Radio-programma De rede van mr. Wendelaar palmolive teint'! 'Jeclmen bewondert, de HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG Hoe word ik bruin? Uit het Verre Oosten. Een nieuw incident. De Japansche politiek in Mantsjoekwo. De Japansche begrooting. Roosevelt bekrachtigt de militaire credieten De overwinning van Schuschnigg. Oostenrijk wil geen avontuurlijke experimenten. Wordt Kaapstad groote vlootbasis Mgr. J. H. O. Jansen overleden. Nieuw natuurbad nabij Alkmaar SPREKENDE C IJ F E R S GERMAAN MOTORDRIEWIELER Kinderbijslag voor overheidspersoneel Nog steeds zonnig warm weer verwacht. Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Door AM1LDA-CREME (Zonnebruin) krijgt Uw gelaat, armen en hals direct een gezond, sportlef bruine teint, die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct, EEN DER GROOTE FIGUREN VAN HET ZIONISME OVERLEDEN. Nahoem Sokoiow. De eere-voorzitter van de Zionistische we reldorganisatie, dr. Nahoem Sokolow, is Zon dagavond plotseling in den leeftijd van 77 jaar te Londen overleden. Het Sowjettelegraafagentschap meldt uit Moskou: Volgens uit Chabarowsk binnengekomen be- richten, bemerkte op 12 dezer een sowjet grensafdeeling, bestaande uit vijf man, die van een zich op sowjetgebied bevindende hoogte de grens in het oog hield, hoe ten Noord-Westen van grenspaal 6 (18 km ten westen van Nowokijewsk) drie groepen gewa pende Japanners, tezamen 25 man, de grens naderden. Toen de Japanners de grenswacht bemerkten, openden zij op een afstand van twee kilometer het vuur en naderden al vu rende de grens tot op 500 meter, waar zij zich verschansten en het vuur voortzetten. De sowjetgrenswacftt heeft, om verscherping van het conflict te voorkomen, het vuur niet be- anwoord. Uit Hsinking wordt gemeld! Naar men gelooft heeft luitenant-generaal Itagski na overleg met de autoriteiten te Tokio besloten tot: 1. Versterking der Japansche strijdkrach ten in Mantsjoekwo, te beginnen met het volgende jaar. 2. Uitbreiding der Japansche miltaire lucht macht in Mantsjoekwo. 3. Permanente handhaving der Japansche garnizoenen in Mantsjoekwo inplaats van deze van tijd tot tijd te vervangen. 4. Het zenden van een millioen Japansche families naar Mantsjoekwo in 20 jaar tijds. 5. Afbakening van de grens tusschen Sow- jet-Rusland en Mansjoekwo, teneinde grens conflicten te vermijden. De hoogste tot dusver. Het Huis van Afgevaardigden te Tokio heeft zijn goedkeuring geschonken aan de hoogste begrooting, tot dusver nog voor een Japansch parlement behandeld. Het totaal bedrag be loopt 2.303.300.000 jen. Het Huls van Afge vaardigden voteerde de begrooting, zonder daarop ook maar een amendement in te dienen. Zij moet thans nog worden behandeld door het Hoogerhuis. De marine slokt 550.309.000 jen op, het leger 508.301.000 jen. Er zal moeten worden geleend tot een bedrag van 709.170.000 jen óm de begrooting sluitend te maken. President Roosevelt heeft de wet ondertee kend, waarbij de militaire credieten voor het jaar, dat op 1 Juli aanvangt, worden vast gesteld op 572.450.000 dollar, welk bedrag in de historie der Vereenigde Staten nog nooit In vredestijd is bereikt De wet machtigt tot Verhooging der effectieven met 18.000 man tot 165.000 man, en tot den bouw van 565 Vliegtuigen. Mussoltnl beantwoordt het tela- V i gram van Schuschnigg. Mussolini heeft bondskanselier Schusch- )iigg, per telegram als volgt geantwoord! „Wederkeerig bied Ik u de verzekering aan van mijn gevoelens en oprechte vriend schap en m(jn oprechte wenschen voor het welslagen van uw werk. De trouw, die gi) hebt betuigd aan den geest van het paot van Rome is een der hoeksteenen van de politiek der fascistische regeering". Het van den Hongaarschen minister-presi dent Gömbös ontvangen antwoord is even eens uiterst hartelijk. In een interview met de Financial Times heeft Schuschnigg verklaard, dat de finanoi- eele en monetaire politiek van Oostenrijk ge richt ls op het evenwicht van de begrooting en stabiliteit van de schilling. Oostenrijk wil geen avontuurlijke experimenten ondernemen Op monetair en financieel gebied en ls over tuigd dat het financieels vertrouwen in het land het beste middel ls om het crediet in binnen- en buitenland te handhaven en te ver- Sterken. HET UITTREDEN VAN GUATEMALA UIT DEN BOND. Naar het A.N.P. hedenmorgen verneemt, Wordt het uittreden van Guatemala uit den Volkenbond gemotiveerd door: ten eerste de economische moeilijkheden van het land en ten tweede, de onmacht van den Bond, daar, waar het Amerikaansche kwesties betreft. Men vermoedt evenwel, dat de hoofdoorzaak !Van dit plotselinge uittreden toe te schrijven ls aan het falen van den Volkenbond b|j het Ita- Itaanseh-Abessijnsch geschil. Naar de „Morning Post" uit Johannesburg Verneemt, zullen de besprekingen, welke de fcuid-Afrikaansche minister van Defensie jPirow binnenkort te Londen gaat voeren, o.m. betrekking hebben op plannen, om Kaapstad tot de grootste Britsche vlootbasis van het duidelijk halfrond te maken. Wanneer deze plannen tot uitvoering zou den komen, zou Kaapstad een nog grootere Vlootbasis dan Singapore worden. Van de kosten zouden Zuid-Afrika en Groot-Brlt- tannië de helft voor hun rekening nemen. BRITSCHE GEZANT BEZOEKT BADOGLIO. Londen ANP. Naar de Daily Telegraph verneemt, heeft de Britsche gezant te Addis Abeba benevens het overige diplomatieke personeel, een bezoek gebracht aan Badoglio. Dit wil, volgens genoemd blad, echter niet zeggen, dat men door dit bezoek te kennen geeft Badoglio te erkennen als onder-koning van Abessynlë. Wel als opperbevelhebber der bezettende troepen. JOHANNES DE HEEK. Zeventig jaar. Zaterdag den 23sten Mei wordt de heer Jo- hannes de Heer te Rijsenburg, de man van de „Maranatha-beweging", zeventig jaar. Als evangelist, samensteller van godsdienstige liederen, in het bijzonder ook door zijn adven- tische geloofs- en opwekklngsprediking, heeft hjj alom in den lande en zelfs daarbuiten groote bekendheid verworven. Tltulair-aartsbisschop van Selim- bria, eerder aartsbisschop van Utrecht. Na een langdurige ziekte is Zondagmorgen in het St. Antonius-gasthuis te Utrecht op 6S-jarigen leeftijd overleden Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, titulair-aartsbisschop van Selimbria, eerder aartsbisschop van Utrecht. Mgr. Jansen is te ongeveer zeven minuten over 9 zacht en kalm ontslapen. Aan de verschillende pastories der R.-K. kerken was het bericht van het overlijden van den kerkvorst spoedig bekend en nog tijdens de kerkdiensten in den loop van den morgen werd aan de geloovigen hiervan mede- deeling gedaan, waarna voor de zielerust van mgr. Jansen werd gebeden. In een kamer van de lijkenkapel van het St. Antoniusgasthuis, welke tot chapelle ar- dente is ingericht, is het stoffelijk overschot van den aartsbisschop thans op een praal bed opgebaard. Hedenavond zal het stoffelijk overschot naar het bisschoppelijk paleis aan de Malie baan worden overgebracht en daar in een der zalen wederom worden opgebaard. In den na middag van Donderdag (Hemelvaartsdag) zal de overleden aartsbisschop naar de katho- drale kerk aan de Lange Nieuwstraat worden overgebracht, waar des avonds te 7 uur de plechtige Metten zullen worden gezongen. Vrijdagmorgen te 10 uur vinden in de ka thedraal de plechtige Lauden plaats, waar na om halfelf de pontificale H. Mis van Re quiem zal worden gezongen, welke mgr. dr. J. de Jong, aartbisschop van Utrecht, zal cele- breeren. Mgr. D. Huurdeman, vicaris-generaal, zal de lijkrede uitspreken. De begrafenis vindt plaats van de kathedraal uit op de R.-K. begraafplaats, waar het stoffelijk over schot van mgr. Jansen in den bisschoppelijken grafkelder zal worden bijgezet. Mgr. Jansen heeft op 2 Februari van dit jaar om gezondheidsredenen aan Z.H. den Paus ontslag gevraagd als aartsbisschop van Utrecht, hetwelk aan Zijne Hoogwaardige Ex cellentie btf pauselijke breve van 8 Februari werd verleend, onder dankbetuiging voor de vele als zoodanig bewezen diensten. Mgr. Jan sen werd tegelijkertijd verheven tot titulair aartsbisschop van Selimbria. DE ZUIDERZEE-STEUNREGELING. Vragen van het Tweede Kamer lid Wijnkoop. Het Tweede Kamerlid Wijnkoop heeft aan den minister van landbouw en visscherij de volgende vragen gesteld: Is het der regeering bekend, dat er in de Lemmer en de andere Zuiderzeeplaatsen ontstemming heerscht over de verslechtingen die de voor 1936 geldige steunregeling van den rijksdienst ter uitvoering van de Zuider- zeesteunwet aan de belanghebbenden in het bezit van een vergunning en aan de mede schippers en vaste knechten brengt? Is het den minister bekend, dat bedoelde verslechteringen de visschersbevolking nog te meer treffen, omdat de palingvlsschertj geens zins aan de gestelde verwachtingen beant woordt Is de regeering bereid, de in de regeling 1936 aangebrachte verslechtingen onverwijld in te trekken? Aan den Bergerweg te Bergen, in de on middellijke nabijheid van Alkmaar, heeft de in de Nederiandsche zwemwereld bekende in structeur H. Pesle Zaterdagmiddag een natuurbad geopend, dat tot de fraaiste in den lande behoort. Een IY2 H.A. groot weiland is omgetooverd in een lusthof, waar gelegenheid bestaat tot zwemmen, zonnebaden, sportbeoefening en een rustig zitje. De bron waaraan het water ontspruit heeft een capaciteit van 100.000 L. per uur, zoodat in het bassin, dat 4000 ma groot ls, steeds friSch water stroomt, dat ln een voorbassin de zonnewarmte in zich opneemt. De cabines zijn berekend op een bezoek van 1000 per sonen. Een gezellig resturant en een goede parkeergelegenheid voor auto's en fietsers behooren tot de accommodatie van het bad, dat de naam „Pesie's Natuurbad" voert en in het a.s. seizoen niet alleen voor Alkmaar, doch voor geheel Noord-Holland boven het IJ een plaats zal zijn waar men gaame vertoeft. GRACE MOORE ZAL OPTREDEN TE SCHEVENINGEN EN TE AMSTERDAM. Naar de Crt. verneemt, zal de beroemde Amerikaansche filmartiste en zangeres Grace Moore de volgende maand in ons land optre den. Zij zal concerten geven in het Kurhaus te Scheveningen en op 23 Juni en ln het Con certgebouw te Amsterdam op 26 Juni. EEN COMITÉ VOOR DEVALUATIE. Er heeft zich een comité gevormd, met het doel propaganda te maken voor spoedige de valuatie van den Nederlandschen en den Ne- derlandsch-Indischen gulden. DE EERSTE KERSEN. Op de groenten- en vruchten veiling Utrecht en omstreken zijn uit de kweekeijj van den heer Jan Jongerius de eerste kersen aange voerd. Gritiek op de regeering. In de Zaterdag te Utrecht gehouden ver gadering van den Vrijheidsbond, hield de voorzitter Mr. W. C. Wendelaar, z'n rede, waarvan de uitzending voor de radio was verboden. In felle bewoordingen trok de heer Wende laar van leer tegen de vele Staatsinmenging, welke weer tot gevolg heeft, dat ieder parti culier, ieder bedrijf, iedere groep probeert voor zich van de regeering te verkrijgen, wat maar eenigermate mogelijk zal blijken. Het krijgt zoodoende den schijn alsof het algemeen belang niet anders is dan de som van al deze particuliere belangen. Weg met al die ingewikkelde crisismaat regelen aldus spreker die niet alleen een zeer belangrijk bedrag aan salarissen kosten, maar bovendien den zakenman en den boer voortdurend meer lastig vallen met een ambtelijke paperasserij en inmenging in hun bedrijfsleven. De heer Wendelaar bestreed fel het econo misch nationalisme, dat ook onvermijdelijk leidt tot een vergroot oorlogsgevaar. De oor logsbedreiging is thans zoo groot, dat ons vredelievend volk gedwongen wordt, groote bedragen ter versterking van zijn verdedi gingsmiddelen beschikbaar te stellen. Het was spreker een groote teleurstelling te moeten vaststellen, dat het tot een duide lijk geluid niet is gekomen. Onder geen om standigheden zal hij bereid gevonden war den om de handen in een te slaan met maii- nen, die zelfs onder de huidige omstandig heden tegen de aanschaffing van de nood zakelijke weermachtsmiddelen stemmen en zoodoende aan de zonen van ons volk de not>-' dige bescherming onthouden. Spreker critiseert heftig de weinig conse quente politiek onzer regeering, welke juist door haar weifelen naar inflatie leidt. Slechts menschen, die in een voortdurende angst leven voor een of anderen vorm van dictatuur kunnen een samengaan met de S.D.A.P, bepleiten. Juist een bondgenootschap met rood is de voorbode van de dictatuur, riep spreker uit. Na nog een waarschuwing te hebben ge richt aan het adres der rechter partijen om ten aanzien van de concentratie van het on derwijs het groepsbelang niet op de spits te drijven, eindigt spreker met een opwekking om onder de banier van Oranje zich te blij ven scharen en de traditie der constitutio- neele monarchie voort te zetten. kunnen U de voordeelen aantoonen die een oplevert. Stemmen uit de praktij'k zullen U bevestigen, dat de Germaan Driewielers met de oerzuinige, hoogst betrouwbare J. L. O. of Sachs-motoren uitnemend voldoen. Voll- inlichtingen en geïll. prijscourant wordt U op aanvrage gezonden. MVi'RlJWIELIND.F.&J>anWERVEH MEPPEL" Hierna voerde Minister van Lith de Jeude het woord, die eenige algemeene opmerkin gen plaatste omtrent de wijze van beoordee- ling van het regeeringsbeleid. Spreker wees er op, dat critiseeren zeer gemakkelijk is, doch meende, dat de moeilijk heden zoo talrijk zijn, dat geen enkel kabinet zal kunnen ontkomen aan verwijten. Het is te betreuren, dat in deze benarde tijden ons geheele volk geen aaneengesloten front kan maken en de groepsbelangen een hechte aan eensluiting verhinderen. Eendracht maakt macht, doch deze spreuk verliest hare betee- kenis, Indien zij slechts aanvaard wordt on der voorbehoud, dat eendracht zonder opoffe ring kan worden verkregen. Na deze redevoeringen ging men in huis houdelijke vergadering. b 9 De Zondag-bijeenkomst, De jeugdwerkloosheid. Het vraagstuk van de werkloosheid onder de jeugd en de middelen tot vermindering hiervan is, op den grondslag van het rapport, dat een commissie ad hoe onder leiding van mr. A. J. Romijn had samengesteld, de hoofd schotel geweest op de Zondagmorgenbij een komst van het liberale congres. De commissie was bij haar onderzoek niet tot eenstemmigheid gekomen, en ook in de vergadering bleken de meeningen verdeeld te zijn. Het geanimeerde debat heeft in hoofd zaak geloopen over de vraag, of de huidige crisisomstandigheden aanleiding mogen zijn om ten aanzien van benoemingen en tewerk- steliigen aan jonge mannelijke werkzoeken de voorkeur te geven boven vrouwelijke en voorts over den weg, welke bij voorkeur moet worden ingeslagen en blijvend in te schake len in het productieproces. Mejuffreuw dr. M. J. Baale, de moeder der liberale jongeren, heeft aan het rapport een mijjderheidsnota toegevoegd om afwijkend van het gevoelen der verdere commissie, de onverzwakte handhaving van het liberale pro grampunt der absolute gelijkstelling van man ©n vrouw te verdedigen. Zij waarschuwde vooral tegen het door mr. Boon verdedigde utlllteitsstandpunt: vele vrouwen zullen den Vrijheidsbond den rug toekeeren, die ln 1922 zijn toegetreden naar aanleiding van de belofte van opneming der gelijkstelling in het partijprogram. De voorzitter wees er haar en de vergade ring nog op, dat het hier niet om een prin cipewijziging gaat. doch de kleinst mogelijke meerderheid wilde ook op crisisoverwegingen niet transigneeren en zoo won mej. Baals het met 91 tegen 90 stemmen. De vrees voor soc.-dem. en vrijz.-dem concurrentie was daarmede meteen verdwenen. Minderheidsnota. Over het andere twistpunt, de middelen waarmede de jeugd aan den slag moet ko men, hadden twee leden der commissie, mrs. H. J. Smidt en H. L van Zanten, een min derheidsnota bij het rapport der commissie gevoegd, waarin zjj een stelsel van vervroegd ontslag aan oudere arbeiders, met een toe slag en vervanging door jongeren op begin- bezoldiging, ontwikkelen, De meerderheid der commissie daarentegen beschouwt als eenig doeltreffend middel het ontsluiten van werkgelegenheid, waartoe allereerst het kostenpeil belangrijk zal moe ten worden verlaagd. Men was het er uiteraard algemeen over eens, dat het vraagstuk moeilijk is, doch de tijd dringt en een oplossing zal op korten termjjn gevonden moeten worden. Er zijn in Nederland tusschen de 160.000 en 200.000 mannelijke werkloozen van 14 tot 24 jaar; daarom is, naar mr. Van Zanden betoogde, een paardenmiddel gewettigd, Hier moeten dus alle goedwillenden de han den ineenslaan tot een verlossende daad in het belang van land en volk en het bedrijfs leven! Met groote meerderheid vereenigde de ver gadering zich met het systeem-SmithVan Zanten. Alsnog is op voorstel van den voorzitter besloten de nacht heeft wel eens meer WOENSDAG 30 MEI. Hilversum I, 1875 m. NCRV-uitzending, 8.00 Schriftlezing. 8.15—0.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Harmonium en sopraan. 12.15 Gramofoonplaten, 12.30 Orgelspel. I.15 Gramofoonplaten. 2.153.45 Hollandsch Harpkwartet, 4.00 Alt. 5.00 Kinderuur. 6.00 Journ. weekoverzicht. 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Landbouwhalfuutv 8.00 Berichten. 8.15 Apeldoornsch Mannenkoor, bas-bariton, Oostelijk Kamerorkest en pianiste. 9.05 Dr. J. Smit: Slagen of zakken, 9.35 Vervolg concert. 10.35 Berichten. 10.4011.30 Gramofoonplaten, Hilversum II. 301 m. V AR A-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten, 9.30 Kookpraatje. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 De Flierefluiters, voordracht, religieus- socialistische causerie, en gramofoonplaten, 2.00 Voor de vrouwen. 2.15 Gramofoonplaten. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel. 6.00 „The Lucky Stars". 6.30 RVU. Dr, J. Luning Praki H.B.S. en Lyceum. 7.00 Sportuitzending. 7.15 ,,De Roodborstjes". 7.40 Historische causerie. 8.05 Berichten. 8.15 VARA-Maandrevue, m.m.v, de Fliere fluiters en solisten. 8.45 Gramofoonplaten. 9.00 Radiotooneel. 9.45 R'damsch Philh. Orkest, koer en solisten, II.00 Mignon-kwintet. 11,3012.00 Cramofoonplaten. DONDERDAG 31 MEI, Hilversum I. 1875 mi. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 2.00—11.30 NCRV. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonplaten. 10.00 Hoogmis. 11.20 Gramofoonplaten en KRO-orkest (Om 1.30 Berichten). 2.00 Bondsdag van den Ned. Bond van Jon- gelingsvereen. op Geref. Grondslag. 3.003.30 Gramofoonplaten. 8.45 Zang en piano. 4.45 Gramofoonplaten. 5.00 Orgelspel. 5.45 Kampliedjes. 6.30 NCRV-orkest, 8.45 Voordracht. 9,15 Strijkkwartet en solisten, (Om 9.55 Be richten). 10.4511.30 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten. 9.25 Cnocert m.m.v. solisten, gem. koor en orkest (Gramofoonplaten). 10.10 Gramofoonplaten. 10.25 Omroeporkest en solist. 12.00 Renova-kwintet. 12.45 Gramofoonplaten. 1,15 Zang, piano en accordeon, 1.45 Gramofoonplaten, I.55 Piano-recital. 2.30 Gramofoonplaten met toelichting. 4.00 Declamatie. 4.30 Bezoek aan Orkestralië. 5.00 Kovacs Lajos' orkest en gramofoonplaten 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Dansmuziek. 7.45 Toeristenpraatje, 8.00 Berichten. 8.15 Concertgebouw-orkest. 9.05 Radio-tooneel. 9.40 Omroeporkest, 1100 Berichten. II.1012.00 Kovacs Lajos" orkest. Vele vrouwen hebben haar bizonder goede huid te dan ken aan regelmatige mas sage met het verzachtende schuim van P a Imolive, de olijfolie-zeep. Gebruik ook voor Uw bad Palmolive, om jeugd en char me tebehouden. raad gebracht uit de Zaterdavond overi gens aangenomen resolutie de instelling van een adviseerenden Rijksraad als desideratum bij Grondwetswijziging terug te nemen en dit vraagstuk eerst nader te doen bestudeeren. Ook is uit deze resolutie geschrapt de uit sluiting van het actief kiesrecht voor in staat van failissement verkeerenden. .Motie aangenomen. Eenige voorstellen tot wijziging van het Al gemeen Program z(jn naar de Programma commissie verwezen en voorts is een motie- Utrecht, betreffende het zooveel mogelijk streven naar een, overigens evenredig kies stelsel, waarbij het directe contact tusschen kiezer en gekozene hersteld wordt en de rechtstreeksche invloed van den kiezer ver groot, na eenig verward debat aangenomen. De motie-Utrecht tenslotte betreffende de wenschelykheid van het met groote gestreng heid en kracht optreden tegen molesteeren en hinderen van werkwilligen bij stakingen, tenslotte is eveneens aangenomen, nadat bij amendement nog uitdrukkelijk de vrijheid om den arbeid neer te leggen, daarin was op genomen. Bij de bestuursverkiezingen is mr. W. C. Wendelaar bij acclamatie herkozen tot voor zitter, is als lid van het hoofdbestuur her kozen de heer S. van den Bergh, lid der Eerste Kamer, en zijn gekozen mevr. mr. C. C. Bakker—Van Bosse ('s-Gravenhage), mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen (Gouda- en, na herstemming, dr. A. de Haan (Alblasserdam) en mr. H. L. van Zanten (Rotterdam). Des middags is in huishoudelijke vergade ring langdurig gediscussieeerd over het be leid van de beide Kamerfracties, waarna de voorzitter het congres heeft gesloten. Een circulaire van den minister van binnenlandsche zaken. De minister van binnenlandsche zaken heeft de volgende circulaire aan de gemeentebestu ren gezonden: Bij de beoordeeling van de provinciale en gemeentelijke salaris- en loonregelingen in verband met de conclusiën, aangegeven in het rapport van de commissie-Schouten, is geble ken, dat door de onderscheidene publiekrech telijke organen niet zelden een zeer uiteen- loopende maatstaf wordt aangelegd ten aan zien van de waardeering der kindertoelage als deel der bezoldiging van het personeel. De minister acht het daarom gewenscht, mede ook in verband met de vele vragen, welke hem betreffende dit onderwerp worden gesteld, hiervoor enkele aanwijzingen te geven. De gedragslijn, welke bij de toetsing van de salaris- en loonregelingen der lagere pu bliekrechtelijke organen enz. ten aanzien van het emolument der kindertoelage wordt ge volgd, steunt op de richtlijnen, aangegeven in het rapport der commissie-Schouten, met in het bijzonder op de conclusiën 3, 10 en 22 van dat rapport. Bij vergelijking, ingevolge conclusie 22, van de gemeentelijke salarissen en loonen met het rijkssalarispeil en het plaatselijk loonpeil, wordt ten aanzien van de kindertoelage in het algemeen slechts rekening gehouden met een gemiddeld aantal van twee kinderen. Heeft een gemeente voor haar ambtenaren een kindertoelage-regeling, aanvangende met het le kind, zooals bij het rijk dan gel den in dit verband als maatstaf van verge lijking de rijksnormen zonder meer. Bevat de gemeentelijke regeling een ^kindertoelage, aanvangende met het 2de kind, dan gelden als toetsingnormen de rijkssalarissen, ver meerderd met de toename voor één kind. Kent de gemeente een kindertoelage toe, aan vangende met het 3e, 4e, enz. kind, of wel ontbreekt een kindertoelage, dan gelden als toetsingsnormen de rijkssalarissen, vermeerd- derd met de toelage voor twee kinderen. Geldt een gemeentelijke kindertoelage-rege ling, behalve voor de ambtenaren, ook voor de werklieden, dan dienen de van het plaatse lijke loonpeil afgeleide loonen als regel te worden verminderd met de kindertoelage voor één of twee kinderen, al naar gelang de van wege de gemeente toegekende kindertoelage aanvangt bij het tweede of eerste kind. De minister teekent hierbij aan. dat deze gedragslijn niet voorziet in alle gevallen, welke zich op dit gebied kunnen voordoen. In de dikwijls zeer uiteenloopende gevallen wordt op de meest billijke wijze zooveel mo gelijk gehandeld naar analogie van de ge dragslijn, hiervoren aangegeven. Uit het vorenstaande volgt, dat, wanneer een gemeente zonder kindertoelage of met een kindertoelage aanvangende met het 3de kind, dan wel aanvangende met het 2e kind. welker salarissen derhalve zijn getoetst aan de rijksnormen vermeerderd met 6 dan wel met 3 na die toetsing overgaat tot het invoeren, c.q. het wijzigen in gunstigen zin van de kindertoelage-regeling, een derge lijke maatregel, behoudens het hierna ver melde, gepaard zal znoeten gaan met verla ging van de grondsalarissen. Want practisch beteekent een dergelijke maatregel een salarisverhooging, en wel van ongeveer 6 indien een kindertoelage geheel nieuw wordt ingevoerd ofwel indien een rege ling, aanvangende met het 3e, 4e, enz. kind, wordt omgezet in een regeling, aanvangende met het le kind, en van ongeveer 3 indien een regeling, beginnende met het 2de kind, wordt gewijzigd in een regeling, aanvangende met het le kind. In dergelijke gevallen zal men dus de keus hebben tusschen het handhaven van de ge toetste grondsalarissen en afzien van een verbetering c.q. invoering der kindertoelage regeling eenerzijds, of wijziging in gunstigen zin c.q. invoering van de kindertoelagerege- ling. met een overeenkomstige vermindering van de grondsalarissen anderzijds. De vraag, welke men zich in dit verband thans nog kan stellen, is, of het geiet de min of meer belangrijke salarisverlagin, gen. waaraan het personeel van vele publiek! rechtelijke organisaties moest of nog moeJ worden onderworpen aanbeveling zal ver. dienen, de grootere gezinnen in gemeenten! enz., waar nog geen kindertoelage-regeitng bestaat, tegemoet te komen door invoering van een kindertoelage, aanvangende met het 3e of 4e kind. Een dergelijke kindertoelage zou immers, rekening houdende met de hier. voren aangegeven gedragslijn, niet met ver. laging van de grondsalarissen gepaard be. hoeven te gaan. Deze vraag meent de minister zonder voor. behoud bevestigend te kunnen beantwoorden weshalve hij de invoering van een zoodanige kindertoelage in dergelijke gevallen aan de betrokken organen in overweging geeft. Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut in de Bilt meldt: Sinds Zaterdag is de hooge drukking in hat Noord-Oosten weinig veranderd, maar die op den Oceaan heeft zich over Ierland en Schot, land uitgebreid en de barometers stijgen daar zoo snel, dat er vereeniging met het oostelijke gebied van hooge druk te wachten is. De de. pressie heeft zich daarbij in tweeën gedaald, een onbeteekenende kern ligt ten Noorden van IJsland, een iets dieper minimum over Spanje. In geheel Scandinavië heerscht weer fraai zon. nig en overdag warm weer. De bewolking ig ook in Noord-Duitschland afgenomen. In België en Noord- en Oost-Frankrijk is het weer on« bewolkt. Alleen in Zuidwest-Frankrijk, aan het Kanaal en in Ierland valt eenige regen. Door het opdrogen van de bovenlucht is da weerstoestand nog vaster geworden en voor- loopig is zonnig en overdag warm weer ta wachten, De heerschappij van het inter. nationale recht. Het hoofdbestuur van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft in de omstandig, heden van het oogenblik aanleiding gevonden, tot de afdeelingen en correspondentschappen in de verschillende plaatsen des lands een brief te richten, waaraan het volgende is ont leend Met groote teleurstelling en verontwaar. diging is in onze vereeniging het verloop van het conflict tusschen Italië en Abessinië ge. volgd. De Volkenbond is er niet in geslaagd, den veroveringsoorlog te stuiten. H(j heeft aU vredesinstrument in dit geval gefaald, Men hoort ook hier te lande de vraag stellen, of een dergelijke Instelling, die door haar statuut den indruk maakt, onder* lingen steun te geven, maar dien in werkelijk* heid niet gegeven heeft, niet gevaarlijk in« plaats van heilzaam is. Men vraagt ook of het niet beter ware, dat die instelling vei', dween, althans dat Nederland er niet langer deel van uitmaakte. Hoe begrijpelijk zoodanige vragen ook zij uit uiting van gerechtvaardgide ontstemming en afkeuring over het gebeurde, ons hoofd bestuur meent toch, hiertegenover scherpe stelling te moeten nemen. Welke regelingen ook mogen bestaan ot schapen worden, deze zullen alleen waarde hebben als de volkeren, die aldus bepaalde verplichtingen hebben aanvaard, ten volle be reid en in staat zijn, deze na te komen. Zoil de droeve slotsom moeten luiden, dat de be« reidheid, om zich internationaal aan het ge* geven woord te houden, niet of niet in vol* doende mate aanwezig is, dan sluite men de oogen niet voor het gevaar van een terugval tot toestanden van voor den Volkenbond, toen de heerschappij van het geweld en de daarbÜ passende eigen richting triomfen vierde. Met welke droeve resultaten heeft de wereld oorlog van 19141918 reeds gedemonstreerd. Afgezien nog van alle principieele overwe* gingen, het welbegrepen eigenbelang der vol* keren vereischt aller inspanning tot verstel* king van de internationale rechtsorde, tot het bereiken van een algemeene bereidheid vJch daaraan te onderwerpen en daartoe de noo* dige offers te brengen. Moge alsnog, alom, meer dan tot dusverrë het geval was, het besef doordringen, da niet slechts aller plicht, maar in niet ihb1* dere mate aller belang, onverbiddellijk veI* eischte doet zijn: de heerschappij van b® internationale recht. HET BLOEMBOLLENSURPLUSFONDS. Geen verdere bedragen beschikbaar Naar men zich zal herinneren heeft de M* nister van Landbouw en Visscherij onlang U® van op 'n desbetreffend dringend verzoek van bloembollenkweekers een bedrag 500.000.ter beschikking van het bollen surplusfonds gesteld ten einde e stichting in staat te stellen bij de ultb® ling van de bi) haar ingeleverde vroe^e. .en pen de voor deze gestelde minimumpn) zoo dicht mogelijk te benaderen. Blijkens 1 schillende, dezer dagen in de pers versche uitingen wordt de indruk gewekt, alsof Minister genegen zou zijn nog verdere dragen voor dit doel beschikbaar te ste Van bevoegde zijde wordt echter '^cVftj gedeeld, dat belanghebbenden in geen b0« op een beschikbaarstelling van verdere dragen kunnen rekenen. bert ambrose NAAR ONS LAN°' a rnbfO® De vermaarde bandleader Bert j0 zal met zijn band naar ons land ^coroeni.uiftir0 week van 5—12 Juli treedt deze zoo P'1^ j0 combinatie verschillende keeren AVRO op; tevens vinden in het Sde sche Kurhaus uitvoeringen plaats.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2