UNIFORMEN Herman Nypels' „DE WEEK Julianadorp. Wieringen Laatste berichten HELDERSCHB COURANT VAN ZATERDAG 23 MKI 1936 VOOR DE KON. MARINE DE BESTE LAKENSOORTEN Kleermakerij Uit het politierapport Visscherij De muggen komen weder Langs de Straat Voor den Alkmaarschen Kantonrechter. BINNENLAND De hoofdstad één week hofstad. Een „hoofdstad-verduistering". Esperanto-congres te Leeuwarden. IN FEITEN éN F A N T A SjjE M De honderduizend er uit. Lagere boteraccijris. 10 Het pand, dat tc„ een sieraad van de Spoorstraat is geworden, heeft als zyn gees telijken vader den architect v. d. Leek. Het is 20 meter diep en ruim 7 meter breed. Het geheel maakt een royalen, degelijken indruk. Gespeend van luxe is de inrichting practisch en zakelijk. De winkel is ruim en licht, en gezellige stoeltjes noodigen vriendelijk tot een zitje, terwijl bereidvaardige handen de gewenschte modellen voor de bezoekers (sters) zoeken. Er is een ruime keuze schoenen, zoo wel in het goedkoope als duurdere genre. Men vindt er den eenvoudigen, degelijken wandelschoen en het luxe schoentje voor de avondpartij. Bovendien heeft de heer van d. Poll een groote keus in sportartikelen en kampeerbenoodigdheden. De étalage, die spe ciaal aan dit onderdeel is gewijd, toont dit en in den winkel zelf is men nog ruimer gesor teerd. Een magazijn achter den winkel, dat zeer practisch is ingericht en zjjn licht ont vangt door een paar lichtkappen, heeft een rijken inhoud. Voor de ingewijden behoeft het niet bekend gemaakt te worden, dat aan de zaak van den heer v. d. Poll een speciale afdeeling is voor voetbehandeling. Alle schoenen kunnen op maat worden aangemeten, zelfs voor de moei lijkste voeten. Er is achter den winkel een model pedicure-kamer, waar een dame de pa tiënten behandelt met het apparaat van Dr. Scholl. Ook zijn in de zaak verkrijgbaar de bekende Fortuna-schoenen. Vermelden we tenslotte, dat de uitvoerder van het werk is de aannemer Kwak van Huisduinen, terwijl de firma Quak uit Den Helder, het teakhouten pui leverde. Het schil derwerk werd uitgevoerd door den heer Cas- pers, die hier op verschillende plaatsen in toepassing bracht een nieuwe soort verf, keimverf, een versteenende verf, die na eenige maanden met de scherpst bijtende stoffen af genomen kan worden. De heer Buis verzorg de de loodgieterswerkzaamheden en legde het electrisch licht aan. Voor de winkelbetimme ring en voor de étalage-benoodigdheden zorg de de heer Blom uit Alkmaar. De centrale verwarming werd aangelegd door den heer Tienstra van Heemstede. Gisteren werd de zaak geopend en een schat van bloemen maakte dit tot een feeste lijk gebeuren. SIGARENMAGAZIJN „DE BRANDAKIS". Wij vestigen er de aandacht op, dat in het perceel Loodsgracht no. 1 Maandagmorgen 11 uur geopend wordt het sigarenmagazijn van den heer F. Lassche, hetwelk door hem ge noemd werd „De Brandaris". Wij komen hier in een volgend nummer nog nader op terug. EEN CRUISE LANGS DE WADDEN EILANDEN. 5 dagen voor 15 gulden. Voor liefhebbers van interessante uit stapjes bestaat volgende week een puike ge legenheid hun reislust in een 5-tal dagen bot te vieren. Door den heer Sijbrecht Eelman op Texel is namelijk van Dinsdag tot en met Zaterdag a.s. een reis georganiseerd op de particuliere motor-reddingboot „De Noordkaap", schipper Boon. Een 20 personen zal in staat gesteld worden een reis langs en over alle wadden eilanden te maken tot Rottumeroog toe. De kosten zijn minimaal: ongeveer 15 gulden per persoon. De heeren slapen des nachts by boeren in de schuur, terwijl voor de dames een logeer kamer gereserveerd zal worden. Fietsen kunnen medegenomen worden, ter wijl men Dinsdagochtend met de eerste boot op Texel verwacht wordt Er zal gevaren worden o. a. naar den Lu- tine-toren, Vliehors, Rottumeroog, Eems, Delfzijl, Zoutkamp, Dollard, Zurich, Korn- werderzand, Den Oever, en vandaar weer - terug naar Texel. Liefhebbers voor deze wel bijzondere cruise kunnen zich alsnog opgeven bjj den heer Sijbrecht Eelman, Texel. REDUCTIE-VOORSTELLING „KAMERTJES-ZONDEN". In Casino wordt a.s. Zondag voor de 4e maal eea opvoering gegeven van het tendenz stuk „Kamertjes-zonden". Het Amsterdamsche tooneeigezelschap Directie Jan Nooy, gaf hier reeds drie opvoeringen van dit stuk en telkens voor volle Casino zalen. De aangrij pende tooneelen in dit tooneelspel, worden afgewisseld door zeer komische scènes waarbij de populaire acteur Jan Nooy weer op den voorgrond treedt. Wat de toegangsprijs voor deze voorstelling betreft, verzoekt de Directie ons er op te wijzen, dat bjj de advertentie in dit blad een bon afgedrukt staat, waarop men voor den halven prijs deze opvoering kan bij wonen. Een van de toegangsprijzen werd abusievelijk foutief in ons vorig nummer ver meld. Deze moesten zijn 60, 45 en 30 cent. HET VERKEERDE DEURWAARDERS- ADVIES. Was niet verkeerd. Naar aanleiding van het in ons blad van Woensdag j.1. opgenomen verslag van do Strafzitting van de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar in de zaak tegen Wilh. V. te Den Helder, verzoekt men ons eenige correctie te willen aanbrengen. Het z.g.n. verkeerde advies van den deurwtAirder is door den rechtbank verslaggever niet juist weergegeven. Achteraf bleek n.1. dat het aanvragen van het faillissement onnoodig ware geweest. De betreffende persoon had evenwel aan den deurwaarder niets meegedeeld omtrent het bestaan der verzekeringspolis en derhalve wist de deurwaarder geenszins, welke vermogens- bestanddeelen tot opnemen van gelden voor handen waren. Den deurwaarder treft in deze dus geen schuld ten aanzien van het aangevraagde faillissement. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moesten eenige in gezonden stukken tot het volgend nummer bleven staan. Beleediging. Door een bewoner van de Spoorstraat werd klacht gedaan van beleediging. Door hond gebeten. Door een bewoner van den Ruijghweg werd aangifte gedaan, dat zijn zoontje is gebeten door een hond, toebehoorende aan een ande ren bewoner van den Ruyghweg. Gearresteerd. Door de politie werd een persoon, tegen wien een arrestatiebevel was ingekomen, aan gehouden en overgebracht naar Alkmaar, voor het ondergaan van de hem opgelegde hechtenlsstraf. „kunstzin". Op het concours van den Westfrieschen Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen, werd op Hemelvaartsdag te Medemblik, door de Har monie „Kunstzin" alhier, in de le Afdeeling Harmonie met 1151/, punt een derden prijs behaald. Laten directeur en leden hierdoor niet ontmoedigd zijn, en de spreuk voorkomende op zeker damhek „Later Beter" voor oogen houden. Dan is het weer oké. predikbeurten. Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 8 uur, Ds. M. van Wichen Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Avonds 7.30 uur, de heer L Kuiper, van Bilthoven. met lauweren uit den strijd GEKOMEN. De muziekvereeniging „Harmonie", te Hip- polytushoef, die Hemelsvaartsdag j.1. deelnam aan het concours van den bond van harmonie- en fanfarecorpsen te Medemblik, is wederom schitterend uit den strijd gekomen. „Harmonie" kwam uit in de hoogste afdeeling n.I. de eere- afdeeling en behaalde met 173% p. den len prijs. De vereeniging leverde onder de buiten gewone leiding van hun directeur, den heer P. Kreijger, van Den Helder, kranig werk. Evenals „Harmonie" nam de muziekvereeni ging „Apollo" van Den Oever, deel aan voor noemd concours en smaakte het genoegen in de afd. uitmuntendheid met 154 punten den len prijs te behalen. Hulde aan „Apollo" en haar eminenten directeur, den heer Joh. van Glab- beek, van Den Helder. Na 2 dagen herademing weder ten aanval getrokken. Chyronomus is niet dood, hij leeft nog. Nog erger, hij heeft de menschheid een kool ge stoofd door haar in den waan te brengen, dat zij den aftocht had geblazen bij de komst van de ijsheiligen, terwijl zij in werkelijkheid ver bleef op de plaatsen, waar zij ook tot dus verre was gehuisvest, hoewel thans minder zichtbaar voor het oog, diep verscholen in het grasgewas. De beide dagen dat de door mug gen geplaagde mensch herademde, nu Chyro nomus door den straffen, killen Noord-Ooster van het aardvlak scheen weggevaagd, heeft zij zich met strategie slechts in haar stellingen verschanst, teneinde uit te rusten van hare verwoede aanvallen op mensch en dier en om nieuwe krachten te verzamelen teneinde het offensief weer te kunnen openen. De wacht was slechts op het doorbreken van het koesterende, gouden zonlicht, om weder ten aanval te trekken. Dat zonlicht is heden gekomen, den geheelen dag. Het begon vanochtend reeds bij het ontbijt Een croquant gebakken muggenlijfje in een overigens oudbakken cadetje dat goedje schijnt overal te willen indringen vermocht onze eetlust, gewend aan en vertrouwd met het groene volkje ais wij zijn geworden, niet te temperen. Wij zagen echter in deze verrassing aan de ontbijttafel een symbool voor wederom naderend onheil. En zie, nauwelijks wees de klok twee volle uren later aan, of als paddestoelen uit den grond herrezen de muggen om zich te koes teren in het behagelrjke, zonbeschenen opper- tjes van dijk en gebouw. Op de vlakte waag den zij zich nog niet, want de wind was heden nog wat frisch. Het lieve leven is hier mede echter weder aangevangen. Waar de Chyronomusfamllie den Woensdag en den Hemelvaartsdag heeft doorgebracht? Zooals zoovele andere teleurgestelden. Op beschutte plekjes, waar de koude niet zoo fel doordringt Ongetwijfeld heeft de krachtige wind, welke zoo nu en dan de allures van een storm aannam, de legers meer uit elkaar ge dreven en verspreid, doch de geboortegrond aan de oevers van de IJsselmeer werd trouw gebleven. Een inspectie op den afsluitdijk leverde daarvan het bewijs. Op verschillende plaatsen langs het geheele traject zijn wij aan het „grasduinen" geweest. Telkens werden enkele vierkante meters grasgewas op de knieën on derhanden genomen. En ineengedoken, angstig als het ware, hebben w\j de zwermen tegen den grond aan den voet der gras- en klaverstengels, oogen- Hcliijnlijk in het koude weer berustende, zien hnrken. Overal hetzelfde verschijnsel, overal de stoppels bezaaid met langzaam door elkander krioelende muggen, thans makker dan ooit! Nu een zware wals over de grasbermen ge trokken en het resultaat zal ongetwijfeld frappanter zijn dan de gasaanval. Echter, wij schreven het reeds eerder, in het IJsselmeer ligt de larvenbrei gestadig aan nieuw leven uit te spuwen. De natuur heeft het evenwicht verstoord, de natuur zal deze storing weder op natuur lijke wijze moeten opheffen. Hier helpt geen menschenhand. Hier moet men weten te be rusten. Wachten tot den dag, waarop de laatste larve tot een vliegend insect is ge worden om ons dan te prepareeren op Augus tus, wanneer, zooals de bioloog verzekert, de tweede groote invasie kan worden verwacht En dan is 't de drukste maand van den trek over den Afsluitdijk! Horrengaas, gedurende een tweetal dagen „flauw", noteerde heden weer Willig en prijs houdend. Als we zoo de aanvoeren van bot, gevangen in de Waddenzee, nagaan, is deze visscherij van een niet te verwaarloozen belang. Vooral de berichten daaromtrent, die uit Wieringen komen, laten beduidende aanvoeren zien, zooi dat de besommingen er mee gekregen, dé totaal uitkomsten niet onbelangrijk ver! hoogen. Er is een tijd geweest, dat men meende; dat, na afsluiting van de Zuiderzee, er van de botvisscherij niet veel meer zou vallen té verwachten. Maar dat valt, dunkt ons, niet tegen. Dit punt wordt ook door de visscherij-in spectie goed in het oog gehouden en gepoogd wordt den botstand in de Waddenzee op peil te houden. Immers, van die zijde is Indertijd aange voerd, dat er een zeker bezwaar was om de jonge bot, die aan den afsluitdijk voorkwam, over te hevelen naar het IJsselmeer, omdat men eerst wilde trachten de Waddenzee meer met bot te doen bevolken, alvorens men een proef van uitzetting van bot.in het IJssel meer, met onzekere kansen van succes, ter hand zou nemen. De meeningen of het IJsselmeer voor groei van bot geschikt zou zijn, schijnen nog altijd verdeeld te zijn, omdat er reeds een te groote verzoeting is opgetreden. Nu staat er een artikel in „De Telegraaf", uit Weenen, waarin beschreven wordt, dat zich op het eiland Zante zoutwatervisschen in zoet water hebben weten aan te passen. En Prof. Dr. Jan Versluys, die op dit eiland vele onderzoekingen heeft verricht, deelt nu als zijn inzicht mede, dat er misschien voor het IJsselmeer ook wel andere perspectieven kunnen worden geopend, dank zij deze ont dekkingen. De IJsselmeervisscher ziet den botstand met groote teleurstelling zich sterk vermin deren. En het zou hem wat waard zijn ais weer eenmaal de bot zich in grooter aantal daar zou gaan ophouden. Dat er nog wel visch in de Noordzee aan wezig is, moge blijken uit een bericht, dat een Scheveninger logger met 1500 kilo tarbot, 300 kabeljauwen en lengen en andere visch- soorten aankwam, en dat een andere logger in één schot 115 kantjes haring ving. Ook de kustvisschers hadden niet over de vangsten te klagen; alleen de prijzen vielen geducht tegen, zoodat de besommingen niet hoog waren. Motorbofters van Urk besomden van 70 tot 150, terwijl de snurrevaadvis- schers van 125 tot 450 haalden. Ofschoon de zeilvaartuigen in het IJssel meer niet zoo groote vangsten van aal maak ten door het wat stille weer in het begin der vorige week, waren toch hun besommingen niet al te teleurstellend. De motorvaartuigen maakten het beter en enkelen konden ioo- nende besomming maken. Verschillende kuilers hebben de haring vangst er aan gegeven en zijn zich met aal- visschen gaan bezig houden. Kom- en kamervisschers maakten Iets meer prijs voor de haring. Er wordt nog steeds weinig ansjovis ge vangen. De tjjd begint al aardig op te schie- maar de trek kan nog komen. Nog altijd worden er groote kwanta mossel zaad uit de Waddenzee gehaald door Zeeuw- sche schepen en het schijnt of deze bron on uitputtelijk is. Honderden tonnen van dit voor den Zeeuw zoo kostbare goedje verdwijnen uit de Waddenzee om de mosselcultuur in Zeeland op peil te houden. Heeft dit ons, hier in het Noorden, niet veel te zeggen? en is men dat zich hier wel vol doende bewust? Het IJmuider „Dagblad voor Umuiden" meldt, dat de voorstellen van den Rjjksbemid- delaar in het loonconflict door de besturen van de werknemersorganisaties aan de leden ter goedkeuring worden geadviseerd. Nemen dus de leden er genoegen mee, en kunnen ook de werkgevers zich met de voor stellen accoord verklaren, dan zal dus een conflict worden voorkomen. Deze voorstellen zouden de voorwaarden niet slechter maken dan die in 1935 golden. Volgens het Dagblad voor IJmuiden zou de stemming onder de leden der werknemers organisaties over de voorstellen van den Rijks- bemiddelaar in het havenconflict te IJmuiden Vrijdagmiddag om 4 uur aan den Rijksbemid delaar worden meegedeeld. De vaste loonen zijn zeer verminderd, de percentages van de besomming verhoogd. Het spreekt vanzelf, dat er te IJmuiden een zekere spanning heerscht. De wintersche Hemelvaartsdag. Welk een teleurstelling voor de zeer velen, voor wie Hemelvaartsdag is als een extra Zondag, dien men nu ook eens extra kan besteden voor een uitstapje. En die plannen hadden gemaakt voor de Donkere Duinen, waar het immers zoo mooi begint te worden, voor Bergen of Schoorl, voor Texel, of voor nog verdere tochtjes misschien. Die alles klaar hadden, fietsen, rugzakken en zoo... En zomersche kleeren! Ja, die zomersche kleeren! Die kleurige, fleurige japonnetjes, met of zonder coquet hoedje, die mannelijker plusfours of, voor de jongsten onder ons bloote knieën en korte mouwen, waar zoo lekker de zon in kan spe len, heel die zomersche weelde was als bij tooverslag verrezen... Daar was de zon, in al haar uitbundigheden, en ze was, voor ons, naar haar warmte en licht snakkende men- schenklnderen, de groote toovenares. Met één enkel gebaar tooverde zij de nieuwe wereld Druk-bevolkte straten vol vroolijk wande lende en winkelende menschen, trottoirs vol kinderen, kinderwagens en hondjes en de banken van onze plantsoenen vol ouden van dagen voor wie de zonnewarmte de oude bot ten koesterde. En in de lucht zoemden reeds vliegen en bijen en de paar dozijn verdwaal de chyronomussen, die van den afsluitdijk hierheen zijn gezwaaid en die we, volgens mijnheer ter Pelkwijk van het Zoölogisch Station, met rust moeten laten, omdat hun larve zulk kostelijk voedsel vormt voor de zoetwatervisch, die we In het IJselmeer ver wachten. Sinds ik dat gelezen heb, laat ik iedere chyronomus met rust,, als hij niet op m'n hand komt zitten. Maar dit tusschen haakjes. Ik wilde maar zeggen, dat plotseling (je zomer was gekomen, in weerwil van den steeds hardnekkig uit het Noorden waalen den wind. En dat we met één slag ons op dien zomer, zoo lang verbeid, zoo vurig ver wacht, hadden ingesteld. Hoe warm het al was in de zon, weten we allen, hoe frisch de koele wind ons tegenwoei pessimisten zou den het een „koude wind" kunnen noemen weten we ook. Hier en daar was zoowaar ai sprake van strandleven, ergens tusschen paal 1 en paai 10 was een keurige strandtent opgeslagen, zoo mooi en degelijk als zelfs de Negus van Abessiniè niet bezat. En jongens met vuurroode bodies vanwege het koude water ploeterden met verheerlijkte gezichten rond in de plassen aan het strand of liepen pootjes badend in zee. De meeuwen, die dezen winter steeds weer de stad opzochten en door menig inwoner befuifd zijn geworden op restantjes brood en kaas of koude aardap pels. hadden nu weer lak aan het mensch- dom: bood niet de zee, hun eigen terrein, thans een keur van kostelijke visschien voor hun eeuwig hongerende magen? De... Ach, waarom verder te gaan? 't Was half Mei, na een langen, onaangenamen kwakkel- winter, was thans de zomer gekomen in volle uitbundigheid, en wjj allen hadden ons voor genomen daarvan eens kostelijk te profitee- ren. Al te spoedig Immers, komen hier weer de gure westenwinden, die zooveel van dat moois bederven, laat ons dus profiteeren van wat die zomer ons brengt! Dat dachten we, en hoopten we... Maar helaas! Woensdag werd de Noord ooster, die er nog altijd stond, ondanks de warmte en de zon, onaangenaam koud. Met bezorgden blik keken wij, amateur-meteoro logen, naar den barometer en misschien heb ben we wel den versregel van den School meester geciteerd: „Er is een zeker Iets, dat ik niet noemen zal, aan den knikker, de wol ken worden in het westen hoe langer hoe dikker." Ach, ach, driewerf ach! De Hemelvaarts dag, van oudsher de dag voor uitstapjes van allerlei aard, bracht de groote teleurstelling en de vinnige, schier wintersche kou. Weg voorjaarsjaponnetjes, bloote beenen en armen, weg fietsen, strandtenten en rug zakken! En we kijken of onze voorraad brandstof nog toereikend is voor de kachel, want het is kil geworden In huis. Huismoe ders mopperden, nu in de schoongemaakte kamers weer moest worden gestookt; jon gens en meisjes moesten hun zwem-, roei- en kanoplannen voorloopig nog opgeven... Wat een plannenmakerij op dezen Hemelvaartsdag in het water gevallen! Doodsche vereenzaam de straten, menschen met jassen en mantels, moeizaam optornend tegen den zwaren wind. Kouwelijk en verkleumd stonden de jonge, pas ontloken bloemen en droevig schudden de nog frisch-groene bladeren het hoofd. Wie had, na al die zomersche weelde, nog weer deze wintersche kou verwacht?... De ijsheili gen hebben het ditmaal wel heel bar met ons gemaakt De onbewaakte overweg. Op 28 December kwam de 22-jarige chauf feur Corn. Kruyt met z'n auto aangereden onder Schagen en moest 'n overweg passeeren, die wel bewaakt was. Daar de boomen open waren reed hjj dus door. Wie kent zijn grooten schrik toen daar 'n trein kwam aaogeüenderd. Slechts door groote tegenwoordigheid van geest wist K. zich 't veege lijf te bergen. Natuurlijk deed hij aangifte van de nalatig heid en heden moest zich de overwegwachter J. Schram verantwoorden. Deze verklaarde, dat 't etenstijd was en hij dus maar was heen gegaan, de overweg latende voor wat deze was. Hg had echter vergeten z'n chef in kennis te stellen, zoodat geen vervanger geplaatst was geworden. De Ambtenaar noemde dit 'n buitengewoon ernstig verzuim, dat menschen- levens had kunnen kosten. De eisch werd ten slotte f 25.20 d. Uitspraak f 12.10 d. Op 't rijwielpad, wielrijders! Dat lang niet alle Mokummers even handig en slim zijn bewees de 20-jarige Hendrik v.d. Kamp, die op tour per fiets zich te Egmond bevond en s' raai de rijwielpaden negeerde, zeer tot schade van zyn berooide portemonnaie (de jongeman is werkeloos). Eisch f 10.- 10 d. Uitspraak f 4.4 d. De Koningin en Prinses Juliana door de Amsterdamsche burgerij zeer hartelijk verwelkomd. Reeds anderhalf uur tevoren waren op het Damrak uit alle deelen van de stad groote groepen van kinderen bijeen gekomen die zich in afwachting van de aankomst van de Ko ningin en Prinses Juliana langs het trottoir schaarden. De ontvangst aan het station. Even over half zeven was Prinses Juliana per auto met de dames en heeren van haar gevolg uit de Residentie aangekomen om bij de aankomst van Haar moeder, op het Centraal station aanwezig te zijn. Te tien minuten voor zeven rolde de trein uit Apeldoorn, waaraan het koninklijke salon rijtuig gehaakt was, voor het eerste perron onder de overkapping. De Prinses wachtte de Koningin op op het perron; met den burge meester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, den commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland jhr. mr. dr. A. Roëli; schout bij nacht Kruys, commandant der marine te Willemsoord, den commandant in de vierde militaire afdeeling gen. majoor baron van Voorst tot Voorst; den onder-commandant der marine, kapt. ter zee Meyer Ranneft; lt. kol. Boswijk, garnizoenscommandant en onderschei dene autoriteiten. Moeder en dochter begroetten elkander met een omhelzing. Het dochtertje van wethouder Kropman bood bloemen aan H M. aan; het dochtertje van wet houder Rustige aan Prinses Juliana. Daarna heeft de burgemeester de Koningin namens de ingezetenen van Amsterdam ver welkomd, en heeft H.M. zich nog even met eenige ter begroeting aanwezige autoriteiten onderhouden, om zich vervolgens met de Prin ses en gevolg door de Koninklijke wacht kamer naar de buiten gereedstaande rijtuigen te begeven. De Koningin was gekleed in een grys wan deltoilet. Een onstuimig hoera steeg b(j het veracby- J nen van de Koningin en de Prinses uit de men- schenmenigte op het Stationsplein op, terwijl men uit de verte nog de laatste van de 35 door de Gelderland afgevuurde saluutschoten hoorde dreunen. En dat gejuich namen de duizenden kinderen langs het Damrak met groote uitbun digheid over, toen de Koningin en de Prinses bjjna stapvoets voorbijreden in haar mooie, met twee paarden bespannen, statiekaros. Het voorbijtrekken van den vorsteljjken stoet tusschen die vele duizenden juichende kinderen en volwassenen, was een indrukwekkend schouwspel. Op den Dam. De Dam bood gisteravond een kleurig en op gewekt tafreel. In den hoek van het Paleis en de Nieuwe Kerk voor de Mozes- en Afironstraat en verder op het trottoir tot aan het Damrak hadden zich de oranje-vereenigingen met hunne banieren opgesteld om straks den vaandelgroet te brengen. En daarbij sloten zich dan aan de duizenden schoolkinderen met vlaggetjes. Van den Dam tot aan het Centraal-Station was bet langs de drukke zijde, één onafgebroken streep Oranje. De eerewaebt op de kleine steentjes was be trokken door jantjes van de Gelderland, onder commando van luitenant ter zee 2de klasse, Winsser. De stemming onder de duizenden wachtenden was feestelijk. Men zong telkens weer vaderlandsche liederen, en toen de kop van den stoet tot aan den Dam genaderd was, zette het publiek, begeleid door het carillon van den paleis-toren, de oude klokken van Hemony, het Wilhelmus in, weldra overgaande In luide toejuichingen, terwijl de vaandels neigden. De Koningin en Prinses Juliana groetten on afgebroken naar alle zijden. Voor het paleis aangekomen, waar de pijpers en de tamboers der marine den eere-marsch bliezen en sloegen, bleven Zjj even in het rijtuig staan om wuivend voor het geestdriftig welkom te danken. En nauwelijks waren zij het paleis binnengetreden, of de bekende deuren gingen weer open, en verscheen de vorstin met haar dochter over eenkomstig de traditie, op het balcon, om nog maals eene grootsche hulde van Aemstel's bur gerij in ontvangst te nemen. Op den Dam en In de omgeving daarvan was het den geheelen avond eene vrooljjke drukte door vele met oranje getooide jonge lieden, vervuld van zanglust Een nachtelijk fantastisch schouw spel te Amsterdam. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft de hoofdstad haar eerste verduisterings proef genomen. Ditmaal voornamelijk gewijd aan de technische oplossing van een voor een metropole zoo bij uitstek moeilijk vraagstuk. Het was ruim 1 uur, toen de sirene, die ge plaatst was op het dak van de hoofdwacht van de brandweer aan de Nieuwe Achter gracht, voor de eerste maal haar sinister ge luid deed hooren, een geluid, dat bijna over de geheele stad waarneembaar was. Op het zelfde oogenblik daverden de motoren van het vliegtuig van waaruit de proeven werden ge ïnspecteerd over het gebouw. Dit onheilspellend duo vormde de inleiding van een fantastisch schouwspel dat eenige minuten laten een aanvang zou nemen. Weder om loeide de sirene en langzaam dóofde over de geheele stad de verlichting, de lantaarns langs de straten, de lichtreclames tegen gevels en op pleinen, seinlampen, en alles wat vanuit de centrale wordt gevoed, begon een onzeker licht te verspreiden. Op de groote pleinen en langs de hoofd straten van de city hadden zich honderden opgesteld om getuige te zyn van het „ver duisteren" van een wereldstad. Bijzonder In teressant was vooral de wijze waarop de neonverlichting van groote gebouwen, zooals bijv. het Theater Tuschinski en de Cineac „stierf". Eerst begon het licht te trillen, werd langzaam minder helder, groote gedeelten van de neonbuizen gaven geen spoor van licht meer en even later toonden nog slechts zeer zwakke lijnen aan, waar de anders zoo schit terende verlichting zich bevond. Straten die anders ook des nachts helder verlicht zyn, waren nu vrijwel donker. Eten fantastisch beeld leverden de grachten op, die den in druk maakten of zy spaarzaam met vet potjes waren geïllumineerd. Ook het IJ, waar in zich anders honderden seinlichten weer spiegelden, bood een geheel ander beeld dan des nachts gewoon is. De groote gebouwen, waar anders op dat tijdstip de verlichting vol op brandt, omdat er gewerkt wordt, lagen thans vrijwel geheel in het duister en hier en daar was voor het kwartier dat de proef in beslag nam een noodverlichting in gebruik gesteld, zooals b.v. in de ziekenhuizen en op de redactiebureaux. Over het algemeen waren weinig koplam pen van auto's, motoren en fietsen afge schermd, zoodat nu en dan breede lichtbun dels door de duistere straten vielen, afkom stig van de koplampen van auto's. Te om streeks tien voor twee werd het volle vol- tage weer ingeschakeld. De eerste verduiste ringsproef, te Amsterdam was ten einde. De eerste verduisteringsproef ln de hoofd stad, is als proefneming niet zonder betee- kening geweest, aangezien zij duidelijk heeft uitgewezen, dat de wijze, waarop men hoopte Amsterdam vanuit de lucht onzichtbaar te maken, niet tot het gewenschte resultaat zal leiden. De Nederlandsche Esperantistenvereeniging „La Estonto Es tas Nia" zal op 30 en 31 Mei. en 1 Juni haar jaarlyksch congres houden. In afwijking met vorige jaren, toen de congressen steeds zooveel mogelijk in het centrum des lands plaatsvonden, zal dit congres in het „hooge Noorden", in Friesland's hoofdstad worden gehouden. Aanleiding hiertoe was het feit, dat gedurende het afgeloopen jaar de vereeniging in de noordelijke provinciën het sterkst in groei is toegenomen. Het plaatselijk congres-comité (Loka Kon- gresa Komitato) is reeds eenige maanden met net omvangrijke voorbereidende werk bezig, teneinde de congressisten, waaronder ook vele buitenlandsche Esperantisten, een zoo goed mogelijke ontvangst te bereiden. Het voorloopige programma vermeldt o.m. een officieele ontvangst der deelnemers ten stadhuize, terwijl op Zaterdag 30 Mei in een der parken een openluchtconcert zal plaats vinden, dat door het gemeentebestuur van Leeuwarden wordt aangeboden. Na do jaar vergadering, welke op 31 Mei wordt gehouden, In de Keizerstraat is gedurende ande u jaar een kunsthandelaar gevestigd ec f Het was een zaak, waar soms uitstek6681, schilderyen geëxposeerd waren en waar 61108 voor niet zoo heel veel geld aardige mi ren kon aanschaffen. De man is, waars"»!»11" lijk in arren moede vertrokken en w staat leeg. 1 hui* Zelfs een flonkerend lentezonnetje ve er geen fleur aan te geven, zoo leeg"168 doodsch staat het daar. eQ Waarom we over dit vertrek schreven'? Omdat het ln wezen typeerend voor r> Helder is, typeerend, omdat nagenoeg aii611 wat op het gebied van kunst zoo in den I 63 der jaren in Den Helder aangepakt werd cessievelyk weer verdween. een Merkwaardig is het voorts op welk radicale wijze men hier met een ieder, die de euvelen moed heeft naar het artistieke te streven, korte metten maakt. Kunstenaars, die ongetwijfeld naam zouden maken werden niet voor vol aangezien, me lachte er maar zoo wat om en indien 'er on verhoopt de een of ander op een weinig wel" willendheid inzake belangstelling mocht bogen, liet hij het dan niet probeeren ziin kunst ook gehonoreerd te krijgen. Want geld voor kunst., dat is ln Den Helder iets noch- nie-dagewesenes! Zoodat we voor het feit staan, dat Den Helder inzake cultureele hoogte een ontegen zeggelijk droevig figuur maakt. Of liever ge- zegd: het maakt heelemaal geen figuur want Den Helder is vrijwel kunst- en cultuurloos. Of dat overdreven is Wel: waar zyn onze oude gebouwen met die aardige, geveltjes gebleven?? Weg!, nieuwbouw was beter! Hoe is de belangstelling voor lezingen op artistiek of cultureel gebied? Nihil, meneer! Waar zijn onze musea?? Nu ja. een enkel ls in opkomst en we hopen oprecht, dat het levensvatbaarheid moge hebben, doch dat ligt nog in de toekomst verscholen. Waar bleven onze schilders, waaronder er werkelijk waren met talent en waarvan er enkelen in andere steden bekendheid ver wierven? Weg... want ook de bohemien leeft niet van lucht en water alleen! Waar zijn onze antiquaraten...? Niet één in heel Den Helder met zijn kleine 35.000 in woners, geen enkel dier verscholen winkeltjes, waar men onder het stof van vele, vele jaren soms iets waardevols, iets vreemds, iets bijzonders aantreft. Een enkele semi-kunst- zaak houdt zich staande met den verkoop van klein-kunst ornamenten, zoo tusschen den prijs van 1 en 3 gulden, want dat is dan ook zoo om en nabjj de limiet, waartusschen zich onze artistieke aanschaffingslust beweegt... In den loop der jaren verdween veel, wat er nog resteerde uit een periode toen het hier nog anders was. Thans hebben we een gemeente, waarin de passeerende, of enkele weken blijven hangen de tourist zich opperbest vermaken kan. Er zyn goede verbindingen met buiten, er zyn uitstekende wegen en straten en veel werd er door ons Kerkgrachtelijk college tot stand gebracht. Echtergeen kunst kon op dezen Noordzee-akker gedijen. Het is alles nogal droefgeestig en wel heel erg nuchter; daarbij betwijfelen we; of deze mentaliteit, die geest van aversie tegen alles wat naar het kunstzinnige zweemt, ooit ver anderen zal. Hoe het ook zy. wij kregen hier gelegenheid ons hart te luchten. Ook d&t doet soms goed! prinses juliana bezoekt het hospitaal-kerkschip „de hoop". Hedenmorgen heeft H.K.H. Prinses Juliana een bezoek gebracht aan het bekende hospi taal-kerkschip „De Hbop", hetwelk gemeerd lag aan de De Ruyterkade. Een bezoek werd gebracht aan het voor onder, alwaar de gebruikelijke kerkdienst plaats had voor het vertrek van het schip. vindt een groote feestavond in Hotel Spoor- zicht plaats. Den blnnenlandschen en buitcnlandschett gasten wordt tevens 'n mooie gelegenheid ge boden tot kennismaking met de bijzondere schoonheid van het Friesche landschap ctt merengebied. Op Maandag 1 Juni zal men ziet per autobus naar de bosschen en heidevelden van Beetsterzwaag begeven en vervolgens naar Grouw, alwaar een zeilwedstrijd op het meer zal worden bijgewoond. Opdat de congressis ten deze van zeer nabij zullen kunnen volgen, stelde de provinciale V.V.V. een stoomboot te hunner beschikking. Ook van andere zijden werd veel medewerking verkregen; zoo kwant met de Nederlandsche Spoorwegen een gunstige regeling ten aanzien van het vervoe per trein van de deelnemers aan het congr tot stand. Het plaatselijk congrescomité bestaat uit volgende personen: J. de Vries, voorzitter, mej. M. Laverman, Molenpad 69, Leeuwarden, secretaresse; mej. A. Drent, peuningmees resse; mej. M. Kummer; S. Miedema. worden door bevoegde krachten uit de ve eeniging terzijde gestaan. Een belangrijk tal deelnemers heeft zich reeds voor congres aangemeld. L.E.B"* Bij de gisteren gehouden trekking van Staatsloterij is de 100.000 gevallen op nummer 587. de r.k. tweede KAMER-FItACTlB- Na de jongste wisseling is het bestuur v de r.k. Tweede Kamcr-fractie aldus same steid: mr. C. M. J. F. Goseling, voorzitter, M. C. E. Bongaerts, vlce-voorzitter, Kortenhor^ penié^ë' G. Kuiper, Suring, secretaris; dr. L. tweede secretaris, C. J. meester. le ver* De prijs van het crisisbotcrmerk en j9 voervergunning voor buitenlandsche o vriftr Ho ,i,Ani. ok en Mei bepaaKi op voor de week van 2530 0.95 per kg. Het „Alg. Hbl." teekent hierbij aangtuivef Aangezien de boterprjjs gister een hooger werd vastgesteld, ondergaat e prijs der iter door deze accijnsv geen verandering,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10