkelijke wijze tot stand zou moeten komen, wat betreft rente en aflossing. Dat men van zekere zijde toch reeds tot den bouw van drie kotters zal overgaan, ge tuigt van durf en toont optimisme, hetgeen, ondanks alles, toch noodig blijft. We hopen hiervan later nog iets te kunnen mededeelen. De maandcijfers omtrent den vischomzet in April aan den afslag te IJmuiden toonen aan, dat het aantal kustvissehers aan de markt Steeds grooter wordt, terwijl het aantal traw lers steeds achteruitgaande is. Hieruit blijkt ten duidelijkste,dat de kust- Visscherrj in het bedrijf een steeds grootere plaats gaat innemen. Voor het grootbedrijf is dat niet zeer be moedigend en het laat zich aanzien, dat dit grootbedrijf al meer op den achtergrond zal Worden gedrongen. Het is al weer een heel poosje geleden, dat het eerste bericht omtrent vangst van ansjo vis vermeld werd. Daarna bleven vangstbe- richten uit. Nu echter komen zoowel uit het Ruiden als uit de Waddenzee mededeelingen over gevangen ansjovis, zoodat mag worden Verondersteld, dat nu werkelijk de scholen fctjn gearriveerd. Hooge verwachtingen omtrent goede gelde lijke resultaten mogen helaas niet worden ge koesterd, omdat, naar reeds bericht is, de Oude voorraden nog te groot zijn. De garnalenvisscherij om de Zuid brengt toog steeds niet veel voordeel aan de visschers. ïn den regel mag maar een gedeelte der week gevischt worden en mag dan slechts een be perkte hoeveelheid worden aangebracht. De Noordzeevisscherfj bracht ook de vorige Week niet veel voordeel aan de kustvissehers. De prijzen der visch bleven laag; vooral die Van tong, welke anders nog wat zoden aan den dijk zetten, bewogen zich op laag peil. Van de Urker vloot boekten de snurrevaad- Vlsschers nog de beste resultaten. IEDEREEN ZE&T: r 37e jaargang in een geheel gemoderniseerde uitvoering Hét veertiendaagsch blad Voor ouders en opvoeders 13.— per half jaar, losse nrs. 25 ct. Nieuwe abonné's ontvangen vier premieboekenll Uitg. J. Ploegsma - Zeist Postgiro 111590 Abonnementen kunnen aan het Bureau van dit blad opgeven worden. Veel mosselzaad wordt er nog uit de Wad denzee gehaald met bestemming voor Zeeland. De eenmaal volwassen mosselen, die hieruit voortkomen, kunnen echter de waddenmossel geen concurrentie aandoen, omdat de terreinen voor beide soorten nauwgezet zijn afgebakend. Alleen deze vraag: zou er met de wadden mossel geen meer profijt zijn te behalen, in dien er intensief propaganda voor werd ge maakt (Bulten verantwoordelijkheid van de Redactie, Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden). Het was niet de bedoeling er een „wordt vervolgd" van te maken. De heer Maas heett wel gezegd dat mijn stukje een beetje over dreven was, doch de buitengewone activiteit in het Timorpark deed mij dezer dagen goed en we hopen maar dat dit jonge mooie stukje Den Helder er steeds wezen mag. Maar nu komt de heer Muts vertellen, dat het voortdurend toezicht der politie niet bij machte is om den verwaarloosden toestand van het parkje aan de Vischmarkt te keeren en hij meent dat ik niet op de hoogte ben van de verandering aldaar. Bangs het plantsoen van den watertoren staat dikwijls een agent. Ook hier was eens een leelijk hoog prikkeldraadhek en de mach tige steenen toren en het park aan zijn voeten kwamen nooit zoo keurig uit. Nu er een laag hekje kwam is dit middelpunt onzer stad zicht baar veel heter, veel mooier en de jeugd der scholen die daar in alle windstreken staan, bederft de boel niet. Als rechtgeaard Nieuwedieper weten we genoeg uit het verleden van de Vischmarkt en dc school heeft vroeger wel andere dingen aanschouwd. Schandelijke krotten en modder poelen. Maar deze oude Heldersche buurt van verarming is de laatste jaren in opkomst en bloei gekomen en een beroemdheid was het parkje daar wel nooit, maar toen het hooge houten hek vgrdween en een ruim plein voor spel werd gelaten, knapte het afsshuwelijke rommeltje op. Een plantsoen moet geen roovershol zijn waarin men zich kan nestelen. Al ligt het maar in het centrum van het pilow-district, het moet aantrekkelijk zijn, gaat onderhouden en niet beschermd door een onheilspellend af gebakende grens van leeljjke peilen en latten en ten slotte moet de jeugd etan het verstand gebracht worden dat zij binnen een plantsoen hekje niets te maken heeft. Laten we niet twisten over de bevoegdheid van optreden tegen de baldadigheid. „Meester de Bruin" was nu eenmaal een specialiteit, een stuwkracht op dit gebied. En we gelooven zeker, dat de machtige invloed van de school uitgaande naar het terrein der baldadigheid, veel nut kan hebben misschien meer dan het leeren van jaartallen. r. De heer R. schijnt niet te gevoelen, dat de wijze, waarop hij den heer De B. een „pluim" geeft, een „afkeuring", een „te-kort" insluit van het opvoedende werk van de thans aan de Vischmarktschool werkende leerkrachten. De aanhalingen aan het slot van dit „ver volg" doen er nog een schepje op. We praten dus langs elkaar heen. Dus basta. Ook over het punt van de afrastering zijn we het niet eens, Waarom nu „een onheil spellend afgebakende grens van leelijke palen en latten" en niet een doodgewoon ijzeren hek met gaas? Er bestaat toch nog wel zoo iets als gulden middenweg. Op de vergelijking met het plantsoen Wa tertoren, het toezicht der politie, het zingen van het Wilhelmus, het leeren van jaartallen, enz., zal ik maar niet dieper ingaan. Laten we hopen, dat de gemeente-financiën het toelaten, dat meer geld aan onze stads parken kan worden besteed. Dit zal toch wel uiteindelijk de bedoeling van den heer R. zijn geweest. H. N. MUTS, Mjjnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik UP opname van onder staand artikel over de voor vele duizenden zoo belangrijke kwestie der voorgenomen Pensioenkorting. Bij voorbaat zeg ik U be leefd dank. Zooals bekend is, heeft de Commissie-Palm de kortingsvoorstellen op de pensioenen inge diend en zijn deze door de Regeering gezonden naar het Georganiseerd Overleg van de bur ger- en militaire ambtenaren en hebben deze inmiddels hun meeningen omtrent deze korting aan de Regeering kenbaar gemaakt. Het eigenaardige van dit zoo ernstige geval is wel, dat belanghebbenden (gepensionneerden) in dit Overleg geen zitting hebben en op een verzoek van den Alg. Mil. Pensioenbond om alsnog aan dit Georganiseerd Overleg belang hebbenden (gepensionneerde militairen) toe te voegen, werd meegedeeld, dat dit om regle mentaire reden niet toelaatbaar was. Hoe het ook zij, de Regeering heeft het niet noodig gevonden, ook de gepensionneerden te hooren. „Over ons", „bij ons" en „zonder ons" zal blijkbaar worden beslist over ons pensioen. En zóó handelt dan een Regeering, die zich bij de korting op het standpunt stelt, dat „het pensioen moet worden beschouwd als het resultaat eener samenwerking tusschen de Overheid en den ambtenaar". Van samenwerking, van overleg met de meest en direct belanghebbenden, de gepen sionneerden, is echter geen sprake. Over ons bij ons en zonder ons, daarom stel ik langs dezen weg de vraag: heeft ooit een minister, generaal, welke burger- of mili tair ambtenaar, hetzij hoog of Jaag, anders gemeend, dan dat zijn pensioen was onaantast baar? Pensioen is toch uitgesteld loon? Het zij mij vergund een paar uitspraken van bevoegde lichamen en autoriteiten te mogen vermelden, waarin wordt uitgesproken, dat pensioen is uitgesteld loon en korting op de pensioenen in strijd ia met de rechtvaardig heid. Professor Ph. Kleintjes liet zich op 29 en 30 October 1933 in een blad o.m. als volgt uit: „De groep van pensioentrekkers worden in hun wettige schuldvorderingen op den Staat aangetast, terwijl de rentetrekkers van 's Lands schuld hun volle 100 uit betaald krijgen. Vast staat, dat korting van de lands- pensioenen het gevoel van veiligheid, dat onze Rechtstaat heeft te waarborgen ver nietigt, dat zij onrust, bezorgdheid en angst voor verdere kortingen mede brengt, dat zij wantrouwen zaait in de gemoederen niet enkel van hen, die direct bij deze korting betrokken zijn, maar ook in die van hen wie een soortgelijk lot boven het hoofd hangt." Professor Dr. Aalberse zegt bij zijn uit spraak in de Tweede Kamer over de korting op de Indische pensioenen in December 19331 „Vooreerst acht ik het wetsontwerp in strjjd met de rechtvaardigheid en in de tweede plaats in strijd met de Grondwet". En voorts: „Daarboven is er nog iets anders, iets hoogers, niet de Rechtwijsbegeerte en niet het Stellige Recht, maar de Heilige Schrift leert ons: „Justitia fundamentum regno- rum", „Rechtvaardigheid is de grondslag van den Staat." „Handelt de Staat in strijd met de Recht vaardigheid, dan ondergraaft hij zijn eigen diepste fundamenteële grondslagen. Ook daarom vooral kan ik mij in geweten met dit wetsontwerp niet vereenigen." Z.Ex. de Geer verklaard o.m. in dezelfde Kamerzitting, opkomende tegen de aantasting van de Ind. pensioenen: „Ik kom er tegen op, dat wat in den eenen tijd als een onwankelbaar rechtsgoed wordt beschouwd, in den anderen tijd onder den invloed van economische omstandigheden, als zoodanig wordt prijsgegeven. Inflatie van ons rechtsbesef acht ik tenminste even ondeugdelijk als inflatie van de munt." De Hooge Raad der Nederlanden heeft in haar uitspraak over het bekende geval van den Reserve-Officier Monkhorst van 13 Nov. 1927 het vonnis van de Arrondissementsrecht bank te 's-Hage bevestigd, alsmede het arrest van 31 Januari 1927 van het 'Gerechtshof te 's-Gravenhage, in welk arrest werd overwogen: „dat de Rechtbank bij hare beslissing terecht is uitgegaan van het ook door den Staat der Nederlanden niet betwist beginsel van de Nederlandsche, zoowel Burgelijke als Militaire wetgeving, dat pensioen is uitgesteld loon, waarop men dus een verkregen recht heeft, dat nóch geheel, nóch ten deele ont nomen kan worden." Met dit alles voor oogen zal een ieder zeg gen, van pensioenkorting kan geen sprake zijn, maar, zoo onverhoopt daartoe toch mocht worden besloten, dan zit daaraan onverbidde lijk vast de consequentie, dat de pensioenen der oud-gepensionneerde militairen moeten worden verhoogd. Daarop gelet, kan het van belang zijn er aan te herinneren, dat de Regeering, die nu heeft uitgesproken, dat het pensioen geen onaantastbaar recht is, maar slechts een resultaat van samenwerking tus schen gezag en ambtenaar om hem een vol doend levensonderhoud te verzekeren bij ouder dom en invaliditeit, wel verplicht zal zijn de pensioenen nu ook der oud-gepensionneerden te verhoogen, die nimmer een voldoend levens onderhoud hebben gehad gedurende hun pen sionneer»! g! J. R. Bij beschikikng van den minister van defensie is officier van den marinestoom vaartdienst der 2e kl. T. C. van der Sterre, dienende bij de marinekazerne te Willemsoord, 9 Mei ter beschikking gesteld. Kapitein ter zee G. W. Stöwe, onlangs uit Oost-Indië gerepatrieerd, is werkzaam gesteld aan de hoogere marinekrijgsschool te 's-Gra venhage, om zich voor te bereiden voor de functie van directeur bij deze inrichting, waarvoor hij t.z.t. zal optreden. Luitenant ter zee 2e klas R. Hofstra is aan gewezen voor den dienst in Oost-Indië en zal 22 Mei met het mailvrachtschip Poelau Tello, tevens als geleider van een detachement schepelingen, bestemd voor den dienst aldaar, van Amsterdam daarheen vertrekken. Luitenant ter zee 2e klas L. J. van der Veen» is aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en zal 22 Mei met het mailvrachtschip Kota Pinang, tevens als commandant van een transport schepelingen, bestemd voor den dienst aldaar, van Vlissingen daarheen ver trekken. Luitenant ter zee 3e klas R. W. Barin van Lijnden en officier van gezondheid 2e klas der zeemacht P. J, J. Lambooy, mede aangewezen voor den dienst in Oost-Indië, zullen met dat schip hun bestemming volgen. Bij Kon. besluit is aan kapitein ter zee P. Post Uiterweer, met ingang van 21 Juni, op zijn verzoek wegens langdurigen dienst, eer vol ontslag uit den zeedienst verleend. Off. van den M.S.D. le kl. P. N. Vreeken, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, is ge plaatst aan boord van Hr. Ms. pantserboot Friso te Vlissingen. Luit. ter zee 3e kl. L. A. R. J. van Hamel en off, van gez. 2e kl. der zeemacht F. J. Parlevliet zijn aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en zullen 22 Mei met het mail- vrachtschip Poelau Tello van Amsterdam daarheen vertrekken. De vice-admiraals J. de Graaff, chef van den marine-staf en M. H. van Duim, onlangs uit Ned.-Indië gerepatrieerd, zullen op hun, daartoe gedaan verzoek, met 1 Juni den zee dienst verlaten wegens langdurigen dienst. De luit. t. zee le kl. T. K. baron van Asbeck, aangewezen voor den dienst in Ned.-Indië, zal zijn bestemming volgen per m.s, „Sibajak", dat 13 Mei van Rotterdam zal vertrekken. MAILVERZENDING. Opgave van de verzending van stukken voor Hr. Ms. Hertog Hendrik, Z 5, O 9, O 10 en O 11. Hr. Ms. Hertog Hendrik: 13, 14, 15 Mei naar Stockholm; laatste buslichting hoofdpostkantoor 16.15. B) 1) 16 Mei naar Stockholm; laatste buslichting hoofdpostkantoor 9.10. B) 1) 17 Mei: naar Stockholm, laatste busliohting hoofdpostkantoor te 20.55. O). 18 Mei: naar Stockholm. Laatste buslich ting op hoofdpostkantoor 16.15. B) briefkaarten). 26, 27, 28, 29 Mei naar Helsingfors; laat ste buslichting hoofdpostkantoor 16.15. B) 2) 30 Mei naar Helsingfors; laatste buslich ting hoofdpostkantoor 19.15. B) 2) 4, 6, 6 Juni naar Kopenhagen; laatste bus lichting hoofdpostkantoor 9. 10. B) 1) 6 Juni naar Kopenhagen; laatste buslich ting hoofdpostkantoor 20.55. B) 1) 8 Juni naar Kopenhagen; laatste buslich ting hoofdpostkantoor 9.10. B) 1) 10, 11, 12 Juni naar Oslo; laatste buslich ting hoofdpostkantoor 16.15; B) 1) 13 Juni naar Oslo; laatste buslichting hoofdpostkantoor 9.10. B) 1) 10, 11, 12, 13, 14, 15 Mei naar Stockholm; laatste buslichting hoofdpostkant. 20.55. O) 1) 24, 25, 26, 27, 28 Mei naar Helsingfors; laat ste buslichting hoofdpostkantoor 16.15. O) 2) 20 Mei naar Helsingfors; laatste buslich- 29 Mei naar Helsingfors; laatste buslich ting hoofdpostkantoor 16.15. O) 2) buslichting hoofdpostkantoor 16.15. O) 1) 9, 10, 11, 12 Juni naar Oslo; laatste bus lichting hoofdpostkantoor 16.15. O) 1) 6 Juni naar Kopenhagen; laatste buslich ting hoofdpostkantoor 20.55. O) 1) Hr. Ms. Z 5: 7 Mei naar Aarhuus; laatste husllchting hoofdpostkantoor 16.15. O en B) 3) 19, 20, 21 Mei naar Helsingfors; laatste buslichting 16.15. O) Hr. Ms. O 9, O 10, O 11: 26, 27, 28 en 29 Mei naar Riga; laatste husllchting hoofdpostkantoor 16.15. B) 30 Mei naar Riga; laatste buslichting hoofdpostkantoor 16.15. B) 25, 26, 27, 28 Mei naar Riga; laatste hus llchting hoofdpostkantoor 16.15. O) 29, 30 Mei naar Riga; laatste buslichting hoofdpostkantoor 10.15. O) B) Alleen voor brieven en briefkaarten. 0) Overige stukken. 1) Hierin kunnen eveneens worden verzon den stukken voor Z 5, O 9, O 10, O 11. 2) Hierin kunnen eveneens worden verzon den stukken voor Z 5. 3) Hierin kunnen eveneens worden verzon den stukken voor O 9, O 10, O 11. Bij Kon. Besluit is: 1. Op het daartoe door hem gedaan verzoek een eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst aan reserve-eerste-luite- nant P. Keiler, van het regiment kustartillerie 2. benoemd en aangesteld, bij het reserve- personeel der landmacht, bij het dienstvak der intendance, tot reserve-eerste-luitenant voor speciale diensten, de eervol ontslagen reserve-eerste-luitenant Keiler, voornoemd. "Üettkal DEBO—MARINE-ELFTAL. Zaterdagmiddag zal het elftal van Druk kerij De Boer ontvangen worden door een Marine-elftal. Daar de Marine-menschen sterk uitkomen, is wel te verwachten, dat dit een aardige wedstrijd zal worden, want Debo is niet van zin om met een nederlaag het Ankerpark-terrein te verlaten. Aanvang drie, toegang vrij. De jaarltjksche serie vangt 19 Mei aan. Door het bestuur der Marine Sportvereni ging „Zeemacht" zjjn evenals vorige jaren nederiaagwedstrijden georganiseerd ten bate der T.B.C.-bestrjjding. Dit jaar komen voor de baten de verenigingen „M.S.F.", „Her wonnen Levenskracht" en „Zonnestraal" in aanmerking. Aan deze wedstrijden nemen deel vereni gingen van den N.H..VB., zoowel plaatselijk als uit den omtrek, waarvoor reeds toestem ming van den N.H.V.B. verkregen is. Door de M.S.V. „Zeemacht" werden verschillende verenigingen uitgenoodigd, waarop een twaalftal inschrijvingen binnen kwamen. In middels werd in een vergadering met die verenigingen en het bestuur der M.S.V. „Zee macht" de wedstrijden vastgesteld. Het resultaat was als volgt: ZeemachtHelder 4, ZeemachtHRC 5, ZeemachtOudesluis 1, ZeemachtMLD, Zeemacht—Succes 2, Zeemacht—HRC 4, Zee machtAtlas 1, Zeemacht—JVC 1, Zeemacht Held. Boys, ZeemachtHelder 3, Zeemacht Wieringerwaard, ZeemachtWatervogels. De wedstrijden worden gespeeld op het Ankerpark, eiken Dinsdag en Vrijdag, te beginnen a.s. Dinsdag 19 Mei. Opgemerkt wordt, dat de wedstrijden tegen de plaatse lijke verenigingen beginnen om 7 uur, tegen de verenigingen van buiten om 7.30 uur. Voor deze wedstrijden zijn drie prijzen be schikbaar gesteld. Iedere wedstrijd wordt begonnen met den stand 11. B\j aflassing van een wedstrijd wordt de datum automatisch opgeschoven. De entrée tot deze wedstrijden bedraagt 20 cent voor volwassenen en 10 cent voor werkloozen en kinderen. Het bestuur der M.S.V. „Zeemacht" hoopt, dat een groote schare van belangstel lenden deze zoo populair wedstrijden zal bezoeken, om mede te werken aan het mooie doel, waarvoor zal worden gespeeld, zoodat het succes, dat van voorgaande jaren verre mag overtreffen. A.s. Dinsdag 19 Mei om 7 uur in grooten getale aanwezig op het Ankerpark-terrein! JAARVERGADERING VOETBALVEREEN. „SUCCES" Bovengenoemde vergadering werd Dinsdag avond j.1. gehouden in Concordia te Hippoly- tushoef. De vergadering keurde goed den heer Bol- lington van Haarlem te engageeren voor een half jaar. De kosten bedragen 15.per w. en vergoeding van reis- en verblijfkosten. De ontvangsten hebben dit jaar bedragen 2950.16 en de uitgaven 2745.54. Vorig jaar was 592.77 in kas en nu dus 797.39. De competitiewedstrijden hebben ruim 300 gulden meer opgebracht dan vorig jaar. De tribune is apart beheerd. Hiervoor is geleend bij de Boerenleenbank 1500.— Renteloos voorschot uit dc kas 200. Opbrengst entrée's 205.45 Opbrengst verloting 223.79 Baten alzoo 2129.24 De uitgaven hebben bedragen 1987.97 Voordeelig saldo J 141,27 De totale schuld der vereeniging is *'ia" dus 1600 (797.39 141.27) 661.34. De aftredende bestuursleden Oden, Nieuw- buurt, de Vries en Montulet werden herkozen. De elftalcommissie wordt eveneens in baai- zelfde samenstelling herkozen. Tot leden der kascommissie werden geko zen de heeren G. Baeyens, van Goor en J. R Groos. Ingesteld werd een commissie, bestaande uit de heeren A. Halfweeg", S. de Vries en J. R. Groos, %elke zich zal belasten met de vorming van de adspiranten. Bij de rondvraag vroeg de heer Winterberg inlichtingen over de voorstellen van de com missie voor jeugdwerkloozen, waarin ook een plan voor drainage van het terrein is opge nomen. De Voorzitter zeide dat hieromtrent nog niets is vernomen. Men heeft 3500 gulden aangevraagd, o.a. 1000 van den K.N.V.B., maar als het doorgaat zal men zoo vlug mo gelijk beginnen. Voorzitter betwijfelt of van het gemeentebestuur wel de volle medewer king wordt ontvangen. SabtdMmnbiizït Postduiven vereeniging „V.O.P." Zondag 10 Mei hield bovengenoemde ver eeniging haar 3de wedvlucht van Mons af, 284 Km. In concours waren 125 duiven. De vogels werden om 8 uur in vrijheid ge- seld met N.W. wind. De eerste vogel werd geconstateerd te 12-25-10 en de 25e op 12-58- 12, zoodat het concours 33 min. open stond. De prijzen werden behaald door: J. Woord 1; K. Kramer 2, 3, 6, 15; H. v. d. Giezen 4, 10,18; A. Verhoef 5, 22; J. FiUerup 7, J. Bruin 8, P. Ham 9, 12; W. de Boer 11, 20, 25; H. v. d. Wal 13; C. Kos 14; G. de Wit 16, 17, 21, 23, 24; M. de Boer 19. POSTDUIVENVER. „VICTORIA". Zondag 10 Mei nield onze ver. hare le bui- tenlandsche wedvlucht vanaf Duffel, afstand 210 km, duiven los te 8 uur, met N.W. wind en nevel. In concours 210 duiven. Prijzen wedren behaald: L. Bak 1; Nijpels 2; J. Koster 3; Troost 4; v. Leeuwen 5; C. Bruin 6, 7, 16; P. Bruin 8, 10; v. d. Wal 9, 14, 20; Duinker 11, 19; D, Ruiter 12, 21, 22, 24; J. Kramer 13, 15; Rietveld 17, 18 25; Leen 24. De eerste duif werd geconstateerd te 11.40 uur de 20ste te 11.54 uur. Gezien het weder had het concours toch nog een vlot verloop. Vrijdag a.s. van 6.30 uur tot 8 uur inkorven voor Mons. P.D V. „ALTIJD VERDER". „Altijd Verder" hield een wedvlucht vanaf Mons (afst. 275 km), waarbij 73 duiven in concours waren. Zij werden om 8 uur gelost. De eerste duif werd om 12 u 23 m. 39 sec. geconstateerd en vloog dus met een snelheid van 1057 m per minuut De laatste prijs winnende duif werd geconstateerd om 12 u. 53 m 1 sec. en vloog 945 m per minuut. De uitslag was: G. van den Berg 1, 4 en 8 (56 kap.punten); J. Peute 2, 3 en 12 (49.6 p.); P. de Vries 5 en 6 (33.6 p.); N. Spigt 7 en 11 (22.4 p.); G. de Boe 9 en 13 (16 p.); A. Liefhebber 10 (9.6 p.); K. Koster 14 (3.2 p.); J. Hengstdijk 18 (1.6 p.). FORD-NIEUWS. De N.V. Nederlandsche Ford Automobiel- Fabriek meldt ons, dat de Ford Service we derom is uitgebreid en verbeterd. In aansluiting op het bekende Motorruil- systeem kunnen thans ook verschillende on- derdeelen, als schokdempers, remschoenen en stroomverdeelers bij den Official Ford Dealer worden vervangen door onderdeelen, welke in de Ford-fabrieken zorgvuldig gereviseerd zjjn en dus geheel gelijkwaardig zrjn aan nieuwe onderdeelen. Een en ander tegen bijzonder lage prijzen. Het in werking stellen van dit systeem is wederom een sprekend bewijs van het feit, dat het altijd Henry Ford's sprincipe is ge weest om niet alleen de aanschaffingsprijs, doch ook de onderhoudskosten van zijn auto mobielen zoo laag mogelijk te maken voor zijn cliënten. Men verwacht, dat zeer velen in den lande zullen profiteeren van deze „super-service". êmi 5Ss Mitfiie Verschenen hij Van Loghum Slaterus N.V. te Arnhem: de April-aflevering van „Critisch Bulletin", waarin o.a. besproken worden: „Vrouwengevangenis", van Eva Raedt de Canter"; Prins Incognito, van Jo van Am- mers Külier; Verdwijnend Volk, van Roel Houwink; Het smartelijk leven, van Toergen- jef, enkele Duitsche en Fransche werken en Poezie van Henriëtte Roland Holst. Verscher n te Alkmaar bij Gebr. Kluitman de jongensboeken: 1. „Klaasje en de Kluizenaar". „Klaasje" logeert in de Kerstvacantie bij een tante in een dorpje aan de Maas, dat last heeft van het hooge water. Klaasje krijgt al gauw een vriend en komt ook in aanraking met het mikpunt van de plagerijen van de dorpsjeugd, de kluizenaar. Klaasje, een tenger kereltje, al is hij al H.B.S.-er blijkt een pittig joch te zijn en een ware held, wel wat al te veel voor zoo'n jong ventje. Ook „Peterolie Pietje" is wat erg een boekenfiguur. Overigens geen kwaad boek, al moet schrijver erg voor over drijving en onjuistheden oppassen. Het is bjjv niet heel waarschijnlijk, dat „tante", een blad met vier en twintig koppen chocolade zal dragen over een dijk, waar twee jongens haast niet tegen den storm op kunnen tornen, Ook het verhaal van de oorzaak van des klui zenaars geheimziningheid is wel wat elzen- aardig. b Prijs ing. 0.75, geb. 1.20. 2 Onder het linnen Dak" door Jac. v d Klein. Een aardig verhaal van drie vrienden die op de Veluwe kampeeren in een tent die een van hen verdiend heeft door pittig vol te houden met studeeren, al vonden zjjn ouders het ook niet noodig, dat hii examen deed. Leuke en minder leuke avonturen be" leven ze, maar alles bjj elkaar hebben ze een heerlQke vacantie. n Verhagen zorgde voor een paar goede illustraties en bandteekening Prijs ing. 0.75, geb. 1.20. w T*Vifen ^eek vo1 verrassingen" door Jo- han Wilgo. De week, die Arie en Henk twee bwrderif S^k„dnVrien^n doo,blongen op een ooeraenj, is inderdaad vol verras<dn<«m v* fTet,fkkCnJ0Cva11^ een dJTn Sr ïetsen en kippen en eenden, enz, enz. maken een noodlanding mee van een vliegtuig helpen, wanneer een auto in het water 'riidt bij de redding van de inzittenden, die jui„7 de twee gezworen vijanden bljjken van Arie en Henk; de vijandschap verkeert daardoor natuurlijk in vriendschap, wat Arie's vader ook ten goede komt. Arie is wel wat erg held haftig onder allerlei omstandigheden. maaI het is overigens een aardig frlsch boek. Pol Dom zorgde voor goede illustraties. Prijs 1,—, geb. 1.75. Verschenen bij Boucher te 's-Gravenhager „Avonturiers", van Arthur van Schendel, als zevende deel van de serie Folemprise. Eerst vertelt Van Schendel over de avon turier, die ln welhaast ieder mensch slutmert doch door omstandigheden slechts bij enkelen tot het volle leven ontwaakt. Dan ver haalt schrijver van groote avonturiers, de ge- heele geschiedenis door: van Hollandsche en Engelsche ontdekkingsreizigers, van schoon heden en verschrikkingen dér ontdekte gebie den, van galeien, van snelle zeilschepen, van slavenhandel, goudzoekers, zeeroovers enz. Tot slot een hoofdstuk over folklore der zee Aan het boek Is toegevoegd een bibliographie van Arthur van Schendel, samengesteld door G. H. 's Gravenzande, terwijl J. Buckland Wright zorgde voor een titelhoutsnede. Verschenen in de Libel-serie bij Bosch en Keuning te Baarn: 1. Novellen en Gedichten van Maarten Maartens, 18581015. Dit boekje, een keuzo uit het kleinere wenk van Maarten Maartens bevat: 1. een vertaling van twee novellen (oorspr. tn het Engelsch geschreven); 2. drie sonnetten, met Nederl. vertaling); 3. eenige gedichten uit een Nederlnadsche verzenbun del onder pseudoniem Joan v. d. Heuvei; 4, een gebed. 2. „Ewig Gister", deur Johanna van Broekhuyzen, een Zuid-Afrikaanse Skets over een in Europa geboren zoon van twee Trans- vaalsche ouders, uitgeweken na den Boeren oorlog. 3. „De dag beweegt" door A. J. D. v. Oos ten, een serie gedichten van een reeds bekend jong dichter. Prijs per deeltje 45 cent. „HET PLAN VAN DE ARBEID": Pro en Contra- Verschenen bjj Van Holkema Warendorf N.V. te Amsterdam een drietal brochures be treffende „Het Plan van de Arbeid". Het gaat hier om een verklaring en critiek, geleverd door de drs. J. en A. M. Groot en wel: 1. Het 600 Millioenplan 0.25. 2. De excessen der vrjje concurrentie 0.25 3. De verlaging van de vaste rechten 0.25 De 3 brochures zjjn ook in één hand ver krijgbaar ad 0.75 en onder den naam „Het Plan van de Arbeid". Van de N.V. Gebr. Merens, leverancier van caoutchouc-, eboniet- en asbest-artikelen te Haarlem ontvingen wjj een folder, genaamd „Rubber", waarin naast het enorme aantal voorwerpen dat uit genoemde grondstof ver vaardigd wordt, een kort overzicht gegeven wordt van het ontstaan en den groei van deze, reeds vanaf 1839 bestaande, zaak. „,Een goede Z"zoo is de eenigszins vreemde naam van een zeer gelukte reclame folder, uitgegeven door de bekende N.V. J, Zijlstra, die haar kruidenierswinkels door het geheele land verspreid eeft. Het is een pro- pagandawerkje voor het niet te ontkennen zeer aantrekkelijk spaarsysteem, dat thans door de firma weder op touw gezet is. Het criterium in dit geval zjjn spaarzegels, waar voor men linnengoed, fraai tafelzilver, ser viezen, enz. kun bekomen. Gaarne verwijzen wjj naar de etalages der firma hier ter plaatse, alwaar men deze van uitstekend ma teriaal vervaardigde cadeaux kan bezichtigen en naar de advertenties in ons blad. „Richtlijnen voor saneering van het Bouw vak", brochure van arch. Ide Bloem, uitg. „Het Bouwmeestersgilde" te Tilburg (even eens verkrijgbaar bjj boekhandel „Triborgh" te Tilburg) ad 0.60. Uit den inhoud, waarvan de bouwkundigen ongetwijfeld met belangstelling kennis zullen nemen, noemen wjj „Beginsel van samenwer king der bouwmeesters onderling", „Beginse len van samenwerking tusschen bouwmees ters, aannemers en handelaren aan saneerings- doeleinden" en „De komende beschermende wet en bedrijfsregeling van hooger hand." Wjj vestigen er de aandacht op, dat het doel van deze bouwvaksaneering is: het medewerken aan de verwezenlijking van een zoo volmaakt mogelijk eindproduct, i.c. het bouwvak, tegen rechtvaardigen kostprijs, naar verhouding van geleverde prestaties, ten goede komend aan allen, die dat eindpro duct mede tot stand brachten. „Grote Blijdschap". Een bundel Kerstverhalen door Mien Labberton. Voor kinderen van 814 jaar. Met mooie tekeningetjes (vignetjes van G. Mesdag). Prjjs gelonden 1.90. Uitg. Bigot en van Rossum, Amsterdam. Van Ulrich en de grote verandering, die met hem plaats had. Ulrich was een Zwitserse jongen. Hjj woonde in Zurich, dat is die grote stad aan dat prachtige meer, waarvan jullie wel eens gehoord hebben. Óp zekere dag hoorde h(j bjj zjjn thuiskomst, dat zjjn vader plotseling was overleden, na een duizeling. En nu stond de arme Ulrich helemaal alleen, want een moeder had hij ook al niet meer. Hij wilde zo erg graag dokter worden, maar dat kon nu niet. Hjj ging nu met een oom mee, de bergen in en moest daar boter en kaas gaan brengen bjj de bewoners. Dat was niet prettig, maar Milndi was er, zjjn kleine nichtje, en die was erg goed voor hem. Oom en tante trouwens ook. Maar hjj moest in de berghut overnachten bjj de knechts. Het ver haal vertelt hoe Ulrich er ten slotte tóch in slaagde „van binnen" te veranderen en zich in zjjn nieuwe omgeving thuis te gevoelen. Dan van: Diederik van Steur, Wit van bin nen, Arent-Jan's moeilijke maanden en Het huis aan den heuvelvoet. Maar die vertellen wjj jullie niet allemaal, want dan zou je het bock misschien niet eens meer iezen en daar is het veel te mooi voor. Mien Labberton heeft hier fijn beschreven verhaaltjes bijeengeno men, die door de jeugd met genoegen gelezen zullen worden. Behalve dat de verhalen zo prettig geschre- ven z(jn verhoogt de mooie druk en de frisso plaatjes van C. van Mesdag niet weinig do aantrekkelijkheid van dit boek. Brochure „Onderwijs in Bjjbelsche GescW®* denis op de Openbare School", uitgave van het Hoofdbestuur van „Volksonderwijs". Het betreft hier de rede op de alg. van Volksonderwijs dd. 2 Nov. 1935, uitg sproken door den voorz. Pr, W. J. de Vru- Prijs io cent. De „Schweitzerische Verkdhrszontrale Ztirich zond ons het speciale „Friihlings-nw mer" van „Die Schwoitz". Zooals steeds nummer ook thans een magnifieke een geworden van tekst en fotographisch ma riaal, waarvan zoowel zij, die Zwitsei kennen, ais zij die dit niet doen, kunnen b nieten,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10