Julianadorp. Callanisoog Breezand. Anna Paulowna. Wieringen Een roep om verlossing van de muggenplaag. Texel HELDERSCHE COURANT VAN WOENSDAG 20 MEÏ ïn de Wieringermeer Onderhandsche verpachting van 34 boerderijen. Emigratie der beestjes van de dijken naar de bewoonde centra Voor den Politierechter te Alkmaar. 471e STAATSLOTERIJ Arrondissements rechtbank te Alkmaar. maar In het brood niet, in katoen wel, in haar producten in veel verminderde mate. Het prfla- redres zal intreden, de prijsdaling stuit en dat o.m. verbetert de rentabiliteit en daarna de schuldverhoudingen. Komende tot de vragen van den burgemees ter zeide spr. o.m.. dat btf het bekijken van de resultaten van de devaluatie we*j*efe °P België gelet kan worden. Daar heeft de »r^- der zich op veel lager levenspeil dan de Neder- landsche arbeider bewogen, zijn werk was dan ook van mindere klasse dan dat van zijn Nederlandschen collega. In België ia men thans lang niet ontevreden over de resultaten van de devaluatie, het werkloosheidscijfer is gedaald, het financieele vertrouwen is terug gekomen, de begrootingsmisère is voorbij en het is zelfs zoo, dat de politieke verschillen er minder scherp geworden zijn. Spr. geeft toe, dat het in de landen, waar de devaluatie toepassing vond nog geen couleur de rose is, maar daar merkt men tenminste verbetering, terwijl in de landen van het goud- blok niets van dien aard te bespeuren valt. Spr. komt dan tot de conclusie, dat, als in alle landen waar gedevalueerd werd de toestand beter geworden is en dat in de landen, die aan den gouden standaard vasthielden, niets ten goede veranderd is, dan is er toch een waar schijnlijkheid, dat devaluatie voordeel biedt voor Nederland. Van geen enkele handeling, die men verrich ten gaat, is van te voren te zeggen, welk resultaat zjj zal opleveren. Er is natuurlijk altijd eenig risico. We moeten ons spiegelen aan de anderen, waarbij men tot de logische redeneering komt, aldus spr., dat het verschil in prijsniveau in Nederland niet kan blijven bestaan. Dat de regeering zou wenschen, dat er niet over devaluatie gesproken moet wor den omdat zij er niet aan wil, is dwaasheid. Zoowel de pro- als de anti-devaluïsten be oogen het belang van het Nederlandsche volk te dienen en als de Regeering van meening is dat zij in het belang van ons volk den gouden standaard handhaaft, dan heeft het volk het recht te vragen: waarom? De regeering heeft wel eens meer moeten toegeven aan een mee ning, die oorspronkelijk niet de hare was. (Industriefinanciering van Rijkswege). Waar om zouden zij, die in devaluatie heil voor Nederland en haar bevolking zien, er dan het zwijgen toe doen? Een krachtig applaus viel opnieuw den spreker ten deel en de voorzitter, de heer Schreuder, was zeker de tolk van alle aan wezigen, toen hij Prof. Polak hartelijk dank zegde voor zijn boeiende en leerzame leztng, welke hij belangeloos had willen houden. De bijeenkomst werd daarop gesloten. PREEKBEURT. Hemelvaartsdag. Ned. Herv. Gein. 's Morgens 10.30 uur, Ds. M. van Wlchen Bevestiging van nieuwe lidmaten, VERKEERSHEK KOEGRAS. Op den hoek van de Langevliet en Korte Vliet zal, naar wij vernamen, vanwege het gemeentebestuur een z.gn. verkeershek ge plaatst worden. Dit is geen overbodige luxe, daar de bocht, vooral bij avond en mistig weer, heel slecht opvalt. VERLOTING FANFARECORPS „CALLANTSOOG". Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is vergunning verleend aan het fanfarecorps „Callantsoog" voor het doen houden van een verloting, dit tot verbetering der kasgeldpositie der vereeniging. PREDIKBEURT, Hemelvaartsdag. asigelisatie (Ned. Herv. Gem,). 's Morgens 10 uur, de heer P. Boon JUBILEUM JUFFROUW JACOBS. Dinsdag was het feest aan de R.K. school in de Spoorbuurt, feest ter eere van mej. G. Jacobs, die den lSden Mei herdacht, dat zij Vóór 12% jaar bij het onderwijs kwam. In optocht werd de jubilaresse van den trein gehaald en naar de kerk geleid, waar een aparte dienst, een gezongen mis, werd gehouden, die ook werd bijgewoond door het Voltallig schoolbestuur, familieleden van mej. Jacobs, het personeel der school, vele ouders en oud-leerlingen. Te ongeveer 10 uur begaven allen zich naar de „Vlas en Korenbeurs", waar het feest ver der werd gevierd. Bij het binnentreden van de jubilaresse werd haar door de schoolkin deren een welkomstlied toegezongen en nadat de heer L. F. Schlaman een openingswoord had gesproken, richtte pastoor van der Eem, als voorzitter van het schoolbestuur, het woord tot mej. Jacobs en feliciteerde niet alleen haar, maar ook de parochie, die heeft mogen profiteeren van de gaven van deze ijvervolle onderwijzeres. Namens het school bestuur bood spr. een étui, inhoudende een vulpen en vulpotlood aan. In spreekkoor zegden de eigen leerlingen nu een gelegenheidsvers voor hun juffrouw, waarna de heer Schlaman als hoofd der school haar huldigde voor haar nauwgezette plichtsbetrachting, den dank der kinderen vertolkte en namens het personeel den pret- tigen omgang en de collegialiteit roemde. Personeel en kinderen boden een damesstoel en schemerlamp als herinnering aan dezen dag aan. Eenige meisjes van de school voerden ver volgens, heel aardig, een tooneelstukje op, waarbij de bekwame leidende hand van Pas toor Van der Eem goed was te onderkennen en nadat allen uit volle borst een feestlied hadden gezongen, was het woord aan juf frouw Jacobs om, bewogen door de blijken van sympathie, haar dank aan allen uit te spreken. Tusschen een en ander door waren (Ie kinderen al onthaald en om ruim twaalf uur werd het feest met een: „Lang zal zij ieven", besloten. Vermelden wij tenslotte nog, dat vele Ouders bloemen zouden en dat ook het per soneel van de B K, school te Breezand z'n medeleven betoonde door het zenden van een mooie bloemenmand. DAMWEDSTRIJD. Dinsdagavond speelde de heer P. J. Wai- boer te Anna Paulowna in „Veerburg" een simultaanwed8trijd tegen een 18-tal dammers. De heer Waiboer won 6 partijen (van Jonker, Naastepad, Grin, Hummel, Blankevoort Sr. en Slikker), speelde er drie remise (tegen Molenaar, Veenstra en P. de Wit, 't Zand), terwijl hij negen partijen verloor, n.1. van de heeren A. Huiberts, C. D. Rezelman, C. Kooij, R. Blankevoort Jr., A. Boer, D. v. d. Wallen, D. Jansen, A. Slijkerman ('t Zand) en H. v. Maris. PREDIKBEURTEN. Hemelvaartsdag Ned. Herv. Gem. '3 Morgens 10 uur, Ds. Jansen. Hippolytuslioef. EEN BINNENBRANDJE DAT BUITEN GEWOON GOED AFLIEP. In een door vijf gezinnen bewoond huis in de Belt, eigendom van den heer W. Lont, te H.hoef, ontstond hedenavond op de slaap kamer van het gezin J. Taai een begin van brand. Door flink toegeschoten hulp wist men den brand gelukkig te biusschen, daar anders bij den sterken wind, die er woei, de ramp in dat sterk bebouwde gedeelte niet te overzien was geweest. De motorspuit, welke reeds aanwezig was, behoefde gelukkig geen dienst te doen. Omtrent de oorzaak tast men geheel tn het duister. OPENING VAN „HET AMSTELBAD". Naar wij vernemen, opent de heer Vos op Hemelvaartsdag zijn zwem- en badinrichting te Westerland, zoodat liefhebbers van zwem men hiervan weder kunnen profiteeren. BOKSWEDSTRIJDEN. De Heldersche boksclub S.N.A., is voor nemens Zaterdagavond 23 Mei a.s. in het hotel van den heer de Haan. te Hippolytus- hoef een bokswedstrijd te geven. Dit is voor ffippo wei iets buitengewoons, daar hier geen boksclub bestaat en derhalve gelooven wij, dat velen deze nieuwe sport eens gaan be zichtigen, Politie. Vermist: een heerenrijwiel merk Karei 1. Gevonden bij het monument op den afsluit dijk een blauwe damestasch met inhoud, w.o. eenig geld. Inlichtingen bij de gemeentebode te Hip- polytushoef. Wieringen. Evenals vorige jaren is ook thans een prospectus verschenen inzake de onderhand sche verpachting van boerderijen in de Wie ringermeer. De uitgifte zal dit jaar 4 akker bouw-, 18 gemengde en 12 weidebedrijven omvatten. Daarnaast werden reeds 9 akker bouwbedrijven in pacht toegezegd aan be drijfsleiders, die aan het in cultuur brengen van de Wieringermeer hebben deelgenomen en op dien grond voorkeursrecht konden doen gelden, zoodat dit jaar 43 bedrijven, omvat tende een oppervlakte van circa 1500 ha, zul len worden verpacht. In 1934 werden 46 be drijven met een oppervlakte van 1800 ha uit gegeven en in 1935 werden 67 boerderijen ter gezamenlijke grootte van 2700 ha verpacht. Wanneer de verpachting van dit jaar haar beslag zal hebben gekregen, zullen derhalve 6000 ha of 1/3 gedeelte van het totale in de Wieringermeer beschikbare cultuurland bij particuliere landbouwers in gebruik zijn. De resteerende oppervlakte blijft ais groot-bedrijf in exploitatie bij de landbouwcultuurmaat- schappjj De Wieringermeer, tot wederom een gedeelte geschikt voor verpachting zal wor den bevonden. Er worden n.1. geen gronden aan particulieren in handen gegeven, alvorens is gebleken, dat daaraan geen noemenswaar dig risico voor de pachters meer is verbonden. In de eerste jaren van het in cultuur bren gen zjjn verrassingen op de jonge zeegronden niet uitgesloten, waarom deze zooveel moge lijk worden opgevangen door den staat. Stond men aanvankelijk over het algemeen in iandbouwkringen eenigermate gereserveerd tegenover het aanvaarden van een boerderij in de Wieringermeer, omdat men op zoo'n korten termijn, dat de gronden in cultuur waren, zich nog moeilijk een oordeel kon vor men omtrent de cultuurwaarde van den bodem, al spoedig toonden zoo schrijft het A.N.P. de practische uitkomsten van het landbouwbedrijf aan, dat er voor tal van landbouwersgezinnen bestaansmogelijkheden aanwezig waren. De bevredigende uitkomsten, welke de eerst verpachte boerderijen het vorige jaar reeds opleverden, deed de belang stelling voor het verkrijgen van een boerderij in pacht in de Wieringermeer aanmerkelijk verlevendigen en velen moesten het vorige jaar reeds worden teleurgesteld. Dezen hopen dit jaar gelukkiger te zijn, al zal ook thans aan velen eén teleurstelling niet kunnen wor den bespaard. Veie landbouwers uit verschillende streken van ons land maakten reeds voor dit jaar gading naar een bedrijf, terwijl dit aantal nog steeds toeneemt. De aanmelding staat dit jaar tot 11 Juni open. Uit den aard der zaak maakt deze groote belangstelling het noodig. een strenge selectie toe te passen, niet alleen wat de persoonlijke geschiktheid betreft, doch eveneens aangaande het financieele weer standsvermogen en de landbouwtechnische kennis. Om voor een bedrijf in aanmerking te kunnen komen, is een bedrijfskapitaal van 300 per ha voor een akkerbouw en 250 per ha voor een gemengd en weldebedrijf noodig. Gegadigden moeten dit bedrijfskapi taal óf zelf bezitten óf daaraan door naaste familie worden geholpen. Dit bedrijfskapitaal is noodig om te kunnen slagen. Ook thans bieden de te verpachten boerde rijen weer een variabel beeld. De grootte loopt uiteen van 10 tot 75 ha, de weidebe drijven bestaan in hoofdzaak uit zandgrond, de gemengde bedrijven uit zand, zavel en klei, de akkerbouwbédrgven meerendeeis uit zwaarderen grond. De pachtprijzen zijn vast gesteld overeenkomstig die voor soortgelijke bedrijven in vorige jaren en houden niet al leen rekening met den oogenblikkelfyken cul- tuurtocstand van den grond, doch sluiten tevens in een steun aan den optredenden pachter. Zjj varieeren van 25 50 in het eerste en tweede tot 50 a 80 in het vijfde en zesde pacht jaar. Een conjunctuurcorrestief wordt verkregen door toepassing van een indexcijfer. De bouw van boerderijen voor de te ver pachten bedrijven wordt binnen enkele dagen aanbesteed. Deze zullen een hooge gebruiks waarde hebben, omdat het mogelijk is daarbij rekening te houden met de bijzondere eischen, welke aan een boerderij worden gesteld en met de ervaringen, welke bij het gebruik van boerderijen reeds is opgedaan. De Wieringermeer begint als landbouwge bied wel beteekenis te krijgen. Geen wonder ook, want waar elders in ons land treft men een verkaveling, een wegen- en scheepvaart- net aan als juist in dezen eersten Zuiderzee polder, waar van het perste oogenblik af kon worden rekening gehouden met het scheppen van een outillage, welke een oeconomisch bedrijf in hooge mate in de hand werkt? De uitgaven van gronden in de eerste twee jaren mag uitstekend geslaagd worden ge noemd. Zonder twijfel zulten de ook in de toekomst beschikbaar komende boerderijen gretig aftrek vinden en de tijd is niet meer ver af, dat de Wieringermeer zal worden be schouwd als een dec mooiste landbouwgebie den van ons land, Aanbesteding bouw vm boerderijen. Gisterenmorgen heeft de directie van den Wleringermeerpolder te Alkmaar aanbesteed den bouw van 45 boerderijen in den Wlerin germeerpolder. Ingeleverd werden 81 biljetten, waarvan er twee van onwaarde waren. De laagste inschrijvers waren; voor groep 1 en 2 de firma F. A. Smulders te Oisterwijk met 205.974, voor groep 4 en 5 de gebr. van Heeswijk te Best (N.-B.) met 132.900 en voor groep 3 de firma H. Hannink te En schede met 141.162. In totaal 480.036. De gunning is aangehouden. PREDIKBEURTEN. Hemelvaartsdag. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem. Den Oever) 'sMorgens 10 uur, de heer O. Deen. Doopsgez. Gem. Geen dienst, Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef. 's Morgens 10 uur, Cand. van Eerden Touristenverkeer belemmerd. Het touristenverkeer over den afsluitdijk, in normale omstandigheden thans reeds zeer beduidend, is thans minimaal. De pachters van de zaken te Breezand, die reeds hebben moeten sluiten, en in het Monument op den afsluitdijk, waarop als oases in den woestijn de muggen zich nederzetten, daarmede Dudok's schoone bouwwerk tot één groote muggenzuil verlagende, zij weten er u van te vertellen. De door hen geleden schade is reeds zeer beduidend. Men schreeuwt om maatregelen ter verdelging, doch komt reeds direct in conflict met de biologische weten schap, welke immers deze plaag alleen reeds sanctionneert bij de gedachte aan de enorme en waardevolle voedselvoorraden voor de, helaas nog niet te talrijke, bewoners van het IJsselmeerwater. Bovendien, al verdelgt gij een muggeniegger, waarvan het getal nauwe lijks is uit te spreken, dan blijft daar nog een aantal over, waarvan het cijfer zeker niet is uit te drukken. Voor den trekker is het zeker niet moge lijk den Afsluitdijk per rijwiel te „doen". Voor den automobilistenfin, wij laten hier den chauffeur aan het woord, die zijn dageüjksch brood in de muggen moet verdienen. Wie kan de ellende beter beschrijven dan deze chauf feur, die, in dienst van den aannemer van de onderhoudswerken aan den Afsluitdijk, van 's ochtends «roeg tot 's avonds niets anders doet dan op het 30 km lange dijktraject zand en puin, aannemersmaterialen enmuggen per as aanvoeren. „Het is bij de beesten af, mijnheer", aldus drukte onze zegsman zich zeer duidelijk uit. „In het begin moest ik wel 10 maal per dag de ruiten wasschen en den radiateur leeg spuiten. M'n water kookte geregeld! Ja, dat horrengaas helpt wel. De muggenbrel ver hardt door de warmte van den motor, zoodat ik met een harden borstel de resten er telkens nogal gemakkelijk kan afschuieren. Maar die ruiten! Daar moest ook nog iets op gevonden worden. Kunt u er niet eens iets over schrij ven?", alsof tot dusverre nog niemand van het muggenprobleem notitie had genomen... En terwijl onze chauffeur blijft afgeven op „het gespuis" .bezien wij zijn wagen, aan de voorzijde gelijk een muggenberg op wielen, waarvan hij de ruiten vandaag voor de 6e maai komt wasschen. Ook brachten wij een bezoek aan het in de haven liggend aannemersmaterieel, een vloot van kranen, transporteurs, kelleembakken, dekschuiten, stoombooten en woonarken, alles tot den laatsten vierkanten centimeter met muggen bezet. Een tocht over dit materieel moest reeds spoedig worden gestaakt, tegen gehouden als wij werden door het lastige goedje. En hoe de bewoners van deze vaar tuigen dag in dag uit in de „muggenwolken" leven De verhalen, die wij daarover aan hoorden, zullen wjj den lezer besparen. Zij culmineerden echter in één waren roep om verlossing uit de muggenhel. Ondertusschen is van Regeeringswege, zoo als reeds gemeld, een begin gemaakt om aan dezen roep gehoor te geven. Horrengaas willig, aldus zou de beursbaro- meter kunen aanwijzen, indien dit nuttige artikel ter beurze zou worden verhandeld. Wel zelden hebben groepen uit onze bevol king zich tegen indringerige insecten op meer Intensieve wijze moeten wapenen als thans het geval is met de meest, actueele Egypti sche plaag, welke de menschen langs de boor den van het IJsselmeer tot wanhoop brengt. De Chironomus ontziet niets en niemand. Verbleef zij vorige jaren slechts in de onmid dellijke omgeving van het water, thans ont ziet zij zich niet om verder landwaarts te dringen als forsche windvlagen haar triljoe- nenlegers uiteenrijten en tegen den grond slaan, zooals met den krachtigen Oostenwind dé laatste dagen het geval is geweest. Het gevolg ervan was dan weliswaar, dat de automobilist op den afsluitdijk iets ruimer adem haalde, voor zoover dit althans bij de toch nog talrijke, echter minder dichte, zwer men nog mogeljjk was, doch dat de inwoners van Den Oever en Oosterland op den Noord oostpunt van Wieringen en van de Haukes in den Zuidwesthoek daarvan den terugslag ondervonden en met gesloten deuren en ven sters hunne warme woningen niet konden ventileeren. De plaatselijke horrenindustrieën, waarin een ongekende opleving heerscht, is n.1. niet bfl machte het groot aantal orders tijdig te verwerken nu het Chironomus heeft beliefd ook de bewoonde centra tot verblijfplaats te kiezen. Wij staan met de muggen op en gaan er mede naar bed, letterlijk zoowel als figuurlijk, i Het is al mug wat de klok slaat. Een leder heeft er behoefte aan zijn muggenbelevenis- sen aan anderen mede te deelen. Er zit ech ter weinig kleur in de verhalen, want zij komen alle op hetzelfde neer. Andere belan gen schijnen niet meer te bestaan, zinken gewoon in het niet bij deze plaag. En inderdaad is het wel zeer erg met den 1 „muggentroep", waarmede gemakshalve alle ongemakken, door de Chironomus veroor- i raakt, worden aangeduid, gesteld. Het is alsof langs den geheelen afsluitdijk en Wieringermeerdjjk soms een onzichtbare keten stoomschepen op volle capaciteit bezig is de kolenvoorraden binnen den kortst moge lijken tijd via de schoorsteenen in de lucht te doen gaan. Brand op den dijk, meent iemand, die nog vreemdeling in Jeruzalem is, ofschoon de symptomen identiek zjjn. Wij behoeven nauwelijks den overlast voor de bewoners te schetsen, wanneer deze roet wolken, als het op de vlakte te winderig is, zich eenvoudig mengen in het knusse dorps leven tusschen de beschutte huizen. Van nok tot dorpel zitten de woningen gewoon ónder. En als de N.W.U. reeds recordpogingen rond het IJsselmeer moet uitstellen en de K.N.A.C. in het geweer komt voor de belan gen van den automobilist, als „de muggen" tenslotte de gesprekken van den dag beheer- schen, ja dan moet het met de muggen wel heel erg gesteld zijn. AANVANG VAN DE MUGGENBESTRIJDING OP DEN AFSLUITDIJK, GIFGASSEN ALS VERDELGINGSMIDDEL. In opdracht van de Directie der Zuiderzee werken werd Dinsdagmiddag een gasproef ge nomen ter verdelging van de beruchte mug genzwermen op den afsluitdijk, waarvoor Den Oever als centrum werd gekozen. De heer F. C. van Heijningen, uit Rotter dam, had ais vertegenwoordiger van het ver koopkantoor der Koninklijke Nederlandsche Pyrotechnische Fabrieken te Leiden de Regee ring attent gemaakt op de titaangaskaarsen, welke alle schadelijke insecten volkomen zou den vernietigen. Deze titaangaskaarsen, welke circa 1 uur branden, verspreiden een groot volume gifgas en worden speciaal geschikt ge acht voor de boven de grasbermen zwermende muggenwolken, welke volkomen daaraan ten gronde zouden gaan. Ook op den nacht, wanneer de muggen zich, zooals bekend, in het grasgewas nestelen, is men geprepareerd want daarvoor heeft de heer Van Heijningen het z.g. Kabligas, hetwelk ontwikkeld wordt eveneens door kaarsen, welke zware, gifhoudende rookwolken ver spreiden, die zioh langzaam tusschen planten en gewassen, zonder deze te schaden, dringen, De Directie der Zuiderzeewerken heeft thans van het aanbod een proef met de gassen te nemen, gebruik gemaakt. Het wilde ons reeds bjj voorbaat voorkomen, dat het niet alleen vrjj ondoenlijk, doch ook uitermate kostbaar zou zjjn de muggen over een dergelijk uitgestrekt gebied met succes te bestrijden. Immers worden alle aan het IJssel meer grenzende gebieden door de muggen plaag geteisterd, zoodat bestrijding uit de hand reeds daarom niet doenlijk moet worden ge acht. Overigens is het gebruik der gifgaskaar sen voor een dergelijke oppervlakte, gezien de prjjzen welke ons voor deze kaarsen werden genoemd, eenvoudig niet te betalen. Te ca. I uur kondigden zware rookwolken boven de forten te Den Oever aan, dat de proef was aangevangen. Wjj vernamen van den heer Van Heijningen, dat hjj voor de bestrijding een soort gaskaarsen had medegebracht, ver spreidende een mengsel van titaan- en kabli gas. De gelegenheid was bijzonder gelukkig,. want bjj triljarden en nog eens triijarden hin gen de muggenzwermen boven de met gras be groeide forten. Behalve de heer Van Renswoude, namens de Directie der Zuiderzeewerken als technisch I ambtenaar aanwezig, merkten wjj ook op den heer Ter Pelkwjjk, bioloog aan het Zoöl. proef- j station te Den Helder, die, behalve voor het vraagstuk van het inlaten der jonge glasaal tjes in het IJsselmeer, ook voor zjjn lievelings muggen, die volgens hem van onschatbare waarde voor de instandhouding van de IJssel- meervisscherjj zjjn, een levendige belangstel ling aan den dag legde. Het bleek reeds spoedig dat de kaarsen ge ring effect sorteerden. Voor elke doode of be- wustelooze mug kwamen er tienduizend spring levende terug. Wjj hadden verwacht, dat de zwermen na aanraking met het gas als bjj too- verslag dood ter aarde zouden vallen, echter niets van dat. Weliswaar ontdekten wij op de paden vele muggen, dood of nog half levend, doch van een massauitroeiïng kon beslist niet worden gesproken. De heer Van Heijningen deelde ons mede, dat de muggen van een taai soort zijn, doch dat zjj na eenmaal met het gas in aanraking te zijn geweest, daaraan vroeg of laat onher roepelijk ten gronde moeten gaan. Niettemin erkende hij, dat het zichtbaar resultaat inder daad niet groot genoeg moest worden geacht. Na de proef boven de forten, welke als niet geslaagd moest worden beschouwd, werd nog een proef genomen nabij een groot gebouw, hetwelk reeds dagen lang van onder tot boven met muggen bezet was. Na een kaars in een windstillen hoek te hebben ontstoken, bleken ook hier de muggen slechts verdreven, en dan nog gedeeltelijk, te worden. Resumeerende moet worden geconstateerd, dat deze eerste proefneming volkomen heeft gefaald. De wellicht enkele duizenden muggen. Welke b(j deze proefneming het leven mochten hebben gelaten, beteekenen niets in vergelij king met liet aantal dat nog lustig Wljft rond zwermen. De heer Van Heijningen was uiteraard ook teleurgesteld met het resultaat, doch tuj stelt zich voor een sterker gas voor een volgende proefneming te doen samenstellen Het komt ons voor, dat ook alsdan het resul taat, gezien de omstandigheden, minimaal zal moeten zijn. Hippolytushoef WINKELSLUITINGSWET. Gedurende den zomertijd (15 Mei t/m 4 October) is het geoorloofd een winkel ge opend te houden tot 9 uur des namiddags op de eerste vijf werkdagen dei week. Mede is het geoorloofd gedurende het tijdvak van 1 Juni tot en met 15 September op Zondag van 12 uur des middags tot 8 uur des na middags voor het publiek geopend te heb ben een winkel, waar uitsluitend of in hoofd zaak een of meer der navolgende warei ten verkoop In voorraad zijn: visch, fruit, brood, koek, banket, suikerwerk, chocolade, al dan niet te zamen met consumptie-ijs, of tabaks- artikelen, doch uitsluitend voor den verkoop van onderscheidenlijk visch, fruit, brood, koek, banket, suikerwerken, chocolade en con sumptie-ijs en van tabaksartikelen. HET CONCOURS VAN DEN NJL BOND VAN OHR, FANFARECORPSEN. Wil op Texel een Muziekfeest of iets der gelijks slagen dan hebben we hier, meer nog dan in andere gemeenten van ons land, mooi weer noodig. Alles wijst er thans op, dat het fraaie voorjaarsweder der laatste dagen nog eenigen tijd zal aanhouden, zoodat de kansen voor de ondernemers van 't eerste Concours in deze gemeente niet slecht staan. Hard wordt thans gewerkt om 't Park te Den Burg voor de Ontvangst der corpsen in ge reedheid te brengen. Hedenavond (Woensdag- 8 uur heeft zooals wij reeds hebben mede gedeeld een Vooravond-Concert plaats, te geven door Texelsch Fanfarecorps en Excel sior van Oostenrend. Tex. Fanfare voert de volgende nummers uit: Marche de Concert v. Langlois. Fra diavolo, ouverture Auber Ambroslanischer Lobgesang E. Gebhardt Le Prophéte, Fantasie Meyerbeer Na de pauze speelt Excelsior! La Liberté, ouverture F. Roussau Sincérité, Fantasie O, Fildfils. Tirailleurs, Marsch J. Werkman De deelnemende musici zullen op Hemel vaartsdag reeds om 10.45 in Den Burg moe ten zijn om aan de opstelling van alle ver eeniging enop de Groeneplaats te kunnen deelnemen, zoodat de meeste bezoekers van het Concours uit andere gemeente wel met de boot van 9 uur uit Den Helder zullen arri- veeren. Om elf uur wordt een rondgang door Den Burg gemaakt, de Marsch wedstrij d wordt guicr den op de Wilhelminalaan vanaf de óulianastraat Om 11.45 uur heeft de offi- ckele ontvangst ten Gemeentehuize plaats. pm 12 uur zal een aubade worden uitgevoerd door alle deelnemende corpsen. Het program ma der aubade luidt als volgt; Koraal (Psalm 150 1-, Het oude Wilhelmus. Marsch: En Avant les Campagnards P. Mertzig. De Concertwedstrijd vangt aan om 1 uur. Pauze wordt gehouden van 56. De deelnemers vertrekken des avonds met een extra boot naar Den Helder, PREDIKBEURTEN Hemelvaartsdag Ned, Herv. Gemeente, Den Burg, v.m. 9.30 u., Ds, Visser, Oosterend. v.m. 10 uur, Ds. Kok. Den Hoorn, v.m. 10.30 u., Ds. Moen De Cocksdorp, v.m. 10.30 u., Ds. Salm Oudeschild, v.m. 10 uur, Ds. Scholto Koog, v.m, 10 u,, Ds. van 't Hooft Doopsgezinde Gemeente, Geen dienst Gereformeerde Kerk Oosterend, v.m. 9 uur, Ds, v.d. Leer Den Burg, (Gebouw Fanfare) v.m. 9 uur, Cand. Berger Gereformeerde Kerk (H.V.) Oosterend, v.m. 9.30 uur, Leesdienst Behandeling van betasüngzaJkea. De vrachtrijder J. B., Texel, overtreding Motorrijtuigenbelastingwet 20 boete of 10 dagen. J. de R., matroos, Den Helder, als voren 0.50 boete of 1 dag. H. D„ commissionnair, als voren f 30 boete of 10 dagen. R. D., zonder beroep, Texel, als voren f 3 boete of 1 dag. M 9., Den Helder, als voren f 50 boete of 10 dagen. A. M„ Den Helder, chauffeur ƒ0,50 of 1 dag. J. W., Den Helder, marinier, als voren f 6 boete of 2 dagen. J. N., St. Maarten, broodventer, als voren f 12 boete of 6 dagen. S. B., grondwerker, overtreding art. 18 wet van van 19 Maart 1932, smokkelhandel in sigarettenpapier, 15 boete of 15 dagen en 2 maanden voorw. W. B„ grondwerker Den Helder, als voren aangehouden tot 22 Juni. H(j werd gebisseerd met Uksvx.umkI succes. Onze politierechter, die het Soms Maandag middag zeer druk kan hebben, had zich voor de tweede maal te bemoeien met den 59-jari- gen meneer P. V., 'n Texelaar, die zich de luxe had gepermitteerd zich wederrechtelijk een partgtje strandhout toe te eigenen. HU kreeg ocher met bekwamen apoed veldwach ter Gorsinga achter den broek, stond op 20 April voor de zondaarsbank, was zoo stom geen acte de présance te geven en werd alzoo op elsch van den officier, die het land heeft aan dergelijke onverschillige sübelaars, door Mr. Ledcboer consequent conform clsoh ver oordeeld tot 3 maanden cel solo spelon. Nu 20480 (Niet officieel) 5de klasse, 2de lijst Trekking van Dinsdag 19 Mei l»™ Hooge Prijzen 5000.— 6624 1000.— 160D 400482 200.— 1359 100 - 18 3884 9263 10633 11057 11214 12309 Prijzen van j 70. 372 436 517 520 799 819 1019 1112 1116 1250 1271 1311 1344 1360 14?» 1624 1707 2427 2543 2607 2678 2928 319, 3322 3366 3564 3753 3782 4075 4079 42»? 4372 4625 4693 4822 4890 5068 5145 «4, 5285 5556 5729 5845 6072 6114 6151 62-m 6358 6424 6618 6973 7022 7174 7198 7949 7471 7939 7950 8318 8396 8472 8485 849» 8772 8908 9045 9235 9264 9652 9697 10035 10063 10446 10541 10639 10789 10841 10946 10955 10996 11119 11457 11469 11736 12197 1233» 12341 12464 12495 12791 12896 12938 12192 1340» 13428 13450 13664 13705 13730 13888 13895 13999 14044 14087 14296 14362 14585 14587 14753 150»» 15510 15751 15956 15991 16067 16139 16334 16427 16453 16526 16568 10569 16899 17444 17762 1781» 17820 17989 17993 18236 18332 18378 18452 I8471 18572 18838 18647 18689 18835 18881 18918 19114 19417 19475 19686 19986 20085 20130 20137 20184 10188 20307 20277 20475 20708 20709 20770 20918 10975 Nieten 8 34 44 90 127 203 262 298 363 431 447 469 542 560 592 628 632 682 688 738 834 839 897 1016 1032 1040 1055 1088 1130 1149 u'M 1207 1208 1237 1257 1262 1318 1365 l3dB 1428 1456 1463 156. 1570 1581 1583 1751 1799 1810 1865 1902 1906 2052 2181 2200 2263 2284 2291 2352 2396 2416 2431 2468 2471 2476 2499 2541 2563 2581 2693 2728 2731 2814 2869 2940 2969 3019 3140 3156 3190 3289 3312 3377 3415 3479 3506 3561 3606 3645 3703 3705 3744 3761 3860 3899 3982 4001 4044 4123 *131 41'« 4286 4307 4346 4355 4418 4455 4463 4602 4532 4566 462? 4629 4704 4734 4870 4 „82 4900 4924 4973 4974 4997 5062 5109 5218 5214 5221 5239 5250 5333 5346 5362 5379 5395 5408 5409 5414 5423 5444 5501 5518 5537 5545 5597 5630 5693 5723 5733 5808 5838 5882 6913 6031 6065 6178 6199 6210 6211 6277 6291 6317 6410 6441 6471 6526 6577 6581 6815 6837 6841 6979 6987 6990 6994 7016 7031 7084 7231 7246 7269 7328 7404 7558 7565 7570 7589 7597 7602 7627 7652 7653 7910 7920 7964 7979 8033 8018 8079 8149 8168 8184 8186 8206 8239 8256 8312 8397 8402 8421 8424 8453 8549 8562 8566 8591 8629 8654 8687 8700 8891 8922 8978 8979 9126 9136 9179 9205 9206 9223 9229 9306 9406 9445 9456 9460 9483 9514 9538 9544 9627 9669 9682 9789 9829 9869 9952 9986 10005 10061 10116 10175 10191 10196 10274 10407 10476 10521 10527 10559 10564 10566 10698 10767 10788 10800 10803 10832 10978 10989 10985 11088 11107 11218 11265 11321 11347 11359 11399 11522 11528 11543 11673 11708 11762 11784 11821 11880 11885 11906 11964 11991 12040 12161 12203 12245 12251 12295 12314 12351 12352 12357 12395 12528 12554 12606 12624 12637 12683 12727 12737 12747 12809 12894 12901 13002 13039 13055 13184 13236 13261 13274 13319 13322 13332 1338» 13396 13440 13454 13524 13537 13570 13580 13639 13663 13678 13680 13695 13733 13774 13777 13878 13898 13919 13943 13953 13987 14026 14103 1412» 14168 14188 14197 14198 14243 14253 14259 14470 1454» 14588 14593 14602 14606 14644 14720 14771 14820 14852 14858 14873 14901 14923 14942 15004 15132 15207 15222 15239 15244 15296 15326 15361 15362 15382 15449 15474 15509 15523 15527 15603 15615 15623 15632 15650 15732 15800 15846 15878 1588» 15891 15397 15989 16042 16045 16104 16109 16132 16185 16206 16282 16303 16324 16344 16351 16399 16403 16414 16432 16444 16495 16518 16542 1657» 16691 16650 16692 16777 16787 16814 16909 1690T 16925 16959 16964 16966 16988 17002 17045 1704» 17051 17105 17124 17321 17326 17375 17457 17520 17521 17543 17549 17570 17660 17747 17780 17873 17897 17915 1794„ 17952 18068 18106 18132 18198 18199 18247 18253 18272 18319 18328 18336 18348 18479 18669 18693 18701 18730 18777 18799 18811 18872 18883 18947 19019 19037 19091 19177 19221 19248 19319 19381 19431 19438 19459 19487 19518 19523 19545 19548 19749 19759 19812 19851 19938 19977 20114 20124 20133 20154 20227 20243 80276 2031T 20352 20433 20436 20573 20616 20658 20783 20808 20835 20879 20S96 21)897 20922 echter was Holland in last, want drie maan» den beroofd te zijn van de gulden vrijheid, is voor een Texelsch mensch een ware tem- tatie. De gansch ontstelde Plet zocht du» zgn heil in verzet en zorgde nu angsvalüg b(J deze behandeling behoorlijk present te zijn. Met hartroerende erkentenis van oprecht be- rouw en de belofte „ik zal het nooit meoe doen, Heeren", wist hij het zoo ver te schop pen, dat de zeer strenge straf werd gewij zigd in de matige geldboete van 25 pop, sub». 15 dagen, plus 8 maanden voorw. met 8 jaar proefstoomen, hoewei de heer officier, dlo zich zijn prooi zag ontglippen, toch nog 1 maand definitieve afzondering in de beroem de Haarlemsche parapluie of 'n ander comfoc* tabel pension had gerequlreerd. 1 Zitting van 1» Met. Uitspraken. Jan v. Tw„ Alkmaar, diefstal; eiaoh 8 mnd. gev. Uitspraak 2 mnd. voorw. Mart. P., idem idem; eisch vrijspraak, Uit spraak conform wegens gebrek aan bewijs. W.W.. Den Helder, mishandeling; eiaoil 85,— of 20 dg. Uitspraak 15,— of 6 dg. W. O., alsvoren; uitspraak alsvoren. E. v. d. Zw., Leeuwarden, hooger beroept aanrijding op Wieringen. Eisch bevestiging vonnis kantonrechter van 30.— of 10 Uitspraak 6.— of 4 dg. Corn. SL, Oude Niedorp, chauffeur, hooger beroep; niet verschenen op (lagvaanlingi eisch vonnis kantonrechter verhoogd van 6 of 4 dg. tot 20 of 10 dg. Uitspraak con form. Ant. v. V., Den Helder. Uitspraak 15 en 2 weken tuchtschool. Jan K. v. d, D„ Idem. Uitapiaak ais vore» Pieter KI., St. Pancras; aanrijding en toe brengen zw. lich. letsel; eisch 9 maaJU'e. tuchtschool; uitspraak 2 maanden turi» school en 1 jaar ontzegging van rijbevoeg held. 'n Op«et,MB*' Tenslotte stond terecht de 30-jarige ^r' O. uit Den Helder, wegens oplichting v^.Aef hoer S. Splgt en diens moeder te Den elk voor 200. n, Verd. bekende en noemde z'n daad deüjk. t>e get. desk. Dr. ten Raa, uit Oa-dr'1 verklaarde vord. lichtelijk debiel 8te gecombineerde straf voor. Verd. zegt reeds 4 maanden kt voorar

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10