Radio-programma Op en om het Binnenhof. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 16 MEI 1936 GEMENGD NIEUWS Door een auto overreden en gedood Veehouder liet duim afhakken Met knuppel op het hoofd geslagen Schilder van ladder gevallen en overleden. De overval met roof te Heesch De Goudsche brandweer is eindelijk ingerukt. Kindje in een waschtobbe gevallen en verdronken. Letsel door schuld. Nederlandsch journalist uit Duitschland uitgewezen. Negen jaar geëischt tegen den Veghelschen hotelhouder. Het auto-ongeluk te Haarlem, waarbij een meisje verdronk. Meisje ter dood veroordeeld. Twee menschen gestikt. De strijd tegen het bandietisme. Afschuwelijk misdrijf. De massavergiftiging te Hamatsoe. Ontvoerder tot levenslang veroordeeld. Parlementariër. Nü hebt ge Abdijsiroop noodig! Thans slechts 75 ct. per flacon! Binnenland Woensdagnacht is de 40-jarige hotelportier C. van Oosterhout op het kruispunt Wilhel- minastraat—Nieuwe Ginnekenstraat te Breda doordat hij een naderende taxi geen voorrang verleende, door deze taxi gegrepen en tegen den grond geslingerd. In hopeloozen toestand werd hij naar het St. Ignatiuszlekenhuis ver voerd, waar hrj kort na aankomst is overleden. Hij laat een vrouw en negen kinderen achter. Inplaats van verzekeringspremie acht maanden gevangenisstraf. Het gerechtshof heeft den 45-jarigen M. B., Vroeger veehouder te Burgwerd, thans wo nende te Bolsward, overeenkomstig het von nis van de rechtbank tot acht maanden ge vangenisstraf veroordeeld wegens het zich laten afkoppen van een duim om in het be zit te komen van de verzekeringsgelden. De procureur-generaal had een jaar en zes maan den geëischt. Mishandeling met doodelyk gevolg. De 54-jarige metselaar H. C. d. W. te Bergeyk, die terecht had gestaan ter zake van het feit, dat hij op 1 Januari J.1. J. v. d. Broek aldaar van het leven heeft beroofd door hem met een knuppel op het hoofd te slaan, is veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf wegens zware mishandeling, den dood ten gevolge hebbende. De eisch was 5 jaar. Toen een schilder te Epe, die ten huize van Iemand te Zuuk, gem. Epe, werkzaamheden had verricht, des avonds niet naar huis was teruggekeerd, gingen zijn mede-arbeiders op onderzoek uit. Zij vonden hem op den grond van de kamer liggen, waar hij had gewerkt. Het bleek, dat de man van een ladder was gevallen en zoodanig was gewond, dat hij spoedig na het ongeval moet zQn overleden. Wederom vjjf jaar geëischt. Voor den vierden keer heeft de arbeider H. C. van G. wegens den overval met roof op den landbouwer H. C. Christiaans te Heesch, gepleegd in den nacht van 24 op 25 December 1933, terecht gestaan. Bij verstek was verdachte reeds tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld, doch na verzet gelastte de rechtbank een psychiatrisch onder zoek. Dr. Scholtens uit Den Haag verklaarde Verdachte verminderd toerekeningsvatbaar. Op 9 April eischte de officier van justitie Vijf jaar gevangenisstraf, welke eisch hij Donderdag na een nieuw getuigenverhoor handhaafde. Uitspraak over 14 dagen. Donderdagmiddag 12 uur heeft de Goudsche brandweer de blussching van den brand bij de Koninklijke stearinekaarsenfabriek te Gouda, welke Maandagavond 8 uur is begonnen, be ëindigd. Onder leiding van den waarnemenden op- per-brandmeester J. C. den Boer en 4 brand meesters is zjj 88 uren achtereen in actie geweest. Woensdagmorgen was vrouw B., te Dongen, bezig het waschgoed op de bleek te leggen. Haar tweejarig zoontje A. J. speelde achter het huis bij de waschtobbe. Toen de moeder weg was, heeft het ventje een kinderstoeltje gepakt en dit naast de waschtobbe neergezet waarna h(j er op klauterde om een speelgoed bootje te laten varen. Daarbij heeft h(j het evenwicht verloren en is voorover in de tobbe gevallen, die gevuld was met dekens en water. Het kereltje heeft nog wel getracht zich op te richten, maar woelde zich daarbij in de dekens vast. Toen de moeder terugkwam was het verdronken. Half ontkleed kind bij een brandende kachel gezet, tengevolge waarvan groote brandblaren ontstonden. J. C. V., losse werkman te Rotterdam, heeft terecht gestaan terzake dat het aan zijn schuld is te wijten geweest, dat de twee jarige Christina M. 13 Februari j.1. brand blaren aan beide voetzolen, beide knieën en een duim heeft bekomen. Verdachte deelde mede, dan zijn concubine in gezelschap van haar oudste dochtertje en een vriendin in den middag de woning had verlaten en hem de zorg voor haar jongste kind, Christina, had toevertrouwd. Al heel spoedig had hij het kind behulpzaam moeten zijn bij het doen van de natuurlijke behoeften. Meenende, dat het kind last van de koude had, zette hij het meisje op een stoof op on geveer 20 centimeter van de brandende kachel met de bloote beenen naar de kachel toege keerd. Daarop had hij zich naar de keuken begeven en was na ongeveer een kwartier teruggekomen, toen hij ontdekte, dat het kind aan beenen en handen roode vlekken had, welke hij met melk bette en het meisje ver volgens in bed legde De deur aan de bovenzijde van de kachel was gesloten en de schuif had open gestaan, zoodat het vuur tijdens verdachte's afwezig heid, was aangewakkerd. Getuige C. Weeda, gescheiden echtgenoote van den wettigen vader van Christina M., deelde mede op aandringen van haar vriendin de politie in de zaak gemengd te hebben. De vriendin, de 30-jarige Agrippina W. J. van O. •Eshujjs, sprak ook ter rechtzitting het ver moeden uit, dat verdachte het meisje opzette lijk de brandwonden had toegebracht, omdat verdachte driftig is en de moeder zich bij getuige herhaaldelijk had beklaagd over de bejegening van haar kinderen. Vaak had geutige's vriendin vastgesteld, dat verdachte getuige's vriendin vastgesteld, dat verdachte Mr. Meischke zeide alleen omdat het bewijs van het opzettelijk toebrengen van letsel niet te leveren was, zijn toevlucht te hebben ge nomen tot artikel 308 van het Wetboek van Strafrecht en eischte twee maanden hechtenis. Uitspraak 28 dezer. De correspondent van de Maasbode. Ridder G. de van der Schuerer, sedert 25 jaar verbonden aan het dagblad de Maas bode en sedert bijkans dertien jaar correspon dent van dat blad te Berlijn, heeft Donderdag aanzegging gekregen, dat hrj op straffe van gevangenneming binnen een termijn van tien dagen het Duitsche grondgebied heeft te ver laten. Als motief wordt opgegeven: staats- vijandige werkzaamheid door onzakelijke be richtgeving. Van deze verbanning heeft men in de krin gen van de buitenlandsche correspondenten te Berlijn met zekere verbazing kennis genomen, omdat de van der Schuerer van het begin der machtsaanvaarding door de nationaal-socia- listen bekend stond als een der buitenland sche journalisten, welke een open oog vooral voor de goede zijden van de ingetreden ver anderingen hadden. Voor de instanties, die in zulke dingen te beslissen hebben, geeft blijkbaar de houding van het blad als geheel den doorslag, onge acht de vraag of de correspondent daarop een neutraliseerenden invloed tracht uit te oefe nen. De uitgewezen correspondent van de Maasbode heeft in een gesprek, hetwelk hij eenigen tijd geleden op het ministerie van propaganda voerde, ook dezen indruk gekre gen. Donderdag heeft de rechtbank voor de 3e maal de strafzaak in behandeling genomen tegen J. F. B., den 51-jarigen hotelhouder uit Veghel, ter zake dat hij in het voorjaar van 1933 te Megen door een of meer leden van de familie de Bie te Oss een geldsbedrag te geven, opzettelijk brand heeft uigelokt in zijn woning met bakkerij en schuur, terwijl daar door levensgevaar was te duchten voor per sonen, die zich in het huis bevonden en gemeen gevaar voor de in de nabijheid staande, aan derden toebehoorende gebouwen en inboedels. Verd. ontkent opnieuw en weigert weer den bijstand van een verdediger. Wachtmeester de Gier verklaarde, dat bij het onderzoek gebleken is, dat verdachte met Piet de Bie was overeengekomen, voor 50 zijn bezit in brand te steken. Dat heeft verdachte ook aan den brandmeester bekend. Verdachte spreekt het thans tegen. Wanneer wachtmeester van der Weerd de mededeelingen van wachtmeester de Gier be vestigt, roept verd. uit: Ik heb er niets van gezegd. Ze zitten me de woorden maar uit den mond te kijken, of er wat komt. De president vindt, dat dit toch maar moei lijk gebeurt. Get. P. de B., die uit de strafgevangenis te Leeuwarden is overgebracht, deelt mede, dat hij voor den brand door zijn neef G. de Bie bij diens vader geroepen was. Deze bracht hem op de hoogte. Men ging naar Megen met benzine. Deze goten ze op zolder uit, waarna het vuur erin gestoken werd. G. had opdracht de garage en den auto aan te steken. Het was get. bekend, dat verd. zich ziek zou houden te Veghel. H(j zou kruidenthee drin ken. Hé Piet, wacht even, roept verd., wanneer get, wordt weggeleid. Nadat verd. een ernstige berisping over deze brutaliteit heeft geïncasseerd, wil h(j dat de Bie zal verklaren, dat hij gehoord heeft van de ziekte van hem, verd., die heelemaai blauw zou hebben gezien. Getuige weet daar evenwel niets van. De officier van justiüe houdt een kort re quisitoir, waarin hij negen Jaar gevangenis straf vordert. De uitspraak wordt bepaald over 14 dagen. Tegen den bestuurder wordt twee maanden geëischt. In den morgen van 16 Februari is een auto waarin twee vrienden uit Enkhuizen en een 25-jarig meisje uit Haarlem waren gezeten, in den Kampersingel te Haarlem geredn, waar. door het meisje verdronken is. Donderdagmid dag heeft de bestuurder, de 26-jarige koop man P. B. terecht gestaan wegens het ver oorzaken van dood door schuld. Nadat dr. J. P. L. Hulst uit Leiden ver klaard had, dat de doodsoorzaak verdrinking was geweest, is de 26-jarige G. v. d. B., leer- aar te Enkhuizen, die met verdachte in de auto had gezeten, gehoord. Beiden waren de vorigen avond uit Enkhuizen gekomen, om een dansfeest in een cabaret te Haarlem bij te wonen. Dat feest duurde tot vijf uur en zoolang zijn beiden er gebleven. Een uur er- voren was verdachte weg geweest, om een meisje, dat ook op het feest was, per auto naar huis te brengen. Na het feest zouden de vrienden het meisje, dat verdronken is, naar huis brengen. Verdachte zat aan het stuur en de getuige met het meisje achter in. Zrj waren ter plaatse niet bekend. Op het Donkere Spaarne werd het meisje niet wel en met getuige heeft zij daar even gewandeld. Ver dachte heeft hen weer ingehaald, waarna de tocht langs het Spaarne naar de Turfmarkt is voortgezet. Inplaats van links of rechts af te slaan is de bestuurder recht doorgereden in den Kampersingel. Getuige verklaarde, dat het raampje open was en dat hij spoedig uit den auto was. Hij was te veel in de war, om hulp te verleenen. Wel heeft hjj om hulp ge roepen. Volgens getuige reed zijn vriend nor maal. Hij had tusschen 11 en 5 uur weinig gedronken. Get. achtte hem wel in staat om te sturen. De officier van justitie zeide in zijn requi sitoir een onderzoek ter plaatse te hebben ingesteld. Zijn ervaring was, dat een autobe stuurder met routine op een afstand van 60 meter reeds ziet, dat er iets bijzonders is, Bij onbekendheid met de situatie moet men meer belangstelling hebben. Later kan hij rechts het water zien en vlakbij het water een zwarten band van den walkant van de overzijde. Spr. meende, dat de vriend van ver dachte een betreurenswaardige rol heeft ge speeld. Hij kon zwemmen en heeft zijn capa citeiten niet aangewend. De officier was van meening, dat verdachte in een toestand ver keerde, waardoor hij niet behoorlijk kon chauffeeren; hij was vermoeid en had boven dien 5 of 6 glaasjes met alcoholhoudende dranken gedronken. Spr. eischte een gevan genisstraf van twee maanden. De rechtbank zal op 28 Mei uitspraak doen. Buitenland Woensdag is te Eisenach een 19-jarig meisje ter dood veroordeeld. Zij had haar verloofde vergiftigd. Te Nikolassee zou gisteren een 61-jarig arbeider, die bij een 71-jarig tante logeerde, een kip die in een beerput was geraakt, daaruit halen. Hij raakte echter door gassen bedwelmd en viel in de put. Zijn tante, (die nog trachtte hem te redden, deelde zijn lot. Beiden zijn later dood gevonden. Twee van de vier bandieten, die de National Bank te Pinebush hebben beroofd, zijn gepakt te Middletown in den staat New Yersey. Zij werden in een gevecht gewikkeld met de politie, waarna een der bandieten zich overgaf, terwijl de andere zelfmoord pleegde. De politie nam 54<J0 dollar in beslag van de 13.000, die waren gestolen. Door de moeder vermoord. Te Willemstad is een deerlijk verminkt kin derlijkje gevonden. Het gelukte de politie de moeder op te sporen, die ten slotte bekende het kind te hebben vermoord. Daar haar toestand niet toeliet, dat zjj in hechtenis werd gesteld, is z$ voorloopig ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen en aldaar onder politiebewaking gesteld. Als verdacht van medeplichtigheid aan deze gruweldaad is in den loop van den avond nog een chauffeur aangehouden. 45 dooden. Omtrent de vergiftiging op groote schaal te Hamatsoe, wordt nog gemeld, dat er 1810 lieden waren ziek geworden, na het eten van een bepaald gebak. 45 menschen stierven, 79 zijn er ernstig aan toe. De scheikundigen heb ben de oorzaak der vergiftiging nog niet kun nen vaststellen. De meeste slachtoffers zijn studenten uit de middenklase. Te Louisville (Kentuckie) heeft Thomas Robinson bekend, in October 1934 mevrouw Alice Speedstoll te hebben ontvoerd. Hij is veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf. Wcekkroniek De Indische begrooting in de Eerste Kamer. Veel lof voor den scheidenden G.G. Defensie^vraagstukken. - Spoedige beslissing. Dr. Colijn ziet de toekomst niet somber inl Den Haag, 14 Mei '36. Eindelijk is de Indische begrooting voor... dit jaar de parlamentaire spitroeden gepas seerd! Op die manier wordt de behandeling van het budget wel een beetje mosterd na den maaltijdHet behoeft dan ook niet te verbazen, dat de Senaat, die in deze week de Indische rekening in een tweetal vergaderin gen afdeed, bitter weinig aandacht besteedde aan de voorliggende cijfers, doch zich meer bezig hield met vraagstukken, het toekom stig beleid betreffend. Zoo trachtte de heer Knottenbelt (V.B.) een vischje uit te gooièn aangaande den straks te benoemen nieuwen landvoogd. En werd er naar velerlei geïnfor meerd. Genoemde afgevaardigde wilde voorts gaarne worden ingelicht over de hoofdlijnen van het te voeren defensie-beleid. Maar zooals later bleek kan daaromtrent door den minister momenteel nog niets worden meegedeeld. Er werd slechts door één spreker op het beleid der Indische Regeering ernstige critiek geoefend, en wel door mr. Mendels (S.D.) Alle andere aan het woord gekomen afge vaardigden hadden woorden van ingenomen heid met hetgeen in de afgeloopen periode van Jhr. De Jonge in Indië werd bereikt. De landvoogd kreeg van vele kanten soms woor den van uitbundige lof toegezwaaid! Ook de anders zoozeer oppositioneele heer d'Ansem-- hourg (N.S.B.) bleek zeer ingenomen meil den gang van zaken in de Oost. En in ver band met wat hier te lande en in Indië door de respectievelijke regeeringen tegen de N.S.B. wordt ondernomen en niet onderno men, meende de Senator te moeten concludee- ren, dat de Indische regeerders heel wat be kwamer zijn dan de moederlandsche! De heeren Lohman (C.H.), Knottenbelt en d'Ansembourg bespraken min of meer uit voerig het Indische defensiewezen. Men be pleitte aanschaffing van goedgewapende kruisers en vooral van vliegtuigen. Natuur lijk werden beschouwingen gewijd aan onze positie aan den Grooten Oceaan, waar im mers zooveel gevaarlijke „brandstof" opge stapeld Ugt. Naderhand ging dr. Colijn daar wijselijk niet al te diep op in De critiek van mr. Mendels richtte zich vooral op de gevolgde „aanpassingspolitiek", waardoor de inheemsche bevolking in benar de omstandigheden zou zijn geraakt. Ook had hij bedenkingen tegen de politieke gestie van den G.G. en tegen tal van maatregelen, de ambtenaren betreffend. Daar eigenlijk niemand zulks verwachtte, werd het dr. Colijn niet kwalijk genomen, dat hij, bij de beantwoording van hetgeen de Se natoren hadden opgemerkt over de Indische begrooting, niet heel veel nieuwe gezichts punten opende. Over de naaste toekomst van ons overzeesch gewest konden nog geen be paalde mededeelingen worden gedaan. Het door den heer Knottenbelt uitgegooide „vischje" aangaande de benoeming van den nieuwen G.G. had in zooverre succes, dat de premier zoo ongeveer den datum noemde, waarop de naam van den gloednieuwen „onderkoning" in het Staatsblad zal verschij nen, en wel .begin Juni. Méér kreeg men na tuurlijk nog niet te hooren! Betreffende verschillende andere voor Indië hoogstbelangrijke zaken vernamen de luis terende Senatoren ook nog niet veel nieuws. A.s. Dinsdag wordt in den Ministerraad be slist over de defensie-voorstellen voor Indië. Men zal dienaangaande dus nog even geduld moeten oefenen! Mr. Mendels (S.D.) had ver- klaagd over het gebrek aan openhartigheid der Regeering aangaande de financiering der straks goed te keuren plannen, doch dr. Co- ljjn zei, dat die afgevaardigde zeker de han delingen der Tweede Kamer over deze Indi sche begrooting slecht gelezen had, wijl de minister daar gesproken heeft van 15 mil- lioen per jaar. Z.Exc. had eerst gedacht aan fondsvorming, doch de bezwaren, bij het Weerfonds gerezen, hebben hem doen beslui ten, andere wegen in te slaan. Voor hem blijft natuurlijk de hoofdzaak: het verkrijgen van het materieel, door welke wjjze van fi nanciering dan ook Over de Indische defensie sprak de premier overigens uitvoeriger, zonder daarom in bij zonderheden af te dalen. Hij wees erop, dat men den algemeenen toestand rond den Paci fic niet los kan zien van toestanden in Euro pa. Voor velen zal het geruststellend zijn, dat dr. Colijn kon verzekeren, dat de weerkracht van Indië ter zee grooter is dan zij ooit was, uitgezonderd en hier haalde Z.Exc. een niet-onvermakelijke herinnering op het jaar 1869, toen in het Engelsche parlement gevraagd werd, wat er moest gebeuren om het Nederlandsche maritieme overwicht te gen te gaan! Dé Kamer had echt-sehik in dit door den minister lachend medegedeelde feit uit het verre verleden. Maar een en ander wil niet zeggen al dus vervolgde Z.Exc. dat de weerkracht thans voldoende is. Zij moet nog worden op gevoerd. Er zit aan het defensie-vraagstuk heel wat vast. Men denke aan het materieel, aan de bemanning, aan de kosten, aan het verkrijgen van materieel in bekwamen tijd, aan het gereed hebben van personeel tege lijk met den aanmaak van materieel. Voorts doen zich moeilijkheden voor met aanschaf fingen, waarvoor de goedkeuring der Staten- Generaal verelscht zijn endie niet altijd tijdig kan worden aangevraagd. Zoo wat be treft de 13 bestelde bommenwerpers. Op de begrooting isgeld uitgetrokken voor slechts .7. stuks. Doch had de Regeering er geen 13; maar 7 besteld, dan was er voorloopig geen kijk geweest op spoedige levering, wijl de fa brieken eerst de groote orders afwerken en er in dezen tijd een overvloed van orders is. Er zal dus ijlings een suppletoire begroo ting worden ingediend. De heer Mendels interrumpeerde: U loopt de kans, dat u de kosten zelf moet betalen! Dr. Colijn: In dat geval zal men mij fail liet moeten verklaren! (Gelach). Over 'de Indische financiën sprak de pre mie* ook meer uitvoerig. Hij wees niet zon der voldoening op het feit, dat sedert zijn op treden het tekort op den gewonen dienst van 83 millioen tot 11 millioen werd terugge-' bracht. En als de begrooting voor '37 (die in Indië eerst in Juli gereed komt) verdere schuldvermeerdering afsnijdt, dan zal de eerste door den minister van meet af aan beoogde étappe bereikt zijn. Ik behoef wel niet te zeg- gen, welk een arbeid dédraan verknocht is geweest!" zoo verklaarde dr. Colijn met eeni gen nadruk. En hij verzekerde, dat 't voor i hem een groote voldoening zal zijn als hij bij zijn aftreden kan zeggen, dat onder zijn be leid de Indische schuld niet is toegenomen. !En dr. Colijn vertrouwde, dat in '37 de schuldvordering tot staan zal zijn gekomen. (Bravo's). De premier erkende, dat de grens der be zuinigingen bereikt is. De vraag, of Neder land méér hulp aan Indië had kunnen bieden, ontkende dr. Colijn. Indië is armer dan Ne derland, erkende de minister van Koloniën, maar zijn budgetaire positie is véél beter, want 'hier valt er nog een gat van vele tien tallen millioenen te stoppen! Mr. Mendels had gevraagd, wat nu eigen lijk de bijdrage van 25 millioen aan Indië, door Nederland had te beduiden. Heel eenvoudig aldus Z.Exc., zoodoende kan Indië weer lee- nen (tot een bedrag van 25 millioen-, zon der dat de Indische schuld toeneemt. Neder land moet de rente 5. 4 en de aflossing binnen 40 jaar betalen. De economische toestand. Met uitzondering van de koffie verkeeren de Westersche cul tures in een iets betere conditie, en evenzoo de inheemsche exportproducten. Wel zijn de loonen zoo laag, dat aan dividenden niet mag worden gedacht. Ten aanzien van de voedselschaarschte hoede men zich voor overdrijving, zoo ging dr. Colijn voort. Volgens den vice-president van den Raad van Indië, mr. Meyer Ran- neft, door Z.Exc. „de beste Java-kenner" ge noemd, is de voedseltoestand thans zeker niet slechter dan 25 jaar geleden. Men moet trou wens een en ander niet steeds in verband met de Regeeringsmaatregelen brengen. Ten aanzien van voedselschaarschte in bepaalde streken treedt de Regeering actief op. Die voorziening geschiedt somtijds tegen kost prijs, somtijds gratis. Omtrent den huidigen toestand telegrafeerde de G.G.: Voedselvoor ziening voldoende snel en accuraat. Afdeeling steunaanvragen steeds binnen enkele dagen. Algemeene toestand en vooruitzicht: niet on gunstig. Dr. Colijn was van meening, dat de alar meering in de locale bladen vaak overdreven bleek te zijn. Zeker, beaamde de premier, men moet de toestand met zorgzaamheid blij ven volgen, doch zy is niet direct ongunstig. Aangezien de inlandsche bevolking sterk af hankelijk is gebleken van den bloei van het Westersche bedrijfsleven aldus ging dr. Colijn voort zal er omvorming van de zui- ver-agrarische gemeenschap in gemengd ln- dustrieel-agrarische gemeenschap moeten plaats hebben. Hoe langzamer dat groeipro ces is, hoe meer kans van slagen! Maar die industrialisatie doet de invoermogeljjkheden slinken en reeds daarom achtte de minister het denkbeeld omtrent „imperiale zelfvoorzie ning" een „droombeeld". Wel zijn Indië en Nederland verplicht elkaar zooveel mogelijk te helpen. De algemeene indruk van den mi nister was, dat de offers, door Nederland gebracht, zeker opwegen tegen die, door In dië getoond. De heer Schoemaker (R.K.) had gesproken over voorkeursrechten, doch de premier betoogde, dat die wel mogelijk zijn voor Nederlandsche producten in Indië, maar niet omgekeerd, en wel door bepalingen in tractaten van Londen van 1824 en Sumatra van 1874. Aangaande de staatkundige vraagstukken deelde dr. Colijn als zijn inzicht mee, dat van hem geen voorstellen tot wijziging der Indi sche Staatsregeling te wachten zijn. Een en ander moet maar wachten tot rustiger tijden. Er komt dus niets van de instelling van een „Rijksraad" of het doen afvaardigen van In dische afgevaardigde in de Staten-Generaal, waarover respectievelijk de heeren Lohman (C.-H.), Knottenbelt (V.B.) en d'Ansem- bourgh (N.S.B.) hadden gesproken. De lof, door alle aan het woord gekomen leden (behalve die der S.D.A.P.), den straks aftredenden landvoogd gebracht, onderschreef dr. Colijn volkomen. En hij hoopte, dat de allerdonkerste tijden voor Indië achter den rug liggen, welk laatste woord door applaus werd gevolgd. Er werd nog gerepliceerd. En daarbij kwam de heer d'Ansembourg nog aan de beurt. Hij ging nog even in op hetgeen dr. Colijn over het bezoek van ir. Mussert aan den G.G.- had gezegd, namelijk, dat dit feit Z.Exc. aller minst „pijnlijk" had getroffen, gelijk de afge vaardigde veronderstelde. Uiteenzettend, dat de Regeering gemeenlijk niet optreedt tegen beginselen eener partij, maar eventueel wel tegen de wijze, waarop deze worden geopen baard. Daarom kan er ook verschil bestaan in het Regeeringsoptreden tegen de N.S.B. hier te land en in Indië. „Wanneer de heer De Jonghe hier op mijn plaats had gezeten, had hij zeer waarschijnlijk niet anders dan ik gehandeld," aldus Z.Exc. die erop liet vol gen: „En ik had op zijn plaats gezeten, waarschijnlijk ook niet anders gehandeld!" De heer De Marchant bleek van deze uit eenzetting niet veel te begrijpen. En dr. Colijn verduidelijkte zijn standpunt nóg eens nader, erop wijzend, dat hier te lande ên de éed van trouw aan den leider, die geen Regeeringspersoon is, èn de wH waarop tegen de Regeering wordt geage het verbod voor ambtenaren noodzaken^ maakt. De premier noemde de rede, door Mussert dezer dagen in Den Haag houden, en riep uit, dat men hier te mak*" had met een .vulgaire bestrijding, waaraf* een behoorlijk, fatsoenlijk man zich nft schuldig maakt!". Dit woord wekte eeni» sensatie in de zaal en op de tribunes. De begrooiting kwam er zonder stemming alsmede na eenig debat die voor SuhI name. En eveneens de korting op de salaris sen van de rechterlijke macht hier te land waartegen alleen de heer Knottenbelt (VB^ ernstige bezwaren bleek te hebben. Gij hebt kou gevat I Gii hoest en Gij „doet" er niets aan. Past opl Bijna alle ernstige borstziekten zijn het gevolg van 't verwaar- loozen eener verkoudheid. Kom dadelijk de natuur te hulp, door de vastzittende slijm, die ziektekiemen bevat, te verwijderen. Neem daarvoor een zacht en toch krachtig werkend middel, neem daarvoor Akkert Abdijsiroop, die als balsem zal zijn voor Uw zieke en ontstoken ademhalings-organen. De vastzittende slijm zal dan loskomen. Uw ademhaling zal weer diep en vrij worden, die hoest, dat piepende geluid verdwijnt. Weldra zult Gij, evenals zoovelen vóór U, de Abdijsiroop prijzen als een betrouwbaar middel bij Hoest, Verkoudheid, Bronchitis, Kinkhoest, Griep en Borstbenauwdheid. ZONDAG 17 MEI. Hilversum I, 1875 m. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 6.00 NCRV, 7.45—11.30 KRO. 8.30 Gezongen H. Mis. 9.30 Gewijde muziek. 9.50 Ned. Herv. Kerkdienst. Hierna: Gewjjde muziek. 12.15 KRO-orkest. 1.00 Boekbespreking. I.20 Vervolg concert. 2.00 Godsd. onderricht. 2.30 De Philips-Harmonie. 3.10 Kunstbeschouwing. 3.30 PhiUps-Harmonie. 4.10 Gramofoonplaten. 4.30 Ziekenhalfuur. 5.00 Geref. Kerkdienst. Hierna gewijde mu ziek (Koor en orgel).. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Causerie „Huwelijksleed". 8.10 Berichten. 8.20 Gramofoonplaten. 8.30 Kon. Mil. Kapel. 9.00 De KRO-Boys. 9.15 Kon. Milit. Kapel. 9.45 Causerie „Volkenbond en Vrede". 10.00 KRO-orkest. 10.30 Berichten. 10.35 Gramofoonplaten. 10.40 Epiloog. II.0011.30 Esperantolezing. Hilversum U. 801 m. 8.55 VARA, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 6.00 VPRO, 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Orgelspel. 9.00 Berichten, tuinbouwpraatje. 9.30 Berichten, Veiligheidskwartiertje. 9.45, Orgelspel. 10.00 Berichten. Gramofoonplaten. 10.30 Juridische causerie. 10.45 Hollandsch strijkkwartet. 11.13 Causerie „Van Staat en Maatschappij". 11.28 Vervolg kwartetconcert. 12.00 De Octophonikers. 1.00 Schilderij van de maand. I.20 Kovacs Lajos' orkest. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Omroeporkest en soliste. 4.00 Sportpraatje. 4.30 Olympisch Nieuws. 4.45 Sportuitslagen. Gramofoonplaten. 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 Sportpraatje, sportnieuws, gramofoonpl. 6.00 Causerie „De vensters open". 6.30 Lezing over de Novietenkampen, V.C.S.B. 6.45 Vocaal concert. 7.10 Wijdingsdienst. 8.00 Berichten. 8.15 Concertgebouw-orkest. 9.05 Radio-Journaal. 9.20 Orgelspel en zang. 9.40 Aeolian-orkest, solisten en gem. sextet. 10.30 Gramofoonplaten. II.00 Berichten. 11.1012.00 Kovacs Lajos' orkest. MAANDAG 18 MEI. Hilversum I. 1875 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur. 11.3012.00 Gramofoonplaten. 12.15 HOV-Kleinorkest en gramofoonplaten. 2.00 Wenken voor de keuken. 2.30 Gramofoonplaten. 2.453.45 Rep. v. d. Maranatha-conferentle. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Ensemble v. d. Horst en gramofoonpl. 6.30 Vragenuur, 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Vragenuur. 8.00 Berichten. 8.15 Tiels Mannenkoor, m.m.v. solisten. 9.15 Causerie ter gelegenheid van den Vol kenbondsdag. v 9.45 Gramofoonplaten (Om 10.10 Berichten), 11.0011.30 Gramofoonplaten. Hilversum U. 301 m. Algemeen Programma, verzorgd door da AVRO. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Ensemble Jonny Kroon. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten. 10.30 Vervolg ensemblecöncert. 11.00 Orgel en zang. 12.00 Lyra-Trio. 12.45 Kovacs Lajos' orkest. I.30 Gramofoonplaten. 2.30 Voordracht. 3.00 Omroeporkest. 4.00 Vrouwen Vredesgang 1936. 5.00 Pianorecital. 5.25 Gramofoonplaten. 5.30 De „Continental Five". j 6.15 Kovacs Lajos' orkest. 7.00 Gramofoonplaten. 7.10 Viool en piano. 7,45 PTT-Kwartiertje. 8.00 Berichten. Gramofoonplaten. 8.15 Concertgebouw-orkest en soliste. 9.15 Radiotooneel. 10.00 Omroeporkest. II.00 Berichten. 11.1012.00 Micha Novy's orkest en solist, DINSDAG 19 MEI. Hilversum I, 1875 m. KRO-uitzending. 4.00—5.10 HIRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-Boys. 1.00 Gramofoonplaten. I.15 KRO-orkest. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 KRO-orkest. 3.50 Gramofoonplaten. 4.00 HIRO. 5.10 KRO-orkest. 5.00 Gramofoonplaten. 6.15 KRO-Boys. 7.00 Berichten. 7.15 Uitzending R.K. Middenstandsbond. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten. 8.10 Causerie „Hereeniging". 8.20 Gramofoonplaten. 8.30 KRO-Melodisten. 8.50 Pianoduetten. 9.05 Causerie over Werkloosheidsbestrijding» 9.15 KRO-Melodisten. 9.35 Pianoduetten. 9.50 Gramofoonplaten. 10.00 KRO-Symphonie-orkest en soliste. 10.30 Berichten 10.35 Gramofoonplaten. 10.40 KRO-Symphonie-orkest. II.3012.00 Gramofoonplaten. Hilversum n. 301 m. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten. 10.30 Jetty Cantor's Ensemble. 11.00 Huish. wenken. 11.30 Jetty Canto's Ensemble. (In den van den morgen: Reportage Aankom Ned. Ambulance uit Abessinië). 12.15 Orgelspel en zang. I.00 Omroeporkest en voordracht. 3.00 Knipcursus. 4.00 Viool en piano. 4.30 Radiokinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 De Octophonikers. 6.30 Dansmuziek. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Kinderkoor „Zanglust". 7.30 Causerie over cosmische stralen. 8.00 Berichten. 8.10 Interview Dr. Winckel. 8.20 Kovacs Lajos' orkest en solisten. 10.15 Omroeporkest en solist. II.00 Berichten. 11.1012.00 Dansmuziek,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2