tot 1 Juni gratis. O IF T HARJEB's Moderne Meubileerinrichting J. van de WITTE Wie zich NU abonneert, ontvangt de Heldersche Courant Stadsnieuws en haar groote speciale Tapijtafdeeling Axminster, Haarvelours, Wilton- en Moquette karpetten Predikbeurten derde blad heldersche courant van zaterdag 23 mei iq.^6 gaat u met pensioen? TH. LIEFTING Bezoekt Lichten voor alle voertuigen. Excursie kinderen naar Texel. Opgepast voor inbrekers! MC Pi KEIZERSTRAAT 113 TEL. 450 Wederom ontvangen: nieuwe series Alsook de nieuwste CREME VOILES MET RUCHES Groote sorteering Scherpe prijzen Vakkundig adres voor Boedelberging en Verhuizingen MASSIEF GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Reeds v.af 16.OO Graveeren gratis en direct klaar. KEIZERSTRAAT 103- Gemeenteraad SPECIALE SERVIEZEN ETALAGE H. J. V. Grunningen,Tel. 265. Keizerstr 54,53 Op' en ondergang van Zon en tijd van hoog water (Texel). Wintertijd. Zon Hoogwater Mei op: ond.: sim. nam. Z 24 4.54 21.00 0.08 0.25 M 25 4.53 21.01 0.48 1.00 D 26 4.52 21.03 1.14 1.26 W 27 4.51 21.04 1.55 2.11 D 28 4.50 21.05 2.45 3.03 V 29 4.49 21.06 3.41 5.04 Z 30 4.48 21.07 4.46 5.11 op Zaterdag 23 Mei 21.28 Zondag 24 Maandag 25 21.30 21.31 Wij herinneren er aan, dat tot hedenmiddag 8 uur de kosten van deelname aan de eerste excursie op Woensdag a.s. gestort kunnen worden. Bij het op 18 Mei j.1. door de Nederl. Broederschap van Gediplomeerde Makelaars te Utrecht gehouden Examen, slaagde voor het diploma „Makelaar in Onroerende Goederen" de heer A. Bussing alhier. Voor het diploma 3e klasse Reporter schrift Stenografie „Groote" slaagde onze plaatsgenoote Mejuffrouw C. F. Burjs. Bij het laatst gehouden examen slaagde te 's-Gravenhage voor 3den stuurman Groote Stoomvaart, de heer W. v. d. Capelle. Het loodgieters- en electr. werk voor de Uitbreiding van het Badpaviljoen te Huis duinen is opgedragen aan den heer A. Feij, Koningdwarsstraat, alhier. SPREEKUUR WETHOUDERS. De wethouders W. de Boer en P. A. Smits Zijn Maandagmiddag verhinderd tot het hou den van hun spreekuur. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen Is alleen geopend de apotheek van A. P. Hool- mans, Spoorstraat. Van Maandag 25 Mei tot 1 Juni wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door W. H. Kingma, Kanaalweg. EVANGELSATIE-GEBOUW VIJZELSTRAAT. In een advertentie in dit nummer wordt bekend gemaakt, dat morgenochtend half elf en morgenavond 8 uur, in het Evangelisatie gebouw, Vflzelstraat, hoopt te spreken de heer S. Slort, zendeling in Polen onder de Jood- Sche kinderen. De heer Slort is een oud-stadgenoot. De toegang tot deze samenkomsten zijn vrij. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. Woensdagmiddag om half één arriveerde de groote reiswagen van Koningsbruggen voor het Gem. „Verpleeghuis" aan de Kerkgracht. De bewoners werden getracteerd op een autorit naar Haarlem en omstreken, als eind doel Groenendaal te Heemstede. Daar gebruikte de autoclub naar wensch haar consumptie, waarna zjj een wandeling door het bosch maak ten. Na nog gezaam'l^jk een tweede consump- gebruikt te hebben, werd de terugrit aanvaard door HeemstedeHaarlem, over Bergen met de prachtige lanen. Om half tien stonden we weer op de plaats Van bestemming. Geen der bejaarden was vermoeid, dat was te danken aan het gemakkelijk zitten en het ruime uitzicht dat de reiswagen bood. Dank aan den chauffeur voor het tactvol lijden en dank aan het bestuur van Maatsch. Hulpb. voor de tractatie's. De bewoners waren vol lof over dezen suc- Cesvollen autotocht. Het is ons gebleken dat het bericht „Op gepast voor inbrekers", opgenomen in ons blad van Dinsdag 19 dezer, bij het publiek ten onrechte den indruk heeft gevestigd, dat er in onze gemeente den laatsten tijd sprake zou zijn van een abnormaal groot aantal inbraken. Ter geruststelling van onze lezers kunnen wij berichten, dat dit laatste geenszins het geval is. Waar wel sprake van is is dit, dat er de laatste weken, voornamelijk des Zaterdags- en des Zondagsnachts, vermoedelijk steeds door denzelfden persoon, eenige malen geld is ontvreemd uit woningen voorzien van Fran- sche sloten, waarbij het den dader al heel ge makkelijk viel om binnen te komen, doordien h'j met een z.g. looper de straatdeur kon openen, omdat deze niet op het nachtslot was. 2ooals reeds gezegd, is dit te voorkomen door den sleutel twee-malen in het slot om te draaien. Wij herhalen met nadruk dat er voor onge rustheid niet de minste reden bestaat. Op Heiloo woont U rustig, mooi en Qoedkoop. Als wij een huis voor U ontwerpen of bouwen, heeft U dat ge rieflijk en modern. Inlichtingen en bezoek ten Uwent fleheel kosteloos. Bouwkundige en Aannemer GROENELAAN 27 - HEILOO NATIONALE BOND „HET MOBILISATIE- KRUIS". Afdeeling Den Helder. Woensdag j.1. werd door de afdeeling Den Helder van den Nationalen Bond „Het Mobili- satiekruis" een ledenvergadering belegd in het Militair Tehuis aan den Kanaalweg, alhier. Op deze vergadering, welke te 20 u. 15 werd geopend, werd het voorloopig bestuur definitief gekozen en werd dit college uitgebreid met 2 leden, t. w. de heeren A. Uithol en R. J. de Clee. Eveneens werd het huishoudelijk reglement der afdeeling vastgesteld. Behoudens goedkeuring van den Schout bij Nacht, Commandant der Marine te Willemsoord, zal in de Marine-cantine alhier Zijne Excellentie de Luitenant-Generaal van het Ned. Indische Leger H. A. Cramer den ioen Juni a.s., op een feestvergadering, het mobilisatiekruis aan de leden der afdeeling uitreiken. De ledenvergadering, welke zeer geanimeerd was, werd door den voorzitter te 23 u. gesloten. GROOT NATIONAAL MUZIEKCONCOURS TE AMSTERDAM. Winnubst's debuut in de Eere-Ald. Harmonie. Onder buitengewoon slechte weersomstan digheden nam de Harmoniekapel „Winnubst", directeur de heer H. B. Schenkels, deel aan het muziekconcours te Amsterdam op Hemel vaartsdag. Des morgens bij de aankomst om 9 uur op het Centraal Station plaste de regen reeds met een felheid op de stad, dat een commando „rechtsomkeert", weer terug naar Den Helder, niets vreemd geklonken had, want het bleef voorloopig tot ver in den namiddag wat wij noemen „gieten Voor een openlucht muziekfeest de slechtste factor welke te be denken is, zoowel voor de deelnemers als de organisators. De opening van dit grootsch opgezette Nationale Muziekconcours vond plaats in het vereenigingsgebouw op de Brink te Water graafsmeer door den heer E. Boekman, Wet houder van Onderwijs en Kunstzaken te Am sterdam. De marschwedstrijd zou hierna om 12 uur plaats vinden* doch nadat een ruim half uur de corpsen stonden opgesteld, was het weer van dien aard, dat hij moest worden afgelast en om 6 uur doorgang vond. Hieraan namen 8 corpsen deei. „Winnubst" behaalde hier als van ouds het hoogste aantal, 183, punten met de „Kehler Liedertafel Marsch" van A. Becker, waarmede zij op een lsten prijs beslag legde benevens op een extra prijs. De grootste con currenten hierin waren fanfarecorps „Albert Hein", Zaandam, met 180 punten, „Soli Deo Gloria", Delft, 174 punten. Het concours begon om 1 uur op het terrein naast het nieuwe Ajax-stadion, waar het onder deze omstandigheden ongenietbaar was om muziek te maken en te beluisteren. Regen en wind maakten de muzikanten verkleumd. Ongeveer half vijf was de Eere-Afd. Har monie aan de beurt van optreden. De aan vankelijk hiervoor ingeschreven corpsen „Oefe ning Baart Kunst", Amsterdam, en het „Ste delijk Muziekcorps Enkhuizen" vonden de nummers waarschijnlijk te moeilijk -en vonden het maar beter om thuis te blijven. Het succes van Winnubst" werd hierdoor wel grooter, doordat zij het aandurfde, om in deze hooge afdeeling uit te komen, doch voor een juister beoordeeling hoort men nu eenmaal het verplicht uit te voeren werk ook gaarne van de zustervereeniging, welke hetzelfde moet ten gehoore brengen. En zoo debuteerde „Win nubst" dan voor het eerst in de Eere-Afd. Harmonie met het verplichte nummer „Ouver ture de Fête" van L. van Beethoven. Het stelt aan de uitvoerenden hooge eischen, vooral aan de clarinet, hoorn en baspartijen. Als vrije nummer werd uitgevoerd „Le Barbier de Séville" van Rossini, waarin vrijwel alle par tijen hun kunnen moeten geven om het naar behooren uit te kunnen voeren. De jury-leden, bestaande uit de heeren M. C. v. d. Roovaart, D. F. Bandel en Ch. J. Hage- meijer, gaven hiervoor op de puntenstaatjes voor de rubrieken: zuiverheid, tempo en rhyt- miek, opvatting en voordracht een 8; voor de rubrieken: dynamiek (nuanceering), fracee- ring, techniek (samenspel) en klankgehalte een 7, zoodat aan „Winnubst" een royale tweede prijs werd toegekend met 311 punten. Onder de ongustige omstandigheden waar onder gespeeld werd en eenige eerste krachten welke „Winnubst" door ziekte moest missen, heeft zij haar intrede op deze wijze waardig gedaan in de Eere-Afd. Harmonie en waren Directeur Schenkels met zijn mannen ook best tevreden met dezen uitslag. In de superieure afd. fanfare, waarin het corps „Soli Deo Gloria", Delft, na „Winnubst" nog speelde, met de nummers „Ouverture de la Fête du Village Voisin" van Boldieu en Gloria Musicae" van L. Blemant werd even eens een 2en prijs toegekend. De marschwedstrijd welke hierna aanving en waarvan de uitslag evenwel reeds vermeld is, zij hier nog aan toegevoegd, dat de instruc teur hiervan, de heer J. Karsman, in drie marsch-repetities de leden wist op te leiden, met dit zeer gunstige resultaat. Met vroolijke stemming werd de terugreis met trein 9u28 naar Den Helder aanvaard, waar zij door vele vrienden werden opgewacht, welke Schenkels met zijn mannen met de be haalde lauweren feliciteerde en waar wij de onze gaarne aan toevoegen. „ORANJE HARMONIE KAPEL". Behaalt twee eerste prezen op Texel. Het is de O.H.K. mogen gelukken tweemaal een eersten prijs te mogen halen op het con cours te Texel. In den marschwedstrijd haalde de O.H.K. met 25 punten een len prijs, in den concertwedstrijd met 56 punten een len prijs. Uitgekomen was in Afd. Uitmuntend heid met de no.'s Ps. 138 en 2e Suite Les deux Pigeons, Ballet van A. Messager. De O.H.K. had in deze Afd. geduchte concur renten, n.1. van „Soli Deo Gloria" van Weesp, welke met vier korpsen aan het concours deelnam. Dit korps bestond uit 38 leden. De tweede concurrent was „Crescendo" van Hoorn, 35 leden, dir. Leo Koning. Beide korp sen behaalden eenige malen den wisselbeker voor het hoogst aantal punten. De O.H.K. stak wel een beetje kleintjes af met zijn 24 leden tegen deze veel grootere korpsen. Door plotselinge ziekte van twee der beste krach ten, die beide solisten in de uit te voeren nummers waren, was de O.H.K. bovendien wel zeer gehandicapt. Het eene lid werd 2 weken, het andere 4 dagen voor het concours ziek, zoodat deze partijen nog door de andere leden ingestudeerd moesten worden. De beide andere korpsen in Afd. Uitmun tendheid behaalden ook een len prijs met 56 en 62 punten elk. De jury bestond uit de heeren Jac. ter Hall, oud-kapelm. Stafmuz. K. M., Jos. de Klerck, toonkunstenaar, Haarlem, en J. B. Peters, eveneens toonkunstenaar, Amsterdam. De O.H.K. heeft dus onder de kranige lel- REEDS MEER DAN 20 JAAR DE BEKENDE NAAM VOOR HET BESTE FOTOWERK ding van haren directeur, den heer Herts worm, zij het dan onder moeilijke omstandig heden, muzikaal Den Helder op eervolle wijze vertegenwoordigd. Bravo! DE EVANGELIST KUUPER VERTELT OVER ZIJN WERK. De evangelist en ziekenbezoeker, de heer I, Kuyper, van Bilthoven, hoopt Maandagavond in het Chr. Militair Tehuis, Kanaalweg,1 te vertellen van zijn werk. De toegang tot deze samenkomst is Vrij Het aanvangsuur is, blijkens de advertentie in dit nummer, gesteld op 8.15 u. RECTIFICATIE. In het verslag van Prof. Polak's lezing, dat wij in ons blad van Woensdag j.1. opnamen, is helaas een onjuistheid geslopen. Men ge lieve den zin: „Van geen enkele handeling, die men ver richten gaat, is van te voren te zeggen, welk resultaat zij zal hebben." als volgt te lezen: „Van geen enkele handeling, die men ver richten gaat, is met volslagen zekerheid van te vorefi te zeggen, welk resultaat zij zal opleveren." VOOR ONZE SLECHTHOORENDE STADGENOOTEN. Mooi succes voor de afdeeling Den Helder. Indertijd hébben wij te dezer plaatse mel ding gemaakt van de bij de afdeelingDen Helder der Vereeniging tot bevordering van de belangen van Slechthoorenden bestaande plannen voor een propaganda-avond. Reeds de simpele mededeeling hiervan bezorgde de afdeeling een succesje in de persoon van een nieuw lid, dat zich aanmeldde. Helaas bleken vooralsnog de onkosten voor zoo'n avond, waarop de film van de School voor Slecht- hoorende Kinderen in Den Haag zou worden vertoond, te hoog voor onze nog kleine afd. Thans is het seizoen bovendien te ver gevor derd om nog met redelijke kans op succes zoo'n avondje te organiseeren. Inmiddels mag de propaganda voor de afd. niet verslappen, en een mededeeling in „De Zaanlander" van 18 Mei geeft ons een onge zochte aanleiding nog eens de aandacht te vestigen op het werk der vereeniging. Zooals men weet bestaan ook hier ter stede liplees- cursussen voor slechthoorenden. De normaal hoorenden hebben geen idee van de groote beteekenis, die zoo'n cursus heeft voor den doove. Immers, deze heeft aan het gesproken woord zoo goed als niets; voor zoover zijn slechthoorendheid nog niet van dien aard is, dat hij niet tot de zeer dooven mag worden gerekend, zou hij misschien, met groote in spanning, een en ander van het gesprokene kunnen verstaan, maar zeer zeker is het hem onmogelijk een normaal gevoerd gesprek van goedhoorenden regelmatig te volgen. Hei is niet te gelooven welk een gemak zoo'n hard- hoorende heeft van het liplezen, waarbij hrj dus de woorden van de lippen des sprekers afleest. Al naarmate deze duidelijk en geac centueerd spreekt, zal de doove hem beter kunnen volgen. De van de afdeeling uitgaande cursussen hebben voor de deelnemers reeds gunstige resultaten opgeleverd en het is dan ook te hopen, dat zij er mee kan doorgaan, In het berichtje dan dat wij in „De Zaan lander" vonden, wordt vermeld, dat een stadgenoote op den te Zaandam gehouden Lipleeswedstrijd den eersten prijs behaalde. Zoo'n liplees-wedstrijd verloopt aldus: achter eenvolgens worden door verschillende dames 10 zinnen, 10 woorden en een kort verhaaltje gesproken. Dit alles moest door de deelne mers van den monden worden afgelezen en op geschreven. Na een pauze werd met elk der deelnemers een kort gesprek gevoerd. Ook hierbij waren de dooven uitsluitend op het gezicht aangewezen. Verscheidenen hunnei, waaronder ttotaal dooven, konden op deze manier een geregeld gesprek voeren. Welnu, op dezen wedstrijd was het onze plaatsgenoote, mevrouw de Waard, die met den eersten prijs (ja, het is geen drukfout, het was de eerste prjjs!), ging strijken. Zij moet nu met de winnares van den 2en prijs aan den eindstrijd in Amsterdam deel nemen. Dit prachtige resultaat is te danken aan den lipleescursus natuurlijk, aan ijverig oefenen, studeeren met gebruik van een zak- spiegeltje. De afdeeling krijgt voor haar werk geen enkel subsidie, de kosten van deze cur sussen worden geheel uit de inkomsten van contributie en cursusgelden bestreden, welke cursus geleid wordt door de heeren Bakker en Vries, beiden verbonden aan de school voor B.L.O. De cursus loopt thans af, maar het Is zeer zeker de bedoeling hiermede zoo mogelijk voort te gaan na de vacanties. Laten slechthooren- den bedenken, dat deelname aan dezen cursus voor hen van zeer groot belang is, en dat het vooral zaak is zoo vroeg mogelijk hiermee aan aan te vangen. Dit geldt dan in het bijzonder natuurlijk voor kinderen, die reeds sympto- nen van doofheid vertoonen. Maar ook vol wassenen kunnen, zelfs op rijpen leeftijj, nog zeer veel nut van hun studie hebben. Inlichtingen omtrent lidmaatschap en deelname aan den cursus worden gaarne ver strekt le Schagendwarsstraat 10. OPENBARE PROPAGANDAVERGADERING „BELLAMY-BEWEGING". Dr. IJssel de Schepper spreekt in „Centraal". Gisteravond heeft in de bovenzaal van „Cen traal" een vrij goed bezochte openbare pro paganda-avond plaats gevonden, waar de voor zitter der vereeniging „Bellamy", dr. P. IJssel de Schepper uit Den Haag, gesproken heeft over het onderwerp „Bellamy de Wereldher vormer, zijn economie beteekent geen werk loosheid, en welvaart voor allen." Na eenige inleidende woorden van den dis trictspropagandist voor Noord-Holland ving dr. IJssel de Schepper zijn rede aan Spr. begon met op het groote contrast te wijzen, hetwelk zich in deze dagen voordoet: aan de eene zijde is een overvloed van pro ducten, zoodat men zich in een paradijs zou kunnen wanen terwijl aan de andere zijde bit teren armoed geleden wordt. Dit is niet alleen zoo in Nederland, maar in de meeste landen. Gezien het feit dat er in een tjjd als deze, waarin door millioenen honger geleden wordt nog thans de producten op de mesthoopen terecht komen, is het duidelijk dat er ergens een fout schuilt. Het is Bellamy geweest, die reeds 50 jaar geleden deze fout zag. Het was in het iaar 1887, dat deze ver maarde Amerikaan zjjn werk „Looking Back- ward" (in het Hollandsch vertaald met „In het jaar 2000") schreef, en welk werk tóen bijzonder utopistisch leek. Maar het merk waardigste was, dat zoowel de economische theorieën als de technische, beschreven in het werk, in den loop der volgende jaren uitkwa men. Daar kwam radio, daar kwam televisie en daar inderdaad een geperfectionneerde luchtvaart. Doch behalve dit gaf Bellamy meer; hjj wees niet alleen de fouten aan, welke aan de huidige samenleving kleven, doch tevens: de oorzaak en het geneesmiddel. Daar is een aigemeene klacht van huiten- staanders der beweging, die beweeren, dat de mensch te slecht zou zjjn voor een dergelijke wereldhervorming, doch spr. ontkent dit ten sterkste. In ieder mensch brandt een lichtje met daaromheen een ijskorst. Hoe meer deze korst smelt des te meer warmte geeft het licht, dat gevoed wordt met de olie, welke men Liefde kan noemen. Dr. IJssel de Schepper schildert de tijd: een periode van grooten angst voor de toekomst, een tijd van moordende concurrentie en van allesbeheerschend egoïsme. Waren echter de omstandigheden anders, hoe anders zou ook de mensch worden. Vervslgens hooren we spr.'s opvatting over het heelal. Daar moet volgens hem een groote kracht zijn: velen noemen deze God, sommigen anders. Doch hoe men haar noemen moge, het is een kracht van orde, logica en harmonie en bovenaleen bewuste kracht. Dan beschrijft spr. in 't kort de evolutie en wijst er op, dat men vanaf de renaissance den tijd kreeg van het bewuste individualisme. Deze geestesgesteldheid ontwikkelde zich hoe langer hoe meer en thans kan men zeggen, dat het geheele maatschappelijke leven be- heerscht wordt door een volkomen egocentri sche levenswijze. De bekende Fritz Ktinkel beweert bijv. dat het kind reeds in zijn tweede maand egocen trisch is en dat is voor spr. het bewijs, dat men aan de grens van deze periode staat. Dat een nieuwe strooming door de wereld zal gaan: een van samenwerking, harmonie en altruïsme. En dat is het wat de wereld noodig heeft: een bewust gemeenschapsgevoel. In verband met de hedendaagsche crisis zegt spr. dat dit lijden eveneens voortkomt uit onze ik-heid, uit ons ver doorgedreven egoïsme. Het goede dat hieruit zal voortkomen is, dat men door dit lijden tot besef zal komen, en vandaar tot een andere orde. Dan hooren wij enkele economische bijzonder heden over Bellamy's stelsel. Het valt niet te ontkennen dat 't thans gevolgde stelsel zijn groote fouten ondubbelzinnig bewezen heeft. Er is een gebrek aan koopkracht, een koop kracht, die nooit de productie meer zal in halen, want steeds worden de machines mo derner. Vanzelfsprekend gaat men thans aller- hand lapmiddelen te baat nemen doch zij zullen nimmer een radicale oplossing kunnen brengen. Noch versobering, noch belasting verzwaring, salarisverlaging enz. zullen het meer kunnen doen en het zijn op het oogenblik alleen de nog weinige rijke menschen, die het geheel in stand knnnen houden. Maar ook dit aantal neemt steeds af. De groote fout, door Bellamy aangewezen, zit in het winst-stelsel. Het is toch. aldus spr. de winst, die de koopkracht te klein maakt en de productie, die toch reeds te groot is, nog vermeerdert, en illustreert deze opvatting met een uitlegging hoe het het goudwas.dat in een lange rjj van jaren het criterium werd. Bellamy evenwel zegt: schaf het funeste winstsysteem af, en ge krijgt een broeder schap op aarde, welke velen thans nog een utopie lijkt. Voor elkaar zal er dan gewerkt worden en gezamenlijk zal men kunnen op bouwen. Zijn leer is niet alleen een star eco nomische zij wordt gedragen door liefde, religie en andere ethische motieven. Sommigen achten het niet juist, dat het particulier initiatief uitgeschakeld zal worden, maar spr. vraagt wat dit dan voor heil ge bracht heeft. Integendeel, het bracht ellende en jammer. Vanzelfsprekend zal de idee van Bellamy niet plotseling doorgevoerd kunnen worden. Er zal een overgangstijd zjjn, een tijd, waarin alles zal gaan langs lijnen van geleidelijkheid, maar is die er, dan is Nederland in wezen een, coöperatieve vereeniging, waarvan men weet wat haar behoeften zijn en van wier - >■-- 1 'i-- I - -.»• productie ieder een gelijk aandeel krijgt. Dan zal er overvloed zijn en zal de machine, welke men thans zoo vele malen een vloek hoort noemen, een zegen blijken te zijn. Geen kapi taalvorming bestaat meer. Men heeft als mensch zijn inkomen. Niet als slaaf. Daarbij is het bestaan verzekerd. Tegenover dit alles rust de plicht van den arbeid. Ieder kind krijgt tot zijn 21sten jaar een opleiding in den meest uitgebreiden zin van het woord, waarin het alle soort arbeid geleerd wordt. De drie hierop volgende jaren zijn z.g. „corvee-jaren", waarin gedemonstreerd zal moeten worden, waartoe men in staat is, Dan wacht de arbeid tot het 55ste jaar, terwijl men reeds met het 45ste in reserve gaat. Protectie bestaat uit den aard der zaak niet meer. Een ander bezwaar, dat men wel eens hoort noemen is, of men niet lui zal zijn. Spr. heeft hiervoor een drietal argumenten die dit bezwaar ontzenuwen: ten eerste is daar de publieke opinie en de wetenschap dat men de gemeenschap ontsteeltten tweede van de energie van het individu hangt af wat hij bereiken kan en tenslotte zal er een ideale beroepskeuze zijn, waardoor een ieder dat werk opgedragen krijgt, wat hem het beste ligt. Dr. IJssel de Schepper besluit zjjn vlotte rede met er op te wijzen, dat in een wereld, zooals de groote apostel Bellamy deze zich dacht, geen oorlog meer zal zijn en dat men naar deze wereld heen moet: een wereld van welvaart, vrede en broederschap. Na een korte pauze worden dan een aantal schriftelijk gestelde vragen door dr. IJssel de Schepper beantwoord, waarna diegenen, welken sympathie voor de Bellamy-beweging koes teren, verzocht worden te blijven en zoo mogelijk tot oprichting van een Heldersche afdeeling met een voorloopig bestuur te komen. TIV OLI-THE ATER. Hans Albers in „Savoy Hotel 217". Wie Hans Albers zegt, denkt aan den „Draufganger", of aan „Bomben auf Monte Carlo" en zij, die zijn nieuwste werk reeds ge zien hebben (het is te dezer stede nog niet ver toond) aan „Peer Gynt". Eigenlijk heeft deze blonde, kwieke zoon van het Duitsche Rijk hij kon het proto-type van den Germaan zijn nog nooit teleurgesteld, in cinéastischen taal gesproken dan. Dat doet hij ook in het „Savoy Hotel" niet, waar hij als kellner meer den Lebemann dan... den kellner uithangt. Alle meisjes, deel uitmakend van het dienstperso neel, hebben een zwak voor hem, zij niet alleen, ook de rijke, reeds twee maal geschei den gravin, die kamer 217 bewoont. Hans, hier met den stemmigen naam Alexandreï begiftigd, kan het niet helpen, dat de dames hem zoo leuk vinden, maar als hij verstandig geweest was, had hij toch niet een japon van no. 217 ten geschenke gevraagd! Echter het scenario wilde, dat hij het deed en dus werd hij ten nauwste betrokken in de moordzaak op de bewoonster van 217. Op een valsch getuigenis van een zijner bewonderaarsters, wordt hij zelfs gear resteerd, weet echter te ontsnappen, zwerft zooals een zwerver maar zwerven kan door Moskou (in deze kille stad van sneeuw en berenmutsen, speelt zich deze historie af), be leeft zeer bewogen oogenblikken in een asyl, maar hoe onaangenaam het daar ook was, hij vond er den waren moordenaar en bijgevolg was onse held aan het einde van de film weer vrij man. Ziehier „in a nutshell" het gegeven van een film, waarin Albers, bijgestaan door een uitstekende troep artisten (van hen roept Brigette Horney herinneringen op aan Pauly Wessely) alle gelegenheid heeft om charme aan moed, zwier aan trouw en liefde aan ridderlijk heid te paren. Als in alle Albers-films zit er vaart en bravour in deze „Savoy 217". Van het bijprogramma, dat zeer gevarieerd is, noemen we speciaal de buitengewoon knappe colour classic van Dave Fleischer: „Time for love", gebaseerd op de bekende melodie van: „Is 't not a dream?" Vaststelling van de 24e wijzigingsbegrooting. B. en W. schrijven aan den Raad: Wjj bieden U hierbij ter vaststelling aan de 24e wijzigingsbegrooting der gemeente, dienst 1935, waarbij o.a. wordt geregeld de verhoo ging van de kosten van het Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Zooals U uit de memorie van toelichting kan blijken, hebben de totale kosten over 1935 bedragen 484.500.of 124.000.meer dan geraamd is. Voor een groot deel is deze meerdere uitgaaf een gevolg van de toeneming van het aantal werkloozen, een toeneming, welke aanmerkelijk grooter was dan waarop bij het opmaken der begrooting voor 1935 was gerekend. Nu wordt het meer aan steun- verleening uitgegeven bedrag gedeeltelijk op gevangen door een verhooging van de bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds, welke ver hooging ook betreft het percentage der bij drage, doch voor rekening der gemeente blijft toch nog een bedrag van 56.920. Dat wij er door verhooging van inkomst- posten en verlaging van uitgaafposten in ge slaagd zijn voor dit bedrag dekking te vinden, is een omstandigheid, welke tot voldoening kan stemmen en waarop wij wel de aandacht meenen te mogen vestigen. Voorstel tot wijzigen van de Legesverordening. Ter versterking van de inkomsten der ge meente, achten B. en W. het wenschelijk, dat de bestaande legesverordening zoodanig wordt gewijzigd en aangevuld, dat in den vervolge voor de afgifte van door B. en W. of den burgemeester verleende vergunningen, ver- eischt ingevolge eenige verordening, en andere vergunningen, vereischt ingevolge eenig wet telijk voorschrift voor zoover de verguri- ningen niet met name in de betrekkelijke ver1 ordening genoemd zijn of voor zoover niet uitdrukkelijk de heffing van leges verboden 19 leges kunnen worden geheven. In verband met het dikwijls vele amlnistra- tieve werk, dat aan het verleenen van ver schillende dezer vergunningen verbonden 1», Zondag 24 Mei 1936 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 uur, Ds. M. van Wichen. Westerkerk, (Helden der Zeeplein). Geen dienst Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Meijnen s Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Gerei. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meijnen Oud Gerei. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. N. v. d. Kraats. Chr. Gerei. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur, Leesdienst. Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. J. F. Meinerg Doopsgez. Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. K. de Bel, van Schiedam. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: 's Morgens 10.30 uur en 's avonds 8 uur de heer S. Slort, evangelist onder de Poolsche Joden. Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. 's Morgens 10,30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. ZIET DEZE WEEK ONZE komt B. en W. de betaling van een matige bijdrage in de voor de gemeente aan het even-» genoemd werk verbonden kosten door degenen, in wier belang de afgifte dezer vergunningen geschiedt, niet onredelijk voor. B. en W. zouden daarom voor de afgifte van genoemde stukken een bedrag van 0.50 wil» len heffen. Verzoek om vergoeding ingevolge artikel 13 Lager Onderwijswet 1920. Bij schrijven wendt B. Vink, wonende Cal» lantsoogervaart no. 9 in deze gemeente, zich tot B. en W. om op grond van artikel 13 der Lager Onderwijswet 1920 vergoeding te mogen ontvangen van de kosten verbonden aan het bezoeken van de bijzondere lagere school aan de Kortevliet te Koegras door zijn in 'den leerplichtigen leeftijd vallende kinderen Hen» drik en Roelofje. De kosten van vervoer naar de school aan den Kortenvliet bedragen 0.60 per kind en per week, dat van de autobus gebruik wordt ge» maakt. De woning van den verzoeker ligt meer dan 5 K.M. verwijderd van de school, waar het door hem gewenschte onderwijs wordt ge» geven, zoodat tegen inwilliging van het ver» zoek geen wettelijk bezwaar bestaat. Verzoeker geniet een zoodanig inkomen, dat hij bij toepassing van de in de Raadsvergade* ring van 27 October 1925 vastgestelde tabel, welker normen ook in dit geval zouden kun» nen gelden, voor vergoeding van de kosten van vervoer in aanmerking komt. Naar aanleiding van het vorenstaande stel» len B. en W. voor de gevraagde vergoeding van vervoerkosten gedurende het schooljaar 1 April 19361 April 1937 toe te kennen, terwijl daarbij ware te bepalen, dat het juiste bedrag der vergoeding, in verband met het schoolbezoek, door B. en W., na afloop van elk kwartaal, zal worden vastgesteld. EEN OUDE ZAAK IN NIEUW GEWAAD. Meer dan ooit is het een eisch geworden, dat de zakenman aan zijn cliënten toont, wat hij heeft aan te bieden. De concurrentie op velerlei gebied is zoo groot, dat men maar niet rustig meer op zijn klanten kan wach ten, doch men moet hun aandacht trekken, men moet hun laten zien, welke attracties men heeft en welke voordeelen men aanbiedt. Dat is een van de oorzaken van de vele ver bouwingen in den laatstert tijd. Een smaak volle gevel, een ruime etalage trekt de aan dacht en vraagt niet alleen de belangstelling van de oude klanten, doch trekt ook nieuwe. Wie de nieuwe zaak van den heer H. v. d. Poll in de Spoorstraat ziet, kan direct con- stateeren, dat deze zaak aan alle gestelde eischen voldoet. Een fraaie, ruime entrée, etala ges met smaakvolle uitstalling en zeer gun stige belichting, het zijn factoren, die deze schoenenzaak, met een reputatie van meer dan veertig jaar, naar voren brengen. De zaak van den tegenwoordigen eigenaar, werd gegrondvest door zijn vader, den heer A. v. d. Poll, die 45 jaar geleden als schoenmaker zijn loopbaan in onze stad begon. Hij vestigde zich daarna in een bescheiden winkel in de Schagendwarsstraat, waarna hij van den heer Jansen diens zaak in de Spoorstraat over nam en voortzette. In 1925 verliet de heer v. d. Poll, wegens zijn gezondheidstoestand, den schoenwinkel, die toen door zijn zoon, onder den naam van H. v. d. Poll, voor eigen rekening werd voortgezet. De heer v. d. Poll Sr. heeft de opening van deze nieuwe zaak niet meer mogen beleven. Op 1 April over leed hfl.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 13