tot 1 Juni gratis. Schoorl en Alkmaar VRIJDAG 4 u. n.m. NIEUWE ZAAK V (9ft McmlwaïUday Wie zich NU abonneert, ontvangt de Heldersche Courant Stadsnieuws f JAC. DE BOER Is herstel van de Nederlandsche welvaart mogelijk bij handhaving van den Gouden standaard? Predikbeurten tweede blad heldbrschb courant van woensdag 20 mei 1936 SPOORSTRAAT 109 TELEFOON 293 SCHOENEN SPORTARTIKELEN De excursie voor de kinderen naar Texel, REEDS MEER DAN 20 JAAR DE BEKENDE NAAM VOOR HET BESTE FOTOWERK KEIZERSTRAAT 113 TEL. 450 Uit het politie-rapport Lezing van Prof. Dr. N. J. Polak voor het Departement Den Helder en omstreken van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. per ESONA naar Hemelvaartsdag Vandaag gaan de kaarten voor de eerste excursie van de Heldersche Courant in zee en wel voor den tocht dien we volgende week Woensdag hopen te maken naar Texel, naar de duinen, de vogelbroedplaatsen en naar De Koog. Het belooft een gezellige tocht te worden, waaraan door ongeveer vijftig jon gens en meisjes wordt deelgenomen, die on der goed en deskundig toezicht een tocht naar de meeuwenkolonies in de Westerduinen maken, waar ze in bewondering zullen zqn voor de duizenden meeuwen, die daar hun broedplaatsen hebben. Op de kaarten, die vandaag ontvangen worden, kan men Vrijdag, bij betaling van het vastgestelde en op de kaart vermelde bedrag, het genummerde bewijs van deel name afhalen. Denk er om in leder geval voor Maandag te betalen. Ons kantoor is Zaterdagmiddag tot 5 uur geopend. Op een van de ingezonden biljetten was het adres niet vermeld, zoodat we hieraan geen kaart konden zenden. Deze jeugdige deelnemer: CORNELIS PIETERSE kan dus Vrijdag zijn deelnemerskaart in ont vangst nemen, tegen betaling van zestig cent. Voor de excursie voor Woensdag 3 Juni gaan de kaarten volgende week in zee. Het aantal excursies voor de ouderen heb ben we met één moeten vermeerderen, omdat het aantal deelnemers tot ver boven de drie honderd uit kwam. We komen hierop binnen kort nader terug. Bjj het j.1. gehouden examen van den B.N.A. (Bond van Nederl. Arch.) is geslaagd voor het diploma bouwkunde, onze stadge noot, de heer C. Kleiman. APOTHEKEN. Op Hemelvaartsdag is alleen geopend de apotheek der firma Smeets-Snel, Weststraat. Van 22 tot 25 Mei wordt avond- en Zondag- dienst waargenomen door A. P. Hoolmans, Spoorstraat. ORANJE HARMONIE KAPEL. (Dir. j. j. W. Hertsworm.) Eerste zomerconcert te geven op heden avond van 8.30—10. uur in het Julianapark. 1. Psalm 138 M. Rugers 2. Piet Hein marsch a. L. Hazebroek 3. Ouv. Orphée aux Enfers J. Offenbach 4. Dans la Forge R. Elenberg 5. Fant. Opera Martha Flotow 6. Les Deux Pigeons A. Missager 7. Potpourri Verdiana H. K. Liment 8. Marsch Koning Voetbal W. Schootemeyer De nos. 1, 2 en 6 worden uitgevoerd op het concours, dat gehouden wordt op Texel op Hemelvaartsdag a.s. BEIAARDBESPELING. Klokkenspel Monument Ned. Reddingwezen, te geven op Donderdag 21 Mei 1936 van 12.15 u.1.15 u. n.m. door den stadsbeiaar- dier Tj. Joh. Dito. Programmal 1. Zeemansliederen, Suite. 2. Preludium naar Gedenck-Clanck „Wilt heden nu treden" Valerius 8. a. Berceuse Fred. Chopln b. Grand Valse Fred. Chopin. c. Solvegslied Ed. Grieg 4. Zomeravond Tj. Joh. Dito a. Waar de blanke top der duinen R. Hol b. Kent gij het land der zee ontrukt a. j. Schooleman c. Het Roosje H. Werner 6. a. IJs met slagroom C. van Praag b. Jarig Jetje F. J. Palmboom c. Luilak J. F. Tierie d. Het lied met het refreintje C. van Praag e. Wiegeliedje W. A. Mozart 7. Sonate G. van Hoey HITSLAG AANBESTEDING ONTSPAN- MlNGSZAAL AAN HET HOTEL-PENSION VAN HET ZEEBAD HUISDUINEN. Uitslag van de door den architect S. Kra nen gehouden aanbesteding voor het bouwen van een ontspanningszaal aan het Hótel- Pension van het Badhotel der N.V. Zeebad Huisduinen. Gebr. Riemerts 9.047,C. T. Kwak t 9.368,W. F. Labout 9.380,Ran Vermeulen 9.987,—A. Smit 10.800,—; L. Plaatsman 10.800,—; C. Goes 10.950,—; T, Abma, Enkhuizen 10.960,P. Tuin, t Zand 10.990,—; J. Romeyer 11.100,—; G. Groot 11.262,A. v. d. Wal 11.490, Reyers Vlaming 11.850, „DRAAGT ELKANDERS LASTEN". Men schrijft ons: De commissie van het TBC-fonds „Draagt elkanders lasten", afd. van het C.N.V. heeft Voor Zaterdag a.s. een speldjesdag georgani- Beerd. Zij vraagt voor dit werk aller mede werking, opdat de collecte in alle opzichten Blagen mag en zij met blijdschap door mogen gaan om zonnestralen en levensvreugde te bezorgen in die gezinnen, welke door deze Vreeselijke ziekte zijn aangetast. Dames die mede willen werken om op dien dag met speldjes te loopen gelieven fcich op te geven. Vrijdag van 7—9 uur, Evan- gelisatiegebouw, Palmstraat, emmabloem-collecte. Voor degenen, die de hoogste bedragen hadden gecollecteerd tijdens de onlangs ge houden Emmabloemcollecte, waren eenige verrassingen beschikbaar gesteld. Deze zijn te beurt gevallen aan de volgende dames, die een dezer dagen haar prijs in ontvangst heb ben genomen. Mej. W. Selderbeek, mevr. G. Landman, Mej. M. C. Snel; Mej. de Bruin, Mej. D. Boerdijk, Mej. H. Ouwerkerk en Mej. P. Boutkan. Het inzamelingscomité is degenen, die prijzen beschikbaar stelden, zeer dank baar. BLAUWE WEEK. Men schrijft ons: Evenals vorige jaren, organiseert het Cen traal Comité voor Drankbestrijding „Helder" tusschen Hemelvaartsdag en Pinksteren een speciale propaganda-actie voor de drank bestrijding. Deze z.g. „Blauwe Week" heeft tot doel uiting te geven van de eenheid, die er ten opzichte van dezen strijd bestaat bij de aangesloten organisaties, ongeacht welke godsdienstige of politieke richting zij verte genwoordigen. Aangezien de kasmiddelen, tengevolge van de verminderde gemeente subsidie, het niet toelaten een grootsch op gezette actie op touw te zetten, zal deze beperkt worden tot het colporteeren met de speciaal voor deze gelegenheid uitgegeven „Blauwe Week-krant", welke voor den mini mum-prijs van 3 cent wordt aangeboden. Wij wekken het Heldersche publiek daarom op, tot het koopen van deze krant aangezien de bestrijding van het alcoholisme immer en vooral in dezen tijd met zijn toenemend snel verkeer noodig is. DRS. DE JONG SPREEKT VOOR „RASBORA". Over het kweeken en verzorgen der ©leren van visscheai. Gisteravond was in Café Sanders op het Koningsplein door de Vereeniging van Helder sche Aquariumhouders „Rasbora" een ver gadering belegd, waar drs. de Jong gesproken heeft over bovengenoemd onderwerp. Door ons niet bekende oorzaak was het bezoek voor deze lezing maar zóó-zóó en waren te kwart voor negen slechts een 25- tal belangstellenden aanwezig, hetgeen, gezien het interessante der causerie, ongetwijfeld jammer was. Nadat de heer Bakker een kort welkomst woord gesproken heeft, neemt de heer de Jong het woord. Deze vangt aan, met er op te wijzen, dat het kweeken van jonge visschen in het aqua rium een sportieve liefhebberij moet zijn, waarbij men zoowel met meevallers als decep ties rekening heeft te houden, doch waarbij het belangrijkste is, dat men de levenswijze der visschen leert kennen. Men onderscheidt 3 soorten: le: de visschen, welke eieren leggen en er verder niet naar omzien, 2e: broedver- zorgers, en waarbij b.v. het mannetje het jonge kroost verzorgt en 3e. de levend baren den. Voornamelijk de groepen 1 en 2 zullen behandeld worden. Van de eerste groep noemt spr. het zebra- Vischje als voorbeeld, evenals de baars, snoek, bot en kabeljauw. Met tal van visch- jes op alcohol wordt meermalen door den heer de Jong het gesproken woord verduide lijkt. Vereischten voor een goede kweeking zijn: het licht moet op de goede wijze in het aquarium ingevoerd worden, er moet vol doende zuurstof aanwezig zijn en voor ze kere warmte zorgedragen worden. Wat deze laatste betreft, de temperatuur moet niet constant op dezelfde hoogte gehou den worden, doch tijdens het kweeken lang zaam opgevoerd worden, bijv. van 26 tot 30 graden. Doet men dit niet, dan gaat zoowel eierstok als visch achteruit. Ook het over voeren is beslist af te keuren. De heer de Jong, welke zelf over een groote ervaring be schikt, geeft diverse wenken voor aquarium houders. Zoo bijv. betreffende de bekende rotsjes in de bakken, welke ongetwijfeld een aardig cachet aan het geheel geven, doch niet altijd bovorderlijk voor de bewoners zijn. Evenwel, in kweekersaquaria kan men soms zien (bijv. met stekelbaarsjes) dat het wijfje door het mannetje door een der nauwe ope ningen gejaagd wordt, en daarbij dan het juist noodzakelijke effect verkregen wordt, doordat het kuit in de opening achterblijft, en het mannetje de bevruchting kan vol brengen. Merkwaardige bijzonderheden vertelt spr. betreffende het kweeken van kabeljauw en forel, welke bevruchting kunstmatig kan ge schieden en ook geschiedt (met forellen bijv. door de Nederl. Heide Mij.). Dat dit voor de visscherij van groot belang is behoeft geen betoog. Waar in de natuur gewoonlijk niet meer dan 15 der eieren tot hun recht ko men bedraagt dit aantal bij een kunstmatige kweeking ongeveer 90 Is bij deze kweeking de mensch eigenlijk een soort „pleegmoeder" voor de jonge visch- jes, ook de natuur zelf kent dergelijke pleeg moeders. Een voorbeeld hiervan is de bitter- voorn, welke de zoetwatermossel gebruikt om de eerste periode van haar leven op te slijten. Na de pauze worden de visschen behandeld, welke hun broed wel verzorgen en hiervan is, uit den aard der zaak, het kweeken eenvou diger. Uitvoerig behandelt spr. de zoo bij uit stek nationale bewoner van onze wateren: de stekelbaars, en met haar de natuurlijke vijan den: de karperluis en de Hydra. Merkwaar dige mededeelingen worden gedaan betreffen de de z.g. speelnesten en over de behandeling der jonge stekeltjes. Naar aanleiding van den voor de deur staan- den kweekwedstrijd der vereeniging inzake tropische visschen, heeft de heer de Jonge enkele voor de leden waardevolle instructies. Onderling moet men, zoo veel maar mogelijk is, ruilen en al zal men meermalen op vele moeiten stuiten... het resultaat is altijd deze moeite dubbël en dwars waard. Want tenslotte wordt goed kweeken alléén verkregen door de ervaring van anderen, zoo als deze die vroeger opdeden. Spr. besluit zijn rede met er op te wijzen, dat de aquariumkwcekerij ook uit weten schappelijk oogpunt van de grootste waarde is. Wat wist men bijv. 10 jaar geleden af van de levenswijze der Rasbora en wat heden ten dage? Het resultaat van kweeken! Enkele vragen worden nog behandeld, waar- j van die, betreffende de zalm en paling tot het noodige (en interessante!) conmmentaar aan leiding gaven. De heer Bakker dankte eerst om half twaalf den heer de Jong voor zijn voordracht en ver tolkte hiermede ongetwijfeld de gevoelens van de geheele vergadering. TWEE NIEUWE ZINKERS IN DE BINNENHAVEN. Een modern systeem en... Hol- landseli fabrikaat! Zooals velen bekend zal zijn, werd er ge durende de laatste 14 dagen in de Binnen haven, op circa 150 meter afstand van de Nieuwe Brug bij het Ankerpark, hard ge werkt. Het onder handen zijnd karwei betrof een tweetal zinkers, die hier in het kanaal gelegd moest worden: de een voor water en een ander voor gas. Daar een en ander nogal wat publieke be langstelling trok en met name Dinsdagmor gen (toen beide zinkers gelegd werden), hebben vrij eenige inlichtingen over genoemd werk ingewonnen, waarvan wij het volgende weergeven: In tegenstelling met vroeger vervaardigde zinkers, welke uit gegoten ijzer bestenden, is het thans gebruikte materiaal plaatijzer. De voordeelen hiervan zijn velerlei; zoo behoeft er thans geen stelling meer gebouwd te wor den (wat den kostprijs sterk verlaagt), ter wijl het gevaarte in zijn geheel belangrijk lichter weegt. Het wordt geheel in elkaar ge zet op den wal, waarna men het door de be kende schuiten laat zakken. De lekkans is minimaal, daar de pijpen onderling autogeen gelascht zijn. Bij het gegoten materiaal, dat veel zwaarder was, was de breekkans bedui dend grooter. En wat wel heel belangrijk is: vroeger was men op buitenlandsch materiaal aangewezen, doch thans wordt dit vervaar digd in Holland zelf. Het is in Den Helder de eerste maal, dat men dit systeem volgt. Wat de pijpen betreft, deze hebben een dikte van 4 m.m. terwijl de doorsnee 6 Engel- sche duim bedraagt. Zij zijn extra bekleed door asfalt bitumen met jute. Aan het geheel heeft men (inclusief het baggeren) niet langer dan 14 dagen gewerkt. Geen enkele stagnatie ondervond men. Van belang is ook het feit, dat waar vroeger het verkeer te water bij het laten zakken van zinkers soms wel meer dan 24 uur duurde, dit nu slechts enkele uren het geval is. De diepte van het kanaal is 7 meter, ter wijl de zinkers zich nog 1 meter onder den bodem bevinden. Vermelden wij tenslotte, dat de zinkers vervaardigd werden bij de bekende Plaatwel- lerij Velsen, en dat het baggerwerk uitgevoerd werd door de firma Kooyman te Harlingen. HEROPENING OLL „DE RUSTENDE JAGER" TE BERGEN. De Directie van „De Rustende Jager" te Bergen is er met veel moeite en opofferingen in geslaagd de bekende Show, concert Tango en Jazzband Red Head te engageeren. Ge noemde band bestaat uit 10 personen en oogstte reeds veel successen in de hoofdste den van Duitschland, Zweden en Zwitserland eri is daar steeds de groote attractie geweest. Des middags van 36% uur is er vrij entree, terwijl des avonds van 82 uur Fl. 1. entree geld verschuldigd is. Mishandeling. Door een bewoonster van de Molengracht werd aangifte gedaan, dat zij is mishandeld. Auto te water. Aan de politie werd gisteren kennis ge geven, dat nab(j de Keizersbrug een auto te water was gereden. Het bleek, dat een kleine vrachtauto, die op de Keizersgracht had ge staan en waarvan de bestuurder zich even had verwijderd, vermoedelijk doordat de hand rem niet al te vast stond, van den ter plaatse afloopenden rijweg was afgetreden en in het Heldersch Kanaal was terecht gekomen. De auto werd door omstanders uit het water ge trokken. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een kwade hond. Door een bewoner van de Wagenstraat werd aangifte gedaan, dat hij is gebeten door een hond, toebehoorende aan een hewoner van de Buitenhaven. Gisteravond hield de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel, departe ment Den Helder en Omstreken in het Kegel huis een druk bezochte ledenvergadering, waarin als spreker optrad prof. dr. N. J. Polak, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rot terdam. Notaris J. W. J. Schreuder, voorzitter van het departement, opende de bijeenkomst mét een woord van welkom, zich daarbij speciaal richtend tot burgemeester Ritmeester en den spreker. De heer Schreuder zeide vervolgens: Het doel van deze Departementsvergadering is tweeledig. In de eerste plaats hebben wij ge meend, door het verzenden van een aantal uit- noodigingen, belangstelling te wekken voor de aloude Maatschappij voor Nijverheid, waarvan het doel is: Bevordering van de Volkswelvaart. Ons Departement vormt daarnevens de eenige band tusschen de Gemeenten in den kop van Noord-Holland, een samenwerking die nog ver hoogd wordt door het feit, dat de Burge meesters van Anna Paulowna, Wieringen en Zijpe deel uitmaken van ons Bestuur. In de tweede plaats hebben wij gemeend een der meest brandende vraagstukken van onzen tijd, het monetaire probleem, te moeten belichten. Met nadruk wil ik er op wijzen, dat het organi- seeren van deze bijeenkomst, geenszins het doel heeft propaganda te maken voor devalu atie, of inflatie, integendeel, de meerderheid van ons Departement staat op het standpunt, dat wij alles in het werk moeten stellen, dm de zeer moeilijke taak van onze Regeering niet te verzwaren door het voeren van propaganda, van beginselen op monetair gebied, die het landsbestuur afwijst. Tenslotte echter onze leden in staat te stel len zich een inzicht te verwerven in dit alleis- overheerschende vraagstuk, hebben wij ge meend gebruik te moeten maken van het ver zoek van de Vereeniging voor Waardevastgeid, bij monde van den heer Bakker, om het stand punt van deze vereeniging te doen toelichten. Het stemt ons tot vreugde, dat prof. Polak, alleen gedreven door idieele motieven, want Z.Hooggeleerde vervult deze spreekbeurt gje- heel belangloos, bereid gevonden is, de begiji- selen van zijn Vereeniging voor ons uiteen te zetten. Wij zijn prof. Polak hiervoor zeer erkentelijk. Het ligt dan ook in het voornemen van ons Bestuur, om zeer binnenkort iemand uit te noo- digen, die het monetaire vraagstuk anders be ziet en die volkomen op het standpunt staat van handhaving van den gouden standaard, Retour Ie kaj. f 0.60, 2e kaj. I 0.40 Vertrek Den Helder 'smorgens 8 u volgens de beginselen van onze Regeering! Op deze wijze hopen wij er toe bij te dragen om Uwe inzichten in deze te verhelderen en ook U duidelijk te maken, dat naast het opbouwende werk, dat ons Departement tracht te verrich ten, zij zich gaarne belast met de taak van het belichten van de economische vraagstuk ken van onzen tijd. Moge ook door dezen avond Uwe belangstel ling worden gewekt voor ons Departement en moge zich dit ook uiten door het toetreden van nieuwe leden. Het woord werd daarna verleend aan prof. Polak, die sprak over het onderwerp: Is herstel van de Nederlandsche wel vaart mogelijk bij handhaving van den gouden standaard? In zijn inleiding zeide prof. Polak, dat hij geen propaganda wenschte te maken voor de devaluatie, doch dat hij alleen voorlichting zou trachten te geven. Nu is het vraagstuk van de devaluatie er een, waarvan door overheids wege geen voorlichting gewenscht wordt: er is zelfs in zekeren zin sprake van censuur. De groote pers doezelt het vraagstuk weg en van hoogerhand is het advies gegeven: spreek er niet meer over. Maar het is een natuurlijke drang van den vrijen Nederlander om voor de onderwerpen, waarvan men hem tracht te ver hinderen kennis te nemen, belangstelling te hebben en er studie van te maken. Spr. plaatste de vergadering midden in de moeilijkheden van het oogenblik en vroeg zich af: kunnen we uit de moeilijkheden komen met behoud van het huidige goudpeil (6/10 gram) van den gulden? Er zijn tal van moeilijkheden: de meeste bedrijven lqden, de omzetten loopen terug, er wordt steun gevraagd en verleend. Die moeilijkheden culmineeren in een onevenwichtig prijsniveau. We hebben een periode achter den rug, waarin het prijsniveau in den groothandel ver schrikkelijk gedaald is, geen enkel artikel ont snapte. Rubber zakte veel in prijs, terwijl het artikel, dat het minst leed, n.1. steenkolen, toch nog een daling van 40 pet. te verduren had. Opvallend is het nu, dat de prijzen van andere artikelen die daling in veel langzamere mate ondergaan hebben. Maakt men de vergelijking met een bouwwerk, dan kan men het verval aantoonen als men bedenkt, dat de eene peiler vrijwel rechtop blijft staan, terwijl de andere scheef trekt. Het gevolg is, dat het gebouw zelf scheef komt te staan en bij verdere verzak king van de peilers tenslotte zal komen te vallen. Nederland verkeert t.a.v. andere landen in de nadeelige omstandigheid, dat het nooit in zijn eigen behoeften zal kunnen voorzien. We hebben een bodem met een tekort aan minera len, het klimaat is niet mild en lang niet alle artikelen, die we noodig hebben kunnen hier groeien. Onze bodem moet worden ontgonnen, maar met behulp van schatten, die we van elders moeten halen, enz. Echter kunnen we ons be roemen op één groote gave en wel de Neder lander verleent een buitengewoon groote toe wijding aan zijn werk (zie tuinbouw, scheep vaart). Wij verschaften ons daarmede een grooten dienst op de wereldmarkt, door dat onze artikelen goed en goedkoop, althans niet duurder dan die van de concurreerende lan den, waren. Nu daalden de prijzen op de wereldmarkt, daarentegen bleven de binnen- landsche prijzen hoog. Het gevolg was, dat onze productie duur werd en men op de wereldmarkt goedkoopere producten afnam. Nederland kan zich niet afsluiten van de wereldmarkt, dat is absoluut onmogelijk. Ons binnenlandsch prijsniveau gaat ver uit boven dat van andere landen. Dit ligt ook in den lijn van de regeering, welke zegt: er moet worden aangepast, onze productiekosten moeten naar omlaag. Men trachtte de kosten te verlagen, doch men stuitte op de kosten van het levensonder houd, die wellicht niet verder konden dalen. De producten door de overheid verschaft, gas, electrische stroom, bleven star in prijs en zij waren er mede de oorzaak van, dat de kosten voor het levensonderhoud en de productiekos ten van den fabrikant hoog bleven. De regee ring begon niet volgens een bepaald plan te helpen, wat spr. haar trouwens niet euvel kan dulden. De eerste zwakke plek was de akker- houw, waarbij door het verleenen van steun werd getracht om de prijzen wat op te houden. Dat hoog houden van de prijzen beteekende een hooghouden van de prijzen der artikelen van de andere bedrijven. De veeteeltprijzen vielen, ook deze werden gesteund, wat weer tot gevolg had, dat de kosten van het levensonder houd hooger werden, enz. Zoo ging het door met het verleenen van steun, zonder dat de prijzen omlaag gingen. Geleidelijk heeft de regeering ingezien, dat zij bij het verleenen van steun mede den eisch moest stellen, dat de gesteunde bedrijven hun productiekosten moes ten verlagen. De vraag is nu: komt men dan op deze manier uit de impasse Spreker vergelijkt ons land met Engeland. Daar kwam men tot een daling van de kosten voor het levensonderhoud van 10 tot 12 pet. en van de valuta van ca. 40 pet. In vergelijking met 10 jaar geleden was het kostenniveau in Engeland dus op 53 pet. gebracht. In Neder land op 70 80 pet. Spr. constateert, dat Nederland dus nog een langen weg van aan passing heeft af te leggen. Al onze productie kosten zouden nog met ca. 20 pet. verlaagd moeten worden. De aanpassing zal echter niet zoo gemak kelijk gaan, de arbeider zal eerst zijn huishuur verlaagd zien te krijgen, de huiseigenaar zai op zijn beurt voor het schilderwerk minder wil len betalen. Daardoor ontstaat een wringing. Spr. neemt echter aan, dat de verlagingen zul len doorgang vinden, de huren gaan dan snel omlaag. De huiseigenaren ontvangen steeds minder, zij zullen hun rente en aflossing niet meer kunnen betalen, de crediteuren zullen eerst minder en later niets ontvangen. Echter niet alleen de particulieren zijn huiseigenaren, daar zijn ook de hypotheekbanken, die pand briefrenten hebben te betalen, daar zijn de levensverzekeringmaatschappijen met hun polisverplichtingen. Door die voortgezette huurverlaging zou de hypotheekmarkt ontred derd raken, de genoemde banken komen in moeilijkheden, zoo ook de levensverzekering maatschappijen, de pensioenfondsen, de ge meente-, staats- en spoorwegobligaties. Kwam er nu werkelijk aanpassing dan zou de reke ning van de gemeente er nog heel wat slechter uitzien. Waar immers de gemeenten ook hui zenbezitters zijn, zouden zij de huurdaling 3 a 5 maal zoo sterk ondervinden (personeele be- belasting, straatbelasting). De inkomsten belasting en de gemeentefondsbelasting, zij zijn allemaal progressief, de ontvangsten daarvan zullen sterker dalen dan de inkomsten zelf! Echter aanpassing heteekent ook: verlaging van de erfpacht, van de canons, van de pre cariorechten, van de tarieven voor gas, water, electra, telefoon, etc.de dividend- en tantième belasting zal in den tijd na de kapitaalreductie bitter weinig opbrengen. De overheidsrekening zal zóó verlaagd worden, dat een schuldrege ling zal moeten plaats hebben. De schuld verplichtingen zijn onaantastbaar. Waardevast geld. Als geld alleen een ruilmiddel was, dan kwam alles nog wel in orde, maar het dient ook om de schuldverhoudingen uit te drukken. Daarbij realiseert men niet, dat met het aan gaan van een schuld op langen termijn een zekere hoeveelheid goud gemoeid zou zijn. Geld beteekent voor ons koopkracht en die koop kracht is veranderd. De debiteur heeft een grootere koopkracht te presteeren, hij zal dat doen tot dat hij niet meer kan, de crediteur zal minder ontvangen. Deze zal nu een schuld regeling moeten treffen of, zooais men van hoogerhand zou zeggen: hij moet reorgani- seeren! Nu zijn er de volgende wegen, die men in kan slaan: le. laat de geldschulden maar uithollen, wat ondermijning van het vertrouwen en van het credietleven tengevolge zal hebben; 2e. breng het geld terug op de koopkracht van vroeger en tracht daarnaast te bereiken, dat het geld geen wijziging of vrijwel geen wijziging meer in koopkracht ondergaat. Dit is de gedachte van de stabilisatie van de koopkracht. Vervolgens gaf de spreker een definitie van de begrippen Inflatie, deflatie en devaluatie. Inflatie is de opblazing van de hoeveelheid geld, waardoor het evenwicht in het geld- en economisch verkeer verstoord wordt. Dit komt voor in oorlogstijd als men voor de aanschaf- Ned. Hcrv. Gem. Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Meqnen Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). Geen dienst. Oud Gerei. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. N. v. d. Kraatg Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur, de heer J. Rebel Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. J. F. Meiners Doopsgez. Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. K. de Bel, van Schiedam. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat 's Avonds 8 uur, samenkomst, Leger des Heils. Geen dienst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Geen dienst huisduinen Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst VAN MEURS, KONINGSTRAAT 95. Linnenbankjes 1.35 I Serre-, Tuin- en Fietsmanden 2.80 I Terrasstoelen 2.75 Waschm. m. st. 1.90 Bekleede Wiegen 4.20 EIGEN WERK, EENS ZOO STERK! I fing van producten, waarvoor niets terugkomt (oorlogswerktuig, projectielen e.d.) steeds maar geld moet uitgeven en er toe overgaat steeds meer geld, dat is bankpapier, te laten maken (geldschepping). Hoe meer geld er aan gemaakt wordt, des te minder wordt het waard, totdat het tenslotte vrijwel 0 is. Deflatie is het tegenovergestelde van infla tie, hierbij onttrekt men geld aan de circulatie, Dit ziet men in onze dagen gebeuren; uit voor zichtigheid wordt het geld vastgehouden, of uit vrees voor loonsverlaging, ontslag e.d. Deflatie leidt tot steeds voortgaande prijs daling. Devaluatie is het brengen van het herstel van evenwicht. Momenteel is het evenwicht verstoord. Die onevenwichtigheid kan worden weggenomen als men het geldpeil van ons land in overeenstemming brengt met dat van andere landen. Voor ons land is opzettelijke devaluatie aan te bevelen (b.v. de gulden aan te passen aan het Engelsche pond). Het ge volg van die devaluatie met ca. 33 zou zrjn, dat alle prijzen van geïmporteerde goederen aan de grens 1/3 hooger in prijs zouden worden. Met onze exportartikelen zouden we iets dergelijks zien, doch niet het geheele prijsniveau zal een stijging ondergaan: de binnenlandsche prijzen zullen zich n.1. niet herstellen. Spr. toont dit met een voorbeeld (den brood prijs) aan. Bij invoering van de devaluatie kunnen vele heffingen gemist worden. De tarwesteun be hoeft b.v. minder te kosten, de kosten van het levensonderhoud zullen slechts een geringe stijging ondergaan en het gevolg daarvan zal zijn, dat, In het algemeen gesproken, geen loonsverhoogingen behoeven plaats te hebben. De overheidsrekening zal er dan beter komen uit te zien: in de kapitaalskosten geen stijging, die van het materiaal zijn uiteraard al gering, er komt een grootere evenwichtigheid, de wringingen verdwijnen, evenzoo de domper op het economisch leven en de werkloosheid zal afnemen. In deze dagen speelt ook een psycho logische factor een groote rol: al 6 jaren lang ziet men de zon niet meer, men is pessimist. Verandert de toestand ook maar even, dan zal men spoedig weer het hoofd opheffen. Toen Prof. Polak zijn rede beëindigd had, dankten de aanwezigen hem met een hartelijk applaus. Er volgde nu een korte pauze, na afloop waarvan de gelegenheid bestond den spreker vragen te stellen. Van deze gelegenheid maakten gebruik de heeren van Bolhuis, Klerk, Mulder en burge meester Ritmeester. Professor Polak heeft de sprekers collectief beantwoord. Wij ontleenen aan zijn dupliek het volgende: Naar aanleiding van hetgeen de heer van Bolhuis opmerkte, n.1. hoe spreker de oplos sing zag indien Frankrijk, Duitschland en Engeland opnieuw zouden devalueeren, zeide Prof. Polak, dat hij er niet aan geloofde, dat Engeland nog eens zou devalueeren. In Frank rijk en Duitschland Is sprake van onevenwich tigheid tusschen binnenlandsche koopkracht en buitenlandsche koopkracht van het geld. In Engeland daarentegen is evenwichtigheid. Her stelden de andere landen zich door devaluatie en zou Engeland vervolgens opnieuw deva lueeren, dan zou het den evenwichtstoestand verstoren en dan zou er geen sprake van devaluatie, maar van inflatie zijn. Engeland heeft goede muntkenners en spr. verwacht van die zijde allerminst een hernieuwde deva luatie. Dat in België het vaste goed in prijs daalt na de devaluatie, aldus werd door den heer Klerk opgemerkt, vond spr. heelemaal niet minst gedaald, de devaluatie stuitte hier den vreemd. In vast goed waren tevoren de prijzen het minst gedaald, de devaluatie stuitte hier den verderen val. Bq devaluatie houde men gerust z(jn bankbiljetten, aldus spr., zij zullen weinig in waarde verliezen. Spr. ontraadt ten eenenmale om „in vast goed te vluchten". In België heeft men dat gedaan, de bedrijven ondervinden thans een opleving, nu wil men zijn geld weer vrij zien te krijgen, waardoor de prijzen van het vaste goed dalen. Naar aanleiding van een tweede vraag van den heer de Klerk merkt spr. op, dat z.i. devaluatie hier te lande zoo spoedig mogelijk toegepast moet worden, „omdat de patiënt er al zoo erg aan toe is." Bovendien strekt het ons land tot eer als het in deze, evenals ln zoo veel andere zaken, een zelfstandige poli tiek voert. Hq zou de devaluatie echter toe gepast willen zien als b.v. in Engeland, niet als b.v. in België. N.a.v. van een vraag van mr. Mulder zegt prof. Polak, dat het schuldenprobleem alleen opgelost kan worden dc*>r prijsstijging. Die prijsstijging treedt niet in, is er gezegd, ech ter in vele sferen wel: b.v. in tarwe zelf wel,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9