Radio-programma binnenland JtocA qwt GEMENGD NIEUWS De glasfabriek Leerdam. Nederlandsch stoomschip aan Orieksche reederij verkocht. Uitvoer van bloembollen en bloemen. De Nederlandsche ambulance terug in ons land. Prinses Juliana bij de ontvangst. Voorloopig nog mooi weer Binnenland Drie boerderijen in asch gelegd. Jongeman over boord geslagen Direct bruin Vechtpartij met doodelijk gevolg. In een liftkoker gevallen. Het smokkelen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Vrouw doodgevallen uit het raam van 2e verdieping Een vrouw doodgereden Een veelbelovende knaap. Een onweer te Washington. Een record. Spaansche officieren in arrest. Vijf dooden bij een relletje in Travancore. Sportvelden ter herinnering aan Koning George V. De dagtaak van Tsjiang Kai-sjek Een rijk gezegende regeering. Stedenoorlog om een gerechtshof. Op avontuur uit. „Ik kan niet zwijgen". Luchtvaart Stratosfeertocht. Maandag ruim 200 arbeiders aan het werk? De directie van de Glasfabriek Leerdam heeft medegedeeld, dat wanneer de aan de hoofdbesturen van de werknemers-organisa ties gedane voorstellen tot loonsverlaging worden aanvaard, het zelfstandige voortbe staan van de glasfabriek verzekerd is. Wor den de voorstellen aangenomen, dan zullen reeds Maandag 200 250 arbeiders weer aan het werk kunnen gaan. Door de bemiddeling van de makelaars Pierot Zn. te Rotterdam is het Nederland- ache s.s. Bondowoso, metende 9.000 ton d.w. gebouwd in 1919 door W. Gray en Co. te W. Hartlepool en toebehoorende aan den Rotter- damsche Lloyd, aan een Grieksche reedery verkocht. De uitvoer van bloembollen, knolsiergewas- seti en vaste planten (wortelstokken, knollen en wortels) heeft blijkens de maandstatisiek van den in-, uit- en doorvoer, bewerkt door het Centraal bureau voor de Statistiek, in April bedragen 687 ton (waarvan 284 ton naar Groot-Brittannië, 170 ton naar Duitschland en 92 ton naar Frankrijk) ter waarde van 317,000, tegen 594 ton ter waarde van 257.000 in April 1935. Aan afgesneden bloemen, bladeren, gfoen, takken, enz. van siergewassen heeft ons land in April verzonden 344 ton (waarvan 189 ton naar Duitschland en 85 ton naar Groot-Brit tannië) ter waarde van f 378,000, tegen 269 ton ter waarde van 308,000. De Nederlandsche ambulance is gisteren morgen uit Abessinië in het vaderland terug gekeerd en op de Lloydkade te Rotterdam, waaraan de „Palembang" meerde, is haar een zeer hartelijke ontvangst bereid, waaraan de aanwezigheid van Prinses Juliana in Haar hoedanigheid van voorzitster van het Neder landsche Roode Kruis nog meer relief heeft gegeven. Prinses Juliana heeft alle leden van de ambulance op hartelijke wijze begroet en hen allen de hand gedrukt, waarna zij de volgende toespraak heeft gehouden: Toespraak van Prinses Juliana. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft, zoo aeide de Prinses, van verre uw werk gevolgd met gespannen belangstelling, heeft gedeeld In de beproevingen en ontberingen, die gy hadt te doorstaan en in de gevaren, die u in zoo velerlei vorm hebben omringd. Moge de wer kelijkheid in menig opzicht anders zijn ge weest dan bij uw uitzending werd veronder steld, het is duidelijk geworden, dat uitnemend werk door u is kunnen worden verricht door verlichting van lijden te brengen, waar zoo- velen anders hulpeloos aan hun lot zouden zijn overgelaten en dat de wijze, waarop dat is geschied, den naam van het Nederlandsche volk en van het Roode Kruis niet anders dan tot eere kan strekken. Moge er in de rijke ervaringen, die door u Zijn opgedaan en in de onverholen vreugde, die u van alle zijden tegemoet komt bij uw terugkeer in het vaderland, voor u een zeker tegenwicht zijn gelegen voor al hetgeen door u in de afgeloopen maanden is ten offer ge bracht. En hiermede eindig ik, oni niet verder het oogenblik te vertragen, dat u na deze periode van spanning behouden aan den kring van de Uwen gaat hergeven. In hooge mate erkentelijk voor de gastvrij heid, ook heden weer door den Rotterdamschea Lloyd aan ons verleend, hopen wij u allen, die deel hebt uitgemaakt van de Nederlandsche Roode Kruis-ambulance naar Ethiopië, binnen niet zeer langen tijd ten gebouwe van het hoofdbestuur andermaal vereenigd te zullen mogen zien. Op de rede van d8 Prinses volgde een lang durig applaus. Hierna heeft de leider van de Nederlandsche ambulance, dr. Winckel, het woord gevoerd. De ontvangst, die ons op dit oogenblik door de voorzitster van het Nederl. Roode Kruis en door de overige leden van het hoofdbestuur wordt bereid, verrast ons ten zeerste, zoo zeide hij o.m. Wjj hebben inderdaad in moeilijke Omstandigheden nu en dan verkeerd, zelfs in gevaar, en enkelen onzer hebben oogenblikken gekend, waarop zij tot het besef kwamen, dat hun leven op het spel stond. Dat wij de taak die wij op ons hadden genomen, ons niet van buiteu opgelegd, maar vrijwillig aanvaard, hebben kunnen volbrengen, dat wij, naar ons is gebleken, die hebben kunnen volbrengen tot tevredenheid van de voorzitster en van het hoofdbestuur vaii het Nederlandsche Roode Kruis is inderdaad voor een groot deel te dapken aan de kameraadschap die ons heeft bezield Zonder dia kameraadschap zou het in <U afgeslotenheid van het kamp- en karavaan leven onmogelijk zjjn geworden onze taak zoo danig te vervullen als wij ons als doel hadden gesteld. Dat die taak vervuld kon worden was te danken aan het Nederlandsche volk, dat de giften voor de uitzending van onze ambulance ruim deed vloeien en aan het Nederlandsche Roode Kruis dat in staat was om ons door die giften zoo prachtig uit te rusten. Ook toen een der posten van onze ambu lance volkomen uitgeplunderd was door een roovers-overval, zelfs toen ons bleek dat de uitrusting van den tweeden voorpost, die alleen het veege lijf had kunnen redden, ook zou moe ten worden afgeschreven, zelfs toen kon het werk in het basishospitaal in Dessié met vrucht worden voortgezet, toen kon dat basis hospitaal uitgroeien tot een groote chirur gische kliniek, waar ieder van ons naar de mate van zijn krachten, kennen en kunnen kon medewerken om aan den stroom van ge wonden te geven wat hun toekwam. Uwe Hoogheid heeft gesproken over de ont beringen die wij hebben moeten lijden, maar van de 5y2 maand die wy zijn uit geweest hebben wij 5% week doorgebracht als gasten van den Rotterdamschen Lloyd. Dat in die periode van ontberingen voor ons geen sprake is geweest zal ieder begrijpen die den Lloyd kent en de behandeling die wij aan boord van den Lloyd hebben ondervonden kan alleen met den nautischen term grootscheepsch ge kenschetst worden. Namens alle leden van de ambulance dank ik dan ook de driectie van den Rotterdamschen Lloyd, de gezagvoerders van de „Palembang" en van de „Kota Radja", benevens de bemanningen ten zeerste voor de goede zorgen die In die periode aan ons zijn gewijd. Het einde van de plechtigheid. Terwijl daarop ververschingen werden aan geboden, heeft de Prinses zich geuimen tyd met ieder van de leden van de ambulance onderhouden. Om kwart over elf is Zy per. auto naar Den Haag teruggekeerd. Het Kon. Ü'ed. Meteorologisch Instituut in de Bilt meldt: Het zwaartepunt van het strookvormig ge bied van hoogen luchtdruk blijft op den Oceaan. Er blijft echter een scheiding bestaan tusschen het gedeelte op den Oceaan en het continentale gedeelte. In het laatste heer- schen hooge temperaturen. De polaire depressies blijven hoog in het Noorden en trekken noordwestelijk langs IJs land, waar op dit oogenblik de luchtdruk weer sterk stijgt. Daarentegen daalde hij op de Noorsche Zee in den nacht en zijn de baro meters daar nog dalende. In het Zuiden blijven vlakke depressies, die bewolkt weer met zware regens veroor zaken langs de Noordkust van Spanje, in Zuid-Frankrijk en zuidelijk en oostelijk van de Alpen (Lugano meldt in den nacht 46 mm regen). De invloed van de zuidelyke depressies reikt tot de oostelijke middelgebergten en tot zuid-oost-Europa. Hoewel op het oogenblik nog geen versto ring van het mooie voorjaarsweer te vreezen is, wordt de toestand door de luchtdrukdalin gen in het Noorden toch minder stabiel en wordt een inval van koudere luchtmassa's binnenkort waarschijnlijk. DOODELIJK ONGELUK MET EEN SCHIETMASKER. Maandagochtend was de 23-jarige slagers knecht J. W., in de slagery van Swank te Oud-Beyerland bezig met het slachten van een varken. Plotseling hoorde men een knal, waarna men hem op den grond vond liggen. Het schletmasker was afgegaan en de kogel was den man in het hart gedrongen. De on- middeliyk ontboden arts kon slechts den dood constateeren. Door overwaaiende vonken liepen omliggende gebouwen groot gevaar. Gisterenochtend omstreeks half twaalf is door tot dusver onbekende oorzaak te Ste- vensweert brand ontstaan in de boerderij van van landbouwer P. Krijn. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat weldra de boerderij met schuren en stalling in lichte laaie stond. Aangewakkerd door den feilen wind tastte het vuur ook de aangrenzende woning van de gebroeders Jeurissen met de daarachter lig gende klompenmakerij en de woning, bewoond door den landbouwer A. Krijn aan. Alles brandde tot den grond toe af. Ook een vierde perceel, een bakkerij met winkel, bewoond door de weduwe R. Krijn, werd door het vuur aangetast. Hier slaagde men er in het vuur tot staan te brengen. De bovenverdieping is evenwel geheel uitgebrand. Er kon slechts weinig ge red worden. By den landbouwer P. Krijn kwa men vijf varkens in de vlammen om. Slechts eenig huisraad van de bewoners kon in vei ligheid worden gebracht. Tengevolge van overslaande vonken ont stond nog een begin van brand in het op eenigen afstand gelegen postkantoor en in twee woningen. De brandweren van Stevens- weert en Echt slaagden er in hier erger te voorkomen. 's Middags omstreeks één uur was gevaar voor verdere uitbreiding van den brand ge weken. De brandweer bepaalde zich toen tot het nablusschen van de smeulende resten. De schade wordt door verzekering gedekt. Per soonlijke ongelukken hebben zich niet voor gedaan. Een geheimzinnig geval. Uit Londen wordt bericht, dat op de reis van Rotterdam naar Londen van Batavier III een jonge Duitscher, die zeer goed Engelsch sprak, verdwenen is. Na het diner was de jongeman aan dek gaan zitten en had bij den hofmeester een fleschje limonade besteld. Toen deze met de limonade terugkeerde, was de jongeman verdwenen. Er is een brief ge vonden, die aan de ouders van den man ge richt was. De Batavier III heeft nog gerui- men tyd ter plaatse gekruist, alvorens de reis te vervolgen, doch men heeft geen spoor meer kunnen vinden. door AMILDA-CREME (Zonnebruin), óólc bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 cL Om een glas bier. Te Wageningen is op Paasch-Maandag- avond in een café, bij een twist over een glas bier, de 42-jarige melkboer A. Looijen dooi den 18-jarigen J. de W. met een dolkmes in den rug gestoken. De verwonding leek aan vankelijk niet ernstig en de man werd na een kort verblijf in Ziekenzorg, thuis ver pleegd. Zaterdagavond evenwel is hjj over leden. Op last van de justitie heeft de politie fret lyk in beslag genomen en overgebracht naar Ziekenzorg, waar vandaag de sectie zou Wor-, den verricht. Aan de gevolgen overleden, De 30-jarige mej. J. van Lek, wonende in het flatgebouw aan het Mathenesserpleir:, wilde op de derde etage in de lift stappen, maar toen zy de deur opende, zag zy niet, dat de lift een verdieping hooger ging, zoodat zijn van een hoogte van ongeveer twaalf meter omlaag stortte. Met een gebroken rechterdybeen en zware inwendige kwets uren is de vrouw naar het ziekenhuis Coolsiin- gel gebracht, waar zij kort na aankomst aan de gevolgen is overleden. 11 Moeilijk te bestryden euvel. Niettegenstaande de scherpe maatregeler> langs de grens en allerhande controle op[ de binnenwegen en in de bebouwde kommen ilei- gemeenten, kan men den kleinen smokkelhjari-"1 del in Zeeuwsch-Vlaanderen moeilyk beperken. Allerlei trucs worden te baat genomen omj de' artikelen, waarop een aardig winstje zit, over de streep te brengen. Kinderen blijken hiérin meermalen uiterst bedreven en daar de invoer veelal in kleine hoeveelheden geschiedt, is het uiterst moeilijk het kwaad met succes te bé strijden. Bij verdachte personen worden tegenwoordig nogal eens invallen gedaan en partijtjes smok kelwaar, voornamelijk suiker in beslag geno men, doch om den smokkelhandel In het klein afdoende tegen te gaan. blijken alle middelen tevergeefs. Ook wanneer wel eens gebruik gemaakt wordt van de vuurwapenen bij achtervolging, heeft men hiervoor in het algemeen niet veel respect. Een tragisch ongeluk heeft Maandagavond omstreeks half negen de Dapperbuurt te Am sterdam in beroering gebracht. De 58-jarige weduwe van Neerden, gebo ren Panhaak, was bezig waschgoed te drogen te hangen aan ijzerdraden, die bevestigd wa ren aan een rek voor de ramen van de ach terzijde van het door haar bewoonde perceel 2de van Swindenstraat 104. Hierbij schijnt de vrouw het evenwicht te hebben verloren, want plotseling hoorde haar 22-jarige zoon, die in de voorkamer zat een gil en een slag en toen hij naar achteren liep om te zien wat er gebeurd was, was zijn moeder verdwenen. Hij keek uit het raam en zag tot zijn groote ontsteltenis, dat zy met het gezicht voorover badend in haar bloed op het plaatsje van de. benedenburen lag. Hevig ontstelde buurtbe woners snelden toe en politie en medische hulp was spoedig ter plaatse. Het bleek, dat de schedel van de vrouw was verbryzeld en dat zij bijna onmiddellijk dood moet zyn ge weest. De dader na drie maanden gevat. Te Zuidwolde (Dr.) is op 13 Februari een 48-jarige vrouw, moeder van tien kinderen, door een vrachtauto aangereden, aan de ge volgen waarvan zij is overleden. De bestuur der was snel doorgereden. Alle nasporingen naar den dader, ook die per radio-omroep, hadden tot dusverre geen succes. Thans ech ter is deze bekend. Het is G. K., te Hooge- zand, die voor de politie een volledige beken tenis heeft afgelegd. De politie te Maassluis heeft de hand we ten te leggen op een 14-jarig jongmensch, W. B„ wonende aan den Zuiddijk aldaar, dat het laatste half jaar de omgeving door tal rijke kleinere diefstallen onveilig maakte. Zaterdagmiddag zagen voorbijgangers, hoe een jongen van een aan den Maasdijk onbe heerd staande fiets, toebehoorende aan mej. A. W., een fietstaschje stal. In het taschje bevond zich o.m. een portemonnaie met een niet onbelangrijk bedrag aan geld. De dader, die zich ontdekt zag, wierp het taschje in het struikgewas en nam de vlucht. Hy werd even wel herkend en door de politie gearresteerd. Bij het verhoor kwam vast te staan, dat de veelbelovende knaap zich reeds geruimen tijd had schuldig gemaakt aan diefstallen van dynamo's, onderdeelen van rywielen, gereed schappen en portemonnaies met inhoud, welke laatste hij weg nam uit de kinderwagens, die voor het Consultatiebureau aan den Zuiddijk geparkeerd werden. Ook bleek hij schuldig te zijn aan den diefstal van portemonnaies met geld, eenigen tijd geleden in de werkkeet der arbeiders aan de havenwerken ontvreemd. De jongeman is opgesloten en zal ter beschik king van de justitie worden gesteld. VRIJDAG 22 MEI. Hilversum I, 1875 m. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV, 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten, 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Chr, Gem, Zangvereeen. „Cres cendo". 12.15 Gramofoonplaten. 12.45 Ensemble v. d. Horst. 2.30 Chr. Lectuur. 3.003.45 Orgelspel. 4.00 Gramofoonplaten, 4.30 Voordracht. 5.45 Gramofoonplaten. 6.30 Causerie voor tuinliefheb'oers. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Literair halfuur, 7.55 Berichten. 8.00 „Hohe Messe", van Bach, m.m.v. solis ten, koor van de Ned. Bach-vereeniging, Utr. Sted. Orkest (Om 10.00 Berichten en gramofoonplaten 10.4011.30 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO, 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht. 10.35 Gramofoonplaten. 11.00 Voordracht. 11.20 Gramofoonplaten, 12.00 Cantabilé-orkest en solist, 2.00 „De tuin ln Mei". 2.30 Kovacs Lajos' orkest en gramofoonpla ten. 4.00 Variatieconcert, 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Variatieconcert. 6.30 Gramofoonplaten. 7.00 Religieus-socialistische lezing. 7.20 Vioolrecital. 7.50 Berichten. 8.05 Bybelsche causerie. 8.30 Cello en piano. 9.00 Rede min. de Wilde, 9.30 Vervolg concert. 10.00 Literaire lezing. 10.30 Gramofoonplaten, 10.45 Berichten. 11.00 Jazzmuziek (Gr.pl.). 11.30—12.00 Gramofoonplaten, ZATERDAG 28 Mei 1986, Hilversum I, 1875 m. KRO-uitzending. 8,009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en KRO-orkest, 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonplaten, 3.00 Kinderuur. 4.00 Gramofoonplaten. 5.00 KRO-Melodisten en gramofoonplaten, 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Gramofoonplaten, 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Kinderrechten". 7.35 Voordracht, gramofoonplaten, 8.00 Berichten. 8.10 Reportage. 8.25 Gramofoonplaten. 8.30 KRO-orkest. 9.00 Hoorspel. 9.30 KRO-orkest. 9.45 Filmpraatje, 10.00 KRO-boys. 10.30 Berichten. 10.35 Gramofoonplaten. 10.45 KRO-Boys. 11.1512.00 Gramofoonplaten. VARA-uitzending. Hilversum II, 301 m, 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO, 10.15 Orgelspel, voordracht, radio-tooneel en toespraak. Ï2.00—1.45 Gramofoonplaten. 2.00 Lezing over de men3chenwordingstheorle. 2.20 Variatieconcert. 2.50 Schaakpraatje. 3.10 Variatieconcert. 3.40 Gramofoonplaten. 4.00 The Lucky Stars. 4.50 Esperanto-ultzending. 5.10 De Wielewaal. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 Lezing over de Reiabelasting, 6.50 Gramofoonplaten. 7.58 Berichten. 8.05 VARA-orkest, de Stem der Volks en solist. 9.15 Gramofoonplaten, 9.35 The Blue Rhythm Singers, 10.00 Berichten. 10.05 VARA-orkest. 11.00 Gramofoonplaten, 11.20 Zang, accordeon en piano, 11,4012.00 Gramofoonplaten, Buitenland By een onweer te Washington werd een circustent door den bliksem getroffen; er zijn twee personen om het leven gekomen. In de tent bevonden zich 16.000 toeschouwers. Ook in het kapitool sloeg de bliksem in, doch schade werd niet aangericht. Van de Ford. Aan het einde dezer maand zal de Ford Motor Company haar 3.000.000sten vracht wagen afleveren. In dit verband doet men opmerken, dat deze 3.000.000 vrachtwagens een derde vertegenwoordigen van de 9.000.000 soortgelijke voertuigen, welke sedert het ont staan van den automobiel werden voortge bracht. Wegens dienstweigering. Naar Reuter uit Madrid meld, is een groot aantal cavalerie-officieren te Alcala de Hena- res gearresteerd en naar de militaire gevan genissen te Madrid en Guadalajara overge bracht. Het aantal arrestanten zou 43 bedra gen, waarvan 25 naar Madrid en 18 naar Guadalajara zijn vervoerd. Naar Reuter uit Trivandrum (Travancore) meldt, zyn bij een botsing tusschen Moham medanen, christenen en szavals (een hindoe- secte) nabij Alleppey vijf menschen gedood en 20 gewond. De strijd ls vermoedelijk ontstaan door bekeeringspogingen. De autoriteiten zDn thans den toestand meester, de rust is her steld. Standbeeld voor den overleden vorst by Westmlnster Abbey. Ter herinnering aan koning George V zul len op een groot aantal plaatsen sportvelden worden aangelegd. Aan den ingang van elk terrein zal een monumentale poort worden ge bouwd met een opschrift. Te Londen zal nabij Westminster Abbey een standbeeld voor den overleden vorst wor den opgericht. Een werkdag van 14 uur. Maarschalk Tsjang Kai-sjek, de feitelijke dictator van China, heeft een zeer drukke dagtaak. Het volgend program heeft hy af te wer ken: besprekingen met bankiers en militaire bevelhebbers, het teekenen van bevelen, het opstellen van redevoeringen, het inspecteeren van regeeringsbureaux en het geregeld deel nemen aan maaltijden en ontvangsten. Tsjiang schijnt gewoonlijk een uur of veer tien per dag te werken. Hy bezit eenige vlieg tuigen, o.a. een dat hy cadeau heeft gekregen van Mussolini. Hij reist meer dan eenig ander staatsman ter wereld, en hij is steeds verge zeld van secretarissen, die zelden korter dan tien uur per dag werken. Zes-en-veertig kinderen. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Brussel meldt: Kort na de samenstelling van het kabinet Van Zeeland, ruim een jaar geleden, hebben wy de aandacht gevestigd op het feit dat deze regeering. waarin verscheidene jonge ministers werden opgenomen, misschien wel het kabinet der groote gezinnen zou worden genoemd. De eerste minister heeft vier kin deren, minister Poullet eveneens, de Vlaam- sche minister Van Isacker, De Schryver en Rubbens hebben er thans ieder negen, terwyi het gezin van den minister van Binnenland- sche Zaken mr. du Bus de Warnuffe de vorige week met een zevenden zoon werd verrijkt. Voegt men daar nog de drie kinderen van» minister Spaak en den zoon van minister Devèze aan toe dan komt men tot het respec tabele getal van 46 kinderen. In de geschie denis van de Belgische regeering sedert 1830 is dit een recordcijfer. De stad Thebe (Griekenland) Is ln rep en roer ln verband met een ernstig verschil van meening met Levadia. De oorzaak is, dat zoo wel Thebe als Levadia den zetel van een ge rechtshof voor zich opeischen. De Thebanen hebben den weg tusschen Levadia en Athene, die over hun grondgebied leidt, onbegaanbaar gemaakt en barlcades opgeworpen. Alle win kels zyn gesloten, den geheelen dag lulden de klokken, terwyl af en toe schoten worden ge hoord. De regeering heeft den onder-secreta ris van het departement van den minister president naar de stad gezonden om de orde to hersteilen, doch de bevolking ontving hem met den kreet: „Geef ons het gerechtshof of treed af." De Engelsche bladen .bevatten dezer dagen een advertentie, waarin aan zes jonge man nen gelegenheid werd geboden tegen 100 pond bijdrage in de kosten deel te nemen aan een zeiltocht per schoener naar den Stillen Oceaan. De News Chronicle meldt, dat A. Seligmen van wien het plan uitgaat, een jonge man is van 26 jaar, een dokterszoon, die in 1930 uit Cambridge. waar hij natuurlijke historie stu deerde weg is geloopen om naar zee te gaan. Hy begon zyn loopbaan als zeeman ais hof- meestersbediende op een vrachtboot van de wilde vaart, later werd hy kok op een kust vaartuig en toen monsterde hy als matroos op een zeilschip van den bekenden Finschen reeder Erikson, en maakte drie reizen om Kaap Hoorn. Hierop ging Seligman weer over op een vrachtboot. Hij is i„ het bezit van het diploma voor tweeden stuurman op de groote zeilvaart. Als jongen van 11 jaar wa8 Seligman naar de kostschool van den heer Batterbury ln Wimbledon gezonden, waar hy groote vriend- 20 Mei. Er komt belangrijk nieuws Toronto. Daar is een journalistieke ster 0 -«t» <*»-ootte. Zyn naam jaar oud. en U eigj cteur van Ha cv «ver out dekt van de eerste grootte. Zyn naam 7 Billy Callow; hy is jaar oud, en i8 el naar, uitgever en redacteur van de „Sunda Post", die hy aandient als „Canada's beat krant". Ze heeft trouwens een grootte van 24 pagina's. Staan er kinderprentjes in? Zult u vragen. Niks hoor. Behalve adviezen aan... verliefd menschen, bevat het blad film- en boekcri! tieken (naar films voor kinderen boven 7 stuurt hy vermoedelijk een neefje van radionieuws, medische- en tuinier-adviezen* sport en maatschappelyk nieuws, korte ver- halen en een feuilleton. Billy (zoo vervolgt het bericht, dat afkom- stig is van Reuter en dat we hier letterlik uit de „Evening Standard" vertalen) Biuy doet al het werk zelf, met inbegrip van het machinezetten. Zijn rubriek voor verliefden schrijft hij onder het pseudoniem „Madame Dore". In een van zyn korte verhalen, een schipbreuk-drama, laat Billy een boot naar zee uitvaren en zinken, laat den held en de heldin op een eiland werpen, alwaar ze woi«. den gered, waarna ze trouwen en kinderen krygen en dat alles op één pagina. Uit dit alles blijkt wel, dat onze elfjarige collega een meer dan voortvarend jong. mensch is en het is voor de verliefde jongelui in Toronto een troostende gedachte, dat er nu iemand is, die hen in hun moeilyke oogen blikken met adviezen kan terzijde staan. Kinderen hebben soms een scherpen kijk op de dingen en wie niet weet hoe hij met een koppige vriendin of een hebberig vrouwtje moet omspringen, praat met Billy en 't komt in orde. Het is misschien niet algemeen bekend, dat de Londensche „Times" óók door een kind wordt geredigeerd, n.1. door den 8-jarigea Reggie Smith. Dit is te merkwaardiger, daar de Times voor het toonaangevende blad van Engeland doorgaat. Reggie was op 4-jarigen leeftijd al een allround journalist. Hij heeft zelf het gebouw van de „Times" op Printing House Square ontworpen en gebouwd, heeft ds 48 zetmachines geconstrueerd en alle kamers en werkplaatsen persoonlijk ingericht, behan- gen, geschilderd en gestoffeerd. Hy heeft de correspondenten en agenten in binnen- ea buitenland zelf aangesteld en geïnstrueerd, gaat naar het Lagerhuis, waar hy een vaste plaats heeft onder den zetel van den Presi dent, schryft de hoofdartikelen zoowel als de ingezonden stukken en vertaalt de telegram men. Hy is echter ook zijn eigen advertentie colporteur, schryft de adressen voor de abon- né's in het buitenland, brengt de kranten ia de stad rond en int de abonnementsgelden. Een veelzydig genie. Er kan geen minister crisis zyn. of de kabinetsformateur vraagt Reggie om advies. De rijksbegrooting wordt vooral aan zijn goedkeuring onderworpen. Reggie ontbreekt op geen enkele belangrijke politieke byeenkomst. Maar om 9 uur ver dwijnt hij. Zijn moeder staat er op, dat hy tydig naar bed gaat en hy is een gehoorzaam kind als alle bijzondei-e kinderen. Reggie gaat dit jaar een tocht maken door de Dominions en hoopt onderweg een po litiek onderhoud te hebben met President Roosevelt. Het nieuws uit Toronto is wel interessant, maar Reggie is er, pok nog. Tenminste, voor wie beide gevallen wil geloóven! schap sloot met het toen 5-jarige dochtertje van den instituteur. Woensdag zal hy met haar in het huwelyk treden en dan gaan rif de avontuuriyke reis beginnen. Een Fin zal Seligman als eersten sturman terzijde staan. Voorts gaat er een broer van zyn vrouw mes en dan nog de zes man, waarvan de adverten* tle gewaagde. I Onder dezen titel is by het Europa Verlag te Zurich een boek verschenen, waarvan d® schryver niet bij name genoemd wordt. D® advocaat dr. E. Zürcher heeft op verzoek van de uitgevers zyn antecedenten nagegaan cn geeft hem het testimonium dat hy sedert het einde van den wereldoorlog tot medio 1935 op leidende posten aan den politieken strijd in Duitschland heeft deelgenomen en wel op den uitersten rechtervleugel. Derhalve was hij in den tyd der republiek van Weimar zeer gehaat by de linksche par tijen. Zyn politieke actie voltrok zich in nauw contact met ryksweerbaarheidskringen. Hij i' Jaren lang tot in het jongste verleden mede werker geweest van den Völkischen Beo- bachter en andere nat. soc. bladen. Deze omschrijving zal wellicht voor inge wijden duidelijk genoeg zyn om den schry ver te herkennen, maar de gewone leze zal toch den indruk krygen: Waartoe das deze anomiteit? De schrijver, die o.a. uit weidt over de brandstichting in den Rijkedag, beweert dat v. d. Lubbe op laat van Helldo door den helderziende Hanussen gehypn® seerd zou zyn. met de suggestie dat hU zic 1 wereldvermaardheid kon verschaffen door d®- Ryksdag in brand te steken. Ook tijdens proces te Leipzig zou Hanussen hem dag gehypnotiseerd hebben, v. d. Lubbe slechts uit den droomtoestand ontwaakt to Helldorf, met wien hy bekend was, hem snauwde „Kop op!" Hanussen zou als medeweter lat®r v moord zyn. De algemeene strekking van het 0{ deze dat Duitschland een ramp gaat, waaruit alleen de rykweerbaarhe kan redden. In een duiken»®"' 1 Madrid. 17 Mei. Luitenant-kolone rera heeft proeven genomen met een rIOf pak, dat moet dienen bij stratosfeeronc kingen, welke hy in een open ballonm uitvoeren. Het pak heft de gevolgen v ringen luchtdruk en gebrek aan zuu de hoogere luchtlagen op. Gedurende ven, die bevredigend verliepen, brac" ge, rera een half uur door in een luch 'fijn maakt vertrek van het vliegveld Cll{\ioXyde- tos, waar hy zich te midden van la,0.atuur t® sneeuw bevond, ten einde een temp® tu verkrygen, die ongeveer gelijk is flR de stratosfeer,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2