FOTO-PAGINA HELDERSCHE COURANT Hollandsche Mij. van Landbouw. Het gehakt in blik voor werkloozen. Minister prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen bracht Woensdag een bezoek aan de Rotterdamsche Droogdok Mij. ter bezichtiging van den bouw der .Prinsendam" De directeur der K.LM., de heer Plesman (tweede van rechts), neemt een kijkje in de machinekamer tijdens de proefvaart van het motor-tankschip „Macoma het honderdste schip, dat de Kon. Shell in Nederland heeft laten bouwen De Fransche bombardeer-vliegboot Bretagne de grootste ter wereld M de .Lieutenant de valsseau Paris', is te St Nazaire afgeleverd. Het gevaarte na de tewaterlating De verkiezing van Azana tot president van Spanje. Tijdens de mededeeling van den uitslag in het „Palacio de Cristal' te Madrid De Plantenziektekundige Dienst is, in samenwerking met het Koloniaal Insti tuut, bezig met het verdelgen van een groot aantal rupsen in het Vondelpark te Amsterdam door middel van een Indisch product De burgemeester van Peking heeft met andere autoriteiten en alle straatvegers een schoonmaak-optocht door de stad gehouden om de bewoners aan te sporen tot meer zindelijkheid op eigen terrein. Gereed voor het vertrek Gisteren is te Amsterdam de 141ste alge- toeene vergadering van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw geopend. De Voorzit ter, de heer P. Stapel Czn., hield daarbij een •ede, waaraan wij ontleenen: Met vertrouwen zjjn wij vorig jaar onzen eersten Nederlandsche Minister van Land bouw tegemoet getreden. Zeer waren wij in genomen met de benoeming van een land bouwdeskundige óp die post. Wellicht is het door onze groote verwachtingen, welke wij van hem hadden, dat het beleid van den Mi nister niet in alle opzichten onze bewondering en instemming heeft kunnen verwerven, ster ker zelfs, dat de besluiten en beslissingen Van Zijne Excellentie voor ons vele teleur stellingen vormden. De zuivel. Wat hoopvoller stemt ons de positie van de *uivel, al moet ik er dadelijk aan toevoegen, dat we ook op dit gebied nog steeds een dus- danigen totaal-prijs voor onze melk maken, dat de productiekosten nog bij lange na niet fiedekt zijn. Het lichtpunt vormt voor ons evenwel het •Telt, dat we in vergelijking met overeenkom stige maanden van 1935, zoowel bij boter als bij kaas, een meer of minder belangrijke Prijsstijging kunnen constateeren, n.1. tot 9 ct. bij de Leeuwarder Commissie-noteering Voor de boter en tot 10 cent bij de kaas. Dit kan ons wederom eenige moed geven,, kunnen we ons over de bestendigheid van dit verbeteringsproces nog geen illussie gaan Snaken. Daarvoor blijft de dreiging eener £roote productie met haar prijsdrukkende ^erking ons nog te veel boven het hoofd *angen. Beperking der productie. Beperking der productie zal derhalve, om l°t den eena .in het vooruitzicht gestelden Richtprijs voor de melk te komen, wel gebo den blijven. Dit gekoppeld aan pogingen, om "b vleescnmarkt te beïnvloeden, zal naar mijn meening voor de Regeering een aan leiding kunnen zijn, om onzen vee-export met alle ten dienste staande middelen en door uitbuiting van alle zich voordoende gelegen heden, zoo krachtig mogelijk te bevorderen. Zeer noodig is het, om de vleeschprijzen, zoo wel voor rund- als voor varkensvleesch ten spoedigste te doen stijgen. In dat verband schrome de Regeering ook niet, om ten aan zien van de varkensprijzen den tegengestel den weg te bewandelen van die, welke be gaan werd, toen de prijzen der varkens flink opliepen en den varkenshouder een vergoe ding gingen belooven voor de vele geleden verliezen. Export stelle men in elk geval boven het z.g. inblikken, waarmede steeds zeer veel geld gemoeid is. Verwaarloozen mogen we den export onzer landbouwartikelen niet in geringste mate, want wanneer wij onze buitenlandsche afzet gebieden zouden verliezen en als Nederland sche Land- en Tuinbouw uitsluitend zouden zijn aangewezen op de voorziening der bin- nenlandsche markt, zal het er donker uit ko- j men te zien. De landbouwsteun en de critiek daarop. Naarmate de crisis ernstiger om zich heen heeft gegrepen, ook in de andere bedrijven, heeft men in de groote steden de behoefte gevoeld, om aanpassing te gaan prediken, echter niet door de hand in eigen boezem te steken, doch door het voor te stellen, dat de landbouwsteun een ondragelijke last legt op den consument. Stuk voor stuk is de groote pers ter wille van zijn lezerskring er toe overgegaan om op dit thema voort te borduren, waarbij de bescherming, welke in dustrie, nrjvreheid en scheepvaart ontvangen, hetzij door Regeeringsmaatregelen, zooals contingenteering, hetzij door directe cre- dieten, zooals bij de scheepvaart, wijselijk buiten beschouwing wordt gelaten. Steeds dringender wordt dat beroep op de z.g. alles neerdrukkende landbouwsteun, steeds verder wordt de realiteit uit het oog verloren, wanneer voor den slechten gang van zaken in die kringen een zondebok moet worden gevonden en men het eigen overbe-i laste of overtollige bedrijf niet aan durft pakken, of bang is voor de heilige huisjes (Ier Staats- en gemeente-instellingen, om van del politieke overwegingen hier maar niet te rep pen. We kunnen zelfs bij de Regeering een' zekere beduchtheid voor die pers-uitlating waarnemen, wanneer we de verschillende richtprijsverlagingen en toeslagverminderin gen nagaan, welke we niet anders kunnen bezien dan een aangeboden compromis óm tot lagere levensmiddelenprijzen te komen. Of de producent daarbij nog een bestaan kan vinden is blijkbaar van minder beteeke- nis. Hoe staat het echter met die vermeende niet te dragen zware Crisisbelasting ten bate van den Landbouw en de prijsstijging der levensmiddelen, welke er het gevolg van is? Onlangs zijn er eenige becijferingen over verschenen van het Nederlandsch Econo misch Instituut in het Economisch Statistisch Maandbericht. Langs drie verschillende wegen werd die stijging berekend. Men vond daarbij drie cijfers, n.1. varieërend van ruim 5 tot 8 Wanneer we voor een oogenblik het gemiddelde der cijfers willen aanvaarden, leeren ons de indexcijfers onzer landbouw producten en van de kosten van levensonder houd, dat momenteel de producent voor zijn landbouwartikelen een prijs ontvangt, welke is voor te stellen door het cijfer 68, terwijl de consument voor diezelfde artikelen nog zou hebben te betalen, als er in het geheel geen landbouwsteun was, een prijs, welke is weer te geven door het getal 111, wanneer we alle prijzen vergelijken t.o.v. het voor- j oorlogsch niveau. Wé&r de schuld van het „dure leven" ligt I in Nederland is na deze gecorrigeerde cijfers wel héél duidelijk. Wanneer de Regeering meent, verdere verlaging der levensmiddelen- j prijzen te moeten helpen bevorderen, door den landbouw verlaging van richtprijzen en toeslagen op te leggen, zal zg daarbij eerst ook de plicht op zich moeten nemen, om de akkerbouwers en veehouders te leeren, hoe zij op hun productiekosten kunnen besparen. Bovenal brenge men geen ingrijpende wijzi gingen in richtprijzen van producten, die reeds zoover deel uitmaken van het zaaiplan, dat het zaad al in den grond is gebracht. Dat is absoluut fout en werkt funest op de mee gaandheid en berusting van den boerenstand. De grootste grief onzerzijds is wel, dat bovendien dergelijke maatregelen soms ge nomen worden zonder overleg met den geor- ganiseerden landbouw op grond der meest willekeurige overwegingen, die niet met de praktijk in overeenstemming zijn te brengen. De vaste lasten van het boerenbedrijf. Mede in verband met de verlaging der productiekosten, waarop ik hier voor doelde, wil ik nog het een en ander opmerken over één der factoren, welke mede den kostprijs beïnvloeden, n.1. over het vaste lasten-vraag- stuk voor het boerenbedrijf. Het betreft hier de wel zeer langzame af werking der Regeering van de Landbouw Crisis-Hypotheekwet en het Vaste lasten- ontwerp. Hoe zeer de georganiseerde land bouw hierbjj zijn ziel in- lijdzaamheid bezit, blijkt wel uit den datum van indiening van het betreffende ontwerp van Wet bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal, n.1. 29 Mei 1935 en den dag, waarop de schriftelijke gedachtenwisseling tusschen Kamer en Re geering werd beëindigd, n.1. 7 Maart 1936, toen de Memorie van Antwoord op het ont werp Landbouw Crisis-Hypotheekwet ver scheen. Intusschen is het nu midden-Mei geworden en nog steeds ziet de Landbouw reikhalzend uit naar den dag, waarop deze Wet in het Staatsblad zal verschijnen. De nood is onder de hypotheekboeren hoog gestegen. Meerdere malen bereikten ons reeds aanvragen om raad bijstand in gevallen, waarin de hypothecaire schuldeischers de hypotheek op zeggen en tot executie willen overgaan, om dat de rente niet op tijd wordt betaald. Het komt voor, dat om een bedrag van een paar honderd gulden bij een rente-type, dat zeer dicht bij de zes procent ligt, executie wordt aangezegd. Eiken dag uitstel van behandeling der beide bovengenoemde wetten is ten opzichte van den landbouw en speciaal van den eigenge- erfden boerenstand niet meer te verdedigen. Inleiding over akkerbouwvraagstukken In de middagvergadering heeft de voorzitter van de Nederlandsche Akkerbouw Centrale, de heer K. L. Gaaikema Schuiringa, een inleiding gehouden over akkerbouwvraagstukken. De thans geldende steunmaatregelen komen practisch neer op het verstrekken van een zoodanigen financieelen bijstand, dat het den ondernemer mogelijk wordt gemaakt, door overheidsprijsregeling aan den landarbeider, een bedrag voor levensonderhoud te betalen, hetwelk anders in den vorm van werkloozen- steun zou moeten worden uitgekeerd, waarbij dan nog de noodige fondsen dienden te worden gevoegd om de niet-geproduceerde landbouw artikelen uit het buitenland te importeeren. Tegen de bewering, welke nog herhaaldelijk wordt geuit, dat in Nederland de voortbren ging van de landbouwproducten zooveel meer kost dan elders, kan dan ook niet genoeg stelling worden genomen. Hebben de voort brengers voor de crisis niet altijd met het bui tenland kunnen concurreeren door betere en intensieve productiemethodes Van den beginne af heeft bij het ontwerpen van de steunmaatregelen ten behoeve van den landbouw de gedachte voorgezeten, dat de regeering slechts de compensatie zou verleenen van den prijsval en verweer tegen beschutting elders en dat verder alle andere bedrijfsrisico's voor den ondernemer zouden blijven. Dit systeem waarborgt het noodzakelijke behoud van de energie van den ondernemer en voor komt elke verslapping, daar tenslotte de steunnormen zoo zijn gesteld, dat het voor niet volkomen juist geleide bedrijven al geheel onmogelijk is, nog een behoorlijk rendement te bereiken. Thans schijnt een steun in voorbereiding aan vetweiders en mesters, waarbij het crite rium armoede wederom een rol speelt. De elders gepropageerde gedachte om de eerste producten van het bedrijf duurder te betalen dan de latere beteekent wederom een aanval op de grootere bedrijven, de eenige, die nu en later, wanneer weer vrij geproduceerd kan worden, oeconomisch kunnen werken en den Nederlandschen landbouw aan de spits van den landbouw in de wereld hebben geplaatst. Onwillekeurig komt men tot den indruk, dat er neiging bestaat, het systeem van bedrijfs steun zeer geleidelijk te veranderen in een systeem van steun naar behoefte. De bestaans mogelijkheid wordt steeds kleiner en in gelijke verhouding groeit de groep, die zuiver uit over wegingen van zelfbehoud vraagt om indivi- dueelen steun. Het is een vicieuze cirkel, die als eenig perspectief een totale verarming van den boerenstand in uitzicht stelt. Dat er onder deze omstandigheden wordt uitgezien naar een oplossing, die voor den landbouw bevredigender zal werken, ligt voor de hand, en als zoodanig wordt dan dikwijls het systeem van Landbouw en Maatschappij aangeprezen, dat door hooge heffing aan de grens den binnenlandschen prijs op de ge- gewenschte hoogte wil brengen. Inderdaad zou dit voor die producten, waaraan wij een tekort hebben, den gewenschten prijs kunnen bren gen, ofschoon daarbij regelingen bij den aan vang van den oogst onvermijdelijk blijven. Het smaakt goed, Gistermorgen heeft de minister van sociale zaken, mr. Slingenberg, een bespreking gehad met vertegenwoordigers van de besturen van de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Eindhoven en Gro ningen betreffende de nieuwe distributie van gehakt in blik. De heeren werden in de gelegenheid gesteld* het nieuwe product te keuren. Zij waren vol lof over den buitengewoon goeden smaak en betwijfelden dan ook niet of het nieuwe gehakt zal een dankbaar onthaal vinden. Alle gemeentebesturen zegden volgaarne toe de volle medewerking voor een slagen der proef te zullen verleenen. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat het de regeering is gelukt, den prijs van 35 cent per bus te handhaven.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7