Anna Paulowna. Een roep om verlossing van de muggenplaag. Laatste berichten HELDERSCHE COURANT VAN WOENSDAG 20 MEI 1936 In de Wieringermeer Onderhandsche verpachting van 34 boerderijen. Emigratie der beestjes van de dijken naar de bewoonde centra. GEMENGD NIEUWS Binnenland De diefstal bij de rijksmunt De malversaties bij het Paleis voor volksvlijt. Door trein gedood. De moord met roof te Hoensbroek. Mr. de Brueys Tack buiten zijn boekje? Een mutatie in den Gemeenteraad 471e STAATSLOTERIJ Wat voor weer vandaag? Stoomvaartberichten. Voor den Politierechter te Alkmaar. Arrondissements rechtbank te Alkmaar. VAV i maar in het brood niet. in katoen wei. in toar producten in veel verminderde mate. Het prys- redrea zal intreden, de prijsdaling wordt ge stuitsn dat o.m. verbetert de rentabiliteit en daarna de schuldverhoudingen. Komende tot de vragen van den burgemees ter zeide apr. o.m.. dat by het bekyken van do resultaten van de devaluatie wel degelyk op BeS gelet kan worden. Daar heeft de arbe - dei zich op veel lager levenspeil dan de Neder- landsehe arbeider bewogen, zijn werk was dan ook van mindere klasse dan dat van zyn Nederlandschen collega. In België is men thans lang niet ontevreden over de resultaten van de devaluatie, het werkloosheidscijfer is gedaald, het financieele vertrouwen is terug gekomen, de begrootingsmisère is voorby en het is zelfs zoo, dat de politieke verschillen er minder scherp geworden zijn. Spr. geeft toe, dat het in de landen, waar de devaluatie toepassing vond nog geen couleur de rose is, maar daar merkt men tenminste verbetering, terwijl in de landen van het goud- blok niets van dien aard te bespeuren valt. Spr. komt dan tot de conclusie, dat, als in alle landen waar gedevalueerd werd de toestand beter geworden is en dat in de landen, die aan den gouden standaard vasthielden, niets ten goede veranderd is, dan is er toch een waar schijnlijkheid, dat devaluatie voordeel biedt voor Nederland. Van geen enkele handeling, die men verrich ten gaat, is van te voren te zeggen, welk resultaat zij zal opleveren. Er is natuurlijk altijd eenig risico. We moeten ons spiegelen aan de anderen, waarbij men tot de logische redeneering komt, aldus spr., dat het verschil in prijsniveau in Nederland niet kan blyven bestaan. Dat de regeering zou wenschen, dat er niet over devaluatie gesproken moet wor den omdat zij er niet aan wil, is dwaasheid. Zoowel de pro- als de anti-devaluïsten be oogen het belang van het Nederlandsche volk te dienen en als de Regeering van meening is dat zij in het belang van ons volk den gouden standaard handhaaft, dan heeft het volk het recht te vragen: waarom? De regeering heeft wel eens meer moeten toegeven aan een mee ning, die oorspronkelijk niet de hare was. (Industriefinanciering van Rykswege). Waar om zouden zij, die in devaluatie heil voor Nederland en haar bevolking zien, er dan het zwijgen toe doen? Een krachtig applaus viel opnieuw den spreker ten deel en de voorzitter, de heer Schreuder, was zeker de tolk van alle aan wezigen, toen hy Prof. Polak hartelijk dank zegde voor zyn boeiende en leerzame lezing, welke hij belangeloos had willen houden. De bijeenkomst werd daarop gesloten. JUBILEUM JUFFROUW JACOBS. Dinsdag was het feest aan de R.K. school in de Spoorbuurt, feest ter eere van mej. G. Jacobs, die den 15den Mei herdacht, dat zy Vóór 12% jaar bij het onderwys kwam. In optocht werd de jubilaresse van den trein gehaald en naar de kerk geleid, waar een aparte dienst, een gezongen mis, werd gehouden, die ook werd bijgewoond door het Voltallig schoolbestuur, familieleden van mej. Jacobs, het personeel der school, vele ouders en oud-leerlingen. Te ongeveer 10 uur begaven allen zich naar de „Vlas en Korenbeurs", waar het feest ver der werd gevierd. By het binnentreden van de jubilaresse werd haar door de schoolkin deren een welkomstlied toegezongen en nadat de heer L. F. Schlaman een openingswoord had gesproken, richtte pastoor van der Eem, als voorzitter van het schoolbestuur, het woord tot mej. Jacohs en feliciteerde niet alleen haar, maar ook de parochie, die heeft mogen profiteeren van de gaven van deze ijvervolle onderwijzeres. Namens het school bestuur bood spr. een étui, inhoudende een Vulpen en vulpotlood aan. In spreekkoor zegden de eigen leerlingen nu een gelegenheidsvers voor hun juffrouw, waarna de heer Schlaman als hoofd der school haar huldigde voor haar nauwgezette plichtsbetrachting, den dank der kinderen vertolkte en namens het personeel den pret- tigen omgang en de collegialiteit roemde. Personeel en kinderen boden een damesstoel en schemerlamp ais herinnering aan dezen dag aan. Eenige meisjes van de schooi voerden ver volgens, heel aardig, een tooneelstukje op, Waarby de bekwame leidende hand van Pas toor Van der Eem goed was te onderkennen en nadat allen uit volle borat een feestlied hadden gezongen, was het woord aan juf frouw Jacobs om, bewogen door de blijken van sympathie, haar dank aan allen uit te spreken. Tusschen een en ander door waren de kinderen al onthaald en om ruim twaalf uur werd het feest met een: „Lang zal zy leven", besloten. Vermelden wij tenslotte nog, dat vele ouders bloemen zouden en dat ook het per soneel van de R.K. school te Breezand z'n medeleven betoonde door het zenden van een mooie bloemenmand. Evenals vorige jaren is ook thans een prospectus verschenen inzake de onderhand sche verpachting van boerderijen in de Wie ringermeer. De uitgifte zal dit jaar 4 akker bouw-, 18 gemengde en 12 weldebedryven omvatten. Daarnaast werden reeds 9 akker- bouwbedrijven in pacht toegezegd aan be drijfsleiders, die aan het in cultuur brengen van de Wieringermeer hebben deelgenomen en op dien grond voorkeursrecht konden doen gelden, zoodat dit jaar 43 bedryven, omvat tende een oppervlakte van circa 1500 ha, zul len worden verpacht. In 1934 werden 46 be dryven met een oppervlakte van 1800 ha uit gegeven en in 1935 werden 67 boerderyen ter gezamenlijke grootte van 2700 ha verpacht Wanneer de verpachting van dit jaar haar beslag zal hebben gekregen, zullen derhalve 6000 ha of 1/3 gedeelte van het totale in de Wieringermeer beschikbare cultuurland by particuliere landbouwers in gebruik zyn. De resteerende oppervlakte blyft als groot-bedrijf in exploitatie by de landbouwcultuurmaat- schappy De Wieringermeer, tot wederom een gedeelte geschikt voor verpachting zai wor den bevonden. Er worden n.h geen gronden aan particulieren in handen gegeven, alvorens is gebleken, dat daaraan geen noemenswaar dig risico voor de pachters meer is verbonden. In de eerste jaren van het in cultuur bren gen zijn verrassingen op de jonge zeegronden niet uitgesloten, waarom dezo zooveel mogo- qpr worden opgevangen door dea staat Stond men aanvankeiyk over het algemeen in landbouwkringen eenigermate gereserveerd tegenover het aanvaarden van een boerderij in de Wieringermeer, omdat men op zoo'n korten termyn, dat de gronden In cultuur waren, zich nog moeilijk een oordeel kon vor men omtrent de cultuurwaarde van den bodem, al spoedig toonden zoo schryft het A.N.P. de practische uitkomsten van het landbouwbedrijf aan, dat er voor tal van landbouwersgezinnen bestaansmogelijkheden aanwezig waren. De bevredigende uitkomsten, welke de eerst verpachte boerderyen het vorige jaar reeds opleverden, deed de belang stelling voor het verkrijgen van een boerdery in pacht in de Wieringermeer aanmerkelijk verlevendigen en velen moesten het vorige jaar reeds worden teleurgesteld. Dezen hopen dit jaar gelukkiger te zyn, ai zal ook thans aan velen een teleurstelling niet kunnen wor den bespaard. Vele landbouwers uit verschillende streken van ons land maakten reeds voor dit jaar gading naar een bedryf, terwijl dit aantal nog steeds toeneemt. De aanmelding staat dit jaar tot 11 Juni open. Uit den aard der zaak maakt deze groote belangstelling het noodig, een strenge selectie toe te passen, niet alleen wat de pereoonlyke geschiktheid betreft, doch eveneens aangaande het financieele weer standsvermogen en de landbouwtechnische kennis. Om voor een bedrijf in aanmerking .te kunnen komen, is een bedrijfskapitaal van 300 per ha voor een akkerbouw en 250 per ha voor een gemengd en weidebedrijf noodig. Gegadigden moeten dit bedryfskapi- taal óf zelf bezitten óf daaraan door naaste familie worden geholpen. Dit bedrijfskapitaal is noodig om te kunnen slagen. Ook thans bieden de te verpachten boerde ryen weer een variabel beeld. De grootte loopt uiteen van 10 tot 75 ha, de weidebe- dryven bestaan in hoofdzaak uit zandgrond, de gemengde bedryven uit zand, zavel en klei, de akkerbouwbedryven meerendeels uit zwaarderen grond. De pachtprijzen zijn vast gesteld overeenkomstig die voor soortgelijke bedryven in vorige jaren en houden niet al leen rekening met den oogenbhkkeiyken cul tuurtoestand van den grond, doch «luiten, tevens in een steun aan den optredenden. pachter. Zy varieeren van 25 ii 50 in het eerste en tweede tot 50 h 80 In het vjjfde en zesde pachtjaar. Een conjunctuurcorrestief wordt verkregen door toepassing van een indexcyfer. De bouw van boerderyen voor de te ver pachten bedryven wordt binnen enkele dagen aanbesteed. Deze zullen een hooge gebruiks waarde hebben, omdat het mogelijk is daarby rekening te houden met de byzondere eischen, welke aan een boerdery worden gesteld en met de ervaringen, welke by het gebruik van boerderyen reeds is opgedaan. De Wieringermeer begint als landbouwge bied wel beteekenis te krygen. Geen wonder ook, want waar elders in ons land treft men een verkaveling, een wegen- en scheepvaart- net aan ali juist in dezen eersten Zuiderzee polder, waar van het eerste oogenblik af kon worden rekening gehouden met het scheppen van een outillage, welke een oeconomisch bedryf In hooge mate in de hand werkt? De uitgaven van gronden in de eerste twee jaren mag uitstekend geslaagd worden ge noemd. Zonder twyfel zullen de ook in de toekomst beschikbaar komende boerderyen gretig aftrek vinden en de tyd is niet meer ver af, dat de Wieringermeer zal worden be schouwd als een der mooiste landbouwgebie den van ons land. Aanbesteding bouw van boerderyen. Gisterenmorgen heeft de directie van den Wieringermeerpolder te Alkmaar aanbesteed den bouw van 45 boerderyen in den Wierin germeerpolder. Ingeleverd werden 81 biljetten, waarvan er twee van onwaarde waren. De laagste inschrijvers waren: voor groep 1 en 2 de firma F. A. Smulders te Oisterwyk met 205.974, voor groep 4 en 5 de gebr. van Heeswyk te Best (N.-B.) met 132.900 en voor groep 3 de firma H. Hannink te En schede met 141.162. In totaal 480.036. De gunning ls aangehouden. Touristcn verkeer belemmerd. Het touristenverkeer over den afsluitdyk, in normale omstandigheden thans reeds zeer beduidend, is thans minimaal. De pachters van de zaken te Breezand, die reeds hebben moeten sluiten, en in het Monument op den afsluitdyk, waarop ais oases in den woestijn de muggen zich nederzetten, daarmede Dudok's schoone bouwwerk tot één groote muggenzuil verlagende, zy weten er u van te vertellen. De door hen geleden schade is reeds zeer beduidend. Men schreeuwt om maatregelen ter verdelging, doch komt reeds direct in conflict met de biologische weten schap. welke immers deze plaag alleen reeds sanctionneert by de gedachte aan de enorme en waardevolle voedselvoorraden voor de, helaas nog niet te talrijke, bewoners van het IJsselmeerwater. Bovendien, al verdelgt gij een muggenlegger, waarvan het getal nauwe lijks is uit te spreken, dan blyft daar nog een aantal over, waarvan het cyfer zeker niet is uit te drukken. Voor den trekker is het zeker niet moge lijk den Afsluitdyk per rijwiel te „doen". Voor den automobilistenfin, wjj laten hier den chauffeur aan het woord, die zijn dagelij ksch brood in de muggen moet verdienen. Wie kan de ellende beter beschryven dan deze chauf feur, die, in dienst van den aannemer van de onderhoudswerken aan den Afsluitdijk, van 's ochtends *«roeg tot 's avonds niets anders doet dan op het 30 km lange dyktraject zand en puin, aannemersmaterialen enmuggen per as aanvoeren. „Het is by de beesten af, mijnheer", aldus drukte onze zegsman zich zeer duideiyk uit „In het begin moest ik wel 10 maal per dag de ruiten wasschen en den radiateur leeg spuiten. M'n water kookte geregeld! Ja, dat horrengaas helpt wel. De muggenbrei ver hardt door de warmte van den motor, zoodat ik met een harden borstel de resten er telkens nogal gemakkelyk kan afschuieren. Maar die ruiten! Daar moest ook nog iets op gevonden worden. Kunt u er niet eens iets over schrij ven?", alsof tot dusverre nog niemand van het muggenprobleem notitie had genomen... En terwyi onze chauffeur blyft afgeven op „het gespuis" .bezien wy zyn wagen, aan de voorzyde gelyk een muggenberg op wielen, waarvan hy de ruiten vandaag voor de 6e maat komt wasschen. Ook brachten wy een bezoek aan het in de haven liggend aannemeramaterieel, een vloot van kranen, transporteurs, keileembakken, dekschuiten, atoombooten en woonarken, alles tot den laatsten vierkanten centimeter met muggen bezet. Een tocht over dit materieel moest reeds spoedig worden gestaakt, tegen gehouden als wij werden door het lastige goedje. En hoe de bewoners van deze vaar tuigen dag in dag uit in de „muggenwolken" leven? De verhalen, die wy daarover aan hoorden, zullen wy den lezer besparen, zy culmineerden echter in één waren roep om verlossing uit de muggenhel. Ondertusschen is van Rcgeermgswege, zoo als reeds gemeld, een begin gemaakt om aan dezen roep gehoor te geven. Horrengaas willig, aldus zou de beursbaro- meter kanen aanwijzen, indien dit nuttige artikel ter beurze zou worden verhandeld. Wel zelden hebben groepen uit onze bevol king zich tegen indringerige insecten op meer intensieve wijze moeten wapenen als thans het geval is met de meesV. actueele Egypti sche plaag, welke de menschen langs de boor den van het IJsselmeer tot wanhoop brengt De Chironomus ontziet niets en niemand. Verbleef zy vorige jaren slechts In de onmid dellijke omgeving van het water, thans ont ziet zy zich niet om verder landwaarts te dringen als forache windvlagen haar triljoe- nenlegers uiteenryten en tegen den grond slaan, zooals met den krachtigen Oostenwind de laatste dagen het geval is geweest Het gevolg ervan was dan weliswaar, dat de automobilist op den afsluitdyk iets ruimer adem haalde, voor zoover dit althans bij de toch nog talryke, echter minder dichte, zwer men nog mogelyk was, doch dat de inwoners van Den Oever en Oosterland op den Noord- oostpunt van Wieringen en van de Haukes in den Zuidwesthoek daarvan den terugslag ondervonden en met gesloten deuren en ven sters hunne warme woningen niet konden ventileeren, De plaatselyke horrenindustrieën, waarin een ongekende opleving heerscht, is n.1. niet by machte het groot aantal orders tijdig te verwerken nu het Chironomus heeft beliefd ook de bewoonde centra tot verblijfplaats te kiezen. Wy staan met de muggen op en gaan er mede naar bed, letterlijk zoowel als figuurlijk. Het is al mug wat de klok slaat Een ieder heeft er behoefte aan zijn muggenbelevenis- sen aan anderen mede te deelen. Er zit ech ter weinig kleur in de verhalen, want zy komen alle op hetzelfde neer. Andere belan gen schijnen niet meer te bestaan, zinken gewoon in het niet by deze plaag. En inderdaad is het wel zeer erg met den „muggentroep", waarmede gemakshalve alle ongemakken, door de Chironomus veroor zaakt, worden aangeduid, gesteld. Het is alsof langs den geheelen afsluitdijk en Wieringermeerdyk soms een onzichtbare keten stoomschepen op volle capaciteit bezig is de kolenvoorraden binnen den kortst moge- lijken tyd via de schoorsteenen in de lucht te doen gaan. Brand op den dyk, meent iemand, die nog vreemdeling in Jeruzalem is, ofschoon de symptomen identiek zyn. Wy behoeven nauwelijks den overlast voor de bewoners te schetsen, wanneer deze roet wolken, als het op de vlakte te winderig is, zich eenvoudig mengen in het knusse dorps leven tusschen de beschutte huizen. Van nok tot dorpel zitten de woningen gewoon ónder. En als de N.W.U. reeds recordpogingen rond het IJsselmeer moet uitstellen en de K.N.A.C. in het geweer komt voor de belan gen van den automobilist, als „de muggen" tenslotte de gesprekken van den dag beheer- schen, ja dan moet het met de muggen wel heel erg gesteld zyn. AANVANG VAN DE MUGGENBESTRIJDINa OP DEN AFSLUITDIJK. GIFGASSEN ALS VERDELGINGSMIDDEL. In opdracht van de Directie der Zuiderzee werken werd Dinsdagmiddag een gasproef ge nomen ter verdelging van de beruchte mug genzwermen op den afsluitdyk, waarvoor Den Oever als centrum werd gekozen. De heer F. C. van Heyningen, uit Rotter dam, had als vertegenwoordiger van het ver koopkantoor der Koninklijke Nederlandsche Pyrotechnische Fabrieken te Leiden de Regee ring attent gemaakt op de titaangaskaarsen, welke alle schadelijke insecten volkomen zou den vernietigen. Deze titaangaskaarsen, welke circa 1 uur branden, verspreiden een groot volume gifgas en worden speciaal geschikt ge acht voor de boven de grasbermen zwermende muggenwolken, welke volkomen daaraan teh gronde zouden gaan. Ook op den nacht, wanneer de muggen zich, zooals bekend, In het grasgewas nestelen, ls men geprepareerd want daarvoor heeft de heer Van Heyningen het z.g. Kabligas, hetwelk ontwikkeld wordt eveneens door kaarsen, welke zware, gifhoudende rookwolken ver spreiden, die zich langzaam tusschen planten en gewassen, zonder deze te schaden, dringen. De Directie der Zuiderzeewerken heeft thans van het aanbod een proef met de gassen te nemen, gebruik gemaakt. Het wilde ons reeds by voorbaat voorkomen, dat het niet alleen vry ondoenlijk, doch ook uitermate kostbaar zou zyn de muggen over een dergeiyk uitgestrekt gebied met succes te bestryden. Immers worden alle aan het IJssel meer grenzende gebieden door de muggen plaag geteisterd, zoodat bestryding uit de reeds daarom niet doenlijk moet worden ge acht. Overigens is het gebruik der gifgaskaar sen voor een dergeiyke oppervlakte, gezien de pryzen welke ons voor deze kaarsen werden genoemd, eenvoudig niet te betalen. Te ca. 1 uur kondigden zware rookwolken boven de forten te Den Oever aan, dat de proef was aangevangen. Wy vernamen van den heer Van Heijningen. dat hy voor de bestryding een soort gaskaarsen had medegebracht, ver spreidende een mengsel van titaan- en kabli gas. De gelegenheid was bijzonder gelukkig, want bij triljarden en nog eens trlljarden hin gen de muggenzwermen boven de inet gras be groeide forten. Behalve de heer Van Reuswoude, namens de Directie der Zuiderzeewerken als technisch ambtenaar aanwezig, merkten wij ook op den heef Ter Pelkwijk, bioloog aan het Zoël. proef station te Den Helder, die, behalve voor het vraagstuk van het inlaten der jonge glasaal tjes in het IJsselmeer, ook voor zyn lievelings muggen, die volgens hem van onschatbare waarde voor de instandhouding van de IJssel- mëcrvisschery zyn, een levendige belangstel ling aan den dag legde. Het bleek reeds spoedig dat de kaarsen ge ring effect sorteerden. Voor elke doode of be- wustelooze mug kwamen er tienduizend spring levende terug. Wy hadden verwacht, dat de zwermen na aanraking met het gas als by too- verslag dood ter aarde zouden vallen, echter niets van dat. Weliswaar ontdekten wy op de paden vele muggen, dood of nog half levend, doch van een massauitroeiïng kon beslist niet worden gesproken. De heer Van Heyningen deelde ons mede, dat de muggen van een taai soort zijn, doch dat zy na eenmaal met het gas in aanraking te zyn geweest, daaraan vroeg of laat onher- roepelyk ten gronde moeten gaan. Niettemin erkende hy, dat het zichtbaar resultaat inder daad niet groot genoeg moest worden geacht. Na de proef boven de forten, welke als niet geslaagd moest worden beschouwd, werd nog een proef genomen naby een groot gebouw, hetwelk reeds dagen lang van onder tot boven met muggen bezet was. Na een kaars in een windstillen hoek te hebben ontstoken, bleken ook hier de muggen slechts verdreven, en dan nog gedeelteiyk, te worden. Resumeerende moet worden geconstateerd, dat deze eerste proefneming volkomen heeft gefaald. De wellicht enkele duizenden muggen, welke by deze proefneming het leven mochten hebben gelaten, beteekenen niets in vergelij king met het aantal dat nog lustig blijft rond zwermen. De heer Van Heyningen was uiteraard ook teleurgesteld met het resultaat, doch hy stelt zich voor een sterker gas voor een volgende proefneming te doen samenstellen. Het komt ons voor, dat ook alsdan het resul taat, gezien de omstandigheden, minimaal zal moeten zijn. Ook in hooger beroep wordt de dader tot twee jaar veroordeeld. Het gerechtshof heeft gisteren het vonnis van de rechtbank te Utrecht, waarby de ar- beiedr H. H„ wegens diefstal van 1646 gouden tientjes ten nadeele van de ryksmunt te Utrecht, was veroordeeld, tot twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis, bevestigd, conform den eisch van den procureur-generaal. De veroordeelden zullen niet in cassatie gaan. Naar men meldt, zullen beide verdachten in de zaak van het Paleis voor Volksvlyt, de gewez endirecteur M. en de oud-commissaris P„ die wegens malversaties door het ge rechtshof zijn veroordeeld resp. tot 2% en 1% jaar gevangenisstraf, in beide gevallen met aftrek van 1 jaar voorloopige hechtenis, niet in cassatie gaan. J Gisteren is de 45-jarige gehuwde arbeider Joh. van der Heiden, werkzaam aan het sta tion Den Dolder, door den uit Amersfoort komenden sneltrein gegrepen. Toen de trein tot stilstand was gebracht, vond men het ïyk, dat naar het ziekenhuis te Zeist is overge bracht. Tegen de drie verdachten elk tien jaar geëischt. Gisterennamiddag is voor de rechtbank te Maastricht de behandeling van de zaak tegen de verdachten inzake den moord met roof te Hoensbroek voortgezet. Nadat de drie verdachten nog eens aan den tand gevoeld zyn, houdt mr, Dautsenberg zijn requisitoir. Hy erkent, dat er in den aanvang fouten zyn gemaakt door wachtmeester Aart- sen, die toen nog zooveel jonger was; toch komt hem hulde toe voor de hardnekkigheid, waarmede hij telkens op de zaak terugkwam. Tenslotte zijn er zulke zware verdenkingen gekomen, dat de zaak voor behandeling in aanmerking kwam. Het O. M. achtte de schuld van de ver dachten bewezen en eischte tegen de drie verdachten ieder 10 jaar gevangenisstraf. De verdediger verbaast zich over het opti misme van het O. M. Hy heeft nog nooit een zitting bijgewoond met zooveel emoties en incidenten met getuigen. Hy vindt, dat het O. M. de zaak te mooi heeft geënsceneerd. Als de zaak volgens het O. M. in 1926 sterker stond dan nu en wanneer toen verdachten op vrjje voeten zyn gesteld, dan moet dit thans ook het geval zijn. Hy noemt de getuigen met 18-karaats en vele van die getuigenissen van nul en geener waarde, zyn conclusie kan kort zzjjn. Hy vraagt vrijspraak voor de drie ver dachten en onmlddeliyke invryheidsstelltag. Nadat de rechtbank zich in de raadkamer heeft teruggetrokken, vindt zy geen termen aanwezig om de verdachten verder gevangen te houden en worden zij op vrije voeten ge steld. De uitspraak is bepaald op Donderdag 27< Mei. „Waarom kom je niet btj ons, by de N.S.B..T" Het Eerste Kamerlid Hermans heeft de vol gende vragen gesteld aan den minister van justitie: 1. Heeft de minister kennis genomen van pen artikel in Het Volk van 15 Mei 1.1. (Avond blad, buiteneditie), getiteld: Justitie en N.S.B., ontleend aan De Standaard van 14 Mei LL (blz. 5), waarin wordt beschreven een proce dure voor het Hoornsche kantongerecht, be treffende overtreding van de Motor- en Ry- wielwet door den Enkhuizer predikant, ds. B. J3- J. Bik, waarby na afloop van het requisi toir van den ambtenaar van het openbaar ministerie, mr. H. B. de Bruyes Tack, het volgende zou zyn geschied: Mr. J. Mulder vervangt den hoer G. J. Eylders, Wegens opheffing van den Armenraad, waarvan de heer G. J. Eyldera (AJt.) deel uitmaakte, is deze in Gemeentedienst over gegaan. Daar hy, die in Gemeentedienst is, niet tevens het Raadslidmaatschap kan ver vullen, is de heer Eyldera uit de vroedschap getreden. Hy wordt vervangen door Mr. J. Mulder. (Niet officieel) 5de klasse, 2de lijst Trekking van Dinsdag 19 Mei 1938 Hooge Prijzen 5000.— 6624 1000.— 1609 Naar waarneming verricht in den morgen van 20 Mei. Hoogste barometerstand 773.7 te Vest Manoer Laagste barometerstand 751.8 te Ingö Medegedeeld door bet KownkJyk Meteorologisch Instituut. Verwachting: Meest matige N.O. tot N. wind, toenemende bewolking, weinig of geen regen. Koeler. Barometerstand te Den Helder 761.9 Zeewatertemperatuur: 13.5° C. Met nadruk verklaarde ds. Bik het volste vertrouwen te hebben in de Nederlandsche rechterlijke macht in het algemeen en in den Hoornschen kantonrechter in het byzonder. Nu mr. de Bruyes Tack echter mededeelin- gen had gedaan uit een gesprek onder vier oogen, achtte ds. Bik zich gerechtigd om mede te deelen, dat deze ambtenaar van het O.M. In datzelfde gesprek hem toegevoegd had: Waarom kom je niet by ons, by de N.SJB. 2. Wil de minister een nauwkeurig onder zoek omtrent de uiting van dezen ambtenaar by het O.M. doen instellen? 3. Mochten de aangehaalde feiten juist zyn, acht de Minister het dan oirbaar, dat een justitieel regeeringsambtenaar, in zyn functie, propaganda maakt voor toetreding tot de N.S.B. 4. Is de minister niet van meening, dat deze manier van handelen ten hoogste schade lijk is voor het geloof in de onpartijdigheid, de rechtvaardigheid en de waardigheid van de rechteriyke macht? 5. Zoo ja, welke maatregelen denkt de minister dan te nemen, opdat aan zulk op treden radicaal een einde wordt gemaakt? Ook het Tweede Kamerlid van der Heide heeft den minister van justitie vragen gesteld over deze kwestie, n.1. de volgende: L Heeft de minister kennis genomen van een Kantongerechtszaak in Hoorn, die dezer dagen diende en waar, volgens een verslag, de verdachte zou hebben gezegd, dat de ambte naar van het O.M. hem zou hebben toege voegd: Waarom kom je niet by ons, by de N.S.B.? 2. Wil de minister onderzoeken of de be doelde ambtenaar van het O.M. zich Inder daad op deze wijze heeft uitgelaten? 3. Mocht het resultaat van het onderzoek dit zijn, dat de bedoelde woorden gebezigd zijn, welke maatregelen denkt de minister dan tegen dezen ambtenaar van het O.M. te nemen 7 Stoomv. Maatsvii. Neder-and. Chr. Huygens, u„ 19 Mei te Port Sald. Poelau Tello, 19 Mei te A'dam. Simaloer, t., 19 Mei v. Hamburg. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij, Euterpe, 19 Mei te A'dam. Kon. Holl. Lloyd. Zaanland, t„ 18 Mei te B. Ayres, HollandAmerika Ljjn, Binnendijk, 17 Mei v. New Orleans, Damsterdyk, 18 Mei te San Francisco, Edam, 17 Mei te Providence. Veendam, 19 Mei te R'dam. HollandWest-Afrika Lyit, Amstelkerk, L, 18 Mei te Havre. JavaChinaJapar Ljjn, Tjisadane, 17 Mei te Shanghai Tjibadak, 15 Mei v. Manilla. Tjikarang, 18 Mei v. Padang. JavaNew York L|jn. Adrastus, 16 Mei te Boston. Salawati, 17 Mei v. Singapore. Tabinta, 18 Mei v. Belawan. Rotterdamschp Lloyd. Djambi, t., 19 Mei te Londen. Kedoe, u„ pass. 18 Mei Finisterre. Kota Nopan, u„ pass. 18 Mei Perim, Palambang, 19 Mei te R'dam. Sibajak, u„ pass. 18 Mei Sagres. RotterdamZuid-Amerika Ltyn. Alcyone, t., 18 Mei v. Rio Janeiro, Holland—Afrika Lyu. Bloemfontein, t„ 18 Mei v. Pórt Sald. HollandBritscti-fndië Lyn. Hoogkerk, t., 18 Mei te Marseiile. Holland—Australië Lijn. Aagtekerk, t„ 17 Mei v. Shanghai Holland—©.-Azië Lyn. Meerkerk, u„ 17 Mei v. Shanghai Zuiderkerk, 18 Mei Antwerpen. Behandeling van belastingzaken. De vrachtrijder J. B„ Texel overtreding Motorry tuigenbelastingwet 20 boete of 10 dagen. d? R" "matroos. Den Helder, als voren 0.50 boete of 1 dag. H. D„ commissionnair, als voren 30 boete of 10 dagen. M S„ Den Helder, als voren 50 boete of 10 dagen. A. M„ Den Helder, chauffeur ƒ0.50 of 1 dag. J. W. Den Helder, marinier, als voren 6 boete of 2 dagen. S. B., grondwerker, overtreding art 13 wet van van 19 Maart 1932, smokkelhandel in sigarettenpapier, 15 boete of 15 dagen en 2 maanden voorw. w. R, grondwerker Dea Heider, als voren, aangehouden tot 22 Juni 200.— 1359 100.— 13 3884 9263 10633 11057 20480 Pryzen van j 70. 372 436 517 520 799 819 1112 1116 1250 1271 1311 1344 1624 1707 2427 2543 2607 2676 3322 3366 3564 3753 3782 4075 4372 4625 4693 4822 4890 5068 5285 5556 5729 5845 6072 6114 6358 6424 6618 6973 7022 7174 7471 7939 7960 8318 8396 8472 8772 8908 9045 9235 9264 9652 10035 10063 10446 10541 10639 10789 10955 10996 11119 11457 11469 11736 12341 12464 12495 12791 12896 12938 13428 13450 13664 13705 13730 13888 14044 14087 14266 14362 14585 14587 15510 15751 15956 15991 16067 16139 16453 16526 16568 10569 16899 17444 17820 17989 17993 18236 18332 18378 18572 18638 18647 18689 18835 18881 13417 19475 19686 19980 20085 20130 10188 20207 20277 20475 20708 20709 10975 Nieten 8 34 44 90 127 203 363 431 447 469 542 560 632 682 688 738 834 839 1016 1032 1040 1055 1088 1130 1207 1208 1237 1257 1282 1318 1428 1456 1463 1561 1570 1581 1799 1810 1865 1902 1905 2052 2263 2284 2291 2352 2396 2416 2471 2478 2499 2541 2563 2581 2731 2814 2869 2940 2969 3019 3190 3289 3312 3377 3415 3479 3606 3645 3703 3705 3744 3761 3982 4001 4044 4120 4131 4W 4286 4307 4346 4355 4418 4455 4532 4566 4622 4629 4704 4734 4900 4924 4973 4974 4997 5062 5214 5221 5239 5250 5333 5346 5395 5408 5409 5414 5423 5444 5537 5545 5597 5630 5693 5723 5838 5882 5913 6031 6065 6173 6211 6277 6291 6317 6410 6441 6577 6581 6815 6837 6841 6979 6994 7015 7031 7084 7231 7245 7404 7558 7565 7570 7589 7597 7652 7653 7910 7920 7964 7979 8079 8149 8168 8184 8186 8206 8312 8397 8402 8421 8424 8453 8566 8591 8629 8654 8687 8700 8978 8979 9126 9136 9179 9205 9229 9306 9406 9445 9456 9460 9538 9544 9627 9669 9682 9789 9952 9986 10005 10061 10116 10175 10274 10407 10476 10521 10527 10559 10698 10767 10788 10800 10803 10832 10985 11088 11107 11218 11265 11321 11399 11522 11528 11543 11673 11706 11821 11880 11885 11906 11964 11991 12208 12245 12251 12295 12314 12351 12395 12528 12554 12606 12624 12637 12737 12747 12809 12894 12901 13002 13184 13236 13261 13274 13319 13322 13396 13440 13454 13524 13537 13570 13663 13678 13680 13695 13733 13774 13898 13919 13943 13953 13987 14026 14168 14188 14197 14193 14243 14253 14259 14588 14593 14602 14606 14644 14720 14852 14858 14873 14901 14923 14942 15207 15222 15239 15244 15296 15326 15382 15449 15474 15509 15523 15527 15623 15632 15650 15732 15800 15846 15891 15897 15989 16042 16045 16104 16185 16206 16282 16303 16324 16344 16403 16414 16432 16444 16495 16513 16591 16650 16692 16777 16787 16814 123C3 1061 6230 7249 8499 9983 «19 1751 2300 3561 5213 5803 lUCud AWUO AWVI - - - - 17051 17105 17124 17321 17326 17375 17457 17520 17521 17543 17549 17570 17660 17747 17780 17873 17897 17915 1794„ 17952 18068 18106 18132 18195 18199 18247 18253 18272 18319 18328 18336 18348 18479 18669 18693 18701 18730 18777 18799 18811 18872 18883 18947 19019 19037 19091 19177 19221, 19248 19319 19381 19431 19438 19459 19487 19518 39523 19545 19548 19749 19759 19812 19851 19962 19977 20114 20124 20133 20154 20227 20243 20276 2031? 20352 20433 20436 20573 20616 20658 20783 20802 20835 20879 20896 20897 20922 Iiy werd gebisseerd met toenemend succes. Onze politierechter, die het Soms Maandag* middag zeer druk kan hebben, had zich voor de tweede maal te bemoeien met den 59-jarl- gen meneer P. V., 'n Texelaar, die zich d® luxe had gepermitteerd zich wederrechtelijk een party tje strandhout toe te eigenen. Hy kreeg echer met bekwamen spoed veldwach ter Gorainga achter den broek, stond op 20 April voor de zondaarsbank, was zoo stom. geen acte de présance te geven en werd alzo® op eisch van den officier, die het land heeft aan dergelijke onverschillige sy beiaars, door Mr. Ledeboer consequent conform eisch ver oordeeld tot 3 maanden cel solo spelen. Ntt echter was Holland In last, want drie maan den beroofd te zijn van de gulden vryheid,: is voor een Texelsch mcnsch een ware tem- tatie. De gansch ontstelde Piet zocht dus zijn heil in verzet en zorgde nu angsvallig b» deze behandeling behoorlyk present te zijn. Met hartroerende erkentenis van oprecht b«" rouw en de belofte „ik zal het nooit meet doen, Heeren", wist hy het zoo ver te schop pen, dat de zeer strenge straf werd gewtr zigd in de matige geldboete van 25 pop, subs. 15 dagen, plus 3 maanden voorw. met 3 ja*8 proefstoomen, hoewel de heer officier, d zich zyn prooi zag ontglippen, toch nog maand definitieve afzondering in de beroem* de Haarlemsche parapluie of 'n ander comfo tabel pension had gerequireerd. i Zitting van 19 Mei. Uitspraken. W.W., Den Helder, mishandeling! 35,— of 20 dg. Uitspraak 15,— 6 W. O., alsvoren; uitspraak alflvoreo, Ant. v. V, Den Helder. Uitspraak 1® 2 weken tuchtschool. Jan K. v. d. D., idem. Uitspraak als vore* to&* Pieter KL, St. Pancraa; aanrijding en_ brengen zw. lich. letsel; eisch 9 111 tuchtschool; uitspraak 2 maanden school en 1 jaar ontzegging van rt)'' hei<L 'it Opheb Tenslotte stond terecht de 30-jai lge O. uit Den Helder, wegens oplichting Vgel(jeft heer S. Spigt en diens moeder te Hefl elk voor f 200. acb»B>' Verd. bekende en noemde z'n daad deiyk. He get desk. Dr. ten Raa, Mt verklaarde verd. llchteiyk debiel en gecombineerde straf voor. r Verd. zegt reeds 4 maanden In V

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6