F TT tot 1 Juni gratis. Opgepast voor inbrekers! Wie zich NU abonneert, ontvangt de Heldersche Courant Stadsnieuws Oost'lndië tweede blad Drukkerij De Boer* HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 19 MEI 1936 Hemelvaartsdag. Met het oog op den Hemel vaartsdag zal het Advertentieblad van Woensdag niet uitkomen. De Heldersche Courant van Donderdag zal Woensdag verschijnen. Neem 'n MC Pi P©i® KEIZERSTRAAT 113 TEL. 450 ZMCilMMDiOWl Uit het politie-rappoft j Visscherij VERLOVINGS- O m KAARTEN f I Tusschen paal 1 en 5. Vrouwen betoogen voor den vrede. Een indrukwekkende demonstratie van 18000 vrouwen. De hoofdplaats van Sumatra. Licht op voor alle voertuigen. Dinsdag 19 Mei20.23 uur Woensdag 20 20.24 uur Bfl de d.d. 15 Mei 1.1. te Amsterdam door de Ver. v. Leeraren in Stenografie en Machine- schrijven gehouden examens slaagden voor 't diploma kantoorstenograaf 130 lettergrepen Nederlandsch, de heeren C. Bakker en F. de Jong, beide leerlingen van 't Instituut „Mer- curius", Loodsgracht 72, alhier. MOBELISATIEKRUIS. De aandacht van de leden van de afd. „Den Helder" van het Mobilisatiekruis wordt ge vestigd op de in dit nummer voorkomende advertentie betreffende den aanvang der uit geschreven ledenvergadering. ORANJE HARMONIE KAPEL. (Dir. J. J. W. Hertsworm.) Eerste zomerconcert te geven op morgen (Woensdag), 's avonds 8.3010 uur, in het Jiilianapark. 1. Psalm 138 M. Rugers 2. Piet Hein marsch A. L.' Hazebroek 3. Ouv. Orphée aux Enfers J. Offenbach 4. Dans la Forge R. Elenberg 5. Fant. Opera Martha Flotow 6. Les Deux Pigeons A. Missager 7. Potpourri Verdiana H. K. Liment 8. Marsch Koning Voetbal W. Schootemeyer De nos. 1, 2 en 6 worden uitgevoerd op het concours, dat gehouden wordt op Texel op Hemelvaartsdag a.s. HERINNERIN GSMED AILLE NAT. CRISIS COMITÉ. Donderdag 14 Mei heeft de Burgemeester van Bovenkarspel aan Mevrouw D. J. van BredaSpigt en aan den oud-Burgemeester den heer W. C. van Breda, de herinnerings medaille van het Nat. Crisis Comité uitge reikt, onder hartelijke dankzegging voor het vele werk dat beiden in hunne kwalitiet als presidente van het plaatselijk crisis-comité en als Voorziter van steun B. hebben gedaan. BELLAMY-PROPAGANDA-AVOND. A.s. Vrijdag 22 Mei zal de Internationale Vereeniging Bellamy, Secretariaat 131, Den Haag, in Café Centraal een Propaganda- avond houden. Het doel is in deze plaats een afdeeling der I.V.B., welke over het ge- heele land sterk groeiende is, op te richten. Zij, die meer over de Bellamy-beweging willen weten, wenden zich tot den heer H. Vink, Vondellaan 3a, Beverwijk. Dr. IJssel de Schepper, die in Den Helder vele vrienden telt, zal Vrijdag spreken over het onderwerp: „De Bellamy-wereldhervor- ming is op komst". GROOT NATIONAAL MUZIEKCONCOURS TE AMSTERDAM. Winnubst in de Eere-afd. De traditie getrouw neemt de muziekver- eeniging Harmoniekapel „Winnubst", directeur de heer H. B. Schenkels, ook dit jaar wederom deel aan een muziekconcours en wel te Am sterdam. De muziekvereeniging „Watergraafs meer" schreef, ter gelegenheid van haar 10- jarig bestaan, een groot Nationaal muziekcon cours voor Harmonie- en Fanfarecorpsen uit, waaraan door ruim 30 corpsen uit alle deelen van ons land wordt deelgenomen. „Winnubst" komt voor het eerst op dit con cours uit in de Eere-Afdeeling Harmonie. Het verplichte concertnummer is „Ouverture de Fête" van Beethoven, het vrije nummer „Le Barbier de Seville" van Rossini. Beide num mers, waarin zeer veel van de uitvoerenden wordt geëischt. Om voor een prijs in aanmer king te komen, wordt voor al de rubrieken: stemming, rythmiek, opvatting, enz. minstens een 8 vereischt. In de Eere-Afdeeling Harmo nie komen mede op dit concours uit het Har moniegezelschap „Werkspoor", Directeur de heer H. Slagboom, met het vrije nummer „Peter Schmoll" van C. M. van Weber, het „Stedelijk Muziekcorps" te Enkhuizen, Direc teur de heer Frans van Diepenbeek, met het vrije nummer „Een Nederlandsch Volksfeest" van M. C. van der Rovaart, e.a. „Winnubst" neemt eveneens deel aan den marschwedstrijd. Ook hierin heeft zij het zich niet gemakkelijk gemaakt door de „Kehler Liedertafel Marsch" van A. Becker uit te Voeren. Het concours wordt gehouden nabij het nieuwe Ajax-stadion waar de marschwedstrijd om 12 uur op de Brink aanvangt en het mu ziekconcours om 1 uur, op Donderdag 21 Mei (Hemelvaartsdag) en vervolgens op 30 Mei en 1 Juni. „Winnubst" vertrekt per trein 7u.23 a.s. Bonderdag. De jury bestaat uit de heeren M. C. v. d. Bovaart, toonkunstenaar te Amsterdam, D. F. Handel, gep. kapelmeester Kon. Mil. Kapel, 's-Gravenhage en Ch. J. Hagemeijer, musicus te Westzaan. Hoewel „Winnubst" eenige krachten wegens ziekte moet missen, zoo zal zij als altijd muzi kaal Den Helder op waardige wijze trachten te Vertegenwoordigen. Met belangstelling worden haar verrichtingen gevolgd en wij wenschen °nze stadgenooten veel succes. [bij Hoofdpijn, Zenuwpijn, Vrouwenpijn Het aantal inbraken in onze stad neemt den laatsten tfld schrikbarende vormen aan. Steeds komen er aangiften op het Hoofdbureau van Politie, yan inbraken, die hier of daar gepleegd zijn. Het op vallende is, dat al die inbraken bijna op dezelfde wjjze geschied zijn en dat daar bij het slachtoffer zelf niet vrij uitgaat! Wat toch is het geval? De meeste huis deuren ter plaatse zijn voorzien van z.g. Kransche sloten, waarin idem sleutels passen (lange steel en breede baard). Die Fransche sleutels zijn van verschil lend type, de een heeft 4 tanden, de an dere 5, of by deze zit de gleuf links, bfl den ander rechts, enz. Doch het ls heel gemakkelijk een looper te koopen, waar van de dikte overeenstemt met de klein ste dikte van den Franschen sleutel. En wanneer de bewoner den sleutel niet tweemaal omgedraaid heeft, ls het zeer gemakkelijk met zooTi looper de deur te openen. Vele menschen hebben de gewoonte om bij het ter ruste gaan of bjj het ver laten van de woning te volstaan met de deur dicht te trekken (duwen), zoodat het slot inspringt. De deur ls dan wel gesloten, maar niet goed! Vergeet niet den sleutel tweemaal om te draalen, het ls dan onmogelijk geworden voor den eventueelen indringer om zich via de deur toegang tot het huis te verschaffen. Laat men het na, dan moet men niet vreemd opkijken als er op een kwaden dag (nacht) bfl u Ingebroken is. Immers er loopt(en) in onze stad (een) indivi du (en) rond, die gewapend met boven- genoemden looper er z(jn(hun) eerloos be roep van maken om deuren, die op het z.g. dagslot zitten, gemakkelijk open te ma ken om vervolgens buit temaken, wat er buit te maken valt. Het is dus tegen dat ergerlijke euvel, dat wij waarschuwen: Doet Uw deur op het nachtslot en U helpt mede om het aantal inbraken in onze plaats te verminderen. EEN TUIMELAAR AANGESPOELD OP DEN DIJK. Zaterdagmiddag spoelde een dolfijnachtig dier aan op den dijk tegenover het Helden der Zeeplein. Het bleek een mannelijke tuimelaar te zijn van 3 meter lengte. Wij wendden ons tot het Zoölogisch Station om nadere inlichtingen en kregen aldaar het volgende te hooren: De dieren, die iedere Jutter wel eens aan den dijk gezien heeft en voor bruin- visschen houdt, behooren in werkelijkheid tot twee soorten. De eene soort is de echte bruinvisch, die hoogstens 1.80 m. lang wordt en behalve aan zijn geringe grootte te kennen is aan zijn ronden kop en zijn kleine rugvin. De tweede soort is de tuimelaar. Deze wordt ongeveer 8% meter lang, heeft een spitse kop met opvallend versmalde bovenkaak en een hooge rugvin, die zeer opvalt, wan neer de dieren even boven water komen. Van dichtbfl gezien heeft de bruinvisch zeer kleine, de tuimelaar groote spitse tanden. Wat de levenswijze aangaat laten bruin visch en tuimelaar opvallende verschillen zien. De bruinvisch is een liefhebber van brak water en ondiep terrein: de kreken der Wad den, het ondiepe water langs den zeedijk, dicht onder den wal; de tuimelaar houdt zich bij voorkeur op in de diepere buitenhelft van het zeegat, hét Westgat en het Marsdiep, al komt hij bij hoogwater tot ver op Texel- stroom en soms tot vlak voor de haven voor. De bruinvisch is vooral een zomerdier; de tui melaar is by ons juist 's winters gewoon, vooral in den tijd van de voorjaarsharing, Maart, April. In Mei verdwijnt hij. Hoewel de tuimelaar in den nawinter vrij gewoon is en dan zelfs veel talrijker dan de bruinvisch gedurende welke maand van het jaar ook, worden tuimelaars zelden gevangen en spoelen ze vrij zelden dood aan. Er is nog een opvallend verschil tusschen de twee soorten, waaraan de tuimelaar zijn naam dankt Deze soort springt op mooie da gen graag recht omhoog uit het water, soms tot een paar meter boven de wateropper vlakte. Meestal schieten de dieren dan met den kop vooraan weer naar beneden, maar soms kantelen ze in de lucht om en vallen dan plat op hun zij terug. De bruinvisch ver staat deze kunst van springen in het geheel niet; hoogstens komt bij het ademhalen de halve bovenhelft van het dier voor een oogen- blik boven water. Ieder die dus „bruinvis- schen" heeft zien springen zag op dat mo ment tuimelaars; maar de vele hengelaars op den dijkhoek achter het Casino zien in hun nabijheid echte bruinvisschen als concur renten. Bruinvisch en tuimelaar zijn beide wal- vischachtige en dus echte zoogdieren, die levende jongen werpen. Zij krijgen maar één jong tegelijk en voor de bruinvisch valt deze tijd van jongen krijgen in Mei en Juni. Het duurt nu dan ook niet lang meer, of bij op lettend uitkijken Zien we aan den dijk weer de tweetallen bruinvisschen, gevormd door een moeder en haar pas geboren jong, dat de moeder in al haar bewegingen angstvallig volgt. WIELERWEDSTRIJD TEN BATE VAN HET MARINE-SANATORIUM-FONDS. Het bestuur van het M.S.F. verzoekt ons mede te willen deelen, dat op Hemelvaartsdag (Donderdag) a.s. door het bestuur van de Wieringer Wielerbaan een groote wielerwed strijd is georganiseerd waarvan de netto op brengst geheel te bate komt van b.g.n. fonds. Voor deze gelegenheid is een bijzonder ge varieerd programma samengesteld, waarvan niet alleen de liefhebbers van wielersport maar ook zij voor wie deze sport nog onbekend is veel zullen genieten. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad, REEDS MEER DAN 20 JAAR DE BEKENDE NAAM VOOR HET BESTE FOTOWERK PER BOOT NAAR SCHOORL EN[ ALKMAAR. Het is een oude traditie,dat „Ësona" op Hemelvaartsdag de uitstapjes per boot in luidt met een tocht naar Schoorl en Alkmaajr. De salonboot „Nieuwediejf* heeft haar zomer-, kleed aangetrokken, de natuur is op haar mooist en een watertochtje is en blijft een rustige, gezonde en prettige manier vah uilt-, gaan. En, wat in dezen tijd ook iets zeggen wil, de goedkoopste manier. Er is geeh ver voermiddel, dat u voor 0.40 naar Schoojrl, of Alkmaar brengt, heen en terüjj., Er wordt zoo dikwijls gezegd: het reizen, hët uitgaan is te duur, wij moeten ons aanpab- sen. Welnu, dit is een tarief, dat zich &angë- past heeft. Een dag in de heerlijke natuur |is toch waarlijk niet te duur betaald. Voor vertrektijden raadplege men de ad vertentie. BEZOEK VAN DE MUGGEN AAN DEN HELDER. 0 j i i Hopenljjk van korten duur! Zooals bekend, wordt momenteel het groot ste gedeelte van onze IJselmeerdorpen ge kweld door een ware muggenplaag, waarover ook in dit blad reeds het noodige geschbeWn werd. Tot voor eenige dagën scheen het evénw< 1, dat Den Helder van dit weliswaar hi< ;t stekend, doch nochthans allesbehalve aangi- naam insect, verschoond zou blijven. Edoch... het bleef een wensch en zti. d er Zondag op uitgetrokken zijn, zij hét d«n.-, kant van het Kanaal op of naar de Duirie i hebben de ervaring kunnen opdoen dat ook hier de mug zich opperbest schijnt te' amu- seeren. Zoo waren wij toevallig Zondagavond' jn de Duinen en tusschen paal 5 en 2 was hut een ware veldslag, die we tegen de duizerickn muggen hadden te voeren. Weliswaar waren het nog geen wolken, die het licht verduisterden, maar wel waren hut zwermen van vele duizenden, die luid zoëmerjd steeds weer het verblijf in de duinen haait onmogelijk maakten. Zooals men weet, steekt deze mug niet, zoodat men voor een geprononceerde u- hu|d geen vrees behoeft te koesteren. 1 Evenwel, we hoipen dat het bezoek van deze IJselmeerbewoonsters maar spoedig, tot het verleden zal behooren, daar er op die manier in de duinen is te beleven, Naar we vernamen, werd Zondagavond, odk de Dijk niet gespaard van de ontelbare,(in secten, die het menig paartje, dat mem daqr des avonds zoo wel eens pleegt aan te treffeh, wel lastig gemaakt zal hebben. ufil MAGAZIJN „HET MONUMENT". Kanaalweg No. 6. Morgenmiddag 1 uur wordt in het perceel Kanaalweg No. 6 (schuin tegenover hef „Helden der Zeemonument") een nieuwe zaak in rookartikelen en voorts koffie,thee, chor colade, parfumerieën enz. geopend. De eigenaar, de heer J. H. Keijzer, heeft o.i. deze plaats goed uitgekozen, aangezien het hier, mede door de vele zwemmers en zwemsters, steeds drukker wordt. J Wat het rookmateriaal betreft, „Het Mol- nument" is uitstekend gesorteerd, zoowel ih allerlei soorten tabakken, als sigaretten en sigaren. I De dames-afdeeling, als men deze zoo mag betitelen, heeft eveneens keuze te over. Wat de uitvoering der zaak betreft, de be timmering is aardig geslaagd, zoodat de diJ verse artikelen wel tot hun recht zullen komen. Vermelden wfl tenslotte nog, dat de heef Keijzer de attentie had den mannelijken bej- woners van het tehuis voor ouden van dagen aan de Kerkgracht een pakje tabak te offreer- Vernieling van automaat. Door een winkelier in de Spoorstraat werd aangifte gedaan, dat een automaat ter waar de van 650,welke in de portiek van zij ij winkel stond geheel is vernield. Inbraak? Door een bewoner van de Weststraat werd aangifte gedaan, dat hij uit zijn woning een bedrag van 35,vermist. -i i Dat komt er van. Door een inwoonster dezer gemeente werp aangifte gedaan dat zij een portemonnaiej inhoudende 15,en eenige sleutels waé kwijtgeraakt, vermoedelijk toen zij met eeij vriendin en eenige marineschepelingen uit was. v 9 I Kwajongensstreek. Door een bewoner van den Ruyghweg werd aangifte gedaan dat op het strand een jUrkjé en een paar sokjes van zijn dochtertje doof jongens waren verbrand, door het werpert van een brandenden stok op de kleeren, die op een hoopje op het strand lagen. Dronkenschap. Door de politie werd een persoon, die lil kennelijken staat van dronkenschap verkeer de, ter ontnuchtering in bewaring gesteld. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. 12—19 Mei 1936. Nieuwe zaken: Anna Paulowna: N. J. Leijen, Lagedijk 2, besteldienst Bree- zand, Schagen, Alkmaar v.v. Den Helder: J. N. Zijp, Ooievaarstraat 93, schilder. Wijzigingen Den Helder: N.V. Mij. tot Expl. v. Winkelzaken „Ideco"; filiaal gevestigd te Den Helder, Keizerstr. 117. Schagen J. Voerman, Landbouwstraat C 122, winke lier in groenten, fruit en comestibles; overge gaan aan J. D. Dubbeld. Wieringerwaard: KI. Zander, Tweewegen A 86, brood- en koekbakker; overgegaan aan C. J. Zander. De N. Rott. Crt. heeft een zeer uitvoerig stuk over de haringvisscherij en de mogelijk heid van afzet. Alles uit dit stuk willen we niet memo- reeren, omdat het in hoofdzaak gaan om de z.g. groote visscherij, die wel groote betee- kenis heeft voor het land, maar niet zoo speciaal voor onze streken. Toch staat er iets in dit stuk, hetwelk ook onze belangstelling waard is. En dit betreft het gedeelte waar het er om gaat nieuwe afzegebieden te exploreeren. Men zal zich misschien herinneren, dat we Indertijd ook daarop aandrongen en dat we daarvoor wilden inschakelen ons consul apparaat in het buitenland, waaraan dan deskundigen zouden moeten worden toege voegd speciaal beslast om voor den visch- afzet relaties aan te knoopen. Het gedeta cheerd zijn bij de consulaten zou dus meer moeten dienen om hét contact met handela ren te vergemakkelijken. Verwezen wordt in het artikel in de N. Rt. Ct. naar Engeland met zijn trawling-agents. Met regeeringsteun aldaar worden alle lan den verkend, om de mogelijkheid aan te grij pen bestaand afzetgebied te vergrooten of te veroveren. Al wat daar geschiedt ten voordeele der visscherijen, doet men bij voorkeur met be hulp van vakmenschen. Het komt ook ons voor, dat er op die wijze nog wel afzètgebied voor onze versche visch is te vinden. Immers onze kleine kust- vloot is in staat de prachtigste visch aan te voeren, die in uitstekenden staaf over groote afstanden kan worden vervoerd, vooral nu met daarvoor speciaal ingerichte vracht auto's verre landen kunnen worden bediend. Het denkbeeld wordt dan nader uiteenge1 zet, maar met de algemeene strekking te vermelden kunnen we volstaan, omdat het eigenlijk parallel loopt met hetgeen we in dertijd hierover in deze rubriek schreven. Hoofdzaak is dat er iets officieels achter deze pogingen komt te staan, waardoor de weg gemakkelijk gebaand is. We hopen dat er van onverheldswege de noodige aandacht aan zal worden geschon ken. Vele Schotsche visschers hébben de eigen lijke visscherij gestaakt en zijn zich gaan toeleggen op de mossel visscherij. Voor dit product schijnt in het Vereenigd Koninkrijk nogal vraag te bestaan, zoodat de menschen daarmee meer kunnen verdienen dan met de visscherij naar visch. Het gevolg is, dat de schepen stil liggen, wat voor de mosselvisseherfl maakt men daar gebruik van vletten. Het is bekend dat de Hollanders geen groote consumenten van mosselen zijn, het geen voor een groot deel wel kan worden toegeschreven aan de onbekendheid met het artikel, wat betreft smaak en voedzaamheid. Maar met gestaage voorlichting zou ook in dit opzicht wel iets goeds zijn te bereiken. Het is nog niet zoo heel veel jaren geleden, dat b.v. tomaten hier te lande maar matigjes werden gebruikt, en zou er thans wel één huisgezin zijn, waar niet zoo nu en dan to maten op tafel komen? Dit is te danken aan de intensieve propa ganda die voor de tomaat is gevoerd. Op dezelfde wijze zou dat ook voor het gebruik van mosselen tot stand kunnen ko men. Mosselen zijn er in de Waddenzee in overvloed en de cultuur is te vormen dan zij de groote kwanta zaad die er aanwezig zfln. Immers, vanuit Zeeland haalt men dit zaad met honderden tonnen weg. Deze werkmogelijkheid voor de Wadden- eee-randbewoner moet worden aangeboord. In de toekomst zullen kosten en moeiten die hieraan worden besteed met rente worden vergoed. Zoodra er te IJmuiden wat grooter aantal trawlers tegelijk aan den afslag is, dalen de prijzen dermate dat er van een loonend ma ken van het bedrijf niet veel komt. Reizen van niet meer dan 1000 zijn niet rendabel. In het overzicht van de N. Rt. Ct. is weer veel waardeering voor de kustvisscherfl, die prachtige visch aanbracht. Ondanks de lage tongprijzen konden deze vaartuigen tot een behoorlijke besomming komen. Deze beliepen van 160 tot 350. Voornamelijk waren het vaartuigen van om den zuid. De IJmuider visch kan echter weer geen genade vinden en werd zelf opzettelijk in de laatste plaats genoemd, want, zoo zegt de schrijver, IJmuidensche visch heeft voor den afslag weinig beteekenis meer. Ook een Urker visscher was met zijn vangst aan dezen afslag en maakte er een behoor lijke besomming, zoodat de toezegging werd gedaan dat ook de eerstvolgende week aan dezen afslag zou worden gekomen. Na het bezoek van den Minister van Wa terstaat aan Urk, waarbij Z.E. zich heeft laten inlichten over het visschen op het IJsel- meer en ook de kwestie van verbod van vis schen met krachtige motoren ter sprake is gekomen, hopen de belanghebbenden, dat het hun weer wordt toegestaan aan de aalvis- scherij deel te nemen, men vermoedde, dat dit reeds Maandag het geval zou zijn. Mocht dat het geval inderdaad zijn, dan verwachten we weer groot protest van den kant der zeilvaartuigenvisschers en die der hoekers. Dezen toch zijn het geweest, die het sterkst aandrongen om het visschen met de krachtige motoren niet toe te staan, het geen hun succes bezorgde. Nu dit blijkbaar weer zal worden toegestaan, kan men dus dit zelfde strijdpunt zien oplaaien. Het IJselmeer zal momenteel geen vol doende beStaariskans aan alle visschers bie den, die daar thans nog bestaan, zoodat voor velen de spoeling wel heel dun zal blijven. Eerst wanneer dit watergebied sterker bezet zal zijn met allerlei zoetwatervisch en daarvoor voldoende afzet zal zijn te vinden zal er voor meer menschen een bestaantje zfln te vinden. Er is indertijd gezegd, dat de motorvaar tuigen dan maar op de Noordzee hun geluk moeten beproeven, maar daar zijn de om standigheden ook niet rooskleurig. Dit is de moeilijkheid van het vraagstuk en zal niet radicaal zijn op te lossen alvorens de tijdsomstandigheden zich ten goede heb ben gewijzigd. Zondagavond aan het strand. Bjj de nederzettingen, onder aan de ver nieuwde boulevard, staan enkele menschen te praten en ze kouwen op kwatta's en frujetta. Verderop, tusschen de strook geel-grfls zand van de eerste en tweede mijlpaal loopen twee menschen. Het zijn een jongen en een meisje, en daar het lente is en eenzaam, hebben ze de armen om elkanders middel ge slagen. Maar na de tweede paal komt de groote eenzaamheid. Ver weg golft het strand, in een bijna on meetbare uitgestrektheid. Men kan niet zien waar het eindigt, want daar is die merkwaar dige trilling van het licht, dat èn zand èn water èn helm wonderlijk aan het dansen zet. Rechts ligt de zee en links rijen zich de duinen. Een stille zee, doch niet rimpelloos. Het zijn kleine, driftige golfjes, die als jonge dol fijnen over en op elkaar duikelen. Ze komen heel, heel rustigjes aan, ze golven maar zoo wat onschuldig naar het breede en lokkende strand dat hen roept en dan.., ineens borrelt het witte schuim op, en met een kore brui- sching dartelen ze met elkaar tegen de eer ste oploopers van het strand. Het is een vreemd spel en het verveelt nooit er naar te kijken, vooral als men zich kan voorstellen, dat deze korte brekertjes een wonder lied zingen. Een lied, dat niemand precies weet te vertalen, doch dat bijna altijd droevig stemt. Er zfln er, die zeggen, dat het verbeelding is, doch anderen, die er dikwijls en in stille maannachten naar gehoord hebben, zeggen dat het wel degelijk een lied is. Het is merkwaardig wat men in de een zaamheid op een strand al niet ervaart: er zijn vele dingen, die ongeroepen tot je komen. Daar ia die rookpluim aan den einder, een sliert rook, die eigenlijk even goed een uitge waaide wolk zou kunnen zijn. Het is niet meer dan een veeg aan een lichtblauwe hemelkoepel. Er is niet veel wind ,doch de bries die van verre komt zingt in het helm op de dui nen. Het is een vreemd en zoévend geluid, en het lijkt wel iets op de muziek van den wind in de telefoondraden. Het-gaat van duin tot duin, de heele kust langs en dan nog verder.. Dan, bijna altijd onverwacht, gaat de zon onder. Hij schuift weg achter een nevelbank, en zet deze in één gloeiing van purperrood tot licht karmijn. Op hetzelfde moment verandert de zee. Van lichtblauw toovert die flonkerende vuurbal haar tot een aangrijpend mozaïek van duizend kleuren, de kleuren en teinten van een vreemd Oostersch palet. Als was het een afgesproken teeken, zoo schieten ineens honderden meeuwen, die in diep gepeins aan het einde van drie zwarte pieren zaten op. Ze maken een drukte van ge weld, maar plotseling zwijgen ze. En daar de zon snel wegzakt lijken al die vogels vreemde schaduwen, die over een betooverd vlak scheren. Zwarte schimmen, die doodstil voort- wieken, de zee opheel ver weg. Dan duikt de zon weg, voorgoed, en er komt tegeljjk de schemering. We zijn bij de vijfde mijlpaal en in de verte Hjken de duinen grauwe reuzen, met wild-helmhaar op hun koppen. De zeewind wordt sterker en zoemt doordringender door de planten aan de duinkammen. Dat lokt en roept maar, zoodat we al spoedig boven op zoo'n zandberg aangeland zijn. Op zee blijft 't ruischen en de golfjes blijven hun spel spelen. De meeuwen komen terug en zetten zich weer statig op de pieren als wachters van de zee. De eerste sterren beginnen, eerst nog wat zwak, te gloeien en de koekoek vangt zfln eentonige, doch zoo volkomen in deze stem ming passende, roep aan. In de duinen is het uitgestorven. Verdroomd liggen de duinpannen in de diepte, met het concert van kwakende kik kers bfl de half verdroogde meertjes. Het klinkt van alle kanten en maakt in die dood stille duinen een leven, dat zeker een half uur in het rond hoorbaar is. Over de al weer dicht begroeide heuvels gaan we de duinen door. Hier en daar schiet iets weg, maar het is al zoo donker, dat je toch niet meer precies kunt onderscheiden wat het is. Misschien een konfl'n, of een uit z'n eerste slaap opgeschrokken vogel, of een ander vreemd dier, wat doet het er eigenlflk toe. De schaduwen zfln lang. Als ontzaglflke wezens slieren onze eigen lichamen voor ons uit: grotesk en angstwekkend! Een vogel, hoog in het zwart-blauwe van de hemelkoepel, die zich mateloos boven ons welft, pflpt een melancholiek gefluit, nu eens hoog, dan weer laag. Hij vliegt mee, maar is ineens verdwenen. Heel in de verte hooren we hem later weer. Het is steeds weer merkwaardig, hoe vele geluiden die je in de stille duinen hoort: hier kraakt een tak... daar gaat iets (of schijnt iets te gaan) over den grond... Plotseling achter je een ritseling... Maar vredig en sterk en vertrouwd wieken over deze donkere en in groote eenzaamheid verloren duinen de stralen van den trouwen wachter van Huisduinen. Breede lichtbundels, die van top tot top glflden, wegscherend vele, vele mijlen langs de kust. Langzaam verliest het brandingsgeruisch zich. Het is nu nog maar een verstilt gefluis ter in de verte. We naderen den weg. Onder aan de duinen zat een oud vrouwtje. Dat droeg een kapje en een wit schort en we hebben naast elkaar gezeten en weinig gezegd. Toen we weg gingen heeft ze gesproken, met alle vastberadenheid en alle wijsheid van oude vrouwtjes: „morgen is het weer mooi", En zie: Maandags zomerde het wéér! Meer dan achttienduizend vrouwen uit alle deelen van het land en van schier elke ge. zindte en overtuiging zfln gistermiddag in een zwijgenden stoet door de straten van Amster dam getrokken en zoodoende op indrukwek kende wijze gedemonstreerd voor den vrede. Meer dan tweemaal zooveel vrouwen als het vorige jaar hebben aan dezen Vrouwen vredesgang deelgenomen, waardoor de stoet, waarin slechts witte doeken met het woord Vrede werden meegedragen, een indrukwek kende lengte kreeg. De politie had voor een goede afzetting ge zorgd, en doodstil stonden allen toen om half drie precies de vredesvlaggen omhoog gingen. Twee minuten lang heerschte er onder de dui zenden vrouwen langs de kade diepe stilte. Toen zette de stoet zich in beweging en trok zwflgend de stad in. Vrouwen uit alle krin gen, van eiken leeftijd, bejaarde dames, maar ook tal van jongemeisjes getuigden zwflgend van hun vredeswil. De stoet maakte onge- twflfeld indruk op de duizenden belangstellen den langs den weg, hfl trok langs N.Z. Voor burgwal, Koningsplein, Hëerengracht, Vijzel straat en Weteringschans naar het Frederiks- plein. Tot aan het Spui zagen wfl aan den kop van den stoet o.a. de grijze mevr. Wibaut— van Berlekom. Deputaties. Op het Spui scheidden zich drie deputaties af, een onder leiding van mej. De Kruyff naar het Amsterdamsche raadhuis, waar zij ont vangen werd door wethouder S. R. de Mi randa, wien mej. De Kruyff dankte voor de door gemeentebestuur en politie verleende medewerking; een onder leiding van mej. E. H. Piepers, naar de regeering in Den Haag, waar zij ontvangen werd door den minister van sociale zaken mr. Slingenberg en een onder leiding van mevrouw mr. B. J. A. de Kantervan Hettinga Tromp, naar het Per manente Hof van Internationale Justitie te Den Haag, waar zfln ontvangen werd door Sir Cecil Hurst. De beide laatste delegaties over handigden een adres, waarin o.a. herinnerd werd aan het adres van het internatioale con gres van psychiaters aan de staatslieden der geheele wereld en het antwoord daarop van Koningin Wilhelmina. Mej. Piepers dankte minister Slingenberg op het departement van sociale zaken voor de ontvangst, zette de beteekenis en het doel van den vrouwen vredesgang uiteen en ge waagde van den ernstigen wil der vrouwen om te geraken tot een permanenten vrede, en te getuigen van haar vertrouwen in de kracht, die van den Volkenbond kan uitgaan. Mevr. mr. J. B. A. de Kantervan Hettinga Tromp sprak haar dankbaarheid uit aan Sir Cecil Hurst, voor de ontvangst van de depu tatie. Wij komen tot u als president van het wereldgerechtshof, orgaan van den Volken bond, zeide zij, het is mede onze taak uw werk te steunen en te bevorderen, door ver trouwen te hebben in deze instellingen en in de personen, die geroepen zijn tot dezen ver antwoordelijken arbeid. Tegen vier uur, terwfll nog slechts een deel der aan den Vrouwen vredesgang deelnemende vrouwen het eindpunt van den tocht bereikt had, begon de meeting op het Paleis voor Volksvlfltterrein. De voorzitster, Mevrouw E. J. Mioles— Riem Vis, heette de aanwezigen hartelijk wel kom en herinnerde aan de pionierster, mej. E. M. van Wflngaarden, die in 1914, gedreven door het schuldbesef, haar vredeswerk onder de Nederlandsche vrouwen begon. In 1915, middenin den wereldoorlog, kwamen uit de geheele wereld de vrouwen in Den Haag bij een. Daar was het, dat onder leiding van dr, Alette Jacobs de vrouwen elkander beloofden te blflven werken voor den vrede. Thans wer ken, medé als gevolg daarvan, millioenen vrouwen over de geheeele wereld voor het groote doel: rechtspraak en bemiddeling in. plaats van geweld voor de oplossing van in ternationale geschillen. Nu op het oogenblik de groote strijd voofl het recht tusschen de volkeren wordt gestre den, kunnen en mogen vooral de vrouwen niet werkloos toezien en afwachten. Een der pogin gen is ons samenzijn hier. Wij zullen aan onze regeering en aan den Volkenbond een adres aanbieden, waarin er ten sterkste op wordt aangedrongen, dat de regeeringen terdege rekening zullen houden met de uiteenzettin gen, vervat in het adres, dat de psychiaters van de geheele wereld aan de staatslieden hebben gezonden. Hierna spraken mevrouw van der Colk— Schmidt en mevrouw H. van GeunsGod fried. De voorzitster besloot met de woorden: Zoo hebben wfl dan met elkander een uur; vol beteekenis beleefd. Op het oogenblik, waarop de volken als gevolg van de bewape ningswedloop tot de tanden gewapend zijn, nemen wfl ons voor, ons niet te zullen laten meeslepen in de een of andere oorlogspsy chose. Wfl allen zfln noodig voor het kweeken van een geest van verdraagzaamheid en liefde, waarop een betere wereld zal moeten worden gebouwd, een wereld, waarin recht spraak en bemiddeling het geweld en den oorlog zullen vervangen. Vrouwen, beseft uw vredestaak. Medan de gelukkige? De gemeenteraad van Medan is Vrijdag in geheime zitting bijeengekomen ter bespreking van de kwestie van de woningvoorzienlhg' en de verschaffing van kantoorruimte voor het geval Medan wordt aangewezen als hóófd- plaats van Sumatra. Volgens een commu niqué aan de pers is een beslissing genomen in dien zin, dat de gemeente aanbiëdt ótn een woning voor den resident te bouwen, waarvoor in ruil wc^rdt gevraagd een stuk

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5