GEMENGD NIEUWS Luchtvaart De postvluchten van en naar Indië Burgerlijke Stand Marktberichten HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 19 MEI 1936 De 25 millioen voor Indië. Kanovaarder had zich te ver op zee gewaagd. Kind te Delft door een auto gegrepen en gedood. Als „dames" een tneeningsverschil hebben. Roekeloosheid met den dood bekocht. Man bij vechtpartij levensgevaarlijk gewond. Voorvork van race-fiets gebroken. Door een auto overreden en gedood. Kanovaarder in zee verdronken. Kinderen verdronken. I. de Bie veroordeeld tot acht jaren. Het stoomschip Themis redt drie kanovaarders. Driejarig meisje doodgereden. Treinontsporing ParijsRome. Een geval van chantage. Twee negers gedood. De toortsdanseres te San Francisco. Laatste tocht van een ongeluksschip Land- en Tuinbouwnieuws. Fokker sticht een fonds. Per luchtschip naar Nederlandsch Indië. Twee militaire vliegtuigen in botsing De Hindenburg opnieuw naar de Ver. Staten. Marineberichten. Begrafenis S, P. FHonoré Naber. De Nederlandsche marine- menschen hebben het goed in Stockholm. SaiST d""°toSÏ 471e STAATSLOTERIJ 2.35—2.00,02—64 kg ƒ2,50—2 65, 04 VftO flk t 2.00—2.90, 50—56 kg 2.10—2.86 p. lw gouvernemenlagrorul. terwijl het voorts iu de bedoeling ligt elf woningen te bouwen voor hoofdambtenaren. waarvoor de volle huur- prijs door het gouvernement aan de gemeente zou moeten worden betaald, terwijl tevens een vrij belangrijke .huurgarantie zal worden gevraagd. (Aneta)' Het „Bat. Nieuwsblad" meldt, dat de gou verneurs van West-, Oost- en Midden-Java, Solo en Jogja op 27 Mei te Batavia bijeen zul len komen om advies uit te brengen inzake de plannen voor de besteding van de 25.000.000 door Nederland ter beschikking van Indië gesteld. (Aneta). Binnenland Kind verdronken. Zondagmiddag is het 5-jarig zoontje van den heer Slor van het Schuitendiep te Gro ningen spelende te water geraakt en ver dronken. Schipper Van Dam is Zaterdag met de mo torreddingboot te Hoek van Holland uitge varen op het bericht, dat buiten vuurschip Maas een vlet drijft, waarin een man zou zijn. Voordat de schipper de vlet had gevonden, had de Batavier 7, de boot opgepikt en aan de loodsboot overgegeven. In de boot zat de achttienjarige P. de Leeuw, wonende te 's-Gravenhage, die met zijn kano uit de Scheveningsche haven naar zee was gevaren. Aam verwomdlngem overtedesu Te Delft is Zondagmorgen een driejarig meisje van de familie G., toen zy plotseling de straat overstak, door een juist passeeren- den auto gegrepen. Het kind, dat een ernstige hoofdwonde had opgeioopen. is door de politie naar het ziekenhuis vervoerd, waar het des avonds aan de bekomen verwondingen is overleden. Twee als dames gekleede vrouwen kregen Vrijdagnamiddag op de Hoogstraat te Rotter dam een meeningsversctüU, dat zoo hoog liep, dat een de andere in den linkerwijsvinger beet De beet was werkelijk raak, want het bovenste lid van den vinger moest in het zie kenhuis worden afgezet. Tegen de vrouw, die gebeten heeft, is ter zake van mishandeling procesverbaal opgemaakt. De 24-jarige H. Slijkhuizen maakte Zondag nacht om half twee, zonder daartoe gerech tigd te zijn, een ritje op den motor van een kennis, met wien hij eenigen tijd in een café had doorgebracht. Hg tolde met groote vaart eenige straten door. Op den hoek van de Vio lenstraatNieuwe Boteringestraat reed hij pardoes tegen een taxi op, die eveneens met groote snelheid voorbijreed. Slijkhuizen werd van den motor geslingerd en zwaar gewond. Toen de politie-dokter arriveerde, was hij overleden. De motor, die zwaar beschadigd was, is door de politie in beslag genomen. Zondagavond, na afloop van een muziek concours te Jabeek, kreeg het gemeenteraads lid J. L. ruzie met de 28-jarige F. D., Neder- landsch inwoner van het Duitsche grens- plaatsje Hiielsberg. J. L. heeft hierbij zijn tegenstander met een mes zoodanig in het onderlijf gestoken, dat de ingewanden er uit puilden. Geneeskundige hulp was dadelijk ter plaatse. In levensgevaarlijken toestand ls F. D. naar het ziekenhuis te Sittard gebracht 3. h. is door de marechaussee gearresteerd. Zondagochtend reden acht wielrenners van de vereeniging „Hollandia" uit Den Haag in flinke vaart langs den Gouwsluiserwcg in de geemente Alpen a. d. Rijn. Naby de brug brak de voorvork van het racerijwiel van den 176- jarigen W. Wijants. De jongen reed tegen een boom en sloeg naar links juist voor de wielen van een paasee renden auto. Hoewei de be stuurder, de heer A. Prins uit Den Haag, nog trachtte te remmen, kon hjj niet verhinderen, dat de jongen een eind door den auto werd meegesleurd. In bewusteloozen toestand werd hij opgenomen. Hü bleek een ernstige hoofd wonde en inwendige kneuzingen te hebben. Een voorbijkomende geneesheer uit Wasse naar verleende de eerste hulp waarna W. naar het gemeenteziekenhuis aan den Zuid wal in Den Haag werd overgebracht De voor vork van zyn rijwiel vertoonde een oude breuk. Gisteravond is de jongen in het ziekenhuis overleden. Zondagavond ruim half zeven reed de heer B. C. V. uit Heerenveen met zifn auto met een snelheid van ongeveer 50 00 km per uur in de richting van zijn woonplaats Ter hoogte van de Boxumerweg onder Gautum naderde van de tegenovergestelde richting een wiel rijder, de heer G. Hardorf van Boxum, die den rijweg bereed, waardoor de autobestuurder in de meening verkeerde, dat hij den weg wilde oversteken, hi( lette daarbij te veel op den wielrijder en zag niet, dat rechts van hem nl. van den Boxumer weg 2 dames de Overijsel- schestraat wilden oversteken. Eerst op het laatste oogenbllk zag hij deze, maar toen was het te laat, althans voor één van haar. De 19- jarige Tetje Tanja wonende te Leeuwarden, Word aangereden au kwam aan de overzijde van den weg w den berm terecht, waar zij bleef liggen met een verbrijzeld onderbeen en een zware hersenschudding. Op last van twee doktoren werd zü per auto naar het diaconesaenhuis te Leeuwarden ver voerd, waar zy is overleden. De wielrijder, die naar hy verklaarde, ook werd gewond, kwam er met een verwonde rechterwang af. BELGISCHE SCHIPPER BELOOND, De Nederlandsche regeering heeft aan schipper Frédéric Vanderwal van het Belgi sche visschersvaartuig Union Transport O. 161. uit Oostende, als blyk van waardeering voor het zeemanschap door hem betoond by de redding op 27 December j.i. van de beman ning van den Scheveningschen motorlogger Cornelia SCH. 135, een gouden horloge met toepasselijk inschrift toegekend. VUt/(STOKEN VAN BURGERDAM DOOR MUGGEN VERDUISTERD. De muggen-zwermen, hebben zich ook uit gebreid over het Zuidelijk deel van het IJsel- meer en Pampus. Zij bedekken het inwendige van de visschersschuiten, én de schepen die de Oranjesluizen blnnenloopen. De lenzen van den Burgerdammer vuurtoren herbergen des avonds zooveel muggen, dat het licht er door verduisterd wordt. Twee inzittenden gered. Bij het kanovaren op de Noordzee ter hoogte van "het stille strand is Zondagmiddag dicht bij de boerdery Van der Made de 18- jarige E. v. W., door het omslaan van zjjn kano, verdronken. De twee andere inzitten den, de 19-jai-ige W. H. en de 20-jarige W. S., geraakteu eveneens te water, doch konden worden gered. Het lijk van K. v. W. is nog niet gevonden. De Canadeesche kano, waarmede het onge luk geschiedde, bevond zich op ongeveer een kilometer uit de kust en had een zeil op. Door den wind sloeg de kano om en geraak ten de drie jongens te water, Op het hulpgeroep kwamen van. verschillen de kanten kano's te hulp die twee der jon gens uit zee wisten te redden. De 18-jarige E, v. W., was evenwel reeds afgedreven en werd niet meer gevonden. Zaterdagmiddag waren een aantal jongens in het kanaal langs de markthallen in Am sterdam West aan het baden. De 10-jarige van Hulsen, die de zwemkust niet machtig was, waagde zich ook in het water. De jon gen zonk onmiddellijk weg. Een 17-jarige jon gen, die op eenigen afstand eveneens aan het baden was, dook den jongen na, doch toen hij hein eindeljjk uit het water had gehaald, was de jongen reeds overleden, Zaterdagmiddag ia te Kampen een twee jarig dochtertje van den heer B, van Zuthem, terwijl het met ©en zusje was gaan wandelen, van een vlonder aan den Haatianderweg ge vallen en verdronken. Weliswaar kwam de vader zijn kind spoedig te hulp, doch de levensgeesten bleken toen reeds te zijn ge weken, ih de strafzaak tegen den 32-jarigen Os- schen arbeider J, de Bie, terzake van inbraak in 1928 bij G, Pijnappel te Heesch en den roof overval bij Van Sleeuwen te Dlnther, heeft de advocaat-generaal by het Gerechtshof te 's Her togenbosch, bevestiging van bet vonnis der rechtbank, waarby de verdachte werd veroor deeld tot acht jaar gevangenisstraf, geëischt. Het hof veroordeelde verdachte dienover eenkomstig. Alleen het voorarrest zal op deze straf in mindering worden gebracht. Zondagmiddag is in de Rotterdamsche haven aangekomen het Duitsche s.s. Themis, dat op de Noordzee .voor Scheveningen drie kano vaarders, die door stroom en wind waren af gedreven en geen kans meer zagen den wal te bereiken, heeft opgepikt. De drie jongens, G. en L. de G., en J. S., allen 15 jaar oud. hadden reeds geruimen tyd op zee rondgezwalkt en getracht de aandacht te trekken van diverse passeerende loggers, die hen echter niet opgemerkt hadden of althans geen erg er in gehad hadden, dat de jongens zich in nood bevonden. De knapen zyn te Rotterdam in totaal uit- geputten toestand aan wal gebracht en op het hoofdbureau ondergebracht, waar zy wat zyn opgeknapt. Nog Zondagavond ls het drietal onder polittegeleide naar de ouderiyke wonin gen in Den Haag overgebracht. NOORSCH STOOMSCHIP IN MOEILIJKHEDEN. Krukas van ©en der machines ge broken. Het Noorsche s.s. „Stavangeren' heeft in den nacht van 'Zaterdag op Zondag met ern stige maciuneschade te kampen gehad. Toen het schip naby Terschellingerbank was, brak een krukas van een der machines, waardoor de boot hulpeloos ronddreef. De kapitein zag zich genoodzaakt noodseinen te geven. Hierop is van de reedery Doeksen van Terschelling een bergingsboot uitgevaren. Zondagmorgen vroeg gelukte het verbinding met het schip te krijgen. Er stonden nogal een hooge zee en een harde N.O.-wind, zoodat het niet ge makkelijk was de „Stavangeren" op sleeptouw te nemen. De boot is Zondagmorgen naar Amsterdam op sleeptouw genomen. Het schip zal gerepareerd worden by de Amsterdamsche Droogdokmaatschappij. Omstreeks 12 uur in den nacht kwam de boot te IJmuiden In zicht. Aan den Verversdyk te Delft ts Zondag morgen 11 uur het 3-jarig dochtertje van de familie G., toen het plotseling de straat over stak, door een auto gegrepen en ernstig ge wond door de politie naar het gasthuis ver voerd. Des middags is het kindje in het gasthuis aan de kwetsuren overleden. Buitenland BRUIDSPAAR GEDOOD OP ONBE- WAAKTEN OVERWEG. Te Youngstown is een auto, waarmede een bruidspaar met hun ouders van de trouw plechtigheid terugkeerde, op een onbewaak- ten overweg door een trein gegrepen. Alle inzittenden van den auto werden gedood. DOODELÏ JKE ONGELUKKEN, Tydens de internationale solituderaces heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan, waarby drie menschenlevens verloren gingen. Tijdens de race van motoren met zijspan reed de Beiersche renner Schneider door onbekende oorzaak plotseling op ongeveer 4 km van de start tegen een boom. De man in den zy- wagen, Handelshauer, was op slag dood, Schneider zöó zwaar gewond, dat hy korten tijd later overleed. Verder werd een tegen den boom leunenden toeschouwer ter plaatse ge dood. Twee dooden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de sneltrein ParijsRome gederailleerd in het station van La Roche (ten Z. van Genève). De machinist en een stoker kwamen om het leven, als gevolg van het omslaan der loco motief. Voor het overige zijn er geen slacht offers te betreuren. Een zoon van den voormaligen gouverneur van den staat New York, Smith, heeft een aanklacht ingediend tegen zyn vroegere vrouw wegens chantage. Deze klacht heeft geleid tot de inhechtenisneming van een ad vocaat en een speurder, die Smith jr. geld hadden afgeperst ten voordeeie van zijn vroe gere vrouw. Deze laatste heeft aan de justi tie meegedeeld, dat zij van de 1609 dollars, die verscheidene malen door haar ex-echtge noot waren betaald, telkens slechts 1000 dol lars had ontvangen. Uit Gordonsville, in den staat Virginië, wordt gemeld: Na een commissaris van politie, die hem wilde arresteeren, te hebben gedood, zochten eèn neger en zyn zuster een toevlucht in een hut, waar zy zich gedurende zes uur verde digden tegen de politie, gewapend met mitrail leurs, en verscheidene honderden gewapende burgers. Tenslotte slaagde een politieman er in, plat op zyn buik, gedekt door het vuur van de belegeraars, naar de hut te kruipen en deze in brand te steken De negerin het zich het eerst zien en werd door een schot gedood, een later volgde haar broer. Beide lijken werden door de vlammen verteerd voor de oogen van de belegeraars. Men vreest, dat In een nachtgelegenheid te te San Francisco, waar een toortsdanseres brand veroorzaakte, vier menschen in de pa niek waren omgekomen. Thans wordt de dan seres vervolgd wegens een overtreding: het manoeuvreeren met een open vlam, hetgeen verboden is. Volgens één lezing was de brand ontstaan doordien en der toeschouwers de danseres een fakkel trachtte te ontnemen teneinde er een cigaret mee aan te steken. Het vertrek waarin de brand ontstond had maar één, smallen uitgang. Er waren luiken voor de ramen. In den Stillen Oceaan in de buurt van Hawaiï is gisteren de Amerikaansche onder zeeboot „S 4" op iast van het Amerikaansche departement van Marine tot zinken gebracht. De „S 4" is het ongeluksschip, dat op 17 December 1027 met 40 Amerikaansche zee lieden aan boord ten onder ging, nadat het ter hoogte van Princetown in den staat Mas- sachusetts met een ander schip in botsing was geweest. Niettegenstaande de vertwyfelde reddingspogingen, welke verscheidene dagen duurden is men er destijds niet in geslaagd de boot te lichten. De bergingspogingen moe sten ten slotte in verband met een zwaren storm opgegeven en de bemanning van de onderzeeboot aan haar lot worden overge laten. Later kon de „S 4" weer aan de opper vlakte worden gebracht waarna het als ver zorgingsschip werd ingericht. Thans is de ongelukkige onderzeeër voor goed tot zinken gebracht en wel op een plaats waar het water even diep is als daar waar de veertig zeelieden hun leven lieten, NEDERLANDS ZUIVEL OP DE FOIRE DE PARIS, Het Zuivelbureau te 's-Gravenhage deelt mede: Te midden van de inzendingen, die een onderdeel vormen van de Nederlandsche Deel neming op de Foire de Paris (Paryaclie jaar markt) worden de Holiandache zuivelproduc ten op aantrekkelijke wijze aan de bezoekers voorgesteld. Een echt Nederlandsch trio: een kaasboerin, een molen en een koe vormen het centrum van de op den achtergrond door den Sierkunstenaar Henri Pleck geschilderde voor stelling, waarboven de woorden „La Hol- landepays de laitage par sa nature, of vertaald: „Nederland van nature een zuivel- land", zyn aangebracht. De voorgrond van het doek wordt ingenomen door een natuur getrouwe weergave van een reeks vaatjes bo ter, blikjes melkproducten en kazen; speciale aandacht wordt gevestigd op de Ryksmerken, waaraan de consumenten de echte Nederland sche kaas en boter kunnen herkennen. Van de kaas zyn ook mooie exemplaren in natura aanwezig. Goudsche- en broodkazen, roode en gele Edammers, en by het zien van deze voortreffelijke producten van Nedérland- schen bodem zal het Fransche publiek wel kunnen begrijpen waarom zooals de op schriften aanduiden Nederlandsche kaas over de geheele wereld wordt verhandeld en door niet minder dan 71 volkeren wordt ge geten. HEFFING OP MELKPOEDER, Naar w(| van bevoegde zyde vernemen, ligt het in de bedoeling, dat de heffing op melk poeder, welke met ingang van 26 April J.l. van 15 cent verhoogd werd tot op 18 cent per kg, dit jaar onveranderd zal blijven gelden, behou dens ingrijpende wijzigingen in de omstandig heden. Doei o.tn.s bevordering van de op leiding tot viiegtaigbestnurder. Fokker stelt f 100.000 beschikbaar. De bekende vliegtuigbouwer Antonie Fok ker, directeur van de N V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek te Amsterdam, heeft ter gelegenheid van het feit, dat het op Zaterdag 25 jaar geleden was, dat hij op een door hem zelf ontworpen en gebouwd vliegtuig de voor het verkrijgen van het brevet van vliegtuig bestuurder vereischte proeven aflegde, op grond van zyn belangstelling voor de Neder landsche luchtvaart besloten (hetgeen wy reeds In 't kort in ons nummer van Zater dag opnamen) een Nederlandsche stichting in het leven te roepen, welke zich onder den naam A, H. G. Fokker-fonds ten doel stelt: 1. Het bevorderen van het opleiden bin nen den kortst mogeiijken tyd van een zoo groot mogelyk aantal Nederlanders tot vlieg tuigbestuurder, zuUc byzonderlijk In verband met het belang, dat de nationale defensie heeft by een krachtige versterking van de reserve aan vliegtuigbestuurders, door een aantal Nederlanders, die voor een opleiding tot vliegtuigbestuurder geschikt zyn te ach ten, geheel of gedeeltelijk tegemoet te komen in de kosten, aan zulk een opleiding ver bonden. 2. Voor zoover daarin niet op andere wijze wordt voorzien, steun te verleenen aan: a. Nederlandsche luchtvaartpioniers en we duwen en weezen van dezen, b. Nederlanders, die in de uitoefening van de civiele of militaire Nedertandersche lucht vaart geheel of gedeeltelijk invalide werden en weduwen en weezen van dezen; c. weduwen en weezen van Nederlanders, die by de uitoefening van de Nederlandsche civiele of militaire luchtvaart het leven ver loren; een en ander voor zoover de betrokkenen in behoeftige omstandigheden verkeeren, 3. Het bevorderen van de verdere ontwik keling van de Nederlandsche luchtvaart in het algemeen, b.v. door het in bijzondere gevallen verstrekken van studiebeurzen aan hen, die zich voor een functie in die luchtvaart voorbereiden. 4. Het verleenen van steun aan het nemen van het initiatief tot maatregelen, wanneer zulks ter beoordeeling van het bestuur van het A, H, G. Fokker-fonds aan den bloei van de Nederlandsche luchtvaart ten goede kan komen. De heer Fokker heeft besloten, een bedrag van f 100,000 te bestemmen om daarmede het A. H. G. Fokker-fonds in het leven te roepen, waarmede hy dus een krachtige daad verricht. MededeeUngen van dr, Eckener. Dr. Hugo Eckener is na zyn vlucht met de Hindenburg over den Atlantischo Oceaan te Friedrichsbafen teruggekeerd. In een onder houd verklaarde dr. Eckener zich zeer tevre den over den vliegtocht naar en van de Ver. Staten. Wat betreft de iuchtschipverbinding tua- schen Nederland en Tndië zeide dr. Eckener, dat reeds eenige jaren onderhandelingen wor den gevoerd over de oprichting van een dergelyken dienst. Tot een definitief resultaat hebben deze onderhandelingen nog niet ge leld. Eenige maanden geleden heeft dr. Ecke ner besprekingen gehad met den vertegen woordiger van het Nederlandsche luchtschip- Syndicaat. Met dezen heeft hy afgesproken dat de onderhandelingen zullen worden voort- geet, zoodra de Hindenburg tien reizen over den Noordelijken Atlantischen Oceaan heeft volbracht. Het Nederlandsche Luchtschipsyn dicaat zal de af te leggen route bepalen evenals de vertrektijden. Dr. Eckener heeft hij een bezoek aan Ne- deriandsch-Indië, eenige jaren geleden, het landingsterrein by Batavia bezocht. Hy be rekent den afstand van ongeveer 12,000 km ihet de Hindenburg in ongeveer 4% dagen te kunnen afleggen. Twee militaire Duitsche vliegtuigen zyn tydens een oefening by Frankrijk a,d. M. met elkaar in botsing gekomen. Het eene viel op een boerderij en vernielde er het dak van. De moeder van den boer werd gedood. De be stuurders der vliegtuigen wisten met para chutes te dalen en liepen geen letsel op. De tóestellen zijn- vernield. Zondagochtend om 5.42 Midden-Europee- scheu tyd is het luchtschip „Hindenburg" ge start voor zyn tweede reis naar Noord-Ame rika. Aan boord bevinden zich 40 passagiers en 130 kg post. Ook het luchtschip „Graf Zeppelin" zweeft reeds weer boven den Atlantischen Oceaan. Qrrj vier uur in den nacht van Zondag op Maandag heeft de Zeppelin te Pernambuco haar thuisreis naar Europa aanvaard. Van ochtend om vyf uur voer zij op 115 km ten Zuiden van den evenaar. Vertraging tengevolge van tegen wind. Het luchtschip Hindenburg, op de uitreis naar de Ver. Staten, heeft vertraging ten gevolge van slecht weer en tegenwind. Gistermiddag om 4 uur (Greenwichtyd) (meldde de gezagvoerder, dat het luchtschip Woensdagmorgen te Lakehurst zal aankomen, d.w.z. 24 later dan men had verwacht. Gisteravond om 7 uur bevond het lucht- sóhip zich op 1100 km ten Zuidoosten van New Foundland. De „Sperwer" (terugreis) vertrok 18 Mei van Athene en arriveerde denzelfden dag te Amsterdam. De „Lyster" (heenreis) vertrok 18 Mei van Modan en arriveerde denzelfden dag te Ban- doeng. Luitenant ter zee lc kl. G, Mante, toege voegd aan den ondercommandant der marine te Vlissingen, is overgeplaatst aan boord van den kruiser De Ruyter te Schiedam. Luitenant ter zee 2e kl. P. Schotel is over geplaatst van Willemsoord naar Vlissingen en geplaatst aan boord van Hr, Ms. mynenlegger van Meerlant. Officier van den marinestoomvaartdieiist le kl. A. J. Romyn is overgeplaatst van Hr. Ms. torpedoboot Z 7 te Nieuwediep aan boord van Hr. Ms. van Meerlant te Vlissingen. De te Groningen tot arts bevorderde semi- arts M, J. Nubé is bestemd to officier van gezondheid 2e kl. by de Koninklijke Marine. By Kon. besluit van 9 Mei zyn, met ingang van den datum van dit besluit, bij de Kon. marine-reserve bevorderd a. tot luit ter zee der le kl. luit ter zee der 2e kl. A. S. de Bats; b. ot luit ter zee der 2e kL de luits. ter zee der 3e kl, T. J. Broers, P. O. de Groot, H. A. Winkelman, M, Jansen, H. Deekens, A. A. Arps, G. S. van Dijk, F. J. Damen, P. Span en J. Mak; c. tot off. van den M.S.D. der 2e kl. off. van den M.S.D. der 3e kl. M, Berrevoets. Onder zeer groote belangstelling, vooral van de zyde der marine, ls gisteren op Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage, teraardebesteld het stoffelijk overschot van schout by nacht S. P. 1'Honoré Naber, een zeer bekende figuur in marinekringen en schrijver van een groot aan tal boeken, gewijd aan de historie van Hol lands scheepvaart. In de aula speelde de organist Gezang 180 en het Wilhelmus. Ais eerste spreker trad naar voren de heer Mollema, die als vriend gewezen heeft op den velen arbeid, welken de overledene heeft ver richt. Spr. schetste den thans ontslapene als den historicus en ais den marineman, waarby hy vooral wees op het tydvak, gedurende het welk de heer Naber als leeraar verbonden was aan het opleidingsinstituut te Willemsoord. Vervolgens voerde het woord de heer W. A. Engelbrecht, die het verlies schetste, dat de Van Lin3choten-Vereenlging door dit heengaan iydt. Daarna sprak dr. H, Mulder, die getuigde van den eerbied, welken hy voor den heer Natoer koesterde. De overledene was, aldus spr„ een mam met een sterke overtuiging, die het volk als marine-officier en vooral ook daarna groote diensten heeft bewezen. Met hem is heengegaan een eeriyk, over tuigd man, een arlstocraiat vaui geest en ge moed. Jhr. Van den Berch van Heemstede heeft namens de Ver. voor de Luchtveiart de ver diensten in het licht gesteld, welke de heer Naber voor de ontwikkeling van de Neder landsche luchtvaart heeft gehad. Vice-admiraial De Graaiff verklaarde, een schets van wat de heer Naber voor de weten schap heeft gedaan, aan meer bevoegden over te laten, maar, hoewel de overledene reeds in 1913 den actieven dienst heeft verlaten, wel te willen getuigen van zyn bewondering voor wat de heer Naber heeft verricht voor de marine, met name voor de adelborsten, die hy opleidde, Namens alle leerlingen-adelborsten van de negentiger jaren, tot wie ook spr. behoorde, gaf hy uiting aan zyn gevoelens van dankbaarheid. Nadat nog de heer Graadt van Roggen, oud- zee-officier, het woord had gevoerd, heeft de zuster van den ontslapene, mej. Johaiuia Naber, woorden van dank gesproken tot de vrienden, die haar broeder ook gedurende de laatste jaren van zyn ziekte trouw bleven en door hun bezoeken hem veel vreugde schonken. Het leven van myn broeder, zoo zetde zy, is dikwijls zwaar en moeliyk geweest, hetgeen voortkwam uit zyn eigenaardig karakter. Hy was zeer sterk een gevoelsmenseh. De jaren, die hij aan het Instituut verbonden was, waren de gelukkigste van zyn leven. Hierna werd de kist grafwaarts gedragen. Vele bloemstukken dekten de baar. Aan de groeve heeft een broer, prof, mr. 1'Honoré Naber, voor de betoonde deelneming bedankt DE „DE RUYTER", De nieuwe Nederlandsche kruiser „De Ruy ter", die tydens zyn proeftocht voor een paar dagen was teruggekeerd naar de werf van Wilton-Feyenoord, te Schiedam, teneinde daar in het dok te worden gereed gemaakt voor de snelheidsproeven, is gistermorgen opnieuw naar zee vertrokken. Uitstapjes en feestelijke ontvangsten. De onderofficieren van het Nederlandsch eskader, dat op het oogenbllk in de haven van Stockholm ligt, hebben Zaterdag een tocht met autocars in de omstreken der stad ge maakt, waarna hun een maaltyd werd aange boden in een restaurant in een der buiten wijken. De officieren waren uitgenoodigd od een diner in het marinestation en vyftlg leden der bemanning zaten aan een souper en brach ten vervolgens een bezoek aan Tivoil Zondag waren vyftig opvarenden' in het Stadion. Zondagavond bood de Zweedsch- Nederlandsche vereeniging den officieren een diner dansant in het Grand Hotel aan Ook voor gisteren stonden uitstapjes op het programma. Gisteravond gaf de gozant 01.' WoëÏÏÏ ',"kad" (Niet officieel) 5de klasse, 1ste Ijjat Trekking; van Maardag ig iuri Hooge Priizen f 25.000 294 1.000.— 1789 8305 14518 400 2735 4267 9802 200 2129 3936 7243 100.- 3655 0135 9392 10141 11866 l m™ 13932 16075 18993 Prijzen van 70.— 84 100 107 U2 340 370 514 07. 681 769 813 893 904 985 967 1068 1251 1517 1743 1822 1922 1957 17a? 1971 1991' 2318 2326 2433 2793 2862 3131 3254 3275 3409 3643 3715 3767 3836 3990 4016 4257 4476 4482 4531 4551 4812 XIM 5293 5344 5923 5961 6106 6193 64o8 3538 6573 6892 6914 6934 6995 7019 7325 747» 7562 7797 7837 7945 7989 8150 8187 R219 8255 8291 8488 8517 8664 9017 9131 3149 9188 9266 9273 9403 9510 9621 9753 9858 10605 11098 11184 11224 11402 11592 11752 118» 11920 12056 12236 12670 12695 12798 12914 13015 13041 13150 13176 13325 13445 13471 13511 13859 13982 14137 14527 14600 14608 14872 14879 149» 15228 15281 15352 15365 15376 15430 15533 15660 15678 15744 15769 15881 15963 16097 16448 16525 16822 16876 16923 17258 17451 17722 17779 18255 18395 1«<W> 19501 1»"0 1-194 18837 18921 18924 18930 19186 lttistiif J**iH 19576 19600 19688 19719 19846 19853 19978 20072 20099 20165 20202 20358 20481 20618 20769 20934 Nieten 60 128 159 170 177 192 200 263 398 399 412 598 602 662 667 703 786 791 798 812 830 953 955 tooi 1049 1051 1120 1135 1169 1209 1288 1330 1336 1376 1500 1506 1568 1592 1686 17M 1762 1785 1812 1870 1873 1931 1942 1933 2012 2021 2075 2077 2210 2254 2257 228» 2290 2306 2334 2365 2401 2412 2564 2579 2586 2670 2724 2744 2761 2770 2864 287g 2905 2926 2086 3110 3125 3176 3301 3325 3371 3450 3480 3488 3569 3574 3814 36H 3667 3678 3683 3806 3872 3892 3901 397» 4024 4048 4092 4133 4191 4255 4280 4299 4326 4345 4367 4389 4414 4457 4471 453* 4569 4620 4643 4675 4739 4754 4763 4813 4871 4968 4999 5019 5023 5055 5060 610* 5235 5402 5437 5503 5508 5609 5752 5768 5769 58*72 5912 5947 5988 6006 6008 (M)l« 6120 6131 6181 6214 6271 6293 6313 6349 6419 6513 6566 6648 6672 6707 6741 6810 6860 6904 6923 6957 6972 7025 7077 7103 7158 7214 7215 7310 7314 7323 7401 744» 7510 7539 7704 7735 7823 7851 7867 788» 7997 8001 8023 8090 8183 8265 8274 834» 8383 8458 8461 8464 8529 8540 8608 8S09 8633 8712 3916 8975 9037 9176 9198 9214 9322 9346 9383 9390 9408 9447 9455 9498 9499 9503 9508 9530 9543 9591 9598 9628 9744 9757 9827 9857 9872 9885 9888 99-74 10011 10038 10056 10111 10157 10220 10264 10268 10337 10450 10484 10516 10610 10625 10649 1066» 10706 10718 10754 10849 10857 10922 10989 11015 11045 11102 11154 11176 11180 11215 11221 1123* 11239 11247 11251 11329 11330 11349 11518 U531 11597 11603 11606 11621 11680 11686 11751 linftï 11804 11900 11910 11934 11969 11972 12048 12049 12069 12184 12207 12301 12334 12336 12354 12309 12407 12421 12433 12437 12472 12498 12544 125-78 12600 12661 12667 12787 12817 12902 13095 13128 13138 13197 13284 13290 13333 13449 13457 13470 13528 13562 13584 13629 13692 13722 13723 13737 13808 13900 13907 13935 13939 13969 14002 14978 14090 14105 14110 14128 14155 14107 14204 14418 14468 14509 14545 14559 14589 14618 14631 14652 14655 14660 14724 14730 14757 14784 14885 14921 14939 14990 15046 15052 15U4 15130 15166 15227 15294 15330 15334 15364 15473 15488 15492 15522 15526 15546 15682 15613 15754 15825 16913 15932 15943 15944 15994 16024 16050 16107 16219 16228 16235 16260' 16341 16380 16396 16401 16415 16420 16472 16479 16541 16546 16560 16579 16606 16-/43 16755 16791 16811 16828 1690S 18974 16987 17084 17098 17128 17146 17162 17172 17183 17184 17190 17267 17312 17431 17591 17593 17604 17641 17651 17683 17744 17866 17869 17895 17923 17987 18006 18207 18214 18221 18235 18329 18374 18399 18470 18549 18645 18671 18696 18710 18726 18750 18922 19008 19028 19035 19041 19063 19134 19190 19199 19275 19316 19372 19385 19412 19420 19451 19560 19639 19673 19691 19730 19736 19752 19799 19891 19911 19943 19948 19961 20019 20031 20037 20102 20109 20159 20203 20220 20228 20295 20343 20361 20375 20414 20421 20429 20451 20587 20612 20631 20855 20GS0 20694 20998 van Den Helder van 16 tot en met 18 Mei. BEVALLEN: N, RemmerswaalBouw, «c B, G. Wende!Komen, z, C, ZomerVlasety d. H. L. v. d, MeerJanssen, d, M, J. B. Dijk stra—Duijristee, d. E, D. v. d LeekLouman,: d. J, v. SpeldenVerwer, z, Th. M. Hoogeu- boschRleswijk, z. OVERLEDEN: L O. Lampe, 88 j. Wed. BV J, Ouwerm, 74 J, De veemarkt, ALKMAAR, 18 Mei 1936. Op de hedett gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 68 Vette koeien 115—220, handel redelyk; 4 Vette kalveren 3590, per Kg< 6090 cent; 149 Nuchtere kalveren (slacht) 312; 347 Vette varkens 3032 cent pef kg. Handel matig. AmstawiauniscÉie o&nlappolipnjju©»;. AMSETRDAM, 18 Mei 1936. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen als volgt: Zeeuwsche: bonte 2.50—2.70, blauwe 2.302.60, bevelanders 22,10 en toters 1,90—2.10; IJpolder: bevelander# 1.801,90, bonte ƒ2.10—2.25 en redstar 210 2.30; Friesche: borgers 22.10 en redstaf 2.402.60; Duinzand aardappelen 3.50— 3.75; Drentsche zandaardappelen 1.80—2, Alles per HL, Oude malta 9—9% cent, Spring malta 10%11% Kg. De aanvoer bedroe® 161500 Kg. iLmstenlaiiBiBoho veenmajrkt. AMSTERDAM, 18 Mei 1930. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 577 Vytte koeien, le kW. 52—60 otj en hooger, 2e kw. 4450 ot. en 3e kw. 84—* cent per Kg. slachtgewicht; 75 Melk- en Kalf' koelcn 160—200; 152 Vette kalveren, 2e k*< 4050 cent en 3e kw. 3038 cent I>er *0» levend gewicht; 137 Nuchtere kalveren 8""" 5.50; 52 Schapen 17—21; 114 Lammeren f 6—11; 548 Varkens, vleeachvarkens wege® de van 90—110 kg 39—40 cent, zware var kens 38 -39 cent, vette varkens 3788 r,c per kg slachtgew.: 8 Paarden prijs niet gontr teerd. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Mei. Aangevoerd 3000 bos rabarber 2.10—1 per 100 bos, TEXEL, 18 Mei, |(ja! 3 schapen 12—16; 17 koeien UOrjD>i 7 graskalveren 15—30; 36 nuchtere lca' ren 4—7; 24 biggen 8—12; 4287 ren 7 50—11.25, EleronvnUJflig Aangevoerd 93090 eieren; uft Kg

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10