Mm ©mie club Minister Colijn en mr. Joekes over den Volkenbond Van Ewijcksluis Texel HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 19 MEI 1936 7 Weer een belangrijke bestelling voor Feyenoord Blijft „Leerdam" werken? Nederlandsche Bank verhoogt haar dividend. Wat voor weer vandaag? Visscherijberichten Stoomvaartberichten. K N.V.B. N.H.V.B- Wat ons voorts in den K.N.V B. interesseert. D.W.V. slaat H.R.C. 2-0. met In het Gebouw voor K. en W. te 's-Graven- hage, dat vrijwel geheel gevuld was met be langstellenden, heeft gisterenavond de Ver- eeniging voor Volkenbond en Vrede ter ge legenheid van den Volkenbondsdag een open bare bijeenkomst g#iouden, waarin als spre kers optraden minister Colijn en het Tweede Kamerlid mr. A. M. Joekes. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de ministers de Graeff, Oud. Deckers en Slingen- berg, staatsraad mr. Limburg, eenige leden van het corps diplomatique en verschillende kamerleden. Na een kort openingswoord van den voorzitter van het hoofdbestuur der ver- eeniging, mr. J. C. A. Everwijn, was het woord aan minister Colijn, die bjj het verschijnen op het podium met een hartelijk applaus werd begroet. De opmerking, waarmede spreker aanving, was deze, dat Nederlanders nog wat onwennig rijn, zich niet bijzonder thuis gevoelen, op het terrein der internationale politiek. Geheel onbegrijpelijk is dit niet. Een er varing van bijna drie en een halve eeuw had ons, toen het jaar 1814 aangebroken was en we in den tegenwoordigen vorm weer op eigen beenen kwamen te staan, internationaal niet veel vreugde bereid. Zooals spreker het elders eens gezegd heeft: De Nederlander van na 1814 zag het inter nationaal gebeuren als een kleurrijke processie', die aan ons voorbij trok en die hij, gezeten in een behaaglijken armstoel, placht gade te slaan uit een knus hoekje, in een knusse huiskamer. Is het dan zoo te verwonderen, dat men zich wat onwennig voelde, toen men na 1919, na de oprichting van den Volkenbond, genoopt was zelf in dien optocht mede te loopen? En is het nu werkelijk te verwonderen, dat de neiging om naar het oude terug te keeren, groeiende werd, toen de schitterende processie van ruim 50 landen, in den Volkenbond ver- eenigd, het beeld ging vertoonen van een ver regenden optocht, waarbij <1® imponeerende eenheid overgaat in ordelooze groepssplitsing, de eene met opgestoken parapluies, de andere omhangen met kletsnatte regenjassen, een derde zich trachtend op te bergen in de portieken van nabije gebouwen? Daarbij kwam nog, dat de lange af te leggen weg tot vermoeidheid aanleiding gaf en boven dien oorblazers zich beijverden, bij het eerste sein van wjjfeling door hen waargenomen, om er aan te herinneren, dat het met dien Vol kenbond niets gedaan was en dat er ook nooit iets uit zou worden. Tot degenen, die echter slechts smalend over den Volkenbond weten te spreken en zelfs aanbevelen, om er ons maar dadelijk van los te maken, stelde spreker de vraag: Wat is het alternatief? De vrijwel ongebroken eenheid in het staten- stelsel van Europa, die bij de eeuwenwenteling omtrent 1300 nog bestond, is in de daarop volgende 3 eeuwen geleidelijk teloor gegaan. Wil men nu weer naar dien tijd terug? Ook nu, in onzen tijd, met zoo geheel gewijzigd wereldbeeld en met zoo tot onherkenbaar toe Veranderde potentialiteiten op het gebied der oorlogvoering. Moet men dan alle pogingen tot het verwerven van een internationale rechts organisatie, tot gemeenschappelijke verzeke ring van elkanders veiligheid, maar opgeven, alle hoop daarop laten varen? Spreker vroeg, wanneer men zegt, dat er van al die fraaie beginselen niets is terecht gekomen: is men dan bereid, deze grond regelen voor het statenverkeer geheel prijs te geven? Wel is volgens sommigen de Bond reeds ter ziele, maar daarbij doelt men toch meer op zijn zedelijke beteekenis dan op zijn formeel bestaan. We moeten thans afwachten, het hoofd koel houden en nadenken over mogelijke wijzigingen in het handvest, die de werkzaamheden van den Bond op meer reëelen grondslag zullen kunnen vestigen. Zeker zal zulk een herziening groote moei lijkheden opleveren, maar het alternatief is zoo afschrikwekkend, dat een uitweg moet worden gevonden. Internationale en nationale geest. Ten slotte roerde spreker de herhaaldelijk gehoorde grief aan, dat de Volkenbond leidt tot een verslappend internationalisme en dat hij daardoor schade berokkent aan een krach- tigen nationalen geest. Metterdaad zijn er vormen van internationalisme, die daartoe kunnen leiden. Dat is het geval met het inter nationalisme, dat pleegt op te komen uit een sfeer van romantiek en mysticisme, dat opgaat in een sentimenteel wereldburgerschap en voor internationale verschillen en eigenaardigheden geen oog meer schijnt te hebben. Daarnaast bestaat echter een nationalisme, dat de waarde en de beteekenis van de internationale ge meenschap ten eenenmale miskent. Op de binnenlinie staande, zal men naar beide uitersten front hebben te maken, maar tusschen die beide buiten-liniën, door de ex treme richtingen bezet ,is overvloedig ruimte om zoowel werkzaam te zijn tot bevordering van een krachtig nationaal bewustzijn, als tot de schepping van betere betrekkingen tusschen de staten onderling, .door te streven naar alge- meene rechtsorganisatie. Oe ontplooiing van het menschelijk leven in zijn rijke vormverscheidenheid vrengt mede, dat elke staat de hem alleen betreffende zaken zelfstandig te regelen heeft, maar dat daar naast tal van zaken zijn aan te wijzen, waarbij belangen betrokken zijn, aan alle staten ge- hieen. Daarvan is het behoud van den vrede tusschen de volken thans wel het voornaam ste, Dit is een levensbelang van de allereerste orde voor de volken en daarom, omdat dit sher belang is, moet men ook het internatio- nale gemeenschapsorgaan aanvaarden, dat daartoe werkzaam kan zijn. De ondervonden teleurstelling mag ons niet ontmoedigen, den strijd doen opgeven, doch jnoet veeleer tot vernieuwde en verhoogde krachtsinspanning aansporen. Daarna sprak mr. A. M. Joekes. Spreker noemde het begrijpelijk, dat de Vraag of het ideaal van een internationale rechtsorde, die werkelijk dien naam mag dra- Een, voor altijd een niet te verwerkelijken dtopie zal blijken, zich onder den verschen rudruk van de jongste gebeurtenissen aan ons °Pdringt. W'j mogen echter nog ver af zijn van het eaal van een volkeren-samenleving, waarin Vrccie en recht heerschen, de teleurstellingen ®n tegenslagen op den weg der vestiging van ^Internationale rechtsorde mogen grootcr en listiger zijn dan wij hoopten en verwachten, zoo lang in de volkeren een sprank leeft van gerechtigheid, zal met onweerstaanbare kracht zich het verlangen blijven openbaren, dat ook in de volkerensamenleving het recht zal zege vieren over het onrecht Niet mag daarom de vraag zijn, of wij de rechtsorde ook internationaal kunnen ver wezenlijken, maar hoe wjj dat moeten doen. Voor die vraag zien wij ons, na de rechts- schendingen en menschenverdelging, die in de laatste maanden hebben plaats gehad, met grooter ernst dan ooit geplaatst. Voorop dient te worden gesteld, dat eerbie diging van gesloten verdragen de onmisbare grondslag is voor elke internationale rechts orde. Een verdrag eenmaal gesloten, strekt par tijen tot wet, die niet eigenmachtig door een der verdrag-sluitende partijen mag worden opzij gezet. Wanneer een verdrag niet, of niet meer in overeenstemming is met rechtmatige behoeften en opvattingen van partijen, aldus vervolgde spreker, gebiedt de rechtvaardigheid en het gemeenschappelijk belang, dat het verdrag aan een nader onderzoek wordt onderworpen en zoo noodig gewijzigd. Weinigen zijn er, die bij voorbeeld niet erkennen, dat het vredesverdrag van Versailles bepalingen bevat, die op het Duitsche volk een overmatlgen druk hebben gelegd en dat het eenzijdige verplichtingen in houdt, die een van de sterkste oorzaken zijn geworden voor de gevoelens van verbittering, welke een zoo belangrijke factor zijn geweest voor de geestesontwikkeling bij onze Oostelijke naburen. Aan deze grieven, voor zoover zij gegrond zijn, een einde te maken, behoort evenzeer tot de taak van de volkerengemeenschap. Het Duitsche volk kan er aanspraak op maken als gelijkberechtigde in den kring der volkeren te worden behandeld, onder de bindende voor waarde evenwel, dat het zich aan zijn ver dragsverplichtingen houdt. Willen de volken er in slagen, beter dan in het verleden, een op recht gegronde samen leving te verzekeren, dan moet tevens de inter nationale rechts-organisatie worden versterkt en moeten middelen worden gevonden om bij verschil van opvatting te bepalen aan welke zijde het recht is en om dit, wanneer het mocht worden geschonden, te handhaven. De terugkeer in den Volkenbond van de lan den, die daaruit zijn getreden en de toetreding tot den bond van de groote Amerikaansche republiek bhjve het doel, waarop het streven is gericht. De verdere avond werd gevuld met zang en met het vertoonen van de film Vergeten Mannen. MINISTER GELISSEN BEZOEKT DRENTHE. Een aantal industrieën in oogen- schouw genomen. Gisteren heeft de minister van handel, nij verheid en scheepvaart, prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, een bezoek gebracht aan Drenthe, om zich op de hoogte te stellen van den toestand in verschillende industrieën, in hoofdzaak in het Zuidoosten van de provincie. Na het bezoek aan de metaalwarenfabriek Drentina te Hoogeveen, begaf de minister zich naar Klazinaveen, gemeente Emmen. Hier werd een bezoek gebracht aan de Purit-fabriek van de N.V. Alg, Norit Maatschappij te Amster dam. Na dit bezoek begaf men zich naar de draad- trekkerij en de draadnagelfabriek van de N.V. v.h. Nagtegaal en Bruggenwirth, eveneens te Klazinaveen. Vervolgens werd te Emmen een bezoek ge bracht aan de N.V. Machinefabriek Werkland te Nieuw-Weerdinge. Om vijf uur begaf het gezelschap zich naar Assen, van waar de minister naar Den Haag is teruggekeerd. Een tankschip van 12.000 ton bjj Wiltim-Fgenoord. Naar de „N. R. Crt." verneemt, heeft de Standard Oil Company of California te San Francisco door bemiddeling van haar dochter- maatschappij, de Nederlandsche Pacific Petro leum Mij. te 's-Gravenhage, aan de werf Wilton-Feijenoord te Schiedam den bouw van een tankschip van 12.000 ton laadvermogen opgedragen. Ook de motorinstallatie voor dit schip zal door Wilton-Feijenoord worden ver vaardigd, zoodat deze bestelling in belangrijke mate tot verruiming van de werkgelegenheid in het Rotterdamsche industriegebied zal bij dragen. Een nieuwe poging van de directie. Er wordt van het Hbld. meegedeeld, dat de directie der glasfabriek „Leerdam" de moge lijkheid ziet, om nieuw kapitaal aan te trekken ter voortzetting van het bedrijf. Daartoe zal o..a een nieuwe loonsverlaging noodig zijn. Ten einde de gevolgen van die verlaging te ver zachten of geheel weg te nemen, heeft de directie een beroep gedaan op de huiseigenaren en den handeldrijvenden middenstand om te komen tot huur- en prijsverlaging voor de personeelsleden van de glasfabriek. Ten aan zien van de voorgestelde loonsverlaging zal heden een bespreking worden gevoerd met de hoofdbesturen der contracteerende vakorgani saties. Over 1935/1936 50 36) per aandeel. Naar De Telegraaf verneemt, zal door direc tie en commissarissen van de Nederlandsche Bank op de eerstvolgende algemeene vergade ring van aandeelhouders worden voorgesteld over het boekjaar 1935-'36 een dividend van 50 (v.j. 36) per aandeel van 1000 uit te keeren. Naar waarneming verricht ln den morgen van 18 Mei, Medegedeeld door net Koninklijk Meteorologisch Instituut Hoogste barometerstand 771.3 te Aberdeen. Laagste barometerstand 755.4 te La Coruna. Verwachting Meest matige O. tot N. wind, licht tot half bewolkt, later wellicht toenemende bewol king, aanvankelijk droog weer, aanvankelijk verandering in temperatuur. Later wellicht iets koeler. Barometerstand te Den Helder 766.6. Temperatuur van het zeewater 13.4° C. DE VERSPREIDING DER CHINEESOHE WOLHANDKRAB IN ONZE WATEREN. Was er reeds meer dan een half jaar ver - loopen, sinds de laatste Chineesche Wolhand- krab in deze omgeving in de binnenwateren werd aangetroffen, in de afgeloopen week zijn er weer een tweetal exemplaren van deze ge vreesde krabbensoort gevangen. Een hiervan werd aangetroffen in het Oude Veer (Boezem van Zijpe), de andere in het Balgzandkanaal. Het is niet zoo vreemd, dat, nadat geruimen tijd niets van deze nettenvernielers is ge merkt, deze thans op twee plaatsen gelijk weer is gezien. In de wintermaanden toch zoe ken deze krabben het zoute water op om daar te paaien, waarna zjj in de voorjaarsmaanden het binnenwater weer opzoeken. Wie nu weet, hoeveel van deze gevreesde krabben zich dit voorjaar reeds in de Waddenzee bevonden (zij werden daar dagelijks in de botnetten aan getroffen, soms tot wel een dertigtal per dag en per visscher veel meer dan vorig jaar, toen het zich slechts tot enkele exemplaren bepaalde), kan hieruit wel concludeeren, dat deze plaag zich dit jaar ook in de binnen wateren wel verder zal voortzetten Een nieuwe en zeer te vreezen vijand van den visscher is dus in aantocht. EERSTE GROOTE LAMMEItENMARKT. De eerste groote lammeren markt, die Maan dag plaats had, heeft een vrij wat gunstiger verloop gehad dan vorig jaar. Het weder was buitengewoon mooi en daar de prijzen bijna nog eens zoo hoog waren dan in 1935, heerschte op de markt een prettige drukte, die niet weinig verhoogd werd door de zeer vele koop lieden van elders, die op de markt op allerlei wijze hun waren aan den man trachten te brengen, en door de talrijke vreemdelingen, die nu reeds een kijkje op onze markt kwamen nemen. De handel was aanvankelijk stug, doch later wel iets williger, hoewel er zeer veel kooplieden van elders aanwezig waren, waar door men wel een vluggere markt had kunnen verwachten. Vermoedelijk is er echter niets onverkocht gebleven. Daar de eerste markt iets vroeger viel dan vorig jaar, was het aantal aangevoerde lam meren bijna 1000 stuks minder dan in 1935, hetgeen misschien ook den prijs wel wat be- invloed zal hebben. De middenprjjs bedroeg 8.75, de duursten, een uitgezocht drietal, brachten 12 per stuk op. Vorig jaar bedroeg de middenprijs nog geen 4.50. In 1934 werd op de eerste markt nog ruim 10 betaald, hoewel in het verder verloop der markten de prijzen ook toen al zakten. Het is te wenschen, dat de veehandel maar goede markten in Purmerend en Leiden mag maken, omdat vooral van de tweede lam- merenmarkt voor Texel zeer veel afhangt. Ook de aanvoer van rundvee was ditniaal niet onbelangrijk, niet minder dan 17 koeien werden aangevoerd, die prijzen deden van 110 tot 160 gulden. Nuchtere kalveren brachten gemiddeld 5.50 op. Fokkalveren, de beste 30. Een goede big kocht men op de markt voor ongeveer f 10, de duursten deden 12. Slachtvarkens op de boerderij doen ongeveer 16 cent per pond. Aan de eierenveiling bleven de kippeneieren gelijk in prijs als vorige week. - - i 16 Mei. Aangebracht door korders: Tongen Slips Tarbot Schol Schar P - kgr p. kist 0.52—0.301 0.15—0.05 0.75—0.70 4.00—2.00 1.75—1.45 Door haringvisschers: Versche haring p. tal 0.80—0.40 Geep 11.00—8.50 18 Mei. Aangebracht door haringvisschers: Versche haring p. tal 1.000,50 Geep 10.008.00 Door garnalenvisschers: Gekookte garnalen p. kg 0.16 Stoomv Maatsin Nederand. Enggano, ti, pass. 17 Mei Perim. Manoerane, 17 Mei v. IJmuiden. Poelau Telo, u., 17 Mei v. Bremen. Simaloer, 17 Mei te Hamburg. Tajandoen, t., 17 Mei v. Port Said, Tawali, 13 Mei te Tampa. Tarakan, t., 16 Mei v. Batavia, Rotterdamsche l.loyd. Blitar, t., 17 Mei v. Colombo. Baloeran, u.. 18 Mei te Belawan. Dempo, 18 Mei te R'dam. Djambi, t., pass. 10 Mei Ouessant. Indrapoera, t., 17 Mei v. Sabang. Kedoe, u., pass. 17 Mei Ouessant. Kota Nopan, u., 16 Mei v. Djeddah. Palembang, t., 18 Mei te Londen. Sibajak, u., 18 Mei v. Lissabon. Tapanoeli, 17 Mei te Hamburg. Kon Ned Stoomboot Maatschappij. Agamemnon, 16 Mei v. R'dam. Alkmaar, t., 15 Mei v. Valparaiso. Ajax, 16 Mei te Barcelona. Amsterdam, 18 Mei te A'dam. Aurora, 15 Mei v. Cadiz. Bennekom, 18 Mei v. A'dam. Barneveld, 18 Mei te Antwerpen. Baarn, u., 16 Mei v. Callao. Boskoop, t., 14 Mei v. Eten. Ceres, 17 Mei v. Patras. Colombia, 17 Mei v. Cristobal. Costa Rica, u., pass. 17 Mei Ouessant. Crynssen, t., 14 Mei v. Barbados. Euterpe, 18 Mei Lydd gep. Fauna, 18 Mei te A'dam. Ganymedes 17 Mei te Hamburg. Hermes, 16 Mei v. Oran. Hebe, 15 Mei v. R'dam. Irene, 17 Mei te A'dam. Iris, 16 Mei te Balboa. Ino, u., 14 Mei v. Cristobal. Luna, 15 Mei v. New York. Merope, 17 Mei te A'dam. Oberon, 16 Mei te Barcelona. Orestes, 16 Mei te Istanbul. Odysseus, 18 Mei v. Kopenhagen. Orion, 16 Mei v. Valencia. Poseidon, 16 Mei v. Livorno, Perseus, 16 Mei v. R'dam. Rhea, 19 Mei te A'dam. Saturnus, u., pass. 16 Mei Flores. Trajanus, 17 Mei v. Beyrouth. Titus, 18 Mei te Kopenhagen. Vulcanus, 15 Mei te Burriana. Venezuela, u., 15 Mei v. Barbados Venus, 18 Mei te Catania. Kon. Holl IJoyd. Salland, 17 Mei te A'dam. Zaanland, u., 17 Mei te Montevideo. Kon l*akct\ Maatschappij. Bontekoe, 15 Mei v. Manilla. Rantaupandjang, 15 Mei te Port Natal. Tasman, 16 Mei v. Lorenzo Marqués, H R.C. moet in D.W.V, haar meerdere erkennen Er is echter nog niets verloren Promotie-degradatie tweede klasse. Zoo zijn dan toch alle goede verwachtingen ten aanzien van HRC den bodem ingeslagen: onze plaatsgenooten hebben het in Nieuwen- dam tegen een herboren DWV niet kunnen redden en verloren met 20. Vooral die 0 valt ons tegen; dat de immer productieve voorhoede ditmaal geen enkel doelpunt kon maken, houdt én een duchtig compli ment voor de geelzwarte defensie in maar ook de opmerking, dat de H.-forwards dit maal afgeweken hebben van het gewone competitierecept. Trouwens, dat blijkt ook wel uit het verslag, dat men elders in deze rubriek zal aantreffen, waarin wordt gepro- ken van kort en treuzelig spel. De H.-voor- hocde weet toch zelf het beste, dat z0 het in de laatste plaats daarvan moet hebben! We adviseeren hen dan ook om in de komen de wedstrijden, vooral de eerstvolgende tegen Kinheim is belangrijk! deze speelwijze te laten varen en de goede vleugelspelers voort durend aan het werk te zetten. Vorige week hebben we betoogd, dat een nederlaag tegen DWV geen al te kwade ge volgen behoeft te hebben. Dat is het geval, als de Racers op hun eigen terrein Kinheim er onder weten te houden. Want dit is nu ab soluut noodzakelijk geworden! Gebeurt dit, dan staan de drie rivalen precies gelijk. Zoo als men ziet houclt HRC dus haar kans ge heel in igen hand. De stand L. als volgt: Kinheim 110 D.W.V. 2 10 H.R.C. 10 0 0 4—1 1 3—4 1 0—2 Om het kampioenschap van den N.H.V.B. Alkmaarsche Boys 2 won met 30 van KFC 3, waardoor de stand als volgt gewor den is: Alkm. Boys 2 2 2 0 0 51 4 Watervogels f" 1 0 0 21 2 iK.F.C. 3 10 0 1 0—3 0 M.F.C. 2 0 0 2 2—0 0 Promotie-degradatie eerste klasse D. Daar Succes 2 hevig teleurstelde en zich door Oudesluis met 0 net kloppen gaat het er veel op lijken, dat de Wieringers het volgend jaar in de tweede klasse zullen moe ten uitkomen. Al zij slechts één van de twee te sp -len wedstrijden gelijk speelt Is degradatie een feit en promoveeren dus Zee macht en het oude Dosko. RAUCHBEKER. De resultaten van de Zondag voor den Rauchbeker gespeelde wedstrijden luiden: j SchagenTexel 12. BKC 1—HRC 2 5—1. Voor de tweede ronde moet nu gespeeld worden: Helder 1Texei 1 en BKC 1Succes 1. Helder 2 vrije ronde. GOUDEÏ* KRUIS. i Schagen 2Wieringerwaard 2 122. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. NAC—Ajax 1—2. Be QuickFeyenoord 42! De stand luidt thans als volgt: Enschede 3 3-0 o 115 6 Feyenoord 3201 95 4 Ajax 4202 7—8 4 NAC 41 o 3 5—8 2 Be Quick 4103 814 2 AFDEELING I. Promotie-degradatie eerste klasse. Velox—DOS 4—2. De eerste klasser staat er blijkens den vol genden stand thans het beste voor: HDVS 2 110 4—2 3 POS 3 111 5—6 8 Velox 3 1 0 2 6—7 2 Promotie-degradatie tweede klasse. Door thans van HVC met 40 te verliezen komt Hercules toch nog in het gedrang. Promotie-degradatie res. tweede klasse. DWS 2—Hilversum 2 1—2. ls.es. 3e klasse A. Kennemers 2Assendelft 2 30. (Slotwedstrijd). AFDEELING II. Promotie-degradatie eerste klasse. CW-HFC 1—1, waardoor de situatie alsvolgt geworden is: CW 3 111 4—4 3 HFC 3 111 4—4 3 HVV 2 10 1 3—3 2 AFDEELING Hl. Promotie-degradatie eerste klasse. Eindelijk Is NEC Nijmegen) kampioen van n B geworden en kan dus de promotie competitie tusschen haar, SCH en Borne aanvangen. AFDEELING IV. Promotie-degradatie eerste klasse. Hier maakten de Tilburgsche clubs een zeer slechten beurt: NO ADPalemig 24. TSCWillem H 4—2. AFDEELING V. Promotie-degradatie eerste klasse. Met niet minder dan 61 bewees het oude Achilles haar superioriteit over Heerenveen en behield daarmede het eerste klasseschap. Een redding op het kantje af, want de Veen- kolonialen hadden aan een gelijk spel vol doende! KNVB-BEKER. Zesde ronde. RoermondFeyenoord 21. VUC—Helmond 3—4. Zevende ronde: KFCHaarlem 70. HBSHermes DVS 32. De geelzwarten wisschen den slech ten indruk van Veisen door een goeden wedstrijd tegen onze Racers uit. Voor rust DWV, daarna HRC sterker. Toen we Zondagmorgen met HRC naar Amsterdam vertrokken, waren onze vermoe dens, dat de Racers geen slechte kans maak ten voor de beide punten. Gezien toch het spel van DWV in de match tegen Kinheim, waren de verwachtingen voor een zege van onze plaatsgenooten zeker gerechtvaardigd. Het is niettemin een nederlaag geworden, die, het zg ronduit gezegd, verdiend en niet geflatteerd is. Het meer dan 5000 man tellende publiek heeft als het ware een herboren DWV gezien, wier spel geen schaduw was van dat in Velsen. Voor rust overheerschten de geelzwarten volkomen, en werd er technisch en tactisch soms knap werk gedaan. Het hooge tempo, dat de thuisclub inzette, ontaardde geen moment in ongeoorloofd of geforceerd spel, en het belette de tegenpartij haar spel tot volle ontplooiing te brengen. Er werden toen 2 doelpunten gescoord, maar waren keeper en backs van HRC niet zoo in vorm geweest, dan was de achterstand nog grooter geweest Het scheen ons toe, dat HRC ietwat ver rast was door dezen feilen tegenstand, wat uit haar evenwicht raakte, waardoor niet d&t spel gegeven werd, waartoe men in staat is. Na rust, toen HRC den sterken en hinder lijken wind in 't voordeel had, waren de rol len omgekeerd. DWV werd af en toe finaal ingesloten, maar den achterstand inloopen, bleek een te zware opgave. Dit dank zjj het meer dan schitterende werk van de verdedi ging der geelzwarten, waarvan de linksachter de eigenlijke middenvoor gerust de „ster" genoemd mag worden. Alle storm- loopen strandden hierop en ook al wist men de achterhoede ook te passeeren, de doelman was niet minder safe! Zeker, HRC had een paar maal pech, maar was dat ook niet het geval met DWV? DWV deed met HRC wat Kinheim haar den vorigen Zondag gedaan had, n.L: beletten dat de tegenpartij haar gewone spel kon spelen. Ook al constateerden wij na rust eenige ruwe momentjes, sportief en technisch stond deze wedstrijd op een veel hooger plan, dan die op het VSV-veld. HRC heeft aan den lijve ondervonden, dat DWV meer in haar marsch heeft. Dooreen genomen kunnen we het vertoon de ook weer niet als kampioensspel kwalifi- ceeren, daar de zeer veranderlijke wind vooral het samenspel veel afbreuk deed. Het spelen werd hierdoor wel zeer moeilijk gemaakt. 1 De wedstrijd. De match begon met het aanbieden van een prachtige bloemenmand door HRC aan den kampioen van 3 B, met de gebruikelijke feli citatie door den voorzitter. Na 5 min. spelen het eerste doelpunt. De DWV-voorhoede zat reeds dadelijk voor het H-doel. De bal wordt weggewerkt, komt in het bezit van Sanders, die goed doorzet, maar zijn center wordt onderschept en op hoekschop gekeerd. Geholpen door den wind, is de D-voorhoede, die werkelijk keurig speelt, steeds gevaarlijk en hebben de H-backs het zeer moeilijk, ook al doordat de wind het wegwerken lang met gemakkelijk maakt. Als na precies 5 min. spelen de rechtsbuiten een „overzet" naar zijn linksbuiten doet, loopt deze naar binnen en scoort hoog in den hoek (10). Men had het gejuich eens moeten hooren dat na dit doelpunt losbarstte! Deze voorsprong, brenr het noodige zelf- yertrouwr in de geelzwarte gelederen. Het verdere verloop teekende zich af in een uitgesproken overwicht van DWV. De activiteit van de H-voorhoede bepaalde zich tot sporadische doorbraken, waarvan er 3 achtereen op buitenspel (van Dissel) uitlie pen! reel gevaar zat er overigens niet aan. Van Es heeft het heel wat drukker dan zijn collega van DWV en hij kon van geluk spre ken, toen de bal na tweemaal ing'ichoten te zijn, bij de derde ~\aal door Scholten op hoek schop gekeerd werd. Eerst na 26 min. spelen kreeg de doelverde- diger van DWV zijn eerste gevaarlijke werk, toen hij een inzet van Kuiper, na een hoogen voorzet van Dissel, zeer verdienstelijk stopte. Het wordt 20. Toen eerst Zymni den bal mooi had vrij gemaakt, waarna Sanders hard inschoot de wind deed den bal echter van richting ver anderen was het de middenvoor van de thuisclub, die na juist een half uur spelen den bal over den vallenden van Es in het net schoot. Zoo was het 20 geworden. DWV bleef sterk ln den aanval, heel wat hoekschoppen worden op den Racing-veste genomen, voor het meerendeel goed afgewerkt, ze brengen steeds veel spanning en elk oogen- blik verwachten we een nieuw doelpunt Van het verloop voor de rust noteerden we nog een kansje voor HRC toen de keeper den bal liet vallen, maar nog juist bijtijds door een back corner getrapt werd. Sensatie ver wekte het toen het leder langs den ver uitge- loopen van Es van den onderkant van den lat in het veld terugsprong... Het s|>el na rust D© bordjes ver hangen. De Racers hebben na rust een veldmeerder- heid gehad, periodes van een sterk overwicht. Maar we vonden dat de voorhoede niet het juiste spel speelde om kansen productief te maken. Het was wat te peuterig en ook te kort. Men had meer over de breedte moeten spelen en ook rustiger. DWV daarentegen had alles op de verde diging ingesteld, wat nog niet wil zeggen, dat de voorhoede geheel werkeloos was. De achterhoede speelde de grootste rol in dit ge deelte en het is, zooals een ander blad terecht schrijft, deze linie geweest die door haar kranig verdedigen de wedstrijd voor DWV heeft gewonnen. Toen na 17 min. spelen Dissel moest uit- J vallen, speelde Gast linksbuiten, terwijl de plaats van laatstgenoemde door Reinders be zet werd. Gast deed goed werk, maar men vermocht niet den muur te doorbreken, ook al werden er bressen ingeslagen. De HRC-Voorhoede stond voor een hopelooze taak, men zwoegde en sjouwde door tot het bittere einde. Een kopbal van Sanders ging juist naast den buitenkant van den paal en toen dezelfde speler even later nog eens kopte was het een back. die het leder uit het ver laten doel trapte. Een individueele poging van Zymni had evenmin succes. De voorhoede van DWV, bestaande uit de vleugels en middenvoor, was met haar uit vallen lang niet kansloos, wat meer kwam door het te ver opdringen der roode backs. Zoo brak eenmaal de linksbuiten geheel alleen door, schoot hard in, maar door den wind zeilde de bal als het ware over den lat. In do laatste minuten spande het nog een paar keer geducht. In de laatste minuut was het nog bijna 30 geworden, toen van Es, dio reeds gepasseerd was, door snel terugloopen den bal nog net uit den hoek wist te trappen. Onder veel gejubel aan het adres van DWV kwam het einde van dezen promotiewedstrijd met een 20 zege voor geel-zwarti II.R.C. I—KINHEIM I. Wij verwijzen naar de in dit nummer voor komende advertentie, waarin wordt bekend gemaakt, dat de werkloozen voor den wed strijd HRCKinheim kaarten kunnen beko men a.s. Woensdagmiddag van 2—4 uur, op het terrein. Deze wedstrijd is op verzoek van HRC na der vastgesteld op a.s. Donderdag (Hemel vaartsdag) 21 Mei. HELDER—WEST-FRISIA 3—4. (Vriendschappelijk.) In een zeer gemoedelijke partij voetbal heeft West-Frisia met slechts één goal ver schil Helder geslagen, wat o.l vrijwel de juiste verhouding weergaf. Het spel der West-Friezen was technisch beter, dan dat van de thuisclub. De kant-hal- ves der rood-gelen dekten de witte vleugel spelers steeds zeer goed af, zoodat Helder maar zelden gevaarlijke aanvallen kon op zetten. Ondanks dat, werd er af en toe aar die door de thuisclub gecombineerd en kre gen we dan ook goed spel te zien. Vooral Helders nieuwe rechtsbuiten, Mari- nus, viel op, door zijn vaak prachtige voor zetten, die gevaarlijk ln het strafschopge bied neerdaalden, terwijl hij ook blijk gaf de kunst van het geven van zuivere „passes" goed te verstaan. Wanneer de voorhoede op hem „ingespeeld" is, ka., hij een uiterst nut tig vleugelspeler zijn. In de witte achterhoede was het weer Burger, die een sublieme partij speelde, daarbij kranig bijgestaan door Ran. Voor het debuut van dezen speler in het eerste elftal niets dan lof! Al met al was het een nuttige oefenwed strijd, over welks verloop we het volgende willen memoreeren. Vlak na het begin mist West-Frisia een uitstekende scoringskans, maar even later wordt het toch 01, een in „clean" buiten spelpositie gescoord doelpunt. Het is Barend de Boer, die na een uitste kenden aanval len stand op 11 brengt. Dan volgt een goede Helder-aanval. Bijl zet goed voor en Vermeulen schiet scherp in 1). Nog vóór de rust weten de Enkhui- zers gehjk te maken als de „Helder"-defen- sie „nergens" is. Een goedkoop punt (22). Na de thee nemen de gasten al spoedig de leiding, als na een uitstekenden voorzet van hun rechtsbuiten de bal hard en laag inge schoten wordt (23). Zij weten dezen voor sprong nog te vergrooten na goed samenspel (24), ofschoon o.i. ook dit doelpunt in bui tenspelpositie werd gescoord. Nu neemt echter Helder het spel in handen. Steeds mee- morden de Enkhuizers op hun eigen helft teruggedrongen. Helder heeft nu het beste van het spel en behoudt dat tot het einde. Als eerst Kiesewetter een enorm schot in zendt, dat van den lat terugspat, is het weer dezen speler, die een kogel afvuurt, welke door den W.-F.-keeper onvoldoende wordt gestopt. Rechtsouiten Marinus is er als de kippen bij en het is 34. Nadat Kossen door tijdig uitloopen een zeker doelpunt voorko men heeft, kondigt de scheidsrechter het einde aan van dezen toch wel interessanten wedstrijd. j FRAAIE SUCCESSEN VAN HET NHVB-ELFTAL, Ons provinciale elftal heeft in Haarlem alle verwachtingen overtroffen. Het won niet alleen het Vier-bonden-tournooi, doch de beide over winningen waren zoo overtuigend, dat men met recht kan zeggen, dat we in jaren niet zoo'n sterk NHVB-elftal gehad hebben. Inden eersten wedstrijd moest de Leidsche Voetbal Bond er met 72 aan gelooven, terwijl de andere finalist, de Haarlemsche Voetbal Bond. er met 93 aanging. In de 16 punten hebben de Wieringerwaarders Schenk en Hazeloop een groot aandeel gehad, terwijl de gebeele ploeg op twee goede wedstrijden kan terug zien. De NHVB zal thans voor het eerst sinds jaren weer eens vertegenwoordigd zijn in het landelijk tournool van voetbalbonden, om den Moorman-beker dat waarschijnlijk in Utrecht gehouden zal worden. Met het belangrijke aandeel, dat onze spelers in dit succes behaald hebben, feliciteeren wij hen nog eens extra. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN ZEEMACHT. Hedenavond Zeemacht 1Helder 4. Hedenavond vangen de nederlaagwedstrijden, van Zeemacht op het opgeknapte Ankerpark- terrein aan met den wedstrijd Zeemacht 1— Helder 4. Begonnen wordt om half acht. Het lijkt ons niet ondienstig om het publiek te verzeoken zich achter de krijtlijnen op te houden. Eén der scheidsrechters vertelde ons, dat het zijn leiding onnoodig bemoeilijkt als de toeschouwers zich niet strikt aan dit ver zoek houden. Kan Zeemacht een handje helpen door een paar mannetjes meer dan andere jaren als ordecommissarissen te doen f ungeeren CALLANTSOOG-NIEUWS. De jaarljjksche seriewedstrijden voor het lste elftal zullen plaats vinden op Hemel vaartsdag a.s. De loting had tot resulaat, dat om 11 uur: Callantsoog 1 speelt tegen Succes 3. Om 12 uur spelen Dirkshorn 1 en JVC II. Om 2 uur volgt de verliezersronde, terwijl dé finale om 3 uur plaats vindt. NED. BONDSELFTAL VOOR OLYMPISCHEN DAG. Interessante proefnemingen. Het Nederlandsche bondselftal, dat op Zondag 7 Juni a.s. in het kader van den Olympischen dag te Amsterdam tegen Sparta (Praag) zal spelen is als volgt samengesteld! Doel: Van Male (Feyenoord). Achter: Caldenhoven (DWS) en Pienter* (Be Quick). Midden: Pellikaan (Longa), Den Hoed (BW) en Van Heel (Feyenoord). Voor: Vrauwdeunt (Feyenoord), Bakhuys (HBS), Lungen (AFC), Smit (Haarlem) en Van Nellen (DHC).

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7