Buitenlandsch Overzicht. DE GOUDEN BRUG NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA %|>M Mo. 7754 EERSTE BLAD WOENSDAG 20 MEI 1036 64ste JAARGANG Dreigen er gevaren in Oostenrijk van de zijde van Starhemberg? Een pleidooi voor het opheffen van de sancties, van de Temps. Gevaren in Oostenrijk Pleidooi voor opheffing van sancties Naar HOORN-AMSTERDAM en alle andere plaatsen in West-Friesland per WACO autohusdiensten. De kerkstrijd in Duitschland De Stürmer Hoover geen candidaat voor de presidentsverkiezingen. Het vlootverdrag van Londen. De executies te Addis Abeba. Een nationaal gevaar. Na de Brusselsche wereldtentoonstelling. Zoon van Aga Khan in het huwelijk getreden. De onrust in Palestina. De chauffeur van Hitier overleden De verbinding met de Ver. Staten De Italianen in Abessinië. Nieuwe wegen in Abessinië. F E U ILLE TON. COURANT Abonnement per 8 maanden by vooruitbet.: Heldereche Courant 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel 1.65; binnenland J 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost J 2.10, idem per mail en overige landen 3.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. 0.50, 0.70, J 0.70, 1._. Modeblad resp. 1.20, 1.50, 1.50, 1.70. Versch\)nt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Glrorekening No. 16066. ADVERTENTIËNs 20 cL per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct; bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct De vraag die in Oos tenrijk de gemoederen bezig houdt en die ook wel in het buitenland gesteld wordt is deze: „Dreigt er gevaar vcwr de nieuwe, georgani seerde regeering, van de zijde van Starhem- berg?" De meeningen daarover zijn verdeeld. De corr. van de Times meldt dat men te Rome aanneemt dat prins Starhem berg bij Mussolini geen neiging aange troffen heeft om hem aan te moedigen bil eenige agressie tegen het nieuwe ka binet van Schuschnigg, Integendeel, Btarhemberg schijnt een raad gekregen te hebben het nieuwe kabinet te steunen en af te wachten hoe het zal afloopen. Een aanwijzing voor de waarheid hiervan acht men het feit, dat prins Starhemberg bij zijn aankomst te Rome niet op opvallende manier is ingehaald. Van particuliere zijde meldde men echter uit Weenen aan de N. R. Crt. over de vraag of «r een putsch dreigt van de zijde van Starhem- lierg: Het is moeilijk, op het oogenblik een defini tief antwoord te geven, een feit echter is, dat de roepen geconsigneerd zijn en ook de politie gealarmeerd is teneinde op eventualiteiten voorbereid te zijn. Starhemberg heeft de kans, hem geboden door het feit, dat niet hij alleen over hoord gezet werd, doch dat men tegelijkertijd een slag tegenover de Heimwehr in haar geheel heeft uitgebracht, ten volle weten te gebrui ken, Zijn heengaan zou, met uitzondering van een zeer kleine groep, ook ln de gelede ren der Heimwehr niet zi)n betreurd. Nu ech ter heeft hij kans gezien om te toonen, dat de slag niet tegen hem persoonlijk was be doeld, dat het niet Starhemberg de mensch, doch Starhemberg de leider der Heimwehr was, dien men over boord wenschte te zet ten! De nationaal-sicialistische agitatie heeft van deze situatie onmiddellijk gebruik ge maakt en in de laatste 48 uur hebben vooral in de buitenwijken der stad zich tallooze Bieuwe leden aangemeld, die uit den aard der zaak slechtst uit het bruine kamp kunnen komen. Het nieuw-gevormde kabinet heeft door een te sterk geaccentueerd clerikalisme niet do mogelijkheid hij de Weeners veel sym pathie te vinden, zoodat men op het oogen blik moet constateeren, dat tot op dit oogen blik van de in het begin verwachte ontspan ning niets is gekomen, Integendeel! 1 Terwijl Starhemberg zelf het Oostenrjjk- Sche voetbal-elftal naar Rome heeft verge zeld Donderdagavond bij zijn vertrek ver klaarde hij dat de strijd nu pas zou beginnen «n dat elk woord van zijn toespraak te Horn gehandhaafd bleef ontwikkelen zijn ge trouwen een voor Oostenrijksche begrippen min of meer „unheimliche" activiteit. Het groote plan, Fey voor een actie tegen de re geering te winnen en hem de door Starhem- berg toegevoegde beleedigingen te doen ver geten is weliswaar mislukt, het schijnt echter Volgens de laatste berichten dat de pogingen «m groepen, die absoluut betrouwbaar achter ï*ey stonden, voor Starhemberg te winnen, Zullen slagen. Hoe het ook zt), Oostenrijk staat voor een kieuwe kritieke fase van zijn geschiedenis en is het menschelijkerwijs gesproken onmo gelijk, dat een „pronunciamento" eenige kans op slagen zou hebben, ook een mislukte on derneming zou opnieuw nameloos leed over het land brengen. Mogen de verantwoorde lijke instanties dit ter twaalfder ure bedenken, en niet uit het oog verliezen, dat een derge lijke mislukte onderneming slechts koren op den molen zou zijn van het Derde Rijk. De halfslachtige hou ding van Frankrijk in het Italiaans.hAbes- sjjnsche geschil is op deze plaats al meerma len belicht en we heb ben daarbij gelegenheid gehad er op te wij zen dat bij een krachtiger houding van Frankrijk de toestand in Abessinië nooit zoo precair zou zijn geworden. Het Fransche blad „De Temps" houdt nu een pleidooi voor het opheffen van de sanc ties en de N. R. Ct. vindt daarin aanleiding eens flink van leer te trekken tegen dit land, Het blad schrijft dan o.m.: Nadat Frankrijk erin is geslaagd, de kracht van deze actie door passieve resisten tie te breken, ziet de Temps het feit, dat de actie niet de gewenschte uitwerking heeft gehad, een afdoende reden, om haar geheel te staken en het hoofd te buigen voor het voldongen feit. „Als wij de sancties nog gaan verscherpen, dan beteekent dat oorlog in de Middellandsche Zee en misschien zelfs op het vasteland", zegt het blad. Voor een oorlog in de Middellandsche Zee, die voor de positie op het vasteland evenzeer ernstige gevolgen zou kunnen hebben, bestaat bij een verscher ping der sancties inderdaad gevaar. Een ver scherping der sancties is echter ook niet noodig. Het feit, dat Italië geen credieten kan krijgen in de Europeesche landen, die er voor in aanmerking komen, en ternauwer nood ook in Amerika, waar de voortzetting der sancties een moreel brandmerk voor Italië, en een zekere mate van moreel pres tige voor Genève zal bijlven vormen, is voor Mussolini pijnlijk genoeg. Het gevaarlijke in Óen toestand is echter ontstaan door de po litiek van Laval, die door de Temps uit alle macht is gesteund. Daardoor is het oogen blik verzuimd, waarop Mussolini nog zonder gevaar teruggedrongen had kunnen worden, of de Temps, die in verregaande korzichtig- heid geholpen heeft, den tegenwoordigen toestand te laten ontstaan, nu nog de moreele en intellectueeie bevoegdheid bezit, den Vol kenbond den weg te wijzen, lijkt ons aan twij fel onderhevig. De Temps tracht dit inderdaad te doen. Het blad zet uiteen, wat er noodig is „om het gezag van het instituut van Genève te verhoogen". Het betreurt zeer terecht, dat er al te veel groote mogendheden onbreken in de gemeenschap van Genève. Amerika, Ja pan, Duitschland zijn afwezig. Als Italië nu ook nog weggaat, wat zou er dan overblij ven? zoo vraagt het. Onze taak moet nu dus Veiligste en Goedkoopste reisgelegenheid Inlicht,: WACO, Kanaalw. 137, Den Helder. zijn, in de eerste plaats Duitschland en Italië terug te brengen. Wij zien de logica daarvan niet in. Zeker zou het een belangrijke, numerieke verster king zijn. Geen verhooging van gezag echter. De raadstafel zou een middelpunt van ge sjacher worden, zoo mogelijk met de belan gen van meer of minder weerlooze staten, zooals de oude congressen van mogendheden het niet erger zouden hebben vertoond. Mo reel zou de Volkenbond veel vertlezen, en winst in kracht op die manier heeft hij niet noodig. Het gaat ook zonder dat. Had Frankrijk niet zijn rol van sabo teur gespeeld, dan had de Volkenbond, zonder Duitschland en tegen Italië, in den afgeloopen winter en in dit voorjaar een kracht ontwikkeld, die in de heele wereld een diepen indruk zou hebben ge maakt. Zelfs Duitschland was bereid zich te laten imponeeren. Wij hebben herhaaldelijk daarop gewezen, en het is later ook maar al te dui delijk geworden, dat slechts de gevolgen van het falen van Frankrijk Duitschland hebben kunnen aanmoedigen tot de dingen, die nu Frankrijk zelf in de eerste plaats doen sidde ren. Wij gelooven niet, dat de Volkenbond, met het tegenwoordige Italië en Duitschland aan de raadstafel, het moreele gezag zou hebben, dat hij een oogenblik in October scheen te verdienen. Wij weten slechts dat daarmede zijn waarde voor Frankrijk als politieke beurs ter behartiging van zijn eigen belangen ge stegen zou zijn. En dat trekt ons niet genoeg aan. Het orgaan der katholieke Duitschers in Polen, „Der Deutsche in Polen", publiceert een oproep, dien de Duitscbe bisschoppen op 2 Mei j.1. hebben opgesteld maar die in Duitschland niet mocht worden gepubliceerd. De oproep, bestemd voor de katholieke jeugd, zegt o.m.: „wanneer uw katholieke geloof bedreigd wordt in de organisatie waarvan gij deel uitmaakt, zijt gij gehouden uit deze or ganisatie te treden". De bisschoppen bekla gen zich er over dat de „banden van fatsoen en welvoegelijkheid los gemaakt worden en dat de paus en de bisschoppen, de priesters en monniken gehoond worden op grove wijze in woord en beeld". Voorts wordt in den op roep gezegd: „Wij hebben talrijke pogingen gedaan, waarover de openbare meening niets heeft vernomen en die tot dusverre vruch teloos zijn gebleven. Ten behoeve van de ver dediging van uw rechten hebben wjj in den herfst van 1935 onzen kanselier en Fuehrer een gedetailleerd memorandum toegezonden". Voorioopig van het tooneel Weer doen, volgens de Times, te Berlijn geruchten de ronde, dat het schendblad „Der Stürmer" binnenkort niet meer zal versche nen, tot na de Olympische Spelen, maar offi- cieele bevestiging ontbreekt. Het verdient echter opmerking, dat het blad is verdwenen uit de kastjes in de drukke straten van Ber- lgn, waarin het aangeplakt placht te worden. Die kastjes, die vuurrood waren geverfd, wor den nu zwart overgeschilderd, bevatten thans bladen van partij-organen, zooals „Der Schwarze Korps" enz. Reuter meldt uit Chicago, dat oud-presi dent Hoover in een formeele verklaring ge zegd heeft, dat hy zich niet candidaat zal stellen voor de Republikeinen by de aan staande presidentsverkiezingen. Uitbreiding van het aantal Brit- sche torpedojagers met 40.000 ton. Engeland heeft aan de regeeringen van de Ver. Staten en Japan medegedeeld, dat het voornemens is de tonnenmaat van zijn vloot torpedojagers te verhoogen met 40.000 ton hoven de 150.000 ton, die het volgens het verdrag van Londen van 1930 waren toege staan, welk verdrag in December ten einde loopt. De Ver. Staten hebben meegedeeld geen bezwaar tegen deze verhooging te heb ben. Naar Cordell Huil, de Amerikaansche minister van staat heeft meegedeeld, erkent men te Washington den dringenden aard van de vraagstukken, die Engeland vanwege den toestand in de Middellandsche Zee onder het oog moet zien. De uitbreiding van Engelands vloot van torpedobootjagers zal niet leiden tot een wedstrijd in aanbouw van Amerikaan- schen kant. Ook tegen een wijziging van het kruisertonnage zouden de Ver. Staten geen bezwaar maken. De Amerikaansche senaat ratifi ceert de overeenkomst van Londen. Het vlootverdrag van Londen, dat de Ver. Staten hebben gesloten met Groot-Brittannië en Frankrijk is Maandag in den Senaat zon der hoofdelijke stemming geratificeerd. B(j groepen van 40 of 50 tegeiyk. Reuter meldt uit Dzjibouti: Reizigers, die hier aan komen, geven bij zonderheden over het zeer groot aantal executies van lieden, die verondersteld wor den te hebben deelgenomen aan de plunde ringen te Addis Abeba, of die hun wapens niet tijdig genoeg hebben ingeleverd. Volgens deze reizigers worden de ter dood veroordeel den in groepen van veertig of vijftig door machinegeweervuur vernietigd. Ook de lang ste Abessijnsehe soldaat, de tamboer-majoor van de keizerlijke garde en de parapludrager van den negus, is ter dood gebracht. Deze soldaat was een van de markantste figuren van Addis Abeba. Een Britsche diplomatieke por tefeuille verdwenen. Een diplomatieke portefeuille, geadresseerd aan het Britsche consulaat te Dzjbouti, is verdwenen uit den trein tusschen Addis Abeba en Dzjibouti. Verder wordt nog uit Dzjibouti gemeld, dat de ItaJiaansche autoriteiten te Diridawa een onderofficier, genaamd Bonner, verbon den aan de Britsche ambulance in Abessinië, gearrsteerd hebben. Bonner was door een dollen hond geheten en was op weg naar Aden om zich daar te laten behandelen. In de Petit Parisien geeft senator Ouvré een overzicht van de geboortecijfers der laat ste Jaren en constateert, dat deze in Frank rijk de laatste jaren met groote snelheid zyn teruggeloopen. Vergeleken by Japan, Duitsch land, Engeland en Italië, is Frankrijk thans in de ongunstigste positie, en Ouvré berekent, dat Frankrijk, wanneer het verloop blijft, zooals dit de laatste jaren het geval is, in 1980 nog slechts 29 millioen inwoners zal tellen, „Een nationaal gevaar", zoo schrift senator Ouvré, „niet alleen bezien van het standpunt der buitenlandsehe politiek, maar eveneens, vanuit een oeconomisch oogpunt. Een dergelijke vermindering der bevolking kan niet anders dan overproductie ten ge volge hebben, in het hijzonder op het gebied der landbouw." Ouvré eindigt zyn artikel met te wyzen op de taak, die den staat in dezen te vervullen heeft. De balans sluit met een batig saldo. Eenige Interessante ctjfcrs. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt: In de algemeene vergadering van aandeel houders der Brusselsche vergadering wereld tentoonstelling belegd tegen het einde van Mei, zal worden medegedeeld, dat tegen alle internationale tentoonstellingstradities in, de balans niet met een deficitair saldo, maar met een kleine winst, ten bedrage van 50.153 francs kon worden afgesloten. Aan regeeringssubsidie mocht de tentoon stelling 18.750.000 francs ontvangen, terwijl de stad Brussel voor een som van 24.933.967 francs bijdroeg. De loterij en andere inkom sten bracht 44.375.000 francs op, terwijl de eigenlijke exploitatie-inkomsten het cijfer be reikten van 90.724.666 francs. Uit het rapport aan den raad van beheer zal men voorts nog kunnen vernemen dat 20 millioen menschen de tentoonstelling hebben bezocht. Ongeveer 2 millioen passagiers maakten gebruik van den Liliputterstrein die een afstand aflegde van 78.000 kilometer. Aan electriciteit werd 11 millioen kilowatt verbruikt. Naar raming van den raad van beheer heeft de tentoonstelling de Belgische schat kist, aan extra-inkomsten,. 45 millioen francs bezorgd, terwjjl de spoorwegen, die in Januari, Februari en Maart 1935, hunne in komsten voor het reizigersvervoer alleen, met 12 millioen francs zagen afnemen, over de periode April-October 1935, ruim 65 mil lioen francs meer incasseerden dan het jaar te voren. Het „Office belgo-luxembourgeois de tourisme" berekende van zgn kant, dat tusschen 15 April en 30 September 1935, on geveer 400.000 vreemdelingen 1.500.000 nach ten doorbrachten in de hotels van de voor naamste Belgische steden. Prins Ali Salomon Khan, zoon van Aga Khan, is Maandag in allen eenvoud in het huwelijk getreden met mej. Joan Babara Yarde Buller, dochter van wijlen Lord Churston, de gescheiden vrouw van het Lagerhuislid Loël Guiness. Aga Khan en de moeder van de bruid waren getuigen. Na de plechtigheid op het stadhuis, werd in de moskee een Mohammedaansche godsdienst plechtigheid gehouden. Het jonge paar zal de wittebroodsweken aan de Riviera doorbrengen. Wederom een incident. De teraardebestelling van den Zondag ver moorden Oostenrijker heeft aanleiding gege ven tot een nieuw incident. Een duizend Ara bieren, die den uitvaartdienst waren komen bijwonen in de katholieke kerk in de oude stad, raakten in opgewondenheid toen bleek, dat de kist met het stoffelijk overschot recht streeks van het doodenhuis naar het katho lieke kerkhof was gebracht. Zg begaven zich naar het kerkhof, waar zij de kist weghaalden. Een afdeeling politie trad daarop handelend op en joeg ze uiteen. Zij lieten toen de kist achter, welke weer naar het reeds gedolven graf werd teruggebracht. Een nieuwe moord. Te Jeruzalem is weder een Jood vermoord gevonden. Dat is de vijfde moord sedert Zaterdag. Er zijn speciale maatregelen genomen om den spoorweg te beschermen. Op den weg tusschen Jeruzalem en Haifa wordt het ver keer geconvoyeerd door met soldaten bezette vrachtauto's. Op den weg van Jeruzalem naar Jaffa wordt gepatroeljeerd. Julius Schrek, de chauffeur van rijkskan selier Hitier, die hedennacht in een kliniek te München is overleden, in den ouderdom van 38 jaar, was een der populairste mannen van de nationaal-socialistische beweging en hier mede ook van het Derde Rijk. Immers, waar de Leider verscheen, ver scheen ook Schreck. Tienduizenden kilometers heeft hij samen met Hitier in Duitschland af gelegd voor en na de overwinning van het nationaal-socialisme en hij was er geweldig trotsch op, dat hij in al die jaren niet het ge ringste ongeluk heeft gehad. Eerst enkele dagen geleden werd hij opge nomen in een kliniek. Hij is daar gestorven aan de gevolgen van een hersenvliesontste king. Normandie en Queen Mary. Het Journal de la Marchande betoogt, dat de dienst in onderling overleg van Normandiö en Queen Mary de verbindingen in het Noor delijke deel van den Atlantischen Oceaan niet zal storen. Dank zjj een gelukkig toeval gaat hij samen met een duidelijke toeneming van het passagiersaantal tusschen de Ver. Staten en Europa. De versterking van de vloten met die twee reuzen zou nu zelfs heel gelegen komen. Ze omvatten 65 eenheden, maar slechts 14 moderne passagiersschepen. De exploitatie van die schepen krimpt meer en meer in, waardoor het onmogelijk wordt ze tegen 5 pet. 's jaars af te lossen. Als de Normandië, die 900 millioen gekost heeft in 15 jaar geamortiseerd moest worden zou ze per jaar 60 millioen frank als netto-winst moeten maken. Tenslotte kan het verschijnen van Zeppelins en groote vliegtuigen de ratio nalisatie van het verkeer verhaasten. De Duce heeft in zijn hoedanigheid van minister van Koloniën een wegenplan voor Abessinië ontworpen. Hi) heeft gelast, dat onverwijld moet worden overgegaan tot den aanleg van de volgende wegen: 1. Om AgeGondar—Debra TaborDessié, een afstand van 650 kilometer; 2. Debra TaborDebra MarkosAddis Abeba, een afstand van 500 kilometer; 3. AdigratDessiéAddis Abeba, een af stand van 850 kilometer; 4. Assab—Dessié, een afstand van 500 kilo meter; 5. Addis AbebaDjimma, een afstand van 300 kilometer. Daarna zal een begin worden gemaakt met den aanleg van: 6. een weg Addis AbebaNeghelli—Dolo over 1110 kilometer. Tegeleijkertyd zal een net van secundaire wegen worden aangelegd. De wegen het zullen hitumenwegen zijn zullen in ieder seizoen bruikbaar zijn. Te Addis Abeba zal, speciaal met het oog op den wegenbouw, een technisch bureau worden ingericht. De plannen van den negus staan nog niet vast. Te Londen heeft men nog steeds geen be vestiging ontvangen van het gerucht, dat de negus binnenkort naar Europa zou komen» Voor zoover men weet, heeft de negus nog geen definitief plan gemaakt. NIEUWE SI'AAN SCI IE PREMIER STELT ZIJN KABINET AAN CORTES VOOR. Gisteren heeft de regeering-Quiroga zich aan de Cortes voorgesteld. Na de regeeringsverklaring nam de Cortes met 217 tegen 61 stemmen een motie van ver trouwen in Qulroga aan. ROMAN VAN HANNO PLESSEN. 35) wil roepen, maar zij vermag slechts eenige onverstaanbare klanken over haar lippen te brengen... Haar oogen worden plotseling ver sluierd door een rooden nevel... Dof hoort zij het blaffen van den hond, in haar ooren riUscht het als een verre branding... Haar boeten weigeren den dienst... Zij wankelt en zPu zeker gevallen zijn, als niet op het laatste oogenblik Sylvester Vonberg's armen haar hadden opgevangen. „Renate!" roept hij en in zijn stem liggen schrik en ernstige bezorgdheid, om 's hemels Ml, wat scheelt je...?" „Niets meer," fluistert ze, terwijl zij in een gelukzalige ontspanning haar rust en bracht voelt terugkeeren. „Ik was zoo be- Mrgd om je... 't is al zoo laat... Je kwam hiaar niet terug... toen wou ik je tegemoet gaan..." Bevrijdende tranen stroomen over haar hangen en langs haar bevenden mond, die Moeven nog pijnlijk vertroliken de eerst* oNossende glimlach waagt. „Renate," stamelt hij, oprecht bewogen, »>»erg<*f me_ ja Ban draagt hg haar zwijgend en in tcedere i behoedzaamheid den korten weg naar huis terug. Bella doet wederom met onfeilbaar in stinct het beste wat van haar verwacht kon worden: zy rent vooruit om Therese den terugkeer van beide menschen te melden. Zoo komt het, dat Sylvester en Renate direct aan tafel kunnen gaan. En dat heeft ongetwyfeld zyn goede zyde, want in tegen woordigheid van het bedienende meisje kun nen zy slechts over algemeene dingen van ge dachten wisselen en moeten zy hoofdzakehjk eten. Daarby vinden zy het spoedigst hun evenwicht terug. Voor Renate is dat al heel gemakkeiyk, nu Sylvester er weer is. Welis waar ziet zy er nog wat vermoeid en over spannen uit, maar hy is terug... hy zit naast haar... laat zich door haar bedienen... eet... praat... klinkt met haarlacht haar toe... Alles, alles is weer goed. Voor Sylvester is het heel wat moeiiyker zich te beheerschen. Alles wat hy overdacht, beraamd en verzonnen heeft in de uren, waar in hij, sinds het afscheid van Margot, doel loos door de bosschen en langs de bergen heeft gedwaald, blijkt thans door de wijze, waarop hij in de Lantaarn is teruggekeerd onuitvoerbaar. Hoe zou hij Renate kunnen zeggen, dat hy in de onmiddeliyke nabyheid van haar woning geaarzeld heeft naar binnen te gaan, ja, misschien zelfs op dit oogenblik nog zou hebben geaarzeld, als de hond niet plotseling blaffend tegen hem was opgespron gen... Spoedig is de vertraagde avondmaaltijd ten einde. Met opgetrokken knieën zit Renate in haar groote fauteuil. Sylvester offreert haar een vlammetje voor een sigaret en steekt daarna zelf de brand in een kort pypje. Hoewel de vrouw tegenover hem ook nu it geen woord naar zyn wedervaren infor meert, voelt hg nu toch zelf, dat hy moet spreken. Eerst langzaam, maar steeds sneller loopt hy van het raam naar de deur, terwyi hy tot twee- - driemaal toe aanstalten maakt om te beginnen, maar telkens snoert een snel op komende vrees hem de keel toe. „Als het je zoo moeilijk valt, Sylvester, dwing je er dan niet toe," klinkt tenslotte Renate's rustige stem in de nerveuse stilte. „Nee... nee...," weert hij af, „eens moet het immers toch gezegd worden... wy mogen niet langer blind zyn voor de feiten... we moeten de dingen onder het oog durven zien... vandaag of morgen zul je het immers toch te weten komen, ik wil het niet langer voor je verheimeiyken... ik... ik... Renate, kijk me toch niet zoo aan...!" „Maar hoe dan, beste jongen...?" „Ach, zoo... zoo vol liefde en goedheid... dat verdien ik immers niet..." „Verdienen...? Hoe kan je nu van verdie nen of niet verdienen spreken...? We houden toch van elkaar... en dat brengt toch vanzelf sprekend mee, dat de een den ander het beste geeft van hetgeen hij te geven heeft?" „Ja, maar het beste van jou en het beste van my zyn niet gelijkwaardig, Renate...!" „Hoe wil je dat nu beoordeelen, Syl vester...?! Plaag jezelf en mg toch niet met zulke hersenschimmen...!" „Dat zijn geen hersenschimmen, Renate... dat zgn feiten. Probeer niet om me af te lei den, liefste... laat me het mogen uitspreken, de waarheid moet nu eenmaal gezegd wor den: tusschen ons beiden bestaat een hemels breed verschil.'' „Natuuriyk, ja. jy bent een man... ik ben een vrouw. Als je dat een hemelsbreed ver schil noemt, zal ik je niet tegen spreken". „Nee... nee... ook zéé mag je je niet van de zaak afmaken, Renate. Toe ik smeek je, wees nu even ernstig". „Aha dat is waar, er is nóg een verschil tusschen ons beiden en eigeniyk heb je geiyk met er op aan te dringen, dat we ons daar over eens uitspreken... Je bedoelt... het leef- tydsverschil". „Renate...!" „Zeer zeker... jy, de man, bent nog maar kort de dertig gepasseerd, terwijl ik de vrouw het vierde kruisje al genoteerd heb. Dat is ongetwijfeld..." „Renate...!" „Ja ja, zoo heet ik en ik ben je ruim zeven jaar voor... Zeven zulke jaren kunnen een onoverzichtelijk tijdperk zyn, dat vandaag nog door hartstocht wordt overbrugd... mor gen door liefde, maar overmorgen..,?" „Overmorgen door de eenheid van lichaam en ziel... ach Renate, dat weet je zelf im mers veel beter dan ik... Je voelt het toch elk uur van den dag, wat het zeggen wil elkaar zoo goed te begrypen, zoo volkomen by elkaar te passen, dat je je tenslotte af vraagt, wat van jezelf en wat een stuk van den ander is... Jij, Renate, jy bent de mooi ste, omdat je de drie-eenheid bezit: schoon heid van lichaam, van geest en van ziel..." „Sylvester..." „Ja, nu zijn de rollen omgedraaid. Nu spreek ik en nu zal ik ook verder spreken en jij zult naar me luisteren, jy, kind met je meerderheid van zeven jarenJa, nu zit je daar en nu schaam je je voor je zelf, bloos je als een bakvisch, die iets heel doms heeft gezegd..." Dan springt Renate plotseling uit haar stoel op. Uitgelaten als een jong meisje valt ze den man om de hals en kust hem midden op den mond... „Nu is het uit," beveelt zy hem lachend te mwygen. Maar plotseling wordt Sylvester ernstig. „Neen," zegt hy gedecideerd, terwyi hy langzaam haar armen van zgn schouders los maakt en haar zacht terug duwt. „Neen... neen. Ga zitten, Renate... zoo, hier, tegen over me... zoo gaat het niet langer... Je moet eindeiyk weten, wien je voor je hebt." „De beste en liefste man van de wereld... dat weet ik immers." Wederom dreigt de roes van vreugde over het kostelijke bezit van deze vrouw hem de kracht te ontnemen datgene uit te spreken, wat hem in haar oogen degradeeren en ver nederen moet en wat dit gansche, niet ge wonnen, maar hem geschonken geluk tot een fictie zal maken... Maar ditmaal geeft lüj zich niet aan deze stemming over; ditmaal verzet hy zich tegen de betooverende en ver blindende verlokking van het noodlot, dat er steeds op uit schgnt te zyn hem uit het volle licht in de diepste duisternis te slingeren om hem dan daaruit weer even onverwacht op te heffen naar een stralende hoogte... „Maak het me niet zoo ontzettend moei- ïyk, Renate... Laat ik je mogen zeggen, dat deze beste man van de wereld een bedelaar is, een..." Daar hg nu toch een oogenblik aarzelt, neemt de vrouw het woord over. „Je moet het me maar niet kwalijk nemen, als deze wereldschokkende onthulling me niet zoo uit m'n evenwicht brengt, als je blijk baar verwacht hebt. In de eerste plaats toch, was het me al uit de krant hekend, dat Freiherr von Berg by het verloren proces zyn geheele vermogen heeft ingeboet en..." „Maar ik ben Immers heelemaal niet..." wil hy haar in de rede vallen, doch Renate legt hem met een enkele handbeweging het zwygen op: En in de tweede plaats interesseert me dit feit niet in het minst." Nu probeert Sylvester Vonberg het zoo: „Je bent toch niet geheel op de hoogte, Renate... Ik bezit niet alleen geen sou, maar zelfs nog minder dan dat, ik bedoel..." „Schulden?" vraagt ze. Hy knikt bevestigend. „Ik heb vanmiddag vernomen, dat ik 3300 mark moet betalen.. en ik weet, dat ik daartoe niet in staat ben." „Nu schyn jy toch niet goed op de hoogte te zyn, Sylvester... Permitteer me, dat ik het zóó zeg: Je kunt en zult natuuriyk betalen..* Ik zou anders werkeiyk niet weten, waarvoor ik m'n geld eigeniyk heb... „Renate..." Hy schreeuwt het byna uit. „Bt smeek je, houd op... ik kan, mag en wil het niet hooren...." „Ach, Sylvester," antwoordt ze met iets droevigs in haar stem, „waarom winden we ons toch op... over zulke futiliteiten... Het is zoo pymyk, dat je dergeiyke kleinigheden zoo opblaast..." „Maar Renate, lieve Renate, begryp je dan niet, dat ik van jou geen geld kan aanne men „Nee, Sylvester, dat begrijp ik werkeiyk nieten ik zal je ook nooit kunnen be grypen, dat je je als vanzelfsprekend m'n liefde laat schenken, mijn geheele hart, al m'n denken, voelen en streven... het beste van me neem Je zonder eenig gemoedsbe zwaar en zonder tegenspraak... Maar over dat beetje onbenullige geld wordt een spek takel gemaakt...! Belacheiyk is dat, Sylves ter, eenvoudig belacheiyk... Jezelf onwaardig en voor my... ja, voor my byna beledigend." „Renate, ik smeek je..." Maar zjj spreekt alweer verder: „Boven dien denk ik er niet aan je dat geld, dat nu eenmaal zoo'n belangrijke rol speelt in het leven, te schenken... Je moet het me natuur* iyk terug betalen.., desnoods met rente..." /Wer<R vervolffdfj J

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1